Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Μπράβο! έφυγε φαντάζομαι ένα τεράστιο βάρος! Μόνο καλά νέα από δω και πέρα!

Αυτό για τον πλακούντα δεν το ξέρω καθόλου! Το χαμηλός και το ψηλός μπορεί να αλλάξει αλλά δεν ξέρω από οπίσθιος πρόσθιος🤷🤪. Αν και πιστεύω ότι στην β επιπέδου θα φαίνεται σίγουρα καλύτερα οπότε μάλλον το δεύτερο θα είναι!

Καλημέρα!!

Ναι ναι ηρέμησα ευτυχώς..αν κ μου είχαν πει ότι μια χαρά είναι όλα, αλλά είναι το κόλλημα που έχεις στο κεφάλι όταν είσαι έγκυος κ έχεις τις ορμόνες, καταλαβαίνεις…😄

Εγώ κορίτσι μου είχα ξανακάνει β’ επιπέδου την προηγούμενη εβδομάδα! Κ μου τον είχαν βρει ωραιότατα οπίσθιο χαμηλό😄😄 Τώρα ξαναέκανα β’ επιπέδου μόνη μου, για να μου φύγει το άγχος, κ τον βρήκε πρόσθιο υψηλό! Πάνω κάτω κ εγώ ξέρω ότι πάνε, αλλά από πίσω μπροστά ..🤷‍♀️ Θα δούμε κ στον επόμενο υπέρηχο! Εγώ οπίσθιο τον θέλω κ είχα χαρεί αυτή τη φορά γιατί μου έλεγαν από την αρχή οπίσθιος! Αλλά κ τον γιατρό που πήγα χθες τον εμπιστεύομαι…

Καλά γερό να’ναι μωρέ το κορίτσι μου κι ας είναι όπου θέλει ο πλακούντας!!🙏💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Έμπαινα σας διάβαζα αλλά με είχαν πιασει λίγο οι κλειστές μου αυτές τις μέρες λόγω τον ηπατικων! Ευτυχώς πλησιαζει η πεμπτη που θα κάνω τις εξετάσεις για να δουμε εάν όντως έχω εμφανίσει χολασταση κυησης! Και πως θα προχωρησουμε σε αυτό το ενδεχόμενο!

Εμείς κάναμε τη Β επιπέδου τη προηγουμενη τρίτη όλα καλά ήμασταν 21+1  440 γραμμάρια. Μεγάλωσε πολυ δεν καταφέραμε να δουμε προσωπο γτ δεν μας άφησε είχε και τα δυο χέρια στο πρόσωπο αλλά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ότι είναι καλά. 

@Princess28 κι εμένα στην αυχενικη ήταν οπίσθιος χαμηλός και μου είχαν πει ότι έχω πολυ μεγάλη πιθανοτητα προωρου τοκετού. Ευτυχώς τώρα στη Β επιπέδου μας είπε ότι έχει αλλάξει αυτό έχει ανέβει και είναι πλεον πυθμενικος και ότι είναι μηδαμινές οι πιθανοτητες να γεννήσουμε πρόωρα. 

Καλημέρα Νίκη μου!!

Τι είναι η χολασταση κύησης; Ελπίζω να είναι όλα καλά!!

Όχι εγώ δεν είχα θέμα με τον πλακούντα..ήταν ωραιότατα οπίσθιος χαμηλός τελείως φυσιολογικός!! Κ είχα χαρεί γιατί έλεγα θα νιώθω το μωράκι περισσότερο τώρα💕💕 Αλλά χθες είδα ότι γράφει πρόσθιος υψηλός κ ψιλοξενέρωσα..γιατί πρόσθιο είχα κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κ δεν ένιωθα το μωρό από νωρίς..αλλά η αλήθεια είναι το νιώθω από πολύ νωρίς τώρα..ποιος ξέρει!!

Χαίρομαι πάντως που εσένα είναι οκ τώρα!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Χρύσα μου!!

Περίμενα με αγωνία το μήνυμά σου!

Με μπέρδεψαν λίγο οι γιατροί! Μάλλον γιατί κ οι ίδιοι ακόμη δε ξέρουν ακριβώς τι είναι, οπότε προς το παρόν θα το παρακολουθείτε απότι κατάλαβα!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι τίποτα, ή έστω ας είναι το πιο ανώδυνο σενάριο…ας είναι διαβήτης κύησης κ θα προσέχεις λίγο ακόμα τη διατροφή σου..είσαι μαθημένη εξάλλου🤗

Πώς είσαι; 💗

Σου εύχομαι τα καλύτερα κ ο μπέμπης να σε βασανίζει μόνο τώρα στην κοιλιά❤️❤️

Κοιτα δν μ τ είπαν μπερδεμένα απλά για να τ εξηγήσω κ εγώ καλά θέλει να γράφω ώρα ξερεισ
απλά μ είπαν ότι μπορούν να είναι αυτά τ 3 πράγματα κ θέλουν το καθένα τις εξετάσεις τους για να αποκλείσουμε τι είναι 

Όλα αυτά σε περίπτωση που ανεβεί κ άλλο το αμνιακό 

Προς το παρόν όλα καλά αλλά μ είπαν θα το παρακολουθούμε στενά 

Άρα είμαι έτσι συγκρατημένη δν ξέρω πως θα εξελιχθεί στην συνέχεια προς το παρόν όλα είναι καλά κάνω διατροφή αυστηρή κ βλέπουμε σε 20 μερες! Βήμα βήμα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πήγα κι εγώ σήμερα στο γιατρό που σας έλεγα!

