Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 22 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εάν όντως γυμναζοσουν εντατικά δεν θα στο κόψει.. Θα σε πει απλά να μειώσεις την ένταση της άσκησης... Εγώ είχα να γυμναστώ από όταν άρχισε ο covid γιατί φοβόμουν... Οπότε όχι δεν με αφήνει! Μόνο περπάτημα και δουλειές σπιτιού κανονικά και κολύμπι κανονικά...!!αυτα!!! Καλημεραααααα❤️😁

Υ. Γ. Με 2 παιδιά στο σπίτι πιστεψε με δεν κάθομαι 😂

Που να προλάβεις με δύο παιδιά όντως!! 😅 Κανεις άλλη γυμναστική κάθε μέρα!

Μακάρι να με αφήσει κάτι να κάνω, θα σας πω αργότερα τι μου είπε. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Ήθελα να σας ρωτήσω, αν και θα ρωτήσω σήμερα και τον γυναικολόγο μου, εάν γυμνάζεστε σε αυτή τη φάση. 

Εγώ γυμναζομουν εντατικά τα τελευταία 7 χρόνια, ως και τη περασμένη εβδομάδα που έμαθα για την εγκυμοσύνη. 

Εσείς κάνετε κάτι αυτό το διάστημα ή μόνο ξεκουραση;

Καλημέρα! Εννοείται δεν πρόκειται να σου κόψει την γυμναστική και εγώ γυμνάζομουν έντονα πριν ( έκανα CrossFit και ελεύθερα βάρη) λόγο covid τον τελευταίο χρόνο έκανα ελάχιστο γυμναστήριο όμως πήγαινα για τρέξιμο και ασκήσεις. Μου είπε να συνεχίσω απλά σε πιο ήπιους ρυθμούς. Αν έχεις γυμναστή μπορεί να σου βγάλει ασκησιολογιο για εγκυμοσύνη. Εγώ προσωπικά σταμάτησα για λίγο λόγο και του καύσωνα αλλά είχα και λίγα καφέ υγρά και μου συνέστησαν ξεκούραση. Όμως σε 2-3 βδομάδες θα ξεκινήσω ήπια γυμναστική με τον γυμναστή μου! Ανυπομονώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γυμναστική σε ήπιους ρυθμούς δεν είναι αντένδειξη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης εκτός βέβαια κ αν μιλάμε για υψηλού κινδύνου κύηση

επειδη είναι αρχή βέβαια ακόμα εγώ αυτό που θα σας έλεγα είναι να ενημερωθείτε σωστά πριν φτάσετε στον τοκετο κ στο μαιευτήριο  (υπάρχουν πολύ σοβαρές ομάδες στο φβ που προσφέρουν evidence based ενημέρωση καθως αποτελούνται από μαίες που κάνουν κ σεμινάρια ανώδυνου τοκετού κ συνεδρίες γι ενημέρωση)  να επιλέξετε έναν σωστό γιατρό που δν είναι παρεμβατικός και δεν σας λέει τα κλισέ λόγια που οδηγούν σε αναίτιες καισαρικές ή προκλήσεις  κ να πιστέψετε στο σωμα σας  κ την δύναμη σας ❤️
 

δυστυχως υπάρχει η μαιευτική βία κ η εκμετάλλευση αυτού του υπέροχου θαύματος κ τα διαβάζω καθημερινά τα ακούω από συγγενικό περιβάλλον κ σε ομάδες κ εδώ σε κάποια νήματα κ στεναχωριέμαι διότι ως γυναίκες εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας, ακούμε τις μαίες στα μαιευτήρια που δίνουν τραγικές οδηγίες κ στο τέλος την πατάμε! 
 

ευχομαι σε όλες να έχετε την εγκυμοσύνη κ τον τοκετο που σας αξίζει πάντα με σεβασμό ❤️❤️❤️

καλη σας μέρα κορίτσια μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη! Πήγαμε στο γιατρό και είδαμε το μωράκι μας! 10 εβδομάδα και έχει μεγαλώσει τόσο πολύ!!! Είδαμε ποια ένα σχηματισμένο μωράκι♥️♥️♥️♥️. Μου έφυγαν 100 κιλά άγχος μέχρι την επόμενη φορά βέβαια που είναι η αυχενική😄😄😄

Αχ μπράβο!! Όλα καλά πάνε, απόλαυσε το! 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Η γυμναστική σε ήπιους ρυθμούς δεν είναι αντένδειξη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης εκτός βέβαια κ αν μιλάμε για υψηλού κινδύνου κύηση

