Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι από περιοχή σε περιοχή! Εγώ περνάω κανονικά, δεν χρειάζεται να πάω από εκεί να έχω συνάντηση με την επιτροπη, απλά συνεδριάζει μια φορά την εβδομάδα βλέπει τον φάκελο σου και τον εγκρίνει. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις αν εγκρίθηκε ( εμένα πχ μου είπαν ότι συνεδριάζει κάθε Τρίτη οπότε κάθε φορά που καταθέτω παιρνω τηλέφωνο Τετάρτη και ρωταω αν όλα είναι οκ. Επίσης σου βγάζουν και ένα χαρτί που αποδεικνύει ότι πληρώνεσαι απ' το ΙΚΑ και καλό είναι να το πας στον εργοδότη σου απλά για ενημέρωση! Είναι λίγο διαδικασία αλλά αν το κάνεις μια φορά μετά απλά πας μια φορά το μήνα και ξεμπερδευεις! Εμένα την τελευταία φορά μου ζήτησαν να πάω και έναν υπέρηχο μαζί με τα χαρτιά του Οκτωβρίου που θα φαίνεται η ηλικία κύησης...είναι στο χέρι και της κάθε επιτροπής τι θα ζητάει κάθε φορά, αλλά γενικά πιστεύω ότι λόγο covid είναι και αυτοί πιο ελαστικοί.

Όντως Ναντινακι από επιτροπή σε επιτροπή διαφέρει 

ακόμα κ στην Αθήνα από ΙΚΑ σε ΙΚΑ εμένα μ είχαν ζητήσει άλλα χαρτιά πριν 2 χρόνια στην κόρη μου κ τώρα που πηγα για τον άντρα μ εδώ Λάρισα επαρχία πάλι το έχουν διαφορετικά 

βέβαια τώρα με τον κοβιντ βοηθαει λίγο για το πέρα δώθε γιατί εγώ με τις αναρρωτικές στην κόρη μου είχα πολύ πέρα δώθε κ χαρτούρα! 
 

αλλα αξίζει η διαδικασία να είστε σπιτάκι σας να είστε ξεκούραστες κ να απολαύσετε κάθε στιγμή ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Εμένα που δν πάει σχολείο τώρα μ ανέβασε 37 δέκατα τι να πει κανεις είναι κ ο καιρός τώρα που δν βοηθάει! Περαστικά σας! 
Την Δευτέρα με το καλό να μας έχεις ωραία νέα! Κ να είναι όλα καλά με τον τράχηλο εύχομαι! Αν πχ κάτι δν πήγαινε καλά δεν θα το ένιωθες σαν πίεση σαν κάτι εκεί κάτω; Η δν παίζει ρόλο ; Ρωτάω γιατί δν γνωρίζω πολύ καλά περί αυτού του θέματος! 

Να σου πω ούτε και εγώ ξέρω. Από όσα έχω διαβάσει, δεν νιώθεις κάτι. Πήγαιναν δηλαδή κοπέλες και τους έλεγαν ο τράχηλος σου είναι ανοιχτός. Και εγώ απορούσα, μα καλά δεν ένιωσαν κάτι;;;; Να φρικαρεις είναι. Το άσχημο είναι ότι ο βήχας μου προκαλεί συσπάσεις που δεν βοηθούν. Παίρνω μαγνήσιο ωστόσο εδώ και μια εβδομάδα. Περαστικά και σε εσάς.. Έχω αρχίσει και απελπιζομαι ειλικρινά. Ειναι και η κλεισούρα και η ξάπλα τόσους μήνες. Μιλάμε θα το χάσω το μυαλό μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2021 at 2:26 ΜΜ, ο/η Louna είπε:

Κορίτσια ονομα εχετε βρει για τα νεραϊδακια μας;;; Πείτε καμια ιδεα αν εχετε. Θα σας πω τι σκεφτηκα:

αγορακι: Ιάσωνας, Δαυίδ, Άγγελος 

κοριτσάκι: Αριάδνη, Νεφέλη, Ιζαμπέλα 

 

Κορίτσι μου εμείς έχουμε σκεφτεί....γιατί το έχουμε τάξει στην Παναγιά...αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακριβώς σε όνομα...θα ήθελα κάτι κοντινό στο Μαρία! Είναι κοριτσάκι άρα εύκολα θα βρούμε κάτι...έχουμε κάνει κάποιες επιλογές θα δούμε.....

Μα τι όμορφα ονόματα τα δικά σου βρε κορίτσι μου όλα είναι ένα κι ένα... 💓💓

στις On 2/10/2021 at 6:38 ΜΜ, ο/η Maira29 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για την απάντηση!! Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί υπερβολικά λόγω μιας παλινδρομης που είχα τον Φεβρουάριο και λόγω του ότι τώρα μου έχουν βγει όλα όσα δεν είχα πριν όπως πχ και ο θυρεοειδής! Πριν από περίπου ένα μήνα που είχα ραντεβού με την ενδοκρινολογο η πίεση μου ήταν στα φυσιολογικά! Για το σαλοσπιρ ή ασπιρίνη με ρώτησε αν μου είχε δώσει και αφού του είπα όχι είδε ξανα τα αποτελέσματα της αυχενικής και μου λέει οκ δεν χρειάζεται απλά παρακολουθησε το! 

Εγώ είμαι στο όριο για προεκλαμψία και προληπτικά παίρνω σαλοσπίρ...κι εγώ έκοψα αλάτι ( προσπαθώ δηλαδή) ...

