Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

@Xrisa95Έτσι είναι το ξέρω απλά καταλαβαίνεις ότι όταν το έχεις ζήσει είναι αλλιώς. 

@Riaa Η ιστορία αυτών των αγοριών είναι ότι μοιράζονταν έναν πλακούντα και γι'αυτό το λόγο απέκτησαν δύο σύνδρομα που αποκτούν αυτού του είδους τα διδυμάκια, το TTTS και το SFGR. Όταν φτάσαμε λοιπόν 21 εβδομάδων στην καθιερωμένη μας εβδομαδιαία επίσκεψη στην εμβρυολογο, την εκπληκτική μας εμβρυολογο, διαπιστώθηκε ο θάνατος τους. Το δύσκολο ήταν ότι την ίδια μέρα μπήκα στο Ρέα και μετά από 9 ώρες κανονικής γέννας τα γέννησα. 1.5 χρόνο μετά λέω την ιστορία τους και δεν με πονάει όπως με πονούσε. Άλλωστε όταν φύγω και εγώ θα τα έχω να με περιμένουν 💙💙

Μου αρέσει να μοιράζομαι την ιστορία τους για να ξέρει ο κόσμος ότι υπήρξαν και αυτά σε αυτόν τον κόσμο έστω και για λίγο.

Να είσαι καλά να μοιράζεσαι αυτή την μοναδική εμπειρία σου. Μπράβο σου που μέσα από αυτήν πήρες τα καλά πράγματα!

Να τα θυμάσαι πάντα έτσι γλυκά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ποσο χαίρομαι που είσαι καλύτερα μπράβο αλήθεια χαίρομαι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου κ κάθε μέρα από εδώ κ πέρα να είναι καλύτερη ❤️
 

εγω πετάω στην κυριολεξία έκοψα προγεστερονη κ σταμάτησαν οι πόνοι οι ναυτίες οι διακυμάνσεις στην διάθεση μου κ η υπνηλία, πηγα είδα ότι ξανά κόλλησε ο πλακούντας κ είμαι πολύ χαρούμενη είμαι κ πιο ενεργή στο σπίτι κ με την κορούλα μου που αναρρώνει σιγά σιγά 

περιμένω την αυχενικη σε 7 μέρες να δούμε τον πλακούντα καλύτερα κ ελπίζω να μην με ξανά βρει η αποκόλληση 

 

ολες έχουμε κοντά αυχενικη θα έχουμε πολλά νέα αυτόν τον μήνα ❤️❤️❤️

Το γρουσούζεψα….μετά που σας έστειλα, έφαγα λίγες φακές με λίγο ψωμί και 4-5 γουλιές νερό, και τα ‘βγαλα όλα κατευθείαν…δεν είχα φάει τίποτα άλλο όλη μέρα..

Ευχάριστα νέα τα δικά σου, πολύ χαίρομαι και για την αποκόλληση και που σου πέρασαν οι ναυτίες…είναι πολύ άσχημο να είσαι χάλια 9 μήνες, σου εύχομαι να μην το περάσεις…Καλή επιτυχία και με την αυχενική όλα καλά θα είναι❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Εμένα δε με άφησε να πάρω τίποτα απολύτως. Ότι και να ρωτούσα να πάρω μου έλεγε δεν ενδείκνυται στο πρώτο τρίμηνο. Ούτε malox για την καούρα να φανταστείς. Την πάλεψα έτσι. Αυχενική έχουμε αύριο!!!!!! Δεν θα μάθουμε το φύλο αυτή τη φορά. Θα το κρατήσουμε για έκπληξη την ημέρα της γέννας 🙈🙈😃😃

Κι εμένα δε με αφηνε μου έλεγε το παλεύουμε χωρίς φάρμακα κλπ..αλλά της έστειλα προχθές μήνυμα της λέω δε γίνεται άλλο με τους εμετούς δε μπορώ να πιω ούτε νερό τα βγάζω όλα μετά και είμαι και μόνη με το μωρό όλη μέρα δε μπορώ να κάνω εμετούς όλη μέρα και να μαι στο κρεβάτι τι φάρμακο να πάρω και μου ειπε αυτό.

Καλή επιτυχία για αύριο!!🤞🙏❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κι εμένα δε με αφηνε μου έλεγε το παλεύουμε χωρίς φάρμακα κλπ..αλλά της έστειλα προχθές μήνυμα της λέω δε γίνεται άλλο με τους εμετούς δε μπορώ να πιω ούτε νερό τα βγάζω όλα μετά και είμαι και μόνη με το μωρό όλη μέρα δε μπορώ να κάνω εμετούς όλη μέρα και να μαι στο κρεβάτι τι φάρμακο να πάρω και μου ειπε αυτό.

