Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις On 11/9/2021 at 3:45 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

ΠΗΤ για τις εγκυουλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου 2022❤️

@Bonbon 03/02 

@JNtina 06/02

@Nantinaki 26/02 αγόρι 👶💙

@mia2020  03/03 κορίτσι 👶💜

@Louna     15/03 κορίτσι 👶💜

@Monica 92 20/03

@Vasilique 24/03 αγόρι 👶💙 κορίτσι 👶💜

@Xrisa95     25/03 

@Niki5s     28/03

@Evaki! 29/03

@Konstantina93 30/03

@Princess28 02/04

@Theodora12 05/04

@Riaa   06/04

@Marakiii 25/04
 

 

κορίτσια μου δείτε το πινακακι αν είναι σωστο! 
@Vasilique
βασιλικη μου έβαλα αγόρι κορίτσι αν αλλάξει κάτι με το δεύτερο φύλο με χαρά να το αλλάξουμε 

ευχομαι ολόψυχα να έρθει η ευλογημένη στιγμή να τ κρατήσεις αγκαλιά! 
 

φανταζομαι ευτυχία κ συγκίνηση που θα ένιωσες όταν τ είδες τα μικρακια σου 💜💙💜💙💜💙

Είμαι κι εγώ 9/3 με ξέχασες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 20 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Τα Μάτια τ έχει κρατήσει ναι είναι πράσινα έτσι σκούρα μ λίγο καφέ στο κέντρο 

Λογικά θα μαυρίσει κ το μαλλί 

 

εγω καμία σχέση είμαι καστανόξανθη με μελί μάτια 

Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα μοιάζει στον άντρα μπυ αυτό το μελαχρινό είναι αναπόφευκτο χαχαχα

Άρα μελαχρινή με πράσινο Μάτι!!!!!!! Ώρε Χαμοοοοοος όταν θα μεγαλώσει το κορίτσι σου χαχαχα 💓💓 για να δούμε τώρα πως θα βγει το δεύτερο...λες και εκεί να μην υπάρχει ελπίδα για λίγο καστανοξανθο;; Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Ευχαριστώ πολύ! 🥰

Σύντομα κ στα δικά σου! Ακολουθείς τώρα κοντά! Πότε με το καλό;

Βασιλική μου έχω στις 21 αυχενική.....! Αυτή περιμένω πως και πως να δω αν είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα σε όλες τς μέλλουσες μαμάδες!!Με λένε Μαριέτα είμαι 31 ετών και είμαι 11 και κάτι στην δεύτερη εγκυμοσύνη...Περιμένω τν Μάρτιο και εγώ το νέο μέλος μας!!28 Σεπτεμβρίου έχω αυχενική(είχα στς 20 και μου το άλλαξε) περισσότερο άγχος και από ότι είχα στν πρώτη εγκυμοσύνη μου 

Καλημέρα Μαρία μου...με το καλό και σε εσένα κορίτσι μου και η αυχενική σου και όλα να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!! ❤️❤️❤️❤️ Αααχ νομίζω το άγχος δε σταματά ποτέ;;;πως περνάς την εγκυμοσύνη σου μέχρις στιγμής;;;έχεις συμπτώματα;;; Ή είσαι καλά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Πητ 31/3/22 αλλά ξέρω από τώρα ότι περίπου στς 18-20 Μαρτίου θα γεννήσω (Εγώ πάω με καθορισμένη καισαρική όπως και στο πρώτο έχω θρομβοφιλια) Το πρώτο μου παιδάκι είναι 10 μηνών 

Με το καλό το μωράκι σου.!!!!! Γιατί κάνεις αναγκαστικά καισαρική λόγω θρόμβοφιλιας; Και εγώ έχω αλλά δεν το έχουμε δεδομένο ότι θα κάνουμε καισαρική. Για φυσιολογικά θα πάμε εκτός και αν τύχει κάτι. Να χαίρεσαι και το παιδάκι σου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ είχα μια έξαρση το Σάββατο και κατέληξα στο Ιασώ. Έκανα εμετό ανά 10 λεπτά. Μπήκα το βράδυ και χθες το απόγευμα πήρα το εξιτήριο μου και έφυγα. Σήμερα μπήκα στον 4ό και απορώ μέχρι που θα με πάει έτσι. Σήμερα τη μικρή τη πήγα σχολείο με τις πυτζάμες και τη ρόμπα.. Ρόμπα έγινα δηλαδή 😅😅😅 αχ θεέ μου.!!! Τουλάχιστον ξαναείδα το σποράκι μου που είναι ανεπηρέαστο και μεγαλώνει γερό 💗💙💗💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Monica 92 είπε:

Κορίτσια εγώ είχα μια έξαρση το Σάββατο και κατέληξα στο Ιασώ. Έκανα εμετό ανά 10 λεπτά. Μπήκα το βράδυ και χθες το απόγευμα πήρα το εξιτήριο μου και έφυγα. Σήμερα μπήκα στον 4ό και απορώ μέχρι που θα με πάει έτσι. Σήμερα τη μικρή τη πήγα σχολείο με τις πυτζάμες και τη ρόμπα.. Ρόμπα έγινα δηλαδή 😅😅😅 αχ θεέ μου.!!! Τουλάχιστον ξαναείδα το σποράκι μου που είναι ανεπηρέαστο και μεγαλώνει γερό 💗💙💗💙

Καλημέρα!! Πέρασες μεγάλη ταλαιπωρία, άκου εμετό κάθε 10 λεπτά☹️

Ελπίζω η εβδομάδα που ξεκινάει να σε βρει πολύ πολύ καλύτερα! 

Το καλό είναι ότι το μωράκι σου συνεχίζει ακάθεκτο!!😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Είμαι κι εγώ 9/3 με ξέχασες!

Αχχχχχ πως τ παθαίνω αυτά πείτε μου 🤪 κάτσε να σε βάλω αμέσως! 
φυλο ξέρεις κοπέλα μου ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Κορίτσια εγώ είχα μια έξαρση το Σάββατο και κατέληξα στο Ιασώ. Έκανα εμετό ανά 10 λεπτά. Μπήκα το βράδυ και χθες το απόγευμα πήρα το εξιτήριο μου και έφυγα. Σήμερα μπήκα στον 4ό και απορώ μέχρι που θα με πάει έτσι. Σήμερα τη μικρή τη πήγα σχολείο με τις πυτζάμες και τη ρόμπα.. Ρόμπα έγινα δηλαδή 😅😅😅 αχ θεέ μου.!!! Τουλάχιστον ξαναείδα το σποράκι μου που είναι ανεπηρέαστο και μεγαλώνει γερό 💗💙💗💙

Περαστικά βρε κοπέλα μου να ηρεμήσεις από εδώ κ πέρα μην σε ξανά βρουνε τέτοια ❤️ 
τωρς για τ υπόλοιπα τι σκας ας πηγες κ με την ρόμπα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/9/2021 at 3:44 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου κοπέλα μου διάβασα αυτά που μου έγραψες κ θα ήθελα να σε ρωτήσω ποσο καιρό προσπαθείς να δώσεις άλλο γάλα; 
κ ποσο ευκολο ειναι μέσα στην μέρα να ειναι κ κάποιος άλλος μαζί του εκτός από σένα;; 
 

γενικα σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί εμένα σκέψου είναι 2 κ βλέπω ότι δεν έχει καμία διάθεση να μειώσει θηλασμούς όχι οτι το προσπαθώ απλά σου λέω πως την κοβω ποσο μάλλον ένα παιδάκι ενός έτους 

ωστοσο θέλει πολύ χρόνο αλήθεια αλλά θα τα καταφέρετε ξέρω περιπτώσεις που τ κατάφεραν 

αλλωστε στο δεύτερο τρίμηνο ίσως ειναι καλύτερα τ πράγματα ως προς τον αποθηλασμο γιατί συνήθως μειώνεται έως κόβεται το γάλα μέχρι τη αρχή του τρίτου τριμήνου 

θελει κατανόηση κ υπομονή και να του μιλάς πολύ 

πχ όταν θέλει να πιει γάλα πες του αν θέλει να τον πάρεις αγκαλιά ενώ κάθεστε κ να του ψιθυρίσεις κάτι, να του σιγοτραγουδήσεις, να κάνετε μια αγαπημένη του δραστηριότητα η να πάτε μια βόλτα 

δυστυχως δν υπάρχουν «μαγικά» σε αυτό 

Έλα Χρυσούλα τώρα βρήκα χρόνο να σου απαντήσω!!

