Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Χρυσά μου, από αυτά που μου γράφεις καταλαβαίνω πως το πιο πιθανό είναι να είναι όντως γονιδιακό. 

Τα κιλά που πήρες στην εγκυμοσύνη σου  είναι μια χαρά ( 9-12 είναι τα ιδανικά) 

Φυσικά και να τρως υγιεινά, επειδή θες να πάρεις κιλά δε σημαίνει πως κάνει καλό να τρως junk food και γλυκά.

Παρ όλα αυτά αν θες μπορείς να αυξήσεις τις ποσότητες από κάποιες πυκνές θερμιδικά τροφές. Πχ βάλε παραπάνω ελαιόλαδο στο φαγητό ή τη σαλάτα σου, πρόσθεσε ξηρούς καρπούς ( κάσιους, αμυγδαλα ,καρύδια)  από φρούτα να τρως πιο συχνά μπανάνες, βάλε στο πρωινό ή στα ενδιάμεσα σου ταχίνι ή φυστικοβουτυρο. 

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου κ τον χρόνο σου ❤️❤️❤️

 

ειλικρινά  όπως λες νομιζω πρέπει να κάνω κάποιους συνδυασμούς που να δίνουν πιο πολλές θερμίδες 

γιατί γενικά δεν παίζω πολύ με συνδυασμούς! Είμαι των πολύ απλών πραγμάτων 😂

σ ευχαριστώ ξανά εδώ θα είμαστε να τα λέμε κ στην διάρκεια της εγκυμοσύνης ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες!

Είμαι κι εγώ για πρώτη φορά έγκυος, στη 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης με ΠΗΤ 03/03, μετά από εξωσωματική.

Από την 7η εβδομάδα είχα έντονα συμπτώματα (ζαλάδα, κούραση, δυσκοιλιότητα, δυσπεψία και ρεψίματα, ανάγκη να φάω κάτι κάθε 2 ώρες και ταυτόχρονα μειωμένη όρεξη και αποστροφή για τα περισσότερα φαγητά). Δεν κάνω εμετούς, αλλά έχω χάσει λίγο βάρος από όταν έμεινα έγκυος. Τις τελευταίες μέρες είμαι λίγο καλύτερα. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό το ότι κάποια συμπτώματα υποχωρούν σιγά σιγά.

Εμφάνισα νωρίς και διαβήτη κύησης (από τη 6η εβδομάδα). Ευτυχώς είμαι αδύνατη και με διατροφή έχω καταφέρει να ελέγξω το σάκχαρο και έχω γλιτώσει τις ινσουλίνες για την ώρα.

24 Αυγούστου έχω την αυχενική. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι τότε, έχω αρκετό άγχος για κάθε βήμα!

Εύχομαι κορίτσια να έχουμε όλες καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες και γερά μωρά!!!

 

 

Καλησπέρα!! Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι 💗💗

Μετά την αυχενική θα σου φύγει ένα μεγάλο άγχος!! 😊🥰

Τουλάχιστον δεν κάνεις εμετούς!! Πολύ σημαντικό😊 τα άλλα συμπτώματα παλεύονται πιστεύω! Ναι φυσιολογικό είναι λένε όταν τελειώνεις το πρώτο τρίμηνο να υποχωρούν τα συμπτώματα, μην αγχώνεσαι😊 μην κοιτάς κάποιες άτυχες όπως εγώ που είχα εμετούς και ναυτίες ως το τέλος🤪

Αφού το εμφάνισες νωρίς για τον διαβήτη τουλάχιστον θα το παρακολουθείτε💕

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας 🙏💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Να είναι υγιές το μωράκι και να πάνε όλα καλά, μόνο αυτό εύχομαι.Και από συμπτώματα ας έρθουν όσα έρθουν😊 εγώ κορίτσια αύριο φεύγω για το νησί! Είναι Άνδρο λιμενικός ο αγαπημένος μου, ελπίζω να απολαύσω μπανάκια και λίγες βολτουλες με προσοχή.Γιατι ο covid καραδοκεί.

