Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας διαβάζω και χαίρομαι πολύ που όλες μεγαλώνουμε! Εμάς ο γιατρός μας ειπε να κάνουμε τις αγορές μας μετά την 26η εβδομάδα οπότε προς το παρόν κοιτάμε!Εγώ πήρα κάποια ρούχα γιατί δεν μ κάνουν πολλά από τα δικά μου κ πήραμε κ μια κάμερα για το παιδικό έτσι για να χαιρόμαστε μεταξύ μας 😂

Από κιλά έχω πάρει 4  κ είμαι στην 18η εβδομάδα..έχω κ διαιτολόγο όμως γιατί φοβάμαι τον διαβήτη κύησης και για να παίρνω όλα όσα χρειάζεται για να αποφύγω τα συμπληρώματα (δεν μπορώ αλλά χάπια).

Τέλος ήθελα να σας πω να προσέχετε όλες πάρα πάρα πολύ γιατί δυστυχώς το ανηψακι μας που είναι 2 μηνών μπήκε στην εντατική επειδή κόλλησε covid..

Καλησπέρα Μαράκι μου!! 

Πώς είσαι;

Σουπερ τα κιλάκια σου για τρίδυμα!!

Αχ μωρε το μικρούλι..πώς είναι; Έχω ακούσει ότι τα βρεφάκια τα βάζουν προληπτικά στην εντατική, οπότε ελπίζω να’ναι όλα οκ🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Έτσι είναι αγάπη, κι εμένα στον μικρό μου όποτε πηγαίναμε για υπέρηχο μία έβγαινε μεγαλύτερος κ μία μικρότερος…αλλά δεν έχει σημασία αυτό!

Είχα ψωνίσει κι εγώ από το shein πρόσφατα, πήρα κι εγώ 2 σουτιέν θηλασμού, 1 φόρεμα εγκυμοσύνης πολύ ωραίο έτσι ψιλοκοντό για καλό, 1 σετ εγκυμοσύνης, 3 σετάκια για τη μικρή μου, 1 μπλούζα για τον μικρό που γράφει "big brother" που θα τη φοράει όταν γεννήσω😊, 1 πουκάμισο του άντρα μου, κάτι εσώρουχα, τσάντες, θήκες για το κινητό..πήρα πολλά γενικά μου είχε έρθει 1 κούτα μεγάλη😆

Τα σουτιέν μου είχαν εμένα 7€ το 1, αλλά πήρα αυτά που είχαν νούμερα(δηλαδή όχι απλά s-m-l) κ πήρα το 80C όπως τα άλλα εγκυμοσύνης που έχω(αλλιώς πριν την εγκυμοσύνη φορούσα 75B)..πολύ καλή τιμή αν σκεφτείτε ότι στα mothercare πέρσι πήρα τα 2 30€, τώρα τα 2 μου βγήκαν 14€, κ είναι κ πιο όμορφα..ένα μαύρο κ ένα ροζ πήρα!!

Πλήρωσα αρκετά αν κ είχα κ έκπτωση, οπότε τώρα το σκέφτομαι να πάρω άλλα😅 αλλά έχουν ωραία πράγματα!!

Τι άλλα ψώνισες εσύ; 🛍

 

Με γεια και εσένα τα πραγματάκια που πήρες, να τα χαρείτε ❤️ Έχω κάνει μια παραγγελία για διακοσμητικά του δωματίου ( ακόμα δεν μου έχει έρθει) και είδα ότι έχει οικονομικές σαλιάρες οπότε λέω κάποια στιγμή να τις παραγγείλω και να πα΄ρω και κανένα φορμάκι. Εχει οικονομικά και ωραία αυτα που μου έλεγες ότι είναι εξόδου (σαν αρκουδάκι) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Με γεια και εσένα τα πραγματάκια που πήρες, να τα χαρείτε ❤️ Έχω κάνει μια παραγγελία για διακοσμητικά του δωματίου ( ακόμα δεν μου έχει έρθει) και είδα ότι έχει οικονομικές σαλιάρες οπότε λέω κάποια στιγμή να τις παραγγείλω και να πα΄ρω και κανένα φορμάκι. Εχει οικονομικά και ωραία αυτα που μου έλεγες ότι είναι εξόδου (σαν αρκουδάκι) 

Αα τέλεια..να πάρετε!! Αλλά πάρε για το χειμώνα πχ Νοέμβριο Δεκέμβριο γιατί άνοιξη που θα γεννήσουμε πόσο να τα βάλει; Άντε πάρε 1 αν θες μήηπως έχει πολύ κρύο τον Απρίλιο, αλλά δε νομίζω🙈 Εγώ έχω πάρα πολλά τέτοια αρκουδάκια από τον μικρό μου κ όλα σε ουδέτερα χρώματα, δηλαδή μπεζ, καφέ, άσπρο, τζιν κλπ..πολύ γλυκούλικα!! Ελπίζω να κάνουν της μικρής κάποια από αυτά όταν έρθει η περίοδος να τα βάλει💓💓

