Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις On 30/11/2021 at 7:51 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχ τι καλά που δν ταλαιπωρήθηκες κ αλλο! 
να περάσεις ωραία κ ήρεμα τις γιορτές μέχρι το επόμενο ραντεβού ❤️❤️❤️❤️
 

αφου βγήκε κ η καμπύλη καλή φάε κ για μένα λίγα μελομακάρονα κ κουραμπιέδες πλιζ 🤣❤️🥰

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να μην με ξανα πιάσει πάλι κολικός κ έχω τραβήγματα!

Θα φάω κανένα μελομακάρονο κ κανέναν κουραμπιέ! Εσύ κοπέλα μου έκανες καμπύλη ή ακόμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Riaa κ @Vasiliki14 συγχαρητήρια κορίτσια μου υπέροχα νέα κ για τις 2 έτσι πάντα να είναι όλα ήρεμα στις εγκυμοσύνες σας! Οι μεγάλοι σκόπελοι πέρασαν! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να μην με ξανα πιάσει πάλι κολικός κ έχω τραβήγματα!

Θα φάω κανένα μελομακάρονο κ κανέναν κουραμπιέ! Εσύ κοπέλα μου έκανες καμπύλη ή ακόμα;

Σε 10 μέρες έχω καμπύλη εκεί στις 24 εβδ θα την κάνω κ θα δούμε τι θα δούμε! 
Θα πάω να δούμε κ το αμνιακό να μετρήσουμε! 

Προς τ παρόν είμαι σε διατροφή έχασα 1 κιλο είμαι 49 κ δν έχω πάρει ούτε έχω χάσει άλλο

τρωω λιγότερες θερμίδες είναι η αλήθεια τ μετράω όλα έχω ένα πρόγραμμα κ πορεύομαι 

στην αρχή πεινούσα τώρα συνήθισα απλά είναι κ ο θηλασμός που καις κάποιες θερμίδες κ γ αυτό έχασα το κιλακι μου! 
 

σταθερα θα είμαι αυτό θελουμε προς το παρόν! 

απλα έκανα σκληρή διατροφή κ πριν κ τώρα οκ έχω συνηθίσει να μην ζηλεύω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε 10 μέρες έχω καμπύλη εκεί στις 24 εβδ θα την κάνω κ θα δούμε τι θα δούμε! 
Θα πάω να δούμε κ το αμνιακό να μετρήσουμε! 

Προς τ παρόν είμαι σε διατροφή έχασα 1 κιλο είμαι 49 κ δν έχω πάρει ούτε έχω χάσει άλλο

τρωω λιγότερες θερμίδες είναι η αλήθεια τ μετράω όλα έχω ένα πρόγραμμα κ πορεύομαι 

στην αρχή πεινούσα τώρα συνήθισα απλά είναι κ ο θηλασμός που καις κάποιες θερμίδες κ γ αυτό έχασα το κιλακι μου! 
 

σταθερα θα είμαι αυτό θελουμε προς το παρόν! 

απλα έκανα σκληρή διατροφή κ πριν κ τώρα οκ έχω συνηθίσει να μην ζηλεύω! 

Μπράβο σου για την πειθαρχία σου, δεν είναι καθόλου εύκολο! Ειδικά και τώρα που θηλάζεις.

Ελπίζω να είναι όλα καλά σε δέκα μέρες που θα κάνεις τη καμπύλη σου και το αμνιακό υγρό να είναι ακόμα καλύτερο, μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Riaa είπε:

Μπράβο σου για την πειθαρχία σου, δεν είναι καθόλου εύκολο! Ειδικά και τώρα που θηλάζεις.

Ελπίζω να είναι όλα καλά σε δέκα μέρες που θα κάνεις τη καμπύλη σου και το αμνιακό υγρό να είναι ακόμα καλύτερο, μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα. 

 

 

Ax το ελπίζω έχω κόψει γλυκά συντηρητικά χαζά κ γλυκαντικά, επεξεργασμένα κτλ κτλ 

μπας κ κάνω ωραία Χριστούγεννα κ εγώ αλλιώς εντάξει δν πειράζει αρκεί να είναι ζάχαρο κ να μην είναι τίποτα αλλο 🙏🏾❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε 10 μέρες έχω καμπύλη εκεί στις 24 εβδ θα την κάνω κ θα δούμε τι θα δούμε! 
Θα πάω να δούμε κ το αμνιακό να μετρήσουμε! 

Προς τ παρόν είμαι σε διατροφή έχασα 1 κιλο είμαι 49 κ δν έχω πάρει ούτε έχω χάσει άλλο

τρωω λιγότερες θερμίδες είναι η αλήθεια τ μετράω όλα έχω ένα πρόγραμμα κ πορεύομαι 

στην αρχή πεινούσα τώρα συνήθισα απλά είναι κ ο θηλασμός που καις κάποιες θερμίδες κ γ αυτό έχασα το κιλακι μου! 
 

σταθερα θα είμαι αυτό θελουμε προς το παρόν! 

απλα έκανα σκληρή διατροφή κ πριν κ τώρα οκ έχω συνηθίσει να μην ζηλεύω! 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη καμπύλη σου!!!δύσκολο με τη διατροφή...αλλά να σκέφτεσαι ότι είναι για καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vasiliki14 είπε:

Γειά σας!! Έκανα χθες β επιπέδου κ εγω, όλα καλά! Κορίτσι σίγουρα! Με το καλο σε όλες μας! 

Με το καλό η μπεμπούλα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εγώ είχα περιπέτειες σημερα...Αναιμικά σε μια καρέκλα να πιάσω κάτι γλίστρησα έπεσα ευτυχώς στο πλαι έβαλα τα χερια αλλα χτύπησα στο κεφάλι μ...άνοιξε αλλα ευτυχώς δεν χρειάστηκα ράμματα...ο γιατρός μ είπε παρακολούθηση να μην έχω ζαλάδες και τέτοια..ευτυχώς η μπεμπουλα με κλωτσουσε συνέχεια οποτε είναι καλά...περι.ενω τωρα την β επιπέδου την Παρασκευή για να ηρεμήσω τελείως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε 10 μέρες έχω καμπύλη εκεί στις 24 εβδ θα την κάνω κ θα δούμε τι θα δούμε! 
Θα πάω να δούμε κ το αμνιακό να μετρήσουμε! 

Προς τ παρόν είμαι σε διατροφή έχασα 1 κιλο είμαι 49 κ δν έχω πάρει ούτε έχω χάσει άλλο

τρωω λιγότερες θερμίδες είναι η αλήθεια τ μετράω όλα έχω ένα πρόγραμμα κ πορεύομαι 

στην αρχή πεινούσα τώρα συνήθισα απλά είναι κ ο θηλασμός που καις κάποιες θερμίδες κ γ αυτό έχασα το κιλακι μου! 
 

σταθερα θα είμαι αυτό θελουμε προς το παρόν! 

απλα έκανα σκληρή διατροφή κ πριν κ τώρα οκ έχω συνηθίσει να μην ζηλεύω! 