Τέλεια καλές διακοπές να έχεις να περάσεις υπέροχα!!! 🏖💞 Θα κάτσεις όλο τον Αύγουστο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Έτσι κ εγώ γεννούσα κ έκανα κ εμετούς οι μαίες με είχαν λυπηθεί εγώ το είχα συνηθίσει αλλά δν μου είχαν χορηγήσει τίποτα ήμουν σε φάση ηρεμίας πολύ

ποσο συμπάσχω μα ποσο ❤️

κ μένα που είναι 2 μην νομίζεις θέλει επίβλεψη κ βασικά θέλει να παίζουμε μαζί όλη μέρα να απασχολείται κ αυτό μωρέ έχουν ενέργεια έχουν περιέργεια λογικό είναι 

κ εγώ μόνη μ όλη μέρα κ την πηγαίνω κ πάρκο 2 ώρες το πρωί 2 ώρες το απόγευμα 

τι να πω ελπίζω να μας περάσουν σύντομα τ συμπτώματα 🤪

αύριο μπαίνω 7η εβδ αισίως 🙏🏾

Αχ ναι ξέρω κ τα 2 είναι μια πολύ δύσκολη ηλικία, θέλουν να τρέχουν από δω κ από κει κ εσύ να τρέχεις από πίσω τους κ να τα απασχολείς συνέχεια!! Τι να κάνεις, αυτό είναι το τίμημα του να έχουμε παιδάκια με μικρή διαφορά ηλικίας...εγώ το προτιμώ όμως για να παίζουν, ήθελα τα παιδιά μου να έχουν μικρή διαφορά όπως εγώ με την αδερφή μου💕💕💕

Αχ ναι μακάρι να περάσουν..🙏 δε θα αντέξω να ξαναπεράσω αυτό που πέρασα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη..😩😩

Άντε με το καλό!!😍 Εμείς που έχουμε και παιδάκια το πώς θα περνάνε οι εβδομάδες δεν θα το καταλαβαίνουμε😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Δούλευα στο αεροδρόμιο όσο ήμουν Αθήνα 

Έχω μετακομίσει Λάρισα τώρα κ κάνω μεταπτυχιακό στην Αθήνα έχω σπουδάσει παιδαγωγικά είμαι δασκάλα κ κάνω κ κάποια σεμινάρια για την Μέθοδο μοντεσσορι που αυτά βέβαια ειναι για την ανατροφή της κόρης μου! 
 

χρειάζεται το περπάτημα κ όλες οι ασκήσεις κ η κινητικότητα διότι έτσι μαλακώνει ο τράχηλος κ εξαλείφεται αν δν κανεις τίποτα απ όλα αυτά δεν βοηθάς την αυτόματη έναρξη του τοκετού 

μην νομίζεις ότι αν Περπατάς πχ από την αρχή του 9ου σημαίνει ότι θα γεννήσεις κ άμεσα, αυτό εξαρτάται από το σωμα της κάθε γυναίκας 

εγω χρειάστηκα ως πρωτότοκη πολύ περπάτημα κ πολλές ασκήσεις για να μαλακώσει  κ εξαλειφθεί ο τράχηλος

τώρα πιστεύω θα ειναι λίγο πιο εύκολο αλλά θα δούμε 🙏🏾 

εφόσον τα έκανες όλα αυτα δεν ήταν εις μάτην διότι κ ο τοκετός σου εξελίχθηκε πολύ γρήγορα απ ότι διαβάζω από το 1 στο 10 αλλά πχ και να περίμενες μερικεσ Μέρες μπορεί να ξεκινούσε κ μόνος του ο τοκετός 

γενικα κάθε σωμα ανταποκρίνεται διαφορετικά στον τοκετο απλά εσυ κανεις ότι μπορείς για να βοηθήσεις κ έχεις υπομονή 🤪 άλλες τα κάνουν όλα αυτά κ πάνε πχ στις 41 εβδ κ άλλες γεννάνε από τις 38 

Αα τέλεια..έψαχνα βρεφονηπιακό που να ακολουθεί τη μέθοδο μοντεσορι, αλλά αυτός που υπάρχει στην περιοχή μου δεν έχει θέσεις για τώρα, και είναι μικρός για να τον στείλω μακριά..βέβαια έψαχνα όταν είχα στο νου μου να πιάσω δουλειά από Σεπτέμβρη..τώρα που έμεινα έγκυος θα κάθομαι οπότε θα είμαι μαζί του💗💗 το προτιμούσα να σου πω την αλήθεια..αλλά έχω και τη μαμά μου ευτυχώς που μου είχε πει ότι θα τον κρατήσει εκείνη..οπότε κοιτούσα όλες τις εναλλακτικές..αλλά τελικά έμεινα έγκυος και δε χρειάστηκε! Πολύ καλό όμως που κάνεις και το μεταπτυχιακό, μπράβο σου! Σκέφτεσαι αφού γεννήσεις να ψάξεις κάτι στο αντικειμενό σου;

