Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ είχα ΠΗΤ στις 03/03, και μετά την αυχενική ο γιατρός μου έδωσε νεα ΠΗΤ 01/03. Περιμένουμε σίγουρα κοριτσάκι. Κάναμε και το ΝΙPT και όλα καλά. Έχω ραντεβού για Β Επιπέδου στις 25/10. Σήμερα ΄΄΄εκανα και την 1η δόση του εμβολίου (pfizer).

Είμαι 19 εβδομάδων και 1 ημέρας. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αρχίσει να αισθάνεστε τα μωράκια σας. Εγώ όχι ακόμη και ανυπομονώ!

Επίσης, οι περισσότερες παίρνετε ήδη συμπληρώματα σιδήρου; Εγω για την ωρα μόνο φυλλικό οξύ. Αλλά εκανα καποιες εξετάσεις και βγαινουν χαμηλές φεριτίνη/αιμοσφαιρίνη. Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρος...

 

Καλησπέρα και με το καλό το κοριτσάκι σας!!🌸

Εγώ παίρνω σίδηρο γιατί έχω χαμηλό, βιταμίνη d για τον ίδιο λόγο και πολυβιταμίνες εγκυμοσύνης. Φυλλικό έπαιρνα το πρώτο τρίμηνο!

Με το καλό να κάνετε και τη β’ επιπέδου και να είναι όλα καλά!!!💗😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 7/10/2021 at 7:22 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ σταμάτησα το φυλλικό μόλις τελείωσα το πρώτο τρίμηνο!! Αλλά θα σου πει ο γιατρός σου! 

Αίματος και ούρων κάνουμε κάθε μήνα, οπότε λογικά θα σου γράψει πάλι!😊

Εγώ έκανα τώρα(αν και μου τις είχε γράψει να τις κάνω πριν 2 εβδομάδες και το αμέλησα), κλασικά κάτω από το όριο ο αιματοκρίτης και η αιμοσφαιρίνη..και είναι κάτω από το όριο και τα ερυθρά αιμοσφαίρια…οπότε μου έδωσαν πάλι εξτρα σίδηρο…όλη μου τη ζωή είχα αναιμία, και στην εγκυμοσύνη ξέρω ότι πέφτει κι άλλο ούτως ή άλλως!! Μας ξεζουμίζουν τα μωράκια🤪😇

Σου εδωσε σίδηρο ε? Εγώ που έχω Αναιμία κ στίγμα μου έδωσε μόνο φυλλικο οξύ κ σίδηρο θα δούμε πιο μετά είπε. Γτ συνήθως λέει εμείς με αναιμία δεν έχουμε αιματοκρίτη. Σίδηρο όμως έχουμε. Τι να πω. Ας μας ξεζουμιζουν, μετά που θα τα ρουφάμε εμείς στα φιλιά να δεις τι θα πάθουν😁😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Αναστασία31 είπε:

Σου εδωσε σίδηρο ε? Εγώ που έχω Αναιμία κ στίγμα μου έδωσε μόνο φυλλικο οξύ κ σίδηρο θα δούμε πιο μετά είπε. Γτ συνήθως λέει εμείς με αναιμία δεν έχουμε αιματοκρίτη. Σίδηρο όμως έχουμε. Τι να πω. Ας μας ξεζουμιζουν, μετά που θα τα ρουφάμε εμείς στα φιλιά να δεις τι θα πάθουν😁😜

😄😍 Με τον σίδηρο ανεβαίνει και ο αιματοκρίτης όμως..έχεις πει στο γιατρό σου ότι έχεις αναιμία; Θα το δει κι από τις εξετάσεις λογικά και θα σου δώσει κι εσένα! Σκέψου ότι και κοπέλες που δεν έχουν αναιμία παίρνουν σίδηρο στην εγκυμοσύνη. Με το στίγμα δε ξέρω τι γίνεται. Μπορεί να έχεις και χαμηλό αιματοκρίτη λόγω αυτού πχ;

Εγώ λόγω της προηγούμενης εγκυμοσύνης και θηλασμού, έπαιρνα 1μιση χρόνο συνεχόμενα σίδηρο συν πολυβιταμίνες που είχαν και σίδηρο μέσα, μέχρι πριν 2-3 μήνες που σταμάτησα γιατί βαρέθηκα(γενικά τα βαριέμαι τα χάπια😆), οπότε τώρα που είδαμε ότι έπεσε πάλι αρκετά ο αιματοκρίτης μου είπε ο γιατρός μου να ξεκινήσω πάλι..

