Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Louna είπε:

24 ωρες;😳 ουοοοο🤪 εχεις κανει προπονηση για το δευτερο δηλαδη 🤣 Να χαίρεσαι το παιδακι σου και με το καλο το δευτερο 🥰🥰🥰 αχ τι ωραια να κανεις μεγαλη οικογενεια 🌺🌺🌺 ναι και η αδερφη μου το ιδιο μου ειπε οταν εκανε το δευτερο! Εκμεταλλεύτηκε το μαιευτήριο στο έπακρο για να κοιμαται 🤣 εμεις που ειμαστε στο πρωτο ομως 😍😍😍 οποιος μου το παρει τον εφαγα λαχανο 🤣🤣🤣

Χαχα άσεεε…τα δεύτερα λένε βγαίνουν σαν ευχή, οπότε ελπίζω να είναι πιο γρήγορη και ανώδυνη γέννα, αυτό μου έδωσε κουράγιο δηλαδή να ξαναμείνω έγκυος τόσο σύντομα😆🌸 Αχ κι εμένα μου αρέσει η μεγάλη οικογένεια💞💞 Θεωρώ ευλογία να έχεις παιδάκια και χαρούμενες φωνούλες μες το σπίτι🙏🥰💕🤗

Χαχαχα συμφωνώ και με την αδερφή και μαζί σου🤣🤣😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

3+ σήμερα για β επιπέδου😄😄😄. Μετράω σαν τον φανταρο! Την Δευτέρα έχω ραντεβού! Ένα μήνα έχω να το δω το σπλαχνο μου το πεθύμησα❤️❤️❤️

Έλα έφτασε η ώρα αντεεεε!!! Κ θα είναι κ αρκετή ώρα όποτε θα το απολαύσεις ακόμα πιο πολυυυυ ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
 

λιγο έμεινε εμάς μας φαίνεται πολύς καιρός ακόμα 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Αχχ μωρε!! Στην αρχή και εγώ πέρασα κάτι παρόμοιο!! Εγώ έκανα τον πρώτο υπέρηχο 21/7 όπου είδαμε το σάκο και 27/7 πήγα στο νοσοκομείο γιατί είδα λίγο αίμα! Ο γιατρός μου έλειπε σε άδεια και ο γιατρός που εφημέρευε έλειπε οπότε με είδε η μαια και μου είπε τι να κάνω και να πάω μετά από δύο μέρες που θα ήταν ο γιατρός το πρωί!! Πήγα λοιπόν μου έκανε τον υπέρηχο και μου λέει "βλέπω καρδιακή λειτουργία αλλά δεν μπορώ να στη δείξω". Γυρίζω λοιπόν σπίτι μέσα στη χαρά πάω τουαλέτα και βλέπω αίμα σαν περιόδου!! Πανικός!! Παίρνω το γιατρό μου τηλέφωνο του λέω τι ακριβώς έγινε και μου λέει μην αγχώνεσαι όλα μια χαρά Παρασκευή γυρίζω θα σε δω και εγώ αλλά αφού είδε καρδιακή λειτουργία μην σε αγχώνει τίποτα!! 

Ουφφ τι άγχος κι αυτό!! Κι εμένα θα με άγχωνε πολύ το κόκκινο αίμα…ευτυχώς που είχες και το γιατρό σου να σε ηρεμεί!! 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Να σου πω!! Και εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη το κλάμα το έχω στο τσεπάκι!! Ειδικά αμα δω ειδήσεις ρε κορίτσι δεν ξέρω τι με πιάνει!! Τότε με τις πυρκαγιές ειδικά είχα ρίξει τέτοιο κλάμα που δεν περιγράφεται!! Άμα πω κάτι στον άντρα μου και μου απαντήσει περίεργα (εννοώ αν δεν μου αρέσει η απάντηση) του λέω "δηλαδή τώρα τι θέλεις, θέλεις να βάλω τα κλάματα? Όχι πες μου θέλεις? Γιατί άμα θέλεις κάνω ένα έτσι και τα βάζω!!" και αρχίζω εγώ να κλαίω και αυτός να γελάει!! Αλλά και αυτό σε τραγικό σημείο! Μπορεί να βάλω τα κλάματα επειδή του λέω φάε και να μου πει δεν θέλω άλλο!! 😂😂😂😂

Στην προηγούμενη αν και δεν καταφέραμε ποτέ να μάθουμε τίποτα είχα τέτοια νεύρα και τόση ένταση!! Ακόμα και όταν ξυπνούσα είχα νεύρα!! 

Χαχαχα σε καταλαβαίνω..😂😂 καλά πολύ γέλιο, ο άντρας σου πρέπει να γελάει πολύ, έχεις και χιούμορ εσύ τα λες ωραία🤣🤣

Εγώ είμαι που είμαι ευσυγκίνητη και κλαίω με το παραμικρό, τώρα το παράκανα…φαντάσου είχαμε πάει σε ένα γάμο ενός πολύ καλού φίλου του άντρα μου, εγώ όμως νταξει την κοπέλα του την είχα δει 1-2 φορές, και στο γάμο τους ήμασταν εκεί σπίτι τους από τις ετοιμασίες, τι κλάμα έριξα μία που έβγαζε φωτογραφίες η κοπέλα στο σπίτι με την οικογένειά της, μετά που ήρθε στην εκκλησία, μετά που την ανέβαζε στα σκαλιά της εκκλησίας ο μπαμπάς(γτ μου είχε πει ο άνθρωπος ότι είχε κ ένα θέμα στο πόδι αλλά ελπίζει να τα καταφέρει να ανέβει), μετά που βγήκαν έξω και έβγαζαν φωτογραφίες, μετά που μπήκαν στο κτήμα, μετά που χόρευαν..μη στα πολυλογώ, με έβλεπαν και μου έλεγαν τέτοιο κλάμα ούτε συγγενής να’σουν🤣🤣 αφού όποτε έκλαιγα κι εγώ γελούσα μετά, λέω δεν πάω καλά🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

αααχ βρε χρυσακο ποσα πολλα γνωριζεις....... τοσες μερες σε διαβαζω.... 💓

Καλημέρα Διονη μου πίστεψε με δν ήξερα τίποτα στην πρώτη γεννα μου μόνο ότι εφόσον είχα καλή εγκυμοσύνη δν ήθελα με τίποτα αναίτια καισαρική κ ότι ήθελα να θηλάσω (αλλα δν είχα ετοιμαστεί για τίποτα από αυτα) 

μετα έκατσα διάβασα έψαξα ενημερώθηκα μίλησα με ειδικουσ γιατί συνέβησαν πολλά σε πολύ στενά συγγενικά μου πρόσωπα κ σε πολύ καλές μου φίλες κ κάπου εκεί κατάλαβα ότι μπορεί εγώ να είχα έναν καλό γιατρό αλλα πχ στο μαιευτήριο οι μαίες μου δημιούργησαν θέματα μ τον θηλασμο επειδή ήταν άσχετες κ θα μπορούσα να είχα αποφύγει παρεμβάσεις που δν βοήθησαν μετά αλλα κ κάποια πράγματα που τα πρότεινε ο γιατρός γιατί έτσι γίνονται αλλα επίσης δν βοήθησαν! 
 