Καλή επιτυχία για αύριο!!🤞🙏❤️🥰

Ευχαριστώώώώώ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμάς τουλάχιστον ξςμινσηε σχολείο και ψιλό γλυτώσαμε. Εσένα δεν πάει σχολείο ακόμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Ευχαριστώώώώώ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμάς τουλάχιστον ξςμινσηε σχολείο και ψιλό γλυτώσαμε. Εσένα δεν πάει σχολείο ακόμη;

Όχι μωρέε..πριν λίγες μέρες έγινε 12 μηνών είναι μικρούλης ακόμα..πόσο είναι η δικιά σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Princess28 σορρυ απανταω τωρσ στην ερώτηση σου για αποθηλασμο μολις κοιμήθηκε η κόρη μου κ βρήκα χρόνο

 

λοιπόν Μετά το έτος δν είναι απαραίτητο να πίνει γάλα (εμποριου εννοώ) μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες του σε γαλακτομικα με άλλα είδη (στον εθνικό διατροφικό οδηγό μπορείς να δεις τι μερίδες-ποσότητες τροφίμων ανα τγν ηλικία μπορούν να καταναλώνουν τ παιδιά)

ωστοσο αν έχει συνδέσει τον ύπνο με το γάλα όπως τ περισσότερα παιδιά μπορείς να προσφέρεις γάλα κατσικίσιο (είναι καλύτερο θα έλεγα απ ότι το αγελαδινό αυτό δείχνουν δλδ οι τελευταίες μελέτες ως προς την ανοχή που δείχνει το στομαχάκι κ ο οργανισμός των παιδιών) 

Μπορείς να το δώσεις σε ποτηράκι με σκληρό στόμιο η με όποιον άλλο τρόπο δίνεις το νερό πχ 

οσον αφορά τ θηλασμο θα αρχίσεις να κόβεις σιγά σιγά κ ομαλά θηλασμούς όχι όλους μαζί κ πολύ γρήγορα γιατί θέλει χρόνο το παιδί να προσαρμοστεί χωρίς να πληγωθεί η οτιδήποτε άλλο αφορά τον ψυχισμό κ τις συνήθειες του 

οποτε μιλάμε για καθοδηγούμενο ομαλό αποθηλασμο 

βοηθάει να εφαρμόσετε μια ρουτίνα για τον ύπνο (πχ το να του διαβάσεις ένα βιβλίο, να τραγουδήσετε τραγούδια, να το χαϊδέψεις η να το κουνήσεις) 

Την υπόλοιπη μέρα με συζήτηση κ απασχόληση  θα είναι πιο εύκολο να κοπούν οι θηλασμοί 

συνηθως ξεκινάμε με τον μεσημεριανό θηλασμο που κόβουν κ μετα πάνε σε πρωινό κ απογευματινό 

αν κανεις πολλούς μέσα στην μέρα συνήθως περιορίζονται πρώτα αυτοί! 
 

γενικοτερα θέλει χρόνο κ υπομονή 

τ παιδιά προσαρμόζονται απλά θέλει κ σεβασμό ως προς την νέα συνθήκη! 
 

αν σου φαίνεται δύσκολο η αντιδράει πολύ το παιδάκι σου μπορείς να μιλήσεις με μια πιστοποιημένη σύμβουλο ibcl για να σε καθοδηγήσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου!!! διαβασα τα νεα σας!!!

και απο καποια που διαβασα αρχισα να ανυπομονω ακομα πιο πολυ για την αυχενικη μου....η αληθεια ειναι μεχρι τωρα ελεγα να το δω οτι ειναι καλα, οτι ολα ειναι οκ, οτι ειναι αληθινο ολο αυτο που ζω...


αλλα τωρα αρχιζω και σκεφτομαι το φυλο και δεν κρατιεμαι.....

@Monica 92 αχ ποσο λυπηθηκα με την ιστορια σου αλλα κια το ποσο δυνατη εισαι να το λες ωστε να ενημερωνεις αλλους.... βασικα δεν καταλαβαινω πως κρατιεστε και πως αντεχετε αλλα κι αυτο ειναι μεγαλο και κατλαβαινω το λογο που το κανετε...💓 ευχομαι να πηγαν ολα καλα στην αυχενικη σου!!

@Xrisa95 τι καλα που επιτελους περασε η αποκολληση..❣️ περαστικα στην κορουλα σου ..ελπιζω να ειναι καλα πια το γλυκακι !! να σε ρωτησω κατι χρυσα μου... (βεβαια εγω ειμαι απο εξωσωματικη ) μου ειπαν οτι θα παιρνω προγεστερονη μεχρι αυχενικη.εσυ πριν την αποκολληση επαιρνες;επειδη ειδα οτι την εκοψες μετα την αποκολληση σου....απο απλη περιεργεια ρωταω κι οχι για να σε αγχωσω απλα δεν καταλαβαινω αν εχει να κανει με εξωσωματικη η με κατι αλλο το να την παιρνω..

