Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τέλειαα, με το καλό!! 💗

1404 είχα κι εγώ την προηγούμενη εβδομάδα και είδαμε έναν μικρό μάυρο σάκο όπως εσύ🥰

Και αυτή την εβδομάδα είχε μεγαλώσει ο σάκος και είδαμε και έμβρυο❤️❤️ 
Το ίδιο ακριβώς μου είπε κ εμένα ότι είναι σε τέλειο σημείο και έχει εμφυτευτεί τέλεια στη μήτρα !! Μακάρι να μας πάνε όλα καλά Θεέ μου🙏

Κάνε τις ασκήσεις σου, αφού στο επέτρεψε ο γιατρός δεν έχεις λόγο να μην τις κάνεις!! 💗😊

 Σε ευχαριστώ πολύ!😍

Μακάρι να μας πάνε όλα καλά, σε όλες κορίτσια 🥰 

Ναι διάβασα πως από την Πέμπτη εβδομάδα και μετά ξεκινάει η εμβρυακή φάση. 

Πόσο πρωτόγνωρα συναισθήματα κορίτσια.πολυ παράξενο μου φαίνεται ακόμα όλο αυτό που συμβαίνει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Δε ξέρω αν ήθελε να κάνω καισαρική, η αλήθεια είναι ότι το πάλεψε πολύ πολλές ώρες κ ο ίδιος ο γιατρός δε μου ανέφερε κάτι για καισαρική...στη μαία μου είχε κάνει καισαρική, αλλά σκέψου ότι εκείνη είχε πάει 12 το βράδυ για πρόκληση και μέχρι τις 5 το απόγευμα δεν είχε ούτε διαστολή ούτε συσπάσεις καθόλου...και το πάλευαν από το προηγούμενο βράδυ...απότι μου είπαν πάντως είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού...

Σ ευχαριστώ❤️❤️ Ναι τον άντρα μου εκείνη τη μέρα τον αγάπησα λίγο παραπάνω είναι η αλήθεια😍 ήταν τέλειος😍🥰🥰

Στο τέλος βέβαια που είδε το κεφάλι, νόμιζε ότι ήταν οκ και μόλις βγήκε από την αίθουσα παραπατούσε και δε μπορούσε να ηρεμήσει...🤣🤣🤣 

Λογικό μωρέ κι ο δικός σου που άσπρισε...εδώ κάποιοι άλλοι λιποθυμάνε χαχα

Πωπωω..δε σ έπιασε η επισκληρίδιος; Δεν ήξερα ότι μπορεί να συμβεί αυτό..Τουλάχιστον ξεκίνησε ο τοκετός σου φυσιολογικά...εγώ που έκανα πρόκληση με το που πέρναγε η επισκληρίδιος νόμιζα θα πεθάνω από τον πόνο...πρέπει να μου έκαναν 4-5, στο τέλος αντί να σπρώξω ήθελα να κοιμηθώ έκλειναν τα μάτια μου🤣🤣 είχα και μια επιπλοκή μόλις μου έκαναν την επισκληρίδιο έπεσε η πίεση μου τελείως με είδε η μαία τρόμαξε μου πήρε την πίεση έφερε τον αναισθησιολόγο έψαχνε κάτι φάρμακα μου έδινε εγώ είχα φρικάρει νόμιζα θα πεθάνω έτσι όπως έκαναν ζαλιζόμουν κ όλας έβλεπα θαμπά, δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η επιπλοκή...

Και την πρώτη φορά δε με πίεσε ο γυναικολόγος για πρόκληση η αλήθεια είναι..απλά όταν έφτασα 39+5 και πήγα για υπέρηχο, ήταν Δευτέρα τότε, μου είπε μπορούμε να κάνουμε πρόκληση σήμερα, ή όταν φτάσεις 40εβδ, ή να το αφήσουμε για την άλλη εβδομάδα..ό,τι θες..απλά εγώ είχα απελπιστεί με είχαν πιάσει κ τα κλάματα εκείνη τη μέρα κατάλαβα ότι δε θα γεννήσω φυσιολογικά δε θέλει να βγει το μωρό κ λέω να φτάσω έστω τις 40εβδ μπααα και βγει(αλλά ήξερα ότι δεν), και μετά πάμε για πρόκληση..από τις 37εβδ μου έλεγε φαντάσου έτοιμη είσαι μπορεί κ την άλλη βδομαδα να γεννήσεις🤣

Αλλά αυτή τη φορά κι εγώ θέλω να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός..με πρόκληση πονάει και παραπάνω, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το ξαναπεράσω...

