Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις On 5/1/2022 at 12:19 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλη αρχή με τις ετοιμασίες!! Αχ είναι τέλεια να ετοιμάζουμε τα πραγματακια τους! Έχω αρχίσει και γω με το δωματιακι του μπέμπη και κάθε φορά που περνάω απ' το δωμάτιο το κοιτάω σαν χαζή από χαρά😆.

Υπομονή με τον μικρούλη σου, προσπάθησε με πολύ συζήτηση. Δεν ξέρεις πως θα αντιδρασει στα σίγουρα μπορεί να το πάρει και πιο καλά απ' ότι περιμένεις.! Διάβασε του πολλά παραμύθια με αδερφάκια!

Πάντως όπως και να χει να σκέφτεσαι ότι του χαρίζεις ένα απ' τα πιο όμορφα δώρα στη ζωή, ένα αδερφάκι!! Και γω με τα αδέρφια μου είχαμε ζηλιες και πειράγματα αλλά η αγάπη που έχουμε είναι το κάτι άλλο🥰

Ναι είναι πολύ ωραίες οι ετοιμασίες τα ρουχακια τα έπιπλα!!!και εγώ κάθομαι κ τα χαζεύω οσο προλαβαινω βέβαια γτ περνάμε φάση ατέλειωτης γκρίνιας με το ζουζουνι μ που θα πάει θα περάσει. Του διαβάζω αρκετά παραμυθια απλά είναι και αυτός σε ηλικία που διεκδικεί σταματήσαμε κ το σχολείο λόγω ιώσεων ήταν συνέχεια άρρωστος κ λόγω της κατάστασης δεν έχει έρθει σε επαφή με πολλά παιδάκια με αποτέλεσμα να μην έχει μάθει να μοιράζεται πολυ δύσκολη αυτή η κατάσταση με την πανδημία δυστυχώς χάνουμε πολλά σημαντικά πράγματα στη ζωή μας π δεν ξαναγυρνάνε ελπιζω να περάσει σύντομα κ να μην κρατήσει για πολυ ακόμη..Ναι κ εγω έτσι πιστεύω είναι ότι καλύτερο να έχεις αδέρφια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 5/1/2022 at 1:22 ΠΜ, ο/η Αναστασία31 είπε:

Κορίτσια μ καλησπέρα! Σας διαβάζω κάποιες φορές κ χαίρομαι με τα νέα σας. Περνάει ο καιρός, οπότε ας ετοιμαζόμαστε.. Είναι ωραία τωρα τα ψώνια των μωρών. Εγώ λίγα πραγματάκια έχω πάρει. Αύριο θα πάω στον γιατρό μου να δούμε τον μπέμπη. Σήμερα λίγο πονάω από κάτω στον κόλπο κ τώρα δηλαδή αλλά λέω αντε αύριο θα με δει. Κ σκέφτομαι είναι ο μπέμπης που πιέζει? Ή να γίνεται κάτι άλλο 🙄 Εσείς έχει Κάποια ενόχληση από κάτω? Φοβάμαι μωρέ τώρα στον κόσμο 7ο.

Με το καλό να δεις τον μπέμπη σ πιστεύω πως δεν θα είναι κάτι κ εγω έχω ενοχλήσεις ειδικά όταν κουράζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 1:41 ΠΜ, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου και καλή χρονιά!! Χαίρομαι που είμαστε όλες καλά. Εμείς σίγουρα θα έχουμε την καλύτερη κ την πιο αγαπησιαρικη χρόνια.. Θα έχουμε τα μωράκια μας που θα μας αγαπάνε δίχως αυριο❤️❤️❤️❤️❤️

Εμείς είμαστε καλα τώρα είμαι 28+1 και έχουμε στις 13/1 γιατρό να δουμε ποσο έχουμε μεγαλώσει και πως είναι ο μπεμπουλης. Εάν εξαιρέσεις ότι έχει κατέβει αρκετά η κοιλιά μου και είναι στιγμές που αισθάνομαι ότι πρεπει να τη κρατάω για να μη φυγει ο μπεμπης 😂 είμαστε πολυ καλα απλά προς το παρον μου έκοψε τις βόλτες και γενικά το περπάτημα. 

