Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Αναστασία31 είπε:

Καλησπέρα, πήρα τα αιματολογικα από την αυχενικη δηλ ο γι μου κ με πήρε τηλ ότι είναι πολύ χάλια. Έχω 1 σε 35 πιθανότητα για down κ τη Παρασκευή θα κάνω λήψη τροφοβλαστης. Εύχομαι όλες να πάνε καλά τα αποτελέσματα όλων των εξετάσεων όλης της εγκυμοσύνης. Εγώ πλέον είμαι σίγουρη ότι τελείωσε. Μόνο την επιβεβαίωση περιμένω. 

Κοριτσάκι μου μην είσαι τόσο απαισιόδοξη..κάνε την εξέταση και θα δεις! Έχω ακούσει γυναίκα με πιθανότητες 1/4 για σύνδρομο down και ήταν οκ το μωράκι.

Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; Έχετε κληρονομικότητα στην οικογένεια για σύνδρομο down; Όλαυτα παίζουν ρόλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Αναστασία31 είπε:

Καλησπέρα, πήρα τα αιματολογικα από την αυχενικη δηλ ο γι μου κ με πήρε τηλ ότι είναι πολύ χάλια. Έχω 1 σε 35 πιθανότητα για down κ τη Παρασκευή θα κάνω λήψη τροφοβλαστης. Εύχομαι όλες να πάνε καλά τα αποτελέσματα όλων των εξετάσεων όλης της εγκυμοσύνης. Εγώ πλέον είμαι σίγουρη ότι τελείωσε. Μόνο την επιβεβαίωση περιμένω. 

Κοριτσι μου τίποτα δεν τελείωσε... Να ξερεις, να χεις πίστη και ελπίδα. Όταν συζητούσαμε με τον γιατρό μου, μου είπε ότι υπήρχε μια κοπέλα που είχε βγει 1/4 για down, έκανε αμνιοπαρακέντηση και τελικά το μωράκι ήταν υγιές! 

Υπομονή και εύχομαι σύντομα να πάρεις ευχάριστα αποτελεσματα! 

Σου είπανε σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Κοριτσι μου τίποτα δεν τελείωσε... Να ξερεις, να χεις πίστη και ελπίδα. Όταν συζητούσαμε με τον γιατρό μου, μου είπε ότι υπήρχε μια κοπέλα που είχε βγει 1/4 για down, έκανε αμνιοπαρακέντηση και τελικά το μωράκι ήταν υγιές! 

Υπομονή και εύχομαι σύντομα να πάρεις ευχάριστα αποτελεσματα! 

Σου είπανε σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Αα εσύ μας το’λεγες για αυτήν την κοπέλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Κοριτσι μου τίποτα δεν τελείωσε... Να ξερεις, να χεις πίστη και ελπίδα. Όταν συζητούσαμε με τον γιατρό μου, μου είπε ότι υπήρχε μια κοπέλα που είχε βγει 1/4 για down, έκανε αμνιοπαρακέντηση και τελικά το μωράκι ήταν υγιές! 

Υπομονή και εύχομαι σύντομα να πάρεις ευχάριστα αποτελεσματα! 

Σου είπανε σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Πραγματικά δεν μπορώ να δω θετικά τη κατάσταση. Έκανα όλη τη διέγερση εξοσωματικης έβαλα 4 έμβρυα στην κατάψυξη κ έμεινα έγκυος φυσιολογικα. Πόση τύχη πια να έχω ακόμη? Δεν έχουμε στην οικογένεια κληρονομικοτητα όχι αλλά είναι πολύ μικρό το ποσοστό που δίνουν κ απλά δε πιστεύω άλλο στην τύχη μου νομίζω ότι έχει πονεσει όλο το μέσα μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αα εσύ μας το’λεγες για αυτήν την κοπέλα!!