Εμένα πάντως η μαμά μου με γέννησε 39+3, και την αδερφή μου που είναι δεύτερη της έσπασαν τα νερά ακριβώς στις 38 εβδ! Δε ξέρω αν είναι κληρονομικό βέβαια, γιατί εγώ πέρασα και τις 40 στο πρώτο🤪

Θα περπατάω ακόμα περισσότερο πάντως τώρα στο τέλος, θα τα κάνω όλα να δούμε🤣 δε με πειράζει να φτάσω κ τις 40 γιατί προτιμώ να γεννήσω αρχές Απρίλη νομίζω😂😂 όχι ότι με νοιάζει και πολύ..η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή προς το τέλος κουράζεσαι..ανυπομονείς να γεννήσεις..μετά σε πιάνει φόβος για τη γέννα..μετά κουράζεσαι κ θες να γεννήσεις να τελειώνεις..αλλά όποτε θέλουν αυτά θα βγουν ούτως ή άλλως😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Μπράβο κοπέλα μου αφού άκουσες καρδούλα όλα πάνε υπέροχα!!

Εγώ μόνο στήθος πρησμένο έχω τίποτα άλλο.και εγώ υπνηλία μηδέν! Σήμερα ούτε ενοχλήσεις στη κοιλίτσα έχω. Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά, γιατί όπως λες και εσύ όταν δεν νοιωθουμε και κάτι αναρωτιόμαστε αν όλα πάνε καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ!! Η αλήθεια είναι πως το περιμένω πως και πως να πάω στο νησί. 

Θα μπαίνω βέβαια και από εκεί να βλέπω τα νέα σας☺️

 

Αυτό είχα πάθει κι εγώ αυτές τις μέρες που δεν είχα συμπτώματα..έλεγα είμαι έγκυος; είναι όλα καλά; Και τώρα που άρχισαν οι εμετοί λέω τι το μελέταγα μια χαρά ήμουν χωρίς συμπτώματα😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Τέλεια!! Απολαμβάνεις και εσύ την εμπειρία χωρίς συμπτώματα✌️

Κορίτσια λίγο προσοχή με τα φαγητά ε γιατί το πρώτο τρίμηνο δεν αλλάζουν οι ενεργειακές μας ανάγκες!μη φορτωθουμε από τώρα με κιλα.

Είμαι Διαιτολόγος μη με παρεξηγείτε😂

Χαχαχα τέλεια πολύ τυχερές είμαστε που σε έχουμε!! Εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με τους εμετούς η αλήθεια είναι δεν πήρα κιλά το πρώτο τρίμηνο..μετά άρχισα κ πήρα συνολικά μέχρι που γέννησα 9-10..καλά είναι νομίζω φυσιολογικό..ελπίζω και τώρα να πάρω τόσα και λιγότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχ τι καλά που σε έχουμε μαζί μας 

δωσε μου τα φώτα σου γιατί εν τέλη έχουμε καταλήξει  ότι είναι γονιδιακό το ζήτημα μου 

ειμαι από το γυμνάσιο κ μετά κολλημένη στα 45 με 48 κιλά έχω ύψος 1.61 

εμεινα έγκυος πήρα 10 κιλά τ εχασα με το που γεννησα 

τωρα είμαι 43 γιατί έκανα πολύ σκληρή διατροφή σχεδόν 2 χρόνια λόγω πολύ τροφικών αλλεργιών της κόρης μου (θηλάζω γ αυτό) 

εχω αρχίσει εδώ κ 3 μήνες κ έχω βάλει μεγάλες ομάδες τροφών στην διατροφή μου που πιο πριν δεν έτρωγα λόγω του θέματος που σου ανέφερα (γαλακτοκομικά, σιτηρά, ξηρούς καρπούς, ψάρια, πουλερικά)  

 

ανέκαθεν τρώω πολύ πολύ αλλά δν βάζω γραμμάριο 

Έτσι είναι κ η μητέρα μου βέβαια που έχει κάνει κ 5 παιδιά κ είναι 50 κιλά κ της μοιάζω απίστευτα 