Κάναμε μια επαναληπτική β’ επιπέδου!

Όλα καλά τα βρήκε! Δε βρήκε καν ήπια εικόνα υπερηχογενούς εντέρου που μου είχαν πει την προηγούμενη εβδομάδα..τα βρήκε όλα φυσιολογικά, και μου είπε ότι μπορεί να κατάπιε λίγο αιματάκι στο πρώτο τρίμηνο αλλά ήταν τελείως ανεπαίσθητο κ αν είχα κάποια αποκόλληση ήταν τόσο μικρή που ήταν άνευ σημασίας, γι’αυτό δεν είδα και αίμα..ηρέμησα λίγο τώρα !!

Η μικρή όλο κουνιόταν πάλι, πιπίλαγε το δάχτυλό της, τέντωνε τις ποδάρες της χαχα(μου φάνηκε μακρύ το πόδι της🤣) κ επίσης είδαμε το πρόσωπο κ είχε κάτι χειλάρες ωραίες μεγάλες, θα κάψει καρδιές μας λέει ο γιατρός😄 ίδια με του μπαμπά της μας φάνηκαν τα χείλια!! Αλλά όπως την είδαμε γενικά μας θύμιζε εμένα😅

21+3 είμαι σήμερα κ η μικρή 442γρ ! 🥰💞

Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι ενώ ο πλακούντας στην αυχενική έγραφε "οπίσθιος", και την προηγούμενη εβδομάδα έγραφε "οπίσθιος χαμηλός", σήμερα στο χαρτί γράφει "πρόσθιος υψηλός" 😆 Εκ διαμέτρου αντίθετα δηλαδή😆 Γίνεται να άλλαξε;

Έτσι είναι αγαπσκι ανεβαίνει ο πλακούντας αυτό είναι φυσιολογικό 

μ το εξήγησε κ μένα χθες γιατί τον είδε αρκετά χαμηλά κ μ λέει θα ανεβεί απλά το ελέγξαμε κολπικά μήπως ήταν πολύ χαμηλά στον τράχηλο! 

μια χαρά είναι που ανέβηκε ❤️

τωρα που ήρθε μπροστά οκ δν νομίζω να είναι θέμα 

αλλαζει άλλωστε θέση ο πλακούντας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Καλά αυτό εννοείται...απλά βρε κορίτσια ουτε πολυ μεγαλη σε ηλικία είμαι ούτε τόσο πίσω αλλα οι πρώτες 40 μερες που έλεγαν για τα παιδάκια είναι πολύ σημαντικές...δεν το λέω για αυτό το παιδακι μην παρεξηγηθώ...πρέπει να είμαστε παρα πολυ προσεκτικοί και να μην ερχόμαστε σε επαφή με νεογέννητα γτ πέρα από τον covid τωρα υπάρχουν τόσες πολλές σοβαρές ιώσεις είναι κρίμα να τα ταλεπωρουμε...βλέπω κοπέλες που με το που γεννάνε βγάζουν αμέσως τα παιδάκια τους έξω δεν το λέω για να το κατακρίνω πραγματικά αλλα οσο να κάνεις κάποιον θα συναντήσεις θα έρθει σε επαφή το βρεφακι είναι τόσο ευαίσθητα...εγώ θυμάμαι περισυ που γεννησε η αδερφη του άντρα μ και έχουμε παρα πολυ καλές σχεσει δεν πήγαινα να το δω λόγω του ότι δούλευα σε σουπερ μαρκετ οποτε ερχόμουν σε επαφή με πολυ κόσμο ειχα παει μια φορά με μασκα μόνο...

Εγώ την κόρη μου την έβαζα από 10 ημερών βόλτα γεννησα τέλη Αυγούστου αλλά δν ερχόμουν σε επαφή με άλλα άτομα 

Απλά βόλτα μ το καρότσι! 
 

σιγουρα μέχρι να κάνουν κάποια εμβόλια κ γενικά να μην είναι πχ χειμώνας μ ιώσεις θέλει προσοχή γενικότερα 

ομως οι μπαμπάδες δουλεύουν η υπάρχουν αδερφάκια μεγάλα  που πάνε σχολείο η όχι εκεί τι να κανεις μπορεί να μπει κ ίωση στο σπίτι 

Δύσκολα να κλειστεί στο σπίτι όλη η οικογένεια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Κοιτα δν μ τ είπαν μπερδεμένα απλά για να τ εξηγήσω κ εγώ καλά θέλει να γράφω ώρα ξερεισ
απλά μ είπαν ότι μπορούν να είναι αυτά τ 3 πράγματα κ θέλουν το καθένα τις εξετάσεις τους για να αποκλείσουμε τι είναι 

Όλα αυτά σε περίπτωση που ανεβεί κ άλλο το αμνιακό 

Προς το παρόν όλα καλά αλλά μ είπαν θα το παρακολουθούμε στενά 

Άρα είμαι έτσι συγκρατημένη δν ξέρω πως θα εξελιχθεί στην συνέχεια προς το παρόν όλα είναι καλά κάνω διατροφή αυστηρή κ βλέπουμε σε 20 μερες! Βήμα βήμα ❤️

Καλημέρα!! 🥰🌸

Οπότε όσο είναι το αμνιακό σε αυτά τα επίπεδα είστε οκ, ε; Απλά το παρακολουθείτε!