 

@Princess28 αχ μωρε κοριτσι μου ελπιζω να εισαι καλα τελικα...ειδα ποσο χαρηκες που ησουν για λιγο καλα αλλα μετα τις φακες και το νερακι τα εβγαλες παλι.....πως εισαι;;;
μπορει να τα ξερεις εσυ βεβαια ..αλλα περα απο τη γιατρο παω και σε διατροφολογο γιατι εχω καποια θεματα και μου εχει δωσει διατροφη με πολυ στεγνα φαγητα  και στα μαγειρευτα μου ειπε οχι μπαχαρικα οχι πολυ κοκκινη σαλτσα οσο το δυνατον λιγοτερα ερεθισματα για το στομαχι.... αυτο μου το ειπε και η μαια.... δεν ξερω αν θα βοηθησουν.... αλλα θα μου πεις πια θα εχεις δοκιμασει τα παντα 🤣!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

@Princess28 σορρυ απανταω τωρσ στην ερώτηση σου για αποθηλασμο μολις κοιμήθηκε η κόρη μου κ βρήκα χρόνο

 

λοιπόν Μετά το έτος δν είναι απαραίτητο να πίνει γάλα (εμποριου εννοώ) μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες του σε γαλακτομικα με άλλα είδη (στον εθνικό διατροφικό οδηγό μπορείς να δεις τι μερίδες-ποσότητες τροφίμων ανα τγν ηλικία μπορούν να καταναλώνουν τ παιδιά)

ωστοσο αν έχει συνδέσει τον ύπνο με το γάλα όπως τ περισσότερα παιδιά μπορείς να προσφέρεις γάλα κατσικίσιο (είναι καλύτερο θα έλεγα απ ότι το αγελαδινό αυτό δείχνουν δλδ οι τελευταίες μελέτες ως προς την ανοχή που δείχνει το στομαχάκι κ ο οργανισμός των παιδιών) 

Μπορείς να το δώσεις σε ποτηράκι με σκληρό στόμιο η με όποιον άλλο τρόπο δίνεις το νερό πχ 

οσον αφορά τ θηλασμο θα αρχίσεις να κόβεις σιγά σιγά κ ομαλά θηλασμούς όχι όλους μαζί κ πολύ γρήγορα γιατί θέλει χρόνο το παιδί να προσαρμοστεί χωρίς να πληγωθεί η οτιδήποτε άλλο αφορά τον ψυχισμό κ τις συνήθειες του 

οποτε μιλάμε για καθοδηγούμενο ομαλό αποθηλασμο 

βοηθάει να εφαρμόσετε μια ρουτίνα για τον ύπνο (πχ το να του διαβάσεις ένα βιβλίο, να τραγουδήσετε τραγούδια, να το χαϊδέψεις η να το κουνήσεις) 

Την υπόλοιπη μέρα με συζήτηση κ απασχόληση  θα είναι πιο εύκολο να κοπούν οι θηλασμοί 

συνηθως ξεκινάμε με τον μεσημεριανό θηλασμο που κόβουν κ μετα πάνε σε πρωινό κ απογευματινό 

αν κανεις πολλούς μέσα στην μέρα συνήθως περιορίζονται πρώτα αυτοί! 
 

γενικοτερα θέλει χρόνο κ υπομονή 

τ παιδιά προσαρμόζονται απλά θέλει κ σεβασμό ως προς την νέα συνθήκη! 
 

αν σου φαίνεται δύσκολο η αντιδράει πολύ το παιδάκι σου μπορείς να μιλήσεις με μια πιστοποιημένη σύμβουλο ibcl για να σε καθοδηγήσει 

Καλημέρα Χρυσούλα μου!!

Ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερή απάντηση!!

Βέβαια θα σου πω ότι όλα αυτά τα ξέρω στη θεωρία και τα έχω δοκιμάσει, το πρόβλημά μου είναι όπως σου είπα και πιο πάνω ότι δε μπορώ να το κόψω, δεν το δέχεται…γάλατα δεν το συζητώ δεν πίνει, αλλά αφού τρώει ένα γιαούρτι κατσικίσιο το απόγευμα 240μλ είναι οκ(μου είπε η παιδίατρος ότι τα 240μλ αντιστοιχούν σε μισό λιτρο γάλα..είναι το διπλάσιο δηλαδή)..τρώει και τυράκι, του έβαζα και 100μλ γάλα στην φρουτόκρεμα αλλά τώρα που δεν του την αλέθω δύσκολο..

Γενικά έχω δοκιμάσει να του δώσω και λίγο στο ποτηράκι που πίνει το νερό του όταν διψάει, μπας και ξεγελαστεί και πιει, αλλά μόλις δει ότι είναι γάλα το φτύνει…και κατσικίσιο και αγελαδινό και όλα..