Δεν κατάλαβα κοπέλα μου γιατί κάνεις τόσο αυστηρή διατροφή ειδικά με τόσα λίγα κιλά; Εγώ τρώω τα πάντα και γλυκά. Ειδικά μετά την καμπύλη. Συγγνώμη αν έγραψες κάπου πιο πίσω για κάποιο θέμα που υπάρχρι και δεν το είδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θέλω βοήθεια σχετικά με αναρρωτική. Είναι να την παρατείνω για άλλον ένα μήνα και ενώ μου είπε η γραμματέας του γιατρού ότι δεν χρειάζεται να πάω κάτι στον εργοδότη καθώς θα με πληρώσει τώρα μόνο το ικα, έχει δώσει εκατοντάδες αναρρωτικές και λέω θα τα ξέρει. Πήρα όμως για σιγουριά και στο ικα και μου έίπαν ότι θέλουν πάλι χαρτί υπογεγραμμένο απο εργοδότη που θα βεβαιώνει πάλι τη νέα διακοπή εργασίας με τις νέες ημερομηνίες. Στο παρελθόν όμως που ξανα τηλεφώνησα στο ικα μου έλεγαν μπαρούφες ενώ δεν ίσχυαν δεν ξέρω τι να πιστέψω. Ήταν και μια βιαστική νευρική στο τηλέφωνο. 

Ξέρετε τελικά όσες έχετε παρατείνει την αναρρωτική απο ικα την πραγματική διαδικασία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια θέλω βοήθεια σχετικά με αναρρωτική. Είναι να την παρατείνω για άλλον ένα μήνα και ενώ μου είπε η γραμματέας του γιατρού ότι δεν χρειάζεται να πάω κάτι στον εργοδότη καθώς θα με πληρώσει τώρα μόνο το ικα, έχει δώσει εκατοντάδες αναρρωτικές και λέω θα τα ξέρει. Πήρα όμως για σιγουριά και στο ικα και μου έίπαν ότι θέλουν πάλι χαρτί υπογεγραμμένο απο εργοδότη που θα βεβαιώνει πάλι τη νέα διακοπή εργασίας με τις νέες ημερομηνίες. Στο παρελθόν όμως που ξανα τηλεφώνησα στο ικα μου έλεγαν μπαρούφες ενώ δεν ίσχυαν δεν ξέρω τι να πιστέψω. Ήταν και μια βιαστική νευρική στο τηλέφωνο. 

Ξέρετε τελικά όσες έχετε παρατείνει την αναρρωτική απο ικα την πραγματική διαδικασία; 

Καλησπέρα κοριτσι μου!! 

Εγώ είναι η δεύτερη αναρρωτικη που πηρα τώρα και τα έχω προσφατα. Λοιπόν εάν έχεις αϋλη περναει την αναρρωτικη απευθείας ο γιατρος στο συστημα και μπορείς να εκτυπώσεις το χαρτί και είτε να δηλώσεις μέσο εφκα την αναρρωτικη είτε να πας στο ΙΚΑ. Εγώ κάθε φορά που μου ανανεώνει ο γιατρός την αναρρωτικη στέλνω με mail στο λογιστή της εταιρείας μου το χαρτί της αναρρωτικης και μου προωθει χαρτί για τις μέρες την ανανέωσης υπογεγραμμενο και με σφραγίδα που λέει ότι δεν εργάστηκα ουτε ήμουν σε αναστολή γι αυτες τις ημερομηνίες ώστε να τα εκτυπωσω κ να παω στο ΙΚΑ με τα υπόλοιπα χαρτιά να τα καταθέσω. Εάν κανεις τη διαδικασία ηλεκτρονικα ενημερώνεται ο εργοδότης αφου κανεις εσυ την αίτηση και μπαίνει στο ΕΦΚΑ και επιβεβαιώνει ότι δεν δουλευεις. Το μόνο που ξέρω και μου είπαν από το ΙΚΑ είναι ότι λόγω κοβιντ δεν χρειάζεται πλεον να περναμε από Επιτροπή κι ας είναι μηνιαίες οι αναρρωτικες. Οτι άλλο θέλεις για τη διαδικασία εννοείτε με ρωτάς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγώ είχα περιπέτειες σημερα...Αναιμικά σε μια καρέκλα να πιάσω κάτι γλίστρησα έπεσα ευτυχώς στο πλαι έβαλα τα χερια αλλα χτύπησα στο κεφάλι μ...άνοιξε αλλα ευτυχώς δεν χρειάστηκα ράμματα...ο γιατρός μ είπε παρακολούθηση να μην έχω ζαλάδες και τέτοια..ευτυχώς η μπεμπουλα με κλωτσουσε συνέχεια οποτε είναι καλά...περι.ενω τωρα την β επιπέδου την Παρασκευή για να ηρεμήσω τελείως...

Περαστικα κοπέλα μου! Μην αγχώνεσαι εφόσον το μωράκι κλωτσαει θα είναι μια χαρά, ευτυχώς είναι καλά προστατευμένα στην κοιλιά μας!

Προσεχε πολύ γιατί η ισορροπία μας έχει αλλάξει! Πολλές φορές πάω να κάνω και γω πράγματα που έκανα πριν την εγκυμοσύνη και με συγκρατω. Πχ πολλές φορές ξεχνιέμαι και πάω να σηκώσω βάρος. Επίσης ο γιατρός δεν με αφήνει να κάνω ποδήλατο λόγο αλλαγής στην ισορροπία!

Τόσο να ήτανε! πρόσεχε αυτές τις μέρες μην κάνεις απότομες κινήσεις και ζαλιστείς λόγο του χτυπήματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια θέλω βοήθεια σχετικά με αναρρωτική. Είναι να την παρατείνω για άλλον ένα μήνα και ενώ μου είπε η γραμματέας του γιατρού ότι δεν χρειάζεται να πάω κάτι στον εργοδότη καθώς θα με πληρώσει τώρα μόνο το ικα, έχει δώσει εκατοντάδες αναρρωτικές και λέω θα τα ξέρει. Πήρα όμως για σιγουριά και στο ικα και μου έίπαν ότι θέλουν πάλι χαρτί υπογεγραμμένο απο εργοδότη που θα βεβαιώνει πάλι τη νέα διακοπή εργασίας με τις νέες ημερομηνίες. Στο παρελθόν όμως που ξανα τηλεφώνησα στο ικα μου έλεγαν μπαρούφες ενώ δεν ίσχυαν δεν ξέρω τι να πιστέψω. Ήταν και μια βιαστική νευρική στο τηλέφωνο. 

