Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Liza05 είπε:

Γειά σας κορίτσια!! Βγήκε και το PAPP-A  και οι πιθανότητες είναι 1/4000. Ο γιατρός είπε ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, διότι περίμενε πολύ πιο κάτω.. Μας είπε όμως να σκεφτούμε και τον μη επεμβατικό έλεγχο.. Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας χθες και για τις ευχές σας!!! ❤️

ααααχ μπραβο κοριτσακι μου!!!! τελεια!!!!! ❣️ με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλησπέρα! Καλώς ήρθατε όλα τα καινούργια κορίτσια! Τελικά ο μήνας Ιούνιος είναι γουρλιδικος και σέξι έχει πολλές εγκυουλες😉😉😄😄! Χαίρομαι πολύ που όλες έχετε ευχάριστα νέα!!! Συνεχιζουμε όλες δυναμικά💪💪💪. Δεν είχα πολύ χρόνο να απαντήσω καθώς αρχίσαμε τις τροποποιήσεις σιγά σιγά σπίτι για να φτιάξουμε το δωμάτιο του μωρού💙💙💙.

Εγώ αύριο έχω γυναικολόγο επιτέλους ήρθε η μέρα να πάω να δω το μωρό! Είμαι 16w&5 και μετράω μέρες πότε θα καταλάβω το μωράκι μου!

Εσείς μανουλες που είστε στο δεύτερο πείτε εμπειρίες... Στην πρωτη εγκυμοσύνη πότε καταλάβατε το μωράκι σας;;

Επίσης χτες είχα ραντεβού στην δερματολόγο την ρώτησα την ρώτησα τι προϊόν να αρχίσω να βάζω στην κοιλιά μου ( παρεπιπτόντως νομίζω ότι κάθε μέρα διπλασιάζεται😄😄😄) και μου είπε το καλύτερο προϊόν είναι το ελαιόλαδο!! Κάνει την καλύτερη δουλειά λέει! Θα αρχίσω να το δοκιμάσω κορίτσια! Θα είναι λίγο αηδία αλλά αν κάνει δουλειά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κορίτσια είχα κάτι τρεξίματα( άσχετα με την εγκυμοσύνη) και είχα μέρες να μπω. Απο ότι διάβασα είστε όλες καλά και χάρηκα πολύ για αυτό ❤️ Έτσι τυχερή να είναι πάντα η σελίδα μας και να έχουμε μόνο ευχάριστα!!! :)   Nα ρωτήσω κάτι σε όσες είναι πιο μπροστά από εμένα σε εβδομάδα; γενικά τα πονάκια πότε περίπου σας σταμάτησαν είμαι 11w και 2d και νομίζω ότι εδώ και μια εβδομάδα έχουν σταματήσει καθώς και η πολλή υπνηλία. Την άλλη Παρασκευή έχω και εγώ επιτέλους την αυχενική και το περιμένω πως και πώς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2021 at 5:33 ΜΜ, ο/η Vera87 είπε:

Καλησπερα σε όλες! Είμαι και ‘γώ από το γκρουπ του Απρίλη, 9εβδ 2ημ και έχω την αυχενική προγραμματισμένη για 8 Οκτώβρη (ΠΗΤ για την ώρα 17 Απρίλη) 

Ηθελα να ρωτήσω που κάνατε εξέταση θρομβοφιλιας και κυστικη ίνωση? Και ποσο σας κόστισε?

Kαλησπέρα, καλώς ήρθες και στην εδώ παρέα! :) κάποιες εξετάσεις θρομβοφιλίας καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ, εγώ έκανα μέσω ΕΟΠΠΥ για κάποια γονίδια κληρονομικής θρομβοφιλίας και είχα δώσει μια μικρή συμμετοχή δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο ότι είχε διάγνωση καθ' εξιν αποβολές καθώς την έκανα μετά από παλίνδρομη που είχα τότε. Την εξέταση την έκανα στην ιδιωτική κλινική που είναι ο γιατρός μου και ανέλαβαν εκείνοι να στείλουν το δείγμα σε γενετιστή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Καλώς ήρθατε όλα τα καινούργια κορίτσια! Τελικά ο μήνας Ιούνιος είναι γουρλιδικος και σέξι έχει πολλές εγκυουλες😉😉😄😄! Χαίρομαι πολύ που όλες έχετε ευχάριστα νέα!!! Συνεχιζουμε όλες δυναμικά💪💪💪. Δεν είχα πολύ χρόνο να απαντήσω καθώς αρχίσαμε τις τροποποιήσεις σιγά σιγά σπίτι για να φτιάξουμε το δωμάτιο του μωρού💙💙💙.