Έχω ακούσει όμως ότι οι εγκυουλες ανεβάζουμε πίεση καμιά φορά! Παρακολούθησε το αλλά μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου!!!! 💓💓 Ξέρεις μπορεί και από το άγχος σου από το ίδιο το γεγονός να ανεβαίνει η άτιμη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2021 at 12:40 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Εμείς στην αρχή είχαμε(ακόμα δηλαδή) το αυγό του aptica, είχαμε πάρει όλο το σύστημα μεταφοράς που σας έστειλα παραπάνω. Αυτό είναι μέχρι 13 κιλά, εμάς ο μικρούλης είναι αδύνατος δηλαδή τώρα 13 μηνών δεν είναι ούτε 9,5 κιλά, οπότε τον έχω σε αυτό ακόμη γιατί το θεωρώ πιο ασφαλές να κοιτάει προς τα πίσω. Βέβαια είναι πολύ ψηλός οπότε δε ξέρω μήπως έπρεπε να το αλλάξω γι’αυτό, αλλά δεν έχω βρει κάπου μέχρι πόσα εκατοστά είναι ούτε έχω ρωτήσει να πω την αλήθεια. Ελπίζω να μη ζορίζεται. Έχουμε πάρει όμως και ένα καινούργιο που το έψαξα κι εγώ πολύ, το οποίο είναι για 9-36 κιλά το οποίο θα χρησιμοποιήσουμε όταν δεν του κάνει πια το αυγό.

Επίσης κορίτσια να ξέρετε όταν ψάχνετε για κάθισμα, να κοιτάτε και τα αποτελέσματα από τα κρας τεστ από ανεξάρτητους φορείς οι οποίοι είναι δύο, δε θυμάμαι τώρα πώς τους λένε γιατί τα έψαχνα τον Ιούνιο, αλλά αν θέλετε μπορώ να τα βρω.

Γενικά είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη με αυτό το θέμα λόγω του ότι πέρσι που ήμουν 7 μηνών έγκυος στο γιο μου είχα ένα άσχημο τροχαίο, έχασα τις αισθήσεις μου λόγω του ότι είχα πολύ χαμηλό ζάχαρο και πάθαινα υπογλυκαιμίες, και τράκαρα με νταλίκα στην εθνική και έπεσα στη μπάρα(ήμουν αριστερή λωρίδα), ευτυχώς είχαμε Άγιο και δεν πάθαμε τίποτα ούτε εγώ ούτε το μωρό, το αμάξι πάει βέβαια, αλλά από τότε είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη με το θέμα της ασφάλειας πόσο μάλλον για τα μωρά. Οπότε προτίμησα να πάρω ένα από τα πιο ακριβά καθίσματα για 9-36 το οποίο είχε όμως από τα πιο καλά αποτελέσματα στα κρας τεστ. Πιστεύω αξίζει να επενδύσεις σε ένα καλό κάθισμα αυτοκινήτου, γιατί θα το έχει το παιδί μέχρι 10 χρονών, δηλαδή θα τα βγάλει τα λεφτά του και θα είναι και πιο ασφαλές το μικράκι. 

Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι είναι καλύτερα να αγοράζεις κατηγορία κατηγορία και όχι ένα 0-36!

Αχ βρε πρινσεσακι τι μου λες τώρα!!! Αχ να είστε καλά κοριτσάκι μου! Θα τα κοιτάξω όλα όσα είπες κι εδώσα βάση σε όλες τις πληροφορίες! Είναι λογικό να είσαι τόσο προσεκτική μετά από αυτό που πέρασες και πρέπει να το κοιτάμε τελικά εις βάθος !! 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/10/2021 at 5:25 ΜΜ, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Γυρίσαμε από την αυχενική μας!Όλα πήγαν πολύ καλά!Οι μετρήσεις ήταν καλές και γενικά ο γιατρός ήταν πολύ ευχαριστημένος! Οπότε συνεχίζουμε με αισιοδοξία!

Α και μας είπε μάλλον κοριτσάκια 😍😍😍

Κοριτσάκι μου όμορφο αυτά είναι τέλεια νέα!!! Πρώτα απ'όλα που είναι και τα τρία καλά και δεύτερον ότι είναι κοριτσουδες!!! Μπράβο!!! 

 

στις On 4/10/2021 at 8:13 ΜΜ, ο/η Αναστασία31 είπε:

Βγήκαν κορίτσια μου κ είναι φυσιολογικα για τα σύνδρομα. Επίσης είναι μπέμπης. Κοντεύω να τρελαθώ απ τη χαρά μου κ δε μπορώ να το πιστέψω σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις ευχές σας κ τη θετική ενέργεια. 

 

Αχ δεν ξέρεις πόσο συγκινήθηκα τώρα που το διάβασα! Πραγματικά μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα από εδώ και πέρα! Να έχεις μεγάλη πίστη στον μπέμπη σου όλα θα πάνε καλά! Έφτασες ως εδώ για να πάνε όλα καλά και ξεπέρασες πολλά εμπόδια! Μπράβο Αναστασία μου!!!! 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια εσείς δουλεύεται;;;εχει βγει κάποια μς αναρρωτική;;;;

 

στις πριν 23 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Εγώ είμαι με αναρρωτική. Μεγάλο παιδεμα με τα λεφτά του ΙΚΑ. Κάναμε την αίτηση μόλις χθές. Και τώρα περιμένουμε να δούμε..