Για να δούμε λένε και ότι τα δεύτερα βγαίνουν νωρίτερα..εσύ τι πιστεύεις θα φτάσεις πάλι τις 40;; 😄 εμένα τώρα και να φτάσω δεν με πειράζει...το χω ξαναζήσει χαχα

Καλημέρα ελπίζω να είσαι καλά! 
Εγώ θα πήγαινα κ πιο πέρα από τις 40+4 αν δν έκανα αυτά που μου είχαν πει ο γιατρός κ η μαία 

Δλδ πολύ περπάτημα (περπατούσα 8-10χλμ όλη μέρα) ασκήσεις σε μπάλα, καθίσματα, γενικώς ήμουν σε κίνηση συνέχεια κ μαλάκωσε ο τράχηλος κ είχα διαστολή 1 από τις 38 εβδ 

Ούτως η άλλως δούλευα μέχρι κ τον 8ο μήνα

τώρα πάλι είμαι σε κίνηση λόγω του παιδιού, μου επέτρεψε ο γιατρός γυμναστική,δουλειές σπιτιού κανονικά, να σηκώνω το μωρό 10κιλα κτλ 

κ τώρα θα συνεχίσω με τους ίδιους ρυθμούς 

Θα βοηθήσω δλδ τον εαυτό μου όπως στην πρώτη γεννα κ πιστεύω θα πάει σίγουρα 40 δλδ το θέλω κιόλας να πάει 40 διότι ο τελευταίος μήνας είναι πολύ σημαντικός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ελπίζω να είστε καλά όλες και να περνάτε όμορφα στις δύσκολες συνθήκες που ζούμε! 
 

❤️❤️❤️❤️

 

πως πάτε από συμπτώματα; 
 

εγω όπως κ στην πρώτη μ εγκυμοσύνη έχω υπνηλία σε φάση λιποθυμίας, ναυτίες, εμετούς, μειωμένη όρεξη για φαγητό απλά με την διαφορα ότι έχω κ ένα σχεδόν 2χρονο μόνη μου όλη μέρα που με χρειάζεται (δεν κοιμάται κιόλας μέσα στην μέρα κ πάμε σερί μέχρι το βράδυ 😆

ελεγα μήπως σ αυτήν την εγκυμοσύνη σταθώ τυχερή κ δν έχω ναυτίες κ εμετούς αλλά μπαααα….🤪

οσες έχετε βοήθεια να την αξιοποιήσετε κορίτσια μου θα σας βοηθήσει πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα ελπίζω να είστε καλά όλες και να περνάτε όμορφα στις δύσκολες συνθήκες που ζούμε! 
 

❤️❤️❤️❤️

 

πως πάτε από συμπτώματα; 
 

εγω όπως κ στην πρώτη μ εγκυμοσύνη έχω υπνηλία σε φάση λιποθυμίας, ναυτίες, εμετούς, μειωμένη όρεξη για φαγητό απλά με την διαφορα ότι έχω κ ένα σχεδόν 2χρονο μόνη μου όλη μέρα που με χρειάζεται (δεν κοιμάται κιόλας μέσα στην μέρα κ πάμε σερί μέχρι το βράδυ 😆

ελεγα μήπως σ αυτήν την εγκυμοσύνη σταθώ τυχερή κ δν έχω ναυτίες κ εμετούς αλλά μπαααα….🤪

οσες έχετε βοήθεια να την αξιοποιήσετε κορίτσια μου θα σας βοηθήσει πολύ ❤️

Καλησπερα κοριτσια 🙃🙃🙃 Τα πρωινα ειμαι μια χαρα! Απο το απογευμα και μετα 🤪🤪🤪 ζαλάδες εχω πολλές και ιδιαίτερα το βράδυ όταν ξαπλώνω ειναι λες και εχω μπει σε καρουζέλ 😆 Τα στήθη μου ειναι σαν μπαλόνια 🎈🎈🎈 έτοιμα να κανουν μπαμ 💣🤣 Σήμερα μπαίνω στη 10 βδομαδα και μετα το 15Αυγουστο θα παω για την αυχενική 🥰 Ο θεος να μας ευλογεί κοριτσια να κανουμε μωράκια γερά και δυνατα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες!

Είμαι κι εγώ για πρώτη φορά έγκυος, στη 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης με ΠΗΤ 03/03, μετά από εξωσωματική.

Από την 7η εβδομάδα είχα έντονα συμπτώματα (ζαλάδα, κούραση, δυσκοιλιότητα, δυσπεψία και ρεψίματα, ανάγκη να φάω κάτι κάθε 2 ώρες και ταυτόχρονα μειωμένη όρεξη και αποστροφή για τα περισσότερα φαγητά). Δεν κάνω εμετούς, αλλά έχω χάσει λίγο βάρος από όταν έμεινα έγκυος. Τις τελευταίες μέρες είμαι λίγο καλύτερα. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό το ότι κάποια συμπτώματα υποχωρούν σιγά σιγά.

Εμφάνισα νωρίς και διαβήτη κύησης (από τη 6η εβδομάδα). Ευτυχώς είμαι αδύνατη και με διατροφή έχω καταφέρει να ελέγξω το σάκχαρο και έχω γλιτώσει τις ινσουλίνες για την ώρα.