Εγώ αύριο έχω γυναικολόγο επιτέλους ήρθε η μέρα να πάω να δω το μωρό! Είμαι 16w&5 και μετράω μέρες πότε θα καταλάβω το μωράκι μου!

Εσείς μανουλες που είστε στο δεύτερο πείτε εμπειρίες... Στην πρωτη εγκυμοσύνη πότε καταλάβατε το μωράκι σας;;

Επίσης χτες είχα ραντεβού στην δερματολόγο την ρώτησα την ρώτησα τι προϊόν να αρχίσω να βάζω στην κοιλιά μου ( παρεπιπτόντως νομίζω ότι κάθε μέρα διπλασιάζεται😄😄😄) και μου είπε το καλύτερο προϊόν είναι το ελαιόλαδο!! Κάνει την καλύτερη δουλειά λέει! Θα αρχίσω να το δοκιμάσω κορίτσια! Θα είναι λίγο αηδία αλλά αν κάνει δουλειά...

Αρχίσατε να φτιάχνετε δωμάτιο; Τι ωραία! Πες μας κ άλλα! 
Με το καλό να δείτε αύριο το bebi κ σύντομα σου εύχομαι να το νιώσεις κιόλας! Κ εγώ ανυπομονώ για όλα αυτά! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2021 at 2:56 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Κοιτα θέλει χρόνο δν είναι εύκολο το ότι ξεχνιέται βοηθάει βέβαια κ ότι θα είναι κ κάποιος άλλος μαζί πχ η μαμά σου έστω κ τις ώρες που θα μπορεί 

Ναι το δεύτερο τρίμηνο μειώνεται κ σταδιακά κόβεται αλλα τ παιδιά συνήθως θηλάζουν στεγνά 

ηδη εμένα έχει μειωθεί λιγάκι που μπαίνω στον 4ο κ αλλάζει στήθος ανα 30’  μπας κ βγάλει πιο πολύ χαχαχα μου το επικοινωνεί κιόλας επειδή μιλάει! Αλλά δν πτοείται ❤️ 

Έλα αγάπη, προς το παρόν δύσκολα ακόμη κι εγώ πολύ χάλια με τους εμετούς και τις ανακατωσούρες!

Αλήθεια σου μειώθηκε; Εγώ έχω ακόμη γάλα κανονικά! Από τη μία με βολεύει τώρα που είμαι έτσι χάλια, από την άλλη λέω αν μου μειωθεί ή αλλάξει η γεύση και δεν του αρέσει ίσως το κόψει έτσι..αλλά αφού δεν πίνει ούτε φρέσκο γάλα πάλι θα ναι δύσκολο το βράδυ πώς θα κοιμάται κλπ! Θα δούμε..κάτι θα γίνει δε μπορεί..

Έκανες την αυχενική εσύ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2021 at 10:29 ΠΜ, ο/η Riaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έχω μια απορία, εσείς εκτός από φυλλικό παίρνετε και κάτι άλλο; 

Εγώ μπαίνω αύριο 11η εβδομαδα και αυτά που παίρνω καθημερινά είναι φυλλικό και το iofolen ( το οποίο είναι συμπλήρωμα με βιταμίνες κτλπ για εγκύους)

Εσείς;

Καλησπέρα Ριάκι, κι εγώ φυλλικό οξύ παίρνω μόνο προς το παρόν!

Είχα αγοράσει και τις βιταμίνες που έπαιρνα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη(pregnacare), αλλά μου είπε ο γιατρός μου ότι μετά το 3μηνο τις δίνει, κ εγώ τις αμελώ γενικά οπότε αφού δεν πειράζει και τον γιατρό δεν τις παίρνω…στο πρώτο πάλι τις έπαιρνα ανελλιπώς από την πρώτη μέρα που ήμουν έγκυος, αλλά στο δεύτερο είσαι πιο χαλαρός😆 έχω στο μυαλό μου να ξεκινήσω να τις παίρνω πάλι! Τώρα θα σταματήσω και το φυλλικό λογικά που είμαι 12 εβδομάδων