επίσης αποφεύγεις τις κακοτοπιές των παιδιάτρων που εκεί να δεις τι γίνεται 🤭

κανενας δν είναι αυθεντία όλα θέλουν επιστημονική τεκμηρίωση κ ψάξιμο ειδικά στις μέρες μας που μπορείς να βρεις τ πάντα 

(ίσως φταίει κ το επάγγελμα μου δν ξέρω που με κάνει να τ ψάχνω όλα ως εκπαιδευτικός κ να μαθαίνω συνεχώς- εεεε δν είναι κ παντα καλό 😂😂🤭😂😂)  
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου!!Εγω ακριβώς πριν ένα χρόνο γέννησα με καισαρική στο Έλενα όμως δημόσιο..Ήμουν σε μονόκλινο στν 5 όροφο  και το μωρό το είχα μαζί μου με βοήθησαν οι μαίες πολύ στ θηλασμό μια χαρά ο άντρας μου ήταν 24 ώρες το 24 εκει σαν σύνοδος 

Αχχχ εμάς και τα δύο μας παιδάκια θα ‘ναι ακριβώς μαζί😍😍😍 γεννήσαμε μαζί τ πρώτο κ θα γεννήσουμε κ μαζί το δεύτερο, λίγες μέρες διαφορά θα’χουν και τα δύο💕💕💕🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα Διονη μου πίστεψε με δν ήξερα τίποτα στην πρώτη γεννα μου μόνο ότι εφόσον είχα καλή εγκυμοσύνη δν ήθελα με τίποτα αναίτια καισαρική κ ότι ήθελα να θηλάσω (αλλα δν είχα ετοιμαστεί για τίποτα από αυτα) 

μετα έκατσα διάβασα έψαξα ενημερώθηκα μίλησα με ειδικουσ γιατί συνέβησαν πολλά σε πολύ στενά συγγενικά μου πρόσωπα κ σε πολύ καλές μου φίλες κ κάπου εκεί κατάλαβα ότι μπορεί εγώ να είχα έναν καλό γιατρό αλλα πχ στο μαιευτήριο οι μαίες μου δημιούργησαν θέματα μ τον θηλασμο επειδή ήταν άσχετες κ θα μπορούσα να είχα αποφύγει παρεμβάσεις που δν βοήθησαν μετά αλλα κ κάποια πράγματα που τα πρότεινε ο γιατρός γιατί έτσι γίνονται αλλα επίσης δν βοήθησαν! 
 

επίσης αποφεύγεις τις κακοτοπιές των παιδιάτρων που εκεί να δεις τι γίνεται 🤭

κανενας δν είναι αυθεντία όλα θέλουν επιστημονική τεκμηρίωση κ ψάξιμο ειδικά στις μέρες μας που μπορείς να βρεις τ πάντα 

(ίσως φταίει κ το επάγγελμα μου δν ξέρω που με κάνει να τ ψάχνω όλα ως εκπαιδευτικός κ να μαθαίνω συνεχώς- εεεε δν είναι κ παντα καλό 😂😂🤭😂😂)  
 

Πωπωω καλά εγώ γέλαγα πολύ με τους παιδιάτρους με τις βλακείες που έλεγαν μερικοί😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Πωπωω καλά εγώ γέλαγα πολύ με τους παιδιάτρους με τις βλακείες που έλεγαν μερικοί😂😂😂

Εγώ έτυχα στο μαιευτήριο καλή παιδίατρο βγήκαμε κ εγώ κ το μωρό στις 2 μέρες (ναι δν προωθούσε το ξένο οπωσ Κάνουν όλοι) αλλά γενικότερα έξω πέτυχα κ άσχετες κ επικίνδυνες (η μια μου έστειλε τ μωρό ενός έτους στο νοσοκομείο) 

ειναι κ για γέλια κ για κλάματα 

ειδικά η ιατρική εξελίσσεται κ έτσι πρέπει να κάνουν κ αυτοί να ενημερώνονται όχι να δίνουν οδηγίες 30 χρόνων πίσω πχ δώσε ρυζαλευρο 4 μηνών δώσε τσάι στο νεογέννητο κ πολλά άλλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Πωπωω καλά εγώ γέλαγα πολύ με τους παιδιάτρους με τις βλακείες που έλεγαν μερικοί😂😂😂

Εγώ ρε σύ δν μπορώ νευριάζω όταν ακούω ασυναρτησίες γενικότερα από επιστήμονες υγείας 

Πηγα Θεσσαλονίκη σε αλλεργιολογο για το μωρό ενός έτους πάλι τον πλήρωσα 100€ για 20 λεπτά για να μ πει ανυπόστατα πράγματα που λένε όλοι οι αλλεργιολογοι γιατί δν έχουν εμβαθύνει στις αλλεργίες που έχει η κόρη μου κ ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών στις μέρες μας  (ένας εκ των κορυφαίων της Θεσσαλονίκης ήταν) 

φυσικά κ διαφώνησα κ έφυγα τους παιδοαλλεγιολογους κ παιδογαστρεντερολογους σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη  κ Λάρισα τους έχω γυρίσει όλους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Μαιράκι μου!!

Αχ αυτό το εμβόλιο είναι μεγάλη κουβέντα!!

Εμένα ο άντρας μου το έχει κάνει από τους πρώτους(είναι αστυνομικός)..εγώ θέλω να το κάνω αλλά δε με αφήνουν!! Και ο γυναικολόγος μου και ο άλλος γυναικολόγος που πήγα το καλοκαίρι μου είπαν άστο καλύτερα τώρα που έμεινες έγκυος…επειδή εγώ επέμενα(είχα κλείσει και ραντεβού🤣), μου λέει ο γιατρός μου άσε έστω να περάσει το πρώτο τρίμηνο, να περάσει η αυχενική και μετά…τώρα που πέρασε, έστειλα μια φορά μήνυμα στη μαία και τη ρώτησα αν μπορώ να το κάνω, αλλά δε μου απάντησε..οπότε περιμένω την άλλη εβδομάδα που έχω ραντεβού να τον ρωτήσω από κοντά! Κορίτσια εγώ δε μπορώ να σκεφτώ ότι θα κλειστώ σπίτι όλο το χειμώνα και δε θα μπορώ να πάω πουθενά….δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, είμαι του έξω γενικά και θέλω να έχω την ελευθερία μου…επίσης σκέφτομαι ότι αν κολλήσω κορονοιό ίσως είναι χειρότερα….

Παρολαυτα προχθές είχαμε ραντεβού στην παιδίατρό μας για το εμβόλιο του μικρού…με την ευκαιρία ρώτησα κι εκείνη, γιατί εμπιστεύομαι την άποψή της στο θέμα «εμβόλια» απότι έχω δει μέχρι τώρα με το μικρό…μου λέει, ότι τώρα που είμαι έγκυος έχω ένα μωράκι μέσα μου το οποίο τώρα διαμορφώνεται και πλάθει όλα του τα όργανα από την αρχή..το εμβόλιο δεν είναι δοκιμασμένο 10 χρόνια πχ, ώστε να έχει δοκιμαστεί σε πάρα πολλές έγκυες και να είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ, οπότε αν το κάνω είναι ρίσκο…αν είμαι πολύ εκτεθειμμένη και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να κολλήσω μου είπε ας το κάνω, όχι τώρα μετά από 1-2 μήνες, μετά τη β’ επιπέδου πχ, αλλά με ρίσκο…

Να σου πω την αλήθεια με απογοήτευσε η απάντησή της, αλλά έτσι όπως τα είπε για το μωράκι με ευαισθητοποίησε λίγο, και το σκέφτομαι…δηλαδή όντως δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση που μπορεί να μην την ξέρουμε τώρα να συμβεί κάτι που δε μπορούμε να φανταστούμε πχ κ θα φανεί στο μωράκι μετά από καιρό ίσως..θα ρωτήσω και το γυναικολόγο μου την άλλη εβδομάδα ξανά.

Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Και ο δικός μου αστυνομικός είναι. Εδώ Αθήνα μένετε; Σόρρυ αλλά σε ότι αφορά τους γιατρούς που λένε όχι στο εμβόλιο η άποψη μου είναι πως δεν είναι επιστήμονες. Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί. Από εκεί και πέρα αυτά τα μεμονωμένα άτομα που αποκαλούνται γιατροί και λένε όχι ενώ έχουν βγει επιστημονικές έρευνες (που εγώ και εσύ ακόμη και να διαβάσουμε δεν θα καταλάβουμε) που λένε ότι είναι αναγκαίο το εμβόλιο στις εγκύους, πραγματικά τους θεωρώ δολοφονικους. Καλό είναι όταν λένε την γνώμη τους να έχουν και επιχειρήματα. Το ότι έχεις ένα μωρό που μεγαλώνει μέσα σου δεν είναι επιχείρημα για να μην κάνεις το εμβόλιο. Το ότι το εμβόλιο δεν περιέχει συστατικά που να επηρεάζουν το έμβρυο, η εξήγηση του τι ακριβώς κάνει το εμβόλιο με το που σου το εισάγουν στον οργανισμό (την επόμενη μέρα δεν υπάρχει καν το υγρό του εμβολίου  στον  οργανισμό σου γιατί έχει επιτεθεί ο οργανισμός σου και έχει ξεκινήσει η παραγωγή αντισωμάτων) και οι γυναίκες που τους παίρνουν τα μωρά στον 6-7-8ο μήνα επειδή μπαίνουν στις ΜΕΘ είναι επιχειρήματα για να κάνεις το εμβόλιο. Και φυσικά εγώ δεν τα βάζω με εσένα, τη Μαίρη, τη Καίτη, την οποιαδήποτε γυναίκα που δεν έχει γνώσεις και ακούει τον γιατρό της. Τα βάζω με αυτούς τους γιατρούς και με όλους τους άσχετους που δεν έχουν γνώσεις τελικά και λόγω της ελευθερίας του λόγου λένε ότι βλακεία τους κατέβει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Τι κάνεις κοριτσάκι μου?? Παρακολουθουσα τη σειρά αλλά η αλήθεια είναι ότι τα συγκεκριμένα επεισόδια δεν τα έχω πετύχει!! Εντάξει κοίτα!! Επειδή εγώ αγχωνομαι πάρα πολύ ίσως να την επηρεάζει και αυτό και στους περισσότερους υπερηχους τη βλέπουμε να γυρίζει γύρω γύρω!! Στην αυχενικη δε, έκανε τούμπες (βέβαια στην αυχενικη εγώ πονουσα δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικο) αφού λέει σε κάποια στιγμή ο γιατρός "κάτσε βρε λίγο να σε μετρήσουμε α πα πα"!! Εεε όσο γυρίζει λοιπόν εγώ δεν καταλαβαίνω καν που είναι το μωρό, πόσο μάλλον να ξεχωρίσω κεφάλι κοιλίτσα κλπ!! Πόδια και χέρια εντάξει τα καταλαβαίνω!! 😂😂😂😂απλά βλέπω κάτι να κουνιέται και απορώ πως γίνεται τώρα να βλέπει ο γιατρός το κάθε τι!! Όσο και να μου εξηγεί εγώ ντρέπομαι να πω ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα και απλά κοιτάω και χαμογελάω!! Είμαι τραγική το ξέρω!! Στον τελευταίο υπέρηχο τον κοιτούσα μετά στο σπίτι και λέω του άντρα μου εδώ είναι το κεφαλάκι της το βλέπεις εσύ?? 😂😂😂😂

Καλά κλαίω. Πραγματικά η Ρέιτσελ από τα φιλαράκια. Δεν είσαι τραγική. Αγχωμενη είσαι. Ρώτα βρε εκείνη την ώρα να σου δείξουν με το δάχτυλο. 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Και ο δικός μου αστυνομικός είναι. Εδώ Αθήνα μένετε; Σόρρυ αλλά σε ότι αφορά τους γιατρούς που λένε όχι στο εμβόλιο η άποψη μου είναι πως δεν είναι επιστήμονες. Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί. Από εκεί και πέρα αυτά τα μεμονωμένα άτομα που αποκαλούνται γιατροί και λένε όχι ενώ έχουν βγει επιστημονικές έρευνες (που εγώ και εσύ ακόμη και να διαβάσουμε δεν θα καταλάβουμε) που λένε ότι είναι αναγκαίο το εμβόλιο στις εγκύους, πραγματικά τους θεωρώ δολοφονικους. Καλό είναι όταν λένε την γνώμη τους να έχουν και επιχειρήματα. Το ότι έχεις ένα μωρό που μεγαλώνει μέσα σου δεν είναι επιχείρημα για να μην κάνεις το εμβόλιο. Το ότι το εμβόλιο δεν περιέχει συστατικά που να επηρεάζουν το έμβρυο, η εξήγηση του τι ακριβώς κάνει το εμβόλιο με το που σου το εισάγουν στον οργανισμό (την επόμενη μέρα δεν υπάρχει καν το υγρό του εμβολίου  στον  οργανισμό σου γιατί έχει επιτεθεί ο οργανισμός σου και έχει ξεκινήσει η παραγωγή αντισωμάτων) και οι γυναίκες που τους παίρνουν τα μωρά στον 6-7-8ο μήνα επειδή μπαίνουν στις ΜΕΘ είναι επιχειρήματα για να κάνεις το εμβόλιο. Και φυσικά εγώ δεν τα βάζω με εσένα, τη Μαίρη, τη Καίτη, την οποιαδήποτε γυναίκα που δεν έχει γνώσεις και ακούει τον γιατρό της. Τα βάζω με αυτούς τους γιατρούς και με όλους τους άσχετους που δεν έχουν γνώσεις τελικά και λόγω της ελευθερίας του λόγου λένε ότι βλακεία τους κατέβει.

 

Αλήθεια κι εσένα αστυνομικός; Ναι Αθήνα μένουμε!! Εσείς;; Φαντάσου να γνωρίζονται χαχα!!😄 Είναι και κοινωνικός ο δικός μου ξέρει τη μισή αστυνομία🤣🤣