Ναι αυτό είναι επιβεβαιωμένο, το θυμάμαι γιατί το συζητούσαμε πριν ένα μήνα. Ήταν στα πλαίσια της συζήτησης ότι η αυχενική βγάζει ποσοστά, δεν βγάζει οριστική διάγνωση. Σίγουρα δεν είναι όμορφο να βλέπεις τόσο μικρά ποσοστά αλλά πραγματικά τίποτα δεν έχει τελειώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αναστασία31 είπε:

Πραγματικά δεν μπορώ να δω θετικά τη κατάσταση. Έκανα όλη τη διέγερση εξοσωματικης έβαλα 4 έμβρυα στην κατάψυξη κ έμεινα έγκυος φυσιολογικα. Πόση τύχη πια να έχω ακόμη? Δεν έχουμε στην οικογένεια κληρονομικοτητα όχι αλλά είναι πολύ μικρό το ποσοστό που δίνουν κ απλά δε πιστεύω άλλο στην τύχη μου νομίζω ότι έχει πονεσει όλο το μέσα μου. 

Θυμάμαι την ιστορία σου και πραγματικά πιστεύω ότι αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει! Καταλαβαίνετε τον τρόπο που σκέφτεσαι και όντως πρέπει να προετοιμάζεται για όλα τα ενδεχόμενα. Απλά η αισιοδοξία θα σε βοηθήσει να κυλήσουν οι μέρες και πραγματικά πιστεύω ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Να μας μιλάς και να στέλνεις αν σε βοηθάει να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου, ακόμα και κάθε μέρα. Εγώ είμαι εδώ έστω και διαδικτυακά αν μπορει έστω και λίγο να σε ανακουφίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nantinaki είπε:

Θυμάμαι την ιστορία σου και πραγματικά πιστεύω ότι αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει! Καταλαβαίνετε τον τρόπο που σκέφτεσαι και όντως πρέπει να προετοιμάζεται για όλα τα ενδεχόμενα. Απλά η αισιοδοξία θα σε βοηθήσει να κυλήσουν οι μέρες και πραγματικά πιστεύω ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Να μας μιλάς και να στέλνεις αν σε βοηθάει να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου, ακόμα και κάθε μέρα. Εγώ είμαι εδώ έστω και διαδικτυακά αν μπορει έστω και λίγο να σε ανακουφίζει.

Δε ξέρω τι μπορεί να με κάνει να νιώσω καλά τώρα. Όλα μαύρα τα βλέπω. Δεν έχω υπομονή να περιμένω καθόλου πραγματικά. Σίγουρα υπάρχουν χειρότερα αλλά δε μπορώ να τα δω. Ευχαριστώ πολύ πραγματικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

καλησπερα κοριτσια μμου!! βγηκε η αιματολογικη της αυχενικης και το μωρακι μου ειναι μια χαρα...ομως στεναχωρηθηκα γιατι μου εδωσαν πιθανοτητες για προεκλαμψια 1/95... μου ειπε η κοπελα οτι δεν ειναι πολυ υψηλο ποσοστο για να φοβαμαι ειναι ομως οριακο.
με συμβουλευεσε για αγωγη και να μιλησω με τη γυναικολογο μου για τα περαιτερω.
κοριτσια μου ισως και να κανω λαθος αλλα νομιζω καποια αλλη κοπελα το ειχε αναφερει!αν σας εχει συμβει εχετε πληροφοριες;;;
πως το αντιμετωπιζετε;;;

Καλησπέρα Διονη μου!! Εγω είχε γράψει για το ίδιο ποσοστό με εσένα!! Κι εγώ είχα αγχωθεί πολυ στην αρχή αλλά η γιατρός μου με καθησυχάσε. Παίρνω προληπτικά σαλοσπιρ 160 μια φορά την ημέρα προληπτικά!! Και απλά μου είπε να μειώσω το αλάτι και τα αλμυρά όσο μπορώ και να παίρνω τη πίεση μου 2-3 φορές την ημέρα!! Και θα το παρακολουθούμε. Να μην αγχώνεσαι και να παρεις το γιατρό σου για να σου λύσει κάθε απορία και κάθε ανησυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

