Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! ❤️❤️❤️ Απλά εντάξει ο γιατρός ξέρει!! Μας το είπε εντελώς φυσιολογικά δεν μας διευκρίνισε δηλαδή αν είναι πολλά λίγα ή φυσιολογικα και εμείς από τη χαρά μας ότι είναι μπέμπα παραλειψαμε να ρωτήσουμε!! 

κοριτσι μου εμενα μου λεει τα γραμμαρια και τα ξεχναω ...χαχαχχα ουτε που ασχολουμαι μου λεει ειναι καλα αυτα τα γραμμαρια!! και λεω οκ!ο αντρας μου ρωταει πιο πολλα για το ποσα εκατοστα ειναι για τα γραμμαρια αλλα εγω στον κοσμο μου μονο να το βλεπω θελω!!
 τωρα νιωθω ασχημα που δεν τα θυμαμαι και βλεπω ολες τα θυμαστε χαχαχαχ θα παω να ρωτησω τον αντρα μου 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Αχχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!! Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως τη βλέπαμε στον υπέρηχο μας λέει ο γιατρός να τα μπουτακια της λέω ααα γιατρέ μπουταρου τη βλέπω ζωή να'χει και λέει είναι 200 γραμμάρια οπότε από τον τρόπο του δεν κατάλαβα αν είναι πολλά ή λίγα!! Για τις μετρήσεις στην αυχενικη και εμένα το ίδιο έλεγε πχ την έκανα στις 12+2 και είχα μετρήσεις 12+5 ή και μια 13+2 αλλά εφόσον και ο γυναικολόγος μου και ο γιατρός που μου την έκανε συμφώνησαν στο ότι η ανάπτυξη του ταιριάζει με τις εβδομάδες του δεν έψαξα κάτι παραπάνω να αγχωθω!! 

Όχι παιδί μου τι να αγχωθεις; Αρχικά σκέψου ότι αυτοί δεν έχουν ζυγαριά για να τα ζυγίσουν. Υπολογίζουν από τις μετρήσεις. Εμάς στο τέλος της εγκυμοσύνης της κόρης μου, μας είχαν πει ότι είναι 2700γρ και βγήκε 2950. Δεν μπορούν να ξέρουν ακριβώς. Όσο είναι εντός ορίων όλα καλά 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! Πια μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει το μωράκι μου ποτέ με κλωτσαει και πότε κουνιέται! Είχα αρχίσει εδώ και κανένα δεκαήμερο να καταλαβαίνω ότι κάτι συμβαίνει αλλά τώρα μπορώ να το καταλάβω με βεβαιότητα! Είναι μαγικό συναίσθημα να το νιώθεις να κάνει τις κινήσεις του και απίστευτα συγκινητικό! Με το καλό όσα κορίτσια δεν το έχουν νιώσει ακόμα να το νιώσουν! 20&3 σήμερα και ποια η κοιλιά είναι ολοστρόγγυλη🤰

ααααααααχ ελα βρε ναντινακι!!! τι ωραια αισθηση ειναι αυτη που περιγραφεις;;;; 💜💜💜

μπραβο κοριτσι μου!!!🥰🥰αρα ας πουμε το καταλαβες στην 19η εβδομαδα σου ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου μην αγχώνεσαι, πέφτει στην εγκυμοσύνη γιατί τα μωράκια μας χρειάζονται αίμα για να αναπτυχθούν! Εγώ φαντάσου επειδή έχω αναιμία και ήμουν και πέρσι έγκυος, έπαιρνα εδώ κι 1μιση χρόνο κάθε μέρα χάπι και είχα καταφέρει και έφτασα το σίδηρό μου 38(πρώτη φορά στη ζωή μου έβλεπα τέτοιο νούμερο στις εξετάσεις μου😆😄)..με το που έμεινα έγκυος όμως έπεσε κατευθείαν στο 36 και μετά στο 33 οπότε ξεκίνησα πάλι σίδηρο..είναι φυσιολογικό μην αγχώνεσαι! Φαντάσου εγώ έχω αναιμία πάντα και πάλι ο γυναικολόγος μου δεν αγχώθηκε(είναι και χαλαρός γενικά), απλά μου έδωσε σίδηρο. Όλα καλά είναι και τώρα με το σίδηρο που σου έδωσε θα φτιάξει πάλι ή έστω δε θα πέφτει πολύ τώρα😊 Τρώγε και το κρεατάκι σου και μια χαρά θα είσαι(εγώ δυστυχώς δεν είμαι και πολύ του κρέατος χαχα)