θελω να βάλω λίγα κιλά αλήθεια να πάω έστω 48 που ήμουν προ εγκυμοσύνης να είμαι λίγο πιο στηλωμενη ρε παιδι μου 😆

τωρα τρώω πολυ υγιεινά παρά πολύ όμως λόγω της κόρης μου κιόλας 

 

Θα μου μείνει γραμμάριο άραγε ποτε ;;; 🤪

Χαχαχα μην αγχώνεσαι με τα κιλά...είσαι μικρή ακόμη! Και εννοείται όσο πιο μικρός είσαι έχεις και καλύτερο μεταβολισμό! Στην ηλικία σου εγώ ήμουν 47 κιλά με 1.70 ύψος. Και τώρα έχω πάει 55 και κλαίω. Που και το 55 θεωρείται καλό για το ύψος μου αλλά εγώ που με ήξερα και πριν δεν το θεωρώ καλό, γιατί είχα συνηθίσει το πολύ αδύνατο όλη μου τη ζωή. Αλλά είπα θα κάνω διατροφή αφού γεννήσω και το δεύτερο, δεν έχει νόημα να φτιάξω σώμα αφού είχα σκοπό να ξαναμείνω έγκυος! Και ενώ την προηγούμενη εγκυμοσύνη πέρσι την ξεκίνησα με 54-55 κιλά, αυτή τώρα την ξεκινάω με 56-57, γιατί μου είχαν μείνει κάποια από την πρώτη, οπότε καταλαβαίνεις πρέπει να προσέχω ακόμη παραπάνω🤪 αλλά εγώ είμαι 30 τώρα!

Η αδερφή μου που γέννησε στα 22, με 1.68 ύψος ξεκίνησε 50 κιλά την εγκυμοσύνη, και αφού γέννησε πήγε 45 κιλά!! Γι’αυτό σου λέω ότι παίζει ρόλο και η ηλικία! Όπως και τα γονίδια βεβαίως και ο μεταβολισμός..γιατί κ εμένα η μαμά μου κ η θεία μου κλπ όλες είναι το ίδιο. Κληρονομικά είναι αυτά..απλά μεγαλώνοντας δεν έχεις το σώμα που είχες στα 20-25, όσο αδύνατος και να’σαι! Οπότε απόλαυσε το τώρα και μη σκέφτεσαι τα κιλά! Μια χαρά είσαι!!💞💞

Ευτυχώς που έχουμε και διατροφολόγο στην παρέα όμως, γιατί είδα σου έδωσε πολύ καλές συμβουλές💞💞

Επίσης δύσκολο που έπρεπε να κάνεις τόσο σκληρή διατροφή λόγω θηλασμού ε;😕 Ελπίζω τώρα να μην έχεις τέτοιο θέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Χρυσά μου, από αυτά που μου γράφεις καταλαβαίνω πως το πιο πιθανό είναι να είναι όντως γονιδιακό. 

Τα κιλά που πήρες στην εγκυμοσύνη σου  είναι μια χαρά ( 9-12 είναι τα ιδανικά) 

Φυσικά και να τρως υγιεινά, επειδή θες να πάρεις κιλά δε σημαίνει πως κάνει καλό να τρως junk food και γλυκά.

Παρ όλα αυτά αν θες μπορείς να αυξήσεις τις ποσότητες από κάποιες πυκνές θερμιδικά τροφές. Πχ βάλε παραπάνω ελαιόλαδο στο φαγητό ή τη σαλάτα σου, πρόσθεσε ξηρούς καρπούς ( κάσιους, αμυγδαλα ,καρύδια)  από φρούτα να τρως πιο συχνά μπανάνες, βάλε στο πρωινό ή στα ενδιάμεσα σου ταχίνι ή φυστικοβουτυρο. 