Ξέρετε τελικά όσες έχετε παρατείνει την αναρρωτική απο ικα την πραγματική διαδικασία; 

Ο μέγιστος χρόνος που μπορεί να σου γράψει είναι ένας μήνας αναρρωτική, δεν μπορεί να στην παρατείνει, σωστά σου είπαν στο ΙΚΑ ότι πρέπει να πας καινούργιο χαρτί! Χρειάζεται είτε μέσω αυλής είτε εκτυπωμένο να σου δώσει νέα αναρρωτική με τις ημερομηνίες που θέλεις να πάρεις άδεια και αντίστοιχα να πάρεις καινούργιο χαρτί ( βεβαίωση εργοδότη ) απ' την δουλειά σου και μαζί αυτά τα 2 να τα καταθέσεις στο ΙΚΑ . Αλλιώς δεν θα πληρωθείς. Μήπως η γραμματέας δεν κατάλαβε καλά. Εγώ πάντως αυτήν την διαδικασία ακολουθώ απ' την αρχή που έχω αναρρωτικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε 10 μέρες έχω καμπύλη εκεί στις 24 εβδ θα την κάνω κ θα δούμε τι θα δούμε! 
Θα πάω να δούμε κ το αμνιακό να μετρήσουμε! 

Προς τ παρόν είμαι σε διατροφή έχασα 1 κιλο είμαι 49 κ δν έχω πάρει ούτε έχω χάσει άλλο

τρωω λιγότερες θερμίδες είναι η αλήθεια τ μετράω όλα έχω ένα πρόγραμμα κ πορεύομαι 

στην αρχή πεινούσα τώρα συνήθισα απλά είναι κ ο θηλασμός που καις κάποιες θερμίδες κ γ αυτό έχασα το κιλακι μου! 
 

σταθερα θα είμαι αυτό θελουμε προς το παρόν! 

απλα έκανα σκληρή διατροφή κ πριν κ τώρα οκ έχω συνηθίσει να μην ζηλεύω! 

Μπράβο Χρυσα μου όλα καλά θα είναι θα δείς!! Χαλάλι οι θυσίες μας αρκεί να είναι τα μωράκια μας καλά!! 😘😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγώ είχα περιπέτειες σημερα...Αναιμικά σε μια καρέκλα να πιάσω κάτι γλίστρησα έπεσα ευτυχώς στο πλαι έβαλα τα χερια αλλα χτύπησα στο κεφάλι μ...άνοιξε αλλα ευτυχώς δεν χρειάστηκα ράμματα...ο γιατρός μ είπε παρακολούθηση να μην έχω ζαλάδες και τέτοια..ευτυχώς η μπεμπουλα με κλωτσουσε συνέχεια οποτε είναι καλά...περι.ενω τωρα την β επιπέδου την Παρασκευή για να ηρεμήσω τελείως...

Αχ βρε παλι καλά. Πωπω τι μπορεί να παθεις στα καλά καθούμενα. Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου για καλό και κακό μπορείς να παρεις το γιατρό σου να τον ενημερώσεις για να ηρεμήσεις αν και είναι κοντά η εξέταση οπότε αφου δίνει το παρον η μπέμπα σου μήνα ανησυχείς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου!! 

Εγώ είναι η δεύτερη αναρρωτικη που πηρα τώρα και τα έχω προσφατα. Λοιπόν εάν έχεις αϋλη περναει την αναρρωτικη απευθείας ο γιατρος στο συστημα και μπορείς να εκτυπώσεις το χαρτί και είτε να δηλώσεις μέσο εφκα την αναρρωτικη είτε να πας στο ΙΚΑ. Εγώ κάθε φορά που μου ανανεώνει ο γιατρός την αναρρωτικη στέλνω με mail στο λογιστή της εταιρείας μου το χαρτί της αναρρωτικης και μου προωθει χαρτί για τις μέρες την ανανέωσης υπογεγραμμενο και με σφραγίδα που λέει ότι δεν εργάστηκα ουτε ήμουν σε αναστολή γι αυτες τις ημερομηνίες ώστε να τα εκτυπωσω κ να παω στο ΙΚΑ με τα υπόλοιπα χαρτιά να τα καταθέσω. Εάν κανεις τη διαδικασία ηλεκτρονικα ενημερώνεται ο εργοδότης αφου κανεις εσυ την αίτηση και μπαίνει στο ΕΦΚΑ και επιβεβαιώνει ότι δεν δουλευεις. Το μόνο που ξέρω και μου είπαν από το ΙΚΑ είναι ότι λόγω κοβιντ δεν χρειάζεται πλεον να περναμε από Επιτροπή κι ας είναι μηνιαίες οι αναρρωτικες. Οτι άλλο θέλεις για τη διαδικασία εννοείτε με ρωτάς. 

Ανανέωση είναι ή ξανά νέα απο την αρχή όπως γράφει το Ναντινακι παρακάτω; Άρα σε κάθε νέα αναρρωτική πάλι παίρνεις χαρτί απο εργοδότη έστω κ με email. Mε τα email και τα ηλεκτρονικά δεν έχουν κ πολύ καλές σχέσεις στην εταιρεία που εργάζομαι. Άλλη φορά δεν είχαν δει καν το email μου. Τους πήρα εγώ να τους το θυμίσω και ο λογιστής για άλλη υπόθεση δεν ήταν καν ενήμερος. Ο εργοδότης συμμετέχει κ μετά ή μόνο στην πρώτη άδεια που δίνει ένα ποσό; Μετά πληρώνεσαι απο το ικα μόνο;

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Ο μέγιστος χρόνος που μπορεί να σου γράψει είναι ένας μήνας αναρρωτική, δεν μπορεί να στην παρατείνει, σωστά σου είπαν στο ΙΚΑ ότι πρέπει να πας καινούργιο χαρτί! Χρειάζεται είτε μέσω αυλής είτε εκτυπωμένο να σου δώσει νέα αναρρωτική με τις ημερομηνίες που θέλεις να πάρεις άδεια και αντίστοιχα να πάρεις καινούργιο χαρτί ( βεβαίωση εργοδότη ) απ' την δουλειά σου και μαζί αυτά τα 2 να τα καταθέσεις στο ΙΚΑ . Αλλιώς δεν θα πληρωθείς. Μήπως η γραμματέας δεν κατάλαβε καλά. Εγώ πάντως αυτήν την διαδικασία ακολουθώ απ' την αρχή που έχω αναρρωτικη.

Μάλλον αυτό εννοούσε κ η Νίκη. Αυτό εννοώ κι εγώ απλά το λέω ανανέωση. Άρα χρειάζεται πάλι χαρτί εργοδότη που να βεβαιώνει διακοπή. Ο εργοδότης μόνο στην πρώτη αναρρωτικλη συμμετέχει; Στις επόμενες σε πληρώνει αποκλειστικά το ικα; Στην πρώτη μου έβγαλαν ένα ποσό 330 ευρώ απο τα οποία τα 120 δίνει ο εργοδότης και τα 210 το ικα. Στην επόμενη θα πάρω 330 μόνο απο το ικα ή λιγότερα; Πως περίπου γίνεται με εσένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγώ είχα περιπέτειες σημερα...Αναιμικά σε μια καρέκλα να πιάσω κάτι γλίστρησα έπεσα ευτυχώς στο πλαι έβαλα τα χερια αλλα χτύπησα στο κεφάλι μ...άνοιξε αλλα ευτυχώς δεν χρειάστηκα ράμματα...ο γιατρός μ είπε παρακολούθηση να μην έχω ζαλάδες και τέτοια..ευτυχώς η μπεμπουλα με κλωτσουσε συνέχεια οποτε είναι καλά...περι.ενω τωρα την β επιπέδου την Παρασκευή για να ηρεμήσω τελείως...

