Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Καλησπέρα! Για τα κορίτσια που περιμένουν να αισθανθούν τα μωράκια τους και ανησυχούν (όπως εγώ!), ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι είναι πολύ πιθανό να το νιώσω εντός της επόμενης εβδομα΄δας. Αύριο κλείνω τις 20 εβδομάδες και μπαίνω στην 21η. @I want a baby

Καλό βράδυ σε όλα τις εγκυούλες! ☺️

Καλημέρα! Εγώ χθες πήγα στον γιατρό και είμαι ήδη στην 21η βδομάδα! Για την ακρίβεια 20ε+4η. Ξέχασα να ρωτήσω για το πότε θα νιώσω το μωρό διότι εδώ και δυο-τρείς μέρες άρχισα να νιώθω σαν να σκάει αέρας μέσα μου κ διάβασα πως αυτό είναι οι κινήσεις του μωρού! 

Είδα ότι τελικά όλα είναι πολύ καλά και δεν ξέρω τι πόνος μπορει να ήταν αυτός που ένιωθα Κυριακή Δευτέρα! Λογικά μεγάλωνε το μωρό κ η μήτρα!

 

Με το καλό να τα νιώσουμε όλες μας πολύ έντονα να νιώθουμε ότι έχουμε παρέα κάποιον συνέχεια κ δεν είμαστε μόνες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 20 ώρες, ο/η Louna είπε:

Εμενα με τρομάζει ο φυσιολογικός τοκετός 🤣 νομιζω πως η καισαρική ειναι μια απλη διαδικασια ρουτίνας πλεον… Αχ και εγω θα θελα τα μωράκια να τα εχουμε μαζι 🥰🥰🥰 κ μετα θα βαζω τον άντρα μου στο σπιτι να το βαζει στο στηθος και εγω θα κοιμαμαι 🤣🤣🤣 γερά να ναι τα μωράκια μας πανω απ ολα! 🥰🌺

Καλημέρα Λούνα μου νομίζω ότι όλος αυτός ο φόβος πηγάζει από το γεγονός ότι γενικότερα προωθείται η ιδέα ότι ένας γιατρός «ξεγεννάει» η γυναίκα είναι μόνο παραδομένη στο φόβο του πόνου ενώ το σωμα της γυναίκας έχει τέτοια δύναμη που ο γιατρός δν ξεγεννάει αλλά βοηθάει την γυναίκα στην γεννα αν χρειαστεί ,γιατί ως γνωστών η μαία είναι δίπλα μας όλες τις ώρες 

αν γεννούσες φυσιολογικά θα πρότεινα οπωσδήποτε να βρεις μια μαία ( κ μια βοηθό μητροτητας)πολύ ενημερωμένη που αναλαμβάνει κ τοκετο στο σπίτι γιατί έχουν παραπάνω πείρα κ να κανεις μαθήματα τοκετού κ ενδυνάμωσης 

μετα σίγουρα θα σου έφευγε αυτός ο φόβος θα ένιωθες δυνατή πολύ γιατί όντως ο τοκετός είναι κάτι φυσιολογικό κ ο πόνος είναι κομμάτι του αλλά έρχεται σε κύματα που οι γυναίκες μπορούν να μάθουν να διαχειρίζονται 

Βέβαια νομίζω απ ότι διάβασα πας με καισαρική όποτε οκ είναι κάτι άλλο αυτό  

στην πρώτη μ γεννα δν είχα ενημερωθεί αλλά είχα καλό γιατρό που δν έκανε ασκοπεσ Παρεμβάσεις δν μ έπιασε η επισκληρίδειος είχα 12 ώρες τοκετο κ πραγματικά δν μετανιώνω τίποτα απλά μετά από αυτό έκανα μαθήματα ενημερώθηκα κ είμαι  έτοιμη στον επόμενο τοκετο να πορευτώ χωρίς παρεμβάσεις χωρίς επισκληρίδειο να το ζήσω γιατί το έκανα ήδη μια φορά! (Ήθελα τοκετο στο σπίτι αλλά ο άντρας μ φοβάται όποτε θα πάμε μαιευτήριο αλλά θα εχω πλάνο τοκετού μαζί μου που να ξεκαθαρίζει τα πάντα για να μην κάνουν πράγματα που δεν θελω) 
 

Πίστη θέλει κ ενημέρωση αυτό πάντα το φωνάζω! 
 

καλη σου μέρα κοπέλα μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα Λούνα μου νομίζω ότι όλος αυτός ο φόβος πηγάζει από το γεγονός ότι γενικότερα προωθείται η ιδέα ότι ένας γιατρός «ξεγεννάει» η γυναίκα είναι μόνο παραδομένη στο φόβο του πόνου ενώ το σωμα της γυναίκας έχει τέτοια δύναμη που ο γιατρός δν ξεγεννάει αλλά βοηθάει την γυναίκα στην γεννα αν χρειαστεί ,γιατί ως γνωστών η μαία είναι δίπλα μας όλες τις ώρες 

αν γεννούσες φυσιολογικά θα πρότεινα οπωσδήποτε να βρεις μια μαία ( κ μια βοηθό μητροτητας)πολύ ενημερωμένη που αναλαμβάνει κ τοκετο στο σπίτι γιατί έχουν παραπάνω πείρα κ να κανεις μαθήματα τοκετού κ ενδυνάμωσης 

μετα σίγουρα θα σου έφευγε αυτός ο φόβος θα ένιωθες δυνατή πολύ γιατί όντως ο τοκετός είναι κάτι φυσιολογικό κ ο πόνος είναι κομμάτι του αλλά έρχεται σε κύματα που οι γυναίκες μπορούν να μάθουν να διαχειρίζονται 