 

Τι ωραία που τα λες😍 Εγώ θα σε χρειαστώ μετά την εγκυμοσύνη😄χαχαχαχ

Ααα μόνο μια ερώτηση τώρα, εγώ με 1.70 ύψος και βάρος 54-55κιλά, στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πήρα 9-10 κιλά που σου είπα..τώρα που δεν έχω προλάβει να τα χάσω όλα και ξεκινάω αυτή την εγκυμοσύνη με 56-57 κιλά, πόσα πρέπει να πάρω σε αυτήν για να’μαι οκ;; Αφού γεννήσω θέλω να φτάσω πάλι 50-52 κιλά για να καταλάβεις! Και 49 δε θα’ταν άσχημα αλλά δε ξέρω αν θα είναι υγιές για το ύψος μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια καλές διακοπές να έχεις να περάσεις υπέροχα!!! 🏖💞 Θα κάτσεις όλο τον Αύγουστο;

Σε ευχαριστώ πολύ! Ως τις 22 Αυγούστου θα κάτσω! 23 έχω υπέρηχο☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τι ωραία που τα λες😍 Εγώ θα σε χρειαστώ μετά την εγκυμοσύνη😄χαχαχαχ

Ααα μόνο μια ερώτηση τώρα, εγώ με 1.70 ύψος και βάρος 54-55κιλά, στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πήρα 9-10 κιλά που σου είπα..τώρα που δεν έχω προλάβει να τα χάσω όλα και ξεκινάω αυτή την εγκυμοσύνη με 56-57 κιλά, πόσα πρέπει να πάρω σε αυτήν για να’μαι οκ;; Αφού γεννήσω θέλω να φτάσω πάλι 50-52 κιλά για να καταλάβεις! Και 49 δε θα’ταν άσχημα αλλά δε ξέρω αν θα είναι υγιές για το ύψος μου

Καλημέρα! Για 1,70 ύψος τα 56-57 κιλά μου φαίνονται μια χαρά, δε χρειάζεται να χάσεις κιλά! Δε ξέρω πως είναι η σωματοδομή σου και σίγουρα παίζει ρόλο και η σύσταση του σώματος σου ( πόσο λίπος, και πόση μυϊκή μάζα έχει).

Τα 49 κιλά εννοείται μου φαίνονται υπερβολικά!! 

Εγώ θα σου έλεγα να κινηθείς πάλι γύρω στα 10 κιλά και σε αυτή την εγκυμοσύνη,όχι πιο λίγα😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! 

Πήγαμε εχθές για τον δεύτερο υπέρηχο μας στην 6εβδ + 3 και ακούσαμε και είδαμε επιτέλους την καρδούλα! Μου έφυγε ένα τεράστιο βάρος! Από συμπτώματα ευτυχώς ακόμα οι αναγούλες και οι εμετοί δεν με έχουν πιάσει, ίσως είναι νωρίς ακόμα. Κάτι πονάκια έχω μέσα στην μέρα χαμηλά και καούρες για την ώρα. 

Έχετε πάρει ποτέ καμιά φυτική κρέμα για πιασίματα που να σας έκανε δουλειά; Κοιμήθηκα στραβά προχθές και έχει δυο μέρες δεν μπορώ να στρίψω το κεφάλι, φυσικά η γυναικολόγος μου απαγόρευσε έμπλαστρα και αλοιφές τύπου voltaren. Το μόνο που μου επέτρεψε είναι κάποια φυτική αλοιφή για έγκυους από το φαρμακείο. Έχετε κάνει καμιά δοκιμή σε κάποια και σας έκανε δουλειά ή απλά να το αντέξω μέχρι να ξεπιαστώ;

Καλές διακοπές σε όσες έχουν φύγει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχ ναι ξέρω κ τα 2 είναι μια πολύ δύσκολη ηλικία, θέλουν να τρέχουν από δω κ από κει κ εσύ να τρέχεις από πίσω τους κ να τα απασχολείς συνέχεια!! Τι να κάνεις, αυτό είναι το τίμημα του να έχουμε παιδάκια με μικρή διαφορά ηλικίας...εγώ το προτιμώ όμως για να παίζουν, ήθελα τα παιδιά μου να έχουν μικρή διαφορά όπως εγώ με την αδερφή μου💕💕💕

Αχ ναι μακάρι να περάσουν..🙏 δε θα αντέξω να ξαναπεράσω αυτό που πέρασα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη..😩😩

Άντε με το καλό!!😍 Εμείς που έχουμε και παιδάκια το πώς θα περνάνε οι εβδομάδες δεν θα το καταλαβαίνουμε😄😄

Και εμένα τα αγόρια μου έχουν μόνο 2,5 χρόνια διαφορά και είναι αχώριστοι!!! Παίζουν όλη ημέρα μαζί και δεν πάνε πουθενά ο ένας χωρίς τον άλλον!!! Βέβαια μαλώνουν και μαζί αλλά τελος πάντων 😂😂😂😂 όλα μέσα στο παιχνίδι είναι!!! Εγώ κάνω τον διαιτητή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Evaki! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, έχετε αρχίσει κάποια ιδιαίτερη περιποίηση; Πχ τι προϊόντα βάζετε στην κοιλίτσα σας;