Κι εγώ έχω βγει σε αναρρωτικη κορίτσια μου....άλλο μεγάλο θέμα αυτό. 

Την πρώτη την πληρώθηκα σχετικά γρήγορα...οι υπόλοιπες θα περνάνε από επιτροπή! Περιμένω λεφτά από Ιούλιο!!! Πήγε ο άντρας μου και του έδωσαν ένα τηλ που κάλεσα και μου είπαν ότι θα αργουν λόγω κοβιντ. Παρόλα αυτά την Παρασκευή έγινε μια επιτροπή και με πήραν τηλ να προσκομίσω έναν υπέρηχο.το έκανα και περιμένω τηλέφωνο για να μπουν τα λεφτά του Ιουλίου!!!!!!! Μα τι αργοπορία είναι αυτή!!!

Από την άλλη λέω θα μπουν πιο αργά όταν θα πρέπει να αγοράσουμε μωρουδιακα....από την άλλη με γιατρούς και εξετάσεις σαν επιπλέον έξοδα έχουμε αρχίσει να στενευομαστε πολύ οικονομικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Hailey είπε:

Καλησπερα κ απο μενα. Εχω καιρο να σας γραψω αν και σας παρακολουθω και χαιρομαι που ολες ειστε καλα. Την Πεμπτη εχω την αυχενικη κ ανυπομονω! Συνεχιζω κανονικα τη δουλεια κ ενω τις πρωτες βδομαδες ημουν χαλια κ πολυ εξαντλημενη, τωρα ειμαι πολυ καλυτερα. Ειδικα απο όταν ξεκινησα τις pregnancare max ειδα τεραστια διαφορα. Τωρα είμαι στην 12η βδομαδα, ειμαι πολυ καλα απο συμπτωματα δοξα τω Θεω κ απλα περιμενω να δω το μπεμπακι μου την Πέμπτη. Ελπιζω ολα να ειναι καλα!

Με το καλό η αυχενικουλα σου κορίτσι μου!!!!! Πες μας νέα σου!!

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια είχαμε το καθιερωμένο ραντεβού στον γυναικολόγο σήμερα είδαμε το μωράκι όλα καλά!!! 
μας είπε κ ο γυναικολόγος (όπως κ η εμβρυολογος)  ότι είναι αγόρι είδαμε κ τ προσόντα πάλι ποια είμαι εγώ για να τ αμφισβητήσω χαχαχα😂 

 

εχετε άλλα κορίτσια ραντεβού με γιατρό αυτές τις μέρες ; 👶🎉

 

αντε βρε χρυσακο τι καλά!!! Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και ο αγοραρος υγιέστατος!!!! Μπράβο!!! 💓💓💓

Εγώ έχω Δευτέρα κι ανυπομονώ γιατί μας έλειψε το σπορακι μας!!!

Είδα ότι κάπου ανέφερες την β επιπέδου.το κλείσατε από τώρα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για το θέμα των ονομάτων!!! 

Στην μητρόπολη αχαιας που είμαι εγώ μάλλον δεν επιτρέπουν δύο ονόματα...έχετε ακούσει κάτι;

Στις δικές σας περιοχες επιτρέπουν;;;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου εμείς έχουμε σκεφτεί....γιατί το έχουμε τάξει στην Παναγιά...αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακριβώς σε όνομα...θα ήθελα κάτι κοντινό στο Μαρία! Είναι κοριτσάκι άρα εύκολα θα βρούμε κάτι...έχουμε κάνει κάποιες επιλογές θα δούμε.....

Μα τι όμορφα ονόματα τα δικά σου βρε κορίτσι μου όλα είναι ένα κι ένα... 💓💓

Εγώ είμαι στο όριο για προεκλαμψία και προληπτικά παίρνω σαλοσπίρ...κι εγώ έκοψα αλάτι ( προσπαθώ δηλαδή) ...

Έχω ακούσει όμως ότι οι εγκυουλες ανεβάζουμε πίεση καμιά φορά! Παρακολούθησε το αλλά μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου!!!! 💓💓 Ξέρεις μπορεί και από το άγχος σου από το ίδιο το γεγονός να ανεβαίνει η άτιμη!! 

Και εμείς το έχουμε ταγμένο στην Παναγία. Για κορίτσι έχουμε καταλήξει. Αλλά αν είναι αγόρι θα έχουμε θέμα, γιατί είχαμε τάξει και τα δίδυμα και επειδή είχαμε καταλήξει πως θα τα βγάλουμε δε θα μπορούσα να δώσω τα ονόματά τους στο επόμενο παιδάκι μας. Οπότε το Μάριος και το Παναγιώτης είναι δωσμενα στα αγοράκια μου στον ουρανό. Τι άλλο υπάρχει για αγοράκι ξέρετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Εμείς έχουμε την Δευτέρα ραντεβού. Έχω μεγάλη απορία να δω τι γίνεται με τον τράχηλο.. κόλλησε και η μικρή μια ίωση από το σχολείο και με έπιασε και μένα βήχας και τώρα τρέμω για την περίδεση. Βήμα βήμα και μακάρι να πάνε όλα καλά.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κοπέλα μου...Αστα με αυτές τις ιώσεις και εμένα ο μικρός πηγε μια εβδομάδα παιδικο μετά τον είχα 2 εβδομάδες αρρωστο μου έκανε πυρετό 38 με 39 μετά τον πήγα 3 μέρες τώρα πάλι άρρωστος τα έχει παίξει ευτυχώς εγώ ένα μπουκωματακι πέρασα μόνο...πήρες το γιατρό σου τηλέφωνο δεν θα είχες κάποια ενοχλήσει αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κοπέλα μου...Αστα με αυτές τις ιώσεις και εμένα ο μικρός πηγε μια εβδομάδα παιδικο μετά τον είχα 2 εβδομάδες αρρωστο μου έκανε πυρετό 38 με 39 μετά τον πήγα 3 μέρες τώρα πάλι άρρωστος τα έχει παίξει ευτυχώς εγώ ένα μπουκωματακι πέρασα μόνο...πήρες το γιατρό σου τηλέφωνο δεν θα είχες κάποια ενοχλήσει αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα;;;;