Δε με πειράζει τόσο να μην πίνει γάλα, γιατί όπως είπες μετά το χρόνο δεν είναι απαραίτητο..και πριν το χρόνο με το γιαούρτι και το γάλα στη φρουτόκρεμα καλύπτονταν η απαιτούμενη ποσότητα για την ηλικία του..και μου είχε πει και η παιδίατρος και η σύμβουλος που μίλησα ότι δεν μας νοιάζει σε τι μορφή το παίρνει το γάλα, αρκεί να το παίρνει..δεν είναι απαραίτητο να το πίνει από το μπουκάλι δηλαδή αφού δεν το δέχεται..μπορεί να το τρώει σε κρέμες, γιαούρτι κλπ..οπότε με την ποσότητα είμαστε οκ..

Το θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να κόψω το θηλασμό..δηλαδή μες τη μέρα αν θέλει να θηλάσει με κυνηγάει κλαίγοντας σε όλο το σπίτι και δε θέλει τπτ άλλο..οπότε τώρα τα χω παρατήσει..το βράδυ να σου πω μου είναι το πιο εύκολο, γιατί δεν τον θηλάζω για να κοιμηθεί, τον πάμε βόλτα με το καρότσι και κοιμάται..όχι ότι αυτό είναι λύση αλλά δε ξέρουμε πώς αλλιώς να κοιμηθεί…στην κούνια δεν υπάρχει περίπτωση..μετά μες τη νύχτα δεν ξυπνάει αλλά το πρωί που θα ξυπνήσει όντως θέλει να θηλάσει τον παίρνω στο κρεβάτι και τον θηλάζω και ξανακοιμόμαστε..και αυτό θέλω να το κόψω και τα μες τη μέρα..είχα πει να ξεκινήσω με τους ημερήσιους που όπως λες κόβονται πρώτα, μετά με τους πρωινούς και τέλος τους βραδινούς..γιατί ξέρω ότι αυτή είναι η σειρά..αλλά εγώ τα βρήκα σκούρα ήδη μες τη μέρα..πιστεύω αν δε με έβλεπε θα ξεχνιόταν, αλλά είναι δύσκολο γιατί είμαι όλη μέρα μόνη μαζί του..και εκτός αυτού θέλω να μάθει και μαζί μου να κοιμάται αλλιώς..και τώρα που θα αρχίσουν τα κρύα και οι βροχές δε θα ναι τόσο εύκολο να τον βγάζουμε βόλτα..

Γι αυτό σε ρωτάω αν έχεις καμια άλλη ιδέα πώς μπορώ να το κόψω, ομαλά, αλλά να το κόψω..και να μπορέσουμε και να τον κοιμίζουμε κανονικά, στην κούνια του, χωρίς να χρειάζεται να τρέχουμε βόλτες μια ώρα βραδιάτικα..

Α δοκιμάσαμε και φρέσκο τώρα που έγινε 1, ούτε αυτό το ήπιε..

Γενικά έχω απελπιστεί τόσο που δε μπορώ να αποθηλάσω που σκέφτομαι στο δεύτερο να δίνω και ένα μπουκάλι γάλα τη μέρα μόνο και μόνο για να έχει συνηθίσει τη γεύση και να το δεχτεί εύκολα!! Δεν περίμενα να ναι τόσο δύσκολος ο αποθηλασμός..😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

καλημερα κοριτσια μου!!! διαβασα τα νεα σας!!!

και απο καποια που διαβασα αρχισα να ανυπομονω ακομα πιο πολυ για την αυχενικη μου....η αληθεια ειναι μεχρι τωρα ελεγα να το δω οτι ειναι καλα, οτι ολα ειναι οκ, οτι ειναι αληθινο ολο αυτο που ζω...


αλλα τωρα αρχιζω και σκεφτομαι το φυλο και δεν κρατιεμαι.....

@Monica 92 αχ ποσο λυπηθηκα με την ιστορια σου αλλα κια το ποσο δυνατη εισαι να το λες ωστε να ενημερωνεις αλλους.... βασικα δεν καταλαβαινω πως κρατιεστε και πως αντεχετε αλλα κι αυτο ειναι μεγαλο και κατλαβαινω το λογο που το κανετε...💓 ευχομαι να πηγαν ολα καλα στην αυχενικη σου!!

@Xrisa95 τι καλα που επιτελους περασε η αποκολληση..❣️ περαστικα στην κορουλα σου ..ελπιζω να ειναι καλα πια το γλυκακι !! να σε ρωτησω κατι χρυσα μου... (βεβαια εγω ειμαι απο εξωσωματικη ) μου ειπαν οτι θα παιρνω προγεστερονη μεχρι αυχενικη.εσυ πριν την αποκολληση επαιρνες;επειδη ειδα οτι την εκοψες μετα την αποκολληση σου....απο απλη περιεργεια ρωταω κι οχι για να σε αγχωσω απλα δεν καταλαβαινω αν εχει να κανει με εξωσωματικη η με κατι αλλο το να την παιρνω..