Να μας στείλεις τα διακοσμητικά όταν έρθουν!! 😍😍

Σαλιάρες έχει κάτι καλές στο pat pat που βολεύουν πολύ, αν ψωνίσει κάποια από κει πείτε μου να σας πω ποιες εννοώ, γιατί τώρα με το τελωνείο λογικά δε θα ψωνίσουμε κ πολύ από αυτό το σαιτ😅 

Εγώ αν κ έχω άπειρες, θέλω κ 2-3 ροζ🙈 έχεις δει καμια καλή στο shein;; Θα κοιτάξω κι εγώ που λες ότι έχει ωραίες💓💞

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αα τέλεια..να πάρετε!! Αλλά πάρε για το χειμώνα πχ Νοέμβριο Δεκέμβριο γιατί άνοιξη που θα γεννήσουμε πόσο να τα βάλει; Άντε πάρε 1 αν θες μήηπως έχει πολύ κρύο τον Απρίλιο, αλλά δε νομίζω🙈 Εγώ έχω πάρα πολλά τέτοια αρκουδάκια από τον μικρό μου κ όλα σε ουδέτερα χρώματα, δηλαδή μπεζ, καφέ, άσπρο, τζιν κλπ..πολύ γλυκούλικα!! Ελπίζω να κάνουν της μικρής κάποια από αυτά όταν έρθει η περίοδος να τα βάλει💓💓

Να μας στείλεις τα διακοσμητικά όταν έρθουν!! 😍😍

Σαλιάρες έχει κάτι καλές στο pat pat που βολεύουν πολύ, αν ψωνίσει κάποια από κει πείτε μου να σας πω ποιες εννοώ, γιατί τώρα με το τελωνείο λογικά δε θα ψωνίσουμε κ πολύ από αυτό το σαιτ😅 

Εγώ αν κ έχω άπειρες, θέλω κ 2-3 ροζ🙈 έχεις δει καμια καλή στο shein;; Θα κοιτάξω κι εγώ που λες ότι έχει ωραίες💓💞

 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό... αν πάρω θα πα΄ρω αργότερα σε πιο μεγάλο νούμερο. Τώρα που είπες Pat pat σε κάποια συζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι τα στέλνουν πλέον και αυτοί με acs και δεν πέρασαν τελωνείο, δεν ξέρω αν ισχύει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Μαράκι μου!! 

Πώς είσαι;

Σουπερ τα κιλάκια σου για τρίδυμα!!

Αχ μωρε το μικρούλι..πώς είναι; Έχω ακούσει ότι τα βρεφάκια τα βάζουν προληπτικά στην εντατική, οπότε ελπίζω να’ναι όλα οκ🙏❤️

Μια χαρά είμαι!Όλα πάνε καλά!

προσευχομαστε όλοι να γίνει καλά 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Ναι θέλω να πάω αν προλάβω να δω αν έχει φύγει να μου φύγει κ απ’το μυαλό..μπορεί να πάω την Τρίτη, γιατί Τετάρτη φεύγουμε!!

Ναι ναι θα κάνω gender reveal έτσι για το καλό, γιατί οι περισσότεροι ξέρουν το φύλο, οπότε δε θα καλέσω πολλά άτομα..αλλά δε μπορούσα να κρατηθώ κ 2 μήνες μέχρι τη β’ επιπέδου κ να μην το πω σε κανέναν🙈💞

Θα κάνω και baby shower μετά, που θα καλέσω πιο πολύ κόσμο😅

Στο προηγούμενο λόγω καραντίνας δεν εκανα τίποτα, οπότε θέλω τώρα να τα κάνω όλα💕💕

Όντως με τον κοβιντ, ειχα δει πριν καιρό στις ειδήσεις που έλεγε όσοι δεν έχουν κάνει εμβόλιο θα κολλήσουν φέτος, οπότε το είχα κι αυτό στο μυαλό μου όταν έκανα το εμβόλιο, γιατί φοβάμαι να κολλήσω τώρα που είμαι έγκυος νομίζω είναι χειρότερα..

Και baby shower; Έλα ρε κοριτσάκι μου τέλεια!!!!! Αχ ! Θα ήθελα κι εγώ να έκανα κάτι τέτοιο... Το baby shower γίνεται αργότερα ε; Προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Καλά θα κάνεις να τα ευχαριστηθεις!!!  Με το καλό όλα κορίτσια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε ;;;; 
 

εγω έχω λίγο τρέξιμο είναι η αλήθεια και με την εγκυμοσύνη κ με την κόρη μου 

 

πηγα γυναικολόγο την Τετάρτη απόγευμα μου βρήκε αυξημένο αμνιακό κ το μωράκι 2εβδ μεγαλύτερο με απόκλιση κοίταξε το στομάχι του κ μου μίλησε για 3 ενδεχόμενα:

1.διαβήτη κύησης 

2. Ατρισια οισοφάγου (πάθηση κατά την οποία όταν χτιζόταν το πεπτικό του μωρού δν έγινε σωστά η διαδικασία στο έντερο μ αποτέλεσμα τ αμνιακό υγρό να μην μπορεί να τ καταπιεί το έμβρυο αλλά είδε το στομαχάκι του μπέμπη μια χαρά γεμάτο άρα προς το παρόν το αποκλείει καθώς είναι το πιο σοβαρό κ θέλει χειρουργείο με το που γεννηθεί το μωρό κ πολύ τρέξιμο κ ούτε που θέλω να το σκέφτομαι Ότι είναι αυτό) 

3. Τέλος, ο πλακούντας να παράγει παραπάνω αμνιακό κ το μωρό επειδή είναι μεγαλύτερο αρκετά ουρεί πιο πολύ κ έτσι είναι αυξημένο το αμνιακό 

οκ ένα σοκ το έπαθα γιατί δν έχω ιστορικό τέτοιων θεμάτων αλλά Δευτέρα πρωί πρωί έχω β επιπέδου κ θα δούμε αναλυτικά το πεπτικό, το βάθος της λίμνης του αμνιακου κ κάποιες παραπάνω μετρήσεις κ το βάρος να δούμε κ να αποκλείσουμε τα ενδεχόμενα 

Έχω βέβαια κ πολλές συσπάσεις αλλά παίζει ρόλο κ η καθημερινότητα 

εκτος από αυτά έχω κ την κορούλα μου που δν κοιμάται μάλλον την ενοχλούν πάλι τ γαλακτοκομικά κ πολλά πολλά ακόμη όποτε πρέπει να τα κόψουμε να ξεκινήσουμε ειδική διατροφή πάλι κ εγώ κ αυτήν αφού την θηλάζω αλλά περιμένω να δω πρώτα αν έχω διαβήτη 

έκανα κ ένα τσεκ απ με εξετάσεις αίματος σήμερα για να δω το ζάχαρο σαν τιμή (θα κάνουμε λογικά κ καμπύλη πρόωρα) 

 

επειδη μακρηγόρησα αυτά τ νέα από εμάς 🤪🤷🏽‍♀️
 

δευτερα θα έχω εικόνα καλύτερη που θα με δει εμβρυολογος 🙏🏾

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε ;;;; 
 

εγω έχω λίγο τρέξιμο είναι η αλήθεια και με την εγκυμοσύνη κ με την κόρη μου 

 

πηγα γυναικολόγο την Τετάρτη απόγευμα μου βρήκε αυξημένο αμνιακό κ το μωράκι 2εβδ μεγαλύτερο με απόκλιση κοίταξε το στομάχι του κ μου μίλησε για 3 ενδεχόμενα:

1.διαβήτη κύησης 

2. Ατρισια οισοφάγου (πάθηση κατά την οποία όταν χτιζόταν το πεπτικό του μωρού δν έγινε σωστά η διαδικασία στο έντερο μ αποτέλεσμα τ αμνιακό υγρό να μην μπορεί να τ καταπιεί το έμβρυο αλλά είδε το στομαχάκι του μπέμπη μια χαρά γεμάτο άρα προς το παρόν το αποκλείει καθώς είναι το πιο σοβαρό κ θέλει χειρουργείο με το που γεννηθεί το μωρό κ πολύ τρέξιμο κ ούτε που θέλω να το σκέφτομαι Ότι είναι αυτό) 

3. Τέλος, ο πλακούντας να παράγει παραπάνω αμνιακό κ το μωρό επειδή είναι μεγαλύτερο αρκετά ουρεί πιο πολύ κ έτσι είναι αυξημένο το αμνιακό 

οκ ένα σοκ το έπαθα γιατί δν έχω ιστορικό τέτοιων θεμάτων αλλά Δευτέρα πρωί πρωί έχω β επιπέδου κ θα δούμε αναλυτικά το πεπτικό, το βάθος της λίμνης του αμνιακου κ κάποιες παραπάνω μετρήσεις κ το βάρος να δούμε κ να αποκλείσουμε τα ενδεχόμενα 

Έχω βέβαια κ πολλές συσπάσεις αλλά παίζει ρόλο κ η καθημερινότητα 

εκτος από αυτά έχω κ την κορούλα μου που δν κοιμάται μάλλον την ενοχλούν πάλι τ γαλακτοκομικά κ πολλά πολλά ακόμη όποτε πρέπει να τα κόψουμε να ξεκινήσουμε ειδική διατροφή πάλι κ εγώ κ αυτήν αφού την θηλάζω αλλά περιμένω να δω πρώτα αν έχω διαβήτη 

έκανα κ ένα τσεκ απ με εξετάσεις αίματος σήμερα για να δω το ζάχαρο σαν τιμή (θα κάνουμε λογικά κ καμπύλη πρόωρα) 

 

επειδη μακρηγόρησα αυτά τ νέα από εμάς 🤪🤷🏽‍♀️
 

δευτερα θα έχω εικόνα καλύτερη που θα με δει εμβρυολογος 🙏🏾

Οταν μου συμβαινει κατι, κανω 1002 σεναρια με το μυαλο μου και χαλιέμαι χωρις αιτία… Οποτε προσπαθω να λεω στον εαυτο μου: δες τι συμβαινει και μετα να αντιδράσεις… Ασε να κανεις την εξεταση πρωτα, γιατι μπορει απλα να κανει τσίσα το μωρο 🤣 κατανοώ το πως μπορει να αισθανεσαι αλλα δεν βοηθά καπου ολο αυτο. Ολα θα πανε καλα θα πω εγω! Στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου❤️ 😘🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε ;;;; 
 