Τα 3 ενδεχόμενα είναι για το διαβήτη, την ατρησία οισοφάγου κ τη χρωμοσωμική ανωμαλία; Το ενδεχόμενο του να παράγει περισσότερο υγρό ο πλακούντας υπάρχει;

Κοίτα αφού σου είπαν όλα καλά προς το παρόν, κρατάμε αυτό…μπορεί απλά να μην ανέβει το αμνιακό κ να είναι όλα οκ οπότε ελπίζουμε να μείνει έτσι!! 🙏💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια ❤️❤️❤️
 

να έχουμε υγεία κ εμείς κ τ παιδάκια μας κ οι οικογένειες μας ❤️❤️❤️
 

καθε εγκυμοσύνη έχει κ τ δικά της καλή δύναμη θα πω κ εγώ σ οσες αντιμετωπίζουν θεματάκια ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 🥰🌸

Οπότε όσο είναι το αμνιακό σε αυτά τα επίπεδα είστε οκ, ε; Απλά το παρακολουθείτε!

Τα 3 ενδεχόμενα είναι για το διαβήτη, την ατρησία οισοφάγου κ τη χρωμοσωμική ανωμαλία; Το ενδεχόμενο του να παράγει περισσότερο υγρό ο πλακούντας υπάρχει;

Κοίτα αφού σου είπαν όλα καλά προς το παρόν, κρατάμε αυτό…μπορεί απλά να μην ανέβει το αμνιακό κ να είναι όλα οκ οπότε ελπίζουμε να μείνει έτσι!! 🙏💞

Όσο είναι εντός Ορίων απλά ο πλακούντας παράγει παραπάνω αμνιακό 

αν βγει από τ όρια τότε είναι ένα από αυτά τα 3 παθολογικά στοιχεία! 
 

δλδ αν βγει από όρια δν είναι φυσιολογικό να το πω απλά 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Έτσι είναι αγαπσκι ανεβαίνει ο πλακούντας αυτό είναι φυσιολογικό 

μ το εξήγησε κ μένα χθες γιατί τον είδε αρκετά χαμηλά κ μ λέει θα ανεβεί απλά το ελέγξαμε κολπικά μήπως ήταν πολύ χαμηλά στον τράχηλο! 

μια χαρά είναι που ανέβηκε ❤️

τωρα που ήρθε μπροστά οκ δν νομίζω να είναι θέμα 

αλλαζει άλλωστε θέση ο πλακούντας 

Ρε αγάπη εμένα όπως είπα κ στα κορίτσια δεν ήταν τόσο χαμηλά που να είναι κοντά στον τράχηλο..ήταν τελείως φυσιολογικό οπότε δεν είχα άγχος με αυτό. Εγώ το πρόσθιος οπίσθιος με σκάλωσε, γιατί ήξερα τόσο καιρό ότι είναι οπίσθιος κ είχα καταχαρεί!! Δεν ήξερα ότι μπορεί να πάει μπροστά μετά…δηλαδή τώρα δε θα νιώθω πάλι τόσο πολύ το μωρό; Δε θα δω χεράκια ποδαράκια να σχηματίζονται στην κοιλιά; Χαχα..πάντως η μικρή είναι αρκετά κινητική προς το παρόν! 💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Όσο είναι εντός Ορίων απλά ο πλακούντας παράγει παραπάνω αμνιακό 

αν βγει από τ όρια τότε είναι ένα από αυτά τα 3 παθολογικά στοιχεία! 
 

δλδ αν βγει από όρια δν είναι φυσιολογικό να το πω απλά 🤪

Αααα τώρα κατάλαβα ακριβώς…οπότε κάνε λίγο διατροφή προληπτικά, και όλα καλά θα είναι, είμαι σίγουρη!!🙏🌸🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Καλά αυτό εννοείται...απλά βρε κορίτσια ουτε πολυ μεγαλη σε ηλικία είμαι ούτε τόσο πίσω αλλα οι πρώτες 40 μερες που έλεγαν για τα παιδάκια είναι πολύ σημαντικές...δεν το λέω για αυτό το παιδακι μην παρεξηγηθώ...πρέπει να είμαστε παρα πολυ προσεκτικοί και να μην ερχόμαστε σε επαφή με νεογέννητα γτ πέρα από τον covid τωρα υπάρχουν τόσες πολλές σοβαρές ιώσεις είναι κρίμα να τα ταλεπωρουμε...βλέπω κοπέλες που με το που γεννάνε βγάζουν αμέσως τα παιδάκια τους έξω δεν το λέω για να το κατακρίνω πραγματικά αλλα οσο να κάνεις κάποιον θα συναντήσεις θα έρθει σε επαφή το βρεφακι είναι τόσο ευαίσθητα...εγώ θυμάμαι περισυ που γεννησε η αδερφη του άντρα μ και έχουμε παρα πολυ καλές σχεσει δεν πήγαινα να το δω λόγω του ότι δούλευα σε σουπερ μαρκετ οποτε ερχόμουν σε επαφή με πολυ κόσμο ειχα παει μια φορά με μασκα μόνο...