Αα και η αιμοσφαιρίνη εμένα κάτω από το όριο εννοείται, κι αυτή πέφτει πάντα στην εγκυμοσύνη!! Αιματοκρίτης κι αιμοσφαιρίνη είναι τα δύο που πέφτουν. Και τα λευκά αιμοσφαίρια νομίζω αργότερα ανεβαίνουν αν θυμάμαι καλά! Εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου οπότε δεν αγχώνομαι, την πρώτη φορά κι εγώ ήμουν πιο αγχωμένη με τις εξετάσεις😁 Αυτό που με παραξένεψε τώρα λίγο είναι που ήταν και τα ερυθρά αιμοσφαίρια κάτω από το όριο, αλλά νομίζω και την προηγούμενη φορά ήταν έτσι! Και ο γιατρός δε μου είπε τίποτα μου έδωσε απλά σίδηρο οπότε οκ θα’ναι!

Πώς πάει γενικά η εγκυμοσύνη σου; 💗🌸

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Και τα δικά μου ερυθρά είναι κάτω άρα μάλλον πάνε πακετάκι όλα μαζί 😅 Aσε ούτε εγώ είμαι του κρέατος αλλά τι να κάνουμε.... Η εγκυμοσύνη κατά τα αλλά δόξα το θεό πάει πολύ καλά και δεν έχω κάτι από συμπτώματα, Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού να το δούμε και ανυπομονώ μήπως ξεκαθαρίσει και το θέμα με το φύλο :)  

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγα στον γιατρό και δόξα το Θεό όλα πολύ καλά! Το μωράκι έχει μεγαλώσει, οι μετρήσεις βγήκαν καλές, ο τράχηλος και η μήτρα μια χαρά. 

Μου έγραψε εξετάσεις ,και μου είπε να πάρω συνολικά την αντιβίωση για 7 μέρες.Μου είπε πως δεν βλάπτει καθόλου το μωρό.

Επίσης το σιγουρεψαμε είναι μπέμπα!!!😄 💜💜💜💜💜

μπραβο ριακι μου!!!!! τι ευχαριστα!!! πολλα κοριτσακια μαζευονται!!!!🎈🧒💛

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

@Riaa @Διόνη @Tvz κορίτσια μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Όλα καλά ευτυχώς! Μου πέρασε γρήγορα απλά κράτησε περισσότερο από άλλες φορές!Μπορεί να είναι κ το έντερο γιατί ακόμα δεν τρώω κανονικά κ προσπαθώ να αυξήσω τα λαχανικά!

αχ ενταξει βρε μαρακι μου !!οκ ! προσεχε!!!!!💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η pipithanos είπε:

Λοιπον κοριτσια αυτο που τραβηξα σημερα να μην τυχει σε καμια..Πηγα για τον 2ο υπέρηχο κ μου λεει δεν εχουμε καλη εικόνα, οι χοριακες σου δεν ανεβαινουν οσο πρεπει οποτε εχουμε 2 κακα στοιχεια αλλα δεν μπορώ να τελεσιδικησω ακομα..θα περιμενουμε αλλη μια εβδομάδα για να παρουμε αποφαση..κ εκει που μου κόβονται τα ποδια κ αρχιζω να τον ρωταω για το πως θα γίνει εαν δεν ακουσουμε παλι τιποτα κ τι θα αντιμετωπισω γιατι αποξυνση δεν εχω ξανακανει (άκουγε κατι αχνο αλλα δεν ηταν ηξερε μηπως ηταν συσπάσεις ειπε) μου πεταξε το "δεν πας στον συναδελφο μου πιο κατω ενα στενο που εχει καλυτερο μηχανημα να δεις αν μπορει να ακούσει κατι αν δεν μπορεις να περιμένεις μεχρι τη Δευτερα για να σου φυγει το αγχος"? κ πηγα φυσικα..περιμενα μια ωρα γιατι ημουν εκτακτη..κ τελικα 140 παλμοι το μωρακι..7εβδομαδες κ 2 ημερων κανονικη ανάπτυξη προς το παρόν ολα καλα..κρισιμες εβδομαδες μεν αλλα ηρέμησα..εννοείται οτι ήθελα να γυρισω στο γιατρο μου να του ρίξω μπουνια..ολα καλα ως τωρα τουλάχιστον ηρεμησα για να ηρεμησει κ το μπεμπε..