Λοιπόν εδώ και 2 μήνες περίπου προσπαθούμε με τα γάλατα!! Αλλά τίποτα δε δέχεται τίποτα…ξεκίνησα από 10 μηνών γιατί ήξερα ότι θέλει καιρό για ομαλό αποθηλασμό..αλλά νόμιζα σε 1-2 μήνες θα έχω καταφέρει να κόψω έστω τους ημερήσιους…αλλά τίποτα…μέτα έμεινα έγκυος και τα παράτησα τόσο χάλια που είμαι δεν έχω κουράγιο και γι’αυτό…(ένας λόγος που ήθελα να αποθηλάσω ήταν και για να μου έρθει περίοδος και να ξαναμείνω έγκυος, αλλά πέρα από αυτό ήθελα ούτως ή άλλως 1 χρόνο να θηλάσω, που είναι η βασική τους τροφή το γάλα)…αλλά φαντάσου πριν μείνω έγκυος τον πήγαινα και τα μεσημέρια βόλτα να κοιμηθεί πχ, αλλά αφού έμεινα έγκυος που κάνω όλη την ώρα εμετούς κλπ δε μπορώ να πάω πουθενά οπότε αναγκαστικά και μες τη μέρα τον θηλάζω για να κοιμάται…

Όπως σου είπα μέσα στη μέρα δε γίνεται να είναι κανείς άλλος εκτός από μένα, είμαστε όλη μέρα οι δυό μας🤪 ο άντρας μου δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, ο πατέρας μου το ίδιο, η αδερφή μου το ίδιο και η μητέρα μου ήταν Εύβοια..γύρισε χθες από εκεί ελπίζω τώρα για βοήθεια! Αλλά κι αυτή έχει και τον ανιψιό μου, και δουλειές μέσα κ έξω από το σπίτι κλπ..αλλά εντάξει θα με βοηθήσει κάπως σίγουρα!!

Εγώ δεν έχω ακούσει ότι κόβεται το γάλα στο 2ο τρίμηνο(πολλές μανούλες μάλιστα συνεχίζουν και θηλάζουν το πρώτο και μετά και το δεύτερο μαζί κανουν ταντεμ δηλαδή)..έχω ακούσει όμως ότι γύρω στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης αρκετά μωράκια κόβουν από μόνα τους το γάλα γιατί αλλάζει κάπως η γεύση του και δεν τους αρέσει..απλά δε θα ήθελα να φτάσω μέχρι τον 6ο μήνα για να το κόψει(και αν) 😩

Χθες τα πήγαμε καλά γιατί ήμασταν έξω με τον άντρα μου και φίλους, οπότε κοιμήθηκε με βόλτα, μετά ήρθε κάπως να θηλάσει δεν τον θήλασα ξεχάστηκε, το απόγευμα ήρθε πάλι να θηλάσει(γιατί νύσταζε από το παιχνίδι με τα παιδάκια) τον θήλασα μια φορά γιατί λέω οκ μην το κόβουμε κ απότομα..και μετά νομίζω θήλασε άλλη μία φορά το βραδάκι(το βράδυ τον πήγε βόλτα ο άντρας μου όπως κάνουμε κάθε βράδυ οπότε δεν τον θηλάζω)…οπότε μετά το πρωί(που θηλάζει αρκετές φορές) τον θήλασα άλλες 2 φορές μες τη μέρα..και δε ζήταγε κι αυτός..βέβαια ήμασταν έξω με κόσμο κ ήταν κ ο μπαμπάς, σήμερα πάλι είμαστε οι δυό μας, να δούμε🤪 μέχρι στιγμής από πρωί που ξύπνησε έχει θηλάσει 3-4 φορές μέχρι τώρα..τα πρωινά μου είναι τα χειρότερα..τώρα κοιμάται όταν ξυπνήσει δε θα τον ξαναθηλάσω θα φάει πρωινό🤪 μες τη μέρα ξεχνιέται κάπως, απλά αν νυστάζει και θέλει να θηλάσει δεν καταλαβαίνει τπτ συνήθως απλά κλαίει ή γκρινιάζει για να θηλάσει..χθες ήταν μια καλή μέρα μπορώ να πω!!

Σκέφτομαι τελικά μήπως έπρεπε να τον έχω στείλει σχολείο από φέτος για κάποιες ώρες, αν και δεν ήθελα γιατί είναι μικρούλης ακόμη, άσε που μπορεί να κόλλαγε και τπτ, αλλά σε λίγο σκέφτομαι ότι δε θα την παλεύω καθόλου να τον έχω όλη μέρα που θα μεγαλώσει και η κοιλιά και θα μεγαλώσει κι αυτός..ευτυχώς θα είναι η μαμά μου μέχρι τον Ιούνιο οπότε δεν θα τον κρατάω μόνη μου όλη μέρα ευτυχώς κι εκείνη είναι μεγάλη βοήθεια δηλαδή τον κοιμίζει(που με μένα δεν κοιμάται παρά μόνο με στήθος ή βόλτα), τον ταίζει, τον πηγαίνει βόλτες, τον αλλάζει κλπ..απλά κι αυτή δεν είναι συνέχεια σπίτι, αλλά βοηθάει γενικά, ξέρει κ την κατάστασή μου τώρα