Ναι αυτό σκεφτόμουν κ εγω! Αλλά ο κάθε γονιός κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο...το λέω για να τα ακούω κ εγω γιατί όταν το έμαθα και στεναχωρηθηκα αλλά και νευριασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!

Συγνώμη γιαυτο που θα γράψω αλλα... έβγαλα υγρό από την μία θηλή μου... πολυ λίγο μια σταγόνα αλλα βγήκε στην πιτζαμα..

Είχα διαβάσει ότι μπορεί να βγάλεις κάτι τύπου γάλα (;) αλλα νομιζω ειναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο!

Θα μιλήσω και με τον γιατρό αλλα σκέφτηκα εσάς που είστε κ πιο μπροστά στις εβδομάδες και κάποιες έχετε κ άλλες εγκυμοσύνες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα σε όλες!

Συγνώμη γιαυτο που θα γράψω αλλα... έβγαλα υγρό από την μία θηλή μου... πολυ λίγο μια σταγόνα αλλα βγήκε στην πιτζαμα..

Είχα διαβάσει ότι μπορεί να βγάλεις κάτι τύπου γάλα (;) αλλα νομιζω ειναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο!

Θα μιλήσω και με τον γιατρό αλλα σκέφτηκα εσάς που είστε κ πιο μπροστά στις εβδομάδες και κάποιες έχετε κ άλλες εγκυμοσύνες..

Καλησπέρα κορίτσι μου πως είσαι; Δεν έχω άλλη εγκυμοσύνη, ουτε παρόμοια εμπειρία ως τώρα,αλλά παρακολούθησα ένα σεμινάριο για τον θηλασμό και έλεγε ότι γάλα έχουμε όλες μας που ετοιμάζεται στο στηθος, το πρωτογαλα ( ήδη απ' την 8η βδομάδα της κύησης ) Σε κάποιες γυναίκες εμφανίζονται σταγόνες από νωρίς στο δεύτερο τρίμηνο!. Οπότε με βάση αυτό θεωρώ ότι είναι κάτι φυσιολογικό!

Ενημερωσε και τον γιατρό σου βέβαια όταν τον δεις αλλά πιστεύω ότι είναι φυσιολογική προετοιμασία του σώματος σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα σε όλες!

Συγνώμη γιαυτο που θα γράψω αλλα... έβγαλα υγρό από την μία θηλή μου... πολυ λίγο μια σταγόνα αλλα βγήκε στην πιτζαμα..

Είχα διαβάσει ότι μπορεί να βγάλεις κάτι τύπου γάλα (;) αλλα νομιζω ειναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο!

Θα μιλήσω και με τον γιατρό αλλα σκέφτηκα εσάς που είστε κ πιο μπροστά στις εβδομάδες και κάποιες έχετε κ άλλες εγκυμοσύνες..

Καλησπέρα Μαράκι μου!! Κι εγώ χθες έβγαλα το πρωι απο την αριστερή θηλη που είμαι τώρα στις 22 +3 και πηρα τη γιατρό μου είπε ότι είναι φυσιολογικο. Είναι το πρωτογαλα ξεκινάει από τώρα. Μου είπε σταθερό σουτιέν εγκυμοσύνης και επιθέματα. Και καλή μας αρχή 😉😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Νίκη μου!!

Τι είναι η χολασταση κύησης; Ελπίζω να είναι όλα καλά!!

Όχι εγώ δεν είχα θέμα με τον πλακούντα..ήταν ωραιότατα οπίσθιος χαμηλός τελείως φυσιολογικός!! Κ είχα χαρεί γιατί έλεγα θα νιώθω το μωράκι περισσότερο τώρα💕💕 Αλλά χθες είδα ότι γράφει πρόσθιος υψηλός κ ψιλοξενέρωσα..γιατί πρόσθιο είχα κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κ δεν ένιωθα το μωρό από νωρίς..αλλά η αλήθεια είναι το νιώθω από πολύ νωρίς τώρα..ποιος ξέρει!!

Χαίρομαι πάντως που εσένα είναι οκ τώρα!! 😊

Η χολόσταση της κύησης αποτελεί μία διαταραχή που οφείλεται σε απορρύθμιση του ήπατος, με μείωση της έκκρισης της χολής και αύξηση των χολικών αλάτων που συσσωρεύονται στο σώμα. Αυτο μπορεί να προκαλέσει ίκτερο και μετά την 25 εβδομάδα μπορεί να έχεις φαγουρα έντονη σε παλαμες πέλματα.

Το κακο ενδεχόμενο σε περιπτωση που έχω είναι ότι θέλει συνεχόμενη παρακολούθηση για το εάν είναι καλα το μωρό γιατί προκαλει κατά 60% πρωορο τοκετό γτ στην ουσία υπολειτουργεί το συκώτι και θέλει ειδική  διατροφή παρακολουθήση από αιματολογο και ηπατολογο. Και ότι με το που μπω στην 36-37 εβδομάδα παμε για καισαρική γιατί μετά είναι επικίνδυνο και για τό μωρό αλλά και για αιμορραγία για τη μαμά. Τώρα θα δούμε τη πεμπτη!! Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα και ότι με πειραξε το σίδηρο για να μην αγχώνομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ την κόρη μου την έβαζα από 10 ημερών βόλτα γεννησα τέλη Αυγούστου αλλά δν ερχόμουν σε επαφή με άλλα άτομα 

Απλά βόλτα μ το καρότσι! 
 