Εμάς είναι η τρίτη μας χρονιά στο σχολείο, οπότε ευτυχώς αυτό το στάδιο του μια βδομάδα πάω δύο δεν πάω το έχουμε περάσει. Εγώ ήμουν αρρωστιαρα απλά τώρα έχω απογινει. Και περαστικός να περάσει άρρωστος έξω από το σπίτι θα την αρπάξω. Δυστυχώς όταν και αν κονταινει ο τράχηλος οι εγκυουλες δεν είναι σε θέση να το καταλάβουν. Μόνο με τη μέτρηση στους υπερήχους. Δεν αισθάνεσαι πόνο δηλαδή. Δεν το έχω ξαναπεράσει, από αυτά που έχω διαβάσει και μου έχουν πει μοιράζομαι μαζί σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Εμάς είναι η τρίτη μας χρονιά στο σχολείο, οπότε ευτυχώς αυτό το στάδιο του μια βδομάδα πάω δύο δεν πάω το έχουμε περάσει. Εγώ ήμουν αρρωστιαρα απλά τώρα έχω απογινει. Και περαστικός να περάσει άρρωστος έξω από το σπίτι θα την αρπάξω. Δυστυχώς όταν και αν κονταινει ο τράχηλος οι εγκυουλες δεν είναι σε θέση να το καταλάβουν. Μόνο με τη μέτρηση στους υπερήχους. Δεν αισθάνεσαι πόνο δηλαδή. Δεν το έχω ξαναπεράσει, από αυτά που έχω διαβάσει και μου έχουν πει μοιράζομαι μαζί 

Ελπίζω να είναι όλα καλά με τη μέτρηση σου!!!θα περιμένουμε τα νέα σου...όσο για τις ιώσεις διάβασα και εγώ ότι το ανοσοοποιητικο σύστημα μας είναι πολύ χαμηλό στη εγκυμοσυνη οπότε ελπίζω τουλάχιστον να τα περνάμε ελαφριά...εγώ φοβάμαι πολυ για τον Κορωναίο εσείς κοριτσια έχετε κάνει το εμβόλιο;;;εγώ είχα πει ότι θα το έκανα τον Σεπτέμβριο που είχα και αδεια τελικά μας ήρθε η μπεμπούλα και τώρα το φοβάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλες κορίτσια μου!!! Εύχομαι αυτή την αγωνία μη τη περάσει άλλη γυναίκα. Κ να έχουμε όλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με τα μικρά μας επιτέλους αγκαλιά!!! Εγώ πήγα στο γιατρό σήμερα κ μου είπε ότι είναι μια χαρά κ μπέμπης μου. Πονάω βέβαια δεξιά αριστερά πάνω κάτω αλλά δεν πειράζει είπε. Είναι συσπάσεις, είναι κ το έντερο μου χάλια γενικά εμένα. Μ είπε ότι επειδή πονουσα πάρα πολύ στην περίοδο θα πονάω κ στην εγκυμοσυνη κ ότι συμβαίνει σε πολλές. Λογικά όλα τα ξεχνάμε μόλις πάρουμε αγκαλιά τα μικρά μας ε? ❤️😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!! Τι κάνετε?? Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Εγώ τις τελευταίες μέρες δουλεύω λίγο παραπάνω και δεν προλαβαίνω να σας γράψω καθώς γυρίζω σπίτι πτώμα σας διαβάζω όμως!! Χάρηκα πάρα πάρα πολύ για τα καλά αποτελέσματα για τα κορίτσια που διάβασα!! Από εδώ και πέρα μόνο καλά για όλες εύχομαι!!

Εμείς συζητάμε εδώ και καιρό να αλλάξουμε γιατρό και απόψε το αποφάσισα και κλείσαμε ραντεβού για τη Δευτέρα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! Τι κάνετε?? Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Εγώ τις τελευταίες μέρες δουλεύω λίγο παραπάνω και δεν προλαβαίνω να σας γράψω καθώς γυρίζω σπίτι πτώμα σας διαβάζω όμως!! Χάρηκα πάρα πάρα πολύ για τα καλά αποτελέσματα για τα κορίτσια που διάβασα!! Από εδώ και πέρα μόνο καλά για όλες εύχομαι!!

Εμείς συζητάμε εδώ και καιρό να αλλάξουμε γιατρό και απόψε το αποφάσισα και κλείσαμε ραντεβού για τη Δευτέρα!! 