καλησπερα κοριτσια μμου!! βγηκε η αιματολογικη της αυχενικης και το μωρακι μου ειναι μια χαρα...ομως στεναχωρηθηκα γιατι μου εδωσαν πιθανοτητες για προεκλαμψια 1/95... μου ειπε η κοπελα οτι δεν ειναι πολυ υψηλο ποσοστο για να φοβαμαι ειναι ομως οριακο.
με συμβουλευεσε για αγωγη και να μιλησω με τη γυναικολογο μου για τα περαιτερω.
κοριτσια μου ισως και να κανω λαθος αλλα νομιζω καποια αλλη κοπελα το ειχε αναφερει!αν σας εχει συμβει εχετε πληροφοριες;;;
πως το αντιμετωπιζετε;;;

Καλημέρα! Μην σε αγχώνει καθόλου αυτό. Εγώ έβγαλα πιθανότητες 1/54 για προεκλαμψία και 1/31 για περιορισμό εμβρυικής ανάπτυξης. Μόλις τα είδα αγχώθηκα πολύ αλλά με καθησύχασε και ο γιατρός που έκανα την αυχενική διαφάνεια και η γιατρός μου ότι δεν είναι απολύτως τίποτα και απλά θα παίρνω μια ασπιρίνη την ημέρα και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Μίλα με τον γιατρό σου και θα σε ηρεμήσει.

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Καλησπέρα, πήρα τα αιματολογικα από την αυχενικη δηλ ο γι μου κ με πήρε τηλ ότι είναι πολύ χάλια. Έχω 1 σε 35 πιθανότητα για down κ τη Παρασκευή θα κάνω λήψη τροφοβλαστης. Εύχομαι όλες να πάνε καλά τα αποτελέσματα όλων των εξετάσεων όλης της εγκυμοσύνης. Εγώ πλέον είμαι σίγουρη ότι τελείωσε. Μόνο την επιβεβαίωση περιμένω. 

Αναστασία μου καλημέρα, μην σε παίρνει από κάτω. Τα περισσότερα είναι απλά πιθανότητες. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα βγάλει εγώ 1/366 για τρισωμία 21, ναι μεν στα όρια αλλά πολύ χαμηλό και σε εμένα χωρίς κάποιο λόγο (κληρονομικότητα, ηλικία κλπ). Με όσους μίλησα μου είπαν ότι είναι απλά πιθανότητες και τίποτα δεν είναι τελικό. Δεν είναι διαγνωστική εξέταση, ειδικά το παππ-α. Έχω μάθει και εγώ για ποσοστά κάτω από 1/10 που εν τέλη μετά την παρακέντηση δεν ήταν τίποτα απολύτως. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γιατί σε νιώθει και το μωράκι σου, κάνε υπομονή και εύχομαι να είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Επειδή όλες φαντάζομαι έχουμε το ίδιο θέμα με τον σίδηρο, θα σας προτείνω κάτι που παίρνω εγώ, που μου συνέστησε ο γιατρός μου φυσικά, για να το συζητήσετε με τους δικούς σας γιατρούς. Απλά να ξέρετε δεν συνταγογραφειται. Λέγεται sideral folico. Είναι ότι καλύτερο έχω πάρει στη ζωή μου και με φανταστική γεύση. Για ρωτήστε τους γιατρούς σας, μπας και σωθείτε 😅😅😊😊

Αααααχ μόλις το είδα σε διαφήμιση...και μπήκα να σας διαβάσω και είδα ότι το προτείνεις χαχαχα θα ρωτήσω τη γιατρό μου!!!

στις πριν 18 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, και οποία θέλει φυσικά απαντάει! Σεξ κάνετε; 

Εμένα ο γιατρός μου, μου είχε πει για το πρώτο τρίμηνο κάθετα όχι.χωρις να έχω κάποια θέμα με την εγκυμοσύνη μου ( βέβαια έχω οπίσθια κλήση μήτρας)

Λογικά τώρα που θα μπω στον 4ο θα επιτρέψει.