Κοίτα εγώ είμαι της άποψης να μην είμαστε απόλυτοι…ούτε υπέρ του εμβολίου ούτε κατά…είχα διαβάσει κι εγώ μια έρευνα Άγγλων επιστημόνων και είχα χαρεί, γιατί έλεγε ότι οι έγκυες πρέπει να κάνουν το εμβόλιο απαραίτητα..ο λόγος όμως που το έλεγαν όταν μπήκα να διαβάσω, ήταν επειδή έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να νοσήσουν βαριά αν κολλήσουν κορονοιό..δεν έλεγε κάτι για το εμβόλιο δηλαδή…εγώ δε διαφωνώ ότι για να το συστήνουν θα το έχουν εξετάσει σε πολλές εγκύους, αλλά δε διαφωνώ και με όσους είναι πιο προσεκτικοί με τα μωράκια και λένε κάτι που είναι λογικό, ότι είναι ένα εμβόλιο που έχει βγει εδώ και λίγους μήνες οπότε έχει δοκιμαστεί σε χ αριθμό εγκύων, ενώ όταν περάσουν 10 χρόνια θα έχει δοκιμαστεί σε 10χ αριθμό και θα είναι πιο αξιόπιστο γιατί θα έχουν δει πιο πολλά αποτελέσματα μακροπρόθεσμα. Και τα εμβρυάκια δεν είναι όπως εμείς που έχουμε πιο γερό οργανισμό, είναι πολύ ευαίσθητα και όλα τους τα όργανα διαμορφώνονται τώρα. Δεν λένε όχι δηλαδή γιατί δεν εμπιστεύονται το εμβόλιο και είναι κατά της επιστήμης, αλλά γιατί είναι προσεκτικοί και θέλουν να είναι 100% σίγουροι. Ο γιατρός μου φαντάσου την πρώτη φορά που του έστειλα και τον ρώτησα να κάνω το εμβόλιο ήταν τον Ιούνιο, και η απάντησή του ήταν «εννοείται να το κάνεις»..ακριβώς αυτό μου απάντησε. Μόλις του θύμισα ότι θηλάζω με ρώτησε πότε θα σταματήσω του είπα σε 1-2 μήνες λέω και μου λέει κάντο όταν σταματήσεις το θηλασμό.αλλά μετά από λίγες μέρες έμεινα έγκυος και τώρα μου λέει όχι. Για να καταλάβεις δηλαδή ότι δεν είναι κατά του εμβολίου. Και η παιδίατρος το ίδιο, το καλοκαίρι που τη ρώτησα μου είπε να το κάνω!! Τώρα που είμαι έγκυος μου λέει όχι.. Επίσης και οι δύο το έχουν κάνει το εμβόλιο, δηλαδή κατάλαβες δεν είναι αρνητές ούτε κολλημένοι! Και ενημερώνονται γενικά, ο γιατρός μου είναι διευθυντής γυναικολογικής κλινικής και γενικά ψάχνεται πολύ! Γι’αυτό τους εμπιστεύομαι κι εγώ και αμφιταλαντεύομαι και δε ξέρω τι να κάνω..! 

Ας ελπίσουμε να κάνουμε όλοι το καλύτερο και να γεννήσουμε τα μωράκια μας υγιή!🙏🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ έτυχα στο μαιευτήριο καλή παιδίατρο βγήκαμε κ εγώ κ το μωρό στις 2 μέρες (ναι δν προωθούσε το ξένο οπωσ Κάνουν όλοι) αλλά γενικότερα έξω πέτυχα κ άσχετες κ επικίνδυνες (η μια μου έστειλε τ μωρό ενός έτους στο νοσοκομείο) 

ειναι κ για γέλια κ για κλάματα 

ειδικά η ιατρική εξελίσσεται κ έτσι πρέπει να κάνουν κ αυτοί να ενημερώνονται όχι να δίνουν οδηγίες 30 χρόνων πίσω πχ δώσε ρυζαλευρο 4 μηνών δώσε τσάι στο νεογέννητο κ πολλά άλλα! 

Ισχύειι αυτό που λες, είναι κάποιοι με απαρχαιωμένες απόψεις δυστυχώς κ δεν ενημερώνονται…όπως και κάποιοι γυναικολόγοι πχ είχα πάει σε μία πέρσι που ήταν το μωρό 5-6 μηνών να δω αν θα μου έρθει περίοδος ξέρεις γιατί ήθελα κ δεύτερο🤣 κ μου λέει όχι τίποτα, δε θα σου έρθει ακόμα, αλλά όλα είναι τέλεια στο σύστημα μέσα κ όταν αποφασίσεις να κόψεις το θηλασμό για να σου έρθει περίοδος να έρθεις σε μένα να σου δώσω χάπι για να σου κοπεί, γιατί πρέπει να πάρεις χάπι για να αποθηλάσεις..

Εννοείται δεν ξαναπάτησα και μου έδωσε και την κάρτα της για να την πάρω τηλ και την πέταξα με το που βγήκα από το ιατρείο😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ ρε σύ δν μπορώ νευριάζω όταν ακούω ασυναρτησίες γενικότερα από επιστήμονες υγείας 

Πηγα Θεσσαλονίκη σε αλλεργιολογο για το μωρό ενός έτους πάλι τον πλήρωσα 100€ για 20 λεπτά για να μ πει ανυπόστατα πράγματα που λένε όλοι οι αλλεργιολογοι γιατί δν έχουν εμβαθύνει στις αλλεργίες που έχει η κόρη μου κ ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών στις μέρες μας  (ένας εκ των κορυφαίων της Θεσσαλονίκης ήταν) 

φυσικά κ διαφώνησα κ έφυγα τους παιδοαλλεγιολογους κ παιδογαστρεντερολογους σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη  κ Λάρισα τους έχω γυρίσει όλους 

Καλά και στο μαιευτήριο είσαι τυχερή που έπεσες σε καλή παιδίατρο γιατί οι περισσότεροι είναι χαζοί κ προωθούν το ξένο όπως λες!! Ειδικά στα ιδιωτικά

Εμένα ήταν μια ερχόταν τη 2η μέρα μου έλεγε πρέπει να του δώσεις ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο γιατί δεν έχεις πολύ γάλα..έρχεται μια σύμβουλος θηλασμού μου βγάζει με το θήλαστρο κ βγήκε πόσο γάλα τη 2η μέρα φαντάσου που ήταν ακόμη το πρωτόγαλα, και το έδειξε στην παιδίατρο το μπουκάλι, μου ζούληξε κ το στήθος κ έτρεχε πολύ κ της λέει κοίτα πόσο γάλα έχει, και λέει αυτή α ναι όντως, τώρα πρέπει να κατέβηκε…ναι τώρα πήγα να της πω μέσα σε 10 λεπτά..όχι ότι ήθελες να προωθήσεις το ξένο😂 ήταν τόσο χαζή γενικά..και μου έδωσε κ την κάρτα της γιατί μένουμε στην ίδια περιοχή κ μου έλεγε α εσύ θα έρθεις σε μένα μένουμε κ δίπλα τέλεια..ναι περίμενε πήγα να της πω, γελάγαμε με τον άντρα μου😂😂😂

Γιατί είχες πάει σε αλλεργιολόγους εσύ; Θυμάμαι που έλεγες ότι είχες κόψει κ πολλά από τη διατροφή σου λόγω της μικρής..! Τώρα είναι οκ η μικρή σου; Γιατί έχω ακούσει ότι οι αλλεργίες που έχουν τα μωράκια περνάνε συνήθως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Μαιράκι μου!!

Αχ αυτό το εμβόλιο είναι μεγάλη κουβέντα!!

Εμένα ο άντρας μου το έχει κάνει από τους πρώτους(είναι αστυνομικός)..εγώ θέλω να το κάνω αλλά δε με αφήνουν!! Και ο γυναικολόγος μου και ο άλλος γυναικολόγος που πήγα το καλοκαίρι μου είπαν άστο καλύτερα τώρα που έμεινες έγκυος…επειδή εγώ επέμενα(είχα κλείσει και ραντεβού🤣), μου λέει ο γιατρός μου άσε έστω να περάσει το πρώτο τρίμηνο, να περάσει η αυχενική και μετά…τώρα που πέρασε, έστειλα μια φορά μήνυμα στη μαία και τη ρώτησα αν μπορώ να το κάνω, αλλά δε μου απάντησε..οπότε περιμένω την άλλη εβδομάδα που έχω ραντεβού να τον ρωτήσω από κοντά! Κορίτσια εγώ δε μπορώ να σκεφτώ ότι θα κλειστώ σπίτι όλο το χειμώνα και δε θα μπορώ να πάω πουθενά….δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, είμαι του έξω γενικά και θέλω να έχω την ελευθερία μου…επίσης σκέφτομαι ότι αν κολλήσω κορονοιό ίσως είναι χειρότερα….