Χαχαχχα αχχ κι εγώ αυτή τη στιγμή περιμένω και κάνω υπομονή😍😍 γι’αυτό λέω χαλάλι τους όσα τραβάμε!! 😜 Αλλά και 5 μήνες ακόμα μέχρι να γεννήσουμε μου φαίνονται πολλοί χαχα🙈💓 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2021 at 1:35 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου Μαρία μου άντε τέλεια με το καλό! Έβαλα κοριτσάκι στο πινακακι  😍😍😍😍😍💜💜💜💜💜💜
 

Τωρα ποτε έχεις ξανά ραντεβού ; Σου είπε κάτι καινούργιο ; 🥰

@Xrisa95 Καλησπέρα σε ευχαριστώ ❤️❤️❤️❤️🥰🥰 29 Οκτωβρίου έχω πάλι,τίποτα άλλο.Εσυ πως πας;;

image.png

image.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2021 at 4:57 ΜΜ, ο/η Maira29 είπε:

Πως είσαι κορίτσι μου? Η αλήθεια είναι ότι ενώ ήξερα ότι ο άντρας μου δεν έχει στιγμα (είναι αιμοδότης οπότε όπως είπα και στον γιατρό φαντάζομαι θα τον είχαν ενημερώσει γιατί νομίζω δεν πρέπει να δίνεις αίμα!!) επειδή έχουμε ακούσει περιστατικα που δεν γνώριζαν για το στίγμα και γεννήθηκαν παιδάκια με μεσογειακή αναιμία αυτός ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου! Ο γιατρός μου δεν μπορώ να πω και σε αυτό ηταν αισιόδοξος δεν με αγχωσε απλά σου λέω επειδή έχουμε περιπτώσεις εγώ φοβήθηκα!! 

Όσο για τον πρώτο γιατρό (ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τα κορίτσια) στην προηγούμενη εγκυμοσυνη μου επειδή δεν είχα καθυστέρηση και επειδή είχα σταγόνες αίμα, όταν έμαθα ότι είμαι πήρα τηλέφωνο στον πρώτο γιατρό που βρήκα στο Google (δεν γνώριζα τότε ούτε τον γιατρό που μου έκανε την αποξεση ούτε αυτόν που έχω μέχρι στιγμής!) 

Όταν τον πήρα τηλέφωνο λοιπόν μου λέει έλα θα σε περιμένω γιατί μπορεί να είναι επαπειλουμενη εγκυμοσυνη ή να έχεις αποβολη! Πήγα, με εξέτασε και μου λέει κατά 95% το έχεις χάσει αλλά κάνε μια χοριακη. Πήγα έκανα τη χοριακη και έπεφτε τον πήρα τηλέφωνο και του το λέω και η απάντηση του?? Ναι πάρε με αύριο να σου πω τι θα κάνουμε γιατί τώρα είμαι σπίτι και δεν έχω καλό σήμα! 

Γιατί ζητάς συγγνώμη καλό είναι να μαθαίνουμε πραγματα και συμπεριφορές!!!! 

Γενικά με τους γιατρούς είναι πολύ δύσκολο το θέμα...ειδικά  στο θέμα το μαιευτικο που θέλει τεράστια ευαισθησία είσαι και εσύ σαν ασθενής ευάλωτος! Ειδικά αν είσαι σε μια κατάσταση όπως αυτή που περιγραφεις!!!ΑΚάποιες φορές όμως είναι και υποκειμενικο...Ας πούμε εμένα επειδή είμαι από εξωσωματική ο γιατρός που μου έκανε εξωσωματική είναι υπερβολικά τυπικός και δεν μιλάει καθόλου....μόνο αν κάνεις ερωτήσεις απαντά και είναι λίγο απόμακρος. Παρόλα αυτά μου βγάζει τεράστια εμπιστοσύνη! Δεν ξέρω πως το καταφέρνει; Είναι και πως θα σου κάτσει ο κάθε γιατρός! 

Τουλάχιστον τώρα είναι όλα τέλος καλό κι όλα καλά! 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Γιατί ζητάς συγγνώμη καλό είναι να μαθαίνουμε πραγματα και συμπεριφορές!!!! 

Γενικά με τους γιατρούς είναι πολύ δύσκολο το θέμα...ειδικά  στο θέμα το μαιευτικο που θέλει τεράστια ευαισθησία είσαι και εσύ σαν ασθενής ευάλωτος! Ειδικά αν είσαι σε μια κατάσταση όπως αυτή που περιγραφεις!!!ΑΚάποιες φορές όμως είναι και υποκειμενικο...Ας πούμε εμένα επειδή είμαι από εξωσωματική ο γιατρός που μου έκανε εξωσωματική είναι υπερβολικά τυπικός και δεν μιλάει καθόλου....μόνο αν κάνεις ερωτήσεις απαντά και είναι λίγο απόμακρος. Παρόλα αυτά μου βγάζει τεράστια εμπιστοσύνη! Δεν ξέρω πως το καταφέρνει; Είναι και πως θα σου κάτσει ο κάθε γιατρός! 