Καλά μιλάμε για πυροβολημένο γιατρό. Αυτούς πρέπει να τους ονοματίζουν για να αποφεύγουν άλλες γυναίκες παρόμοιες εμπειρίες. Ρε τον τσαρλατάνο🤬🤬

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλα και μεις επειδή είναι το πρώτο πολλές φορές ξεχναω τι θέλω να ρωτήσω! Με το που μου βάζει τον υπέρηχο και βλέπω το μωράκι αποσυντονιζομαι😁. Όλες τα ίδια παθαίνουμε τελικά🥰

Χαχαχα να σου πω!! Εγώ επειδή πρώτα είτε θα δει εξετάσεις ή θα μου μετρήσει πίεση κλπ από το άγχος ξεχνάω να ρωτήσω!! Μετά με τον υπέρηχο το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά οπότε μετά το ξεχνάω από την χαρά μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

κοριτσι μου εμενα μου λεει τα γραμμαρια και τα ξεχναω ...χαχαχχα ουτε που ασχολουμαι μου λεει ειναι καλα αυτα τα γραμμαρια!! και λεω οκ!ο αντρας μου ρωταει πιο πολλα για το ποσα εκατοστα ειναι για τα γραμμαρια αλλα εγω στον κοσμο μου μονο να το βλεπω θελω!!
 τωρα νιωθω ασχημα που δεν τα θυμαμαι και βλεπω ολες τα θυμαστε χαχαχαχ θα παω να ρωτησω τον αντρα μου 🤣

Αχ να ξέρεις πως σε νιώθω!! Εκτός του ότι ο άντρας μου ρωτάει πολλές φορές περισσότερα από μένα, εγώ νιώθω κάπως άσχημα σε κάθε υπέρηχο γιατί ο γιατρός μου δείχνει κάτι όπως πχ εχθές μας λέει εδώ είναι το κεφαλάκι του ή κοιλίτσα του κλπ αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα!! Πέρα από έναν υπέρηχο που πραγματικά η φωτογραφία που τράβηξε είναι όπως είπε και ο ίδιος φωτογραφία για να τη βάλεις στο ψυγείο σε όλους τους άλλους δεν καταλαβαίνω τίποτα!! Στον χθεσινό πχ μας έχει φωτογραφία από το κεφαλάκι εγώ ούτε κεφαλάκι βλέπω ούτε τίποτα!! Μόνο όπως είναι στο πλάι το αναγνωρίζω!! Και λεω νομίζω είμαι ο χειρότερος άνθρωπος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Όχι παιδί μου τι να αγχωθεις; Αρχικά σκέψου ότι αυτοί δεν έχουν ζυγαριά για να τα ζυγίσουν. Υπολογίζουν από τις μετρήσεις. Εμάς στο τέλος της εγκυμοσύνης της κόρης μου, μας είχαν πει ότι είναι 2700γρ και βγήκε 2950. Δεν μπορούν να ξέρουν ακριβώς. Όσο είναι εντός ορίων όλα καλά 💗

Καλά εννοείται δεν είναι και θεοί!! Απλά ξέρεις!! Επειδή δεν ξέρουμε τα όρια αν δεν μας κάνουν μια διευκρίνηση ότι ναι όλα καλα μια απορία την έχουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πήραμε και εμείς τα αποτελέσματα της αυχενικής και ήταν εξαιρετικά! Μάθαμε και το φύλο, είναι κοριτσάκι!! ❤️❤️❤️ 

Ανυπομονούμε τώρα να νιώσουμε τις πρώτες κλωτσίτσες! 👣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Άχου μωρέεε, με συγκίνησες..θα γίνεις πολύ γλυκιά μανούλα!!🥰😊💗💗💞

Λοιπόν..θα σου πω εγώ που γέννησα πέρσι(σεπτέμβριο του ‘20), και μια φίλη μου γέννησε κι αυτή πέρσι λίγο νωρίτερα από μένα(μάιο του ‘20) και φέτος τέλη Ιουνίου του ‘21 το δεύτερο..η κατάσταση ήταν ίδια και πέρσι και φέτος, τουλάχιστον στο Ρέα που ήμασταν εμείς. Επιτρεπόταν ένας συνοδός, ο οποίος μπορούσε να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει. Αν είσαι μόνη σου στο δωμάτιο μπορεί να μείνει και μέσα, αλλιώς πρέπει να φύγει κάποια στιγμή το βράδυ. Δεν υπάρχουν ώρες επισκεπτηρίου πάντως, μπορεί να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει, αυτό είναι το καλό. Οι υπόλοιποι επισκέπτες, μπορούν να έρθουν κάτω στην καφετέρια και να κατέβεις εσύ να τους δεις!