σιγουρα μέχρι να κάνουν κάποια εμβόλια κ γενικά να μην είναι πχ χειμώνας μ ιώσεις θέλει προσοχή γενικότερα 

ομως οι μπαμπάδες δουλεύουν η υπάρχουν αδερφάκια μεγάλα  που πάνε σχολείο η όχι εκεί τι να κανεις μπορεί να μπει κ ίωση στο σπίτι 

Δύσκολα να κλειστεί στο σπίτι όλη η οικογένεια ! 

Η αλήθεια είναι αυτή! 

Κι εγώ τον μικρούλη μου 8 ημερών τον έβγαλα βόλτα με το καρότσι, και μετά πήγαμε κ στο σπίτι των κολλητών μας..αλλά όπως λες ο άντρας μου δούλευε ούτως ή άλλως, ο ανιψιός μου που μένει με τη μαμά μου πάει σχολείο, η αδερφή μου κ ο μπαμπάς μου δουλεύουν, η μαμά μου πηγαίνει σε δουλειές έξω..δύσκολο να κλειστούν όλοι μέσα!

Ούτε θα μπορούσα ούτε στην προηγούμενη γέννα ούτε τώρα να μην έχω τη μαμά μου βοήθεια! Ούτε να διώξω τον άντρα μου από το σπίτι προφανώς😆 

Και τώρα θα έχουμε κ τον μικρούλη που πάει βρεφικό..

Πέρσι μας είχε πει η παιδίατρος κ κάναμε το εμβόλιο της γρίπης, κ εγώ κ ο άντρας μου, πρώτη φορά, για να προστατέψουμε τον μικρούλη που γεννήθηκε 3 Σεπτέμβρη κ είχαμε όλο το χειμώνα μπροστά..κ φέτος πάλι μας είπε να το κάνουμε κ εμείς κ ο μικρούλης, γιατί πάει παιδικό κ σε λίγο θα έχουμε πάλι ένα νεογέννητο..οπότε όσο μπορούμε να προστατευτούμε..

Γενικά θέλει προσοχή, αλλά χωρίς υπερβολές πιστεύω!

Κ ο μικρούλης μου χτύπα ξύλο δεν έχει αρρωστήσει ποτέ(πέρα από μύξες που είχε τώρα που πήγε παιδικό)..θεωρώ ότι κ ο θηλασμός βοηθάει να παίρνουν αντισώματα, κ το να προσέχουμε όσο μπορούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Η χολόσταση της κύησης αποτελεί μία διαταραχή που οφείλεται σε απορρύθμιση του ήπατος, με μείωση της έκκρισης της χολής και αύξηση των χολικών αλάτων που συσσωρεύονται στο σώμα. Αυτο μπορεί να προκαλέσει ίκτερο και μετά την 25 εβδομάδα μπορεί να έχεις φαγουρα έντονη σε παλαμες πέλματα.

Το κακο ενδεχόμενο σε περιπτωση που έχω είναι ότι θέλει συνεχόμενη παρακολούθηση για το εάν είναι καλα το μωρό γιατί προκαλει κατά 60% πρωορο τοκετό γτ στην ουσία υπολειτουργεί το συκώτι και θέλει ειδική  διατροφή παρακολουθήση από αιματολογο και ηπατολογο. Και ότι με το που μπω στην 36-37 εβδομάδα παμε για καισαρική γιατί μετά είναι επικίνδυνο και για τό μωρό αλλά και για αιμορραγία για τη μαμά. Τώρα θα δούμε τη πεμπτη!! Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα και ότι με πειραξε το σίδηρο για να μην αγχώνομαι. 

Κατάλαβα..ελπίζω να είναι όλα καλά κ να μην έχεις κάτι κορίτσι μου!

Αχ ρε γαμώτο κάτι θέματα που μπορεί να βγουν στην εγκυμοσύνη! Δε ξέρεις τι σε περιμένει!

Ας είναι καλά το μωράκι σου κ δε θα θυμάσαι τίποτα μετά, μην αγχώνεσαι..💞

Να μας ενημερώσεις όταν έχεις νέα!!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κατάλαβα..ελπίζω να είναι όλα καλά κ να μην έχεις κάτι κορίτσι μου!

Αχ ρε γαμώτο κάτι θέματα που μπορεί να βγουν στην εγκυμοσύνη! Δε ξέρεις τι σε περιμένει!

Ας είναι καλά το μωράκι σου κ δε θα θυμάσαι τίποτα μετά, μην αγχώνεσαι..💞

Να μας ενημερώσεις όταν έχεις νέα!!💗

Αυτο λέω κι εγώ ας είναι καλα ο μπέμπης κι ας ταλαιπωρηθω εγώ λίγο παραπανω!! Ναι ναι μόλις παρω τα αποτελέσματα θα σας πω!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Η χολόσταση της κύησης αποτελεί μία διαταραχή που οφείλεται σε απορρύθμιση του ήπατος, με μείωση της έκκρισης της χολής και αύξηση των χολικών αλάτων που συσσωρεύονται στο σώμα. Αυτο μπορεί να προκαλέσει ίκτερο και μετά την 25 εβδομάδα μπορεί να έχεις φαγουρα έντονη σε παλαμες πέλματα.