24 Αυγούστου έχω την αυχενική. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι τότε, έχω αρκετό άγχος για κάθε βήμα!

Εύχομαι κορίτσια να έχουμε όλες καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες και γερά μωρά!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Riaa είπε:

 Σε ευχαριστώ πολύ!😍

Μακάρι να μας πάνε όλα καλά, σε όλες κορίτσια 🥰 

Ναι διάβασα πως από την Πέμπτη εβδομάδα και μετά ξεκινάει η εμβρυακή φάση. 

Πόσο πρωτόγνωρα συναισθήματα κορίτσια.πολυ παράξενο μου φαίνεται ακόμα όλο αυτό που συμβαίνει. 

 

Καλά και σε λίγο θα έχεις ένα μωρό δίπλα σου και δε θα μπορείς να το συνειδητοποιήσεις 😄😄💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα ελπίζω να είστε καλά όλες και να περνάτε όμορφα στις δύσκολες συνθήκες που ζούμε! 
 

❤️❤️❤️❤️

 

πως πάτε από συμπτώματα; 
 

εγω όπως κ στην πρώτη μ εγκυμοσύνη έχω υπνηλία σε φάση λιποθυμίας, ναυτίες, εμετούς, μειωμένη όρεξη για φαγητό απλά με την διαφορα ότι έχω κ ένα σχεδόν 2χρονο μόνη μου όλη μέρα που με χρειάζεται (δεν κοιμάται κιόλας μέσα στην μέρα κ πάμε σερί μέχρι το βράδυ 😆

ελεγα μήπως σ αυτήν την εγκυμοσύνη σταθώ τυχερή κ δν έχω ναυτίες κ εμετούς αλλά μπαααα….🤪

οσες έχετε βοήθεια να την αξιοποιήσετε κορίτσια μου θα σας βοηθήσει πολύ ❤️

Δύσκολο που έχεις ένα μικρό παιδάκι συν όλα αυτά τα συμπτώματα! Υπομονή μέχρι να περάσει λίγο αυτή η περίοδος. 

Εγώ κορίτσια δεν έχω απολύτως τπτ ακόμα. Είναι νωρίς βέβαια ακόμα 5 η εβδομάδα, θα δούμε πως θα εξελιχθεί☺️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η mia2020 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες!

Είμαι κι εγώ για πρώτη φορά έγκυος, στη 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης με ΠΗΤ 03/03, μετά από εξωσωματική.

Από την 7η εβδομάδα είχα έντονα συμπτώματα (ζαλάδα, κούραση, δυσκοιλιότητα, δυσπεψία και ρεψίματα, ανάγκη να φάω κάτι κάθε 2 ώρες και ταυτόχρονα μειωμένη όρεξη και αποστροφή για τα περισσότερα φαγητά). Δεν κάνω εμετούς, αλλά έχω χάσει λίγο βάρος από όταν έμεινα έγκυος. Τις τελευταίες μέρες είμαι λίγο καλύτερα. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό το ότι κάποια συμπτώματα υποχωρούν σιγά σιγά.

Εμφάνισα νωρίς και διαβήτη κύησης (από τη 6η εβδομάδα). Ευτυχώς είμαι αδύνατη και με διατροφή έχω καταφέρει να ελέγξω το σάκχαρο και έχω γλιτώσει τις ινσουλίνες για την ώρα.

24 Αυγούστου έχω την αυχενική. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι τότε, έχω αρκετό άγχος για κάθε βήμα!

Εύχομαι κορίτσια να έχουμε όλες καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες και γερά μωρά!!!

 

 

Σου εύχομαι μια πολυ καλή εγκυμοσύνη! 

Όλες πιστεύω έχουμε άγχος σε κάθε εξέταση, αλλά ένα βηματακι τη φορά😄

Όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα ελπίζω να είστε καλά όλες και να περνάτε όμορφα στις δύσκολες συνθήκες που ζούμε! 
 

❤️❤️❤️❤️

 

πως πάτε από συμπτώματα; 
 

εγω όπως κ στην πρώτη μ εγκυμοσύνη έχω υπνηλία σε φάση λιποθυμίας, ναυτίες, εμετούς, μειωμένη όρεξη για φαγητό απλά με την διαφορα ότι έχω κ ένα σχεδόν 2χρονο μόνη μου όλη μέρα που με χρειάζεται (δεν κοιμάται κιόλας μέσα στην μέρα κ πάμε σερί μέχρι το βράδυ 😆

ελεγα μήπως σ αυτήν την εγκυμοσύνη σταθώ τυχερή κ δν έχω ναυτίες κ εμετούς αλλά μπαααα….🤪