επειδη είναι αρχή βέβαια ακόμα εγώ αυτό που θα σας έλεγα είναι να ενημερωθείτε σωστά πριν φτάσετε στον τοκετο κ στο μαιευτήριο  (υπάρχουν πολύ σοβαρές ομάδες στο φβ που προσφέρουν evidence based ενημέρωση καθως αποτελούνται από μαίες που κάνουν κ σεμινάρια ανώδυνου τοκετού κ συνεδρίες γι ενημέρωση)  να επιλέξετε έναν σωστό γιατρό που δν είναι παρεμβατικός και δεν σας λέει τα κλισέ λόγια που οδηγούν σε αναίτιες καισαρικές ή προκλήσεις  κ να πιστέψετε στο σωμα σας  κ την δύναμη σας ❤️
 

δυστυχως υπάρχει η μαιευτική βία κ η εκμετάλλευση αυτού του υπέροχου θαύματος κ τα διαβάζω καθημερινά τα ακούω από συγγενικό περιβάλλον κ σε ομάδες κ εδώ σε κάποια νήματα κ στεναχωριέμαι διότι ως γυναίκες εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας, ακούμε τις μαίες στα μαιευτήρια που δίνουν τραγικές οδηγίες κ στο τέλος την πατάμε! 
 

ευχομαι σε όλες να έχετε την εγκυμοσύνη κ τον τοκετο που σας αξίζει πάντα με σεβασμό ❤️❤️❤️

καλη σας μέρα κορίτσια μου! 

Εχω υποστεί μαιευτική βία στο πρώτο μου παιδί και κόντεψα να τον χάσω... Ευτυχως γλίτωσε?!!με έβαλε μέσα να γεννησω με πρόκληση με την δικαιολογία "να μην τρέχουμε σαν τους γύφτους τελευταία στιγμή" κάτι που από ότι έμαθα μετά το έκανε σε όλες και μιλάμε για γιατρό φήμης στην πόλη μου!!!! Μετά από 16 ώρες στην αίθουσα τοκετού έκλαιγα και τον έλεγα σε παρακαλώ κάνε με καισαρική και μόνο που δεν με χαστούκισε... Με έπιασε από το σαγόνι δυνατά με κούνησε το κεφάλι και μου είπε "συνελθε" με νεύρα... Μάλωσε και με τον σύζυγό μου... Οι μαιες μου είπαν "δεν μπορεί να γίνει καισαρική το παιδί είναι σφινωμενο στο κόλπο σου θα το τραβάμε από. Κάτω να βγει πάνω"... Ακολουθεί τεράστια ταλεπωρια με το μωρό 1 μήνα στη ΜΕΝΝ!!! ΚΑΙ ΟΛΑ αυτά μόνο στα 24 μου και πρώτη φορά μανούλα... Έπαθα και έμαθα... Τώρα αλλάζω Τρίτη φορά γυναικολόγο μόλις κάτι με χαλάσει σε συμπεριφορά αλλάζω γιατρό πλέον δεν ανέχομαι τίποτα!!! Ευτυχώς ο δεύτερος μου τοκετός ήταν άψογος με έναν πολύ καλό γυναικολόγο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εάν όντως γυμναζοσουν εντατικά δεν θα στο κόψει.. Θα σε πει απλά να μειώσεις την ένταση της άσκησης... Εγώ είχα να γυμναστώ από όταν άρχισε ο covid γιατί φοβόμουν... Οπότε όχι δεν με αφήνει! Μόνο περπάτημα και δουλειές σπιτιού κανονικά και κολύμπι κανονικά...!!αυτα!!! Καλημεραααααα❤️😁