Παρολαυτα προχθές είχαμε ραντεβού στην παιδίατρό μας για το εμβόλιο του μικρού…με την ευκαιρία ρώτησα κι εκείνη, γιατί εμπιστεύομαι την άποψή της στο θέμα «εμβόλια» απότι έχω δει μέχρι τώρα με το μικρό…μου λέει, ότι τώρα που είμαι έγκυος έχω ένα μωράκι μέσα μου το οποίο τώρα διαμορφώνεται και πλάθει όλα του τα όργανα από την αρχή..το εμβόλιο δεν είναι δοκιμασμένο 10 χρόνια πχ, ώστε να έχει δοκιμαστεί σε πάρα πολλές έγκυες και να είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ, οπότε αν το κάνω είναι ρίσκο…αν είμαι πολύ εκτεθειμμένη και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να κολλήσω μου είπε ας το κάνω, όχι τώρα μετά από 1-2 μήνες, μετά τη β’ επιπέδου πχ, αλλά με ρίσκο…

Να σου πω την αλήθεια με απογοήτευσε η απάντησή της, αλλά έτσι όπως τα είπε για το μωράκι με ευαισθητοποίησε λίγο, και το σκέφτομαι…δηλαδή όντως δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση που μπορεί να μην την ξέρουμε τώρα να συμβεί κάτι που δε μπορούμε να φανταστούμε πχ κ θα φανεί στο μωράκι μετά από καιρό ίσως..θα ρωτήσω και το γυναικολόγο μου την άλλη εβδομάδα ξανά.

Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Εγώ δεν θέλω να το κάνω κυρίως γιατί ο γιατρός μου είχε πει πριν λίγο καιρό ότι εφόσον δεν είναι αρκετά δοκιμασμένο καλό θα ήταν να μην το κάνω εφόσον θέλουμε να κάνουμε παιδάκι γιατί δεν γνωρίζουμε εάν θα υπάρξουν παρενέργειες σε εμένα ή στο μωρό! Από την άλλη την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στον γυναικολόγο που με παρακολουθουσε μέχρι τώρα μου είπε ότι εφοσον έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν οτι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα μπορώ να το κάνω αν όμως δεν θέλω θα πρέπει να προσέχω πάρα πολύ!! Η δική μου προσωπική άποψη είναι αυτό ακριβώς που είπαν η παιδίατρος σου και ο γυναικολόγος ότι δηλαδή ναι οκ υπάρχουν έρευνες αλλά είναι ένα εμβόλιο που βγήκε τώρα!! Δεν ξέρει κανείς πως μπορεί να αντιδράσει ο κάθε οργανισμός!! Και αν είμαι μέσα στο μικρό ποσοστό που θα συμβεί κάτι σε εμένα ή το μωρό?? Θυμάμαι από το σχολείο που μας έλεγαν στη βιολογία ότι ένα εμβόλιο για να είναι αξιόπιστο πρέπει να δοκιμαστεί για τουλάχιστον 5  χρονια!! Δεν θα ήθελα να ρισκάρω ειδικά όσο είμαι έγκυος για κάτι που κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα συμβεί κάτι στο παιδί μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα σε καταλαβαίνω..😂😂 καλά πολύ γέλιο, ο άντρας σου πρέπει να γελάει πολύ, έχεις και χιούμορ εσύ τα λες ωραία🤣🤣

Εγώ είμαι που είμαι ευσυγκίνητη και κλαίω με το παραμικρό, τώρα το παράκανα…φαντάσου είχαμε πάει σε ένα γάμο ενός πολύ καλού φίλου του άντρα μου, εγώ όμως νταξει την κοπέλα του την είχα δει 1-2 φορές, και στο γάμο τους ήμασταν εκεί σπίτι τους από τις ετοιμασίες, τι κλάμα έριξα μία που έβγαζε φωτογραφίες η κοπέλα στο σπίτι με την οικογένειά της, μετά που ήρθε στην εκκλησία, μετά που την ανέβαζε στα σκαλιά της εκκλησίας ο μπαμπάς(γτ μου είχε πει ο άνθρωπος ότι είχε κ ένα θέμα στο πόδι αλλά ελπίζει να τα καταφέρει να ανέβει), μετά που βγήκαν έξω και έβγαζαν φωτογραφίες, μετά που μπήκαν στο κτήμα, μετά που χόρευαν..μη στα πολυλογώ, με έβλεπαν και μου έλεγαν τέτοιο κλάμα ούτε συγγενής να’σουν🤣🤣 αφού όποτε έκλαιγα κι εγώ γελούσα μετά, λέω δεν πάω καλά🤣🤣🤣

Χαχαχα άσε άσε!! Χθες έβαλα τα κλάματα στη δουλειά γιατί συγκινήθηκα με μια μπομπονιέρα που μου έδειξαν από ανθρώπους που δεν ήξερα!! 😂😂😂😂 Τις προάλλες έκλαιγα γιατί άργησε ο άντρας μου 5 λεπτά να έρθει να με πάρει λες και με άφησε στο κρύο τη βροχή και το χιόνι άστεγη!! 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλά και στο μαιευτήριο είσαι τυχερή που έπεσες σε καλή παιδίατρο γιατί οι περισσότεροι είναι χαζοί κ προωθούν το ξένο όπως λες!! Ειδικά στα ιδιωτικά

Εμένα ήταν μια ερχόταν τη 2η μέρα μου έλεγε πρέπει να του δώσεις ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο γιατί δεν έχεις πολύ γάλα..έρχεται μια σύμβουλος θηλασμού μου βγάζει με το θήλαστρο κ βγήκε πόσο γάλα τη 2η μέρα φαντάσου που ήταν ακόμη το πρωτόγαλα, και το έδειξε στην παιδίατρο το μπουκάλι, μου ζούληξε κ το στήθος κ έτρεχε πολύ κ της λέει κοίτα πόσο γάλα έχει, και λέει αυτή α ναι όντως, τώρα πρέπει να κατέβηκε…ναι τώρα πήγα να της πω μέσα σε 10 λεπτά..όχι ότι ήθελες να προωθήσεις το ξένο😂 ήταν τόσο χαζή γενικά..και μου έδωσε κ την κάρτα της γιατί μένουμε στην ίδια περιοχή κ μου έλεγε α εσύ θα έρθεις σε μένα μένουμε κ δίπλα τέλεια..ναι περίμενε πήγα να της πω, γελάγαμε με τον άντρα μου😂😂😂

Γιατί είχες πάει σε αλλεργιολόγους εσύ; Θυμάμαι που έλεγες ότι είχες κόψει κ πολλά από τη διατροφή σου λόγω της μικρής..! Τώρα είναι οκ η μικρή σου; Γιατί έχω ακούσει ότι οι αλλεργίες που έχουν τα μωράκια περνάνε συνήθως

Τραγικο αυτό για το ξένο δν το συζητώ αλλά έτσι είναι 

Επισης το χάπι διακοπής είναι άκρως επικίνδυνο κ σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες έχει απαγορευτεί όπως κ το δέσιμο του στήθους 

επισης για να μην αγχωθεί καμία κοπέλα το πρώτο γάλα είναι σταγόνες κάποιες φορές κ αυτό είναι αρκετό 