Καλημέρα κορίτσι μου.... Κι εμείς θα αλλάξουμε γιατρό....γιατί είναι καλή η γιατρός μου αλλά πέρα του ότι προτιμώ δημόσιο κι αυτή είναι σε ιδιωτικό είναι πολύ νεαρή και νομίζω φοβάται λίγο το ιστορικό μου με αποτέλεσμα αν δεν είχα αυτή την τεράστια αισιοδοξία μου να έφευγα κάθε φορά χάλια από το ιατρείο.γι αυτό επέμεινα και  στην @Αναστασία31 να αλλάξει όταν μας είπε ότι ο γιατρός ο προηγούμενος είναι τόσο αρνητικός! Εσύ πόσο εβδομάδων είσαι κορίτσι μου; έχω κλείσει ένα ραντεβού για τις 25 του μήνα και μετά θα κλείσω και σε άλλον εναν..φοβάμαι μην αργήσω ..είμαι 3μιση μηνών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Και εμείς το έχουμε ταγμένο στην Παναγία. Για κορίτσι έχουμε καταλήξει. Αλλά αν είναι αγόρι θα έχουμε θέμα, γιατί είχαμε τάξει και τα δίδυμα και επειδή είχαμε καταλήξει πως θα τα βγάλουμε δε θα μπορούσα να δώσω τα ονόματά τους στο επόμενο παιδάκι μας. Οπότε το Μάριος και το Παναγιώτης είναι δωσμενα στα αγοράκια μου στον ουρανό. Τι άλλο υπάρχει για αγοράκι ξέρετε;

Χμμμ μπήκα τώρα σε ένα σάιτ! Βρήκα το Μανούσος που μου φαίνεται πολύ κρητικό ! Και το Θεοτόκης! Κι αυτό είναι ωραίο!  Επίσης να ξέρεις ότι πολύ ωραίο είναι και το Ευάγγελος (βασικά είναι πιο κοινό) από τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου απλά θα γιορτάζει 25η Μαρτίου ! Κι επίσης υπαρχει και το Παρθένης! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλες κορίτσια μου!!! Εύχομαι αυτή την αγωνία μη τη περάσει άλλη γυναίκα. Κ να έχουμε όλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με τα μικρά μας επιτέλους αγκαλιά!!! Εγώ πήγα στο γιατρό σήμερα κ μου είπε ότι είναι μια χαρά κ μπέμπης μου. Πονάω βέβαια δεξιά αριστερά πάνω κάτω αλλά δεν πειράζει είπε. Είναι συσπάσεις, είναι κ το έντερο μου χάλια γενικά εμένα. Μ είπε ότι επειδή πονουσα πάρα πολύ στην περίοδο θα πονάω κ στην εγκυμοσυνη κ ότι συμβαίνει σε πολλές. Λογικά όλα τα ξεχνάμε μόλις πάρουμε αγκαλιά τα μικρά μας ε? ❤️😍

Κοριτσάκι μου καλοοοοοο τα ξεχνάμε όλα και κάνουμε υπομονή!!!! 💓💓💓 Έπαθα κι εγώ κολλικους εντέρου και το μόνο που ήθελα ήταν να δω το μωρό στον υπέρηχο ότι είναι καλά! Τότε ηρέμησα και τα άντεξα όλα! 

Βέβαια ότι δεν είναι υποφερτό ρώτα το γιατρο σου μήπως βρεις καμιά λύση...δεν είναι ωραίο να πονάς πολύ!!! 💓💓💓

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Ελπίζω να είναι όλα καλά με τη μέτρηση σου!!!θα περιμένουμε τα νέα σου...όσο για τις ιώσεις διάβασα και εγώ ότι το ανοσοοποιητικο σύστημα μας είναι πολύ χαμηλό στη εγκυμοσυνη οπότε ελπίζω τουλάχιστον να τα περνάμε ελαφριά...εγώ φοβάμαι πολυ για τον Κορωναίο εσείς κοριτσια έχετε κάνει το εμβόλιο;;;εγώ είχα πει ότι θα το έκανα τον Σεπτέμβριο που είχα και αδεια τελικά μας ήρθε η μπεμπούλα και τώρα το φοβάμαι...

Εγώ είχα ραντεβού 6 Σεπτεμβρίου να το κάνω. Πέρασα όμως την υπερεμεση και λόγω αυτής της απίστευτης ταλαιπωρίας του οργανισμού το αναβαλλαμε. Το είχα κλείσει για 15 Σεπτεμβρίου μετά και έσκασε η περίδεση. Οπότε πάλι πήγε πίσω. Τώρα τη Δευτέρα που έχω το ραντεβού θα του πω ότι δε μπορώ να το αναβάλλω άλλο γιατί δεν είναι μόνο να το κάνεις, είναι να αποκτήσεις και την ανοσία οπότε μιλάμε χονδρικά για 1 μήνα μέχρι την ανοσία. Και με παιδιά στο σχολείο είναι παρακινδυνευμένο. Εμάς μόλις την περασμένη εβδομάδα μας πήραν Κυριακή βράδυ ότι βρέθηκε κρούσμα σε παιδαγωγό και τρομάξαμε τόσο πολύ. Οπότε λογικά μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα το κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χμμμ μπήκα τώρα σε ένα σάιτ! Βρήκα το Μανούσος που μου φαίνεται πολύ κρητικό ! Και το Θεοτόκης! Κι αυτό είναι ωραίο!  Επίσης να ξέρεις ότι πολύ ωραίο είναι και το Ευάγγελος (βασικά είναι πιο κοινό) από τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου απλά θα γιορτάζει 25η Μαρτίου ! Κι επίσης υπαρχει και το Παρθένης! 