οσες έχετε βοήθεια να την αξιοποιήσετε κορίτσια μου θα σας βοηθήσει πολύ ❤️

Καλημέραα αχχ, σα να βλέπω εμένα με ό,τι γράφεις!!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρελή ναυτία και εμετούς μέχρι το τέλος..φαντάσου την ώρα που γεννούσα έκανα 2 εμετούς και μετά μου έβαλαν αντιεμετικό στον ορό για να μπορέσω να γεννήσω...σε αυτή την εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής δεν είχα τίποτα, κάτι που με άγχωνε κι όλας γιατί δεν ένιωθα έγκυος..είχα δηλαδή μια πολύ μικρή ζαλάδα και ανακατωσούρα ανά στιγμές, και γενικά όλα τα συμπτώματα σε μικρό βαθμό...τι ήθελα και το μελετούσα και το γρουσούζεψα;;; Σήμερα ξύπνησα, δε μπορούσα να σηκωθώ από τη ζαλάδα, ζαλιζόμουν πάρα πολύ γύρναγαν όλα μέσα μου, και μόλις σηκώθηκα έκανα εμετό...και ακόμα το στομάχι μου είναι χάλια...😩 και έλεγα θα τη γλιτώσω σε αυτή την εγκυμοσύνη γαμώτο.....😩

Έχω και το μωρό όλη μέρα μόνη μου, ο άντρας μου γυρνάει το βράδυ, και 11 μηνών ξέρεις περπατάει ψάχνει τα πάντα θέλει αγκαλιά κ όλο κάποιον από πίσω του..είναι και ζιζάνιο δε μπορείς να τον αφήσεις μόνο του λεπτό...🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα ελπίζω να είσαι καλά! 
Εγώ θα πήγαινα κ πιο πέρα από τις 40+4 αν δν έκανα αυτά που μου είχαν πει ο γιατρός κ η μαία 

Δλδ πολύ περπάτημα (περπατούσα 8-10χλμ όλη μέρα) ασκήσεις σε μπάλα, καθίσματα, γενικώς ήμουν σε κίνηση συνέχεια κ μαλάκωσε ο τράχηλος κ είχα διαστολή 1 από τις 38 εβδ 

Ούτως η άλλως δούλευα μέχρι κ τον 8ο μήνα

τώρα πάλι είμαι σε κίνηση λόγω του παιδιού, μου επέτρεψε ο γιατρός γυμναστική,δουλειές σπιτιού κανονικά, να σηκώνω το μωρό 10κιλα κτλ 

κ τώρα θα συνεχίσω με τους ίδιους ρυθμούς 

Θα βοηθήσω δλδ τον εαυτό μου όπως στην πρώτη γεννα κ πιστεύω θα πάει σίγουρα 40 δλδ το θέλω κιόλας να πάει 40 διότι ο τελευταίος μήνας είναι πολύ σημαντικός 

Πωπω..κι εγώ φαντάσου τα έκανα όλα, περπατούσα χιλιόμετρα, έκανα γυμναστική κ γιόγκα για εγκύους με ασκήσεις με μπάλες κλπ, αλλά τπτ..μέχρι που λέω τελικά αυτό που λένε με το περπάτημα βλακείες είναι, όποτε είναι να γεννήσεις θα γεννήσεις..🤪

Εγώ δεν είχα διαστολή μέχρι που πήγα να γεννήσω φαντάσου τότε είχα 1 μετά από κάτι ώρες πήγε 1μιση κ όταν μου σπασε ο γιατρός τα νερά πήρε μπρος κ πήγε κατευθείαν 10 πολύ γρήγορα

Πού δουλεύεις αν επιτρέπεται;

Ναι και μια φίλη μου που ήταν έγκυος τώρα κ είχε κ μωρό επιτρεπόταν να το σηκώνει..εντάξει τι να κάνεις...εγώ πέρσι στον 9ο και πήγαινα μόνη μου σουπερ μαρκετ κ κουβάλαγα 10 σακούλες πανβαριες στα χέρια...κ όπως βλέπεις καθόλου δε με επηρέασε στο να γεννήσω νωρίτερα🤣🤣οπότε σιγά μην αγχωθώ να πάρω το μωρό αγκαλιά που είναι 9 κιλά χαχα

Να σου πω όταν λες θα βοηθήσεις τον εαυτό σου τι εννοείς;; Εννοώ αν θες να φτάσεις τις 40 δεν πρέπει κανονικά να μην περπατάς πολύ κλπ; Αν περπατάς δεν υποτίθεται ότι βοηθάς τον τοκετό να ξεκινήσει; Απ’ό,τι μου έλεγαν πέρσι δηλαδή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Riaa είπε:

Δύσκολο που έχεις ένα μικρό παιδάκι συν όλα αυτά τα συμπτώματα! Υπομονή μέχρι να περάσει λίγο αυτή η περίοδος. 