Αλλά όπως βλέπεις με τον αποθηλασμό έχουμε θέμα, ελπίζω τώρα που ήρθε η μαμά να τα καταφέρουμε, περίμενα πώς και πώς να έρθει ωστέ να κάθεται λίγο μαζί της να ξεχνιέται από το στήθος, να τον κοιμίζει αγκαλιά κλπ..οπότε σιγά σιγά να κόψω τους θηλασμούς μες τη μέρα και να μείνουν μόνο οι πρωινοί που για μας είναι οι πιο δύσκολοι..ή αν ξυπνήσει καμια νύχτα, σπάνια βέβαια, κ εκεί θα θέλει να θηλάσει για να ξανακοιμηθεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/9/2021 at 3:47 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

Μάλιστα ... Άρα εγώ παίρνω.  οκ ..τώρα μου έχει δημιουργηθεί η απορία μηοως η μεσημεριανή προγεστερόνη που είναι ενέσιμη κάνει κακό στο σάκο... Μπορεί να είναι χαζή απορία αλλά θα ρωτήσω σίγουρα τη γιατρό τη Δευτέρα...πάλι καλά έχω και υπέρηχο τη Δευτέρα γιατί μέχρι αυχενική δε θα άντεχα να μην το δω....

 

Αχ μωρέ είδα και τι τραβάς με το θηλασμό ...ακόμα δεν τα ξέρω αυτά για να σε βοηθήσω...

Φυσικά και θα σου πω για τα φαγητά κι ελπίζω να βοηθηθείς...μου έχει βάλει φιλέτο κοτόπουλο ψητό ( το κάνω στο σχαροτηγανο κι είναι τελείως στεγνό), μπιφτέκια κοτόπουλο η μοσχαρισια (χωρίς πολλά υλικά μέσα) , μοσχαρισιες μπριζόλες ( γενικά μου είπε πρέπει να προσλαμβάνουμε πολύ κόκκινο κρέας)...όλα αυτά ψητά στο φούρνο με αντικολλητικό η στο σχαροτηγανο... μακαρόνια να τα προτιμώ σκέτα μόνο με τυρί...κι όταν έχω όσπρια να μην βάζω πολλά μπαχαρικά... Για σνακ κυρίως έχω φρούτα... Αλλά επειδή πρέπει να τρώμε και γαλακτοκομικά κι εγώ δεν πίνω το γάλα μου έχει βάλει κασέρι με δύο φρυγανιες...τοστ και με διπλό τυρί αν θέλω...και κρέμα Γιώτης άνθος αραβοσίτου ( τώρα φοβάμαι ότι εσένα αυτό ίσως να μην σε βοηθήσει)....φρυγανιά με φυστικοβουρυρο και μέλι....αυτά! Ελπίζω να συνέλθεις σύντομα κορίτσι μου!!!💗💗

Αχ πολύ χρήσιμα όσα μου έγραψες!! Σε ευχαριστώ αλήθεια…η αλήθεια είναι ότι το κοτόπουλο στήθος και τα μακαρόνια σκέτα με τυρί και τα φρούτα είναι από τα μόνα φαγητά που δε με πολυανακατεύουν..αλλά μπορώ να τρώω κάθε μέρα αυτά;;😅 Το τοστάκι με ανακατεύει λίγο, το έχω κάνει κι εμετό🤣 αλλά αναγκαστικά αυτό τρώω συνήθως για πρωινό σιγά σιγά..μοσχαρίσια μπριζόλα δεν τρώω,έχει δίκιο ότι πρέπει να προσλαμβάνουμε κόκκινο κρέας και για το σίδηρο κι όλας αλλά δε μου αρέσει το κρέας γαμώτο..μόνο μοσχαρίσια μπιφτέκια τρώω κ αυτά με ανακατεύουν λίγο τώρα..φρυγανια με φυστικοβούτυρο και μέλι άστο..θα κάνω εμετό αν φάω, γενικά τα γλυκά με ανακατεύουν πολύ😅

Αλλά πολύ τέλειες οι συμβουλές σου θα τα γράψω σε ένα χαρτί στο ψυγείο και θα τα ακολουθώ(γιατί δε βλέπω να γίνομαι καλύτερα)❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/9/2021 at 11:14 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Τα Μάτια τ έχει κρατήσει ναι είναι πράσινα έτσι σκούρα μ λίγο καφέ στο κέντρο 

Λογικά θα μαυρίσει κ το μαλλί 

 

εγω καμία σχέση είμαι καστανόξανθη με μελί μάτια 

Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα μοιάζει στον άντρα μπυ αυτό το μελαχρινό είναι αναπόφευκτο χαχαχα