Αλλά το χω απορία, αν εσείς συνεχίζετε κανονικά☺️

Μου είπε επιφυλακτικά τώρα που τελείωσε το τρίμηνο ..να σου πω και την αλήθεια κάναμε σιγά σιγά πολύ σιγά...δεν ξέρω καν αν έμπαινε 🤭🤭🤭🤭🤭😂😂😂😂😂.... Απο τότε δεν επιχειρήσαμε πάλι.... Πιστεύω αν γίνεται θα γίνεται πολύ σπάνια.... Ας κάνουμε υπομονή είπαμε .χχαχαχαχα

στις πριν 13 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Καλησπέρα, πήρα τα αιματολογικα από την αυχενικη δηλ ο γι μου κ με πήρε τηλ ότι είναι πολύ χάλια. Έχω 1 σε 35 πιθανότητα για down κ τη Παρασκευή θα κάνω λήψη τροφοβλαστης. Εύχομαι όλες να πάνε καλά τα αποτελέσματα όλων των εξετάσεων όλης της εγκυμοσύνης. Εγώ πλέον είμαι σίγουρη ότι τελείωσε. Μόνο την επιβεβαίωση περιμένω. 

Κοριτσάκι μου όμορφο....δεν βίωσα το ίδιο αλλά καταλαβαίνω πώς νιώθεις γιατί κι εγώ από την εξωσωματική έρχομαι...τελικά να έρχεται και να βλέπεις ότι υπάρχουν κινδυνοι για χρωμοσωματικη ανωμαλία...όμως ο Θεουλης σε έφτασε ως εδώ δε θα σε αφήσει τώρα....κάνε λίγο υπομονή γλυκιά μου να δούμε ...ίσως είναι ακόμα μια περιπέτεια...μην χάνεις την πίστη σου χάιδεψε την κοιλίτσα σου κι εύχομαι όλα να είναι καλά ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα Διονη μου!! Εγω είχε γράψει για το ίδιο ποσοστό με εσένα!! Κι εγώ είχα αγχωθεί πολυ στην αρχή αλλά η γιατρός μου με καθησυχάσε. Παίρνω προληπτικά σαλοσπιρ 160 μια φορά την ημέρα προληπτικά!! Και απλά μου είπε να μειώσω το αλάτι και τα αλμυρά όσο μπορώ και να παίρνω τη πίεση μου 2-3 φορές την ημέρα!! Και θα το παρακολουθούμε. Να μην αγχώνεσαι και να παρεις το γιατρό σου για να σου λύσει κάθε απορία και κάθε ανησυχία!! 

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Konstantina93 είπε:

Καλημέρα! Μην σε αγχώνει καθόλου αυτό. Εγώ έβγαλα πιθανότητες 1/54 για προεκλαμψία και 1/31 για περιορισμό εμβρυικής ανάπτυξης. Μόλις τα είδα αγχώθηκα πολύ αλλά με καθησύχασε και ο γιατρός που έκανα την αυχενική διαφάνεια και η γιατρός μου ότι δεν είναι απολύτως τίποτα και απλά θα παίρνω μια ασπιρίνη την ημέρα και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Μίλα με τον γιατρό σου και θα σε ηρεμήσει.

 

Αναστασία μου καλημέρα, μην σε παίρνει από κάτω. Τα περισσότερα είναι απλά πιθανότητες. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα βγάλει εγώ 1/366 για τρισωμία 21, ναι μεν στα όρια αλλά πολύ χαμηλό και σε εμένα χωρίς κάποιο λόγο (κληρονομικότητα, ηλικία κλπ). Με όσους μίλησα μου είπαν ότι είναι απλά πιθανότητες και τίποτα δεν είναι τελικό. Δεν είναι διαγνωστική εξέταση, ειδικά το παππ-α. Έχω μάθει και εγώ για ποσοστά κάτω από 1/10 που εν τέλη μετά την παρακέντηση δεν ήταν τίποτα απολύτως. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γιατί σε νιώθει και το μωράκι σου, κάνε υπομονή και εύχομαι να είναι όλα καλά!