 

@Princess28 αχ μωρε κοριτσι μου ελπιζω να εισαι καλα τελικα...ειδα ποσο χαρηκες που ησουν για λιγο καλα αλλα μετα τις φακες και το νερακι τα εβγαλες παλι.....πως εισαι;;;
μπορει να τα ξερεις εσυ βεβαια ..αλλα περα απο τη γιατρο παω και σε διατροφολογο γιατι εχω καποια θεματα και μου εχει δωσει διατροφη με πολυ στεγνα φαγητα  και στα μαγειρευτα μου ειπε οχι μπαχαρικα οχι πολυ κοκκινη σαλτσα οσο το δυνατον λιγοτερα ερεθισματα για το στομαχι.... αυτο μου το ειπε και η μαια.... δεν ξερω αν θα βοηθησουν.... αλλα θα μου πεις πια θα εχεις δοκιμασει τα παντα 🤣!!!

 

Καλημέρα αγάπη!! Τα ίδια..εσύ πώς είσαι;

Πες μου αν θες τι στεγνά φαγητά σου έδωσε στη διατροφή; 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και τα κράκερς με ανακατεύουν, αλλά όλο και κάτι μπορεί να βοηθήσει..πχ κοτόπουλο στήθος στεγνό ίσως με βοηθάει

Αα επίσης για την προγεστερόνη που ρώτησες, νομίζω παίρνεις επειδή είσαι από εξωσωματική..η Χρύσα πήρε επειδή είδε αίμα και είχε την αποκόλληση..κανονικά δεν παίρνεις εκτός αν έχεις κάποιο θέμα..εγώ δεν έχω πάρει καθόλου πχ..αλλά στην εξωσωματική νομίζω παίρνεις ούτως ή άλλως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Όχι μωρέε..πριν λίγες μέρες έγινε 12 μηνών είναι μικρούλης ακόμα..πόσο είναι η δικιά σου;

3.5. να τον χαίρεστε μωρέ τον μικρούλη σας !!!! Εγώ ήρθα για αυχενική, καταφέραμε και είδαμε καρδούλα, ροή αίματος, πλακούντα κλπ και το πήρε ο ύπνος με την πλάτη. Και τώρα με έχει στείλει για παγωτό να το ξυπνήσουμε 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

3.5. να τον χαίρεστε μωρέ τον μικρούλη σας !!!! Εγώ ήρθα για αυχενική, καταφέραμε και είδαμε καρδούλα, ροή αίματος, πλακούντα κλπ και το πήρε ο ύπνος με την πλάτη. Και τώρα με έχει στείλει για παγωτό να το ξυπνήσουμε 😂😂

Λειτούργησε το παγωτακι; Όλα καλά κορίτσι;

Πάντως όλες όσες είστε για αυχενικη πιο πριν πείτε έναν φυσικό χυμό! Εγώ είπα αμέσως πριν μπω κ βοήθησε πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ κορίτσια ταλαιπωρούμε ακόμα με καούρες και είμαι 15&6 σήμερα! Χάνω τις ελπίδες μου νομίζω ότι θα με πάει με καούρες μέχρι το τέλος. Έχω δοκιμάσει όλα τα γιατροσόφια. Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου, μέχρι τώρα έκανα υπομονή αλλά μου φαίνεται αν δεν υποχωρήσουν θα ζητήσω να μου δώσει κάτι γιατί μου το γυρνάει και σε παλινδρόμηση☹️.

Σε άλλα νέα όμως είμαι πολύ καλά με το που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο ανέκτησα πολλές απ' τις δυνάμεις μου, έχω πολύ περισσότερη όρεξη και διάθεση να και δεν κουράζομαι τόσο εύκολα! Αν μου δώσει ο γιατρός το οκ θα ξεκινήσω και λίγο γυμναστική στο γυμναστήριο που πήγαινα με ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα για εγκύους να βοηθήσω το σώμα μου να προετοιμαστεί και να δυναμώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Monica 92 είπε:

3.5. να τον χαίρεστε μωρέ τον μικρούλη σας !!!! Εγώ ήρθα για αυχενική, καταφέραμε και είδαμε καρδούλα, ροή αίματος, πλακούντα κλπ και το πήρε ο ύπνος με την πλάτη. Και τώρα με έχει στείλει για παγωτό να το ξυπνήσουμε 😂😂

Χαχαχαχα πες μας νέα μετά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Χρυσούλα μου!!

Ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερή απάντηση!!