Αν και νωρίς έχω ξεκινήσει και παραγγελνω ότι χρειάζεται για τη βαλίτσα να πλενω τα ρουχαλάκια που μου έδωσαν ώστε να τα ετοιμασω σιγά σιγά( με έχει πιασει μια φοβία μη γεννήσω νωριτερα) και τα είδη περιποιησης για το μωρό και τα υπόλοιπα μετά τις 10 που θα ξεκινήσουν οι εκπτώσεις. Όσο τα ετοιμάζω τόσο με έχει πιασει μια προσμονη🥰

Με το καλό κορίτσι μ ολες τι ίδιες φοβίες έχουμε και εγώ περιμένω τις εκπτώσεις γτ θελω να παρω και μια καινούργια βαλιτσα και να αρχίσω να μαζέψω πραγματακια σιγά σιγά για τη μπέμπα μ λείπουν πολυ λίγα πραγματάκια...με το καλό οι αγορές σ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Καλημέρα το καρότσι το είχα βγάλει φώτο απο την 1η μέρα αλλά είπα να περάσουν οι γιορτές και μετά να σας πρήξω 🤣 Είναι όντως πολύ στιβαρό και αρκετά καλής ποιότητας!!!! 

269689344_397649165469363_7770874882477611908_n.jpg

269715458_1118691732292893_7244272605726128726_n.jpg

270085717_368926695042403_4550302959571354467_n.jpg

270750288_225912769725904_4180980768682030140_n.jpg

271059334_452653593123105_434495129683880618_n.jpg

Πολυ ωραιο με το καλό να γεμίσει!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Κοπέλα μου καλημέρα ζήλιες θα υπάρχουν είναι φυσιολογικό όπως κ ένα σοκ! 
 

κ εγώ δν ξέρω πως θα αντιδράσει η κόρη μου γιατί δν έχει δείξει κάτι προς το παρόν αλλά κ να βγάλει αντιδράσεις δν θα μου φανεί περίεργο δεδομένων των νέων συνθηκών’ 

 

εγω την έχω προετοιμάσει κ από εκεί κ πέρα όλα θα τ αντιμετωπίσουμε με ψυχραιμία κ κουράγιο όσο μπορούμε εκείνον τον καιρό! Στην αρχή πάντα είναι δύσκολα (λοχεία, κούραση, νεογέννητο, ορμονεσ κτλ κτλ ) αλλά μετά φτιάχνει! ❤️

Ναι είναι λογο δύσκολη η προσαρμογή ελπιζω να το περασουν ήρεμα τα μικρούλια μας μεγαλο άγχος κ αυτό οταν έχεις ήδη ένα παιδάκι εγω σκεφτόμουν τις μέρες π θα είμαι στο μαιευτηριο γτ η αλήθεια είναι πως βράδυ τον έχουμε αφήσει λίγες φορές και με έπιασαν τα κλάματα...😔😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλή χρονιά. Είχα μέρες να μπω. Τρέχω με κάτι οικογενειακά που προέκυψαν.
Εγώ γεννάω αρχές Μαρτίου και σκεφτόμαστε να το βάψουμε τώρα το δωμάτιο του μωρού; Ή την άνοιξη να έχει ζέστη και να αερίζεται καλά; Απο τη μια τώρα έχουμε χρόνο απο την άλλη μετά θα είναι και το μωρό το οποίο το πρώτο εξάμηνο θα το έχουμε στη κρεβατοκάμαρα. 6 μηνών θα το πάω στο άλλο δωμάτιο.
Σκεφτόμασταν μήπως να το φάβαμε μαζί με τον σύζυγο, για ευχαρίστηση μόνο και μόνο,τους δύο τοίχους μόνο αλλά σκέφτομαι να με πειράξει μήπως η μπογιά και κάνω κακό στο μωρό; Αλλιώς να φέρουμε μπογιατζή να το κάνει; Τώρα ή την άνοιξη λέτε; Το μωρό θα μπει Αύγουστο στο δωμάτιο 

Αμα μπορείς καλυτερα να τα κάνεις τώρα γτ μετά με το μωράκι είναι πιο δύσκολο υπάρχουν οικολογικά χρώματα αοσμα εγω πριν κάποιες μέρες έβαψα το σαλόνι μ γτ μετά με ένα νήπιο κ ένα μωρό θα είναι πιο δύσκολο.. τώρα για το αν θα το βαψετε μόνοι σας είναι κ πόσο χρόνο έχετε...μπορείς π.χ αν θέλετε να σας το βαψει κάποιος μάστορας κ να κάνετε κανένα συννεφάκι μόνοι σας να κολλήσετε αυτοκολλητα επειδή έχουμε βάλει αρκετές φορές μόνοι μας το σπίτι είναι λίγο παίδεμα τα κοψίματα τα ταβάνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