Υ. Γ. Με 2 παιδιά στο σπίτι πιστεψε με δεν κάθομαι 😂

Πάνω σε αυτό που λες, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πέρσι ήμουν στην Αγγλία, και μου είχε πει η μαία αυτό...όο,τι έκανες μέχρι τώρα συνεχίζεις να το κάνεις κανονικά...απλά δεν ξεκινάς κάτι καινούργιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εχω υποστεί μαιευτική βία στο πρώτο μου παιδί και κόντεψα να τον χάσω... Ευτυχως γλίτωσε?!!με έβαλε μέσα να γεννησω με πρόκληση με την δικαιολογία "να μην τρέχουμε σαν τους γύφτους τελευταία στιγμή" κάτι που από ότι έμαθα μετά το έκανε σε όλες και μιλάμε για γιατρό φήμης στην πόλη μου!!!! Μετά από 16 ώρες στην αίθουσα τοκετού έκλαιγα και τον έλεγα σε παρακαλώ κάνε με καισαρική και μόνο που δεν με χαστούκισε... Με έπιασε από το σαγόνι δυνατά με κούνησε το κεφάλι και μου είπε "συνελθε" με νεύρα... Μάλωσε και με τον σύζυγό μου... Οι μαιες μου είπαν "δεν μπορεί να γίνει καισαρική το παιδί είναι σφινωμενο στο κόλπο σου θα το τραβάμε από. Κάτω να βγει πάνω"... Ακολουθεί τεράστια ταλεπωρια με το μωρό 1 μήνα στη ΜΕΝΝ!!! ΚΑΙ ΟΛΑ αυτά μόνο στα 24 μου και πρώτη φορά μανούλα... Έπαθα και έμαθα... Τώρα αλλάζω Τρίτη φορά γυναικολόγο μόλις κάτι με χαλάσει σε συμπεριφορά αλλάζω γιατρό πλέον δεν ανέχομαι τίποτα!!! Ευτυχώς ο δεύτερος μου τοκετός ήταν άψογος με έναν πολύ καλό γυναικολόγο.... 

Καλημέρα κορίτσι μου..πωπω τι τράβηξες!! 😱 Γιατί μπήκε στη ΜΕΝΝ σου είπαν; Τώρα αν επιτρέπεται γιατί αλλάζεις γυναικολόγο; Επειδή ήσουν ευχαριστημένη στον δεύτερο τοκετό το λέω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου..πωπω τι τράβηξες!! 😱 Γιατί μπήκε στη ΜΕΝΝ σου είπαν; Τώρα αν επιτρέπεται γιατί αλλάζεις γυναικολόγο; Επειδή ήσουν ευχαριστημένη στον δεύτερο τοκετό το λέω

Κόλλησε μικρόβιο μάλλον από την γέννα γιατί ήμουν τόσες ώρες ανοιχτή από κάτω... Είχε πάθει σηψαιμια χειρουργηθηκε 18 ημερών.. Άστα τι να σου λέω... Συγχυζομαι κάθε φορά που τα θυμάμαι!!! Τον αλλάζω γιατί εδώ και 1 χρόνο ήθελα διακαώς να κάνω κι άλλο μωράκι μετά την αποξεση και δεν με στηρίξε καθόλου... Το διακομοδουσε... Και δεν μου άρεσε καθόλου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εχω υποστεί μαιευτική βία στο πρώτο μου παιδί και κόντεψα να τον χάσω... Ευτυχως γλίτωσε?!!με έβαλε μέσα να γεννησω με πρόκληση με την δικαιολογία "να μην τρέχουμε σαν τους γύφτους τελευταία στιγμή" κάτι που από ότι έμαθα μετά το έκανε σε όλες και μιλάμε για γιατρό φήμης στην πόλη μου!!!! Μετά από 16 ώρες στην αίθουσα τοκετού έκλαιγα και τον έλεγα σε παρακαλώ κάνε με καισαρική και μόνο που δεν με χαστούκισε... Με έπιασε από το σαγόνι δυνατά με κούνησε το κεφάλι και μου είπε "συνελθε" με νεύρα... Μάλωσε και με τον σύζυγό μου... Οι μαιες μου είπαν "δεν μπορεί να γίνει καισαρική το παιδί είναι σφινωμενο στο κόλπο σου θα το τραβάμε από. Κάτω να βγει πάνω"... Ακολουθεί τεράστια ταλεπωρια με το μωρό 1 μήνα στη ΜΕΝΝ!!! ΚΑΙ ΟΛΑ αυτά μόνο στα 24 μου και πρώτη φορά μανούλα... Έπαθα και έμαθα... Τώρα αλλάζω Τρίτη φορά γυναικολόγο μόλις κάτι με χαλάσει σε συμπεριφορά αλλάζω γιατρό πλέον δεν ανέχομαι τίποτα!!! Ευτυχώς ο δεύτερος μου τοκετός ήταν άψογος με έναν πολύ καλό γυναικολόγο.... 