Εγώ κορίτσια δεν έχω απολύτως τπτ ακόμα. Είναι νωρίς βέβαια ακόμα 5 η εβδομάδα, θα δούμε πως θα εξελιχθεί☺️

 

Αχχ μακάρι να είσαι από τις τυχερές που δεν έχουν συμπτώματα!! Βέβαια την προηγούμενη εβδομάδα ούτε εγώ είχα και νόμιζα θα πάει έτσι αυτή η εγκυμοσύνη..αλλά πού, άρχισαν σήμερα οι εμετοί για τα καλά🤪 Υπάρχουν όμως και κοπέλες που δεν έχουν τίποτα και πάει η εγκυμοσύνη νεράκι, σου εύχομαι να’σαι από αυτές για να μπορέσεις να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου στο έπακρο!! 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!

@mia2020 τι καλά έχουμε μόνο 1 μέρα διάφορα! Εγώ έχω ΠΗΤ 2/3! έχω αυχενική στις 17/8! Θα περάσουν οι μέρες νεράκι και δεν θα το καταλάβουμε μέχρι την αυχενική😄. Είναι λογικό τα συμπτώματα να υποχωρούν μην αγχώνεσαι και γω έτσι είμαι το στήθος μου πρήζεται και ξεπρηζεται δεν έχω κάθε μέρα τα ίδια συμπτώματα!

Κορίτσια το μόνο σύμπτωμα που έχω σταθερό είναι οι καούρες και οι δυσπεψίες. πιστεύω όμως ότι μόλις περάσει όλος αυτός ο καύσωνας και γίνω πιο ενεργητική θα είμαι καλύτερα! 

Ελπίζω καμία σας να μην είναι κοντά στις φωτιές και γρήγορα να σβήσουν ολες🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέραα αχχ, σα να βλέπω εμένα με ό,τι γράφεις!!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρελή ναυτία και εμετούς μέχρι το τέλος..φαντάσου την ώρα που γεννούσα έκανα 2 εμετούς και μετά μου έβαλαν αντιεμετικό στον ορό για να μπορέσω να γεννήσω...σε αυτή την εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής δεν είχα τίποτα, κάτι που με άγχωνε κι όλας γιατί δεν ένιωθα έγκυος..είχα δηλαδή μια πολύ μικρή ζαλάδα και ανακατωσούρα ανά στιγμές, και γενικά όλα τα συμπτώματα σε μικρό βαθμό...τι ήθελα και το μελετούσα και το γρουσούζεψα;;; Σήμερα ξύπνησα, δε μπορούσα να σηκωθώ από τη ζαλάδα, ζαλιζόμουν πάρα πολύ γύρναγαν όλα μέσα μου, και μόλις σηκώθηκα έκανα εμετό...και ακόμα το στομάχι μου είναι χάλια...😩 και έλεγα θα τη γλιτώσω σε αυτή την εγκυμοσύνη γαμώτο.....😩

Έχω και το μωρό όλη μέρα μόνη μου, ο άντρας μου γυρνάει το βράδυ, και 11 μηνών ξέρεις περπατάει ψάχνει τα πάντα θέλει αγκαλιά κ όλο κάποιον από πίσω του..είναι και ζιζάνιο δε μπορείς να τον αφήσεις μόνο του λεπτό...🤪

Έτσι κ εγώ γεννούσα κ έκανα κ εμετούς οι μαίες με είχαν λυπηθεί εγώ το είχα συνηθίσει αλλά δν μου είχαν χορηγήσει τίποτα ήμουν σε φάση ηρεμίας πολύ

ποσο συμπάσχω μα ποσο ❤️

κ μένα που είναι 2 μην νομίζεις θέλει επίβλεψη κ βασικά θέλει να παίζουμε μαζί όλη μέρα να απασχολείται κ αυτό μωρέ έχουν ενέργεια έχουν περιέργεια λογικό είναι 

κ εγώ μόνη μ όλη μέρα κ την πηγαίνω κ πάρκο 2 ώρες το πρωί 2 ώρες το απόγευμα 

τι να πω ελπίζω να μας περάσουν σύντομα τ συμπτώματα 🤪

αύριο μπαίνω 7η εβδ αισίως 🙏🏾

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω..κι εγώ φαντάσου τα έκανα όλα, περπατούσα χιλιόμετρα, έκανα γυμναστική κ γιόγκα για εγκύους με ασκήσεις με μπάλες κλπ, αλλά τπτ..μέχρι που λέω τελικά αυτό που λένε με το περπάτημα βλακείες είναι, όποτε είναι να γεννήσεις θα γεννήσεις..🤪

Εγώ δεν είχα διαστολή μέχρι που πήγα να γεννήσω φαντάσου τότε είχα 1 μετά από κάτι ώρες πήγε 1μιση κ όταν μου σπασε ο γιατρός τα νερά πήρε μπρος κ πήγε κατευθείαν 10 πολύ γρήγορα

Πού δουλεύεις αν επιτρέπεται;