Τουλάχιστον τώρα είναι όλα τέλος καλό κι όλα καλά! 💗💗💗

Σαφώς είναι υποκειμενικό!! Όταν βλέπεις έναν γιατρό που μπορεί να είναι όπως λες απόμακρος αλλά τον ρωτάς και έχει την απάντηση σε κάθε απορία σου ή δεν αποφεύγει να σου απαντήσει λογικό να σου εμπνέει εμπιστοσύνη!! Τώρα για παράδειγμα σε αυτή την εγκυμοσύνη επειδή την κατάλαβα αμέσως στην πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα χοριακη. Μίλησα με τον γιατρό μου είπε να την επαναλάβω και ανάλογα πως θα πήγαινε θα μιλούσαμε ξανά για ραντεβού! Κάνω την τριτη μέρα διπλασιαζοταν κανονικά μου λέει οκ μην κάνεις άλλη έλα το Σάββατο (5η μέρα καθυστέρησης) να δούμε το σακο. Παμε λοιπόν και δεν βλέπουμε τίποτα!! Εγώ πανικό και ο γιατρός να μην μιλαει!! Μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα!! Μου λέει ηρέμησε καμιά φορά χρειάζεται να ανέβει πάνω από 1500 για να φανεί ο σακος βλέπω όμως που θα "κάτσει". Κάνε μια χοριακη τη Δευτέρα που θα είναι περίπου 3000 και μιλάμε ξανά! Αν και την επομένη εβδομάδα δεν δούμε κάτι τότε να αγχωθείς! Έρχεται η Δευτέρα, κάνω τη χοριακη 2650!! Απογοήτευση κλάμα πανικός.. Παίρνω τηλέφωνο τον γιατρό και μου λέει σούπερ έλα αύριο να σε δω!! Οπότε σε τέτοιους ανθρώπους πως να μην έχεις εμπιστοσύνη?? Αυτό το τέλος καλό είναι που έχει σημασία!! 

Συγνώμη ζήτησα γιατί το θεματακι μας είναι για ευχάριστα και δεν ήθελα να μυρισω κανένα κορίτσι με την άσχημη εμπειρία μου!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2021 at 11:10 ΠΜ, ο/η iovnn είπε:

Μακάρι σε όλες μας να πάνε όλα καλά. Έχω ΣΔ εδώ και 27 χρόνια οπότε θεωρούμαι υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη και για αυτό το δημόσιο νοσοκομείο. Στο ιδιωτικό αν κάτι δεν πάει καλά σε στέλνουν σε δημόσιο οπότε προσπαθώ να γλυτώσω οποιαδήποτε μεταφορά μπορεί να χρειαστεί και να είμαστε όσο πιο ασφαλείς γίνεται μαμά και παιδί. Ο γιατρός μου με έχει καθησυχάσει στο κομμάτι της μαίας αλλά με έχει προιδεάσει ότι μπορεί οι παιδίατροι εκεί μέσα να με ψιλό "τρελάνουν" με όλα όσα θα μου λένε... μου συνέστησε να βρω από πριν μία/έναν παιδίατρο που να νιώθω καλά μαζί τη/ςτου και να την/τον εμπιστεύομαι έτσι ώστε να είμαι ήρεμη. Για το φαγητό πιστεύω ότι όλο και κάποιο ταπεράκι θα πηγαινοέρχεται χαχαχαχα.

Λογικά θα μου κάνουν καισαρική καθώς θα πρέπει να γεννήσω το αργότερο μέχρι την 38η εβδομάδα. θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό αλλά δεν έχω και πολλές πιθανότητες...

 

στις On 8/10/2021 at 11:10 ΠΜ, ο/η iovnn είπε:

Μακάρι σε όλες μας να πάνε όλα καλά. Έχω ΣΔ εδώ και 27 χρόνια οπότε θεωρούμαι υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη και για αυτό το δημόσιο νοσοκομείο. Στο ιδιωτικό αν κάτι δεν πάει καλά σε στέλνουν σε δημόσιο οπότε προσπαθώ να γλυτώσω οποιαδήποτε μεταφορά μπορεί να χρειαστεί και να είμαστε όσο πιο ασφαλείς γίνεται μαμά και παιδί. Ο γιατρός μου με έχει καθησυχάσει στο κομμάτι της μαίας αλλά με έχει προιδεάσει ότι μπορεί οι παιδίατροι εκεί μέσα να με ψιλό "τρελάνουν" με όλα όσα θα μου λένε... μου συνέστησε να βρω από πριν μία/έναν παιδίατρο που να νιώθω καλά μαζί τη/ςτου και να την/τον εμπιστεύομαι έτσι ώστε να είμαι ήρεμη. Για το φαγητό πιστεύω ότι όλο και κάποιο ταπεράκι θα πηγαινοέρχεται χαχαχαχα.

Λογικά θα μου κάνουν καισαρική καθώς θα πρέπει να γεννήσω το αργότερο μέχρι την 38η εβδομάδα. θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό αλλά δεν έχω και πολλές πιθανότητες...

Κορίτσια καλησπέρα σας! 

Έχω μπει στον μήνα μου και ο γιατρός μου θέλει να με ξεγεννησει στο Αλεξάνδρας. Όντας αυτή τη στιγμή μονάδα κοβιντ και νοσοκομείο για θετικές εγκυους στον κορονοιο έχω τρομοκρατηθεί στην ιδέα αυτή και σκέφτομαι να πάω στο Ιασώ (όπου μπορει να με εξυπηρετήσει και εκεί). Ωστόσο επιμένει να πάμε στο Αλεξάνδρας καθώς είναι η ομάδα του εκεί και έχει πιο εύκολη πρόσβαση και συνεργασία. Θα ήθελα παρακαλώ οποία γνωρίζει την σημερινή κατάσταση εκεί μέσα όσο αναφορά τον κορονοιο. Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kokaki91 είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα σας! 