@Theodora12 To καρότσι σου είναι φανταστικό! Το βλέπω συνέχεια που μου το πετάει διαφήμιση σε fb και το χρώμα αυτό ακριβώς ήθελα! Απλά δεν υπάρχει στη πόλη που ζω να το δω απο κοντά οπότε δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω. Είχα βάλει στο μάτι ένα Peg Perego και όταν πήγα απο κοντά και είδα πόσο κοντό είναι καθώς ψηλή εγώ και ο σύζυγος, θα σκύβουμε συνέχεια. Πως είναι απο ύψος καλό; Είμαι 1,78 χωρίς παπούτσια και αν βάλω και καμια μπότα φαντάσου.

Καλημέρα, μια χαρά είναι στο ύψος για εσένα, για εμένα που είμαι 1,50 μέτρο με τα χέρια στην ανάταση μου πέφτει λίγο ψηλό 🤣 άντρας μου έχει το ίδιο ύψος με εσένα και του είναι μια χαρά. Επίσης δεν σας το ΄έγραψα περιλαμβάνει και αρκετά extra όπως κουνουπιέρα, κουκούλα βροχής, ένα μικρό στρωματάκι - αλλαξιέρα, μεγάλο αποθηκευτικό χώρο από κάτω, ποτηροθήκη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Χρύσα μου!! 🌸

Πήγες στο γιατρό; Τι σου είπε για τις συσπάσεις κ τα άλλα; Όλα καλά;

Είδατε και το μπεμπάκι σας μεγάλωσε; 🥰

Γεια σου κοπέλα μου 

μου έδωσε ένα κολπικο υπόθετο για τις μυκητιάσεις γιατί παλεύω σχεδόν ένα μήνα 

Για τις συσπάσεις μ είπε να μετράω να δω πόσες έχω σε πόση ώρα 

γιατι τις τελευταίες μέρες που έκατσα ξεκουράστηκα είχα λιγότερες συσπάσεις 

κυριως συνεχομενεσ έχω όταν σκύβω για το παιδί κ όταν την σηκώνω 

το αμνιακό ακόμα είναι παραπάνω από μέσο ορο αλλά εντός Ορίων θα δούμε στο ντοπλερ τι γίνεται με την εμβρυολογο

αλλα ότι κ να είναι εφόσον δν είναι ζάχαρο μετά αφορά το μωράκι (η ατρισια οισοφάγου) κ μόνο όταν γεννηθεί μπορεί να να γίνει διάγνωση! 
 

τελος του μήνα έχω πάλι ραντεβού 

 

Τον πετύχαμε τον μπέμπη που κατάπινε άνοιγε το στοματάκι του

αυτα 💙💙💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Ναι είναι λογο δύσκολη η προσαρμογή ελπιζω να το περασουν ήρεμα τα μικρούλια μας μεγαλο άγχος κ αυτό οταν έχεις ήδη ένα παιδάκι εγω σκεφτόμουν τις μέρες π θα είμαι στο μαιευτηριο γτ η αλήθεια είναι πως βράδυ τον έχουμε αφήσει λίγες φορές και με έπιασαν τα κλάματα...😔😔😔

Ναι κ εγώ τις μέρες που λείπω σκέφτομαι γιατί την θηλάζω κιόλας κ ψάχνει κ το βράδυ κ κοιμάται ενώ νανουρίζεται στο στήθος 

Θα κλείσω μονόκλινο στο ιδιωτικό  είπα με τον άντρα μου  να έρχεται η κόρη μου όσο θέλει οποτε θέλει κ αν όλα πάνε καλά θα βγω όπως κ όταν γεννησα την κόρη μου στις 2 μέρες δν θέλω να κάτσω 3 

αν όλα πάνε καλά όπως είπα! 
απλά αυτό έχω συζητήσει με τον γιατρό ! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου κοπέλα μου 