Ναι και μια φίλη μου που ήταν έγκυος τώρα κ είχε κ μωρό επιτρεπόταν να το σηκώνει..εντάξει τι να κάνεις...εγώ πέρσι στον 9ο και πήγαινα μόνη μου σουπερ μαρκετ κ κουβάλαγα 10 σακούλες πανβαριες στα χέρια...κ όπως βλέπεις καθόλου δε με επηρέασε στο να γεννήσω νωρίτερα🤣🤣οπότε σιγά μην αγχωθώ να πάρω το μωρό αγκαλιά που είναι 9 κιλά χαχα

Να σου πω όταν λες θα βοηθήσεις τον εαυτό σου τι εννοείς;; Εννοώ αν θες να φτάσεις τις 40 δεν πρέπει κανονικά να μην περπατάς πολύ κλπ; Αν περπατάς δεν υποτίθεται ότι βοηθάς τον τοκετό να ξεκινήσει; Απ’ό,τι μου έλεγαν πέρσι δηλαδή

Δούλευα στο αεροδρόμιο όσο ήμουν Αθήνα 

Έχω μετακομίσει Λάρισα τώρα κ κάνω μεταπτυχιακό στην Αθήνα έχω σπουδάσει παιδαγωγικά είμαι δασκάλα κ κάνω κ κάποια σεμινάρια για την Μέθοδο μοντεσσορι που αυτά βέβαια ειναι για την ανατροφή της κόρης μου! 
 

χρειάζεται το περπάτημα κ όλες οι ασκήσεις κ η κινητικότητα διότι έτσι μαλακώνει ο τράχηλος κ εξαλείφεται αν δν κανεις τίποτα απ όλα αυτά δεν βοηθάς την αυτόματη έναρξη του τοκετού 

μην νομίζεις ότι αν Περπατάς πχ από την αρχή του 9ου σημαίνει ότι θα γεννήσεις κ άμεσα, αυτό εξαρτάται από το σωμα της κάθε γυναίκας 

εγω χρειάστηκα ως πρωτότοκη πολύ περπάτημα κ πολλές ασκήσεις για να μαλακώσει  κ εξαλειφθεί ο τράχηλος

τώρα πιστεύω θα ειναι λίγο πιο εύκολο αλλά θα δούμε 🙏🏾 

εφόσον τα έκανες όλα αυτα δεν ήταν εις μάτην διότι κ ο τοκετός σου εξελίχθηκε πολύ γρήγορα απ ότι διαβάζω από το 1 στο 10 αλλά πχ και να περίμενες μερικεσ Μέρες μπορεί να ξεκινούσε κ μόνος του ο τοκετός 

γενικα κάθε σωμα ανταποκρίνεται διαφορετικά στον τοκετο απλά εσυ κανεις ότι μπορείς για να βοηθήσεις κ έχεις υπομονή 🤪 άλλες τα κάνουν όλα αυτά κ πάνε πχ στις 41 εβδ κ άλλες γεννάνε από τις 38 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες!

Είμαι κι εγώ για πρώτη φορά έγκυος, στη 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης με ΠΗΤ 03/03, μετά από εξωσωματική.

Από την 7η εβδομάδα είχα έντονα συμπτώματα (ζαλάδα, κούραση, δυσκοιλιότητα, δυσπεψία και ρεψίματα, ανάγκη να φάω κάτι κάθε 2 ώρες και ταυτόχρονα μειωμένη όρεξη και αποστροφή για τα περισσότερα φαγητά). Δεν κάνω εμετούς, αλλά έχω χάσει λίγο βάρος από όταν έμεινα έγκυος. Τις τελευταίες μέρες είμαι λίγο καλύτερα. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό το ότι κάποια συμπτώματα υποχωρούν σιγά σιγά.

Εμφάνισα νωρίς και διαβήτη κύησης (από τη 6η εβδομάδα). Ευτυχώς είμαι αδύνατη και με διατροφή έχω καταφέρει να ελέγξω το σάκχαρο και έχω γλιτώσει τις ινσουλίνες για την ώρα.

24 Αυγούστου έχω την αυχενική. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι τότε, έχω αρκετό άγχος για κάθε βήμα!

Εύχομαι κορίτσια να έχουμε όλες καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες και γερά μωρά!!!

 

 

Καλώς μας ήρθες με το καλό να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη κ έναν ακόμα πιο όμορφο τοκετο ❤️❤️❤️

θα σε βάλω στο πινακακι μας λοιπόν ❤️❤️❤️
ευχομαι να το απολαύσεις κ πραγματικά υπομονή με την διατροφή πάλι καλά το εντοπίσατε νωρίς κ δν θα παιδευτείς παραπάνω 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/8/2021 at 1:25 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

ΠΗΤ για τις εγκυουλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου 2022❤️

@Bonbon 03/02 

@JNtina 06/02

@Nantinaki 02/03 

@mia2020  03/03

@Louna     15/03

@Eva80      20/03

@marinamanoulitsa 22/03 

@Vasilique 24/03

@Xrisa95     25/03 

@Evaki! 29/03

@Konstantina93 30/03

@Princess28 02/04

@Riaa   06/04

 

❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ συμπτώματα γιοκ! Σήμερα μπήκα στην 7η εβδομάδα κ πέρα από τα πονάκια χαμηλά, το ελαφρώς πρησμένο στήθος (τις προηγούμενες εβδομάδες υπέφερα σε κάθε άγγιγμά του τώρα είμαι σαφώς πολύ καλύτερα) δεν έχω ούτε καούρες, ούτε ναυτίες, ούτε εμετούς. Αντιθέτως τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο! Μουσακά, παστίτσιο το έχω ξεφτιλίσει! Τι να πω… 😳😳😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχχ μακάρι να είσαι από τις τυχερές που δεν έχουν συμπτώματα!! Βέβαια την προηγούμενη εβδομάδα ούτε εγώ είχα και νόμιζα θα πάει έτσι αυτή η εγκυμοσύνη..αλλά πού, άρχισαν σήμερα οι εμετοί για τα καλά🤪 Υπάρχουν όμως και κοπέλες που δεν έχουν τίποτα και πάει η εγκυμοσύνη νεράκι, σου εύχομαι να’σαι από αυτές για να μπορέσεις να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου στο έπακρο!! 😍😍

Να είναι υγιές το μωράκι και να πάνε όλα καλά, μόνο αυτό εύχομαι.Και από συμπτώματα ας έρθουν όσα έρθουν😊 εγώ κορίτσια αύριο φεύγω για το νησί! Είναι Άνδρο λιμενικός ο αγαπημένος μου, ελπίζω να απολαύσω μπανάκια και λίγες βολτουλες με προσοχή.Γιατι ο covid καραδοκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ συμπτώματα γιοκ! Σήμερα μπήκα στην 7η εβδομάδα κ πέρα από τα πονάκια χαμηλά, το ελαφρώς πρησμένο στήθος (τις προηγούμενες εβδομάδες υπέφερα σε κάθε άγγιγμά του τώρα είμαι σαφώς πολύ καλύτερα) δεν έχω ούτε καούρες, ούτε ναυτίες, ούτε εμετούς. Αντιθέτως τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο! Μουσακά, παστίτσιο το έχω ξεφτιλίσει! Τι να πω… 😳😳😳

Τέλεια!! Απολαμβάνεις και εσύ την εμπειρία χωρίς συμπτώματα✌️

Κορίτσια λίγο προσοχή με τα φαγητά ε γιατί το πρώτο τρίμηνο δεν αλλάζουν οι ενεργειακές μας ανάγκες!μη φορτωθουμε από τώρα με κιλα.

Είμαι Διαιτολόγος μη με παρεξηγείτε😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Riaa Τι ωραία! Θα χαλαρώσεις και θα περάσουν πολύ εύκολα οι μέρες μέχρι τον υπέρηχο! Πρωτόγνωρη εμπειρία και για εμένα η εγκυμοσύνη!

 

Από συμπτώματα ούτε εγώ έχω κάτι. Ούτε το στήθος πρήστηκε καθόλου ούτε υπνηλία ούτε η όρεξη άλλαξε. Σε σημείο που ανησυχώ δηλαδή. Γι' αυτό δεν μπορούσα να το πιστέψω χθες ότι χτυπούσε μια ακόμη καρδούλα μέσα μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evaki! είπε:

@Riaa Τι ωραία! Θα χαλαρώσεις και θα περάσουν πολύ εύκολα οι μέρες μέχρι τον υπέρηχο! Πρωτόγνωρη εμπειρία και για εμένα η εγκυμοσύνη!

 

Από συμπτώματα ούτε εγώ έχω κάτι. Ούτε το στήθος πρήστηκε καθόλου ούτε υπνηλία ούτε η όρεξη άλλαξε. Σε σημείο που ανησυχώ δηλαδή. Γι' αυτό δεν μπορούσα να το πιστέψω χθες ότι χτυπούσε μια ακόμη καρδούλα μέσα μου!! 

Μπράβο κοπέλα μου αφού άκουσες καρδούλα όλα πάνε υπέροχα!!

Εγώ μόνο στήθος πρησμένο έχω τίποτα άλλο.και εγώ υπνηλία μηδέν! Σήμερα ούτε ενοχλήσεις στη κοιλίτσα έχω. Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά, γιατί όπως λες και εσύ όταν δεν νοιωθουμε και κάτι αναρωτιόμαστε αν όλα πάνε καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ!! Η αλήθεια είναι πως το περιμένω πως και πως να πάω στο νησί. 