 

Σε ευχαριστώ πολύ ρε Διόνη μου. Δεν το είχα σκεφτεί με τον Ευαγγελισμό. Εσύ είσαι Αθήνα; Γιατί θέλεις να πας και δε τρίτο γιατρό; Τι δεν σου αρέσει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Εγώ είχα ραντεβού 6 Σεπτεμβρίου να το κάνω. Πέρασα όμως την υπερεμεση και λόγω αυτής της απίστευτης ταλαιπωρίας του οργανισμού το αναβαλλαμε. Το είχα κλείσει για 15 Σεπτεμβρίου μετά και έσκασε η περίδεση. Οπότε πάλι πήγε πίσω. Τώρα τη Δευτέρα που έχω το ραντεβού θα του πω ότι δε μπορώ να το αναβάλλω άλλο γιατί δεν είναι μόνο να το κάνεις, είναι να αποκτήσεις και την ανοσία οπότε μιλάμε χονδρικά για 1 μήνα μέχρι την ανοσία. Και με παιδιά στο σχολείο είναι παρακινδυνευμένο. Εμάς μόλις την περασμένη εβδομάδα μας πήραν Κυριακή βράδυ ότι βρέθηκε κρούσμα σε παιδαγωγό και τρομάξαμε τόσο πολύ. Οπότε λογικά μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα το κάνω.

Εμενα μια γνωστή μ κόλλησε που ήταν στον πέμπτο μήνα ταλαιπωρηθηκε αρκετά γτ και μια απλή ίωση να περάσεις στην εγκυμοσυνη κουράζεσαι πολυ περισσότερο αλλα ευτυχώςείναι καλά...Και εγώ φοβάμαι πολυ για το σχολείο και δεν ξέρω τι να κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Εμενα μια γνωστή μ κόλλησε που ήταν στον πέμπτο μήνα ταλαιπωρηθηκε αρκετά γτ και μια απλή ίωση να περάσεις στην εγκυμοσυνη κουράζεσαι πολυ περισσότερο αλλα ευτυχώςείναι καλά...Και εγώ φοβάμαι πολυ για το σχολείο και δεν ξέρω τι να κανω...

Τι να σας πω κορίτσια. Το έχω ξανά γράψει και πιο παλιά εδώ στο forum. Δεν γίνεται να εμπιστεύομαι τον γυναικολόγο μου για την εγκυμοσύνη μου, τον παιδίατρο για την υγεία του παιδιού μου και ξαφνικά όταν όλοι αυτοί με συμβουλεύουν να κάνω ένα εμβόλιο, να τους αμφισβητώ και να μην πιστεύω ότι ξέρουν τί τους γίνεται επειδή διάβασα κάτι στο ίντερνετ. Ειμαι άνθρωπος φυσικά με λογική σκέψη και φυσικά πολλές φορές θα αναρωτηθώ αλλά επιστήμονας δεν είμαι, και από τη στιγμή που γυναικολόγος, εμβρυολογος, ενδοκρινολόγος και αιματολογος μου είπαν όχι μόνο ότι πρέπει αλλά ότι είναι αναγκαίο σηκώνω τα χέρια ψηλά.Anyway ο καθένας με τα πιστεύω του, γι'αυτο άλλωστε λέγεται δημοκρατία 😉 οποίος θέλει ας το κάνει, όποιος δε θέλει πάλι κατανοητό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Τι να σας πω κορίτσια. Το έχω ξανά γράψει και πιο παλιά εδώ στο forum. Δεν γίνεται να εμπιστεύομαι τον γυναικολόγο μου για την εγκυμοσύνη μου, τον παιδίατρο για την υγεία του παιδιού μου και ξαφνικά όταν όλοι αυτοί με συμβουλεύουν να κάνω ένα εμβόλιο, να τους αμφισβητώ και να μην πιστεύω ότι ξέρουν τί τους γίνεται επειδή διάβασα κάτι στο ίντερνετ. Ειμαι άνθρωπος φυσικά με λογική σκέψη και φυσικά πολλές φορές θα αναρωτηθώ αλλά επιστήμονας δεν είμαι, και από τη στιγμή που γυναικολόγος, εμβρυολογος, ενδοκρινολόγος και αιματολογος μου είπαν όχι μόνο ότι πρέπει αλλά ότι είναι αναγκαίο σηκώνω τα χέρια ψηλά.Anyway ο καθένας με τα πιστεύω του, γι'αυτο άλλωστε λέγεται δημοκρατία 😉 οποίος θέλει ας το κάνει, όποιος δε θέλει πάλι κατανοητό. 

Μόνικα ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και η ίδια! Εννοείται ο καθένας πράττει όπως πιστεύει απλά εγώ έχω ξαναγράψει έχω κάνει το εμβόλιο και δεν το χω μετανιώσει καθόλου, ίσα ίσα που αισθάνομαι πιο ασφαλής.