Καλημέρα είσαι καλά; ❤️
 

εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα στην αρχή bio oil που έλεγαν ότι κάνει γοα την εγκυμοσύνη εν τέλη επειδή βαριόμουν δν έβαζα μετά 

Ραγάδες δεν έβγαλα πουθενά ίσως επειδή γυμναζόμουν κ γυμνάζομαι δν ξέρω 

τωρα πάλι δν πιστεύω να έχω τον χρόνο κ την αντοχή να βάζω κάτι ειδικά μ το μωρό! 
 

Υπάρχουν όμως κ φυτικά προϊόντα σε βιολογικά μαγαζιά που είναι επιτρεπτά για την εγκυμοσύνη κ χωρίς πρόσθετα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Evaki! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, έχετε αρχίσει κάποια ιδιαίτερη περιποίηση; Πχ τι προϊόντα βάζετε στην κοιλίτσα σας;

Καλημεραααα!!! Ειναι αρκετά νωρίς για κρέμες... Εκτός αν κάποια έχει αρχίσει και βάζει πολλά κιλά από τη αρχή.. Εγώ έβαζα αφού άρχισα να φουσκνωνω καλά καλά μετά τον 6ο μήνα.. Επειδή έχω περάσει 2 εγκυμοσύνες...ακούστε με οι ακριβές μάρκες και κρέμες δεν κάνουν τίποτα!! Καθαρο αμυγδαλελαιο από φαρμακείο θα ζητάτε είναι πάμφθηνο και άκρως φυτικό και ενυδατώνει άψογα την επιδερμίδα.. Θα βάζετε πάνω σε όλη την κοιλιά και γύρω γύρω στα ψωμάκια.... Αυτα😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημεραααα!!! Ειναι αρκετά νωρίς για κρέμες... Εκτός αν κάποια έχει αρχίσει και βάζει πολλά κιλά από τη αρχή.. Εγώ έβαζα αφού άρχισα να φουσκνωνω καλά καλά μετά τον 6ο μήνα.. Επειδή έχω περάσει 2 εγκυμοσύνες...ακούστε με οι ακριβές μάρκες και κρέμες δεν κάνουν τίποτα!! Καθαρο αμυγδαλελαιο από φαρμακείο θα ζητάτε είναι πάμφθηνο και άκρως φυτικό και ενυδατώνει άψογα την επιδερμίδα.. Θα βάζετε πάνω σε όλη την κοιλιά και γύρω γύρω στα ψωμάκια.... Αυτα😁😁😁😁

Καλημέρα όντως το αμυγδαλέλαιο λένε ότι είναι φουλ ενυδατικό κ πολύ φθηνό 

 

αχ κορίτσια υποφερω κάθε πρωί περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα 😂

Πείτε μου κανένα μυστικό για τις ναυτίες, ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη βρήκα το κόλπο απλά επαιρνα τους δρόμους κ αυτό με βοηθούσε καπωσ αλλά τώρα μ ένα μωρό δν μπορώ να το κάνω! 
εκτός από ναυτίες κ εμετούς με πονάει κ το στομάχι πολύ 😱

Ξυπνησα από τις 6 τώρα είναι 12 κ κατάφερα να φάω μια φρυγανιά με κασέρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα όντως το αμυγδαλέλαιο λένε ότι είναι φουλ ενυδατικό κ πολύ φθηνό 

 

αχ κορίτσια υποφερω κάθε πρωί περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα 😂

Πείτε μου κανένα μυστικό για τις ναυτίες, ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη βρήκα το κόλπο απλά επαιρνα τους δρόμους κ αυτό με βοηθούσε καπωσ αλλά τώρα μ ένα μωρό δν μπορώ να το κάνω! 
εκτός από ναυτίες κ εμετούς με πονάει κ το στομάχι πολύ 😱

Ξυπνησα από τις 6 τώρα είναι 12 κ κατάφερα να φάω μια φρυγανιά με κασέρι 

Κορίτσια γεια σας. Επειδή πήγα σήμερα φαρμακείο να πάρω για ενυδάτωση αμυγαλελαιο ,μου είπε η φαρμακοποιός πως δεν κάνει και πως κάποιο από τα συστατικά του κάνει αποβολές σύμφωνα με τελευταίες μελέτες.😒 