Βέβαια νομίζω απ ότι διάβασα πας με καισαρική όποτε οκ είναι κάτι άλλο αυτό  

στην πρώτη μ γεννα δν είχα ενημερωθεί αλλά είχα καλό γιατρό που δν έκανε ασκοπεσ Παρεμβάσεις δν μ έπιασε η επισκληρίδειος είχα 12 ώρες τοκετο κ πραγματικά δν μετανιώνω τίποτα απλά μετά από αυτό έκανα μαθήματα ενημερώθηκα κ είμαι  έτοιμη στον επόμενο τοκετο να πορευτώ χωρίς παρεμβάσεις χωρίς επισκληρίδειο να το ζήσω γιατί το έκανα ήδη μια φορά! (Ήθελα τοκετο στο σπίτι αλλά ο άντρας μ φοβάται όποτε θα πάμε μαιευτήριο αλλά θα εχω πλάνο τοκετού μαζί μου που να ξεκαθαρίζει τα πάντα για να μην κάνουν πράγματα που δεν θελω) 
 

Πίστη θέλει κ ενημέρωση αυτό πάντα το φωνάζω! 
 

καλη σου μέρα κοπέλα μου ❤️

Καλημερα καλημερα 🥰🥰🥰 εχω θεματα υγειας γι’αυτό και παμε για καισαρική. Δε με νοιαζει ο τροπος γεννάς, με νοιαζει να εχει υγεια η μπεμπα μας και να τη παρω αγκαλια🥰🍓🌺🧚🏼‍♂️  μονο αυτο σκεφτομαι 💕 τη μυρωδιά της, το κορμάκι της, τα δαχτυλάκια και τα μπουτακια της 😍🤩 και το πρωτο της χαμογελο που θα μου χαρίσει💕😍❤️🥰🤩🌺 υγεια πανω απ ολα μανούλες και οπως αισθάνεται ο καθενας! Να μας πανε ολα καλα με τον εναν ή τον αλλο τροπο❤️ Καλημέρες και παλι🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 Μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα απέφευγα να μπαίνω στο φόρουμ γιατί είχα αγχωθεί. Το ραντεβού για την αυχενική μου το έκλεισε αρκετά αργά, και άργησαν και πολλές μέρες να βγουν οι αιματολογικές, οπότε η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο! 

Αυτό που θεωρώ ότι μπορώ να συνεισφέρω από την εμπειρία μου είναι ότι ενώ αιματοκρίτης+ σίδηρος+φερριτίνη ήταν πάντα κάτω από τα όρια, το α' τρίμηνο ακολούθησα ειδική διατροφή (πολύ μοσχάρι, όσπρια, συμπλήρωμα σιδήρου, σε συνδυασμό πάντα με C-πορτοκάλι, και ποτέ με ασβέστιο) και κατάφερα και ανέβασα αιματοκρίτη 4 μονάδες και σίδηρο/φερριτίνη εντός ορίων.

Έχω αρχίσει και να φουσκώνω, αλλά ακόμη δεν φαίνεται ιδιαίτερα, σαν βάρος παραμένω στα κιλά μου. Κατά τ' άλλα δεν το νιώθω καθόλου το μικράκι, δεν νιώθω "έγκυος" (έχουν πάψει και οι στομαχικές μικροενοχλήσεις) και (παρόλο που ξέρω ότι αργούν ακόμη) ανυπομονώ να νιώσω τις πρώτες κλωτσιές!!

 

ΥΓ: τι είναι το πλάνο τοκετού; Οι πρωτότοκες θα χρειαστούμε τα φώτα σας σε πολλά θέματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evaki! είπε:

@Xrisa95 Μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα απέφευγα να μπαίνω στο φόρουμ γιατί είχα αγχωθεί. Το ραντεβού για την αυχενική μου το έκλεισε αρκετά αργά, και άργησαν και πολλές μέρες να βγουν οι αιματολογικές, οπότε η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο! 

Αυτό που θεωρώ ότι μπορώ να συνεισφέρω από την εμπειρία μου είναι ότι ενώ αιματοκρίτης+ σίδηρος+φερριτίνη ήταν πάντα κάτω από τα όρια, το α' τρίμηνο ακολούθησα ειδική διατροφή (πολύ μοσχάρι, όσπρια, συμπλήρωμα σιδήρου, σε συνδυασμό πάντα με C-πορτοκάλι, και ποτέ με ασβέστιο) και κατάφερα και ανέβασα αιματοκρίτη 4 μονάδες και σίδηρο/φερριτίνη εντός ορίων.

Έχω αρχίσει και να φουσκώνω, αλλά ακόμη δεν φαίνεται ιδιαίτερα, σαν βάρος παραμένω στα κιλά μου. Κατά τ' άλλα δεν το νιώθω καθόλου το μικράκι, δεν νιώθω "έγκυος" (έχουν πάψει και οι στομαχικές μικροενοχλήσεις) και (παρόλο που ξέρω ότι αργούν ακόμη) ανυπομονώ να νιώσω τις πρώτες κλωτσιές!!

 

ΥΓ: τι είναι το πλάνο τοκετού; Οι πρωτότοκες θα χρειαστούμε τα φώτα σας σε πολλά θέματα!

Εντάξει κορίτσι μου κατάλαβα αφού είναι όλα καλά αυτό μετράει από εδώ κ πέρα αν νιώθεις καλά να είσαι πιο πολύ στην παρέα μας να συζητάμε! ❤️
οντως η διατροφή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κ κυρίως η διαφορα μεταξύ αιμικου κ μη αιμικου σιδήρου! 
 