Έχω μπει στον μήνα μου και ο γιατρός μου θέλει να με ξεγεννησει στο Αλεξάνδρας. Όντας αυτή τη στιγμή μονάδα κοβιντ και νοσοκομείο για θετικές εγκυους στον κορονοιο έχω τρομοκρατηθεί στην ιδέα αυτή και σκέφτομαι να πάω στο Ιασώ (όπου μπορει να με εξυπηρετήσει και εκεί). Ωστόσο επιμένει να πάμε στο Αλεξάνδρας καθώς είναι η ομάδα του εκεί και έχει πιο εύκολη πρόσβαση και συνεργασία. Θα ήθελα παρακαλώ οποία γνωρίζει την σημερινή κατάσταση εκεί μέσα όσο αναφορά τον κορονοιο. Ευχαριστώ πολύ!!

Εμπιστευσου τον γιατρό σου. Δεν θα σε έθετε ποτέ σε κίνδυνο.. σίγουρα αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια στο ιδιωτικό αλλά από την άλλη νομίζω έτσι μας έχει κάνει η κοινωνία να αισθανόμαστε. Όλα τα σοβαρά περιστατικά, πάντα στο δημόσιο πηγαίνουν. Πες στον γιατρό της φοβίες σου για την κατασταση με τον κορονοιο και είμαι σίγουρη ότι αφού ξεγενναει εκεί θα μπορέσει να σου διαλευκάνει το τοπίο καλύτερα από τον καθένα. Με έναν πόνο 💗🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2021 at 3:25 ΜΜ, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ είχα ΠΗΤ στις 03/03, και μετά την αυχενική ο γιατρός μου έδωσε νεα ΠΗΤ 01/03. Περιμένουμε σίγουρα κοριτσάκι. Κάναμε και το ΝΙPT και όλα καλά. Έχω ραντεβού για Β Επιπέδου στις 25/10. Σήμερα ΄΄΄εκανα και την 1η δόση του εμβολίου (pfizer).

Είμαι 19 εβδομάδων και 1 ημέρας. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αρχίσει να αισθάνεστε τα μωράκια σας. Εγώ όχι ακόμη και ανυπομονώ!

Επίσης, οι περισσότερες παίρνετε ήδη συμπληρώματα σιδήρου; Εγω για την ωρα μόνο φυλλικό οξύ. Αλλά εκανα καποιες εξετάσεις και βγαινουν χαμηλές φεριτίνη/αιμοσφαιρίνη. Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρος...

 

Μαζί είμαστε! 25/10/2021 Β επιπέδου. Σήμερα κλείνω 20 βδομάδες.
Ανησυχώ κι εγώ για΄τι ακόμη δεν νιώθω το μωράκι. Κατι σαν σφιξιματάκια που και που μέσα στη μέρα. Περίμενα περισσότερα πράγματα. Εγώ παίρνω απο τον 4ο και μετά σίδηρο ασβέστιο, μαγνήσιο παίρνω απο την 7η βδομάδα. Το φυλλικό μετά την 14η ο γιατρός μου είπε να το σταματήσω. Α παίρνω και βιταμίνη D 1200IU, όχι παραπάνω μου είπε ο γιατρός.
Το φύλο δεν μας το είπε σίγουρα στη Α επιπέδου η εμβρυολόγος, ούτε ο γιατρός στην 16η βδομάδα. Μάλλον αγοράκι και οι δύο αλλά όχι με σιγουριά.
Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ΠΗΤ 6 Μαρτίου!
ΜΕ το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

@Xrisa95 Καλησπέρα σε ευχαριστώ ❤️❤️❤️❤️🥰🥰 29 Οκτωβρίου έχω πάλι,τίποτα άλλο.Εσυ πως πας;;

image.png

image.png

Άντε να περάσουν οι μέρες ❤️ 
 

ολα καλά εγώ κάτι συσπάσεις έχω τίποτα ανησυχητικό μ είπε ο γιατρός παίρνω μαγνήσιο ούτως η αλλως απλά θα πάρω λίγο παραπάνω! 
αυτα δν τα είχα στην κόρη μου γενικά είναι μια εντελώς διαφορετική εγκυμοσύνη ίσως γιατί τώρα επιβαρύνω κ πιο πολύ τον εαυτό μου 

αλλα όλα καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Μαζί είμαστε! 25/10/2021 Β επιπέδου. Σήμερα κλείνω 20 βδομάδες.
Ανησυχώ κι εγώ για΄τι ακόμη δεν νιώθω το μωράκι. Κατι σαν σφιξιματάκια που και που μέσα στη μέρα. Περίμενα περισσότερα πράγματα. Εγώ παίρνω απο τον 4ο και μετά σίδηρο ασβέστιο, μαγνήσιο παίρνω απο την 7η βδομάδα. Το φυλλικό μετά την 14η ο γιατρός μου είπε να το σταματήσω. Α παίρνω και βιταμίνη D 1200IU, όχι παραπάνω μου είπε ο γιατρός.
Το φύλο δεν μας το είπε σίγουρα στη Α επιπέδου η εμβρυολόγος, ούτε ο γιατρός στην 16η βδομάδα. Μάλλον αγοράκι και οι δύο αλλά όχι με σιγουριά.
Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ΠΗΤ 6 Μαρτίου!
ΜΕ το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας.