Όσο για το rooming in, εγώ είχα ζητήσει rooming in, γέννησα φυσιολογικά βέβαια, αλλά δεν είχαν δωμάτιο και με έβαλαν σε μη rooming in δωμάτιο. Επειδή ήταν βράδυ φαντάσου 10 η ώρα που πήγα στο δωμάτιο δεν είπα κάτι, ούτως ή άλλως μου έφεραν το μωρό στις 11, το πήραν στη 1 και μετά μου το ξαναέφεραν στις 5. Το άφησαν μέχρι τις 8-9 νομίζω που το πήραν να το δει ο παιδίατρος και το ξαναέφεραν ή 10 ή 11-12. Θήλαζα αποκλειστικά από την αρχή. Τους είπα μετά ότι είχα ζητήσει rooming in, οπότε μου το άφησαν μόνιμα δίπλα. Όποτε ήθελα όμως, τις φώναζα και το έπαιρναν! Όταν ήθελα να κατέβω κάτω πχ..Γενικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι και με rooming in όποτε θέλεις να το δώσεις μέσα το δίνεις, και αν δεν έχεις rooming in στο φέρνουν συνέχεια και είναι σαν rooming in. Το παίρνουν και στις δύο περιπτώσεις σίγουρα όταν είναι να το αλλάξουν και να το δει ο παιδίατρος. Κατά τα άλλα είναι πολύ ελαστικά!

Σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις εσύ με το καλό; 😊🌸

(σορρυ για το κατεβατό🤪)

Σε ευχαριστω πολυ! Τι κατεβατό; Ηθελα και αλλο!😂 Ο γιατρος μου ηταν χρονια στο μητερα αλλα τα τελευταία χρονια ειναι στο γαία. Δε θα ειναι σε μονόκλινο οχι.. πολλα χρηματα. Σε δίκλινο (θα με αναβαθμίσει απο τρίκλινο). Η αληθεια ειναι πως στην ιδεα πως θα μου εχουν το μωρακι μονο του σε αλλο δωματιο, θελω να τους δαγκώσω 🤣ΟΛΟΥΣ🤣 απο την αλλη γνωριζω κ απο την αδερφη μου που γέννησε με καισαρική, πως να εκμεταλλευτώ αυτες τις 3,4 μερες να κοιμηθω, γιατι μετα δεν 🤪😳😂 αν μπορω να εχω τον άντρα μου μεσα μεχρι αργα θα ναι μια βοηθεια αν το αφηνουν (σε δίκλινο θα μαι και μαλλον παμε για καισαρική) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

ααααααααχ ελα βρε ναντινακι!!! τι ωραια αισθηση ειναι αυτη που περιγραφεις;;;; 💜💜💜

μπραβο κοριτσι μου!!!🥰🥰αρα ας πουμε το καταλαβες στην 19η εβδομαδα σου ε;

Ναι ξεκίνησε εκεί περίπου στην 19η αλλά δεν το ένιωσα όπως το περιγράφουν οι περισσότερες κοπέλες ( μου το περιέγραφαν σαν πεταλούδες, σαν μια γρήγορη κίνηση σαν πεταρισμα ) όμως εγώ το αισθάνθηκα σαν μικρά χτυπήματα στην αρχή πιο ανεπαίσθητα στο κάτω μέρος της κοιλιάς. Τώρα μετά από ένα δεκαήμερο είναι σαν κάποιος να σε σκουνταει από μέσα και αισθητά πιο δυνατοί! Το καταλαβαίνω όταν είμαι ξαπλωμένη η καθιστή και ήρεμη! Είναι απίστευτο. Εν το μεταξύ βάζει και ο άνδρας μου το χέρι και σε κάποια χτυπήματα μου λέει ότι το καταλαβαίνει σαν έντονο παλμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Ναι ξεκίνησε εκεί περίπου στην 19η αλλά δεν το ένιωσα όπως το περιγράφουν οι περισσότερες κοπέλες ( μου το περιέγραφαν σαν πεταλούδες, σαν μια γρήγορη κίνηση σαν πεταρισμα ) όμως εγώ το αισθάνθηκα σαν μικρά χτυπήματα στην αρχή πιο ανεπαίσθητα στο κάτω μέρος της κοιλιάς. Τώρα μετά από ένα δεκαήμερο είναι σαν κάποιος να σε σκουνταει από μέσα και αισθητά πιο δυνατοί! Το καταλαβαίνω όταν είμαι ξαπλωμένη η καθιστή και ήρεμη! Είναι απίστευτο. Εν το μεταξύ βάζει και ο άνδρας μου το χέρι και σε κάποια χτυπήματα μου λέει ότι το καταλαβαίνει σαν έντονο παλμό!