εγω έχω λίγο τρέξιμο είναι η αλήθεια και με την εγκυμοσύνη κ με την κόρη μου 

 

πηγα γυναικολόγο την Τετάρτη απόγευμα μου βρήκε αυξημένο αμνιακό κ το μωράκι 2εβδ μεγαλύτερο με απόκλιση κοίταξε το στομάχι του κ μου μίλησε για 3 ενδεχόμενα:

1.διαβήτη κύησης 

2. Ατρισια οισοφάγου (πάθηση κατά την οποία όταν χτιζόταν το πεπτικό του μωρού δν έγινε σωστά η διαδικασία στο έντερο μ αποτέλεσμα τ αμνιακό υγρό να μην μπορεί να τ καταπιεί το έμβρυο αλλά είδε το στομαχάκι του μπέμπη μια χαρά γεμάτο άρα προς το παρόν το αποκλείει καθώς είναι το πιο σοβαρό κ θέλει χειρουργείο με το που γεννηθεί το μωρό κ πολύ τρέξιμο κ ούτε που θέλω να το σκέφτομαι Ότι είναι αυτό) 

3. Τέλος, ο πλακούντας να παράγει παραπάνω αμνιακό κ το μωρό επειδή είναι μεγαλύτερο αρκετά ουρεί πιο πολύ κ έτσι είναι αυξημένο το αμνιακό 

οκ ένα σοκ το έπαθα γιατί δν έχω ιστορικό τέτοιων θεμάτων αλλά Δευτέρα πρωί πρωί έχω β επιπέδου κ θα δούμε αναλυτικά το πεπτικό, το βάθος της λίμνης του αμνιακου κ κάποιες παραπάνω μετρήσεις κ το βάρος να δούμε κ να αποκλείσουμε τα ενδεχόμενα 

Έχω βέβαια κ πολλές συσπάσεις αλλά παίζει ρόλο κ η καθημερινότητα 

εκτος από αυτά έχω κ την κορούλα μου που δν κοιμάται μάλλον την ενοχλούν πάλι τ γαλακτοκομικά κ πολλά πολλά ακόμη όποτε πρέπει να τα κόψουμε να ξεκινήσουμε ειδική διατροφή πάλι κ εγώ κ αυτήν αφού την θηλάζω αλλά περιμένω να δω πρώτα αν έχω διαβήτη 

έκανα κ ένα τσεκ απ με εξετάσεις αίματος σήμερα για να δω το ζάχαρο σαν τιμή (θα κάνουμε λογικά κ καμπύλη πρόωρα) 

 

επειδη μακρηγόρησα αυτά τ νέα από εμάς 🤪🤷🏽‍♀️
 

δευτερα θα έχω εικόνα καλύτερη που θα με δει εμβρυολογος 🙏🏾

Χρυσά μου εύχομαι να είναι το πιο ανώδυνο απ' όλα και τίποτα σοβαρό. Έμαθες τιμή απ' το ζάχαρο σήμερα; Σου έγραψε καμπύλη να κάνεις;

Υπομονη μέχρι Δευτέρα. Είμαι σίγουρη ότι θα μας έχεις καλά νέα και από σένα και από το αγοράκι σας💙💙💙

Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και αν τρως καλά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Χρυσά μου εύχομαι να είναι το πιο ανώδυνο απ' όλα και τίποτα σοβαρό. Έμαθες τιμή απ' το ζάχαρο σήμερα; Σου έγραψε καμπύλη να κάνεις;

Υπομονη μέχρι Δευτέρα. Είμαι σίγουρη ότι θα μας έχεις καλά νέα και από σένα και από το αγοράκι σας💙💙💙

Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και αν τρως καλά!

 

Αύριο θα μάθω τιμή ζαχαρου νηστείας το κλασικό που κάνουμε που θα έχω τ αποτελέσματα των εξετάσεων κ ανάλογα τι θα δούμε Δευτέρα στην εμβρυολογο  θα κάνω κ καμπύλη αν δούμε ότι είναι αυτό κ όχι τ υπόλοιπα! 
 

Ας είναι έστω αυτό από το να είναι το πιο σοβαρό κ να έχει πρόβλημα το μωράκι 

μεχρι τώρα όπως είδε το στομαχάκι του μωρού ο γιατρός δν έχουμε ενδείξεις για παθολογική εικόνα του μωρού αλλά οι μετρήσεις της εμβρυολογου έχουν ακρίβεια για να το αποκλείσουμε σίγουρα! 
 