δυστυχώς μαρίνα είσαι άλλη μια γυναίκα που δν είχε αυτό που ήταν κ είναι δικαίωμα της 

χαιρομαι αφάνταστα που όλα πήγαν καλά εν τέλη αλλά ξέρω ότι ο πόνος κ ο τρόμος είναι ακόμα μέσα σου όταν τα θυμάσαι! Είναι εγκληματικό αυτό που πέρασες, δυστυχώς! 
μπράβο σου πάντως που βρήκες την δύναμη κ έμεινες ξανά κ ξανά έγκυος ❤️
 

συμφωνω απόλυτα μαζί σου ότι όταν κάτι δεν μας κάνει η κάτι μας λέει το ένστικτο μας καλό είναι να το ψάχνουμε και ναι φυσικά να αλλάζουμε γιατρό αν δεν μας κάνει 

Έχω πολύ καλές  μου φιλες που άλλαξαν γιατρο στις 38 εβδ για διάφορους λόγους 

γι αυτό θεωρώ ότι η γνώση είναι δύναμη κ μας προστατεύει απο τυχάρπαστους που όπως λες έχουν φήμη αλλά δν έχουν ηθική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κόλλησε μικρόβιο μάλλον από την γέννα γιατί ήμουν τόσες ώρες ανοιχτή από κάτω... Είχε πάθει σηψαιμια χειρουργηθηκε 18 ημερών.. Άστα τι να σου λέω... Συγχυζομαι κάθε φορά που τα θυμάμαι!!! Τον αλλάζω γιατί εδώ και 1 χρόνο ήθελα διακαώς να κάνω κι άλλο μωράκι μετά την αποξεση και δεν με στηρίξε καθόλου... Το διακομοδουσε... Και δεν μου άρεσε καθόλου! 

Εγώ θα σου βάλω κ το εξής στο μυαλό σαν ερώτημα 

μηπως κόλλησε μικρόβιο από το μαιευτήριο κ όχι από κάτω; 
 

Εγω έκανα 13 ώρες να γεννήσω με σπασμένα νερά ωστόσο από το 24ωρο κ πάνω με σπασμένα νερά δίνουν αντιβίωση για μικρόβιο κ όχι νωρίτερα
 

Πάντως τ πιο πιθανό είναι να μην «λειτούργησαν» οι τεχνητεσ ωδίνες κ να είχες αργή εξέλιξη τοκετού παρά να είχες στενή λεκάνη πχ ή να σφήνωσε το μωρο 

συνηθως στις πρωτότοκες ο τοκετός είναι μεγάλος σε διάρκεια 

ειναι κ ένας λόγος που η πρόκληση δεν λειτουργεί πάντα σε όλες τις γυναίκες είναι μια παρέμβαση δυστυχώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα καινούργια κορίτσια! Έυχομαι όλες κορίτσια να έχουμε υγιείς και ολοκληρωμένες εγκυμοσύνες!

@Vasilique συγχαρητήρια, θα πρέπει να είναι υπέροχο το συναίσθημα μετά την επιμονή και την υπομονή που δείξατε! Να ξέρεις ότι όσο καιρό προσπαθούσα έμπαινα στο σάιτ έβλεπα μηνύματα σου και άλλων κοριτσιών και επερνα κουράγιο απ' την δύναμη και την αποφασιστικότητα σας! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα σου πάνε καλά και σύντομα θα κρατάς τα μωράκια σου αγκαλιά!

Σ´ευχαριστώ πολύ! Αντεύχομαι μια ανέφελη κ ομαλή εγκυμοσύνη! Η αλήθεια είναι πως το συναίσθημα δεν περιγράφεται! Για την ακρίβεια ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει! Νομίζω για κάθε γυναίκα όταν μαθαίνει πως θα γίνει μανούλα! Πολλώ δε μάλλον για όλες αυτές τις γυναίκες που προσπάθησαν κ ταλαιπωρήθηκαν για να το πετύχουν… Θετική σκέψη κ όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Να σου πάνε όλα καταπληκτικά εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου! Θα σε έχω στις σκέψεις μου!🧡

Σ´ευχαριστώ πολύ πολύ! 🤗🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ θα σου βάλω κ το εξής στο μυαλό σαν ερώτημα 

μηπως κόλλησε μικρόβιο από το μαιευτήριο κ όχι από κάτω; 
 

Εγω έκανα 13 ώρες να γεννήσω με σπασμένα νερά ωστόσο από το 24ωρο κ πάνω με σπασμένα νερά δίνουν αντιβίωση για μικρόβιο κ όχι νωρίτερα
 