Αχ κορίτσι μου!! Πρέπει να είναι υπέροχο συναίσθημα!! ❤️❤️❤️❤️

Εμένα μου έχουν πει σαν γουργουρισμα!! Εντωμεταξύ με ρωτούσαν από τη 15η εβδομάδα αν το νιώθω και έλεγα ότι για να μην το έχω νιώσει κάποιο πρόβλημα έχω εγώ!! Ο γιατρός εχθές μας είπε ότι θα ξεκινήσουμε να το νιώθουμε σε καμια βδομάδα!! Ο προηγούμενος μας είχε πει τέλος αυτού του μήνα με αρχές του επόμενου και πραγματικά ανυπομονούμε!! Βέβαια μια δυο φορές έχω νιώσει κάτι σαν απαλό σκουντηγμα αλλά και πάλι επειδή δεν συμβαίνει συχνά έχω μια αμφιβολία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Αχ κορίτσι μου!! Πρέπει να είναι υπέροχο συναίσθημα!! ❤️❤️❤️❤️

Εμένα μου έχουν πει σαν γουργουρισμα!! Εντωμεταξύ με ρωτούσαν από τη 15η εβδομάδα αν το νιώθω και έλεγα ότι για να μην το έχω νιώσει κάποιο πρόβλημα έχω εγώ!! Ο γιατρός εχθές μας είπε ότι θα ξεκινήσουμε να το νιώθουμε σε καμια βδομάδα!! Ο προηγούμενος μας είχε πει τέλος αυτού του μήνα με αρχές του επόμενου και πραγματικά ανυπομονούμε!! Βέβαια μια δυο φορές έχω νιώσει κάτι σαν απαλό σκουντηγμα αλλά και πάλι επειδή δεν συμβαίνει συχνά έχω μια αμφιβολία!! 

Στις πρωτότοκες εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου ότι το σύνηθες είναι στην 20η εβδομάδα. Βέβαια πολλές γυναίκες μπορεί να αργήσουν ακόμα περισσότερο μέχρι 22-23 εβδομάδα και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πάντως νομίζω ότι είναι αυτό που νιώθεις έτσι το ένιωσα και γω, θα δεις σε 1 βδομάδα θα είναι πολύ πιο δυνατό και ξεκάθαρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Σε ευχαριστω πολυ! Τι κατεβατό; Ηθελα και αλλο!😂 Ο γιατρος μου ηταν χρονια στο μητερα αλλα τα τελευταία χρονια ειναι στο γαία. Δε θα ειναι σε μονόκλινο οχι.. πολλα χρηματα. Σε δίκλινο (θα με αναβαθμίσει απο τρίκλινο). Η αληθεια ειναι πως στην ιδεα πως θα μου εχουν το μωρακι μονο του σε αλλο δωματιο, θελω να τους δαγκώσω 🤣ΟΛΟΥΣ🤣 απο την αλλη γνωριζω κ απο την αδερφη μου που γέννησε με καισαρική, πως να εκμεταλλευτώ αυτες τις 3,4 μερες να κοιμηθω, γιατι μετα δεν 🤪😳😂 αν μπορω να εχω τον άντρα μου μεσα μεχρι αργα θα ναι μια βοηθεια αν το αφηνουν (σε δίκλινο θα μαι και μαλλον παμε για καισαρική) 

Εγώ είχα την κόρη μου rooming in. Κοίτα είναι δύσκολο γιατί πραγματικά μου πήρε 16 ώρες να την βγάλω και μετά δεν είχα καθόλου χρόνο να ξεκουραστώ. Είναι πολύ σημαντική η ξεκούραση. Από την άλλη όμως, όσες γίνονται για πρώτη φορά μανουλες είναι μια καλή ευκαιρία να ρουφήξουν γνώσεις μέσα από τις απορίες τους από τις νοσηλεύτριες και τις μαίες εκεί. Γιατί κορίτσια το συναίσθημα με το που μπεις σπίτι πρώτη φορά με μωρό και φύγουν μαμάδες, θειαδες, πεθερές από το σπίτι είναι τρομακτικό 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Στις πρωτότοκες εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου ότι το σύνηθες είναι στην 20η εβδομάδα. Βέβαια πολλές γυναίκες μπορεί να αργήσουν ακόμα περισσότερο μέχρι 22-23 εβδομάδα και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πάντως νομίζω ότι είναι αυτό που νιώθεις έτσι το ένιωσα και γω, θα δεις σε 1 βδομάδα θα είναι πολύ πιο δυνατό και ξεκάθαρο!