Βέβαια θα σου πω ότι όλα αυτά τα ξέρω στη θεωρία και τα έχω δοκιμάσει, το πρόβλημά μου είναι όπως σου είπα και πιο πάνω ότι δε μπορώ να το κόψω, δεν το δέχεται…γάλατα δεν το συζητώ δεν πίνει, αλλά αφού τρώει ένα γιαούρτι κατσικίσιο το απόγευμα 240μλ είναι οκ(μου είπε η παιδίατρος ότι τα 240μλ αντιστοιχούν σε μισό λιτρο γάλα..είναι το διπλάσιο δηλαδή)..τρώει και τυράκι, του έβαζα και 100μλ γάλα στην φρουτόκρεμα αλλά τώρα που δεν του την αλέθω δύσκολο..

Γενικά έχω δοκιμάσει να του δώσω και λίγο στο ποτηράκι που πίνει το νερό του όταν διψάει, μπας και ξεγελαστεί και πιει, αλλά μόλις δει ότι είναι γάλα το φτύνει…και κατσικίσιο και αγελαδινό και όλα..

Δε με πειράζει τόσο να μην πίνει γάλα, γιατί όπως είπες μετά το χρόνο δεν είναι απαραίτητο..και πριν το χρόνο με το γιαούρτι και το γάλα στη φρουτόκρεμα καλύπτονταν η απαιτούμενη ποσότητα για την ηλικία του..και μου είχε πει και η παιδίατρος και η σύμβουλος που μίλησα ότι δεν μας νοιάζει σε τι μορφή το παίρνει το γάλα, αρκεί να το παίρνει..δεν είναι απαραίτητο να το πίνει από το μπουκάλι δηλαδή αφού δεν το δέχεται..μπορεί να το τρώει σε κρέμες, γιαούρτι κλπ..οπότε με την ποσότητα είμαστε οκ..

Το θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να κόψω το θηλασμό..δηλαδή μες τη μέρα αν θέλει να θηλάσει με κυνηγάει κλαίγοντας σε όλο το σπίτι και δε θέλει τπτ άλλο..οπότε τώρα τα χω παρατήσει..το βράδυ να σου πω μου είναι το πιο εύκολο, γιατί δεν τον θηλάζω για να κοιμηθεί, τον πάμε βόλτα με το καρότσι και κοιμάται..όχι ότι αυτό είναι λύση αλλά δε ξέρουμε πώς αλλιώς να κοιμηθεί…στην κούνια δεν υπάρχει περίπτωση..μετά μες τη νύχτα δεν ξυπνάει αλλά το πρωί που θα ξυπνήσει όντως θέλει να θηλάσει τον παίρνω στο κρεβάτι και τον θηλάζω και ξανακοιμόμαστε..και αυτό θέλω να το κόψω και τα μες τη μέρα..είχα πει να ξεκινήσω με τους ημερήσιους που όπως λες κόβονται πρώτα, μετά με τους πρωινούς και τέλος τους βραδινούς..γιατί ξέρω ότι αυτή είναι η σειρά..αλλά εγώ τα βρήκα σκούρα ήδη μες τη μέρα..πιστεύω αν δε με έβλεπε θα ξεχνιόταν, αλλά είναι δύσκολο γιατί είμαι όλη μέρα μόνη μαζί του..και εκτός αυτού θέλω να μάθει και μαζί μου να κοιμάται αλλιώς..και τώρα που θα αρχίσουν τα κρύα και οι βροχές δε θα ναι τόσο εύκολο να τον βγάζουμε βόλτα..

Γι αυτό σε ρωτάω αν έχεις καμια άλλη ιδέα πώς μπορώ να το κόψω, ομαλά, αλλά να το κόψω..και να μπορέσουμε και να τον κοιμίζουμε κανονικά, στην κούνια του, χωρίς να χρειάζεται να τρέχουμε βόλτες μια ώρα βραδιάτικα..

Α δοκιμάσαμε και φρέσκο τώρα που έγινε 1, ούτε αυτό το ήπιε..

Γενικά έχω απελπιστεί τόσο που δε μπορώ να αποθηλάσω που σκέφτομαι στο δεύτερο να δίνω και ένα μπουκάλι γάλα τη μέρα μόνο και μόνο για να έχει συνηθίσει τη γεύση και να το δεχτεί εύκολα!! Δεν περίμενα να ναι τόσο δύσκολος ο αποθηλασμός..😩

Γεια σου κοπέλα μου διάβασα αυτά που μου έγραψες κ θα ήθελα να σε ρωτήσω ποσο καιρό προσπαθείς να δώσεις άλλο γάλα; 
κ ποσο ευκολο ειναι μέσα στην μέρα να ειναι κ κάποιος άλλος μαζί του εκτός από σένα;; 
 

γενικα σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί εμένα σκέψου είναι 2 κ βλέπω ότι δεν έχει καμία διάθεση να μειώσει θηλασμούς όχι οτι το προσπαθώ απλά σου λέω πως την κοβω ποσο μάλλον ένα παιδάκι ενός έτους 