Πάντως τ πιο πιθανό είναι να μην «λειτούργησαν» οι τεχνητεσ ωδίνες κ να είχες αργή εξέλιξη τοκετού παρά να είχες στενή λεκάνη πχ ή να σφήνωσε το μωρο 

συνηθως στις πρωτότοκες ο τοκετός είναι μεγάλος σε διάρκεια 

ειναι κ ένας λόγος που η πρόκληση δεν λειτουργεί πάντα σε όλες τις γυναίκες είναι μια παρέμβαση δυστυχώς 

Έχεις δίκιο, κι εγώ επειδή πέρασα την ΠΗΤ πέρσι στον μικρό μου(καλοπέρναγε βλέπεις🤪), μου έκαναν πρόκληση 40+1, 12 τη νύχτα πήγα, 1 μου έβαλαν το υπόθετο, 7 το πρωί τους πόνους, 11 μου έσπασαν τα νερά κ γέννησα 18.50. Κόντεψα να κλείσω 24ωρο. Και μου έλεγε η μαία ότι δε μπορώ να μείνω πολλές ώρες έτσι με σπασμένα νερά ούτε εγώ ούτε το μωρό, ήθελε να μου πει με λίγα λόγια ότι αν δε γεννήσω σύντομα θα μου έκαναν καισαρική..και λέω εγώ περιμένω μέχρι τις 40εβδ για να γεννήσω φυσιολογικά, μου κάνουν τελικά πρόκληση τραβάω όλα της πρόκλησης και θα μου κάνουν καισαρική στο τέλος; Ε όχι🤣 Και πήρα λίγο δύναμη και γέννησα φυσιολογικά ευτυχώς όταν μου έσπασε τα νερά ο γιατρός πήγε η διαστολή 10 κατευθείαν, ενώ μέχρι τότε ενώ μου είχαν βάλει τους πόνους και είχα πολλές συσπάσεις η διαστολή ήταν 1μιση, προχώραγε πολύ αργά. Ευτυχώς είχα τον άντρα μου μαζί που ήταν πολύ βοηθητικός, και στο ότι ήταν εκεί μαζί μου, και στο να μου δίνει κουράγιο με τα λόγια και στο πρακτικό δηλαδή να κάνουμε μαζί τις αναπνοές, τις ωθήσεις είχε μάθει πότε ξεκινάσει η σύσπαση στο μηχάνημα και μου λεγε τώρα πάμε σπρώξε μπράβο καλά τα πας κ τέτοια🤣💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Με το καλοοοοοοο σου στέλνω θετική ενέργεια!!! Είναι να μην σε θαυμάζουμε;;;; όλες εσάς που προσπαθείτε τοσοοο πολυυυυυ σας θαυμάζω πάντα σας θεωρώ πραγματικά αξιεπαινες!!!! Εγώ περιμενω το τρίτο μου παιδάκι!!!! Καλωσηρθες 😁❤️💞💕

Καλώς σας βρήκα! Σ´ευχαριστώ για τα όμορφά σου λόγια! Μανούλα τριών δλδ; Με το καλό! Respect κ από εμένα! 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσι μου ποσο χαιρομαι για εσενα! Ειχα καιρο να μπω στο φορουμ κ ειχα χασει τα νεα σας! Ευχομαι να πανε για ολες μας καλα οι κυησεις κ να κρατησουμε τα μωρακια μας σε λιγο καιρο!!🥰

Όντως σε χάσαμε! Μακάρι κορίτσι να μας πάνε όλα καλά! Κ σ´εμάς που καθώς φαίνεται τα καταφέραμε αλλά κ σε όλα τα κορίτσια που ακόμη το προσπαθούν εύχομαι γρήγορα να έχουν θετικό αποτέλεσμα… 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Μπράβο μπράβο για την επιμονή σας!! Με το καλό τα μωράκια σας!!