Επίσης έκανα εξετάσεις και έχω πάλι χαμηλό αιματοκρίτη και βιταμίνη D όπως πάντα..έπαιρνα και σίδηρο και d στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και μετά τη γέννα, αλλά τους τελευταίους μήνες τα είχα αμελήσει και αυτά(βαρέθηκα τόσο καιρό τα χάπια😆) οπότε δεν τα έπαιρνα..τώρα μου είπε η ενδοκρινολόγος να τα ξαναρχίσω γιατί έχουν πέσει πολύ

Οπότε λογικά θα παίρνω τις πολυβιταμίνες, σίδηρο και βιταμίνη d..και πιο μετά θυμάμαι ξεκινάμε και ασβέστιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2021 at 7:41 ΜΜ, ο/η Monica 92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Μόλις πήραμε τα τελικά αποτελέσματα της αυχενικής. 1/14000. Είμαστε πολύ χαρούμενοι 🤗 Την Παρασκευή μπαίνω για περίδεση ωστόσο γιατί ο τράχηλος είναι 21.4 🙏🏻 στείλτε μου θετικές σκέψεις 🥰🥰

Καλησπέρα!! Πολύ καλά τα αποτελέσματα!! Μπράβο! Θα κάνετε και την περίδεση και όλα καλά θα πάνε από δω και πέρα!! 🙏🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Καλώς ήρθατε όλα τα καινούργια κορίτσια! Τελικά ο μήνας Ιούνιος είναι γουρλιδικος και σέξι έχει πολλές εγκυουλες😉😉😄😄! Χαίρομαι πολύ που όλες έχετε ευχάριστα νέα!!! Συνεχιζουμε όλες δυναμικά💪💪💪. Δεν είχα πολύ χρόνο να απαντήσω καθώς αρχίσαμε τις τροποποιήσεις σιγά σιγά σπίτι για να φτιάξουμε το δωμάτιο του μωρού💙💙💙.

Εγώ αύριο έχω γυναικολόγο επιτέλους ήρθε η μέρα να πάω να δω το μωρό! Είμαι 16w&5 και μετράω μέρες πότε θα καταλάβω το μωράκι μου!

Εσείς μανουλες που είστε στο δεύτερο πείτε εμπειρίες... Στην πρωτη εγκυμοσύνη πότε καταλάβατε το μωράκι σας;;

Επίσης χτες είχα ραντεβού στην δερματολόγο την ρώτησα την ρώτησα τι προϊόν να αρχίσω να βάζω στην κοιλιά μου ( παρεπιπτόντως νομίζω ότι κάθε μέρα διπλασιάζεται😄😄😄) και μου είπε το καλύτερο προϊόν είναι το ελαιόλαδο!! Κάνει την καλύτερη δουλειά λέει! Θα αρχίσω να το δοκιμάσω κορίτσια! Θα είναι λίγο αηδία αλλά αν κάνει δουλειά...

Αα ωραια ιδεα αν και πως θα βαζεις ρουχα απο πανω; Θα λαδωνονται όλα..🤔

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη ενιωθα από τις 18εβδ περίπου κατι περιεργα αλλα δεν ήμουν σιγουρη γιατί δεν ήξερα..πίστευα οτι ειναι το μωρό αλλά δεν ημουν 100% σιγουρη γιατι δεν το χα ξαναζήσει..στις 21εβδ περιπου ημουν πλέον σιγουρη😄 Τώρα που ξερω πιστεύω θα το νιωσω νωρίτερα

Νιώθεις κάτι εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλησπέρα κορίτσια είχα κάτι τρεξίματα( άσχετα με την εγκυμοσύνη) και είχα μέρες να μπω. Απο ότι διάβασα είστε όλες καλά και χάρηκα πολύ για αυτό ❤️ Έτσι τυχερή να είναι πάντα η σελίδα μας και να έχουμε μόνο ευχάριστα!!! :)   Nα ρωτήσω κάτι σε όσες είναι πιο μπροστά από εμένα σε εβδομάδα; γενικά τα πονάκια πότε περίπου σας σταμάτησαν είμαι 11w και 2d και νομίζω ότι εδώ και μια εβδομάδα έχουν σταματήσει καθώς και η πολλή υπνηλία. Την άλλη Παρασκευή έχω και εγώ επιτέλους την αυχενική και το περιμένω πως και πώς....