επισης τ γάλα κατεβαίνει μέχρι κ την Τρίτη μέρα (δν βοηθάει να πάρετε Μιτροταν γιατί καθυστερεί το να κατέβει το γάλα κ δν είναι γ αυτό το λόγω συμβατό με τον θηλασμο) 

κ το ζούληγμα εγώ τ είχα απαγορέψει γιατί ούτε αυτό είναι ενδεικτικό ούτε το θήλαστρο είναι ενδεικτικό της παραγωγής 

γενικοτερα πολύ άγχος φορτώνουν την λεχώνα κ πολλές λανθασμένες οδηγίες (εμένα μ φόρτωσαν ψευδοθηλες που έκανα 5 μήνες να ξεφορτωθώ κ δυσκόλεψε το παιδάκι μου στην ΓΟΠ) 

οι αλλεργίες υποχωρούν μέχρι τ 7-8 έτη ωστοσο θα αφήσουν κάτι πχ στην κόρη μ άφησαν δερματικά (τώρα 2 ετών τις ξεπέρασε σχεδόν- ωστοσο δρουν συσσωρευτικά μπορεί το παιδί να της εμφανίσει μετά από λίγο καιρό ξανά αν δν έχει επουλωθεί το έντερο εντελώς) 

κ οι 5 αδερφές μ είχαμε αυτού του είδους τις αλλεργίες κ μας έχουν αφήσει θέματα πχ αλλεργική ρινίτιδα , έκζεμα, άσθμα κτλ κτλ (είναι κληρονομικές έχει όλο το σόι της μητέρας μου) 

απλά είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο επιστημονικά για να τ αναλύσω εγώ εύχομαι καμία κοπέλα από εδώ μέσα να μην τ αντιμετωπίσει κυρίως γιατί δύσκολα να βρει γιατρό της προκοπής είναι καθαρά θέμα ενημέρωσης της μητέρας κ προσπάθειας 

θελει υπομονή κ επιμονή! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Και ο δικός μου αστυνομικός είναι. Εδώ Αθήνα μένετε; Σόρρυ αλλά σε ότι αφορά τους γιατρούς που λένε όχι στο εμβόλιο η άποψη μου είναι πως δεν είναι επιστήμονες. Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί. Από εκεί και πέρα αυτά τα μεμονωμένα άτομα που αποκαλούνται γιατροί και λένε όχι ενώ έχουν βγει επιστημονικές έρευνες (που εγώ και εσύ ακόμη και να διαβάσουμε δεν θα καταλάβουμε) που λένε ότι είναι αναγκαίο το εμβόλιο στις εγκύους, πραγματικά τους θεωρώ δολοφονικους. Καλό είναι όταν λένε την γνώμη τους να έχουν και επιχειρήματα. Το ότι έχεις ένα μωρό που μεγαλώνει μέσα σου δεν είναι επιχείρημα για να μην κάνεις το εμβόλιο. Το ότι το εμβόλιο δεν περιέχει συστατικά που να επηρεάζουν το έμβρυο, η εξήγηση του τι ακριβώς κάνει το εμβόλιο με το που σου το εισάγουν στον οργανισμό (την επόμενη μέρα δεν υπάρχει καν το υγρό του εμβολίου  στον  οργανισμό σου γιατί έχει επιτεθεί ο οργανισμός σου και έχει ξεκινήσει η παραγωγή αντισωμάτων) και οι γυναίκες που τους παίρνουν τα μωρά στον 6-7-8ο μήνα επειδή μπαίνουν στις ΜΕΘ είναι επιχειρήματα για να κάνεις το εμβόλιο. Και φυσικά εγώ δεν τα βάζω με εσένα, τη Μαίρη, τη Καίτη, την οποιαδήποτε γυναίκα που δεν έχει γνώσεις και ακούει τον γιατρό της. Τα βάζω με αυτούς τους γιατρούς και με όλους τους άσχετους που δεν έχουν γνώσεις τελικά και λόγω της ελευθερίας του λόγου λένε ότι βλακεία τους κατέβει.

 

Γεια σου κορίτσι μου!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Προσωπικά εγώ έχω ακούσει και σέβομαι και τις δύο απόψεις και σέβομαι και όποιον άνθρωπο έχει αποφασίσει να εμβολιαστεί ή έχει ήδη εμβολιαστεί! Δεν θα ήθελα ούτε να έρθουμε σε αντιπαράθεση ούτε τίποτα όμως θα ήθελα να ρωτήσω κατι!! Εφόσον από την αρχή της κυκλοφορίας του εμβολίου ίσχυε το "αν ο γιατρός σου πει να το κάνεις καντο αν όχι μην το κάνεις" γιατί να υπάρχει αυτός ο ας τον πούμε διαχωρισμός?? Και γιατί κανένας δεν παίρνει την ευθύνη για το εάν τύχει να συμβεί κάτι?? Εγώ σαν Μαιρα δεν θα ήθελα να κάνω το εμβόλιο γιατί δεν ξέρω πως μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός μου (γιατί απλά σκέφτομαι ότι ενώ μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα, με την εγκυμοσύνη μου έχει βγει θυρεοειδής μου έχει βγει ζάχαρο κλπ). Επίσης επειδή είχα ήδη μια αποβολη δεν θα ήθελα να ρισκάρω την υγεία του μωρού μου για οτιδήποτε!! Ακόμα και υποχρεωτικό να το έκαναν!! Και τέλος (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που σας ρώτησα) όσες κοπέλες ξέρω που έχουν γεννήσει πρόσφατα ή είναι έγκυες αυτήν την περίοδο οι γιατροί τους τους συστήνουν εάν θέλουν να το κάνουν μετά την εγκυμοσύνη!! Και δεν μιλάω για έναν και δύο μιλάω για 6 με 7 διαφορετικούς γιατρούς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά τ εμβόλιο κ εγώ στέκομαι διστακτικά πρωτίστως γιατί έχω νοσήσει κ έχω ιστορικό δευτερευόντως γιατί όλα τ εμβόλια έχουν παρενέργειες είναι καινούργια εμβόλια που έχουν δοκιμαστεί οκ 2 χρόνια εμένα δν με καλύπτει σαν γονέας κ άνθρωπος να πω ότι οκ θα πάω να το κάνω οπωσδήποτε 

τριτον είναι προαιρετικό 

τεταρτον είναι νωρίς ακόμα να μιλήσουμε για μακροχρόνιες παρενέργειες η γενικότερα για παρενέργειες ειδικά όσον αφορά παιδιά-έμβρυα 

μπορει μετά από καιρό να αποδειχθεί ότι είναι οκ δν αντιλέγω αλλά μου φαίνεται νωρίς για να μην έχουν κάποιοι επιστήμονες κ άνθρωποι γενικότερα μια πιο ουδέτερη στάση

Το μέλλον θα δείξει το χειρότερο είναι να βάζουν όλες τις γυναίκες ανεξαρτήτως της πορείας της υγείας τους για καισαρική απλά κ μόνο επειδή έχουν κορονοιο 

κ αν μιλήσουμε για έρευνα οπως έχουμε κάνει κ εμείς στο μάθημα της βιολογίας είναι πάντα από ιδιώτες χρηματοδοτούμενες άρα δν με καλύπτει ούτε αυτό ακόμα 

Κ προφανώς δν θελουμε το κακό των παιδιών μας αλλά σίγουρα θελουμε κ εγγυήσεις για κάτι τόσο καινούργιο 