Όλα θα πάνε κατά ευχήν!❤️

Ευχαριστούμε! Για όλες μας Θεέ μου! 🙏🏻💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Έχεις δίκιο, κι εγώ επειδή πέρασα την ΠΗΤ πέρσι στον μικρό μου(καλοπέρναγε βλέπεις🤪), μου έκαναν πρόκληση 40+1, 12 τη νύχτα πήγα, 1 μου έβαλαν το υπόθετο, 7 το πρωί τους πόνους, 11 μου έσπασαν τα νερά κ γέννησα 18.50. Κόντεψα να κλείσω 24ωρο. Και μου έλεγε η μαία ότι δε μπορώ να μείνω πολλές ώρες έτσι με σπασμένα νερά ούτε εγώ ούτε το μωρό, ήθελε να μου πει με λίγα λόγια ότι αν δε γεννήσω σύντομα θα μου έκαναν καισαρική..και λέω εγώ περιμένω μέχρι τις 40εβδ για να γεννήσω φυσιολογικά, μου κάνουν τελικά πρόκληση τραβάω όλα της πρόκλησης και θα μου κάνουν καισαρική στο τέλος; Ε όχι🤣 Και πήρα λίγο δύναμη και γέννησα φυσιολογικά ευτυχώς όταν μου έσπασε τα νερά ο γιατρός πήγε η διαστολή 10 κατευθείαν, ενώ μέχρι τότε ενώ μου είχαν βάλει τους πόνους και είχα πολλές συσπάσεις η διαστολή ήταν 1μιση, προχώραγε πολύ αργά. Ευτυχώς είχα τον άντρα μου μαζί που ήταν πολύ βοηθητικός, και στο ότι ήταν εκεί μαζί μου, και στο να μου δίνει κουράγιο με τα λόγια και στο πρακτικό δηλαδή να κάνουμε μαζί τις αναπνοές, τις ωθήσεις είχε μάθει πότε ξεκινάσει η σύσπαση στο μηχάνημα και μου λεγε τώρα πάμε σπρώξε μπράβο καλά τα πας κ τέτοια🤣💞

Αυτό κάνουν συνήθως βάζουν με πρόκληση δυστυχώς 

Αυτό που σου είπαν για τα σπασμένα νερά άστο ήθελαν να σε χώσουν για καισαρική ξεκάθαρα (μπορείς να μείνεις με σπασμένα νερά κάποια 24ωρα με χορήγηση αντιβίωσης όμως) 

μπράβο για την δύναμη σου ❤️ Κ μπράβο κ στον άντρα σου για την ψυχραιμία 

Εμένα ήταν πιο λευκός κ από πανί 

 40+4 έσπασαν τ νερά σε 13 ώρες γεννησα κ σκέψου ότι ο τοκετός ξεκίνησε μόνος του χωρίς παρεμβάσεις 

έκανα επισκληρίδειο δν με έπιασε στην μισή πλευρά γιατί υπάρχει κ αυτή η πιθανότητα αλλά όλα καλά! 

Θα με άφηνε ο γιατροσ όμως μέχρι κ 42 εβδ όπως κάνουν στο εξωτερικό  κ στην Αμερική με στενή παρακολούθηση φυσικά μετά τις 40 εβδ 

εδω Ελλάδα το κάνουν κάποιοι γιατροί κ αφήνουν μετά τις 40 αλλά είναι λίγοι 

Τώρα που μετακόμισα επαρχία κ άλλαξα γιατρό τα ξεκαθάρισα τα πράγματα πάλι από την αρχή από το πρώτο ραντεβού όπως είχα κάνει κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πήρα τη χοριακη μου σήμερα 1361! Μου είπαν πολύ καλη😊

Έκανα τον πρώτο μ υπέρηχο και είδαμε ένα μαύρο σημαδακι, τον σάκο του μωρού. Ο γιατρός μου είπε πως είναι σε καλό σημείο μέσα βαθιά στη μήτρα😄

Μου είπε να συνεχίσω να γυμνάζομαι αλλά καλύτερα να μην σηκώνω βάρη και αντί για τρέξιμο να κάνω περπάτημα. Κολύμπι, γιόγκα και μικρά βάρη ήταν η σύσταση του.

Ξεκίνησα ήδη τις ασκησουλες μου και αισθάνομαι ήδη καλύτερα. 

Αυτά από εδώ!🙋☺️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πήρα τη χοριακη μου σήμερα 1361! Μου είπαν πολύ καλη😊

Έκανα τον πρώτο μ υπέρηχο και είδαμε ένα μαύρο σημαδακι, τον σάκο του μωρού. Ο γιατρός μου είπε πως είναι σε καλό σημείο μέσα βαθιά στη μήτρα😄

Μου είπε να συνεχίσω να γυμνάζομαι αλλά καλύτερα να μην σηκώνω βάρη και αντί για τρέξιμο να κάνω περπάτημα. Κολύμπι, γιόγκα και μικρά βάρη ήταν η σύσταση του.

Ξεκίνησα ήδη τις ασκησουλες μου και αισθάνομαι ήδη καλύτερα. 