Χαχα κι εγώ καστανόξανθη με μελί μάτια και ανοιχτή επιδερμίδα..ο άντρας μου καστανός με καστανά μάτια και όχι πολύ σκούρα αλλά σταρένια επιδερμίδα.. Ε ο μπέμπης βγήκε με πιο σκούρο μάτι και από του άντρα μου!! Είναι τόσο σκούρα καστανά σχεδόν μαύρα..από όταν γεννήθηκε..πώς το κατάφερε αυτό δε ξέρω!! Δέρμα κανονικό, ανοιχτό σαν μωράκι αλλά όχι κάτασπρο, μαλλάκι έχει ξανθούλι κάπως, καστανόξανθο, αλλά κ ο άντρας μου μικρός καστανόξανθο είχε..ενώ εγώ μικρή είχα κατάξανθο άσπρο μαλλί κ πολύ ανοιχτό δέρμα..και μπλε μάτια όπως όλα τα μωρά που άλλαξαν μετά🤣 οπότε αν και με βλεπουν τώρα ανοιχτόχρωμη σαν το μπέμπη και μου λένε ότι έχει πάρει τα χρώματά μου , στην πραγματικότητα έχει πάρει τα χρώματα του άντρα μου και τα μάτια από το σόι του(Σερραίος και του λέω τα μάτια σίγουρα είναι από το σοι σου, δεν έχω ξαναδεί τόσο σκούρα μάτια στην οικογένεια μου έχουν όλοι ανοιχτά🤣)..ελπίζω κι εγώ για το δεύτερο..η μαμά μου ακόμα παραπάνω από μένα, γιατί έχει καταγάλανο μάτι(είναι Γερμανίδα) και δεν το πήρα ούτε εγώ ούτε η αδερφή μου ούτε τα 2 εγγόνια..και περιμένει τώρα το τρίτο…τι ατυχία όμως λέω, η μητέρα μου γαλανά, ο πατέρας μου πράσινα με λίγο καστανό, ο παππούς μου πράσινα ο άλλος μου παππούς ο Γερμανός γαλανά, κι εγώ και η αδερφή μου βγήκαμε με μελί δηλαδή ούτε πράσινο ούτε γαλανό μέσα

Αλλά η αλήθεια είναι όπως λες ότι το σκούρο είναι πιο δυνατό γονίδιο οπότε ούτε για το δεύτερο ελπίζω🤣 Αν και δε με νοιάζει ιδιαίτερα, μόνο τα μάτια της μαμάς θα ήθελα να πάρει κάποιο παιδί ή δικό μου ή της αδερφής μου για να της φύγει ο καημός 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Hailey είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ειχα γραψει κ στο thread Απριλιου 22 αλλα είπα να γραψω κ εδω. Αισιως μπηκα σημερα στην 9η βδομάδα ή αλλιως στον 3ο μηνα κ ειμαι πολύ χαρουμενη. Εχω τελικη ημερομηνια 17-4. Απο συμπτώματα είμαι πολυ καλα, εκτος απο την κοπωση που μετα τη δουλεια είναι αρκετα έντονη. Την Τεταρτη εχω ραντεβου στο γιατρο κ ανυπομονω να ξαναδω το θαυματακι μου 💗

Καλημέρα και με το καλό η εγκυμοσύνη σου!!❤️❤️ Καλά έκανες και έγραψες εδώ να τα λέμε🥰

Με το καλό να ξαναδείς και το μωράκι σου!!🥰💕

Αυχενική πότε θα κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Πητ 31/3/22 αλλά ξέρω από τώρα ότι περίπου στς 18-20 Μαρτίου θα γεννήσω (Εγώ πάω με καθορισμένη καισαρική όπως και στο πρώτο έχω θρομβοφιλια) Το πρώτο μου παιδάκι είναι 10 μηνών 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; Σε ρωτάω γιατί εμείς είμαστε πάρα πολύ κοντά!! Εγώ έχω ΠΗΤ 01/04/22 μία μέρα μετά από σένα και το πρώτο μου μωράκι είναι 12 μηνών❤️ Πάω φυσιολογικά πρώτα ο Θεός όπως και στο πρώτο!! Εάν έχεις θρομβοφιλία πρέπει να κάνεις καισαρική; Δεν το ήξερα!