ωστοσο θέλει πολύ χρόνο αλήθεια αλλά θα τα καταφέρετε ξέρω περιπτώσεις που τ κατάφεραν 

αλλωστε στο δεύτερο τρίμηνο ίσως ειναι καλύτερα τ πράγματα ως προς τον αποθηλασμο γιατί συνήθως μειώνεται έως κόβεται το γάλα μέχρι τη αρχή του τρίτου τριμήνου 

θελει κατανόηση κ υπομονή και να του μιλάς πολύ 

πχ όταν θέλει να πιει γάλα πες του αν θέλει να τον πάρεις αγκαλιά ενώ κάθεστε κ να του ψιθυρίσεις κάτι, να του σιγοτραγουδήσεις, να κάνετε μια αγαπημένη του δραστηριότητα η να πάτε μια βόλτα 

δυστυχως δν υπάρχουν «μαγικά» σε αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

καλημερα κοριτσια μου!!! διαβασα τα νεα σας!!!

και απο καποια που διαβασα αρχισα να ανυπομονω ακομα πιο πολυ για την αυχενικη μου....η αληθεια ειναι μεχρι τωρα ελεγα να το δω οτι ειναι καλα, οτι ολα ειναι οκ, οτι ειναι αληθινο ολο αυτο που ζω...


αλλα τωρα αρχιζω και σκεφτομαι το φυλο και δεν κρατιεμαι.....

@Monica 92 αχ ποσο λυπηθηκα με την ιστορια σου αλλα κια το ποσο δυνατη εισαι να το λες ωστε να ενημερωνεις αλλους.... βασικα δεν καταλαβαινω πως κρατιεστε και πως αντεχετε αλλα κι αυτο ειναι μεγαλο και κατλαβαινω το λογο που το κανετε...💓 ευχομαι να πηγαν ολα καλα στην αυχενικη σου!!

@Xrisa95 τι καλα που επιτελους περασε η αποκολληση..❣️ περαστικα στην κορουλα σου ..ελπιζω να ειναι καλα πια το γλυκακι !! να σε ρωτησω κατι χρυσα μου... (βεβαια εγω ειμαι απο εξωσωματικη ) μου ειπαν οτι θα παιρνω προγεστερονη μεχρι αυχενικη.εσυ πριν την αποκολληση επαιρνες;επειδη ειδα οτι την εκοψες μετα την αποκολληση σου....απο απλη περιεργεια ρωταω κι οχι για να σε αγχωσω απλα δεν καταλαβαινω αν εχει να κανει με εξωσωματικη η με κατι αλλο το να την παιρνω..

 

@Princess28 αχ μωρε κοριτσι μου ελπιζω να εισαι καλα τελικα...ειδα ποσο χαρηκες που ησουν για λιγο καλα αλλα μετα τις φακες και το νερακι τα εβγαλες παλι.....πως εισαι;;;
μπορει να τα ξερεις εσυ βεβαια ..αλλα περα απο τη γιατρο παω και σε διατροφολογο γιατι εχω καποια θεματα και μου εχει δωσει διατροφη με πολυ στεγνα φαγητα  και στα μαγειρευτα μου ειπε οχι μπαχαρικα οχι πολυ κοκκινη σαλτσα οσο το δυνατον λιγοτερα ερεθισματα για το στομαχι.... αυτο μου το ειπε και η μαια.... δεν ξερω αν θα βοηθησουν.... αλλα θα μου πεις πια θα εχεις δοκιμασει τα παντα 🤣!!!

 

Γεια σου Διονη μου εμένα μ έδωσε προγεστερονη 3 φορές την μέρα για 2 εβδ λόγω αποκόλλησης τώρα μου το μείωσε σε 1 φορά για 5 μέρες κ μετά τέλος 🤪

ελπιζω δλδ να μην χρειαστεί να ξανά πάρω κ η αποκόλληση να μην ξανά εμφανιστεί 

τώρα για εξωσωματική δν έχω ιδέα συγγνώμη 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα αγάπη!! Τα ίδια..εσύ πώς είσαι;

Πες μου αν θες τι στεγνά φαγητά σου έδωσε στη διατροφή; 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και τα κράκερς με ανακατεύουν, αλλά όλο και κάτι μπορεί να βοηθήσει..πχ κοτόπουλο στήθος στεγνό ίσως με βοηθάει

Αα επίσης για την προγεστερόνη που ρώτησες, νομίζω παίρνεις επειδή είσαι από εξωσωματική..η Χρύσα πήρε επειδή είδε αίμα και είχε την αποκόλληση..κανονικά δεν παίρνεις εκτός αν έχεις κάποιο θέμα..εγώ δεν έχω πάρει καθόλου πχ..αλλά στην εξωσωματική νομίζω παίρνεις ούτως ή άλλως

Μάλιστα ... Άρα εγώ παίρνω.  οκ ..τώρα μου έχει δημιουργηθεί η απορία μηοως η μεσημεριανή προγεστερόνη που είναι ενέσιμη κάνει κακό στο σάκο... Μπορεί να είναι χαζή απορία αλλά θα ρωτήσω σίγουρα τη γιατρό τη Δευτέρα...πάλι καλά έχω και υπέρηχο τη Δευτέρα γιατί μέχρι αυχενική δε θα άντεχα να μην το δω....