Πω πω περαστικά κοπέλα μου!!! Πάλι καλά που δεν χτύπησες πιο σοβαρά, πρέπει να προσέχουμε... το λέω για να το ακούω και εγώ που κάνω το κατσίκι και νομίζω ότι είμαι όπως πρίν! Όλα καλά θα είναι πάντως! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε 10 μέρες έχω καμπύλη εκεί στις 24 εβδ θα την κάνω κ θα δούμε τι θα δούμε! 
Θα πάω να δούμε κ το αμνιακό να μετρήσουμε! 

Προς τ παρόν είμαι σε διατροφή έχασα 1 κιλο είμαι 49 κ δν έχω πάρει ούτε έχω χάσει άλλο

τρωω λιγότερες θερμίδες είναι η αλήθεια τ μετράω όλα έχω ένα πρόγραμμα κ πορεύομαι 

στην αρχή πεινούσα τώρα συνήθισα απλά είναι κ ο θηλασμός που καις κάποιες θερμίδες κ γ αυτό έχασα το κιλακι μου! 
 

σταθερα θα είμαι αυτό θελουμε προς το παρόν! 

απλα έκανα σκληρή διατροφή κ πριν κ τώρα οκ έχω συνηθίσει να μην ζηλεύω! 

Μπράβο για την πειθαρχεία σου Χρύσα μου, κάνω σχεδόν ένα χρόνο τώρα και εγώ διατροφή λόγο του μονογονιδιακού διαβήτη που έχω και μπορώ να πω ότι έχω κουραστεί και κάνω και ατασθαλίες τελευταία 🤣 Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι για εσένα που θηλάζεις κι όλας.... Υπόμονη και να είναι γερά τα μωράκια μας, αυτό μόνο λέω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2021 at 11:58 ΜΜ, ο/η Evaki! είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

@Marakiii σταμάτησαν απλά με το χρόνο ή πήρες κάτι; 

 

@Xrisa95  δεν παίρνω μαγνήσιο καν. 

 

@geo2222 Ακριβώς έτσι το νιώθω.

 

Μίλησα με τη γραμματέα και δεν με προώθησε καθόλου στον γιατρό. Με είχε δει και την προηγούμενη μέρα για τη β' επιπέδου, οπότε θεώρησε οτι δεν υπάρχει ανάγκη. Μου είπε απλά ότι είναι φυσιολογικό και πως δεν δίνει κάτι γι αυτό ο γιατρός. Γενικά ο γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων/βιταμινών/ενυδατικών κρεμών, εκτός αν είναι απόλυτη ανάγκη. Μαγνήσιο δίνει μόνο σε κράμπες στα πόδια, από ότι είπε η γραμματέας πάντα. 

 

Επίσης, για ένα 5ωρο το μωρό κλώτσαγε ασταμάτητα, δηλ αρκετές φορές το λεπτό. Και τότε ένιωσα και τα πετρώματα. Δεν ξέρω αν ήταν φυσιολογικό, η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα, ότι δεν πρόκειται για κλωτσιές και απλά κάτι δεν πάει καλά. Μετά προσπάθησα να κοιμηθώ και έτσι ηρέμησα και εγώ και η μικρή.

Δεν ξέρω αν πρέπει να επιμείνω, αλλά δεν θέλω γίνομαι φορτική και προσπαθώ απλά να χαλαρώσω για να περάσουν μόνα τους. Ελπίζω μόνό να μην είναι εις β΄άρος της κύησης

@Evaki! Κορίτσι μου χαίρομαι που όλα είναι καλά προφανώς Είναι φυσιολογικό να τα έχεις αυτά!!! Εμένα δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο δεν πετρώνει η κοιλιά μου αλλά δεν ξέρεις μπορεί να μου έχει συμβεί και να μην το καταλαβαίνω από ότι διάβασα όμως από το σχόλια πολλές κοπέλες το περνάνε!!! Οπότε μην αγχώνεσαι!!! 💓

στις On 26/11/2021 at 12:15 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

 

στις On 29/11/2021 at 8:30 ΜΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου κάτι άσχετο και γελοίο... 🤣 ΄Εχει παρατηρήσει άλλη κοπέλα τώρα στην εγκυμοσύνη να της έχει μειωθεί αισθητά η τριχοφυΐα; Γιατί παρατήρησα ότι αργούν πάρα πολύ΄ να βγουν οι τρίχες σε όλο μου το σώμα ακόμα και στα πόδια που κάνω ξυράφι περνάνε 3 μέρες και δεν βγαίνουν που παλιά έκανα κάθε μέρα. Όχι ότι με χαλάει.... απλά μου έκανε εντύπωση και ήθελα να δω αν συμβαίνει και σε άλλες ή είμαι μόνο εγώ η ανώμαλη 🤣

Κορίτσι μου έχω έχω αυξημένη τριχοφυΐα παντού πάνω στο σώμα ειδικά επάνω στην κοιλιά Είναι λες και είμαι μία μικρή αρκουδίτσα!!!! Χαχαχαχ

στις On 29/11/2021 at 9:11 ΜΜ, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα!! Εγω βρήκα ότι έχει στο h+m εκπτώσεις σε εσώρουχα εγκυμοσύνης έως 50% και πηρα. Και ψώνισα και στο black Friday σεντονακια, κουβερτουλες, πετσετούλες, μπουρνουζακια λαβετες κλπ γιατί τα βρήκα παρα πολυ οικονομικά μιση τιμή. Από ρουχαλάκια θέλω να δω τι έχει η αδερφή μου γτ γέννησε πριν 2 μήνες και της είχαν πει ότι είχε αγοράκι και ψώνισε και εν τέλη ήρθε μπεμπουλα οπότε έχει πολλα ρουχα καινουρια με το καρτελακι και μου είπε να μη παρω ακόμη θα μου τα στείλει ο Δεκεμβρίο!! 

Με γεια Νικη μου!! Έκανες πολύ ωραίες αγορές Εύχομαι το μωράκι σου να τα χαρεί όλα αυτά και είσαι πάρα πολύ τυχερή με την αδερφή σου αν και αδερφή σου ήταν λίγο άτυχη χαχαχα μα τι έπαθε η καημένη;;;; Γερό να είναι όμως ! Δεν πειράζει!! Εσύ παρόλα αυτά πολύ τυχερή!!!!

στις On 30/11/2021 at 12:20 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Θεοδωρα μου και γω απ' τα marks and Spencer παρήγγειλα!! Έχουν φοβερή ποιότητα να ξέρεις! Έχω πάρει πολλές φορές για δωράκια και είναι ακριβή και στα νούμερα. Μεγια και το καρότσι σας!