το πλάνο τοκετού είναι μια φόρμα που συμπληρώνεις κ σ αυτήν αναφέρεις τι θέλεις κ τι δν θέλεις να γίνει κατά τον τοκετο κ την παραμονή σου στο μαιευτήριο ενημερώνεις το γιατρό σου κ δίνεις την φόρμα κ στο μαιευτήριο 

πχ θα λέω ότι δν θέλω να γίνει η ενέσιμη συνθετική ένεση της βιτ Κ που γίνεται σε ΟΛα τ βρέφη χωρίς ενημέρωση γιατί είναι υποχρεωτικό (εγώ θα πάρω ποσιμη δικη  μου), πχ θα λέω ότι ο ομφάλιος λωρος θα κοπεί μόνο όταν ασπρίσει κ έχει απορροφηθεί από το μωράκι όλο το αίμα, πχ η περινεοτομη να γίνει μόνο αν κριθεί απολύτως απαραίτητο κ με συγκατάθεση μου, ότι δν θα θέλω κολπικο έλεγχο της διαστολής, να μην πλυθεί το μωρό ολόκληρο αλλά να σκουπιστεί κ να πλυθεί μονο με νερό στην ευαίσθητη περιοχή το πρόσωπο κ τ χέρια κτλ κτλ 

γενικα καταγράφεις τ πάντα ότι εσυ θέλεις 

εγώ έκανα αρκετα λάθη στο πρώτο μ παιδί κ δν θέλω ν τ επαναλάβω άρα θα πάω πιο προετοιμασμένη 

Εννοείται πιο πριν όλα αυτά τ συζητάς κ με τον γιατρό σου! 

 

Επεξεργάστηκε από Xrisa95
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στα κορτοσια. Σήμερα έκανα τη πρώτη δόση του εμβολίου. Το μεσημέρι έπεσα για ύπνο και προς το παρόν η μόνη ενόχληση που έχω είναι ένας πόνος στο μπράτσο. Αν παρουσιάσω κάνα άλλο σύμπτωμα θα σας ενημερώσω 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2021 at 9:35 ΜΜ, ο/η Evaki! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήραμε και εμείς τα αποτελέσματα της αυχενικής και ήταν εξαιρετικά! Μάθαμε και το φύλο, είναι κοριτσάκι!! ❤️❤️❤️ 

Ανυπομονούμε τώρα να νιώσουμε τις πρώτες κλωτσίτσες! 👣

συγχαρητηρια κοριτσι μου !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2021 at 9:19 ΜΜ, ο/η Maira29 είπε:

Αχ να ξέρεις πως σε νιώθω!! Εκτός του ότι ο άντρας μου ρωτάει πολλές φορές περισσότερα από μένα, εγώ νιώθω κάπως άσχημα σε κάθε υπέρηχο γιατί ο γιατρός μου δείχνει κάτι όπως πχ εχθές μας λέει εδώ είναι το κεφαλάκι του ή κοιλίτσα του κλπ αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα!! Πέρα από έναν υπέρηχο που πραγματικά η φωτογραφία που τράβηξε είναι όπως είπε και ο ίδιος φωτογραφία για να τη βάλεις στο ψυγείο σε όλους τους άλλους δεν καταλαβαίνω τίποτα!! Στον χθεσινό πχ μας έχει φωτογραφία από το κεφαλάκι εγώ ούτε κεφαλάκι βλέπω ούτε τίποτα!! Μόνο όπως είναι στο πλάι το αναγνωρίζω!! Και λεω νομίζω είμαι ο χειρότερος άνθρωπος!! 

χαχαχχαχαχαχ οχι βρε μαιρακι σιγα!!!! τωρα θυμηθηκα την ρειτσελ απο τα φιλαρακια -δεν ξερω αν το εβλεπες -που δεν εβλεπε το μωρο στον υπερηχο οσο και να της το εξηγουσε ο ρος!!!!!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2021 at 11:40 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Ναι ξεκίνησε εκεί περίπου στην 19η αλλά δεν το ένιωσα όπως το περιγράφουν οι περισσότερες κοπέλες ( μου το περιέγραφαν σαν πεταλούδες, σαν μια γρήγορη κίνηση σαν πεταρισμα ) όμως εγώ το αισθάνθηκα σαν μικρά χτυπήματα στην αρχή πιο ανεπαίσθητα στο κάτω μέρος της κοιλιάς. Τώρα μετά από ένα δεκαήμερο είναι σαν κάποιος να σε σκουνταει από μέσα και αισθητά πιο δυνατοί! Το καταλαβαίνω όταν είμαι ξαπλωμένη η καθιστή και ήρεμη! Είναι απίστευτο. Εν το μεταξύ βάζει και ο άνδρας μου το χέρι και σε κάποια χτυπήματα μου λέει ότι το καταλαβαίνει σαν έντονο παλμό!

ααααχ τωρα δεν ξερω μαλλον θα ειναι οι ορμονες!!!αλλα συγκινηθηκα παρα παρα πολυ!!!!!!! ειδικα με τον αντρουλη σου μωρεεε!!!! περιμενω πως και πως!!!!!!
εσυ κοριτσι μου δεν ξερω αν το ειπες β επιπεδου εκλεισες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Εντάξει κορίτσι μου κατάλαβα αφού είναι όλα καλά αυτό μετράει από εδώ κ πέρα αν νιώθεις καλά να είσαι πιο πολύ στην παρέα μας να συζητάμε! ❤️
οντως η διατροφή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κ κυρίως η διαφορα μεταξύ αιμικου κ μη αιμικου σιδήρου! 
 