Εμενα ακόμη τα ίδια και χειρότερα…11+6 ειμαι σήμερα…αλλά εμενα μαλλον δε θα μου περασουν αν κρίνω από την προηγούμενη φορά.. αντε κι εγώ εχω την Τεταρτη αυχενική..καλά νέα μας εύχομαι!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Εμενα ακόμη τα ίδια και χειρότερα…11+6 ειμαι σήμερα…αλλά εμενα μαλλον δε θα μου περασουν αν κρίνω από την προηγούμενη φορά.. αντε κι εγώ εχω την Τεταρτη αυχενική..καλά νέα μας εύχομαι!!❤️❤️

Αχ με το καλό η αυχενική σου!! Πόσο ανυπομονώ και εγώ😀 Ας περάσουν γρήγορα οι μέρες να μάθουμε νέα από τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που παμε όλες καλά και αυτό μου δίνει πολύ θάρρος!Μ αρέσει που κάποιες είναι πιο μπροστά και διαβάζω αυτά που θα ακολουθήσουν!

Εμεις πηγαμε και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο που ειδικεύεται σε εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου και μας έκανε την καρδιά περιβόλι! Με λίγα λόγια μας παρότρυνε ή να τερματίσουμε την κύηση ή να συνεχίσουμε βήμα βήμα γνωρίζοντας όλους τους κινδύνους...Αλλα ήταν λίγο απότομος να το πω..σαν να μην ήθελε να μας αναλάβει..

Οπότε θα μείνουμε σε αυτόν που ξεκινήσαμε! Και αυτός από την αρχή μας ειπε τα αρνητικά αλλά ρε κορίτσια όποτε βγαίνουμε από το γραφείο του είμαστε αισιόδοξοι!

Έκανα κ έναν υπέρηχο για να δούμε για τον πλακούντα και να επιβεβαιώσουμε την μονοχοριακη κύηση!

Αυχενική μου έκλεισαν στις 4/10 νωρίτερα αποτι υπολόγιζα για να γίνει σωστά και χωρίς καθυστερήσεις από τα 6 χέρια κ 6 πόδια 😟

Από συμπτώματα συνεχίζω με καθημερινή ναυτία και 1 εμετό κάθε πρωί και μειωμένη όρεξη.

Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με το καλό οι αυχενικές σας!!! Όλα θα είναι τέλεια! Η μπέμπα μας στην αυχενική έπιανε το κεφάλι της, είχε πολύ γέλιο.. Όσες κοπέλες ταλαιπωρούνται με τις ναυτίες και τους εμετούς προσπαθήστε μικρά και συχνά γεύματα, νερό με τζίντζερ και τσίχλες με δροσερή γεύση. Εμένα αυτά με βοήθησαν πολύ. Ήμουν στο κρεβάτι για αρκετό καιρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Εμενα ακόμη τα ίδια και χειρότερα…11+6 ειμαι σήμερα…αλλά εμενα μαλλον δε θα μου περασουν αν κρίνω από την προηγούμενη φορά.. αντε κι εγώ εχω την Τεταρτη αυχενική..καλά νέα μας εύχομαι!!❤️❤️

Aκομα ε; :( Λενε ότι οι ναυτίες περνάνε πια γύρω στην 12 εβδομάδα ελπίζω να σου περάσουν σε λίγες μέρες... δεν έχω ναυτίες και ανακατωσούρες  αλλά καταλαβαίνω πόσο άσχημο είναι....                                                        Με το καλό και η δική σου αυχενική, να είναι καλά τα μωράκια μας !!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που παμε όλες καλά και αυτό μου δίνει πολύ θάρρος!Μ αρέσει που κάποιες είναι πιο μπροστά και διαβάζω αυτά που θα ακολουθήσουν!

Εμεις πηγαμε και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο που ειδικεύεται σε εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου και μας έκανε την καρδιά περιβόλι! Με λίγα λόγια μας παρότρυνε ή να τερματίσουμε την κύηση ή να συνεχίσουμε βήμα βήμα γνωρίζοντας όλους τους κινδύνους...Αλλα ήταν λίγο απότομος να το πω..σαν να μην ήθελε να μας αναλάβει..