Εκανα εξονυχιστική έρευνα και σε άλλα σάιτ δεν βρήκα ουσιαστικές προσφορές σε βρεφικά ρούχα και και άλλα είδη🙁. Επίσης μου έκανε εντύπωση και ευτυχώς το παρατήρησα ότι κάποια σάιτ με βρεφικά όπως το pat pat τα ρούχα είναι ακρυλικά, ελάχιστα είναι βαμβακερά! Προσοχή κορίτσια να κοιτάτε την σύνθεση πριν παραγγείλετε!

 

στις On 30/11/2021 at 12:28 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Υπομονή!!! Εμενα έχουν φτάσει οι καούρες σε άλλο level. Το μωρό είναι σχεδόν μόνιμα πάνω στο στομάχι μου και άρχισα να κάνω και εμετούς απ' την πίεση...

Προσπάθησε να κοιμάσαι στο πλάι απ' την αριστερή μεριά, βοηθάει πολύ!

Ναντινάκι μου και εγώ Το έχω παρατηρήσει αυτό όσον αφορά την ποιότητα των ρούχων για αυτό όταν πάω και κοιτάω Σε ένα site κοιτάω τα φίλτρα βάζω να είναι σε ένα ποσοστό βαμβακερά γιατί και τελείως βαμβακερά δεν βρίσκω παντα!!!Βέβαια αυτός είναι και ένας λόγος που θέλουν να πάω να τα αγοράσω από κοντά αλλά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο είναι εφικτό Με τόσο κόσμο έξω και με τον κοβιντ να κυκλοφορεί παντού!!! Ρε κορίτσι μου τι έχεις πάθει και εσύ με τις καούρες τόσο πολύ;;;;; Λες και ζεις πάλι το πρώτο τρίμηνο!!! Πώς είσαι σήμερα είσαι καλύτερα;;;

στις On 30/11/2021 at 1:24 ΠΜ, ο/η I want a baby είπε:

Εγώ το αντίθετο! Έχω δει χνουδάκι κ τριχούλες στην κοιλιά μου που δεν είχα ποτέ! Είμαι και καστανή οπότε καταλαβαίνεις. Έχει απλωθεί ένα χνούδι απο λεπτές τριχούλες σε ολόκληρη την κοιλιά μου! Κι εγώ ξλερω πως απο τις ορμόνες συμβαίνει αυτό!

ΧαΧαχαχχαχα το ίδιο ακριβώς κι εγώ!!!!!

στις On 30/11/2021 at 1:31 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααα!!

Μόλις γυρίσαμε από το ταξίδι μόλις μπήκαμε σπίτι😀 Έκανα κι έναν δυνατό εμετό με το που μπήκαμε για το καλωσόρισμα..😆😣😢

Διάβαζα τα νέα σας όποτε μπορούσα, γιατί ήμασταν όλη μέρα βόλτες κι εκδρομές και δεν είχα χρόνο να μπαίνω!😊

Τώρα θα κάτσω να σας διαβάσω με την ησυχία μου, παρέα με τη μπέμπα που είναι ξύπνια και με κλωτσάει, γιατί τα αγόρια κοιμούνται💕

Ελπίζω να περάσατε τέλεια κορίτσι μου και να το ευχαριστηθήκατε!!! Είναι μαγικό ταξίδι εκεί πέρα!!!του μπέμπη σου του άρεσε;;; Διάβασε και τα υπόλοιπα μηνύματα σου που έλεγες ότι μία φίλη σου είχε δει την πατούσα του μωρού!!! Από τόσο νωρίς την είχε δει στο μήνα που είμαστε και εμείς??? Αν είναι να κάτσω να παρατηρώ την κοιλιά μου πιο εντατικά!!! Πάντως όταν είναι σε μία μεριά το βλέπω φαίνεται δηλαδή Που είναι το μωρό!! Σαν την όμορφη κοιλίτσα της Χρύσας!!! Μπορεί να αλλάξεΙ θέση ο πλακούντας σου και να το δεις και εσύ μην απογοητεύεσαι!!!

στις On 30/11/2021 at 2:18 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέραα!! Πολύ χρήσιμη λίστα μπράβο που την ανέβασες να τη δουν και τα κορίτσια!!

Επίσης είδα τα έχει χωρισμένα σε απαραίτητα και προαιρετικά!

Λοιπόν από το πρώτο μωράκι μου θα σας πω ποια δεν πήρα ή δεν χρειάστηκα. 

Βαζελίνη είχα πάρει αλλά δεν την χρησιμοποίησα γιατί βάζαμε κρέμα.

Επίσης είχα πάρει ένα σετάκι Philips Avent που έχει μέσα βρεφική βούρτσα, βρεφικό νυχοκόπτη και ψαλιδάκι και λίμα, θερμόμετρο, βρεφική οδοντόβουρτσα και αποσυμφορητή μύτης! Υπάρχουν τέτοια σετάκια αν δείτε!

Αποσυμφορητής μύτης απαραίτητος!!! Εμείς πέρα από αυτόν που είχε το σετάκι, πήραμε κι έναν άλλον ηλεκτρικό να το πω κάπως έτσι που τράβαγε καλύτερα! Και φυσιολογικος ορός απαραίτητος..θα κάνετε κάθε μέρα τη μυτούλα του γενικά!

Πιπίλες δίνουν μερικές με τα διαφημιστικά κουτιά που σας δίνουν. Εμείς και που είχαμε δεν την χρησιμοποίησε ποτέ. Γενικά άμα θηλάζετε δεν είναι τόσο απαραίτητη. Κ γενικά αν χρησιμοποιείτε καλό είναι όχι όλη τη μέρα, αλλά πχ μόνο για τον ύπνο κλπ. Είναι γλυκούλια τα μωράκια με τις πιπίλες τους όμως η αλήθεια είναι💕 εμείς όσες φορές δοκιμάσαμε δεν την ήθελε την έφτυνε, κ δε μας χάλασε κι όλας οπότε δεν επιμείναμε να πάρει με το ζόρι!!

Κιντερτε ή ρόφημα χαμομηλιού δε νομίζω ότι χρειάζεται. Επίσης τζελ για τους κολικούς δε χρειάζεται από πριν, αν έχει κολικούς θα σας πει η παιδίατρος κ θα πάρετε μετά. Εμάς πχ δεν είχε ποτέ κολικούς ο μικρός.

Βρεφική θερμοφόρα εμείς δεν είχαμε..δε ξέρω σε τι χρησιμεύει οπότε δεν έχω άποψη. Αν βολέψει κάποια κοπέλα οκ!

Στην ένδυση τώρα οκ τα πάντα!

Για αλλαγή πάνας πάλι όλα! Οκ αλλαξιέρα αν δεν έχετε το αλλάζετε στο κρεβάτι πάνω σε ένα σελτεδάκι πχ! Και ο αφρός που λέει δε ξέρω τι είναι..!