Εγώ έχω αυχενική 22/09❤️

Με το καλό να μας πάνε όλα εύχομαι🥰💕💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Κορίτσια εγώ είχα μια έξαρση το Σάββατο και κατέληξα στο Ιασώ. Έκανα εμετό ανά 10 λεπτά. Μπήκα το βράδυ και χθες το απόγευμα πήρα το εξιτήριο μου και έφυγα. Σήμερα μπήκα στον 4ό και απορώ μέχρι που θα με πάει έτσι. Σήμερα τη μικρή τη πήγα σχολείο με τις πυτζάμες και τη ρόμπα.. Ρόμπα έγινα δηλαδή 😅😅😅 αχ θεέ μου.!!! Τουλάχιστον ξαναείδα το σποράκι μου που είναι ανεπηρέαστο και μεγαλώνει γερό 💗💙💗💙

Περαστικά αγάπη!! Εγώ γι ‘αυτό δεν πάω στο νοσοκομείο για να μη με κρατήσουν…τι να σου κάνουν κι αυτοί; Ρώτα το γιατρό σου και πάρε primperan αν ξαναπάθεις κρίση θα σου σταματήσει την έξαρση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Κορίτσια εγώ είχα μια έξαρση το Σάββατο και κατέληξα στο Ιασώ. Έκανα εμετό ανά 10 λεπτά. Μπήκα το βράδυ και χθες το απόγευμα πήρα το εξιτήριο μου και έφυγα. Σήμερα μπήκα στον 4ό και απορώ μέχρι που θα με πάει έτσι. Σήμερα τη μικρή τη πήγα σχολείο με τις πυτζάμες και τη ρόμπα.. Ρόμπα έγινα δηλαδή 😅😅😅 αχ θεέ μου.!!! Τουλάχιστον ξαναείδα το σποράκι μου που είναι ανεπηρέαστο και μεγαλώνει γερό 💗💙💗💙

περαστικα κοριτσι μου!!!!! δεν πειραζει κι ας πηγες και με τη ρομπα χαχαχχαχα
αλλωστε αυτα τα δειγματα που μας ταλαιπωρουν ειναι κυριως δειγματα υγειας για το μωρακι μας!!!!
καλη σχολικη χρονια και στο κοριτσακι σου!!!


καλη σχολικη χρονια σε ολες τις κοπελες που εχετε κι αλλο παιδακι που ξεκιναει σχολειο σημερα!!!💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχ πολύ χρήσιμα όσα μου έγραψες!! Σε ευχαριστώ αλήθεια…η αλήθεια είναι ότι το κοτόπουλο στήθος και τα μακαρόνια σκέτα με τυρί και τα φρούτα είναι από τα μόνα φαγητά που δε με πολυανακατεύουν..αλλά μπορώ να τρώω κάθε μέρα αυτά;;😅 Το τοστάκι με ανακατεύει λίγο, το έχω κάνει κι εμετό🤣 αλλά αναγκαστικά αυτό τρώω συνήθως για πρωινό σιγά σιγά..μοσχαρίσια μπριζόλα δεν τρώω,έχει δίκιο ότι πρέπει να προσλαμβάνουμε κόκκινο κρέας και για το σίδηρο κι όλας αλλά δε μου αρέσει το κρέας γαμώτο..μόνο μοσχαρίσια μπιφτέκια τρώω κ αυτά με ανακατεύουν λίγο τώρα..φρυγανια με φυστικοβούτυρο και μέλι άστο..θα κάνω εμετό αν φάω, γενικά τα γλυκά με ανακατεύουν πολύ😅

Αλλά πολύ τέλειες οι συμβουλές σου θα τα γράψω σε ένα χαρτί στο ψυγείο και θα τα ακολουθώ(γιατί δε βλέπω να γίνομαι καλύτερα)❤️❤️

να εισαι καλα κοριτσακι μου!!! κατα τ αλλα πως εισαι αυτες τις ημερες;;τα ιδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Έλα Χρυσούλα τώρα βρήκα χρόνο να σου απαντήσω!!

Λοιπόν εδώ και 2 μήνες περίπου προσπαθούμε με τα γάλατα!! Αλλά τίποτα δε δέχεται τίποτα…ξεκίνησα από 10 μηνών γιατί ήξερα ότι θέλει καιρό για ομαλό αποθηλασμό..αλλά νόμιζα σε 1-2 μήνες θα έχω καταφέρει να κόψω έστω τους ημερήσιους…αλλά τίποτα…μέτα έμεινα έγκυος και τα παράτησα τόσο χάλια που είμαι δεν έχω κουράγιο και γι’αυτό…(ένας λόγος που ήθελα να αποθηλάσω ήταν και για να μου έρθει περίοδος και να ξαναμείνω έγκυος, αλλά πέρα από αυτό ήθελα ούτως ή άλλως 1 χρόνο να θηλάσω, που είναι η βασική τους τροφή το γάλα)…αλλά φαντάσου πριν μείνω έγκυος τον πήγαινα και τα μεσημέρια βόλτα να κοιμηθεί πχ, αλλά αφού έμεινα έγκυος που κάνω όλη την ώρα εμετούς κλπ δε μπορώ να πάω πουθενά οπότε αναγκαστικά και μες τη μέρα τον θηλάζω για να κοιμάται…