το πλάνο τοκετού είναι μια φόρμα που συμπληρώνεις κ σ αυτήν αναφέρεις τι θέλεις κ τι δν θέλεις να γίνει κατά τον τοκετο κ την παραμονή σου στο μαιευτήριο ενημερώνεις το γιατρό σου κ δίνεις την φόρμα κ στο μαιευτήριο 

πχ θα λέω ότι δν θέλω να γίνει η ενέσιμη συνθετική ένεση της βιτ Κ που γίνεται σε ΟΛα τ βρέφη χωρίς ενημέρωση γιατί είναι υποχρεωτικό (εγώ θα πάρω ποσιμη δικη  μου), πχ θα λέω ότι ο ομφάλιος λωρος θα κοπεί μόνο όταν ασπρίσει κ έχει απορροφηθεί από το μωράκι όλο το αίμα, πχ η περινεοτομη να γίνει μόνο αν κριθεί απολύτως απαραίτητο κ με συγκατάθεση μου, ότι δν θα θέλω κολπικο έλεγχο της διαστολής, να μην πλυθεί το μωρό ολόκληρο αλλά να σκουπιστεί κ να πλυθεί μονο με νερό στην ευαίσθητη περιοχή το πρόσωπο κ τ χέρια κτλ κτλ 

γενικα καταγράφεις τ πάντα ότι εσυ θέλεις 

εγώ έκανα αρκετα λάθη στο πρώτο μ παιδί κ δν θέλω ν τ επαναλάβω άρα θα πάω πιο προετοιμασμένη 

Εννοείται πιο πριν όλα αυτά τ συζητάς κ με τον γιατρό σου! 

 

αααχ βρε χρυσακο ποσα πολλα γνωριζεις....... τοσες μερες σε διαβαζω.... 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Καλησπέρα στα κορτοσια. Σήμερα έκανα τη πρώτη δόση του εμβολίου. Το μεσημέρι έπεσα για ύπνο και προς το παρόν η μόνη ενόχληση που έχω είναι ένας πόνος στο μπράτσο. Αν παρουσιάσω κάνα άλλο σύμπτωμα θα σας ενημερώσω 💓

αγαπακι κι ο αντρας μου προχτες εκανε πρωτη δοση εμβολιου μοντερνα και ειχε μονο πονο στο χερι για μια ολοκληρη μερα!!!εσυ ποιο εκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

αγαπακι κι ο αντρας μου προχτες εκανε πρωτη δοση εμβολιου μοντερνα και ειχε μονο πονο στο χερι για μια ολοκληρη μερα!!!εσυ ποιο εκανες;

Εγώ μαναρακι Pfizer. Μόνο αυτό μου είπε. Περίμενα πως και πως να πάω γιατί είχαν βρει και κρούσμα στο σχολείο της μικρής και ήμουν με την ψυχή στο στόμα. Ήδη αισθάνομαι ασφαλέστερη 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

ααααχ τωρα δεν ξερω μαλλον θα ειναι οι ορμονες!!!αλλα συγκινηθηκα παρα παρα πολυ!!!!!!! ειδικα με τον αντρουλη σου μωρεεε!!!! περιμενω πως και πως!!!!!!
εσυ κοριτσι μου δεν ξερω αν το ειπες β επιπεδου εκλεισες;;;

3+ σήμερα για β επιπέδου😄😄😄. Μετράω σαν τον φανταρο! Την Δευτέρα έχω ραντεβού! Ένα μήνα έχω να το δω το σπλαχνο μου το πεθύμησα❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2021 at 8:37 ΜΜ, ο/η Monica 92 είπε:

Καλά μιλάμε για πυροβολημένο γιατρό. Αυτούς πρέπει να τους ονοματίζουν για να αποφεύγουν άλλες γυναίκες παρόμοιες εμπειρίες. Ρε τον τσαρλατάνο🤬🤬

 

@Monica 92 @pipithanos Κορίτσια να σας πω εγώ τι έπαθα σε αυτή την εγκυμοσύνη, δεν αγχώθηκα βέβαια…επειδή έμαθα για την εγκυμοσύνη τέλη Ιουλίου, ο γιατρός μου έλειπε, και κανόνισα ραντεβού σε έναν άλλο γιατρό εδώ στην περιοχή μου πολύ καλό..παράλληλα ενημέρωσα και το γιατρό μου ο οποίος μου είπε επειδή λείπει να πάω στο Ρέα να μου κάνει υπέρηχο μια συνάδελφος του..πάω λοιπόν εκείνη την Τρίτη στο γιατρό της περιοχής μου, τα βλέπει όλα τέλεια, μου δείχνει μια γραμμή μου λέει αυτό είναι το έμβρυο, και μια άλλη γραμμή πάνω που μου λέει θα γίνει ο πλακούντας..μου λέει επίσης ότι το έμβρυο έχει εμφυτευθεί σε τέλεια θέση μέσα στη μήτρα, και είναι όλα τέλεια!! Σε καμια 10αρια μέρες θα ακούσουμε καρδιά..να σημειώσω ότι αυτός κάνει αυχενικές, β’ επιπέδου κλπ οπότε έχει πολύ καλό μηχάνημα..την Παρασκευή(μετά απο 3 μέρες δηλαδή) πάω στο Ρέα κάτω στη συνάδελφο του γιατρού μου, η οποία μου λέει φαίνεται ο σάκος, έμβρυο δε φαίνεται ακόμη, είναι νωρίς..μα της λέω πριν 3 μέρες είδαμε και έμβρυο, πώς γίνεται τώρα να μη φαίνεται; Εγώ περίμενα να φαινόταν και κάτι παραπάνω αφού είχαν περάσει και 3 μέρες. Μου λέει σε 10 μέρες να έρθεις πάλι να κάνουμε υπέρηχο. Επειδή παραξενεύτηκα πάω πάλι την επόμενη μέρα στον γιατρό της περιοχής μου, του λέω τι έγινε και μου κάνει υπέρηχο..μου λέει είσαι τυχερή θα ακούσεις και καρδιά σήμερα, και μου βάζει την καρδούλα που χτύπαγε δυνατά..και θα σου δώσω και χαρτί μου λέει για να το δείξεις που σου είπαν ότι δε φαίνεται τίποτα😄 Και μου έδωσε το χαρτί που έλεγε παλμούς, μήκος κλπ..κάτι χιλιοστά ήταν τότε το γλυκούλι μου..μου λέει αφού ακούσαμε καρδιά είσαι σίγουρα 6 εβδομάδων(έτσι υπολογίσαμε κ την ηλικία γιατί δεν είχα περίοδο λόγω θηλασμού)..εντωμεταξύ δεν περίμενα να ακούσω και καρδιά οπότε ήταν ευχάριστη έκπληξη😊 Γενικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα μηχανήματα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο!!