Αχ ωραία κορίτσια μου...ένιωσα καλύτερα τώρα που είδα κι άλλες περιπτώσεις...χτες μου είπε η γιατρός να πάρω το σαλοσπιρ και θα το ξεκινήσω σήμερα.

Θα πάω να πάρω και πιεσόμετρο να μετράω κι εγώ πίεση...ελπίζω στον υπέρηχο την άλλη εβδομάδα που θα την δω από κοντά να μου εξηγήσει αναλυτικα όλα αυτά που μου είπατε....

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ!!!! Πήρα πολύ θάρρος! Άρα θα προσέξουμε και πιστεύω όλα να είναι καλά και για τις τρεις μας!!! 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2021 at 5:30 ΜΜ, ο/η Riaa είπε:

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, και οποία θέλει φυσικά απαντάει! Σεξ κάνετε; 

Εμένα ο γιατρός μου, μου είχε πει για το πρώτο τρίμηνο κάθετα όχι.χωρις να έχω κάποια θέμα με την εγκυμοσύνη μου ( βέβαια έχω οπίσθια κλήση μήτρας)

Λογικά τώρα που θα μπω στον 4ο θα επιτρέψει.

Αλλά το χω απορία, αν εσείς συνεχίζετε κανονικά☺️

Εμεις δεν έχουμε κάνει ακόμα αλλά το σκεφτόμουν τώρα που δεν έχω ναυτιες κλπ..ο γιατρός μας ειπε να κάνουμε αλλά νομίζω δεν θα θέλει κ ο άντρας μου...το ζει λίγο χειρότερα αυτός από εμένα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2021 at 3:17 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Αχ σε ευχαριστώ αγάπη!! Μπορείς να μου πεις ποιο χάπι έπαιρνες;; Να ρωτήσω τη γιατρό μου αν είναι να το δοκιμάσω!!

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει 2 αλλά δεν κάνουν τπτ..ένα φυτικό με τζιντζερ, και το primperan σε σιρόπι..μου είπε η μαία να πάρω το primperan σε υπόθετο μήπως με πιάσει γιατί κάνει καλύτερη δουλειά υποτίθεται, αλλά έχει έλλειψη και δεν το βρίσκω πουθενά ρε γαμώτο

Με το καλό η αυχενική σας, να χαρείς τα μωράκια σου και καλά αποτελέσματα εύχομαι!!❤️❤️❤️

Λοιπόν μου είχε πει να πάρω ένα cilroton κάθε 6 ώρες και ένα υπόθετο vertirosan κάθε 12 ώρες..Μπορώ να τα παίρνω και μαζί σε περίπτωση που είμαι πολύ χάλια..το επόμενο στάδιο μ ειπε είναι η εισαγωγή σε νοσοκομείο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Λοιπόν μου είχε πει να πάρω ένα cilroton κάθε 6 ώρες και ένα υπόθετο vertirosan κάθε 12 ώρες..Μπορώ να τα παίρνω και μαζί σε περίπτωση που είμαι πολύ χάλια..το επόμενο στάδιο μ ειπε είναι η εισαγωγή σε νοσοκομείο!

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Έχω σήμερα ραντεβού με το γιατρό έκτακτο, γιατί θέλω να πάρω ένα χαρτί για τη δουλειά μου! Οπότε θα τη ρωτήσω και γι’αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Έχω σήμερα ραντεβού με το γιατρό έκτακτο, γιατί θέλω να πάρω ένα χαρτί για τη δουλειά μου! Οπότε θα τη ρωτήσω και γι’αυτό!