Για διατροφή τώρα οκ γάλα κ μπιμπερό αν δε θηλάζετε, αλλιώς δε χρειάζεται. Καλύτερα κι όλας γιατί το γάλα είναι πανάκριβο! Μπουκαλάκια θα χρειαστείτε λογικά, απλά αν δε θηλάζετε θα χρειαστείτε αρκετά, αν θηλάζετε μπορείτε να έχετε απλά 2-3 μήπως τύχει κάτι, ή μήπως βγάλετε γάλα και το δώσει κάποιος από μπουκάλι πχ! Εμείς το είχαμε κάνει αυτό την Πρωτοχρονιά πχ, που άφησα το μωρό στους γονείς μου και είχα αφήσει μερικά μπουκάλια γάλα στη μαμά μου που είχα βγάλει με το θήλαστρο, ώστε να έχει να του δώσει αν χρειαστεί!

Σαλιάρες απαραίτητες!! Κ πανάκια ώμου!

Μετά θερμός, αποστειρωτή κ θερμαντήρα πάλι αν δε θηλάζετε θα τα χρειαστείτε. Αλλιώς αν θηλάζετε δεν είναι απαραίτητα. Επίσης αν δεν έχετε αποστειρωτή μπορείτε απλά να βράζετε το μπουκάλι ή την πιπίλα σε ένα κατσαρολάκι! Γιατί τους πρώτους μήνες θέλουν αποστείρωση!

Για το θηλασμό σουτιέν θηλασμού απαραίτητα. Επιθέματα είχα πάρει εγώ αλλά δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ τελικά γιατί είχα πάρει τα κοχύλια, κ με βόλευαν γιατί μάζευα κ το γάλα που έτρεχε, ενώ με τα επιθέματα θα πήγαινε χαμένο😅 

Μαξιλάρι θηλασμού εμένα προσωπικά δε με βόλεψε και πολύ, αλλά άλλες κοπέλες τις βολεύει πάρα πολύ οπότε δοκιμάστε το αν θέλετε!!

Επίσης κρέμα για ανακούφιση θηλών απαραίτητη!! Τις πρώτες μέρες γενικά είναι πολύ πιθανό να κάνετε πληγές κ να πονάνε οι θηλές. Αυτό εμένα ήταν από τα χειρότερα κομμάτια μου στο θέμα της γέννας!! Ευτυχώς κράτησε 2-3 μέρες. Πολύ γνωστή κρέμα είναι η purelan της medela, αλλά δε ξέρω πόσο βοηθάει αφού έχουν γίνει οι πληγές. Εμένα αφού έγιναν οι πληγές μια άλλη με βοήθησε φουλ κ σε 1μιση μέρα άρχισαν να επανέρχονται οι θηλές μου.

Επίσης θήλαστρο κ σακουλάκια αποθήκευσης αν δε θηλάζετε δε θα χρειαστούν. Αν θηλάζετε κ θέλετε να βγάζετε γάλα για να το αποθηκεύετε ή για να πάτε κάπου, τότε απαραίτητο! Γενικά το θήλαστρο αν θηλάζετε πολύ χρήσιμο! Ακόμη κ 1 φορά να το χρειαστείς, για εκείνη τη φορά είναι απαραίτητο να το έχεις γενικά!

Για τον ύπνο λίκνο ή κούνια ή κ τα δύο. Για αρχή βολεύει το λίκνο που είναι κ πιο μικρό κ πολλά εφαρμόζουν κ στο κρεβάτι ώστε να έχετε το μωρό πιο κοντά! Αν τώρα δε θέλετε να πάρετε κ τα δύο κ έχετε χώρο στο δωμάτιο πάρτε κατευθείαν κούνια!

Επίσης αδιάβροχα υποσέντονα απαραίτητα γιατί μπορεί να κατουρηθούν τα βρεφάκια, κρίμα να χαλάσει το στρώμα!

Ριλάξ αν κάθεται το μωρό οκ, εμάς δεν καθόταν και πολύ..ίσως η κούνια είναι καλύτερη η ηλεκτρική, τέτοια θέλω να πάρω  τώρα στη μικρή, πολλοί λένε ότι τα νανουρίζει!

Baby monitor για όταν το έχετε σε άλλο δωμάτιο..εμείς ακόμα δεν έχουμε πάρει φανταστείτε, γιατί είναι μικρό το σπίτι που μένουμε προς το παρόν, οπότε πάντα είναι κάπου σχετικά κοντά!!

Υπνόσακος αν δε σκεπάζεται το μωρό χρήσιμος! Εμάς πάντα πετάει την κουβέρτα πχ, δε θέλει τπτ στα πόδια του, οπότε πέρσι του είχαμε πάρει υπνόσακο!

Φωλιά δεν είχα στο πρώτο οπότε δεν έχω άποψη. Μια χαρά ήμουν και χωρίς αυτήν. Αλλά τώρα στη μικρή μου θέλω να πάρω να τη δοκιμάσω!

Από τα αξεσουάρ βόλτας κ τα παιχνίδια οκ όλα! Κουνουπιέρα/αδιάβροχο ανάλογα το καιρό. Κουνουπιέρα εμείς θα χρειαστούμε περισσότερο γιατί γεννάμε άνοιξη κ μετά έρχεται καλοκαίρι! Το χαλάκι δραστηριοτήτων-γυμναστήριο είναι ωραίο για τα μωρά, απαραίτητο πιστεύω!!

Αυτάα για τώρα, πέρασε η ώρα, νύσταξα γραφοντάς το😆

Ευχαριστούμε πολύ!!!!

στις On 30/11/2021 at 7:24 ΜΜ, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Αυτά με τις λίστες και τις προσωπικές εμπειρίες από τα προηγούμενα παιδάκια σας είναι σούπερ βοηθητικά! Ήδη τα έχω κάνει όλα save ☺️

Έκανα και εγώ σήμερα τη Β επιπέδου και όλα μας είπαν βγήκαν όπως πρέπει. Μας είπε ο γιατρός πως έμοιαζε σαν να χορεύει με ρυθμό😅

Η χαρά μου απερίγραπτη!

Βεβαιωσαμε πως είναι μπουμπού, και πήραμε και φωτογραφίες με προφίλ, γιατί το κορίτσι είχε κολλησει το κεφαλάκι της στον πλακούντα, και δε μας άφηνε να δούμε ολόκληρο το κεφαλάκι.

Καλά αποτελέσματα σε όλες κορίτσια να έχουμε γερά γλυκά μωράκια!❤️

 

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Vasiliki14 είπε:

Γειά σας!! Έκανα χθες β επιπέδου κ εγω, όλα καλά! Κορίτσι σίγουρα! Με το καλο σε όλες μας! 

Ρία και Βασιλική συγχαρητήρια για τις τέλειες β επιπέδου σας!!!! Με το καλό τα μωράκια σας κορίτσια μου!!!! 