Δε ξέρω αν ισχύει. Εγώ πάντως πήρα σήμερα bio oil και ένα που μου πρότεινε το suavinex.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Κορίτσια γεια σας. Επειδή πήγα σήμερα φαρμακείο να πάρω για ενυδάτωση αμυγαλελαιο ,μου είπε η φαρμακοποιός πως δεν κάνει και πως κάποιο από τα συστατικά του κάνει αποβολές σύμφωνα με τελευταίες μελέτες.😒 

Δε ξέρω αν ισχύει. Εγώ πάντως πήρα σήμερα bio oil και ένα που μου πρότεινε το suavinex.

Πολύ θα ήθελα να δω τις τελευταίες έρευνες γιατί εγώ όσο έψαχνα είδα απλά ότι υπήρχαν γυναίκες που γέννησαν πρόωρα δλδ ότι μπορεί να προκαλεί συσπάσεις αλλά δν ήταν επιβεβαιωμένο κ Ότι έπρεπε να γίνουν πιο πολλές έρευνες 

μπορείτε να ρωτήσετε κ τον γιατρό σας για πιο σίγουρο  

Πάντως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μετά τον 3ο μήνα μου επέτρεψε ο γιατρός να βάζω στην κοιλιά προϊόντα λόγω της εμβρυϊκης περιόδου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα όντως το αμυγδαλέλαιο λένε ότι είναι φουλ ενυδατικό κ πολύ φθηνό 

 

αχ κορίτσια υποφερω κάθε πρωί περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα 😂

Πείτε μου κανένα μυστικό για τις ναυτίες, ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη βρήκα το κόλπο απλά επαιρνα τους δρόμους κ αυτό με βοηθούσε καπωσ αλλά τώρα μ ένα μωρό δν μπορώ να το κάνω! 
εκτός από ναυτίες κ εμετούς με πονάει κ το στομάχι πολύ 😱

Ξυπνησα από τις 6 τώρα είναι 12 κ κατάφερα να φάω μια φρυγανιά με κασέρι 

Καλησπέρα!

Έχεις δοκιμάσει τζίντερ για τη ναυτία; Λένε ότι βοηθάει. Εγώ έβαζα φέτες τζιντζερ σε βραστό το νερό, το αφηνα να κρυώσει, και μετά στο ψυγείο με φέτες αγγουριού και λεμονιού. Νομίζω κάτι έκανε και ήταν και δροστιστικό! Βεβαια είχα ήπια ναυτία, χωρίς εμετούς.

Τώρα για τις λοιπές ενοχλήσεις του στομαχιού που έχω μπόλικες, ο γιατρός μου έχει πει συχνά και ελαφριά γεύματα, όχι κατάκλιση αμέσως μετά από κύριο γευμα, και σιρόπι Gaviscon για την δυσπεψία και την καούρα. Αν υπάρχει πόνος ρώτα το γιατρό σου αν μπορείς να πάρεις και κάτι άλλο πιο δυνατό.

Επίσης, αν ξυπνάς μέσα στη νύχτα γιατί σε ενοχλεί το στομάχι δοκίμασε να τρως κατι λίγο ακριβώς πριν κοιμηθείς (1/2 γιαούρτι με ένα φρούτο ή 2 φρυγανιές με τυρί) ή να έχεις δίπλα στο κρεβάτι σου κανένα κράκερ ή λίγα αμύγδαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Πολύ θα ήθελα να δω τις τελευταίες έρευνες γιατί εγώ όσο έψαχνα είδα απλά ότι υπήρχαν γυναίκες που γέννησαν πρόωρα δλδ ότι μπορεί να προκαλεί συσπάσεις αλλά δν ήταν επιβεβαιωμένο κ Ότι έπρεπε να γίνουν πιο πολλές έρευνες 

μπορείτε να ρωτήσετε κ τον γιατρό σας για πιο σίγουρο  

Πάντως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μετά τον 3ο μήνα μου επέτρεψε ο γιατρός να βάζω στην κοιλιά προϊόντα λόγω της εμβρυϊκης περιόδου 

Δεν έχω ιδέα! Παίζει και να ήθελε απλά να πουλήσει κάποιο άλλο προϊόν, αλλά δε σου κρύβω ότι επηρεάστηκα.αρα από ενυδάτωση να μη βάζουμε κάτι μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο; Στα πόδια ενυδατικη;🤔 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Κορίτσια γεια σας. Επειδή πήγα σήμερα φαρμακείο να πάρω για ενυδάτωση αμυγαλελαιο ,μου είπε η φαρμακοποιός πως δεν κάνει και πως κάποιο από τα συστατικά του κάνει αποβολές σύμφωνα με τελευταίες μελέτες.😒 

Δε ξέρω αν ισχύει. Εγώ πάντως πήρα σήμερα bio oil και ένα που μου πρότεινε το suavinex.