Οπότε θα μείνουμε σε αυτόν που ξεκινήσαμε! Και αυτός από την αρχή μας ειπε τα αρνητικά αλλά ρε κορίτσια όποτε βγαίνουμε από το γραφείο του είμαστε αισιόδοξοι!

Έκανα κ έναν υπέρηχο για να δούμε για τον πλακούντα και να επιβεβαιώσουμε την μονοχοριακη κύηση!

Αυχενική μου έκλεισαν στις 4/10 νωρίτερα αποτι υπολόγιζα για να γίνει σωστά και χωρίς καθυστερήσεις από τα 6 χέρια κ 6 πόδια 😟

Από συμπτώματα συνεχίζω με καθημερινή ναυτία και 1 εμετό κάθε πρωί και μειωμένη όρεξη.

Αυτά!

Καλησπέρα κορίτσι μου, να ξέρεις σε σκέφτομαι συχνά.... Θαυμάζω την δύναμη και το κουράγιο σου, εγώ με ένα και είμαι μέσα στο άγχος και την απαισιοδοξία όλη την ώρα. Νομίζω ένα βήμα την φορά και με την βοήθεια της Παναγίας όλα καλά θα πάνε!!! ❤️ Και νομίζω να μείνεις στον γιατρό που σε στηρίζει και σε κάνει να νιώθεις καλά, πήρες και μια δεύτερη γνώμη και πολύ καλά έκανες αλλά όπου νιώθεις καλύτερα.          Χίλιες φορές καλύτερα ένας γιατρός με λιγότερη εμπειρία αλλά να είναι πάνω από όλα άνθρωπος... με όρεξη να ψαχτεί, να μάθει κάτι καινούριο, να σε βοηθήσει και να σε στηρίζει... παρά ένας και καλά πιο έμπειρος ψυχρός και απότομος. ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΥΤΟ που πήρα και εγώ με ένα θέμα υγείας που έχω και επηρεάζει και τις εγκυμοσύνες μου.... Με έναν τέτοιο γιατρό έπαθα κρίση πανικού την προηγούμενη φορά, δεν μπορούσα να ηρεμήσω και 2 μέρες μετά παλινδρόμησε το μωράκι μου :( σταμάτησε η καρδία του, ακόμα πιστεύω ότι μπορεί να έφταιξε το τόσο κλάμα με λυγμούς και η στεναχώρια....  Δεν φταίει βέβαια αυτός αλλά εγώ που άφησα να με επηρεάσει ο τρόπος του και αυτά που μου είπε ενώ ήξερα ότι πάει να με διαχειριστεί λάθος και ο γυναικολόγος μου με είχε στείλει σε αυτόν μόνο για μια γνώμη... Τέλος πάντων αυτή την φορά άλλαξα γιατρό, μια υπέροχη γιατρό και όλα είναι πολύ καλύτερα μόνο και μόνο από τον τρόπο που με αντιμετωπίζει και ας είναι λίγο πιο άπειρη στο θέμα που έχω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;;από ότι διαβάζω όλες πάμε καλά αλλ πολι ναυτία και εμετός σε αυτή την ομάδα 😂!ηθελα να ρωτήσω από κοιλίτσες πως πάμε φουσκώνουμε;;;κιλά και εβδομάδες;εγώ είναι στην 15 εβδομάδα και έχω πάρει τα 2 κιλά πίσω από αυτά που είχα χασει στις αρχές από τους εμετούς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;;από ότι διαβάζω όλες πάμε καλά αλλ πολι ναυτία και εμετός σε αυτή την ομάδα 😂!ηθελα να ρωτήσω από κοιλίτσες πως πάμε φουσκώνουμε;;;κιλά και εβδομάδες;εγώ είναι στην 15 εβδομάδα και έχω πάρει τα 2 κιλά πίσω από αυτά που είχα χασει στις αρχές από τους εμετούς!

Καλησπέρα!! Κι εγώ στην αρχή είχα χάσει 1 κιλό γιατί ανακατευόμουν, αλλά στη συνέχεια έβαλα 2! Συνολικά δηλαδή είμαι +1! Είμαι στη 16η εβδομάδα. Και η κοιλίτσα είναι μικρή αλλά εμφανής πλέον! 