Όπως σου είπα μέσα στη μέρα δε γίνεται να είναι κανείς άλλος εκτός από μένα, είμαστε όλη μέρα οι δυό μας🤪 ο άντρας μου δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, ο πατέρας μου το ίδιο, η αδερφή μου το ίδιο και η μητέρα μου ήταν Εύβοια..γύρισε χθες από εκεί ελπίζω τώρα για βοήθεια! Αλλά κι αυτή έχει και τον ανιψιό μου, και δουλειές μέσα κ έξω από το σπίτι κλπ..αλλά εντάξει θα με βοηθήσει κάπως σίγουρα!!

Εγώ δεν έχω ακούσει ότι κόβεται το γάλα στο 2ο τρίμηνο(πολλές μανούλες μάλιστα συνεχίζουν και θηλάζουν το πρώτο και μετά και το δεύτερο μαζί κανουν ταντεμ δηλαδή)..έχω ακούσει όμως ότι γύρω στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης αρκετά μωράκια κόβουν από μόνα τους το γάλα γιατί αλλάζει κάπως η γεύση του και δεν τους αρέσει..απλά δε θα ήθελα να φτάσω μέχρι τον 6ο μήνα για να το κόψει(και αν) 😩

Χθες τα πήγαμε καλά γιατί ήμασταν έξω με τον άντρα μου και φίλους, οπότε κοιμήθηκε με βόλτα, μετά ήρθε κάπως να θηλάσει δεν τον θήλασα ξεχάστηκε, το απόγευμα ήρθε πάλι να θηλάσει(γιατί νύσταζε από το παιχνίδι με τα παιδάκια) τον θήλασα μια φορά γιατί λέω οκ μην το κόβουμε κ απότομα..και μετά νομίζω θήλασε άλλη μία φορά το βραδάκι(το βράδυ τον πήγε βόλτα ο άντρας μου όπως κάνουμε κάθε βράδυ οπότε δεν τον θηλάζω)…οπότε μετά το πρωί(που θηλάζει αρκετές φορές) τον θήλασα άλλες 2 φορές μες τη μέρα..και δε ζήταγε κι αυτός..βέβαια ήμασταν έξω με κόσμο κ ήταν κ ο μπαμπάς, σήμερα πάλι είμαστε οι δυό μας, να δούμε🤪 μέχρι στιγμής από πρωί που ξύπνησε έχει θηλάσει 3-4 φορές μέχρι τώρα..τα πρωινά μου είναι τα χειρότερα..τώρα κοιμάται όταν ξυπνήσει δε θα τον ξαναθηλάσω θα φάει πρωινό🤪 μες τη μέρα ξεχνιέται κάπως, απλά αν νυστάζει και θέλει να θηλάσει δεν καταλαβαίνει τπτ συνήθως απλά κλαίει ή γκρινιάζει για να θηλάσει..χθες ήταν μια καλή μέρα μπορώ να πω!!

Σκέφτομαι τελικά μήπως έπρεπε να τον έχω στείλει σχολείο από φέτος για κάποιες ώρες, αν και δεν ήθελα γιατί είναι μικρούλης ακόμη, άσε που μπορεί να κόλλαγε και τπτ, αλλά σε λίγο σκέφτομαι ότι δε θα την παλεύω καθόλου να τον έχω όλη μέρα που θα μεγαλώσει και η κοιλιά και θα μεγαλώσει κι αυτός..ευτυχώς θα είναι η μαμά μου μέχρι τον Ιούνιο οπότε δεν θα τον κρατάω μόνη μου όλη μέρα ευτυχώς κι εκείνη είναι μεγάλη βοήθεια δηλαδή τον κοιμίζει(που με μένα δεν κοιμάται παρά μόνο με στήθος ή βόλτα), τον ταίζει, τον πηγαίνει βόλτες, τον αλλάζει κλπ..απλά κι αυτή δεν είναι συνέχεια σπίτι, αλλά βοηθάει γενικά, ξέρει κ την κατάστασή μου τώρα