Αχ τι ωραία!! Βασικά και εγώ για 20η εβδομάδα και μετά έχω διαβάσει σε όσες περιμένουν το πρώτο και γύρω στη 16η με 18η σε όσες έχουν ήδη κάνει παιδάκι!! Αλλά επειδή δεν ήξερα τα περί γραμμαρίων κλπ υπέθεσα πως είναι μεγαλούτσικη γιαυτό μας είπε σε καμια βδομάδα και γιαυτό ρώτησα κιόλας!! Μακάρι να μην αργήσει σε κανένα κορίτσι και να νιώσουμε όλες σύντομα αυτη την όμορφη αίσθηση!! Πάντως οφείλω να παραδεχτώ ότι το καλό στην επαρχία είναι ότι τουλάχιστον εδώ σε εμάς (ελπίζω να ισχύει το ίδιο και αλλού) είναι ότι μπορούμε να κλείσουμε ραντεβού κάθε 15 μέρες οπότε ακόμα και αν αργήσουμε να το νιώσουμε κάνουμε έναν υπέρηχο και ξέρουμε ότι όλα είναι καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Evaki! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήραμε και εμείς τα αποτελέσματα της αυχενικής και ήταν εξαιρετικά! Μάθαμε και το φύλο, είναι κοριτσάκι!! ❤️❤️❤️ 

Ανυπομονούμε τώρα να νιώσουμε τις πρώτες κλωτσίτσες! 👣

Κοπέλα μου καλημέρα σε σκεφτόμουν συνέχεια όταν ασχολιόμουν με το πινακακι ήθελα να σε κάνω ταγκ αλλά έλεγα μήπως σε φέρω σε δύσκολη θέση 

 

χαιρομαι που όλα είναι τέλεια 💜💜💜💜

η πητ σου είναι 29; Η έχει αλλάξει κάτι ;;;
Πες μας τ νέα σου με το καλό το μωράκι 💜💜💜💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Εγώ είχα την κόρη μου rooming in. Κοίτα είναι δύσκολο γιατί πραγματικά μου πήρε 16 ώρες να την βγάλω και μετά δεν είχα καθόλου χρόνο να ξεκουραστώ. Είναι πολύ σημαντική η ξεκούραση. Από την άλλη όμως, όσες γίνονται για πρώτη φορά μανουλες είναι μια καλή ευκαιρία να ρουφήξουν γνώσεις μέσα από τις απορίες τους από τις νοσηλεύτριες και τις μαίες εκεί. Γιατί κορίτσια το συναίσθημα με το που μπεις σπίτι πρώτη φορά με μωρό και φύγουν μαμάδες, θειαδες, πεθερές από το σπίτι είναι τρομακτικό 😂😂😂😂

Καλημερα 🥰💕🌺 Νομιζω πως οταν θα γινω μητερα αυτο το ανχος θα ειναι μόνιμο 🤪 Αχ να περασει ο καιρος, δε μπορω να περιμενω ρε σεις 🤣 Καταλαβαίνω πως το εννοεις ομως… Αλλά τι ευλογια ειναι ομως αυτο ε, να μπορεις να δημιουργήσεις μια νεα ψυχη, εναν νεο χτύπο καρδιας! Θα ειναι η πιο ομορφη μελωδία στα αυτια μας κοριτσια! Να μας πανε ολα καλα! Αυτο εχει σημασια!!! 
16 ωρες;😳 πω πω πω χαράς το κουραγιο σου! Να τη χαιρεσαι τη νεράιδά σου🧚🏼‍♂️❤️ Εγω θελω καισαρική η αληθεια ειναι, αλλα ποστευω θα μου το προτείνει και ο ιδιος, λογω μιας κλησης που εχω μεσα στη μήτρα… επισης παιρνω και Σαλοσπίρ 😕 δε το ψαχνω πολυ ομως, εχω πάψει… εμπιστεύομαι τον γιατρο να τα βγαλει περα αυτος 😂 αυτα κοριτσια ! Καλημερα 💕🌺🥰🍓🎈🧚🏼‍♂️🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Louna είπε:

Καλημερα 🥰💕🌺 Νομιζω πως οταν θα γινω μητερα αυτο το ανχος θα ειναι μόνιμο 🤪 Αχ να περασει ο καιρος, δε μπορω να περιμενω ρε σεις 🤣 Καταλαβαίνω πως το εννοεις ομως… Αλλά τι ευλογια ειναι ομως αυτο ε, να μπορεις να δημιουργήσεις μια νεα ψυχη, εναν νεο χτύπο καρδιας! Θα ειναι η πιο ομορφη μελωδία στα αυτια μας κοριτσια! Να μας πανε ολα καλα! Αυτο εχει σημασια!!! 
16 ωρες;😳 πω πω πω χαράς το κουραγιο σου! Να τη χαιρεσαι τη νεράιδά σου🧚🏼‍♂️❤️ Εγω θελω καισαρική η αληθεια ειναι, αλλα ποστευω θα μου το προτείνει και ο ιδιος, λογω μιας κλησης που εχω μεσα στη μήτρα… επισης παιρνω και Σαλοσπίρ 😕 δε το ψαχνω πολυ ομως, εχω πάψει… εμπιστεύομαι τον γιατρο να τα βγαλει περα αυτος 😂 αυτα κοριτσια ! Καλημερα 💕🌺🥰🍓🎈🧚🏼‍♂️🤩

Εγώ πάλι την τρέμω την καισαρική. Φυσικά αν υπάρξει ανάγκη εννοείται, δεν είναι προς συζήτηση. Αλλά προτιμώ να μου πάρει 24ωρα παρά καισαρική. Δε ξέρω γιατί την φοβάμαι τόσο. Έχω και εγώ θρόμβοφιλια. Δεν είναι κάτι. Σου σταματούν τις αντιπηκτικες ή τα σαλοσπιρ για κάποια 24ωρα πριν και μετά μπορείς να γεννήσεις όπως θέλεις. Ευτυχώς που έχουμε επιλογές σε αυτό το κομμάτι και η καθεμιά μπορεί να νιώσει άνετα και ασφαλής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Χαχαχα να σου πω!! Εγώ επειδή πρώτα είτε θα δει εξετάσεις ή θα μου μετρήσει πίεση κλπ από το άγχος ξεχνάω να ρωτήσω!! Μετά με τον υπέρηχο το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά οπότε μετά το ξεχνάω από την χαρά μου!! 

Είσαι δικιά μου εσυ!! Τα ίδια παθαίνω με εξετάσεις και πίεση!!! 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Louna είπε:

Σε ευχαριστω πολυ! Τι κατεβατό; Ηθελα και αλλο!😂 Ο γιατρος μου ηταν χρονια στο μητερα αλλα τα τελευταία χρονια ειναι στο γαία. Δε θα ειναι σε μονόκλινο οχι.. πολλα χρηματα. Σε δίκλινο (θα με αναβαθμίσει απο τρίκλινο). Η αληθεια ειναι πως στην ιδεα πως θα μου εχουν το μωρακι μονο του σε αλλο δωματιο, θελω να τους δαγκώσω 🤣ΟΛΟΥΣ🤣 απο την αλλη γνωριζω κ απο την αδερφη μου που γέννησε με καισαρική, πως να εκμεταλλευτώ αυτες τις 3,4 μερες να κοιμηθω, γιατι μετα δεν 🤪😳😂 αν μπορω να εχω τον άντρα μου μεσα μεχρι αργα θα ναι μια βοηθεια αν το αφηνουν (σε δίκλινο θα μαι και μαλλον παμε για καισαρική) 

Γεννησα το πρώτο μου παιδί πριν δύο χρόνια στο Γαια, δεν κατάφερα να κοιμηθω.. Θήλαζα και μου την έφερναν συνέχεια! Τα έπαιρναν μόνο νωρίς το πρωί τα μωρα να τα πλυνουν και να τα δει παιδίατρος και μετά πάλι τα έφερναν.. Μόνο αν το ζητούσα το έπαιρναν κ πάλι όμως αν εκλαιγε την έφερναν να θηλασω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Monica 92 είπε:

Εγώ πάλι την τρέμω την καισαρική. Φυσικά αν υπάρξει ανάγκη εννοείται, δεν είναι προς συζήτηση. Αλλά προτιμώ να μου πάρει 24ωρα παρά καισαρική. Δε ξέρω γιατί την φοβάμαι τόσο. Έχω και εγώ θρόμβοφιλια. Δεν είναι κάτι. Σου σταματούν τις αντιπηκτικες ή τα σαλοσπιρ για κάποια 24ωρα πριν και μετά μπορείς να γεννήσεις όπως θέλεις. Ευτυχώς που έχουμε επιλογές σε αυτό το κομμάτι και η καθεμιά μπορεί να νιώσει άνετα και ασφαλής.