Αυτά από εδώ!🙋☺️

 

Υπέροχα νέαααα ❤️❤️❤️ 
σιγουρα η άσκηση βοηθάει να νιώσεις καλύτερα 

εφόσον είναι το πρώτο σου κοιτα να το απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς ❤️❤️❤️ 
 

ποτε έχεις ξανά υπέρηχο ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Riaa Μπράβο σας!!! Να κουρνιάσει εκεί μέσα στα ζεστά και να το πάρετε στην αγκαλίτσα σας σε 9 μήνες!! 

 

Εμείς σήμερα ακούσαμε καρδούλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Αυτό κάνουν συνήθως βάζουν με πρόκληση δυστυχώς 

Αυτό που σου είπαν για τα σπασμένα νερά άστο ήθελαν να σε χώσουν για καισαρική ξεκάθαρα (μπορείς να μείνεις με σπασμένα νερά κάποια 24ωρα με χορήγηση αντιβίωσης όμως) 

μπράβο για την δύναμη σου ❤️ Κ μπράβο κ στον άντρα σου για την ψυχραιμία 

Εμένα ήταν πιο λευκός κ από πανί 

 40+4 έσπασαν τ νερά σε 13 ώρες γεννησα κ σκέψου ότι ο τοκετός ξεκίνησε μόνος του χωρίς παρεμβάσεις 

έκανα επισκληρίδειο δν με έπιασε στην μισή πλευρά γιατί υπάρχει κ αυτή η πιθανότητα αλλά όλα καλά! 

Θα με άφηνε ο γιατροσ όμως μέχρι κ 42 εβδ όπως κάνουν στο εξωτερικό  κ στην Αμερική με στενή παρακολούθηση φυσικά μετά τις 40 εβδ 

εδω Ελλάδα το κάνουν κάποιοι γιατροί κ αφήνουν μετά τις 40 αλλά είναι λίγοι 

Τώρα που μετακόμισα επαρχία κ άλλαξα γιατρό τα ξεκαθάρισα τα πράγματα πάλι από την αρχή από το πρώτο ραντεβού όπως είχα κάνει κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη! 

 

Δε ξέρω αν ήθελε να κάνω καισαρική, η αλήθεια είναι ότι το πάλεψε πολύ πολλές ώρες κ ο ίδιος ο γιατρός δε μου ανέφερε κάτι για καισαρική...στη μαία μου είχε κάνει καισαρική, αλλά σκέψου ότι εκείνη είχε πάει 12 το βράδυ για πρόκληση και μέχρι τις 5 το απόγευμα δεν είχε ούτε διαστολή ούτε συσπάσεις καθόλου...και το πάλευαν από το προηγούμενο βράδυ...απότι μου είπαν πάντως είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού...

Σ ευχαριστώ❤️❤️ Ναι τον άντρα μου εκείνη τη μέρα τον αγάπησα λίγο παραπάνω είναι η αλήθεια😍 ήταν τέλειος😍🥰🥰

Στο τέλος βέβαια που είδε το κεφάλι, νόμιζε ότι ήταν οκ και μόλις βγήκε από την αίθουσα παραπατούσε και δε μπορούσε να ηρεμήσει...🤣🤣🤣 

Λογικό μωρέ κι ο δικός σου που άσπρισε...εδώ κάποιοι άλλοι λιποθυμάνε χαχα

Πωπωω..δε σ έπιασε η επισκληρίδιος; Δεν ήξερα ότι μπορεί να συμβεί αυτό..Τουλάχιστον ξεκίνησε ο τοκετός σου φυσιολογικά...εγώ που έκανα πρόκληση με το που πέρναγε η επισκληρίδιος νόμιζα θα πεθάνω από τον πόνο...πρέπει να μου έκαναν 4-5, στο τέλος αντί να σπρώξω ήθελα να κοιμηθώ έκλειναν τα μάτια μου🤣🤣 είχα και μια επιπλοκή μόλις μου έκαναν την επισκληρίδιο έπεσε η πίεση μου τελείως με είδε η μαία τρόμαξε μου πήρε την πίεση έφερε τον αναισθησιολόγο έψαχνε κάτι φάρμακα μου έδινε εγώ είχα φρικάρει νόμιζα θα πεθάνω έτσι όπως έκαναν ζαλιζόμουν κ όλας έβλεπα θαμπά, δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η επιπλοκή...