 

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγώ είχα περιπέτειες σημερα...Αναιμικά σε μια καρέκλα να πιάσω κάτι γλίστρησα έπεσα ευτυχώς στο πλαι έβαλα τα χερια αλλα χτύπησα στο κεφάλι μ...άνοιξε αλλα ευτυχώς δεν χρειάστηκα ράμματα...ο γιατρός μ είπε παρακολούθηση να μην έχω ζαλάδες και τέτοια..ευτυχώς η μπεμπουλα με κλωτσουσε συνέχεια οποτε είναι καλά...περι.ενω τωρα την β επιπέδου την Παρασκευή για να ηρεμήσω τελείως...

Αγαπάκι Τι ήταν αυτό που έπαθες; Πώς δεν έγινε τίποτα χειρότερο; Πάει πέρασε τώρα η μπεμπούλα σου είναι μία χαρά!!! Κάτσε χαλάρωσε να ξεκουραστεις !!! Ευτυχώς που έχεις τη β επιπέδου μπροστά σου ώστε να μπορέσεις να την δεις και να ηρεμήσεις γιατί πραγματικά καταλαβαίνω την αγωνία σου!!! Περαστικά!!! 💗💗💗💗

 

στις πριν 9 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια θέλω βοήθεια σχετικά με αναρρωτική. Είναι να την παρατείνω για άλλον ένα μήνα και ενώ μου είπε η γραμματέας του γιατρού ότι δεν χρειάζεται να πάω κάτι στον εργοδότη καθώς θα με πληρώσει τώρα μόνο το ικα, έχει δώσει εκατοντάδες αναρρωτικές και λέω θα τα ξέρει. Πήρα όμως για σιγουριά και στο ικα και μου έίπαν ότι θέλουν πάλι χαρτί υπογεγραμμένο απο εργοδότη που θα βεβαιώνει πάλι τη νέα διακοπή εργασίας με τις νέες ημερομηνίες. Στο παρελθόν όμως που ξανα τηλεφώνησα στο ικα μου έλεγαν μπαρούφες ενώ δεν ίσχυαν δεν ξέρω τι να πιστέψω. Ήταν και μια βιαστική νευρική στο τηλέφωνο. 

Ξέρετε τελικά όσες έχετε παρατείνει την αναρρωτική απο ικα την πραγματική διαδικασία; 

Κορίιτσακι μου σχετικά με την αναρρωτική θα σου πω και εγώ κάποια πράγματα γιατί παίρνω συνέχεια αναρρωτικές... Τα κορίτσια στα είπαν μία χαρά! Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ανανέωση άδειας μάλλον εννοεί ότι θα πάρεις αναρρωτική και τον επόμενο μήνα οπότε μάλλον είναι σαν εμάς. Στην ουσία κάθε μήνα θέλει βεβαίωση εργοδότη απλά όταν την κάνεις ηλεκτρονικά πάει ένα e-mail στον εργοδότη μέσω εφκα και ο εργοδότης επιβεβαιώνει ότι θα λείπεις από τη δουλειά ηλεκτρονικά.

Εάν όμως την πας από κει τότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να σου δώσει βεβαίωση ο εργοδότης παραδοσιακά σε χαρτί όπως γίνεται τόσα χρόνια. Αυτό χρειάζεται κάθε φορά για κάθε μήνα!!! Απλά ίσως η γραμματέας του γιατρού θεωρούσε ότι θα την κάνεις ηλεκτρονικά και για αυτό σου είπΕ ότι δεν χρειάζεται η βεβαίωση εργοδότη.... Για εμένα καλύτερα επικοινώνησε με τον εργοδότη σου να είσαι καλυμμένη και να πας ένα χαρτί παραπάνω δεν έγινε και τίποτα!!!! Εάν την κάνεις ηλεκτρονικά θα πάει το email στον εργοδότη και αυτός θα κάνει αποδοχή οπότε δεν χρειάζεται. Εγώ να σου πω κάθε φορά που παίρνω την άδεια της στέλνω φωτογραφία στο διευθυντή του καταστήματος που δουλεύω και αυτός ενημερωνει το λογιστή της εταιρείας ο οποίος περιμένει το email. 

Να σουΔώσω ακόμαΜία Πληροφορία: τόσο καιρό την έκανα ηλεκτρονικά .... Ωστόσο την επομένη θα την πάω αυτοπροσώπως γιατί μου είπαν από την επιτροπή που τους πήρα τηλέφωνο ότι καθυστερεί επειδή γίνεται ηλεκτρονικά!!! Μπορεί να περάσουν και δύο μήνες για να μου βάλουν τα λεφτά... Πιστεύω όμως ότι έχει να κάνει και με τον εφκα κάθε περιοχής.... Οπότε δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά για αυτό μπορείς να ρωτήσεις.... 💓💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ παίρνω άδειες από τον Αύγουστο λόγω αποκόλλησης και κάθε μήνα παίρνω χαρτί από τον εργοδότη πτι αυτές τις μέρες δεν πάω για δουλειά!οσο για λεφτά ακόμα δεν έχω πάρει μόνο τον Αύγουστο και είπαν στον άντρα ότι τα υπόλοιπα θα τα πάρω όλα μαζί τέλους του χρόνου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

 

Κορίιτσακι μου σχετικά με την αναρρωτική θα σου πω κι εγώ κάποια πράγματα γιατί παίρνω συνέχεια αναρρωτικές... Τα κορίτσια στα είπαν μία χαρά! Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ανανέωση άδειας μάλλον εννοεί ότι θα πάρεις αναρρωτική και τον επόμενο μήνα οπότε μάλλον είναι σαν εμάς. Στην ουσία κάθε μήνα θέλει βεβαίωση εργοδότη απλά όταν την κάνεις ηλεκτρονικά πάει ένα e-mail στον εργοδότη μέσω εφκα και ο εργοδότης επιβεβαιώνει ότι θα λείπεις από τη δουλειά ηλεκτρονικά.

Εάν όμως την πας από κει τότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να σου δώσει βεβαίωση ο εργοδότης παραδοσιακά σε χαρτί όπως γίνεται τόσα χρόνια. Αυτό χρειάζεται κάθε φορά για κάθε μήνα!!! Απλά ίσως η γραμματέας του γιατρού θεωρούσε ότι θα την κάνεις ηλεκτρονικά και για αυτό σου είπΕ ότι δεν χρειάζεται η βεβαίωση εργοδότη.... Για εμένα καλύτερα επικοινώνησε με τον εργοδότη σου να είσαι καλυμμένη και να πας ένα χαρτί παραπάνω δεν έγινε και τίποτα!!!! Εάν την κάνεις ηλεκτρονικά θα πάει το email στον εργοδότη και αυτός θα κάνει αποδοχή οπότε δεν χρειάζεται. Εγώ να σου πω κάθε φορά που παίρνω την άδεια της στέλνω φωτογραφία στο διευθυντή του καταστήματος που δουλεύω και αυτός ενημερωνει το λογιστή της εταιρείας ο οποίος περιμένει το email. 