σε κάθε εμβόλιο που κάνω στην κόρη μου πάντα διαβάζω το φύλλο οδηγιών για παρενέργειες  γιατί εννοείται μπορεί να τυχουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Καλά κλαίω. Πραγματικά η Ρέιτσελ από τα φιλαράκια. Δεν είσαι τραγική. Αγχωμενη είσαι. Ρώτα βρε εκείνη την ώρα να σου δείξουν με το δάχτυλο. 😂😂😂😂

Μα με το δάχτυλο μου δείχνουν αλλά εγώ βλέπω μια μαυρίλα!! Δεν ξέρω πως να βάλω φώτο αλλιώς θα έβαζα να μου βρείτε εσεις το κεφάλι γιατί εγω δεν το βλέπω πουθενά 😂😂😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Όσον αφορά τ εμβόλιο κ εγώ στέκομαι διστακτικά πρωτίστως γιατί έχω νοσήσει κ έχω ιστορικό δευτερευόντως γιατί όλα τ εμβόλια έχουν παρενέργειες είναι καινούργια εμβόλια που έχουν δοκιμαστεί οκ 2 χρόνια εμένα δν με καλύπτει σαν γονέας κ άνθρωπος να πω ότι οκ θα πάω να το κάνω οπωσδήποτε 

τριτον είναι προαιρετικό 

τεταρτον είναι νωρίς ακόμα να μιλήσουμε για μακροχρόνιες παρενέργειες η γενικότερα για παρενέργειες ειδικά όσον αφορά παιδιά-έμβρυα 

μπορει μετά από καιρό να αποδειχθεί ότι είναι οκ δν αντιλέγω αλλά μου φαίνεται νωρίς για να μην έχουν κάποιοι επιστήμονες κ άνθρωποι γενικότερα μια πιο ουδέτερη στάση

Το μέλλον θα δείξει το χειρότερο είναι να βάζουν όλες τις γυναίκες ανεξαρτήτως της πορείας της υγείας τους για καισαρική απλά κ μόνο επειδή έχουν κορονοιο 

κ αν μιλήσουμε για έρευνα οπως έχουμε κάνει κ εμείς στο μάθημα της βιολογίας είναι πάντα από ιδιώτες χρηματοδοτούμενες άρα δν με καλύπτει ούτε αυτό ακόμα 

Κ προφανώς δν θελουμε το κακό των παιδιών μας αλλά σίγουρα θελουμε κ εγγυήσεις για κάτι τόσο καινούργιο 

σε κάθε εμβόλιο που κάνω στην κόρη μου πάντα διαβάζω το φύλλο οδηγιών για παρενέργειες  γιατί εννοείται μπορεί να τυχουν

Αχ Χρυσακι μου συμφωνώ απόλυτα με όσα λες!! Για να είμαι ειλικρινής με νευριαζει λίγο όταν μου λένε "μα το εμβόλιο της ιλαράς/ερυθράς κλπ το έχεις κανει" γιατί συγκρίνουμε ένα εμβόλιο που βγήκε πριν λίγους μήνες με ένα που είναι σε κυκλοφορία τουλάχιστον 20 χρόνια για να μην πω παραπάνω ΚΑΙ ΠΆΛΙ μπορεί να δημιουργήσει παρενέργειες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Χαχαχα άσε άσε!! Χθες έβαλα τα κλάματα στη δουλειά γιατί συγκινήθηκα με μια μπομπονιέρα που μου έδειξαν από ανθρώπους που δεν ήξερα!! 😂😂😂😂 Τις προάλλες έκλαιγα γιατί άργησε ο άντρας μου 5 λεπτά να έρθει να με πάρει λες και με άφησε στο κρύο τη βροχή και το χιόνι άστεγη!! 😂😂😂😂

Χαχαχαχα, τι να κάνουμε δε φταίμε εμείς, τα μωράκια μας έχουν κάνει πιο ευαίσθητες🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Τραγικο αυτό για το ξένο δν το συζητώ αλλά έτσι είναι 

Επισης το χάπι διακοπής είναι άκρως επικίνδυνο κ σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες έχει απαγορευτεί όπως κ το δέσιμο του στήθους 

επισης για να μην αγχωθεί καμία κοπέλα το πρώτο γάλα είναι σταγόνες κάποιες φορές κ αυτό είναι αρκετό 

επισης τ γάλα κατεβαίνει μέχρι κ την Τρίτη μέρα (δν βοηθάει να πάρετε Μιτροταν γιατί καθυστερεί το να κατέβει το γάλα κ δν είναι γ αυτό το λόγω συμβατό με τον θηλασμο) 

κ το ζούληγμα εγώ τ είχα απαγορέψει γιατί ούτε αυτό είναι ενδεικτικό ούτε το θήλαστρο είναι ενδεικτικό της παραγωγής 

γενικοτερα πολύ άγχος φορτώνουν την λεχώνα κ πολλές λανθασμένες οδηγίες (εμένα μ φόρτωσαν ψευδοθηλες που έκανα 5 μήνες να ξεφορτωθώ κ δυσκόλεψε το παιδάκι μου στην ΓΟΠ) 

οι αλλεργίες υποχωρούν μέχρι τ 7-8 έτη ωστοσο θα αφήσουν κάτι πχ στην κόρη μ άφησαν δερματικά (τώρα 2 ετών τις ξεπέρασε σχεδόν- ωστοσο δρουν συσσωρευτικά μπορεί το παιδί να της εμφανίσει μετά από λίγο καιρό ξανά αν δν έχει επουλωθεί το έντερο εντελώς) 

κ οι 5 αδερφές μ είχαμε αυτού του είδους τις αλλεργίες κ μας έχουν αφήσει θέματα πχ αλλεργική ρινίτιδα , έκζεμα, άσθμα κτλ κτλ (είναι κληρονομικές έχει όλο το σόι της μητέρας μου) 

απλά είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο επιστημονικά για να τ αναλύσω εγώ εύχομαι καμία κοπέλα από εδώ μέσα να μην τ αντιμετωπίσει κυρίως γιατί δύσκολα να βρει γιατρό της προκοπής είναι καθαρά θέμα ενημέρωσης της μητέρας κ προσπάθειας 

θελει υπομονή κ επιμονή! 
 

Το ξέρωω ρε συ, σου λέω με το που βγήκα πέταξα την κάρτα της😂 Δηλαδή για φυσικό αποθηλασμό δεν έχει ακούσει ποτέ; Και άντε πες αυτή ήταν και 50-60 χρονών, θα σου πω το πιο τραγικό…ο ένας κολλητός του άντρα μου που είναι σαν κι εμάς σε ηλικία, έχει σπουδάσει μαιευτική και δούλευε στο Ρέα και στο Έλενα…και τώρα το καλοκαίρι που του έλεγα κι αυτουνού ότι ήθελα να το κόψω στο χρόνο κλπ, μου λέει όταν αποφασίσεις να το κόψεις πρέπει να δέσεις το στήθος σου…του λέω καλά πού ζούμε; Στο ‘60; 😂😂😂 Δηλαδή μου φαινόταν πολύ αστείο να τα λέει αυτά κάποιος της ηλικίας μας…

Ναι κορίτσια να ξέρετε μην αγχωθείτε, τις πρώτες μέρες έχουμε το πρωτόγαλα, το οποίο είναι υπέραρκετο για το μωράκι και έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται…μετά τις 3 μέρες κατεβαίνει το γάλα! Και μετά θα τρέχει το στήθος σας σα βρύση🤣

Και επίσης ναι το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής, δηλαδή αν βγάζετε πολύ γάλα με το θήλαστρο οκ μια χαρά, αλλά αν δεν βγάζετε πολύ δε σημαίνει ότι δεν έχετε κι όλας!! Και επίσης παίζει ρόλο και το θήλαστρο να ξέρετε😉😉 Συνήθως λένε τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα.