Εκανα την πρώτη δόση στην 14η εβδομάδα και την δεύτερη στην 16η. Δεν είχα καμία παρενέργεια το μόνο που είχα ήταν ότι πονούσε το χέρι μου τοπικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Ελπίζω να είναι όλα καλά με τη μέτρηση σου!!!θα περιμένουμε τα νέα σου...όσο για τις ιώσεις διάβασα και εγώ ότι το ανοσοοποιητικο σύστημα μας είναι πολύ χαμηλό στη εγκυμοσυνη οπότε ελπίζω τουλάχιστον να τα περνάμε ελαφριά...εγώ φοβάμαι πολυ για τον Κορωναίο εσείς κοριτσια έχετε κάνει το εμβόλιο;;;εγώ είχα πει ότι θα το έκανα τον Σεπτέμβριο που είχα και αδεια τελικά μας ήρθε η μπεμπούλα και τώρα το φοβάμαι...

Eγω έκανα την πρώτη δόση πάνω στην σύλληψη και την 2η 7 εβδομάδων, μέχρι τώρα δόξα το θεό δεν είχα κάποιο θέμα. Ελπίζω να ήταν για καλό γιατί το είχα και εγώ μεγάλο άγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.... Κι εμείς θα αλλάξουμε γιατρό....γιατί είναι καλή η γιατρός μου αλλά πέρα του ότι προτιμώ δημόσιο κι αυτή είναι σε ιδιωτικό είναι πολύ νεαρή και νομίζω φοβάται λίγο το ιστορικό μου με αποτέλεσμα αν δεν είχα αυτή την τεράστια αισιοδοξία μου να έφευγα κάθε φορά χάλια από το ιατρείο.γι αυτό επέμεινα και  στην @Αναστασία31 να αλλάξει όταν μας είπε ότι ο γιατρός ο προηγούμενος είναι τόσο αρνητικός! Εσύ πόσο εβδομάδων είσαι κορίτσι μου; έχω κλείσει ένα ραντεβού για τις 25 του μήνα και μετά θα κλείσω και σε άλλον εναν..φοβάμαι μην αργήσω ..είμαι 3μιση μηνών! 

Γεια σου κοριτσάκι μου!! Εγώ είμαι τώρα στις 16+5 όμως αποφασίσαμε να αλλάξουμε για δύο λόγους! Πρώτον γιατί ο γιατρός που έχω προς το παρόν είναι μικρός σε ηλικία και παρόλο που είναι πολύ καλός, σε κάνα δυο πράγματα που τον είχα ρωτήσει στην αρχή μου είχε δώσει άλλη απάντηση και μετά που τον ξανά ρώτησα μου έδωσε άλλη!! (Πχ όταν έκανα εξέταση για στιγμα μου είπε μπορεί και να έχω επειδή η hba2 ήταν στο οριο 3,2 και ήταν σχεδόν απόλυτος στο ότι δεν επηρεάζει η εγκυμοσύνη ενώ την τελευταία φορά που πήγα τον ρώτησα πως γίνεται με 42 αιματοκρίτη να έχω στιγμα μου είπε ότι μάλλον δεν το έχω και αν θέλω να ξανά κάνω εξέταση μετά την εγκυμοσύνη γιατί μπορεί να επηρεάζει!!) Ο δεύτερος λόγος που αποφασίσαμε να αλλάξουμε είναι γιατί στην περιοχή μας στο νοσοκομείο έχουν πολύ καιρό να κάνουν καισαρική (γιατί άλλαξαν κάποιοι γιατροί) και φοβάμαι σε περίπτωση που γίνει κάτι και χρειαστεί να κάνω! Έτσι αποφασίσαμε να πάμε στον γιατρό που μου έκανε την αποξεση!! Τώρα θα μου πεις γιατί δεν πήγα σε αυτόν από την αρχή και η αλήθεια είναι ότι δεν πήγα λόγω του ότι ο συγκεκριμένος είναι σε άλλη πόλη οπότε επειδή είχα πάλι κάποια θέματα στην αρχή της εγκυμοσύνης επέλεξα μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο που θα ισορροπήσουν λίγο τα πράγματα να με παρακολουθεί εκείνος!! Γενικά όμως δεν έχω κανένα παράπονο από τον συγκεκριμένο!! Ήταν πολύ αισιόδοξος από την αρχή, ότι και να ήθελα του έστελνα ή τον έπαιρνα τηλέφωνο!! Φαντάσου ότι τον είχα ενοχλήσει περισσότερο όταν ήταν σε άδεια πάρα στο νοσοκομείο!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ρε Διόνη μου. Δεν το είχα σκεφτεί με τον Ευαγγελισμό. Εσύ είσαι Αθήνα; Γιατί θέλεις να πας και δε τρίτο γιατρό; Τι δεν σου αρέσει;;;