Η ναυτία και η κούραση έχουν φύγει τελείως, όπως και ο πόνος στο πρησμένο στήθος. Όμως η δυσπεψία και οι καούρες συνεχίζουν - για να μην πω ότι εντείνονται κιόλας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, να ξέρεις σε σκέφτομαι συχνά.... Θαυμάζω την δύναμη και το κουράγιο σου, εγώ με ένα και είμαι μέσα στο άγχος και την απαισιοδοξία όλη την ώρα. Νομίζω ένα βήμα την φορά και με την βοήθεια της Παναγίας όλα καλά θα πάνε!!! ❤️ Και νομίζω να μείνεις στον γιατρό που σε στηρίζει και σε κάνει να νιώθεις καλά, πήρες και μια δεύτερη γνώμη και πολύ καλά έκανες αλλά όπου νιώθεις καλύτερα.          Χίλιες φορές καλύτερα ένας γιατρός με λιγότερη εμπειρία αλλά να είναι πάνω από όλα άνθρωπος... με όρεξη να ψαχτεί, να μάθει κάτι καινούριο, να σε βοηθήσει και να σε στηρίζει... παρά ένας και καλά πιο έμπειρος ψυχρός και απότομος. ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΥΤΟ που πήρα και εγώ με ένα θέμα υγείας που έχω και επηρεάζει και τις εγκυμοσύνες μου.... Με έναν τέτοιο γιατρό έπαθα κρίση πανικού την προηγούμενη φορά, δεν μπορούσα να ηρεμήσω και 2 μέρες μετά παλινδρόμησε το μωράκι μου :( σταμάτησε η καρδία του, ακόμα πιστεύω ότι μπορεί να έφταιξε το τόσο κλάμα με λυγμούς και η στεναχώρια....  Δεν φταίει βέβαια αυτός αλλά εγώ που άφησα να με επηρεάσει ο τρόπος του και αυτά που μου είπε ενώ ήξερα ότι πάει να με διαχειριστεί λάθος και ο γυναικολόγος μου με είχε στείλει σε αυτόν μόνο για μια γνώμη... Τέλος πάντων αυτή την φορά άλλαξα γιατρό, μια υπέροχη γιατρό και όλα είναι πολύ καλύτερα μόνο και μόνο από τον τρόπο που με αντιμετωπίζει και ας είναι λίγο πιο άπειρη στο θέμα που έχω 

Ευχαριστώ πολύ!Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας ❤ Έχει σημασία και ο γιατρός κ η ψυχολογία μας!Ελπίζω το πρόβλημα σου να μην είναι τόσο σοβαρό ώστε να επηρεάζει την εγκυμοσύνη σου και να κυλήσουν όλα ομαλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Ευχαριστώ πολύ!Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας ❤ Έχει σημασία και ο γιατρός κ η ψυχολογία μας!Ελπίζω το πρόβλημα σου να μην είναι τόσο σοβαρό ώστε να επηρεάζει την εγκυμοσύνη σου και να κυλήσουν όλα ομαλά!

Oχι δεν είναι κάτι σοβαρό απλά είναι πολύ σπάνιο οπότε εδώ στην Ελλάδα δεν το ξέρουν καλά και ειδικά την διαχείριση στην εγκυμοσύνη και αυτό το κάνει δύσκολο... έχω ένα θέμα με τις τιμές του σακχάρου, είναι γονιδιακό και κληρονομικό από την μητέρα μου, ο οργανισμός μου είναι πάντα σε υψηλότερα επίπεδα τιμών από ότι οι φυσιολογικοί άνθρωποι ώστε να δουλέψει σωστά και να μην ζαλίζομαι πχ. Δεν επηρεάζει την ζωή μου ούτε χρειάζεται κάποια θεραπεία αλλά στην εγκυμοσύνη θέλει μια προσοχή για μακροσωμία  του εμβρύου και η διαχείριση εξαρτάτε από το αν το κληρονόμησε και το έμβρυο ή όχι. Ο προηγούμενος ήθελε να μου δώσει θεραπεία που θα μου έκανε ζημιά αν έχει και το έμβρυο  το ίδιο και μάλιστα μίλησε άσχημα όχι μόνο σε εμένα αλλά και στον γυναικολόγο μου... Μπέρδεμα :)  Aλλά με την καινούρια γιατρό την βρίσκουμε σιγά σιγά την άκρη.... Όλα να πάνε καλά για όλες μας και μόνο χαρές!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Oχι δεν είναι κάτι σοβαρό απλά είναι πολύ σπάνιο οπότε εδώ στην Ελλάδα δεν το ξέρουν καλά και ειδικά την διαχείριση στην εγκυμοσύνη και αυτό το κάνει δύσκολο... έχω ένα θέμα με τις τιμές του σακχάρου, είναι γονιδιακό και κληρονομικό από την μητέρα μου, ο οργανισμός μου είναι πάντα σε υψηλότερα επίπεδα τιμών από ότι οι φυσιολογικοί άνθρωποι ώστε να δουλέψει σωστά και να μην ζαλίζομαι πχ. Δεν επηρεάζει την ζωή μου ούτε χρειάζεται κάποια θεραπεία αλλά στην εγκυμοσύνη θέλει μια προσοχή για μακροσωμία  του εμβρύου και η διαχείριση εξαρτάτε από το αν το κληρονόμησε και το έμβρυο ή όχι. Ο προηγούμενος ήθελε να μου δώσει θεραπεία που θα μου έκανε ζημιά αν έχει και το έμβρυο  το ίδιο και μάλιστα μίλησε άσχημα όχι μόνο σε εμένα αλλά και στον γυναικολόγο μου... Μπέρδεμα :)  Aλλά με την καινούρια γιατρό την βρίσκουμε σιγά σιγά την άκρη.... Όλα να πάνε καλά για όλες μας και μόνο χαρές!!! ❤️ 