Και την πρώτη φορά δε με πίεσε ο γυναικολόγος για πρόκληση η αλήθεια είναι..απλά όταν έφτασα 39+5 και πήγα για υπέρηχο, ήταν Δευτέρα τότε, μου είπε μπορούμε να κάνουμε πρόκληση σήμερα, ή όταν φτάσεις 40εβδ, ή να το αφήσουμε για την άλλη εβδομάδα..ό,τι θες..απλά εγώ είχα απελπιστεί με είχαν πιάσει κ τα κλάματα εκείνη τη μέρα κατάλαβα ότι δε θα γεννήσω φυσιολογικά δε θέλει να βγει το μωρό κ λέω να φτάσω έστω τις 40εβδ μπααα και βγει(αλλά ήξερα ότι δεν), και μετά πάμε για πρόκληση..από τις 37εβδ μου έλεγε φαντάσου έτοιμη είσαι μπορεί κ την άλλη βδομαδα να γεννήσεις🤣

Αλλά αυτή τη φορά κι εγώ θέλω να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός..με πρόκληση πονάει και παραπάνω, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το ξαναπεράσω...

Για να δούμε λένε και ότι τα δεύτερα βγαίνουν νωρίτερα..εσύ τι πιστεύεις θα φτάσεις πάλι τις 40;; 😄 εμένα τώρα και να φτάσω δεν με πειράζει...το χω ξαναζήσει χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πήρα τη χοριακη μου σήμερα 1361! Μου είπαν πολύ καλη😊

Έκανα τον πρώτο μ υπέρηχο και είδαμε ένα μαύρο σημαδακι, τον σάκο του μωρού. Ο γιατρός μου είπε πως είναι σε καλό σημείο μέσα βαθιά στη μήτρα😄

Μου είπε να συνεχίσω να γυμνάζομαι αλλά καλύτερα να μην σηκώνω βάρη και αντί για τρέξιμο να κάνω περπάτημα. Κολύμπι, γιόγκα και μικρά βάρη ήταν η σύσταση του.

Ξεκίνησα ήδη τις ασκησουλες μου και αισθάνομαι ήδη καλύτερα. 

Αυτά από εδώ!🙋☺️

 

Τέλειαα, με το καλό!! 💗

1404 είχα κι εγώ την προηγούμενη εβδομάδα και είδαμε έναν μικρό μάυρο σάκο όπως εσύ🥰

Και αυτή την εβδομάδα είχε μεγαλώσει ο σάκος και είδαμε και έμβρυο❤️❤️ 
Το ίδιο ακριβώς μου είπε κ εμένα ότι είναι σε τέλειο σημείο και έχει εμφυτευτεί τέλεια στη μήτρα !! Μακάρι να μας πάνε όλα καλά Θεέ μου🙏

Κάνε τις ασκήσεις σου, αφού στο επέτρεψε ο γιατρός δεν έχεις λόγο να μην τις κάνεις!! 💗😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Evaki! είπε:

@Riaa Μπράβο σας!!! Να κουρνιάσει εκεί μέσα στα ζεστά και να το πάρετε στην αγκαλίτσα σας σε 9 μήνες!! 

 

Εμείς σήμερα ακούσαμε καρδούλα! 

Αχχ τέλεια, ένα άγχος έφυγε ε;; 💓💓💓 Πάμε για την αυχενική τώρα💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Υπέροχα νέαααα ❤️❤️❤️ 
σιγουρα η άσκηση βοηθάει να νιώσεις καλύτερα 

εφόσον είναι το πρώτο σου κοιτα να το απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς ❤️❤️❤️ 
 

ποτε έχεις ξανά υπέρηχο ; 

Σε ευχαριστώ πολύ!❤️

Υπέρηχο έχω στις 23 Αυγούστου, γιατί 6 με 22 θα λείψω, ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά στο μεσοδιάστημα!☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Evaki! είπε:

@Riaa Μπράβο σας!!! Να κουρνιάσει εκεί μέσα στα ζεστά και να το πάρετε στην αγκαλίτσα σας σε 9 μήνες!! 

 

Εμείς σήμερα ακούσαμε καρδούλα! 

Σε ευχαριστώ πολύ!❤️

Αχ τι ωραία που ακούσατε τη καρδούλα!! Πρέπει να είναι φοβερό συναίσθημα να ακούς μια καρδούλα μέσα στο ίδιο σου το σώμα. Με το καλό κορίτσι μου, σε όλες τις εξετάσεις ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...