Καλώς μας ήρθες με το καλό το μωράκι σου!!! ❤️
να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη! 
πρωτο παιδάκι σου; Αν είναι πρώτη σου εγκυμοσύνη είναι φυσιολογικό να αργήσεις να το αισθανθείς με σιγουριά! Σε λίγο καιρό μην ανησυχείς θα το νιώθεις συνέχεια 🥰
 

θα σε βάλω στο πινακακι μας! 
 

πριν την β επιπέδου έχεις ξανά ραντεβού με τον γιατρό ; 
οσο για το φύλο υπομονή θα φανεί δν γίνεται να κρύβεται συνέχεια 😂🎈❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Κυριακή σε όλες κορίτσια μου κ άντε αύριο καλή μας εβδομάδα μόνο με χαρούμενα νέα, διάθεση κ ωραίες στιγμές ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλώς μας ήρθες με το καλό το μωράκι σου!!! ❤️
να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη! 
πρωτο παιδάκι σου; Αν είναι πρώτη σου εγκυμοσύνη είναι φυσιολογικό να αργήσεις να το αισθανθείς με σιγουριά! Σε λίγο καιρό μην ανησυχείς θα το νιώθεις συνέχεια 🥰
 

θα σε βάλω στο πινακακι μας! 
 

πριν την β επιπέδου έχεις ξανά ραντεβού με τον γιατρό ; 
οσο για το φύλο υπομονή θα φανεί δν γίνεται να κρύβεται συνέχεια 😂🎈❤️

Σ'ευχαριστώ πολύ. Είμαι παλιό μέλος αλλά σταμάτησα να γράφω μετά την πρώτη μου αποβολή την 6η βδομάδα λόγω ψυχολογίας.
Ναι η πρώτη μου είναι στην ουσία. Έχω ραντεβού σε 3 μέρες την Τετάρτη δηλαδή πριν τη Β επιπέδου.
Απλά σχετικά με το φύλο, όσες γνωρίζω που είχαν αγοράκι τις είπαν με μεγάλη σιγουριά για αγοράκι απο την 13η βδομάδα! Εμένα ακόμη τίποτα! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ. Είμαι παλιό μέλος αλλά σταμάτησα να γράφω μετά την πρώτη μου αποβολή την 6η βδομάδα λόγω ψυχολογίας.
Ναι η πρώτη μου είναι στην ουσία. Έχω ραντεβού σε 3 μέρες την Τετάρτη δηλαδή πριν τη Β επιπέδου.
Απλά σχετικά με το φύλο, όσες γνωρίζω που είχαν αγοράκι τις είπαν με μεγάλη σιγουριά για αγοράκι απο την 13η βδομάδα! Εμένα ακόμη τίποτα! 
 

Καλησπέρα και από εμένα ... Και εγώ είμαι στην 16η εβδομάδα και ούτε το έχω νιώσει ούτε μου έχουν πει το φύλο. Όλα στην ώρα τους... Και εγώ έχω μεγάλη αγωνια καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι όλα και να ζω το τώρα γιατί με είχε κατακλύσει το αγχος και μόνο κακό μου έκανα...

Όλα καλά θα μας πάνε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kokaki91 είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα σας! 

Έχω μπει στον μήνα μου και ο γιατρός μου θέλει να με ξεγεννησει στο Αλεξάνδρας. Όντας αυτή τη στιγμή μονάδα κοβιντ και νοσοκομείο για θετικές εγκυους στον κορονοιο έχω τρομοκρατηθεί στην ιδέα αυτή και σκέφτομαι να πάω στο Ιασώ (όπου μπορει να με εξυπηρετήσει και εκεί). Ωστόσο επιμένει να πάμε στο Αλεξάνδρας καθώς είναι η ομάδα του εκεί και έχει πιο εύκολη πρόσβαση και συνεργασία. Θα ήθελα παρακαλώ οποία γνωρίζει την σημερινή κατάσταση εκεί μέσα όσο αναφορά τον κορονοιο. Ευχαριστώ πολύ!!