μου έδωσε ένα κολπικο υπόθετο για τις μυκητιάσεις γιατί παλεύω σχεδόν ένα μήνα 

Για τις συσπάσεις μ είπε να μετράω να δω πόσες έχω σε πόση ώρα 

γιατι τις τελευταίες μέρες που έκατσα ξεκουράστηκα είχα λιγότερες συσπάσεις 

κυριως συνεχομενεσ έχω όταν σκύβω για το παιδί κ όταν την σηκώνω 

το αμνιακό ακόμα είναι παραπάνω από μέσο ορο αλλά εντός Ορίων θα δούμε στο ντοπλερ τι γίνεται με την εμβρυολογο

αλλα ότι κ να είναι εφόσον δν είναι ζάχαρο μετά αφορά το μωράκι (η ατρισια οισοφάγου) κ μόνο όταν γεννηθεί μπορεί να να γίνει διάγνωση! 
 

τελος του μήνα έχω πάλι ραντεβού 

 

Τον πετύχαμε τον μπέμπη που κατάπινε άνοιγε το στοματάκι του

αυτα 💙💙💙💙💙

Και εγώ όταν σηκωνω τον μικρο ή κάθομαι πολλές ώρες κατω για να παίξουμε έχω ενοχλήσεις εγω θα πάω από Δευτέρα στο γιατρό γτ πρέπει να κανω και την καμπύλη ζαχαρου αυτές τις μέρες...Ευχομαι να πάνε όλα καλά με το μικρούλη σου!!!❣❣❣❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι κ εγώ τις μέρες που λείπω σκέφτομαι γιατί την θηλάζω κιόλας κ ψάχνει κ το βράδυ κ κοιμάται ενώ νανουρίζεται στο στήθος 

Θα κλείσω μονόκλινο στο ιδιωτικό  είπα με τον άντρα μου  να έρχεται η κόρη μου όσο θέλει οποτε θέλει κ αν όλα πάνε καλά θα βγω όπως κ όταν γεννησα την κόρη μου στις 2 μέρες δν θέλω να κάτσω 3 

αν όλα πάνε καλά όπως είπα! 
απλά αυτό έχω συζητήσει με τον γιατρό ! 🥰

Μια χαρά!!!επιτρέπεται να μπαίνουν τα παιδάκια σε πιο νοσοκομείο γεννας;;;και εγώ αυτό έχω σκεφτεί ότι αν πάνε όλα καλά θα καθίσω δυο μέρες στο μικρό είχαμε καθίσει και μια επιπλέον μέρα γτ μου είχε κάνει ίκτερο...αστα χθες είχαν έρθει κάτι φίλοι μας με το παιδακι τους να παιξουνε και ο μικρος μ δεν του έδινε τπτ να παίξει το χτύπαγε στεναχωρεθηκα παρα πολυ γτ έχουμε κλειστει μέσα λόγω της κατάστασης και δεν έχει μάθει μοιράζεται..τον σταμάτησα και από το σχολείο γτ ήταν συνέχεια άρρωστος και σήμερα έχω όλη μέρα με πονοκέφαλο στεναχωρεθηκα πολυ που έκανε έτσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Μια χαρά!!!επιτρέπεται να μπαίνουν τα παιδάκια σε πιο νοσοκομείο γεννας;;;και εγώ αυτό έχω σκεφτεί ότι αν πάνε όλα καλά θα καθίσω δυο μέρες στο μικρό είχαμε καθίσει και μια επιπλέον μέρα γτ μου είχε κάνει ίκτερο...αστα χθες είχαν έρθει κάτι φίλοι μας με το παιδακι τους να παιξουνε και ο μικρος μ δεν του έδινε τπτ να παίξει το χτύπαγε στεναχωρεθηκα παρα πολυ γτ έχουμε κλειστει μέσα λόγω της κατάστασης και δεν έχει μάθει μοιράζεται..τον σταμάτησα και από το σχολείο γτ ήταν συνέχεια άρρωστος και σήμερα έχω όλη μέρα με πονοκέφαλο στεναχωρεθηκα πολυ που έκανε έτσι...