Ερώτηση: επειδή έχω μπλέξει και εγώ με τα χαρτιά της αναρρωτικής, εσύ θα πάρεις χαρτί για να το δώσεις στη δουλειά ή να το καταθέσεις στον εφκα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Εμεις δεν έχουμε κάνει ακόμα αλλά το σκεφτόμουν τώρα που δεν έχω ναυτιες κλπ..ο γιατρός μας ειπε να κάνουμε αλλά νομίζω δεν θα θέλει κ ο άντρας μου...το ζει λίγο χειρότερα αυτός από εμένα 😂😂😂

Εμείς όταν περασε το πρώτο τρίμηνο κάναμε κάποιες φορές....βέβαια με ήδη ένα παιδί και δουλεια δεν υπήρχαν και πολλά κουράγια....περαστικά σε όλες τις μανούλες που έχουν αδιαθεσία...Αναστασία μου εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις σου μην απελπίζεσαι...εμένα μια φίλη μ είχε και αυτή θέμα με την αιματολογική δεν ξέρω να σου πω ποσοστά αυτό π ξέρω είναι ότι το κοριτσάκι της σημερα είναι 1.5 χρονω υγιέστατο...κορίτσια ποια από εσάς δουλεύει εγω αυτή την εβδομάδα σταμάτησα. Ε αναρρωτική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Monica 92 είπε:

Ερώτηση: επειδή έχω μπλέξει και εγώ με τα χαρτιά της αναρρωτικής, εσύ θα πάρεις χαρτί για να το δώσεις στη δουλειά ή να το καταθέσεις στον εφκα;

Τίποτα από τα δύο, εγώ δουλεύω στο εξωτερικό και ήθελαν απλά ένα χαρτί στα αγγλικά να γράφει ηλικία κύησης, πητ κλπ..κ επειδή το μηχάνημα του γιατρού μου τα βγάζει στα αγγλικά γι’αυτό πήγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσιαααα όπως είπα και πιο πάνω είχα σήμερα ραντεβού στο γιατρό!!

Όλα καλά, το μωράκι μια χαρά, ρώτησα το γιατρό για την πητ στην αυχενική, μου είπε ότι γράφει μόνο ημερολογιακή επειδή δεν άλλαξε κάτι και ταίριαζε ακριβώς με την ηλικία στον υπέρηχο!!

Αααααα επίσης του είπα να μου δώσει το φύλο σε φάκελο αν το δει, μου έδωσε το φάκελο και με το που βγήκα από το ιατρείο δεν άντεξα και το άνοιξα καιιιιιι……ΚΟΡΙΤΣΆΚΙΙΙΙΙΙΙ 🎉🎉😍😍😍😀💞💞💞

Είμαι τόσο χαρούμενηηηηη χοροπηδάω από τη χαρά μου😍😍😍 @Xrisa95 μπορείς να βάλεις κοριτσάκι στο πινακάκι 🥰 ελπίζω να μην αλλάξει κάτι γιατί έχω χαρεί τόσο πολύ!!!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα έκανα εχτές τελικά την αυχενική διαφάνεια μου είπε ο γιατρός όλα τέλεια με το μωράκι μου τώρα περιμένω κάτι εξετάσεις αιματολογικές να βγουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/9/2021 at 12:11 ΠΜ, ο/η Αναστασία31 είπε:

Δε ξέρω τι μπορεί να με κάνει να νιώσω καλά τώρα. Όλα μαύρα τα βλέπω. Δεν έχω υπομονή να περιμένω καθόλου πραγματικά. Σίγουρα υπάρχουν χειρότερα αλλά δε μπορώ να τα δω. Ευχαριστώ πολύ πραγματικά. 

Αναστασία μου πως είσαι ;;; 
 

διαβασα τ νέα σου δν ξέρω τι σκέφτεσαι πως είναι τ πράγματα 

Θέλω να σου γράψω κάτι από την εμπειρία μου αλλά θα ήθελα πρώτα να μας πεις τ τελευταία νέα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσιαααα όπως είπα και πιο πάνω είχα σήμερα ραντεβού στο γιατρό!!