Κορίτσι μου καλησπέρα... Μη σε αγχωνει το νοσοκομείο. Αν νιώθεις ασφάλεια με τον γιατρό σου όλα θα πάνε καλά. Εγώ είμαι υψηλού κινδύνου και πάμε στο Αλεξάνδρα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Γενικότερα δεν είναι τυχαίο που οι ιδιωτικές κλινικές δεν αναλαμβάνουν δύσκολα περιστατικά. Δεν έχουν τις υποδομές!!! Εγώ προσωπικά νιώθω ασφάλεια στο Αλεξάνδρα γτ μου το έχει μεταδώσει ο γιατρός μου. Όπως σε όλα τα νοσοκομεία έτσι και στα δημόσια γίνονται οι απαραίτητες εξετάσεις για να μπορέσεις να εισελθεις... Εύχομαι να το ξεπεράσεις αν ωστόσο δεν νιώθεις καλά με την ιδέα σκέψου ότι γενικότερα οι γιατροί θέλουν να ξεγεννουν στα ιδιωτικά γτ εισπράττουν περισσότερα για να σου προτείνει το δημόσιο κάτι παραπάνω θα ξέρει. Καθαρά προσωπική μου άποψη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Μαζί είμαστε! 25/10/2021 Β επιπέδου. Σήμερα κλείνω 20 βδομάδες.
Ανησυχώ κι εγώ για΄τι ακόμη δεν νιώθω το μωράκι. Κατι σαν σφιξιματάκια που και που μέσα στη μέρα. Περίμενα περισσότερα πράγματα. Εγώ παίρνω απο τον 4ο και μετά σίδηρο ασβέστιο, μαγνήσιο παίρνω απο την 7η βδομάδα. Το φυλλικό μετά την 14η ο γιατρός μου είπε να το σταματήσω. Α παίρνω και βιταμίνη D 1200IU, όχι παραπάνω μου είπε ο γιατρός.
Το φύλο δεν μας το είπε σίγουρα στη Α επιπέδου η εμβρυολόγος, ούτε ο γιατρός στην 16η βδομάδα. Μάλλον αγοράκι και οι δύο αλλά όχι με σιγουριά.
Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ΠΗΤ 6 Μαρτίου!
ΜΕ το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας.

Τι ωραία που είμαστε μαζί!!

Κάπου διάβασα ότι μπορεί να κάνεις μέχρι τη 22η, 23η εβδομάδα να νιώσεις το μωράκι... Ειδικά αν είναι η πρώτη εγκυμοσύνη. Μάλλον δεν έχουμε λόγο να ανησυχούμε, αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε βράδυ περιμένω πώς και πώς να το αισθανθώ! Αύριο που θα μιλήσω με τον γιατρό θα τον ρωτήσω για σιγουριά και θα σου γράψω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Μαζί είμαστε! 25/10/2021 Β επιπέδου. Σήμερα κλείνω 20 βδομάδες.
Ανησυχώ κι εγώ για΄τι ακόμη δεν νιώθω το μωράκι. Κατι σαν σφιξιματάκια που και που μέσα στη μέρα. Περίμενα περισσότερα πράγματα. Εγώ παίρνω απο τον 4ο και μετά σίδηρο ασβέστιο, μαγνήσιο παίρνω απο την 7η βδομάδα. Το φυλλικό μετά την 14η ο γιατρός μου είπε να το σταματήσω. Α παίρνω και βιταμίνη D 1200IU, όχι παραπάνω μου είπε ο γιατρός.
Το φύλο δεν μας το είπε σίγουρα στη Α επιπέδου η εμβρυολόγος, ούτε ο γιατρός στην 16η βδομάδα. Μάλλον αγοράκι και οι δύο αλλά όχι με σιγουριά.
Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ΠΗΤ 6 Μαρτίου!
ΜΕ το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας.

Καλως μας βρήκες! 

Έχουμε 1 βδομάδα διαφορά! Γεννάω 26/2! Λοιπόν σχετικά με το φύλο, εγώ περιμένω αγοράκι. Το είδαμε σχετικά νωρίς γιατί βοήθησε η θέση του! Ξέρω όμως πολλές κοπέλες και φίλες μου,που επειδή δεν είχε την κατάλληλη θέση με σιγουριά τους είπανε στην β επιπέδου, οπότε είναι καθόλου σπάνιο να βλέπεις το φύλο στον 5ο+ μήνα!

Τωρα σχετικά με τις εμβρυικες κινήσεις..νομίζω καμία πρωτότοκη δεν είναι σίγουρη πότε νιώθει ακριβώς το μωρό στην αρχη! Εγώ πχ εδώ και 1 βδομάδα ένιωθα να με κλωτσαει, ξαφνικά δεν το νιώθω τόσο έντονα🤷. Έχει να κάνει νομίζω και με τη θέση του πλακούντα και του μωρού! Πάντως πιστεύω ότι σε 2-3 βδομάδες θα μας είναι πια πολύ ξεκάθαρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.

Χτες από το απόγευμα και έπειτα άρχισε να πονάει η κοιλιά μου, όπως όταν αδιαθετουσα.πονακια κάθε 2-3 λεπτά, ξάπλωσα να χαλαρώσω και δε περνούσαν, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τις ενοχλήσεις.Γυρω στις 3 το πρωί πήρα ένα ντεπον και ησυχασα. Το πρωί πάλι τα ίδια, ίδιοι πόνοι. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να ξεκινήσω μαγνήσιο και μου έδωσε και αντιβίωση, amoxil του 1g δύο φορές τη μέρα ανά 12 Ώρο. Μου είπε πως μπορεί να είναι κάποια λοιμωξη από βακτήριο και να κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Τη τρίτη μου είπε να πάω στο καθορισμένο μας ραντεβού.