Το κακο ενδεχόμενο σε περιπτωση που έχω είναι ότι θέλει συνεχόμενη παρακολούθηση για το εάν είναι καλα το μωρό γιατί προκαλει κατά 60% πρωορο τοκετό γτ στην ουσία υπολειτουργεί το συκώτι και θέλει ειδική  διατροφή παρακολουθήση από αιματολογο και ηπατολογο. Και ότι με το που μπω στην 36-37 εβδομάδα παμε για καισαρική γιατί μετά είναι επικίνδυνο και για τό μωρό αλλά και για αιμορραγία για τη μαμά. Τώρα θα δούμε τη πεμπτη!! Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα και ότι με πειραξε το σίδηρο για να μην αγχώνομαι. 

Να πάνε όλα καλά κορίτσι μου 💙💙💙 

την Πέμπτη να έχεις ευχάριστα νέα 💙💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου πως είσαι; Δεν έχω άλλη εγκυμοσύνη, ουτε παρόμοια εμπειρία ως τώρα,αλλά παρακολούθησα ένα σεμινάριο για τον θηλασμό και έλεγε ότι γάλα έχουμε όλες μας που ετοιμάζεται στο στηθος, το πρωτογαλα ( ήδη απ' την 8η βδομάδα της κύησης ) Σε κάποιες γυναίκες εμφανίζονται σταγόνες από νωρίς στο δεύτερο τρίμηνο!. Οπότε με βάση αυτό θεωρώ ότι είναι κάτι φυσιολογικό!

Ενημερωσε και τον γιατρό σου βέβαια όταν τον δεις αλλά πιστεύω ότι είναι φυσιολογική προετοιμασία του σώματος σου!

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα Μαράκι μου!! Κι εγώ χθες έβγαλα το πρωι απο την αριστερή θηλη που είμαι τώρα στις 22 +3 και πηρα τη γιατρό μου είπε ότι είναι φυσιολογικο. Είναι το πρωτογαλα ξεκινάει από τώρα. Μου είπε σταθερό σουτιέν εγκυμοσύνης και επιθέματα. Και καλή μας αρχή 😉😂

Ναι αυτό είχα διαβάσει!..θα ψάξω για επιθέματα! Ευχαριστώ ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/11/2021 at 11:24 ΜΜ, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Καλά αυτό εννοείται...απλά βρε κορίτσια ουτε πολυ μεγαλη σε ηλικία είμαι ούτε τόσο πίσω αλλα οι πρώτες 40 μερες που έλεγαν για τα παιδάκια είναι πολύ σημαντικές...δεν το λέω για αυτό το παιδακι μην παρεξηγηθώ...πρέπει να είμαστε παρα πολυ προσεκτικοί και να μην ερχόμαστε σε επαφή με νεογέννητα γτ πέρα από τον covid τωρα υπάρχουν τόσες πολλές σοβαρές ιώσεις είναι κρίμα να τα ταλεπωρουμε...βλέπω κοπέλες που με το που γεννάνε βγάζουν αμέσως τα παιδάκια τους έξω δεν το λέω για να το κατακρίνω πραγματικά αλλα οσο να κάνεις κάποιον θα συναντήσεις θα έρθει σε επαφή το βρεφακι είναι τόσο ευαίσθητα...εγώ θυμάμαι περισυ που γεννησε η αδερφη του άντρα μ και έχουμε παρα πολυ καλές σχεσει δεν πήγαινα να το δω λόγω του ότι δούλευα σε σουπερ μαρκετ οποτε ερχόμουν σε επαφή με πολυ κόσμο ειχα παει μια φορά με μασκα μόνο...

Έχεις δίκιο κορίτσι μου...κι εγώ δεν πάω σε μωράκι πριν 40ντισουν.... βέβαια για τον κόβιντ επιφυλάσσομαι λίγο γιατί έχει τρομερή μεταδοτικότητα με την έννοια ότι όσο και να προσέξεις δεν ξέρεις που μπορεί να σκάσει. Αλλά έχεις δίκιο γενικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/11/2021 at 6:17 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

λοιπον το αμνιακό ήταν πάνω από το μέσο όρο αλλά μέσα στα όρια του φυσιολογικού αμνιακου μεταξύ πράσινης κ κόκκινης γραμμής 

Άρα με εμβρυολογο κ γυναικολόγο είπαμε κάνω διατροφή (μπορώ ν τρώω πιο πολλά γραμμάρια από ότι λένε οι διατροφές για διαβητικούς αλλά με μέτρο όχι πολύ παραπάνω απλά δν χρειάζεται να τ μετράω προς το παρόν) 

Θα κανω την καμπύλη ζαχαρου σε 20 μέρες κ αναλόγως τ αποτελέσματα θα μιλήσουμε με διαβητολογο 

Κ θα είμαι σε επαφή με εμβρυολογο αν δει ο γυναικολόγος ότι αυξάνεται το αμνιακό 

η εμβρυολογος είπε τ ενδεχόμενα είναι αρκετά (1.διαβήτης 2.ατρισια οισοφάγου 3.χρωμοσωμικη ανωμαλία 4. Παραγωγή παραπάνω αμνιακου από τον πλακούντα) 

Ωστοσο αν βγει από τα όρια τ αμνιακό 1. Θα δούμε τι θα βγάλει η καμπύλη ζαχαρου 2. Αμνιοπαρακέντηση αν η καμπύλη δν βγει παθολογική για να δούμε για σύνδρομο 

τελος, αν έχει ατρισια οισοφάγου μόνο όταν γεννηθεί μπορώ να το ξέρω με σιγουριά (κ αφού έχουμε αποκλείσει τον διαβήτη κ τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες ) 

γενικα μ είπαν να είμαι συγκρατημένη προς τ παρόν είναι οκ θέλει διατροφή αλλά περιμένουμε πως θα εξελιχθεί κ ευχόμαστε να μην είναι κάτι παθολογικό 

Κατά τ άλλα ο μπεμπακος 22 εβδ σήμερα ήταν 500 γρ πολύ κινητικός μια χαρά στις μετρήσεις! 
 