Όλα καλά, το μωράκι μια χαρά, ρώτησα το γιατρό για την πητ στην αυχενική, μου είπε ότι γράφει μόνο ημερολογιακή επειδή δεν άλλαξε κάτι και ταίριαζε ακριβώς με την ηλικία στον υπέρηχο!!

Αααααα επίσης του είπα να μου δώσει το φύλο σε φάκελο αν το δει, μου έδωσε το φάκελο και με το που βγήκα από το ιατρείο δεν άντεξα και το άνοιξα καιιιιιι……ΚΟΡΙΤΣΆΚΙΙΙΙΙΙΙ 🎉🎉😍😍😍😀💞💞💞

Είμαι τόσο χαρούμενηηηηη χοροπηδάω από τη χαρά μου😍😍😍 @Xrisa95 μπορείς να βάλεις κοριτσάκι στο πινακάκι 🥰 ελπίζω να μην αλλάξει κάτι γιατί έχω χαρεί τόσο πολύ!!!! 🥰🥰🥰

Έλα κ το πάμε αντίστροφα εμείς εγώ κορίτσι μετά αγόρι (λογικά κρατάω πισινή χαχαχαχα) κ εσυ αγόρι κ μετά κορίτσι  😍😍😍😍😍😍 

θα τ βάλω μετά χαράς! Πολύ χαίρομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη 💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜
 

εγω θα σου πω ότι τρελαίνομαι για τ κοριτσάκια γιατί δν είχαμε ποτε αγόρι στον στενό οικογενειακό κύκλο άρα είμαι υποκειμενική αλλά μόλις κάνω κ αγόρι θα μπορώ να πω τις εντυπωσεισ Μου κ από τ δυο φύλα κ να είμαι πιο αντικειμενική χαχαχαχα😂😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nantinaki πως είσαι ; Έχω καιρό να σου γράψω ❤️❤️❤️ Πως περνάς την μέρα σου;;; 
 

@Διόνη κ εγώ είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη τ ίδιο με την προεκλαμψία αλλά όλα πήγαν καλά μην αγχώνεσαι προκαταβολικά είναι κάτι που βελτιώνεται με τον σωστό χειρισμό ❤️
 

@Marakiii πως είσαι κοπέλα μου ; Τα είδες τ μωράκια σου; Ποτε έχεις ξανά υπέρηχο ; ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΤ για τις εγκυουλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου 2022❤️

@Bonbon 03/02 

@JNtina 06/02

@Nantinaki 26/02 αγόρι 👶💙

@mia2020  03/03 Κορίτσι👶💜

@geo2222 09/03 κορίτσι 👶💜, 💜ή 💙 

@Νανά22 09/03 αγόρι 👶💙, κορίτσι 👶💜

@Louna     15/03 κορίτσι 👶💜

@Monica 92 20/03

@Liza05     21/03  κορίτσι 👶💜

@Vasilique 24/03 αγόρι 👶💙 κορίτσι 👶💜

@Niki5s     25/03 αγόρι 👶💙

@Konstantina93 26/03 αγόρι 👶💙

@Xrisa95 28/03 αγόρι 👶💙

@Evaki! 29/03

@Αναστασία31 30/03 κορίτσι 👶💜

@Maria mariaa 31/03

@Ονομα χρήστη 31/03 κορίτσι 👶💜

@Princess28 01/04 κορίτσι 👶💜

@Theodora12 01/04 κορίτσι👶💜

@Διόνη 03/04 κορίτσι 👶💜

@Riaa   06/04 κορίτσι 👶💜

@Hailey 17/04

@Marakiii 25/04

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Έλα κ το πάμε αντίστροφα εμείς εγώ κορίτσι μετά αγόρι (λογικά κρατάω πισινή χαχαχαχα) κ εσυ αγόρι κ μετά κορίτσι  😍😍😍😍😍😍 