Μμμμ κατάλαβα!Θέλει προσοχή στους γιατρούς που διαλέγουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που παμε όλες καλά και αυτό μου δίνει πολύ θάρρος!Μ αρέσει που κάποιες είναι πιο μπροστά και διαβάζω αυτά που θα ακολουθήσουν!

Εμεις πηγαμε και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο που ειδικεύεται σε εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου και μας έκανε την καρδιά περιβόλι! Με λίγα λόγια μας παρότρυνε ή να τερματίσουμε την κύηση ή να συνεχίσουμε βήμα βήμα γνωρίζοντας όλους τους κινδύνους...Αλλα ήταν λίγο απότομος να το πω..σαν να μην ήθελε να μας αναλάβει..

Οπότε θα μείνουμε σε αυτόν που ξεκινήσαμε! Και αυτός από την αρχή μας ειπε τα αρνητικά αλλά ρε κορίτσια όποτε βγαίνουμε από το γραφείο του είμαστε αισιόδοξοι!

Έκανα κ έναν υπέρηχο για να δούμε για τον πλακούντα και να επιβεβαιώσουμε την μονοχοριακη κύηση!

Αυχενική μου έκλεισαν στις 4/10 νωρίτερα αποτι υπολόγιζα για να γίνει σωστά και χωρίς καθυστερήσεις από τα 6 χέρια κ 6 πόδια 😟

Από συμπτώματα συνεχίζω με καθημερινή ναυτία και 1 εμετό κάθε πρωί και μειωμένη όρεξη.

Αυτά!

Να συνεχίσεις εκεί που σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά και άνετα. Φυσικά και παίζει τεράστιο ρόλο το να αισθάνεσαι καλά και αισιόδοξα. Απαράδεκτος ο γιατρός πάντως. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να αντιμετωπίσετε τις λιγότερες δυνατόν δυσκολίες. Γιατί όχι και καμία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε όλες έκατσα τώρα που θήλασε κ η κοιμήθηκε η κόρη μου να διαβάσω το νήμα! 
 

@Maria mariaa Μην στεναχωριέσαι κ μην σε παίρνει από κάτω οκ είναι κατανοητό να σου επισημάνουν τους κινδύνους αλλά γενικότερα αυτό το κλίμα φοβίας που περνάνε σε πολλές έγκυες ακόμα  κ με ένα μωρό στην κοιλιά δν είναι επαγγελματικό ούτε ανθρώπινο! 
Όλα καλά θα πάνε δν χρειάζεται να σου προδικάζει καταστάσεις κ πράγματα ! ❤️
 

 

Εκανα την αυχενικη σήμερα όλα καλά πολύ δραστήριο έπαιζε με πόδια χέρια όπως κ η κόρη μου 

αγοράκι το είδαμε η εμβρυολογος  ήταν σίγουρη γιατί το είδαμε απ όλες τις πλευρές ! Είδωμεν 💙💙💙💙💙

αντε κ στα δικά σας οι υπόλοιπες οσες φορές κ να κάνει μια έγκυος αυτούς τους υπερήχους δεν τους χορταίνει ❤️

Από κοιλιά που ρωτάτε εμένα φαίνεται πολύ πιο πολύ απ ότι στην κόρη μου δλδ όλοι με κάνουν για έγκυο είμαι 12+3 σήμερα! 
 

στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πρόσθιο κάτω πλακούντα κ ένιωσα την κόρη μου 19-20 εβδ ενώ τώρα είναι πλάγιος προς πίσω άρα μ είπε η εμβρυολογος θα το νιώσω πολύ πιο νωρίς κ γιατί από τον δεύτερο τόκο κ μετά τα τοιχώματα της μήτρας είναι πιο χαλαρά κ είναι πολύ πιο αισθητές οι κινήσεις 
 

παω να φάω (λιγουρεσ Λόγω θηλασμού κ εγκυμοσύνης δν ξέρω 😂😂😂 μιας που το θυμήθηκα που το ρώτησε η @geo2222εγώ ξεκίνησα με 43 κ είμαι 45 χαμουλησ Χαχαχαχα) σας φιλώ  όλες καλό βράδυ ❤️ Θα σας διαβάσω αύριο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές μανούλες!! Τι ωραία να διαβάζω ότι τα μωράκια μας μεγαλώνουν σιγά σιγά!! 

Εμείς πηραμε και τα αποτελέσματα από τη papp-a και ενώ η αυχενικη ήταν πολυ καλή έχω πιθανοτητες προεκλαμψιας. Συγκεκριμένα γράφει οτι ενώ παιρνω σαλοσπιρ υπάρχει υψηλός κινδύνος προεκλαμψιας 1/95 και για περιορισμό της εμβρυακης ανάπτυξη πριν τις 37 εβδομάδες 1/140. 

Το καλό είναι ότι η γιατρός μου είναι πολυ αισιόδοξη. Γιατι με  παρακολουθηση της πιεσης διατροφή και αγωγή μπορουμε να το προλάβουμε αφου το ξέρουμε νωρίς!! Ελπίζω να εξελιχθεί ομαλά και το μωράκι μου να συνεχίσει να μεγαλώνει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που παμε όλες καλά και αυτό μου δίνει πολύ θάρρος!Μ αρέσει που κάποιες είναι πιο μπροστά και διαβάζω αυτά που θα ακολουθήσουν!

Εμεις πηγαμε και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο που ειδικεύεται σε εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου και μας έκανε την καρδιά περιβόλι! Με λίγα λόγια μας παρότρυνε ή να τερματίσουμε την κύηση ή να συνεχίσουμε βήμα βήμα γνωρίζοντας όλους τους κινδύνους...Αλλα ήταν λίγο απότομος να το πω..σαν να μην ήθελε να μας αναλάβει..

Οπότε θα μείνουμε σε αυτόν που ξεκινήσαμε! Και αυτός από την αρχή μας ειπε τα αρνητικά αλλά ρε κορίτσια όποτε βγαίνουμε από το γραφείο του είμαστε αισιόδοξοι!

Έκανα κ έναν υπέρηχο για να δούμε για τον πλακούντα και να επιβεβαιώσουμε την μονοχοριακη κύηση!

Αυχενική μου έκλεισαν στις 4/10 νωρίτερα αποτι υπολόγιζα για να γίνει σωστά και χωρίς καθυστερήσεις από τα 6 χέρια κ 6 πόδια 😟

Από συμπτώματα συνεχίζω με καθημερινή ναυτία και 1 εμετό κάθε πρωί και μειωμένη όρεξη.

Αυτά!

Θα σου πω από προσωπική εμπειρία ότι ο γιατρός που σου φάνηκε απότομος, το έκανε γιατί ήθελε να είναι σίγουρος ότι καταλαβαίνετε με τον άντρα σου τους κινδύνους.. Συμφωνώ να βγαίνουμε από τους γιατρούς μας και να είμαστε αισιόδοξοι, αλλά εμένα στα δίδυμα ο αισιόδοξος γιατρός τελικά μου έκανε πολύ κακό. Δε βρίσκω λόγω να τερματίσεις την κύηση πριν την αυχενική. Εκεί βέβαια θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Κάνε λίγη υπομονή ακόμη 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...