Αχ κορίτσια φοβήθηκα και ακόμα έχω άγχος να δω αν το μωράκι είναι καλά. Ευτυχώς από το μεσημέρι και μετά σήμερα νοιωθω πολύ καλύτερα.Σχεδον δεν πονάω καν. 

Ας ελπισω πως όλα είναι καλά.🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.

Χτες από το απόγευμα και έπειτα άρχισε να πονάει η κοιλιά μου, όπως όταν αδιαθετουσα.πονακια κάθε 2-3 λεπτά, ξάπλωσα να χαλαρώσω και δε περνούσαν, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τις ενοχλήσεις.Γυρω στις 3 το πρωί πήρα ένα ντεπον και ησυχασα. Το πρωί πάλι τα ίδια, ίδιοι πόνοι. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να ξεκινήσω μαγνήσιο και μου έδωσε και αντιβίωση, amoxil του 1g δύο φορές τη μέρα ανά 12 Ώρο. Μου είπε πως μπορεί να είναι κάποια λοιμωξη από βακτήριο και να κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Τη τρίτη μου είπε να πάω στο καθορισμένο μας ραντεβού.

Αχ κορίτσια φοβήθηκα και ακόμα έχω άγχος να δω αν το μωράκι είναι καλά. Ευτυχώς από το μεσημέρι και μετά σήμερα νοιωθω πολύ καλύτερα.Σχεδον δεν πονάω καν. 

Ας ελπισω πως όλα είναι καλά.🙏

Ακριβώς το ίδιο έπιασε κι εμένα απο το πρωί.. Πονάκια τα οποία έχω ακόμη αλλά δεν πήρα ακόμη τον γιατρό θα δω και αύριο πως θα είμαι. ΠΑίρνω ήδη μαγνήσιο απο τις αρχές της εγκυμοσύνης και την Τετάρτη έχω το προκαθορισμένο ραντεβού. Μακάρι να είναι φυσιολογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλή Κυριακή σε όλες κορίτσια μου κ άντε αύριο καλή μας εβδομάδα μόνο με χαρούμενα νέα, διάθεση κ ωραίες στιγμές ❤️

Ελπίζω να είχατε μια όμορφη Κυριακή και να έχουμε μια ωραία εβδομάδα!!!!! ❤️❤️❤️🌸🌸🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.

Χτες από το απόγευμα και έπειτα άρχισε να πονάει η κοιλιά μου, όπως όταν αδιαθετουσα.πονακια κάθε 2-3 λεπτά, ξάπλωσα να χαλαρώσω και δε περνούσαν, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τις ενοχλήσεις.Γυρω στις 3 το πρωί πήρα ένα ντεπον και ησυχασα. Το πρωί πάλι τα ίδια, ίδιοι πόνοι. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να ξεκινήσω μαγνήσιο και μου έδωσε και αντιβίωση, amoxil του 1g δύο φορές τη μέρα ανά 12 Ώρο. Μου είπε πως μπορεί να είναι κάποια λοιμωξη από βακτήριο και να κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Τη τρίτη μου είπε να πάω στο καθορισμένο μας ραντεβού.

Αχ κορίτσια φοβήθηκα και ακόμα έχω άγχος να δω αν το μωράκι είναι καλά. Ευτυχώς από το μεσημέρι και μετά σήμερα νοιωθω πολύ καλύτερα.Σχεδον δεν πονάω καν. 

Ας ελπισω πως όλα είναι καλά.🙏

Και εγώ είχα συσπάσεις. Με το μαγνήσιο μου σταμάτησαν. Να πίνεις και πολύ νερό. Τουαλέτα πάς; Μήπως είναι το έντερο που σε πονάει; Αντιβίωση σου έδωσε μην τυχόν είναι κάνα μικρόβιο; Η απορία που μου γεννήθηκε είναι πώς σου έδωσε τόσο εύκολα αντιβίωση. Βέβαια εγώ έχω γιατρό που ούτε Maalox δεν με αφήνει να πάρω και γι'αυτό ίσως μου κάνει εντύπωση που χωρίς εξέταση σου σύστησε αντιβίωση. Όλα καλά θα είναι. Έχει πολλά πονακια η διάρκεια της εγκυμοσύνης 🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ. Είμαι παλιό μέλος αλλά σταμάτησα να γράφω μετά την πρώτη μου αποβολή την 6η βδομάδα λόγω ψυχολογίας.
Ναι η πρώτη μου είναι στην ουσία. Έχω ραντεβού σε 3 μέρες την Τετάρτη δηλαδή πριν τη Β επιπέδου.
Απλά σχετικά με το φύλο, όσες γνωρίζω που είχαν αγοράκι τις είπαν με μεγάλη σιγουριά για αγοράκι απο την 13η βδομάδα! Εμένα ακόμη τίποτα! 
 