θα τ βάλω μετά χαράς! Πολύ χαίρομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη 💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜
 

εγω θα σου πω ότι τρελαίνομαι για τ κοριτσάκια γιατί δν είχαμε ποτε αγόρι στον στενό οικογενειακό κύκλο άρα είμαι υποκειμενική αλλά μόλις κάνω κ αγόρι θα μπορώ να πω τις εντυπωσεισ Μου κ από τ δυο φύλα κ να είμαι πιο αντικειμενική χαχαχαχα😂😂😂 

Χαχαχα έτσι για να’χουμε και οι δύο ένα κι ένα😍😍💞💞💞

Ευχαριστώω πολύυυυ σε όλες μας το ίδιο εύχομαι🙏😍💞💞

Αχ να σου πω κι εγώ κοριτσάκια ήθελα, και κορίτσια κάναμε στην οικογένεια..γενικά από μικρές λεγαμε με τη μαμά μου και την αδερφή μου ότι εγώ θα έκανα κορίτσι η αδερφή μου αγόρι..βέβαια έλεγα πάντα ότι το ιδανικό μου είναι ένα αγόρι-ένα κορίτσι, και πιο μεγάλο το αγόρι για να προσέχει την αδερφούλα💞 αλλιώς δύο κορίτσια😆 τελικά μου ήρθε αυτό που ήθελα🙏(Ελπίζω)

Εντωμεταξύ τους είχα πει να μου το δώσουν σε φάκελο γιατί φοβόμουν μην είναι αγόρι, αλλά ειμαι τόσο ανυπόμονη και επίσης πίστευα ότι είναι κορίτσι που δεν άντεξα και το είδα με το που βγήκαμε😆🥰💞 αχχ ακόμα ξύπνησα με τόση χαρά!! Μην αλλάξει κάτι στη β’ επιπέδου Θεέ μου🙏💞

Πάντως εγώ τώρα που έχω δει και το αγόρι, σου λέω ότι είναι λατρεία!! Δεν τον αλλάζω με τίποτα!! Είναι τέλειος, γλύκας, γελαστός, κοινωνικός, και πολύ εύκολο παιδί ευτυχώς..και τα αγοράκια είναι τέλεια θα δεις, θα ερωτευτείς…το αγόρι με τη μαμά έχει άλλη σχέση..εγώ ξέρω πχ ότι το κορίτσι θα’ναι κολλημένο στο μπαμπά του(είναι και αγαπητός ο άτιμος)..όπως κι εσένα φαντάζομαι..ενώ τα αγόρια με τη μαμά είναι αλλιώς💙💙😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσιαααα όπως είπα και πιο πάνω είχα σήμερα ραντεβού στο γιατρό!!

Όλα καλά, το μωράκι μια χαρά, ρώτησα το γιατρό για την πητ στην αυχενική, μου είπε ότι γράφει μόνο ημερολογιακή επειδή δεν άλλαξε κάτι και ταίριαζε ακριβώς με την ηλικία στον υπέρηχο!!

Αααααα επίσης του είπα να μου δώσει το φύλο σε φάκελο αν το δει, μου έδωσε το φάκελο και με το που βγήκα από το ιατρείο δεν άντεξα και το άνοιξα καιιιιιι……ΚΟΡΙΤΣΆΚΙΙΙΙΙΙΙ 🎉🎉😍😍😍😀💞💞💞

Είμαι τόσο χαρούμενηηηηη χοροπηδάω από τη χαρά μου😍😍😍 @Xrisa95 μπορείς να βάλεις κοριτσάκι στο πινακάκι 🥰 ελπίζω να μην αλλάξει κάτι γιατί έχω χαρεί τόσο πολύ!!!! 🥰🥰🥰

Μπράβο αγαπακιιιιιι συγχαρητήρια!!!!! 💓💓💓💓💓💓💓 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...