@pipithanos με το καλό το μωράκι σου, μια υγιή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!💞🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2021 at 11:31 ΜΜ, ο/η Louna είπε:

Σε ευχαριστω πολυ! Τι κατεβατό; Ηθελα και αλλο!😂 Ο γιατρος μου ηταν χρονια στο μητερα αλλα τα τελευταία χρονια ειναι στο γαία. Δε θα ειναι σε μονόκλινο οχι.. πολλα χρηματα. Σε δίκλινο (θα με αναβαθμίσει απο τρίκλινο). Η αληθεια ειναι πως στην ιδεα πως θα μου εχουν το μωρακι μονο του σε αλλο δωματιο, θελω να τους δαγκώσω 🤣ΟΛΟΥΣ🤣 απο την αλλη γνωριζω κ απο την αδερφη μου που γέννησε με καισαρική, πως να εκμεταλλευτώ αυτες τις 3,4 μερες να κοιμηθω, γιατι μετα δεν 🤪😳😂 αν μπορω να εχω τον άντρα μου μεσα μεχρι αργα θα ναι μια βοηθεια αν το αφηνουν (σε δίκλινο θα μαι και μαλλον παμε για καισαρική) 

Χαχαχα σε καταλαβαίνω έτσι έλεγα κι εγώ, άσε που φοβόμουν μη μου μπερδέψουν το μωρό και μου δώσουν άλλο😂 το ήθελα συνέχεια δίπλα μου!! Τρέλα χαχαχα…μετά όμως που γέννησα πόναγα τόσο πολύ και έκανα και πάρα πολλές ώρες να γεννήσω φαντάσου μπήκα 11μιση το βράδυ για πρόκληση και γέννησα την άλλη μέρα 7 το απόγευμα, και στο δωμάτιο πήγα στις 10 το βράδυ, έκλεισα σχεδόν 24ωρο, οπότε καταλαβαίνεις πόσο πτώμα ήμουν οπότε δε με πείραξε που το πήραν..βέβαια δε μπορούσα να κοιμηθώ οπότε έμεινα ξύπνια σχεδόν όλη νύχτα!!😅 Πραγματικά εκτίμησα όμως που το έπαιρναν, το άλλαζαν, κλπ δεν ήθελα να φύγω από το μαιευτήριο…στο σπίτι που μένεις μόνος με το μωρό εκεί τα κάνεις όλα μόνος σου μετά και δεν ξεκουράζεσαι λεπτό!! Οπότε τώρα στο δεύτερο λέω να απολαύσω λίγο τις μέρες μου στο μαιευτήριο😄😄💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2021 at 4:35 ΜΜ, ο/η Maira29 είπε:

Ε μα πες μου τώρα!!! Βέβαια να τα λέμε και αυτά εγώ είμαι σε άλλο επίπεδο!! Σκέψου την προηγούμενη φορά που πήγα, πήγα λέει με λιστα με ερωτήσεις που ήθελα να κάνω και πάλι ξέχασα τα μισά!! 😅😅😅😅

Πάντως για να δώσω μια "ελπίδα" σε όσες κοπέλες θέλουν κοριτσάκι και δεν έχουν δει ακόμα το φυλο, μου έχουν πει όταν ξεχνας είναι κορίτσι και όταν έχεις νεύρα αγόρι!! Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι αλλά μια φορά πήγα να φύγω από το σπίτι χωρίς παπούτσια! 😂😂😂

Χαχαχα εγώ και σε αυτή την εγκυμοσύνη ξεχνάω πάντως, και στην προηγούμενη ξεχνούσα😆 τώρα αποτι μου λένε έχω κοριτσάκι στην προηγούμενη είχα αγοράκι..βέβαια ισχύει ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που ήταν αγόρι είχα περισσότερα νεύρα, ενώ τώρα είμαι πιο ευσυγκίνητη!! 😂😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα σε καταλαβαίνω έτσι έλεγα κι εγώ, άσε που φοβόμουν μη μου μπερδέψουν το μωρό και μου δώσουν άλλο😂 το ήθελα συνέχεια δίπλα μου!! Τρέλα χαχαχα…μετά όμως που γέννησα πόναγα τόσο πολύ και έκανα και πάρα πολλές ώρες να γεννήσω φαντάσου μπήκα 11μιση το βράδυ για πρόκληση και γέννησα την άλλη μέρα 7 το απόγευμα, και στο δωμάτιο πήγα στις 10 το βράδυ, έκλεισα σχεδόν 24ωρο, οπότε καταλαβαίνεις πόσο πτώμα ήμουν οπότε δε με πείραξε που το πήραν..βέβαια δε μπορούσα να κοιμηθώ οπότε έμεινα ξύπνια σχεδόν όλη νύχτα!!😅 Πραγματικά εκτίμησα όμως που το έπαιρναν, το άλλαζαν, κλπ δεν ήθελα να φύγω από το μαιευτήριο…στο σπίτι που μένεις μόνος με το μωρό εκεί τα κάνεις όλα μόνος σου μετά και δεν ξεκουράζεσαι λεπτό!! Οπότε τώρα στο δεύτερο λέω να απολαύσω λίγο τις μέρες μου στο μαιευτήριο😄😄💞