Θα μπαίνω βέβαια και από εκεί να βλέπω τα νέα σας☺️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

 

@Riaa καλές διακοπές να περάσεις πολύ πολύ όμορφα ❤️❤️❤️

Ευχαριστώ πολύ πολύ!🥰❤️❤️ Και εσείς σε ότι κάνετε κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaa είπε:

Τέλεια!! Απολαμβάνεις και εσύ την εμπειρία χωρίς συμπτώματα✌️

Κορίτσια λίγο προσοχή με τα φαγητά ε γιατί το πρώτο τρίμηνο δεν αλλάζουν οι ενεργειακές μας ανάγκες!μη φορτωθουμε από τώρα με κιλα.

Είμαι Διαιτολόγος μη με παρεξηγείτε😂

Αχ τι καλά που σε έχουμε μαζί μας 

δωσε μου τα φώτα σου γιατί εν τέλη έχουμε καταλήξει  ότι είναι γονιδιακό το ζήτημα μου 

ειμαι από το γυμνάσιο κ μετά κολλημένη στα 45 με 48 κιλά έχω ύψος 1.61 

εμεινα έγκυος πήρα 10 κιλά τ εχασα με το που γεννησα 

τωρα είμαι 43 γιατί έκανα πολύ σκληρή διατροφή σχεδόν 2 χρόνια λόγω πολύ τροφικών αλλεργιών της κόρης μου (θηλάζω γ αυτό) 

εχω αρχίσει εδώ κ 3 μήνες κ έχω βάλει μεγάλες ομάδες τροφών στην διατροφή μου που πιο πριν δεν έτρωγα λόγω του θέματος που σου ανέφερα (γαλακτοκομικά, σιτηρά, ξηρούς καρπούς, ψάρια, πουλερικά)  

 

ανέκαθεν τρώω πολύ πολύ αλλά δν βάζω γραμμάριο 

Έτσι είναι κ η μητέρα μου βέβαια που έχει κάνει κ 5 παιδιά κ είναι 50 κιλά κ της μοιάζω απίστευτα 

θελω να βάλω λίγα κιλά αλήθεια να πάω έστω 48 που ήμουν προ εγκυμοσύνης να είμαι λίγο πιο στηλωμενη ρε παιδι μου 😆

τωρα τρώω πολυ υγιεινά παρά πολύ όμως λόγω της κόρης μου κιόλας 

 

Θα μου μείνει γραμμάριο άραγε ποτε ;;; 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχ τι καλά που σε έχουμε μαζί μας 

δωσε μου τα φώτα σου γιατί εν τέλη έχουμε καταλήξει  ότι είναι γονιδιακό το ζήτημα μου 

ειμαι από το γυμνάσιο κ μετά κολλημένη στα 45 με 48 κιλά έχω ύψος 1.61 

εμεινα έγκυος πήρα 10 κιλά τ εχασα με το που γεννησα 

τωρα είμαι 43 γιατί έκανα πολύ σκληρή διατροφή σχεδόν 2 χρόνια λόγω πολύ τροφικών αλλεργιών της κόρης μου (θηλάζω γ αυτό) 

εχω αρχίσει εδώ κ 3 μήνες κ έχω βάλει μεγάλες ομάδες τροφών στην διατροφή μου που πιο πριν δεν έτρωγα λόγω του θέματος που σου ανέφερα (γαλακτοκομικά, σιτηρά, ξηρούς καρπούς, ψάρια, πουλερικά)  

 

ανέκαθεν τρώω πολύ πολύ αλλά δν βάζω γραμμάριο 

Έτσι είναι κ η μητέρα μου βέβαια που έχει κάνει κ 5 παιδιά κ είναι 50 κιλά κ της μοιάζω απίστευτα 

θελω να βάλω λίγα κιλά αλήθεια να πάω έστω 48 που ήμουν προ εγκυμοσύνης να είμαι λίγο πιο στηλωμενη ρε παιδι μου 😆

τωρα τρώω πολυ υγιεινά παρά πολύ όμως λόγω της κόρης μου κιόλας 

 

Θα μου μείνει γραμμάριο άραγε ποτε ;;; 🤪

Χρυσά μου, από αυτά που μου γράφεις καταλαβαίνω πως το πιο πιθανό είναι να είναι όντως γονιδιακό. 

Τα κιλά που πήρες στην εγκυμοσύνη σου  είναι μια χαρά ( 9-12 είναι τα ιδανικά) 

Φυσικά και να τρως υγιεινά, επειδή θες να πάρεις κιλά δε σημαίνει πως κάνει καλό να τρως junk food και γλυκά.

Παρ όλα αυτά αν θες μπορείς να αυξήσεις τις ποσότητες από κάποιες πυκνές θερμιδικά τροφές. Πχ βάλε παραπάνω ελαιόλαδο στο φαγητό ή τη σαλάτα σου, πρόσθεσε ξηρούς καρπούς ( κάσιους, αμυγδαλα ,καρύδια)  από φρούτα να τρως πιο συχνά μπανάνες, βάλε στο πρωινό ή στα ενδιάμεσα σου ταχίνι ή φυστικοβουτυρο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...