Γεννάω σε ιδιωτική κλινική στγν Λάρισα . «Υγεία» λέγεται μέτοχος είναι κ ο γιατρός μ κ στο μονόκλινο μου είπε δν υπάρχει θέμα να έρχεται το παιδάκι μου κ ο άντρας μου όσο θέλουν (ο άντρας μ κ κ εγώ έχουμε κ πιστοποιητικό νοσησης βέβαια) 

 

τωρα σε καταλαβαίνω για το παιδάκι σου, μια καλή μ φίλη πρόσφατα μου έλεγε ότι στο σχολείο η κόρη της εκεί στην ηλικία των δικών μας παιδιών χτυπούσε άλλα παιδάκια ενώ δν είχε δείξει κάτι αντίστοιχο πιο πριν (κ αυτή περιμένει δεύτερο παιδάκι τώρα θα Μπει στον μήνα της) 

Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί κ σίγουρα χρειάζεται ενσυναισθηση πολλή κατανόηση κ συζήτηση 

ειναι οι εποχές που ζούμε λόγω εγκλεισμού ,είναι  κ η εγκυμοσύνη με τις αλλαγές που επιφέρει , είναι κ το άγχος των παιδιών κ το να μην μοιράζονται ή να χτυπάνε είναι τρόπος να δείχνουν τι νιώθουν ειδικά όταν είναι μικρότερα παιδιά που δν ξέρουν να μιλάνε κ καλά 

βεβαια κ στην ηλικία των 2-3 που μαθαίνουν τα συναισθήματα κ το πως να τα διαχειρίζονται πάλι είναι αναμενόμενο να βγάλουν τέτοιες συμπεριφορές 

αγαπη κατανόηση συζήτηση να δείτε τι ενοχλεί το παιδί κ όλα θα πάνε καλά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου κοπέλα μου 

μου έδωσε ένα κολπικο υπόθετο για τις μυκητιάσεις γιατί παλεύω σχεδόν ένα μήνα 

Για τις συσπάσεις μ είπε να μετράω να δω πόσες έχω σε πόση ώρα 

γιατι τις τελευταίες μέρες που έκατσα ξεκουράστηκα είχα λιγότερες συσπάσεις 

κυριως συνεχομενεσ έχω όταν σκύβω για το παιδί κ όταν την σηκώνω 

το αμνιακό ακόμα είναι παραπάνω από μέσο ορο αλλά εντός Ορίων θα δούμε στο ντοπλερ τι γίνεται με την εμβρυολογο

αλλα ότι κ να είναι εφόσον δν είναι ζάχαρο μετά αφορά το μωράκι (η ατρισια οισοφάγου) κ μόνο όταν γεννηθεί μπορεί να να γίνει διάγνωση! 
 

τελος του μήνα έχω πάλι ραντεβού 

 

Τον πετύχαμε τον μπέμπη που κατάπινε άνοιγε το στοματάκι του

αυτα 💙💙💙💙💙

Καλημέρα Χρύσα μου!!

Μήπως έχεις συσπάσεις απλά όταν κουράζεσαι κ δεν είναι κάτι άλλο; Κοίτα να ξεκουράζεσαι κ να μη σηκώνεις τη μικρή όσο μπορείς, ή να κάθεσαι και μετά να τη σηκώνεις στα πόδια σου καθιστή.

Αυτό με το αμνιακό, δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι και τίποτα; Δηλαδή πρέπει σίγουρα να είναι κάτι που αφορά το μωράκι, αφού δεν είναι ζάχαρο;

Χαχα τέλεια..είδατε κ το προσωπάκι του δηλαδή🥰💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεννάω σε ιδιωτική κλινική στγν Λάρισα . «Υγεία» λέγεται μέτοχος είναι κ ο γιατρός μ κ στο μονόκλινο μου είπε δν υπάρχει θέμα να έρχεται το παιδάκι μου κ ο άντρας μου όσο θέλουν (ο άντρας μ κ κ εγώ έχουμε κ πιστοποιητικό νοσησης βέβαια) 

 

τωρα σε καταλαβαίνω για το παιδάκι σου, μια καλή μ φίλη πρόσφατα μου έλεγε ότι στο σχολείο η κόρη της εκεί στην ηλικία των δικών μας παιδιών χτυπούσε άλλα παιδάκια ενώ δν είχε δείξει κάτι αντίστοιχο πιο πριν (κ αυτή περιμένει δεύτερο παιδάκι τώρα θα Μπει στον μήνα της) 

Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί κ σίγουρα χρειάζεται ενσυναισθηση πολλή κατανόηση κ συζήτηση 

ειναι οι εποχές που ζούμε λόγω εγκλεισμού ,είναι  κ η εγκυμοσύνη με τις αλλαγές που επιφέρει , είναι κ το άγχος των παιδιών κ το να μην μοιράζονται ή να χτυπάνε είναι τρόπος να δείχνουν τι νιώθουν ειδικά όταν είναι μικρότερα παιδιά που δν ξέρουν να μιλάνε κ καλά 