24 ωρες;😳 ουοοοο🤪 εχεις κανει προπονηση για το δευτερο δηλαδη 🤣 Να χαίρεσαι το παιδακι σου και με το καλο το δευτερο 🥰🥰🥰 αχ τι ωραια να κανεις μεγαλη οικογενεια 🌺🌺🌺 ναι και η αδερφη μου το ιδιο μου ειπε οταν εκανε το δευτερο! Εκμεταλλεύτηκε το μαιευτήριο στο έπακρο για να κοιμαται 🤣 εμεις που ειμαστε στο πρωτο ομως 😍😍😍 οποιος μου το παρει τον εφαγα λαχανο 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

χαχαχχαχαχαχ οχι βρε μαιρακι σιγα!!!! τωρα θυμηθηκα την ρειτσελ απο τα φιλαρακια -δεν ξερω αν το εβλεπες -που δεν εβλεπε το μωρο στον υπερηχο οσο και να της το εξηγουσε ο ρος!!!!!🤣🤣🤣

Τι κάνεις κοριτσάκι μου?? Παρακολουθουσα τη σειρά αλλά η αλήθεια είναι ότι τα συγκεκριμένα επεισόδια δεν τα έχω πετύχει!! Εντάξει κοίτα!! Επειδή εγώ αγχωνομαι πάρα πολύ ίσως να την επηρεάζει και αυτό και στους περισσότερους υπερηχους τη βλέπουμε να γυρίζει γύρω γύρω!! Στην αυχενικη δε, έκανε τούμπες (βέβαια στην αυχενικη εγώ πονουσα δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικο) αφού λέει σε κάποια στιγμή ο γιατρός "κάτσε βρε λίγο να σε μετρήσουμε α πα πα"!! Εεε όσο γυρίζει λοιπόν εγώ δεν καταλαβαίνω καν που είναι το μωρό, πόσο μάλλον να ξεχωρίσω κεφάλι κοιλίτσα κλπ!! Πόδια και χέρια εντάξει τα καταλαβαίνω!! 😂😂😂😂απλά βλέπω κάτι να κουνιέται και απορώ πως γίνεται τώρα να βλέπει ο γιατρός το κάθε τι!! Όσο και να μου εξηγεί εγώ ντρέπομαι να πω ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα και απλά κοιτάω και χαμογελάω!! Είμαι τραγική το ξέρω!! Στον τελευταίο υπέρηχο τον κοιτούσα μετά στο σπίτι και λέω του άντρα μου εδώ είναι το κεφαλάκι της το βλέπεις εσύ?? 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

@Monica 92 @pipithanos Κορίτσια να σας πω εγώ τι έπαθα σε αυτή την εγκυμοσύνη, δεν αγχώθηκα βέβαια…επειδή έμαθα για την εγκυμοσύνη τέλη Ιουλίου, ο γιατρός μου έλειπε, και κανόνισα ραντεβού σε έναν άλλο γιατρό εδώ στην περιοχή μου πολύ καλό..παράλληλα ενημέρωσα και το γιατρό μου ο οποίος μου είπε επειδή λείπει να πάω στο Ρέα να μου κάνει υπέρηχο μια συνάδελφος του..πάω λοιπόν εκείνη την Τρίτη στο γιατρό της περιοχής μου, τα βλέπει όλα τέλεια, μου δείχνει μια γραμμή μου λέει αυτό είναι το έμβρυο, και μια άλλη γραμμή πάνω που μου λέει θα γίνει ο πλακούντας..μου λέει επίσης ότι το έμβρυο έχει εμφυτευθεί σε τέλεια θέση μέσα στη μήτρα, και είναι όλα τέλεια!! Σε καμια 10αρια μέρες θα ακούσουμε καρδιά..να σημειώσω ότι αυτός κάνει αυχενικές, β’ επιπέδου κλπ οπότε έχει πολύ καλό μηχάνημα..την Παρασκευή(μετά απο 3 μέρες δηλαδή) πάω στο Ρέα κάτω στη συνάδελφο του γιατρού μου, η οποία μου λέει φαίνεται ο σάκος, έμβρυο δε φαίνεται ακόμη, είναι νωρίς..μα της λέω πριν 3 μέρες είδαμε και έμβρυο, πώς γίνεται τώρα να μη φαίνεται; Εγώ περίμενα να φαινόταν και κάτι παραπάνω αφού είχαν περάσει και 3 μέρες. Μου λέει σε 10 μέρες να έρθεις πάλι να κάνουμε υπέρηχο. Επειδή παραξενεύτηκα πάω πάλι την επόμενη μέρα στον γιατρό της περιοχής μου, του λέω τι έγινε και μου κάνει υπέρηχο..μου λέει είσαι τυχερή θα ακούσεις και καρδιά σήμερα, και μου βάζει την καρδούλα που χτύπαγε δυνατά..και θα σου δώσω και χαρτί μου λέει για να το δείξεις που σου είπαν ότι δε φαίνεται τίποτα😄 Και μου έδωσε το χαρτί που έλεγε παλμούς, μήκος κλπ..κάτι χιλιοστά ήταν τότε το γλυκούλι μου..μου λέει αφού ακούσαμε καρδιά είσαι σίγουρα 6 εβδομάδων(έτσι υπολογίσαμε κ την ηλικία γιατί δεν είχα περίοδο λόγω θηλασμού)..εντωμεταξύ δεν περίμενα να ακούσω και καρδιά οπότε ήταν ευχάριστη έκπληξη😊 Γενικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα μηχανήματα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο!!