σ ευχαριστώ πολύ Ναντινακι ανυπομωνω να πάει Δευτέρα να πάω στην γιατρό! 🙏🏾
 

εσυ πως είσαι ; Το μωράκι σου ;;; 💙💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Louna είπε:

Οταν μου συμβαινει κατι, κανω 1002 σεναρια με το μυαλο μου και χαλιέμαι χωρις αιτία… Οποτε προσπαθω να λεω στον εαυτο μου: δες τι συμβαινει και μετα να αντιδράσεις… Ασε να κανεις την εξεταση πρωτα, γιατι μπορει απλα να κανει τσίσα το μωρο 🤣 κατανοώ το πως μπορει να αισθανεσαι αλλα δεν βοηθά καπου ολο αυτο. Ολα θα πανε καλα θα πω εγω! Στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου❤️ 😘🌸

Αχ Λούνα μου κ εγώ έτσι μένω ψύχραιμη γιατί είμαι σε σοκ όταν ξέρω τότε θα πάρω το κάρα-σοκ 🤪

λεω κ στον άντρα μου είναι ίσως κατουρλιτσας το παιδί από τώρα 😂 κ μ είπε κ ο γιατρός επειδή βγαίνει αρκετά μεγάλο μάλλον κατουράει κ παραπάνω τι να πω να είναι αυτό κ ας κατουράει το παιδί ελεύθερα 😂

Χιουμοριζω να αλλάξει η διάθεση 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχ Λούνα μου κ εγώ έτσι μένω ψύχραιμη γιατί είμαι σε σοκ όταν ξέρω τότε θα πάρω το κάρα-σοκ 🤪

λεω κ στον άντρα μου είναι ίσως κατουρλιτσας το παιδί από τώρα 😂 κ μ είπε κ ο γιατρός επειδή βγαίνει αρκετά μεγάλο μάλλον κατουράει κ παραπάνω τι να πω να είναι αυτό κ ας κατουράει το παιδί ελεύθερα 😂

Χιουμοριζω να αλλάξει η διάθεση 🥰

Ολα θα πανε καλα! Αυτο κρατα! Και μενα ναα….. με παει με το παραμικρό και κλαιω και δε κοιμαμαι 🤪 και στο τελος δοξα τω Θεω, ολα καλα!!! Ολα ειναι καλα!!! ❤️ Απλα θελει να σε εχει σε εγρήγορση ο μπέμπης και δηλώνει τη παρουσία του 🤣 που να μεγαλωσει κι ολας 🤣🤣🤣 κακαλεας κακαλεας που λεμε κι οι Πόντιοι🤣🤣🤣 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Χρυσά μου εύχομαι να είναι το πιο ανώδυνο απ' όλα και τίποτα σοβαρό. Έμαθες τιμή απ' το ζάχαρο σήμερα; Σου έγραψε καμπύλη να κάνεις;

Υπομονη μέχρι Δευτέρα. Είμαι σίγουρη ότι θα μας έχεις καλά νέα και από σένα και από το αγοράκι σας💙💙💙

Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και αν τρως καλά!

 

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Αύριο θα μάθω τιμή ζαχαρου νηστείας το κλασικό που κάνουμε που θα έχω τ αποτελέσματα των εξετάσεων κ ανάλογα τι θα δούμε Δευτέρα στην εμβρυολογο  θα κάνω κ καμπύλη αν δούμε ότι είναι αυτό κ όχι τ υπόλοιπα! 
 

Ας είναι έστω αυτό από το να είναι το πιο σοβαρό κ να έχει πρόβλημα το μωράκι 

μεχρι τώρα όπως είδε το στομαχάκι του μωρού ο γιατρός δν έχουμε ενδείξεις για παθολογική εικόνα του μωρού αλλά οι μετρήσεις της εμβρυολογου έχουν ακρίβεια για να το αποκλείσουμε σίγουρα! 
 

σ ευχαριστώ πολύ Ναντινακι ανυπομωνω να πάει Δευτέρα να πάω στην γιατρό! 🙏🏾
 

εσυ πως είσαι ; Το μωράκι σου ;;; 💙💙💙💙

Καλημέρα! Όταν έχεις νεότερα απ' τις εξετάσεις σου τις σημερινές να μας στείλεις! Πιστεύω ότι ο γιατρός θα είχε δει οτιδήποτε ανατομικό πρόβλημα αν υπήρχε! Απλά για να είστε  100% σίγουροι θέλει να το επιβεβαιώσει Δευτέρα. Υπομονή 2 μέρες έμειναν θα περάσουν, εδώ θα τα λέμε να μοιραζόμαστε την αγωνια❤️.

Εμεις πάμε καλά, έκανα και τις εξετάσεις αίμα ουρά του διμήνου, ευτυχώς είναι όλες καλές. Ο αιματοκρίτης μου έπεσε μόνο στο 34 ( σκέψου να μην επερνα και σίδηρο δηλαδή ) αλλά ο γιατρός δεν είπε κάτι φαντάζομαι είναι στα λογικά πλαίσια της εγκυμοσύνης. Προσπαθώ και μέσα απ' την διατροφή να το φτιάξω.