Εγώ θέλω να δω άλλους δύο γιατρούς που έχω στο μυαλό μου ...κουβαλω πολύ βαρυ ιστορικό κορίτσι μου με πολλά χειρουργεία ανοιχτά στην κοιλιά  και αν και είναι πολύ καλή και αυτή εντόπισε το πρόβλημα μου με τις υδροσαλπιγγες(έχω κάνει αφαίρεση και  προχώρησα σε εξωσωματική) είναι μικρή και συνήθως νιώθω ότι με αποπαιρνει πάρα με παρακινεί. Ας πούμε εντάξει δεν μπορώ να πάρω κιλά εξαιτίας των χειρουργείων και η κοιλια πρέπει να παραμείνει μικρή αλλά έχω πάει και σε διατροφολόγο το ελέγχω...αυτή λίγο με στρεσαρει...επίσης μου είπε ότι ίσως καθηλωθω στο κρεβάτι λόγω της λεκάνης που είναι ανοιχτή...και πολλά άλλα που στον πρώτο υπέρηχο ένιωθα ότι ήθελα να βάλω τα κλάματα παρά να χαρώ που είχα πετύχει και με εξωσωματική.ομως λόγω των χειρουργείων μου ξέρω πως χρειάζομαι δημόσιο νοσοκομείο κι αυτή είναι σε ιδιωτικό...δεν είμαι από Αθήνα κορίτσι μου... Παρόλα αυτά εγώ θα την πρότεινα σε όποια κοπέλα μου ζητούσε μια γνώμη ... Με εμένα υπάρχει αυτή η φοβία νομίζω...το έχω αντιμετωπίσει κι από άλλους γιατρούς γιατί γεννήθηκα με μια πολύ σπάνια γενετική ανωμαλία που βέβαια λύθηκε....δεν την κατηγορώ όμως... Απλά μάλλον χρειάζομαι περισσότερη θετικότητα εφόσον έχω τέτοια θέματα!! 

 

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Γεια σου κοριτσάκι μου!! Εγώ είμαι τώρα στις 16+5 όμως αποφασίσαμε να αλλάξουμε για δύο λόγους! Πρώτον γιατί ο γιατρός που έχω προς το παρόν είναι μικρός σε ηλικία και παρόλο που είναι πολύ καλός, σε κάνα δυο πράγματα που τον είχα ρωτήσει στην αρχή μου είχε δώσει άλλη απάντηση και μετά που τον ξανά ρώτησα μου έδωσε άλλη!! (Πχ όταν έκανα εξέταση για στιγμα μου είπε μπορεί και να έχω επειδή η hba2 ήταν στο οριο 3,2 και ήταν σχεδόν απόλυτος στο ότι δεν επηρεάζει η εγκυμοσύνη ενώ την τελευταία φορά που πήγα τον ρώτησα πως γίνεται με 42 αιματοκρίτη να έχω στιγμα μου είπε ότι μάλλον δεν το έχω και αν θέλω να ξανά κάνω εξέταση μετά την εγκυμοσύνη γιατί μπορεί να επηρεάζει!!) Ο δεύτερος λόγος που αποφασίσαμε να αλλάξουμε είναι γιατί στην περιοχή μας στο νοσοκομείο έχουν πολύ καιρό να κάνουν καισαρική (γιατί άλλαξαν κάποιοι γιατροί) και φοβάμαι σε περίπτωση που γίνει κάτι και χρειαστεί να κάνω! Έτσι αποφασίσαμε να πάμε στον γιατρό που μου έκανε την αποξεση!! Τώρα θα μου πεις γιατί δεν πήγα σε αυτόν από την αρχή και η αλήθεια είναι ότι δεν πήγα λόγω του ότι ο συγκεκριμένος είναι σε άλλη πόλη οπότε επειδή είχα πάλι κάποια θέματα στην αρχή της εγκυμοσύνης επέλεξα μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο που θα ισορροπήσουν λίγο τα πράγματα να με παρακολουθεί εκείνος!! Γενικά όμως δεν έχω κανένα παράπονο από τον συγκεκριμένο!! Ήταν πολύ αισιόδοξος από την αρχή, ότι και να ήθελα του έστελνα ή τον έπαιρνα τηλέφωνο!! Φαντάσου ότι τον είχα ενοχλήσει περισσότερο όταν ήταν σε άδεια πάρα στο νοσοκομείο!! 

 

Κορίτσι μου κι εγώ πάνω κάτω για τον ίδιο λόγο θέλω να φυγω ... Δυστυχώς το νεαρό της ηλικίας τους ίσως τους γεμίζει φόβο και φυσικά είναι λογικό να μην έχουν δει όλες τις περιπτώσεις....και φυσικά μετράει και η αμεσότητα και η αισιοδοξία που παίζουν το ρόλο τους! Όπως εσένα που σε κέρδισε αυτός ο γιατρός που μου λες της αποξεσης! Σε καταλαβαίνω απόλυτα ! Καλά κάνατε!

Δεν ξέρω τι είναι το hba2 είναι εξέταση για στίγμα;;;;; Αυτή την εξέταση την έχεις κάνει εσύ ή ο άντρας σου; Για το αν έχετε το στίγμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Antonia2 πόσο χαίρομαι για εσένα έχεις κάθε δίκιο να νιώθεις πως πετάς  και να είσαι συγκινημένη .Τα αποτελέσματα σου είναι πάρα πολύ καλά και εύχομαι από την καρδιά μου σύντομα ν΄α έχεις και μια θετικότατη χοριακή .
    • Ρωτα την αλλά είχα διαβάσει ότι πιο πολύ σημασία έχει στην β επιπέδου για αυτό γίνεται κ κολπικά 
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Για αρχή καλώς ήρθες. 2ον επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος πρέπει να φτάσεις τα 20 μηνύματα για να φαίνονται αμέσως. Μέχρι τότε όποτε εμφανίζονται θα σου απαντάμε. Τώρα... στο θέμα σου. Έχουμε την ίδια ηλικία και περίπου τον ίδιο κύκλο. Προσπαθείς για παιδάκι; Καλό θα ήταν να κάνεις μια χοριακή... Αλλά εγώ είμαι γενικά κατά των τεστ. Εγώ στην 4η μέρα καθυστέρησης είχα χοριακή 188. Θα περιμένουμε τα νέα σου.
    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...