οποτε κορίτσια μου ακόμα είμαι έτσι συγκρατημένη ούτε ανακουφισμένη ούτε στα πατώματα απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί! 🤷🏽‍♀️ 
 

Εγώ χρυσακο μου μόνο τα καλά σενάρια εχω στο μυαλό μου βλέπεις και πόση κινητικότητα έχει το μωράκι!!! Κάνε τη διατροφουλα σου αγαπάκι! Ο,τι μπορείς από τη μεριά σου κι εσύ δηλαδή να κάνεις!!! Έχε πίστη και πιστεύω οοολα μα όλα θα είναι καλά! Πάντα λέω και για τα δικά μου έφτασα μέχρι εδώ για να πάνε καλά! Κάθε βήμα που κάνουμε είναι μεγάλο και για να φτάσουμε ως εδώ οοολα θα πάνε καλά!!! 💗💗💗🙏🙏🙏

στις On 22/11/2021 at 10:21 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πήγα κι εγώ σήμερα στο γιατρό που σας έλεγα!

Κάναμε μια επαναληπτική β’ επιπέδου!

Όλα καλά τα βρήκε! Δε βρήκε καν ήπια εικόνα υπερηχογενούς εντέρου που μου είχαν πει την προηγούμενη εβδομάδα..τα βρήκε όλα φυσιολογικά, και μου είπε ότι μπορεί να κατάπιε λίγο αιματάκι στο πρώτο τρίμηνο αλλά ήταν τελείως ανεπαίσθητο κ αν είχα κάποια αποκόλληση ήταν τόσο μικρή που ήταν άνευ σημασίας, γι’αυτό δεν είδα και αίμα..ηρέμησα λίγο τώρα !!

Η μικρή όλο κουνιόταν πάλι, πιπίλαγε το δάχτυλό της, τέντωνε τις ποδάρες της χαχα(μου φάνηκε μακρύ το πόδι της🤣) κ επίσης είδαμε το πρόσωπο κ είχε κάτι χειλάρες ωραίες μεγάλες, θα κάψει καρδιές μας λέει ο γιατρός😄 ίδια με του μπαμπά της μας φάνηκαν τα χείλια!! Αλλά όπως την είδαμε γενικά μας θύμιζε εμένα😅

21+3 είμαι σήμερα κ η μικρή 442γρ ! 🥰💞

Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι ενώ ο πλακούντας στην αυχενική έγραφε "οπίσθιος", και την προηγούμενη εβδομάδα έγραφε "οπίσθιος χαμηλός", σήμερα στο χαρτί γράφει "πρόσθιος υψηλός" 😆 Εκ διαμέτρου αντίθετα δηλαδή😆 Γίνεται να άλλαξε;

Ααααχ μπράβο κοριτσάκι μου!! Μπράβο!!! Ελπίζω να σου έφυγε το άγχος!!! Εντωμεταξύ αυτό με τον πλακούντα δεν το ψάχνω καθόλου εγώ.μια φορά είχα πάει κι είχα διαβάσει ότι έχω οπίσθιο στη β επιπέδου νομίζω αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω!! Εσύ την ακούς; Τι νιώθεις;;;

στις On 23/11/2021 at 1:30 ΠΜ, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Έμπαινα σας διάβαζα αλλά με είχαν πιασει λίγο οι κλειστές μου αυτές τις μέρες λόγω τον ηπατικων! Ευτυχώς πλησιαζει η πεμπτη που θα κάνω τις εξετάσεις για να δουμε εάν όντως έχω εμφανίσει χολασταση κυησης! Και πως θα προχωρησουμε σε αυτό το ενδεχόμενο!

Εμείς κάναμε τη Β επιπέδου τη προηγουμενη τρίτη όλα καλά ήμασταν 21+1  440 γραμμάρια. Μεγάλωσε πολυ δεν καταφέραμε να δουμε προσωπο γτ δεν μας άφησε είχε και τα δυο χέρια στο πρόσωπο αλλά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ότι είναι καλά. 

@Princess28 κι εμένα στην αυχενικη ήταν οπίσθιος χαμηλός και μου είχαν πει ότι έχω πολυ μεγάλη πιθανοτητα προωρου τοκετού. Ευτυχώς τώρα στη Β επιπέδου μας είπε ότι έχει αλλάξει αυτό έχει ανέβει και είναι πλεον πυθμενικος και ότι είναι μηδαμινές οι πιθανοτητες να γεννήσουμε πρόωρα. 