Επίσης έκανε την εμφάνιση του ένα ακόμα απ' τα ανεπιθύμητα της εγκυμοσύνης! Αιμορροΐδες🥺🥺. Μην σας τύχει κορίτσια, τότε γίνεται πραγματικότητα το με πονάει ο ποπός μου🤭🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε ;;;; 
 

εγω έχω λίγο τρέξιμο είναι η αλήθεια και με την εγκυμοσύνη κ με την κόρη μου 

 

πηγα γυναικολόγο την Τετάρτη απόγευμα μου βρήκε αυξημένο αμνιακό κ το μωράκι 2εβδ μεγαλύτερο με απόκλιση κοίταξε το στομάχι του κ μου μίλησε για 3 ενδεχόμενα:

1.διαβήτη κύησης 

2. Ατρισια οισοφάγου (πάθηση κατά την οποία όταν χτιζόταν το πεπτικό του μωρού δν έγινε σωστά η διαδικασία στο έντερο μ αποτέλεσμα τ αμνιακό υγρό να μην μπορεί να τ καταπιεί το έμβρυο αλλά είδε το στομαχάκι του μπέμπη μια χαρά γεμάτο άρα προς το παρόν το αποκλείει καθώς είναι το πιο σοβαρό κ θέλει χειρουργείο με το που γεννηθεί το μωρό κ πολύ τρέξιμο κ ούτε που θέλω να το σκέφτομαι Ότι είναι αυτό) 

3. Τέλος, ο πλακούντας να παράγει παραπάνω αμνιακό κ το μωρό επειδή είναι μεγαλύτερο αρκετά ουρεί πιο πολύ κ έτσι είναι αυξημένο το αμνιακό 

οκ ένα σοκ το έπαθα γιατί δν έχω ιστορικό τέτοιων θεμάτων αλλά Δευτέρα πρωί πρωί έχω β επιπέδου κ θα δούμε αναλυτικά το πεπτικό, το βάθος της λίμνης του αμνιακου κ κάποιες παραπάνω μετρήσεις κ το βάρος να δούμε κ να αποκλείσουμε τα ενδεχόμενα 

Έχω βέβαια κ πολλές συσπάσεις αλλά παίζει ρόλο κ η καθημερινότητα 

εκτος από αυτά έχω κ την κορούλα μου που δν κοιμάται μάλλον την ενοχλούν πάλι τ γαλακτοκομικά κ πολλά πολλά ακόμη όποτε πρέπει να τα κόψουμε να ξεκινήσουμε ειδική διατροφή πάλι κ εγώ κ αυτήν αφού την θηλάζω αλλά περιμένω να δω πρώτα αν έχω διαβήτη 

έκανα κ ένα τσεκ απ με εξετάσεις αίματος σήμερα για να δω το ζάχαρο σαν τιμή (θα κάνουμε λογικά κ καμπύλη πρόωρα) 

 

επειδη μακρηγόρησα αυτά τ νέα από εμάς 🤪🤷🏽‍♀️
 

δευτερα θα έχω εικόνα καλύτερη που θα με δει εμβρυολογος 🙏🏾

Βρε αγαπάκι! Τι έπαθες ;; Πφφ τελικά η εγκυμοσύνη είναι τοοοσο απρόβλεπτη!!! Το σενάριο με το χειρουργείο δεν νομίζω να παίζει γιατί δεν έχει παθολογική εικόνα του μπέμπη πιστεύω αυτά θα φαίνονταν ειδικότερα εάν ο υπέρηχος του γιατρού σου είναι καλός.

Εύχομαι να είναι το τελευταίο σενάριο κοριτσάκι μου που μου φαίνεται και πιο ακίνδυνο και τυχαίνει να έχω συνάδελφό μου που έπαθε το ίδιο οπότε ξέρω ότι αυτό που είχε ως επιπλέον ήταν μια σωματική επιβάρυνση..κουραζόταν πιο εύκολα λόγω βάρους στην κοιλιά κι επίσης ήταν κι αυτή με ένα μικρότερο παιδάκι αγκαλιά έτσι σταμάτησε και τη δουλειά στο μαγαζί που εργάζομαι νωρίτερα. 

Μακάρι να μην έχεις διαβήτη κύησης και ταλαιπωρηθεις! Να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα εύχομαι απλά το ζουζουνελι 💙💙 σου να είναι μεγαλύτερο !!! 

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια γλυκάκι μου!!! Υπομονή!!! Όσο μπορείς.... 💗💗💗

 

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

 

Καλημέρα! Όταν έχεις νεότερα απ' τις εξετάσεις σου τις σημερινές να μας στείλεις! Πιστεύω ότι ο γιατρός θα είχε δει οτιδήποτε ανατομικό πρόβλημα αν υπήρχε! Απλά για να είστε  100% σίγουροι θέλει να το επιβεβαιώσει Δευτέρα. Υπομονή 2 μέρες έμειναν θα περάσουν, εδώ θα τα λέμε να μοιραζόμαστε την αγωνια❤️.

Εμεις πάμε καλά, έκανα και τις εξετάσεις αίμα ουρά του διμήνου, ευτυχώς είναι όλες καλές. Ο αιματοκρίτης μου έπεσε μόνο στο 34 ( σκέψου να μην επερνα και σίδηρο δηλαδή ) αλλά ο γιατρός δεν είπε κάτι φαντάζομαι είναι στα λογικά πλαίσια της εγκυμοσύνης. Προσπαθώ και μέσα απ' την διατροφή να το φτιάξω.