Κοριτσια μ χαίρομαι πολύ που είστε όλες καλε με τα μπαμπάκια σας!!!έχω μερες να γράψω μας πέρασαν οι ιώσεις και ξεκίνησε ο μικρός σχολείο και βρήκα ευκαιρία για δουλειές στο σπίτι...εγώ έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα με το γιατρό μ προσπαθώ να μη το σκέφτομαι γτ δεν περνάμε οι μέρες να δούμε το ζουζουνακι μας!!!είχα πάει και για κάτι Ρουχακια τ μικρου και δεν κρατήθηκα πήρα και ένα φορεματάκι για τη μπουμπού μας ελπίζω να μην πάω στο γιατρό και μου πει είναι αγορι🤣🤣🤣🤣...κοριτσια οσο για το rooming in εγώ αυτή τη φορά θα το ζητήσω στο γιο μ μου είχε πει και ο γιατρός μ καλύτερα να μην το ζητήσω για να ξεκουραστώ και έκλαιγα έξω από το δωμάτιο που είχαν τα μωράκια...σε αυτό θα το έχω μαζί μου...είναι και λίγο περίεργες οι πρώτες μέρες με τις ορμόνες μας😇😇😇😇

Επεξεργάστηκε από Ονομα χρήστη
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μ χαίρομαι πολύ που είστε όλες καλε με τα μπαμπάκια σας!!!έχω μερες να γράψω μας πέρασαν οι ιώσεις και ξεκίνησε ο μικρός σχολείο και βρήκα ευκαιρία για δουλειές στο σπίτι...εγώ έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα με το γιατρό μ προσπαθώ να μη το σκέφτομαι γτ δεν περνάμε οι μέρες να δούμε το ζουζουνακι μας!!!είχα πάει και για κάτι Ρουχακια τ μικρου και δεν κρατήθηκα πήρα και ένα φορεματάκι για τη μπουμπού μας ελπίζω να μην πάω στο γιατρό και μου πει είναι αγορι🤣🤣🤣🤣...κοριτσια οσο για το rooming in εγώ αυτή τη φορά θα το ζητήσω στο γιο μ μου είχε πει και ο γιατρός μ καλύτερα να μην το ζητήσω για να ξεκουραστώ και έκλαιγα έξω από το δωμάτιο που είχαν τα μωράκια...σε αυτό θα το έχω μαζί μου...είναι και λίγο περίεργες οι πρώτες μέρες με τις ορμόνες μας😇😇😇😇

Εμενα με τρομάζει ο φυσιολογικός τοκετός 🤣 νομιζω πως η καισαρική ειναι μια απλη διαδικασια ρουτίνας πλεον… Αχ και εγω θα θελα τα μωράκια να τα εχουμε μαζι 🥰🥰🥰 κ μετα θα βαζω τον άντρα μου στο σπιτι να το βαζει στο στηθος και εγω θα κοιμαμαι 🤣🤣🤣 γερά να ναι τα μωράκια μας πανω απ ολα! 🥰🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasiliki14 είπε:

Είσαι δικιά μου εσυ!! Τα ίδια παθαίνω με εξετάσεις και πίεση!!! 😂😂😂

Ε μα πες μου τώρα!!! Βέβαια να τα λέμε και αυτά εγώ είμαι σε άλλο επίπεδο!! Σκέψου την προηγούμενη φορά που πήγα, πήγα λέει με λιστα με ερωτήσεις που ήθελα να κάνω και πάλι ξέχασα τα μισά!! 😅😅😅😅

Πάντως για να δώσω μια "ελπίδα" σε όσες κοπέλες θέλουν κοριτσάκι και δεν έχουν δει ακόμα το φυλο, μου έχουν πει όταν ξεχνας είναι κορίτσι και όταν έχεις νεύρα αγόρι!! Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι αλλά μια φορά πήγα να φύγω από το σπίτι χωρίς παπούτσια! 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Για τα κορίτσια που περιμένουν να αισθανθούν τα μωράκια τους και ανησυχούν (όπως εγώ!), ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι είναι πολύ πιθανό να το νιώσω εντός της επόμενης εβδομα΄δας. Αύριο κλείνω τις 20 εβδομάδες και μπαίνω στην 21η. @I want a baby

Καλό βράδυ σε όλες τις εγκυούλες! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...