βεβαια κ στην ηλικία των 2-3 που μαθαίνουν τα συναισθήματα κ το πως να τα διαχειρίζονται πάλι είναι αναμενόμενο να βγάλουν τέτοιες συμπεριφορές 

αγαπη κατανόηση συζήτηση να δείτε τι ενοχλεί το παιδί κ όλα θα πάνε καλά! ❤️

Κορίτσια αυτό ήθελα να σας πω, εκεί στην ηλικία 2-3 περνάνε αυτή τη φάση..κ παιδάκια που μέχρι τότε δεν βάραγαν καθόλου, αρχίζουν να χτυπάνε..είναι αυτό που μαθαίνουν να διαχειρίζονται τα συναισθήματά του κ βγάζουν τέτοια συμπεριφορά σε αυτή την ηλικία

Βέβαια σίγουρα με το καινούργιο μωράκι, κ όταν καταλαβουν τι γίνεται, θα αντιδράσουν περίεργα..αλλά να τους δίνετε παραπάνω σημασία από πριν κ μην τα παραμερίζετε, για να μη νιώθουν ότι χάνουν κάτι..

Εμένα ευτυχώς είναι πιο μικρούλης, οπότε ουσιαστικά θα μεγαλώσουν μαζί, νομίζω σε μεγαλύτερες ηλικίες βγάζουν πιο πολύ ζήλια, αλλά κ πάλι ξέρω ότι θα αντιδράσει όταν λείπω τόσες μέρες στο μαιευτήριο κ όταν ερθει ενα καινούργιο μωρό σπίτι κ του πάρει τη μαμά, την άλλη φορά πριν 1-1,5 μήνα που έλειπε ο μπαμπάς του 5 μέρες, τον ζήταγε σαν τρελός κ μόλις ήρθε στην αρχή του κράταγε μούτρα..κ ήταν 15 μηνών τότε..όταν γεννήσω θα ‘ναι 18 μηνών, κ εγώ είμαι κ όλη μέρα μαζί του, οπότε σίγουρα ξέρω ότι έχουμε κάποια αντίδραση..αλλά ελπίζω να περάσει γρήγορα..πάει κ παιδικό κ τρελαίνεται, οπότε ίσως είναι πιο εύκολο..γι’αυτό ήθελα να πάει από πριν..θα δούμε τώρα..όταν έρθει η ώρα θα τα βρούμε κορίτσια όλα είμαι σίγουρη💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεννάω σε ιδιωτική κλινική στγν Λάρισα . «Υγεία» λέγεται μέτοχος είναι κ ο γιατρός μ κ στο μονόκλινο μου είπε δν υπάρχει θέμα να έρχεται το παιδάκι μου κ ο άντρας μου όσο θέλουν (ο άντρας μ κ κ εγώ έχουμε κ πιστοποιητικό νοσησης βέβαια) 

 

τωρα σε καταλαβαίνω για το παιδάκι σου, μια καλή μ φίλη πρόσφατα μου έλεγε ότι στο σχολείο η κόρη της εκεί στην ηλικία των δικών μας παιδιών χτυπούσε άλλα παιδάκια ενώ δν είχε δείξει κάτι αντίστοιχο πιο πριν (κ αυτή περιμένει δεύτερο παιδάκι τώρα θα Μπει στον μήνα της) 

Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί κ σίγουρα χρειάζεται ενσυναισθηση πολλή κατανόηση κ συζήτηση 

ειναι οι εποχές που ζούμε λόγω εγκλεισμού ,είναι  κ η εγκυμοσύνη με τις αλλαγές που επιφέρει , είναι κ το άγχος των παιδιών κ το να μην μοιράζονται ή να χτυπάνε είναι τρόπος να δείχνουν τι νιώθουν ειδικά όταν είναι μικρότερα παιδιά που δν ξέρουν να μιλάνε κ καλά 

βεβαια κ στην ηλικία των 2-3 που μαθαίνουν τα συναισθήματα κ το πως να τα διαχειρίζονται πάλι είναι αναμενόμενο να βγάλουν τέτοιες συμπεριφορές 