@pipithanos με το καλό το μωράκι σου, μια υγιή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!💞🤰

Αχχ μωρε!! Στην αρχή και εγώ πέρασα κάτι παρόμοιο!! Εγώ έκανα τον πρώτο υπέρηχο 21/7 όπου είδαμε το σάκο και 27/7 πήγα στο νοσοκομείο γιατί είδα λίγο αίμα! Ο γιατρός μου έλειπε σε άδεια και ο γιατρός που εφημέρευε έλειπε οπότε με είδε η μαια και μου είπε τι να κάνω και να πάω μετά από δύο μέρες που θα ήταν ο γιατρός το πρωί!! Πήγα λοιπόν μου έκανε τον υπέρηχο και μου λέει "βλέπω καρδιακή λειτουργία αλλά δεν μπορώ να στη δείξω". Γυρίζω λοιπόν σπίτι μέσα στη χαρά πάω τουαλέτα και βλέπω αίμα σαν περιόδου!! Πανικός!! Παίρνω το γιατρό μου τηλέφωνο του λέω τι ακριβώς έγινε και μου λέει μην αγχώνεσαι όλα μια χαρά Παρασκευή γυρίζω θα σε δω και εγώ αλλά αφού είδε καρδιακή λειτουργία μην σε αγχώνει τίποτα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα εγώ και σε αυτή την εγκυμοσύνη ξεχνάω πάντως, και στην προηγούμενη ξεχνούσα😆 τώρα αποτι μου λένε έχω κοριτσάκι στην προηγούμενη είχα αγοράκι..βέβαια ισχύει ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που ήταν αγόρι είχα περισσότερα νεύρα, ενώ τώρα είμαι πιο ευσυγκίνητη!! 😂😅

Να σου πω!! Και εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη το κλάμα το έχω στο τσεπάκι!! Ειδικά αμα δω ειδήσεις ρε κορίτσι δεν ξέρω τι με πιάνει!! Τότε με τις πυρκαγιές ειδικά είχα ρίξει τέτοιο κλάμα που δεν περιγράφεται!! Άμα πω κάτι στον άντρα μου και μου απαντήσει περίεργα (εννοώ αν δεν μου αρέσει η απάντηση) του λέω "δηλαδή τώρα τι θέλεις, θέλεις να βάλω τα κλάματα? Όχι πες μου θέλεις? Γιατί άμα θέλεις κάνω ένα έτσι και τα βάζω!!" και αρχίζω εγώ να κλαίω και αυτός να γελάει!! Αλλά και αυτό σε τραγικό σημείο! Μπορεί να βάλω τα κλάματα επειδή του λέω φάε και να μου πει δεν θέλω άλλο!! 😂😂😂😂

Στην προηγούμενη αν και δεν καταφέραμε ποτέ να μάθουμε τίποτα είχα τέτοια νεύρα και τόση ένταση!! Ακόμα και όταν ξυπνούσα είχα νεύρα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια μου θα ήθελα να σας ρωτήσω!! Κάπου είχα δει βέβαια ότι έχει αναφερθεί ξανά και συγνώμη που ρωτάω ξανά!! Είδα ότι έχετε κάνει κάποιες το εμβόλιο!! Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ο γιατρός σας τι σας λέει?? Γιατί εγώ έχω μπερδευτεί λίγο και πρέπει να παραδεχτώ ότι εμείς δεν θέλουμε να το κάνουμε, τουλάχιστον εγώ μέχρι να γεννήσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2021 at 11:54 ΠΜ, ο/η Louna είπε:

Καλημέρα μανούλες 🥰🌺 Ξέρετε κάποια που να έγινε μανούλα πρόσφατα; Ξέρω πως είναι νωρίς ακόμα, αλλά αναρωτιέμαι πως είναι η κατάσταση στα μαιευτήρια (στα ιδιωτικά) ως προς το επισκεπτήριο, τώρα με το κορονοϊο. Οχι για να ερθει κοσμος, αλλα αν επιτρέπουν το σύζυγο σε ωρες εκτος του επισκεπτηρίου. Επισης θα ηθελα τη γνωμη μαμας για το rooming in στα μωράκια (που να εχει γεννήσει με καισαρική). Συγνωμη για το *σεντονι που εγραψα 🤷‍♀️🤪 Καλημερα μανούλες και παλι 💕💕💕 Χάιδεψτε κοιλίτσες,🌺 να φαμε κλωτσιτσες 😂🍓 και να κανετε ονειρα με τη μυρωδιά που θα εχουν 🥰🥰🥰 αχχχχχχχ ανυπομονω να τη κρατησω αγκαλια, τα πρωτα μας φιλια, τη πρωτη λεξη πως θα της πω🧚🏼‍♂️🧚🏼‍♂️🧚🏼‍♂️ Οποτε το σκεφτομαι κοριτσια κλαιω κυριολεκτικα απο τη χαρα μου❤️🌺 καλη δυναμη σε ολες, ολα θα πανε καλα μανούλες 💕🍓💕

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου!!Εγω ακριβώς πριν ένα χρόνο γέννησα με καισαρική στο Έλενα όμως δημόσιο..Ήμουν σε μονόκλινο στν 5 όροφο  και το μωρό το είχα μαζί μου με βοήθησαν οι μαίες πολύ στ θηλασμό μια χαρά ο άντρας μου ήταν 24 ώρες το 24 εκει σαν σύνοδος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2021 at 1:25 ΜΜ, ο/η Monica 92 είπε:

Εγώ πάλι την τρέμω την καισαρική. Φυσικά αν υπάρξει ανάγκη εννοείται, δεν είναι προς συζήτηση. Αλλά προτιμώ να μου πάρει 24ωρα παρά καισαρική. Δε ξέρω γιατί την φοβάμαι τόσο. Έχω και εγώ θρόμβοφιλια. Δεν είναι κάτι. Σου σταματούν τις αντιπηκτικες ή τα σαλοσπιρ για κάποια 24ωρα πριν και μετά μπορείς να γεννήσεις όπως θέλεις. Ευτυχώς που έχουμε επιλογές σε αυτό το κομμάτι και η καθεμιά μπορεί να νιώσει άνετα και ασφαλής.

Καλημέρα και εγώ παιδί τς θρομβοφιλιας είμαι 😂😂😂 εγώ έκανα καισαρική δεν κατάλαβα τίποτα τώρα αναγκαστικά ένα χρόνο μετά πάλι καισαρική γιατί είναι κοντά οι εγκυμοσύνες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Βρε κορίτσια μου θα ήθελα να σας ρωτήσω!! Κάπου είχα δει βέβαια ότι έχει αναφερθεί ξανά και συγνώμη που ρωτάω ξανά!! Είδα ότι έχετε κάνει κάποιες το εμβόλιο!! Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ο γιατρός σας τι σας λέει?? Γιατί εγώ έχω μπερδευτεί λίγο και πρέπει να παραδεχτώ ότι εμείς δεν θέλουμε να το κάνουμε, τουλάχιστον εγώ μέχρι να γεννήσω! 

Καλημέρα Μαιράκι μου!!

Αχ αυτό το εμβόλιο είναι μεγάλη κουβέντα!!

Εμένα ο άντρας μου το έχει κάνει από τους πρώτους(είναι αστυνομικός)..εγώ θέλω να το κάνω αλλά δε με αφήνουν!! Και ο γυναικολόγος μου και ο άλλος γυναικολόγος που πήγα το καλοκαίρι μου είπαν άστο καλύτερα τώρα που έμεινες έγκυος…επειδή εγώ επέμενα(είχα κλείσει και ραντεβού🤣), μου λέει ο γιατρός μου άσε έστω να περάσει το πρώτο τρίμηνο, να περάσει η αυχενική και μετά…τώρα που πέρασε, έστειλα μια φορά μήνυμα στη μαία και τη ρώτησα αν μπορώ να το κάνω, αλλά δε μου απάντησε..οπότε περιμένω την άλλη εβδομάδα που έχω ραντεβού να τον ρωτήσω από κοντά! Κορίτσια εγώ δε μπορώ να σκεφτώ ότι θα κλειστώ σπίτι όλο το χειμώνα και δε θα μπορώ να πάω πουθενά….δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, είμαι του έξω γενικά και θέλω να έχω την ελευθερία μου…επίσης σκέφτομαι ότι αν κολλήσω κορονοιό ίσως είναι χειρότερα….

Παρολαυτα προχθές είχαμε ραντεβού στην παιδίατρό μας για το εμβόλιο του μικρού…με την ευκαιρία ρώτησα κι εκείνη, γιατί εμπιστεύομαι την άποψή της στο θέμα «εμβόλια» απότι έχω δει μέχρι τώρα με το μικρό…μου λέει, ότι τώρα που είμαι έγκυος έχω ένα μωράκι μέσα μου το οποίο τώρα διαμορφώνεται και πλάθει όλα του τα όργανα από την αρχή..το εμβόλιο δεν είναι δοκιμασμένο 10 χρόνια πχ, ώστε να έχει δοκιμαστεί σε πάρα πολλές έγκυες και να είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ, οπότε αν το κάνω είναι ρίσκο…αν είμαι πολύ εκτεθειμμένη και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να κολλήσω μου είπε ας το κάνω, όχι τώρα μετά από 1-2 μήνες, μετά τη β’ επιπέδου πχ, αλλά με ρίσκο…

Να σου πω την αλήθεια με απογοήτευσε η απάντησή της, αλλά έτσι όπως τα είπε για το μωράκι με ευαισθητοποίησε λίγο, και το σκέφτομαι…δηλαδή όντως δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση που μπορεί να μην την ξέρουμε τώρα να συμβεί κάτι που δε μπορούμε να φανταστούμε πχ κ θα φανεί στο μωράκι μετά από καιρό ίσως..θα ρωτήσω και το γυναικολόγο μου την άλλη εβδομάδα ξανά.

Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλημέρα και εγώ παιδί τς θρομβοφιλιας είμαι 😂😂😂 εγώ έκανα καισαρική δεν κατάλαβα τίποτα τώρα αναγκαστικά ένα χρόνο μετά πάλι καισαρική γιατί είναι κοντά οι εγκυμοσύνες μου

Καλημέρα αυτό το αναγκαστικά δν ισχύει μπορείς να δοκιμάσεις βιμπακ ένα 6μηνο μετά από καισαρική εφόσον βέβαια έχεις μια καλή κ ομαλή εγκυμοσύνη κ έχει γίνει σωστή δουλειά στην προηγηθείσα καισαρική κ έχει δει ο γιατρός την τομή κ υπερηχογραφικα κ δει ότι είναι οκ 

υπάρχουν δλδ προϋποθέσεις 

επισης πρέπει να έχεις γιατρό που κάνει βιμπακ πράγμα που είναι σπάνιο είναι μετρημένοι στα δάκτυλα αυτοί των Αθηνών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...