Καλησπέρα με το καλό μια υγιή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!! Η αλήθεια είναι ότι εμένα στο προηγούμενο μωράκι μου πέρσι, από την αυχενική είχαμε δει ότι είναι αγόρι, βασικά φαινόταν τόσο καθαρά που το καταλάβαμε κι εγώ κι ο άντρας μου που ήταν η πρώτη μας φορά, και ρωτήσαμε εμείς το γιατρό😆😄😄 Και πάλι βέβαια μας είπε 70% πιθανότητα(στην αυχενική δε λένε με σιγουριά), αλλά δεν είχαμε καμία αμφιβολία😄 Άλλα μωράκια βέβαια δεν φαίνονται..Μια φίλη μου πχ που είχε κι εκείνη αγόρι και ήμασταν έγκυες μαζί πέρσι, δε φαινόταν ούτε στην αυχενική ούτε μετά, στη β’ επιπέδου το είδαν ότι είναι αγοράκι! Είναι και ανάλογα τη θέση που έχει το μωράκι! Στη β’ επιπέδου θα σου πουν με σιγουριά! Με το καλό σου εύχομαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας..Θα ηθελα τη γνωμη σας παρακαλω..Ειμαι 39ετων χωρις ιστορικό γυναικολογικων παθησεων ή αποτυχημενων κυησεων..Η εξωσωματικη εγινε για λογους μεσογειακης γιατι κ οι 2ειμαστε φορεις στίγματος..Λοιπον 22/8 πρωτη ημε περιδ..9/9 εμβρυομεταφορα 1εμβρυου 6ημερων με βλαστοκυστες..1η χοριακη 21/9 195μον..1ος υπερηχος 4/10 ειδαμε σακο εμβρυο ολα ενδομήτρια καμια παλιδρομηση καρδουλα ακούστηκε αμυδρα..ειναι νωρις μου είπε εισαι 6εβδ κ 1ημ μαλλον..Τελευταια χοριακη 9/10 εχτες 6222(δεν μου το σχολιασε καν ο γιατρος υπομονη ειπε) αλλα στη μετρηση της 6/9 4555 μου ειπε οτι δειχνει οτι δεν προχωραει..Αυριο εχω παλι υπερηχο..Λετε να πηγαινει σε αποβολη?Ευχαριστώ πολυ κ ευχομαι τα καλύτερα σε ολες σας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.

Χτες από το απόγευμα και έπειτα άρχισε να πονάει η κοιλιά μου, όπως όταν αδιαθετουσα.πονακια κάθε 2-3 λεπτά, ξάπλωσα να χαλαρώσω και δε περνούσαν, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τις ενοχλήσεις.Γυρω στις 3 το πρωί πήρα ένα ντεπον και ησυχασα. Το πρωί πάλι τα ίδια, ίδιοι πόνοι. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να ξεκινήσω μαγνήσιο και μου έδωσε και αντιβίωση, amoxil του 1g δύο φορές τη μέρα ανά 12 Ώρο. Μου είπε πως μπορεί να είναι κάποια λοιμωξη από βακτήριο και να κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Τη τρίτη μου είπε να πάω στο καθορισμένο μας ραντεβού.

Αχ κορίτσια φοβήθηκα και ακόμα έχω άγχος να δω αν το μωράκι είναι καλά. Ευτυχώς από το μεσημέρι και μετά σήμερα νοιωθω πολύ καλύτερα.Σχεδον δεν πονάω καν. 

Ας ελπισω πως όλα είναι καλά.🙏

Καλησπέρα Ριάκι!! Αχ αγχώθηκα στην αρχή με το μήνυμά σου, αλλά μετά οκ. Όλα καλά θα πάνε, αφού ήδη είσαι καλύτερα και μίλησες και με το γιατρό σου!🙏❤️

Πώς είσαι τώρα;

Να μας γράψεις την Τρίτη νέα σου!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η kokaki91 είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα σας! 

Έχω μπει στον μήνα μου και ο γιατρός μου θέλει να με ξεγεννησει στο Αλεξάνδρας. Όντας αυτή τη στιγμή μονάδα κοβιντ και νοσοκομείο για θετικές εγκυους στον κορονοιο έχω τρομοκρατηθεί στην ιδέα αυτή και σκέφτομαι να πάω στο Ιασώ (όπου μπορει να με εξυπηρετήσει και εκεί). Ωστόσο επιμένει να πάμε στο Αλεξάνδρας καθώς είναι η ομάδα του εκεί και έχει πιο εύκολη πρόσβαση και συνεργασία. Θα ήθελα παρακαλώ οποία γνωρίζει την σημερινή κατάσταση εκεί μέσα όσο αναφορά τον κορονοιο. Ευχαριστώ πολύ!!

Με το καλό θα σου πω πρώτα με ένα πόνο!!Καλησπέρα τν σημερινή κατάσταση δεν τν ξέρω..Μια φίλη μου που γέννησε πέρυσι μου είπε ότι ήταν αλλά χειρουργεία για COVID και άλλος όροφος για τς λεχώνες..Να μην είναι θετικές στ. Κορονοιο με τς λεχώνες τς άλλες.Μίλησες με τν γιατρό,του είπες τς προβληματισμούς σου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...