αγαπη κατανόηση συζήτηση να δείτε τι ενοχλεί το παιδί κ όλα θα πάνε καλά! ❤️

Υπέροχα που θα μπορεί να έρχεται και η μικρούλα σου...Εγω γενναω στο Λητω στην Αθήνα είμαστε από επαρχία οποτε τον μικρούλη μ θα τον έχω στη γιαγιά του...του μιλάω πολύ άλλες φορές συμφωνεί και άλλες όχι η αλήθεια είναι πως περνάει και τη φάση ανεξαρτησίας θέλει να τα κάνει όλα μόνος του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσια αυτό ήθελα να σας πω, εκεί στην ηλικία 2-3 περνάνε αυτή τη φάση..κ παιδάκια που μέχρι τότε δεν βάραγαν καθόλου, αρχίζουν να χτυπάνε..είναι αυτό που μαθαίνουν να διαχειρίζονται τα συναισθήματά του κ βγάζουν τέτοια συμπεριφορά σε αυτή την ηλικία

Βέβαια σίγουρα με το καινούργιο μωράκι, κ όταν καταλαβουν τι γίνεται, θα αντιδράσουν περίεργα..αλλά να τους δίνετε παραπάνω σημασία από πριν κ μην τα παραμερίζετε, για να μη νιώθουν ότι χάνουν κάτι..

Εμένα ευτυχώς είναι πιο μικρούλης, οπότε ουσιαστικά θα μεγαλώσουν μαζί, νομίζω σε μεγαλύτερες ηλικίες βγάζουν πιο πολύ ζήλια, αλλά κ πάλι ξέρω ότι θα αντιδράσει όταν λείπω τόσες μέρες στο μαιευτήριο κ όταν ερθει ενα καινούργιο μωρό σπίτι κ του πάρει τη μαμά, την άλλη φορά πριν 1-1,5 μήνα που έλειπε ο μπαμπάς του 5 μέρες, τον ζήταγε σαν τρελός κ μόλις ήρθε στην αρχή του κράταγε μούτρα..κ ήταν 15 μηνών τότε..όταν γεννήσω θα ‘ναι 18 μηνών, κ εγώ είμαι κ όλη μέρα μαζί του, οπότε σίγουρα ξέρω ότι έχουμε κάποια αντίδραση..αλλά ελπίζω να περάσει γρήγορα..πάει κ παιδικό κ τρελαίνεται, οπότε ίσως είναι πιο εύκολο..γι’αυτό ήθελα να πάει από πριν..θα δούμε τώρα..όταν έρθει η ώρα θα τα βρούμε κορίτσια όλα είμαι σίγουρη💕

Αχ κορίτσια μου δώσατε λίγο κουράγιο ελπιζω να περάσει γρήγορα αυτή η φάση...εγώ σήμερα τον πηγα στη γιαγιά τ και κάνω την καμπύλη ζαχαρου...ευτυχώς κάθομαι στο αυτοκίνητο γιατί γίνεται και λίγο χαζούλης με τα ραπιντ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω αυτά που λέτε για τα παιδάκια σας κ θυμήθηκα ότι ακολουθώ έναν στο Instagram και στο Facebook που ειναι παιδοψυχολογος με ειδίκευση στις ηλικίες που λέτε και δίνει πολύ ωραίες συμβουλές! Kidnestgr είναι στο Instagram και KidNest στο fb! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω αυτά που λέτε για τα παιδάκια σας κ θυμήθηκα ότι ακολουθώ έναν στο Instagram και στο Facebook που ειναι παιδοψυχολογος με ειδίκευση στις ηλικίες που λέτε και δίνει πολύ ωραίες συμβουλές! Kidnestgr είναι στο Instagram και KidNest στο fb! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω αυτά που λέτε για τα παιδάκια σας κ θυμήθηκα ότι ακολουθώ έναν στο Instagram και στο Facebook που ειναι παιδοψυχολογος με ειδίκευση στις ηλικίες που λέτε και δίνει πολύ ωραίες συμβουλές! Kidnestgr είναι στο Instagram και KidNest στο fb! 

Καλημερα σε ευχαριστώ πολύ θα μπω να το ψάξω!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Καλημερα σε ευχαριστώ πολύ θα μπω να το ψάξω!!!🥰🥰🥰

Και να του στείλεις κ μνμ απαντάει! Και έχει και τικ τοκ για όποια ασχολείται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω αυτά που λέτε για τα παιδάκια σας κ θυμήθηκα ότι ακολουθώ έναν στο Instagram και στο Facebook που ειναι παιδοψυχολογος με ειδίκευση στις ηλικίες που λέτε και δίνει πολύ ωραίες συμβουλές! Kidnestgr είναι στο Instagram και KidNest στο fb! 