Αλλά όπως βλέπεις με τον αποθηλασμό έχουμε θέμα, ελπίζω τώρα που ήρθε η μαμά να τα καταφέρουμε, περίμενα πώς και πώς να έρθει ωστέ να κάθεται λίγο μαζί της να ξεχνιέται από το στήθος, να τον κοιμίζει αγκαλιά κλπ..οπότε σιγά σιγά να κόψω τους θηλασμούς μες τη μέρα και να μείνουν μόνο οι πρωινοί που για μας είναι οι πιο δύσκολοι..ή αν ξυπνήσει καμια νύχτα, σπάνια βέβαια, κ εκεί θα θέλει να θηλάσει για να ξανακοιμηθεί

Κοιτα θέλει χρόνο δν είναι εύκολο το ότι ξεχνιέται βοηθάει βέβαια κ ότι θα είναι κ κάποιος άλλος μαζί πχ η μαμά σου έστω κ τις ώρες που θα μπορεί 

Ναι το δεύτερο τρίμηνο μειώνεται κ σταδιακά κόβεται αλλα τ παιδιά συνήθως θηλάζουν στεγνά 

ηδη εμένα έχει μειωθεί λιγάκι που μπαίνω στον 4ο κ αλλάζει στήθος ανα 30’  μπας κ βγάλει πιο πολύ χαχαχα μου το επικοινωνεί κιόλας επειδή μιλάει! Αλλά δν πτοείται ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα Μαρία μου...με το καλό και σε εσένα κορίτσι μου και η αυχενική σου και όλα να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!! ❤️❤️❤️❤️ Αααχ νομίζω το άγχος δε σταματά ποτέ;;;πως περνάς την εγκυμοσύνη σου μέχρις στιγμής;;;έχεις συμπτώματα;;; Ή είσαι καλά;;;

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️❤️❤️ Από σύμπτωματα καθόλου το μόνο που έχω είναι ότι πέφτει το ζάχαρο συνέχεια έκανα καμπύλη έδειξε απλά χαμηλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Με το καλό το μωράκι σου.!!!!! Γιατί κάνεις αναγκαστικά καισαρική λόγω θρόμβοφιλιας; Και εγώ έχω αλλά δεν το έχουμε δεδομένο ότι θα κάνουμε καισαρική. Για φυσιολογικά θα πάμε εκτός και αν τύχει κάτι. Να χαίρεσαι και το παιδάκι σου!!!!!!

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν υψηλού κυνδινου είχα πολλά θέματα και αποφασίσαμε να κάνουμε καισαρική (είχα μια μικρή αιμορραγία είχα κάνει ένα χειρουργείο λίγο καιρό πριν μεινω έγκυος και μετα με χτυπούσε το μωρό εκει,από τν 6 μήνα μου χτύπαγε τν μήτρα και μου έκανε συσπάσεις δύσκολη εγκυμοσύνη κορίτσια) και τώρα πάω σίγουρα με καθορισμένη καισαρική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχχχχχ πως τ παθαίνω αυτά πείτε μου 🤪 κάτσε να σε βάλω αμέσως! 
φυλο ξέρεις κοπέλα μου ;;;

Το ένα κορίτσι το άλλο δεν είμαστε σίγουροι!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Έχω μια απορία, εσείς εκτός από φυλλικό παίρνετε και κάτι άλλο; 

Εγώ μπαίνω αύριο 11η εβδομαδα και αυτά που παίρνω καθημερινά είναι φυλλικό και το iofolen ( το οποίο είναι συμπλήρωμα με βιταμίνες κτλπ για εγκύους)

Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!! Είμαι η Λίζα, 29 ετών και είμαι έγκυος το πρώτο μου παιδάκι. Χθες κάναμε την αυχενική διαφάνεια (ΠΗΤ 21/3, μπεμπούλα) και αγχωθήκαμε αρκετά.. Ο γιατρός μας είπε, ότι ξεπερνάμε λίγο το όριο.. Το μήκος εμβρύου/crl είναι 69 mm και η αυχενική βγήκε 2,8 mm, ενώ το ανώτατο όριο είπε ότι είναι το 2,5. Ρινικό οστό είδαμε. Με βάση τις δικές σας μετρήσεις τι πιστεύετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Hailey είπε:

Ευχαριστω πολυ!! Δεν ξερω ακομα, ειμαι στην 9η. Καπου στην 12η δεν την κανουν? Λογικα θα μου πει την Τεταρτη. Ανυπομονω να μαθω το φυλο του μωρού! 

Ναι εκεί κάπου, 12η-13η…εγώ θα την κάνω την άλλη εβδομάδα που θα είμαι 12+5 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

να εισαι καλα κοριτσακι μου!!! κατα τ αλλα πως εισαι αυτες τις ημερες;;τα ιδια;

Τα ίδια αγάπη..εσύ πώς είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...