Να σουΔώσω ακόμαΜία Πληροφορία: τόσο καιρό την έκανα ηλεκτρονικά .... Ωστόσο την επομένη θα την πάω αυτοπροσώπως γιατί μου είπαν από την επιτροπή που τους πήρα τηλέφωνο ότι καθυστερεί επειδή γίνεται ηλεκτρονικά!!! Μπορεί να περάσουν και δύο μήνες για να μου βάλουν τα λεφτά... Πιστεύω όμως ότι έχει να κάνει και με τον εφκα κάθε περιοχής.... Οπότε δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά για αυτό μπορείς να ρωτήσεις.... 💓💓💓💓

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το άκουσα κι εγώ αυτό πως ηλεκτρονικά ναι μεν γλιτώνεις τον κόπο να πας απο κεί, αλλά καθυστερεί πάρα πολύ! Μάλιστα διάβασα σε παλαιότερη συζήτηση πως μια κοπέλα πήγε τα χαρτιά της αυτοπροσώπως και πληρώθηκε και μια άλλη που τα έκανε ηλεκτρονικά καθυστερούσε υπερβολικά. Οπότε κσλύτερα με τον απλό παραδοσιακό τρόπο.

Στη δεύτερη φορά ξανα περνάνε τα χαρτιά επιτροπή; Ή μόνο για την πρώτη είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια κι εγώ παίρνω άδειες από τον Αύγουστο λόγω αποκόλλησης και κάθε μήνα παίρνω χαρτί από τον εργοδότη πτι αυτές τις μέρες δεν πάω για δουλειά!οσο για λεφτά ακόμα δεν έχω πάρει μόνο τον Αύγουστο και είπαν στον άντρα ότι τα υπόλοιπα θα τα πάρω όλα μαζί τέλους του χρόνου!

Ηλεκτρονικά κάνεις τα χαρτιά ή πας αυτοπροσώπως; Εμένα μου είπαν πως κάθε μήνα θα πληρώνομαι 1 και 15 του μήνα. Χθες βέβαια δεν πληρώθηκα κ τους πήρα μου είπαν 3 του μηνός θα μπούνε. Οπότε παίζει να λένε κ ότι να'ναι! Μα απο τον Αύγουστο κ πήρες μόνο έναν μήνα; Δηλαδή του Ιανουαρίου πότε θα τα πάρουμε του χρόνου τα Χριστούγεννα;

Εμένα μου την έσπασε την άδεια επειδή έβγαιναν 30 μέρες απο σήμερα 31 Δεκεμβρίου κ θα ήταν κλειστά μετά, έγραψε 20 μέρες τώρα και άλλες 20 μετά που θα πιάνει και 10 μέρες του Ιανουαρίου γιατί μετά ξεκινάει η άδεια του οαεδ οπότε θέλαμε να τη φέρουμε ίσα ίσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Ηλεκτρονικά κάνεις τα χαρτιά ή πας αυτοπροσώπως; Εμένα μου είπαν πως κάθε μήνα θα πληρώνομαι 1 και 15 του μήνα. Χθες βέβαια δεν πληρώθηκα κ τους πήρα μου είπαν 3 του μηνός θα μπούνε. Οπότε παίζει να λένε κ ότι να'ναι! Μα απο τον Αύγουστο κ πήρες μόνο έναν μήνα; Δηλαδή του Ιανουαρίου πότε θα τα πάρουμε του χρόνου τα Χριστούγεννα;

Εμένα μου την έσπασε την άδεια επειδή έβγαιναν 30 μέρες απο σήμερα 31 Δεκεμβρίου κ θα ήταν κλειστά μετά, έγραψε 20 μέρες τώρα και άλλες 20 μετά που θα πιάνει και 10 μέρες του Ιανουαρίου γιατί μετά ξεκινάει η άδεια του οαεδ οπότε θέλαμε να τη φέρουμε ίσα ίσα.

Πάει ο σύζυγος την πρωτη φορά καταθέσαμε τα χαρτιά και πήγαμε στην επιτροπή στην Αλεξάνδρας πήραμε την απόφαση και μας είπαν πτι θα πληρώνομαι κάθε 1 και 15!στις υπόλοιπες άδειες όμως δεν με πήρανε τηλέφωνο και έτσι εμείς καταθέταμε κάθε μήνα και μας έλεγαν θα σας πάρουμε δεν πήρανε ποτέ και έτσι ο σύζυγος πήγε πάλι να ρωτήσει μόνος του στην επιτροπή στην Αλεξάνδρας και του είπαν πτι έχουν περάσει κανονικά οι άδειες απλά αργούν στο ΙΚΑ στο γαλατσι όποτε μάλλον θα τις πληρωθώ όλες μαζί κάποια στιγμή μέχρι τέλος του χρόνου έτσι του είπαν και η αδερφή μου και η κουμπαρα μου τις πληρώθηκαν όλες μαζί όχι κάθε μήνα όταν γέννησαν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby απ' τον δεύτερο μήνα όπως έγραψες πολύ σωστά πληρώνεσαι εξολοκλήρου απ' το ΙΚΑ. Θα παίρνεις το 75% του μισθού σου, χάνεις δηλαδή ένα 25%. Αν δηλαδή επερνες 330€ σύνολο τώρα θα παίρνεις γύρω στα 240€. Ξέρω ότι οι πληρωμές του ΙΚΑ γίνονται σε 2 ημερομηνίες η στις 5 κάθε μήνα η στις 20 ( ανάλογα πότε προλαβαίνεις να περάσεις επιτροπή ). Επιτροπή θα περνάς κάθε φορά που θα καταθετεις άδεια ( δεν χρειάζεται να πας από κει λόγο COVID, ουσιαστικά η επιτροπή θα εγκρίνει απλά τα χαρτιά σου). 

Τώρα επειδή το σκεφτόμουν υπάρχει περίπτωση η γραμματέας να μπερδεύεται γιατί υπάρχει και ηλεκτρονικός τρόπος που εσύ ανεβάζεις το χαρτί του γιατρού στο ΙΚΑ και ο εργοδότης πατάει μέσω ενός συνδέσμου αποδοχή, έτσι δεν χρειάζεται να σου δίνουν την βεβαίωση γραπτά. Εμένα απ' την δουλειά μου είχανε προτείνει να το κάνουμε έτσι, αλλά το ΙΚΑ εδώ έχει μείνει σε άλλη εποχή και θέλουν να τα καταθέτω από κοντά, οπότε αναγκαστικά πρέπει να μου τα δίνουν εκτυπωμένα. 

Οποτε εσύ ζητά χαρτί αναρρωτικης που να φαίνονται οι μέρες της άδειας απ' τον γιατρό και ζητά και απ' την δουλειά βεβαίωση εργοδότη για να τα πας από κοντά καλύτερα. Εγώ είμαι πολύ αυστηρή στο να παίρνω απ' την δουλειά μου το χαρτί στην ώρα του ώστε να καταθέτω κατευθείαν στο ΙΚΑ για να προλαβαίνω να πληρώνομαι στην ώρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...