Κοριτσάκι μου καλημέρα! Αχ βρε μάτια μου υπομονή μέχρι αύριο να δούμε τι γίνεται!!! Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεις!! Διάβασα τι είναι από αυτά που έγραψες και είδα τη σοβαρότητα! Βασικά θα σε βάλει σε διαδικασία αγωνίας αυτό είναι το χειρότερο κομμάτι...και στο τέλος όμως θα πάνε όλα καλα...αλλα καταλαβαίνω την αγωνία που θα εχετε....όμως μην πέφτεις !! Σκέψου το μικρουλι σου που είναι ήδη μια χαρά στη β επιπέδου!! Είδες και το προσωπάκι του!!!πες μας νέα αύριο ,ναι;;; Καλή επιτυχία!!!💓💓🙏🙏🙏

στις πριν 23 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα σε όλες!

Συγνώμη γιαυτο που θα γράψω αλλα... έβγαλα υγρό από την μία θηλή μου... πολυ λίγο μια σταγόνα αλλα βγήκε στην πιτζαμα..

Είχα διαβάσει ότι μπορεί να βγάλεις κάτι τύπου γάλα (;) αλλα νομιζω ειναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο!

Θα μιλήσω και με τον γιατρό αλλα σκέφτηκα εσάς που είστε κ πιο μπροστά στις εβδομάδες και κάποιες έχετε κ άλλες εγκυμοσύνες..

Κορίτσι μου είναι πρωτογαλα!! Κι εγώ πρώτη φορά θα γίνω μανούλα δεν έχω εμπειρία αλλά το άκουσα κι εγώ στο σεμινάριο που έκανα.

Αφού ανυπομονώ να το δω κι εγώ χαχαχαχα 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κάναμε και εμείς τη β' επιπέδου και το κοριτσάκι μας είναι καλά! Οπότε αρχίζουμε σιγά σιγά την έρευνά μας για βρεφικά, αν και τις αγορές θα τις δρομολογήσουμε για αργότερα, για τις εκπτώσεις του Γενάρη. 

Παρατήρησα κάτι σήμερα 2 φορές. Τη 2η το είδε και το ένιωσε και ο σύζυγος. Ξαφνικά ενώ ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα ένιωσα την κοιλιά μου να ανεβαίνει προς τα πάνω προς στήθος. Έμεινε εκεί για λίγα δευτερόλεπτα-λεπτό ίσως- και επανήλθε αργά αργά. Οπτικά ήταν σαν να έκανε ένα καρούμπαλο μπροστά-αριστερά το οποίο ήταν σφιχτό. Ο πλακούντας μου είναι πρόσθιος και το μωράκι μου λίγο κάτω απο 500 γρ. Οπότε θεωρώ δύσκολο να ήταν τόσο δυνατό το μωράκι. Το έχετε νιώσει; Είναι κάτι σύνηθες ή ανησυχητικό;

Η μικρή πάντως είναι αρκετά ζωηρή, κλωτσάει πολύ και διαρκώς, δηλ αναρωτιέμαι αν κοιμάται ποτέ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Evaki! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάναμε και εμείς τη β' επιπέδου και το κοριτσάκι μας είναι καλά! Οπότε αρχίζουμε σιγά σιγά την έρευνά μας για βρεφικά, αν και τις αγορές θα τις δρομολογήσουμε για αργότερα, για τις εκπτώσεις του Γενάρη. 

Παρατήρησα κάτι σήμερα 2 φορές. Τη 2η το είδε και το ένιωσε και ο σύζυγος. Ξαφνικά ενώ ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα ένιωσα την κοιλιά μου να ανεβαίνει προς τα πάνω προς στήθος. Έμεινε εκεί για λίγα δευτερόλεπτα-λεπτό ίσως- και επανήλθε αργά αργά. Οπτικά ήταν σαν να έκανε ένα καρούμπαλο μπροστά-αριστερά το οποίο ήταν σφιχτό. Ο πλακούντας μου είναι πρόσθιος και το μωράκι μου λίγο κάτω απο 500 γρ. Οπότε θεωρώ δύσκολο να ήταν τόσο δυνατό το μωράκι. Το έχετε νιώσει; Είναι κάτι σύνηθες ή ανησυχητικό;

Η μικρή πάντως είναι αρκετά ζωηρή, κλωτσάει πολύ και διαρκώς, δηλ αναρωτιέμαι αν κοιμάται ποτέ

 

Καλημερα ομορφιά μου!!! Καλές αγορές σας εύχομαι!!! Με το καλό η μπουμπού! Κορίτσι μου...γιατί αποκλείεις το γεγονός να είναι η μικρούλα;εγώ πλέον όταν κλωτσαει έντονα καμιά φορά βλέπω την κοιλιά μου να προεξέχει! 

Κατά τ αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι! Αλλά δίνω πολλές πιθανότητες σε αυτό! Παρακολούθησέ το!!!! 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Διόνη Καλημέρα! Η μικρή με έχει ταράξει στις κλωτσιές. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό. Σαν να πετρώνει η κοιλιά μου, σφίγγεται και σηκώνεται ψηλά σε ακανόνιστο σχήμα, σαν καρούμπαλο. Το ξαναεπαθα 2 φορές σε 10' σήμερα οπότε έχω τρομάξει λίγο. Εν τω μεταξύ εδώ και 3.5 ώρες το μωρο κλωτσάει διαρκώς και ασταμάτητα. Είναι φυσιολογικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...