Ευχαριστούμε Μαράκι, τον έκανα τώρα follow κι εγώ και είδα και μερικά βιντεάκια.. Χρήσιμα αυτά που λέει για διάφορα θέματα!! Ευχαριστούμε!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ευχαριστούμε Μαράκι, τον έκανα τώρα follow κι εγώ και είδα και μερικά βιντεάκια.. Χρήσιμα αυτά που λέει για διάφορα θέματα!! Ευχαριστούμε!! 😊

Τίποτα! Έχω και μια που φτιάχνει γλυκά χωρίς ζάχαρη..ούτε μέλια κ τέτοια! Οποία ενδιαφέρεται, την γράφω κ αυτή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω αυτά που λέτε για τα παιδάκια σας κ θυμήθηκα ότι ακολουθώ έναν στο Instagram και στο Facebook που ειναι παιδοψυχολογος με ειδίκευση στις ηλικίες που λέτε και δίνει πολύ ωραίες συμβουλές! Kidnestgr είναι στο Instagram και KidNest στο fb! 

Αχχχ τι σύμπτωση με αυτόν κάνουμε  κάποιες συνεδρίες 

 

αρχικα εγώ τον ξέρω από την μοντεσσοριανη ομάδα στην οποία ανήκω κ έτσι αποφάσισα κ κάναμε συνεδρίες καθώς δουλεύω με την μικρή μου κ το υλικο του 

Έχει τους ονειροβατες 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βασικά αποφάσισα να κάνω συνεδρίες μαζί του γιατί η μικρή μου παρότι μικρή 2 ετών εσωτερικεύει πολλά πράγματα που της συμβαίνουν κ βλέπει πολλά πολλά όνειρα 

το πρώτο πράγμα λοιπόν που μου είπε είναι ότι σ αυτές τις ηλικίες τα παιδιά μέσα απο την συμπεριφορά τους ζητάνε έντονα κ με κάθε τρόπο «την προσοχή μας» 

Απαντάει σε μνμ όντως κ εμείς κάπως έτσι ξεκινήσαμε καθώς κ ως εκπαιδευτικός έχω κάποιες γνώσεις ψυχολογίας και επειδή κάνω συνεχωσ σεμινάρια κ επιμορφωσεις πάνω στην μοντεσσοριανη φιλοσοφια διαβάζω αρκετά και τον τρόπο που λειτουργεί ο ψυχισμός και ο εγκέφαλος των παιδιών 

Χρησιμοποιώ κ το υλικο του απο τους ονειροβατες 

γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ βασικά αποφάσισα να κάνω συνεδρίες μαζί του γιατί η μικρή μου παρότι μικρή 2 ετών εσωτερικεύει πολλά πράγματα που της συμβαίνουν κ βλέπει πολλά πολλά όνειρα 

το πρώτο πράγμα λοιπόν που μου είπε είναι ότι σ αυτές τις ηλικίες τα παιδιά μέσα απο την συμπεριφορά τους ζητάνε έντονα κ με κάθε τρόπο «την προσοχή μας» 

Απαντάει σε μνμ όντως κ εμείς κάπως έτσι ξεκινήσαμε καθώς κ ως εκπαιδευτικός έχω κάποιες γνώσεις ψυχολογίας και επειδή κάνω συνεχωσ σεμινάρια κ επιμορφωσεις πάνω στην μοντεσσοριανη φιλοσοφια διαβάζω αρκετά και τον τρόπο που λειτουργεί ο ψυχισμός και ο εγκέφαλος των παιδιών 

Χρησιμοποιώ κ το υλικο του απο τους ονειροβατες 

γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη! 🥰

Κ εγω ελεγα να κάνουμε κάποιες συνεδρίες όταν έρθουν με το καλό τα μωράκια! Δεν έχω άλλα παιδιά αλλά συμφωνώ με αυτά που λέει και τα σκέφτομαι όντως και έχω αλλάξει κάποιες συμπεριφορές μου ως προς τα ανιψια μου! Μου αρέσει που αυτά που λέει εφαρμόζονται όντως σε μια οικογένεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...