Επίσης έκανε την εμφάνιση του ένα ακόμα απ' τα ανεπιθύμητα της εγκυμοσύνης! Αιμορροΐδες🥺🥺. Μην σας τύχει κορίτσια, τότε γίνεται πραγματικότητα το με πονάει ο ποπός μου🤭🤣🤣

Ωωωωωω έλα ρε αγαπακιιι τι έπαθες τώρα κι εσύ;;;πόσο ενοχλητικό ε;;;;;; Α αφήνει να βάζεις αυτή την κρεμουλα ;; Είναι μια πολύ καλή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Βρε αγαπάκι! Τι έπαθες ;; Πφφ τελικά η εγκυμοσύνη είναι τοοοσο απρόβλεπτη!!! Το σενάριο με το χειρουργείο δεν νομίζω να παίζει γιατί δεν έχει παθολογική εικόνα του μπέμπη πιστεύω αυτά θα φαίνονταν ειδικότερα εάν ο υπέρηχος του γιατρού σου είναι καλός.

Εύχομαι να είναι το τελευταίο σενάριο κοριτσάκι μου που μου φαίνεται και πιο ακίνδυνο και τυχαίνει να έχω συνάδελφό μου που έπαθε το ίδιο οπότε ξέρω ότι αυτό που είχε ως επιπλέον ήταν μια σωματική επιβάρυνση..κουραζόταν πιο εύκολα λόγω βάρους στην κοιλιά κι επίσης ήταν κι αυτή με ένα μικρότερο παιδάκι αγκαλιά έτσι σταμάτησε και τη δουλειά στο μαγαζί που εργάζομαι νωρίτερα. 

Μακάρι να μην έχεις διαβήτη κύησης και ταλαιπωρηθεις! Να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα εύχομαι απλά το ζουζουνελι 💙💙 σου να είναι μεγαλύτερο !!! 

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια γλυκάκι μου!!! Υπομονή!!! Όσο μπορείς.... 💗💗💗

 

Ωωωωωω έλα ρε αγαπακιιι τι έπαθες τώρα κι εσύ;;;πόσο ενοχλητικό ε;;;;;; Α αφήνει να βάζεις αυτή την κρεμουλα ;; Είναι μια πολύ καλή!!!!

Ποια έχεις στο μυαλό σου να μου προτείνεις;; ( Εννοείτε θα ρωτήσω τον γιατρό πρώτα ). Τώρα βάζω της frezederm μια 100% φυτική. Δεν λέω με ανακουφίζει και δεν πονάω αλλά δεν έχει υποχωρήσει! Εν το μεταξύ εμφανίστηκε στο άκυρο! Χωρίς καν δυσκοιλιότητα απλά όπως μου εξήγησε ο γιατρός λόγο της πίεσης που ασκείται στην περιοχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Ποια έχεις στο μυαλό σου να μου προτείνεις;; ( Εννοείτε θα ρωτήσω τον γιατρό πρώτα ). Τώρα βάζω της frezederm μια 100% φυτική. Δεν λέω με ανακουφίζει και δεν πονάω αλλά δεν έχει υποχωρήσει! Εν το μεταξύ εμφανίστηκε στο άκυρο! Χωρίς καν δυσκοιλιότητα απλά όπως μου εξήγησε ο γιατρός λόγο της πίεσης που ασκείται στην περιοχή! 

Καλησπερα κοριτσια 🌺 Εχω μια εδω και πολλα χρονια. Δυο φορες με εχει ενοχλησει και εβαζα κρεμα αλλα δε μπορω να στη προτεινω γιατι δε ξερω αν κανει στην εγκυμοσύνη 🤷‍♀️ Αλλα το αλλο που κανω ειναι κρυο νερο ή ενα παγάκι τυλιγμένο σε καθαρο χαρτι/πετσετα και το ακουμπαω πανω, το βοηθαει απιστευτα και μικραινει (.το ζεστο νερο δε βοηθά) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Louna είπε:

Καλησπερα κοριτσια 🌺 Εχω μια εδω και πολλα χρονια. Δυο φορες με εχει ενοχλησει και εβαζα κρεμα αλλα δε μπορω να στη προτεινω γιατι δε ξερω αν κανει στην εγκυμοσύνη 🤷‍♀️ Αλλα το αλλο που κανω ειναι κρυο νερο ή ενα παγάκι τυλιγμένο σε καθαρο χαρτι/πετσετα και το ακουμπαω πανω, το βοηθαει απιστευτα και μικραινει (.το ζεστο νερο δε βοηθά) 

Προσεχε με τα νερα μη παθεις κανενα κρυωμα στα μητρικά σου… καλυτερα παγάκι αλλα οχι απευθειας πανω στο δερμα ( να ειναι τυλιγμένο να μη σου κανει έγκαυμα)🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Louna είπε:

Προσεχε με τα νερα μη παθεις κανενα κρυωμα στα μητρικά σου… καλυτερα παγάκι αλλα οχι απευθειας πανω στο δερμα ( να ειναι τυλιγμένο να μη σου κανει έγκαυμα)🌺

Επισης μη τρομάξεις αν βγαλεις αιμα απο πισω… ειναι η αιμορροιδα που σπαει και μικραινει 🤪 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Ποια έχεις στο μυαλό σου να μου προτείνεις;; ( Εννοείτε θα ρωτήσω τον γιατρό πρώτα ). Τώρα βάζω της frezederm μια 100% φυτική. Δεν λέω με ανακουφίζει και δεν πονάω αλλά δεν έχει υποχωρήσει! Εν το μεταξύ εμφανίστηκε στο άκυρο! Χωρίς καν δυσκοιλιότητα απλά όπως μου εξήγησε ο γιατρός λόγο της πίεσης που ασκείται στην περιοχή! 

ναι πολλες εγκυουλες βγαζουν το εχω ξανακουσει αλλα ειναι τοσο σπαστικοο!!ελεγα για την proctocylarin αν την λεω καλα!!! αλλα  ναι καλυτερα ρωτα το γιατρο σου!!!💓💓περαστικα ναντινακι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Louna είπε:

Επισης μη τρομάξεις αν βγαλεις αιμα απο πισω… ειναι η αιμορροιδα που σπαει και μικραινει 🤪 

ασεεε...ειχε βγαλει ο αντρας μου και του ειχε σπασει 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Διόνη είπε:

ναι πολλες εγκυουλες βγαζουν το εχω ξανακουσει αλλα ειναι τοσο σπαστικοο!!ελεγα για την proctocylarin αν την λεω καλα!!! αλλα  ναι καλυτερα ρωτα το γιατρο σου!!!💓💓περαστικα ναντινακι μου!!

Αυτήν είναι η καλύτερη αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη! Έχει μέσα σίγουρα κορτιζόνη και κάποιες άλλες φαρμακευτικές ουσιες. Έχω ξαναβγάλει μια φορά στο παρελθόν και με το που έβαλα αυτήν την κρέμα σε 2 μέρες εξαφανίστηκε, ούτε με ξαναενοχλησε ούτε έσπασε ούτε τίποτα! Τώρα δυστυχώς θα παλέψω με τις φυτικές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

ασεεε...ειχε βγαλει ο αντρας μου και του ειχε σπασει 🤣

Το ίδιο και στον δικό μου, ο καημένος όταν του είχε συμβεί είχε τρομοκρατηθει🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Louna είπε:

Προσεχε με τα νερα μη παθεις κανενα κρυωμα στα μητρικά σου… καλυτερα παγάκι αλλα οχι απευθειας πανω στο δερμα ( να ειναι τυλιγμένο να μη σου κανει έγκαυμα)🌺

Κανω με χλιαρό νεράκι ακριβώς για αυτό το λόγο και γω φοβάμαι να βάλω κάτι παγωμένο. Γενικά προσέχω πολύ την υγιεινή. Θέλει κάθε φορά που πας τουαλέτα να ρίχνεις νεράκι, καθόλου χαρτί. Ελπίζω να εξαφανιστεί σύντομα. Εύχομαι κοριτσια να μην τύχει σε άλλη!

Εντάξει δεν είναι και τίποτα τόσο τραγικό  μην τα παραλεω απλά έχεις έναν εκνευρισμό όταν σε ενοχλεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μ πήρα τ αποτελέσματα 

ειχα χαμηλή Ουρία λόγω αφυδάτωσης μ είπε ο γιατρός γιατί δν πίνω νερό καθόλου (πρέπει να τ αλλάξω αυτό οπωσδήποτε ) 

βρηκαμε ζάχαρο στα ουρα σε συνδυασμό μ το υδραμνιο κ το βάρος του μωρού είναι ενδείξεις για διαβήτη 

δευτερα έχω β επιπέδου στο καπάκι θα πάω γυναικολόγο να συζητήσουμε τις εξετάσεις κ την β επιπέδου κ κατευθείαν σε ενδοκρινολόγο-διαβητολογο 

οπως δείχνουν τ δεδομένα δν την γλιτώνω 😂 κ μόλις είχα αρχίσει να τρώω γιατί 2 χρόνια η κόρη μ είχε αλλεργίες κ έκανα πολύ σκληρή διατροφή 

οκ τι να κάνουμε συμβαίνουν αυτά 

τουλάχιστον δν έχει κάτι το μωράκι αλλά πρέπει να προσέξω γιατί κ ο διαβήτης θέλει πολύ προσοχή για το μωρό 

 

διάβασα κ για τις αιμορροΐδες που λετε κ εγώ βγάζω κ μ υποχωρούν όμως μετά από λίγο καιρό 

κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κ τώρα με το που άρχισα τον σίδηρο έβγαζα αλλά μετά υποχωρούσαν 

Θα σας διαβάσω αναλυτικά το βράδυ που θα κοιμηθεί η κόρη μου ❤️
 

take care ❤️❤️❤️❤️❤️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...