Προφανώς δεν ισχυει γιατί το χρησιμοποιουσα σε 2 εγκυμοσύνες.... Απλά ήθελε να σου πουλήσει αυτό που ήταν πιο ακριβό και επικερδείς για το φαρμακείο της!!! Τι να πω!?! Κρίμα να διαδίδουν τέτοιες ανακρίβειες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα όντως το αμυγδαλέλαιο λένε ότι είναι φουλ ενυδατικό κ πολύ φθηνό 

 

αχ κορίτσια υποφερω κάθε πρωί περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα 😂

Πείτε μου κανένα μυστικό για τις ναυτίες, ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη βρήκα το κόλπο απλά επαιρνα τους δρόμους κ αυτό με βοηθούσε καπωσ αλλά τώρα μ ένα μωρό δν μπορώ να το κάνω! 
εκτός από ναυτίες κ εμετούς με πονάει κ το στομάχι πολύ 😱

Ξυπνησα από τις 6 τώρα είναι 12 κ κατάφερα να φάω μια φρυγανιά με κασέρι 

Ωχ δύσκολο κοπέλα μου... Εγώ ναυτιες είχα στις εγκυμοσύνες μου αλλά εμετό όχι πότε δεν έκανα... Δεν μπορείς να κάνεις πολλά.... Φρυγανιές ξηρές τροφές!!αυτά!!! Και πολύ υπομονή!!! Έχεις και το μικρό να προσέχεις και εσύ.. Ελπίζω να έχεις βοήθεια!!! Εγώ δεν είχα και δεν έχω και ξέρω πόσο δύσκολο είναι αλλά αν μπορείς να έχεις είναι πολύ καλό!!! Να ξαπλώνεις να ηρεμεί λίγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες πως είστε ;;; 
Θα κάνετε μπανάκι σας επιτρέπεται ; 
 

αρχικά επειδή γίνεται όλος αυτός ο χαμός είστε κοντά στις φωτιές ; 
έχω χάσει τον ύπνο μου 4 μέρες. Μ αυτά που γίνονται ! 
 

@mia2020 σ ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αυτό με το τζίντζερ απλά δν πίνω κ υγρά πολλά γιατί το δυσχεραίνω αλλά θα το δοκιμάσω να πίνω γουλιές γουλιές  ❤️
 

@marinamanoulitsaγια πρωινό κ βραδινό τρώω αυτό φρυγανιές με τυρί κίτρινο κ πηγαίνω βόλτες στο σπίτι 

δυστυχως γενικά  δν είχα ούτε έχω βοήθεια κ αυτό με δυσκολεύει αλλά τώρα έχει άδεια ο άντρας μου 2 εβδ θα πάμε στο χωριό λίγες μέρες θα έχω βοήθεια αυτές τις μέρες ευτυχώς κ ελπίζω να είμαι καλύτερα από Σεπτέμβρη! 
ποσο δύσκολο πρέπει να είναι κ για σένα πραγματικά σε θαυμάζω ❤️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Δεν έχω ιδέα! Παίζει και να ήθελε απλά να πουλήσει κάποιο άλλο προϊόν, αλλά δε σου κρύβω ότι επηρεάστηκα.αρα από ενυδάτωση να μη βάζουμε κάτι μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο; Στα πόδια ενυδατικη;🤔 

 

Μπορείς να βάζεις στο σωμα σου απλά μου είχε πει όχι στην κοιλιά το πρώτο τρίμηνο! 
Στο επόμενο ραντεβού ρώτησε κ τον γιατρό σου γιατί συνήθως σε τέτοια θέματα δν υπάρχει μια γραμμή για όλους τους γιατρούς ! Άρα κ επιστημονικά πιστεύω δν τεκμηριώνεται🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...