Οι ψευδοθηλές να σου πω με βοήθησαν εμένα, ένα βράδυ που έκλαιγα στο μαιευτήριο και είχαν ματώσει οι θηλές μου, πήρα τον άντρα μου 3 η ώρα τη νύχτα και τον έστειλα σε ένα διανυκτερεύον και μου έφερε ψευδοθηλές..μη φανταστείς ότι έκαναν και πολλά, πάλι πονούσα σχεδόν το ίδιο αλλά τουλάχιστον ένιωθα ότι δεν ακουμπάει απευθείας το μωρό τις θηλές αλλά έχω μια "κάλυψη"..τις φόρεσα 2-3 μέρες, και μόλις βγήκα από το μαιευτήριο και πήγα σπίτι το ίδιο βράδυ δεν τις ξαναφόρεσα, γιατί ήταν καλύτερα το στήθος μου και δεν ήθελα να συνηθίσει με ψευδοθηλές..βέβαια ο δικός μου δεν είχε θέμα, κ με το στήθος μου, κ από ψευδοθηλές, κ με το μπιμπερό όταν αντλούσα γάλα, από παντού έπινε🤣 μόνο πιπίλα δεν ήθελε την έφτυνε, αλλά δε με πείραξε να σου πω καλύτερα! Δεν ήμουν και τόσο φαν να πάρει και να πρέπει μετά να κόβουμε κ την πιπίλα οπότε δεν τον πίεσα πάρα πολύ..

Κατάλαβα..είναι κληρονομικό αυτό με τις αλλεργίες..εμείς δεν έχει χρειαστεί να το ψάξουμε προς το παρόν γιατί ο μικρούλης χτύπα ξύλο δεν έχει εμφανίσει κάποια αλλεργία..αλλά αν χρειαστούμε ποτέ αλλεργιολόγο θα ρωτήσουμε εσένα, απότι κατάλαβα το έχεις ψάξει πάρα πολύ καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Princess28 είπε:

Το ξέρωω ρε σου λέω με το που βγήκα πέταξα την κάρτα της😂 Δηλαδή για φυσικό αποθηλασμό δεν έχει ακούσει ποτέ; Και άντε πες αυτή ήταν και 50-60 χρονών, θα σου πω το πιο τραγικό…ο ένας κολλητός του άντρα μου που είναι σαν κι εμάς σε ηλικία, έχει σπουδάσει μαιευτική και δούλευε στο Ρέα και στο Έλενα…και τώρα το καλοκαίρι που του έλεγα κι αυτουνού ότι ήθελα να το κόψω στο χρόνο κλπ, μου λέει όταν αποφασίσεις να το κόψεις πρέπει να δέσεις το στήθος σου…του λέω καλά πού ζούμε; Στο ‘60; 😂😂😂 Δηλαδή μου φαινόταν πολύ αστείο να τα λέει αυτά κάποιος της ηλικίας μας…

Ναι κορίτσια να ξέρετε μην αγχωθείτε, τις πρώτες μέρες έχουμε το πρωτόγαλα, το οποίο είναι υπέραρκετο για το μωράκι και έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται…μετά τις 3 μέρες κατεβαίνει το γάλα! Και μετά θα τρέχει το στήθος σας σα βρύση🤣

Και επίσης ναι το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής, δηλαδή αν βγάζετε πολύ γάλα με το θήλαστρο οκ μια χαρά, αλλά αν δεν βγάζετε πολύ δε σημαίνει ότι δεν έχετε κι όλας!! Και επίσης παίζει ρόλο και το θήλαστρο να ξέρετε😉😉 Συνήθως λένε τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα.

Οι ψευδοθηλές να σου πω με βοήθησαν εμένα, ένα βράδυ που έκλαιγα στο μαιευτήριο και είχαν ματώσει οι θηλές μου, πήρα τον άντρα μου 3 η ώρα τη νύχτα και τον έστειλα σε ένα διανυκτερεύον και μου έφερε ψευδοθηλές..μη φανταστείς ότι έκαναν και πολλά, πάλι πονούσα σχεδόν το ίδιο αλλά τουλάχιστον ένιωθα ότι δεν ακουμπάει απευθείας το μωρό τις θηλές αλλά έχω μια "κάλυψη"..τις φόρεσα 2-3 μέρες, και μόλις βγήκα από το μαιευτήριο και πήγα σπίτι το ίδιο βράδυ δεν τις ξαναφόρεσα, γιατί ήταν καλύτερα το στήθος μου και δεν ήθελα να συνηθίσει με ψευδοθηλές..βέβαια ο δικός μου δεν είχε θέμα, κ με το στήθος μου, κ από ψευδοθηλές, κ με μπουκάλι όταν αντλούσα γάλα, από παντού έπινε🤣 μόνο πιπίλα δεν ήθελε την έφτυνε, αλλά δε με πείραξε να σου πω καλύτερα! Δεν ήμουν και τόσο φαν να πάρει και να πρέπει μετά να κόβουμε κ την πιπίλα οπότε δεν τον πίεσα πάρα πολύ..

Κατάλαβα..είναι κληρονομικό αυτό με τις αλλεργίες..εμείς δεν έχει χρειαστεί να το ψάξουμε προς το παρόν γιατί ο μικρούλης χτύπα ξύλο δεν έχει εμφανίσει κάποια αλλεργία..αλλά αν χρειαστούμε ποτέ αλλεργιολόγο θα ρωτήσουμε εσένα, απότι κατάλαβα το έχεις ψάξει πάρα πολύ καλά!!

Καλά σε ματωμένες θηλές μπορεί όντως να ανακουφίζει όπως λες λίγο εγώ είχα εισεχουσες θηλές όπως όλες σχεδόν οι γυναίκες κ αντί να μου πούνε για την νιπλετα που δν προκαλεί κ σύγχυση μου φόρτωσαν θηλές κ το μωρό ρουφούσε κ αέρα είχε κ γοπ κ οδηγήθηκε σε οισοφαγιτιδα

τι να πεις αυτό για το δέσιμο τόσο μα τόσο τραγικό κ στο λητω που ήμουν τ κάνανε στην διπλανή μου κ να σου μετά με μαστίτιδα πολύ σοβαρή συν το χάπι που της δώσανε 

απλα δν ήθελε να θηλάσει η κοπέλα γιατί δν είχε βρει τον τρόπο κ οι μαίες αντί να την βοηθήσουν της έλεγαν απλά πάλεψε το μην τα παρατάς (αλλά να την βοηθήσουν πως ούτε καν 🤪

εγω εκεί να παλεύω 2 μέρες με τις ψευδοθηλες οι διπλανές μ κοιμόντουσαν εγώ εκεί να παλεύω μόνο μια μαία με βοήθησε κ ήταν βραδινή βάρδια μετά τις 12 κ την περίμενα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια τι κάνατε τα μωράκια σας???εγώ σήμερα όχι και τόσο καλά έχω πολυ πόνο στην κοιλιά μ και είμαι ξάπλα...ο γιατρός μ μου είπε μάλλον το έντερο μου είναι πήρα ένα παυσίπονο όπως μ είπε  αλλα μόλις πέρασαν οι ώρες με ξανα έπιασε...από Δευτέρα θα πάω να δω το μπεμπακι μας ελπίζω να είναι όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...