 

Αχ μωρέ είδα και τι τραβάς με το θηλασμό ...ακόμα δεν τα ξέρω αυτά για να σε βοηθήσω...

Φυσικά και θα σου πω για τα φαγητά κι ελπίζω να βοηθηθείς...μου έχει βάλει φιλέτο κοτόπουλο ψητό ( το κάνω στο σχαροτηγανο κι είναι τελείως στεγνό), μπιφτέκια κοτόπουλο η μοσχαρισια (χωρίς πολλά υλικά μέσα) , μοσχαρισιες μπριζόλες ( γενικά μου είπε πρέπει να προσλαμβάνουμε πολύ κόκκινο κρέας)...όλα αυτά ψητά στο φούρνο με αντικολλητικό η στο σχαροτηγανο... μακαρόνια να τα προτιμώ σκέτα μόνο με τυρί...κι όταν έχω όσπρια να μην βάζω πολλά μπαχαρικά... Για σνακ κυρίως έχω φρούτα... Αλλά επειδή πρέπει να τρώμε και γαλακτοκομικά κι εγώ δεν πίνω το γάλα μου έχει βάλει κασέρι με δύο φρυγανιες...τοστ και με διπλό τυρί αν θέλω...και κρέμα Γιώτης άνθος αραβοσίτου ( τώρα φοβάμαι ότι εσένα αυτό ίσως να μην σε βοηθήσει)....φρυγανιά με φυστικοβουρυρο και μέλι....αυτά! Ελπίζω να συνέλθεις σύντομα κορίτσι μου!!!💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Monica 92 είπε:

3.5. να τον χαίρεστε μωρέ τον μικρούλη σας !!!! Εγώ ήρθα για αυχενική, καταφέραμε και είδαμε καρδούλα, ροή αίματος, πλακούντα κλπ και το πήρε ο ύπνος με την πλάτη. Και τώρα με έχει στείλει για παγωτό να το ξυπνήσουμε 😂😂

Αχ μωρέ τι ωραία πες μας στο τέλος τ νέα σας ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Θα ξυπνήσει που θα πάει με λίγο γλυκό η χυμο που λέει το Ναντινακι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου Διονη μου εμένα μ έδωσε προγεστερονη 3 φορές την μέρα για 2 εβδ λόγω αποκόλλησης τώρα μου το μείωσε σε 1 φορά για 5 μέρες κ μετά τέλος 🤪

ελπιζω δλδ να μην χρειαστεί να ξανά πάρω κ η αποκόλληση να μην ξανά εμφανιστεί 

τώρα για εξωσωματική δν έχω ιδέα συγγνώμη 😍

Οκ κορίτσι μου ευχαριστώ...περισσότερο ήθελα να δω  πως λειτουργούν οι άλλες κοπέλες που κατάφεραν φυσιολογικά για να καταλάβω....γιατί πίστευα ότι όλες παίρνουμε αλλά οκ ...σε ευχαριστώ πολύ!! Άντε να τα κόψεις τελείως!!! 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ κορίτσια ταλαιπωρούμε ακόμα με καούρες και είμαι 15&6 σήμερα! Χάνω τις ελπίδες μου νομίζω ότι θα με πάει με καούρες μέχρι το τέλος. Έχω δοκιμάσει όλα τα γιατροσόφια. Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου, μέχρι τώρα έκανα υπομονή αλλά μου φαίνεται αν δεν υποχωρήσουν θα ζητήσω να μου δώσει κάτι γιατί μου το γυρνάει και σε παλινδρόμηση☹️.

Σε άλλα νέα όμως είμαι πολύ καλά με το που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο ανέκτησα πολλές απ' τις δυνάμεις μου, έχω πολύ περισσότερη όρεξη και διάθεση να και δεν κουράζομαι τόσο εύκολα! Αν μου δώσει ο γιατρός το οκ θα ξεκινήσω και λίγο γυμναστική στο γυμναστήριο που πήγαινα με ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα για εγκύους να βοηθήσω το σώμα μου να προετοιμαστεί και να δυναμώσει!

Αααχ τι καλά ναντινακι καλά θα κάνεις!! Ειδικά αν γυμναζοσουν από παλιότερα θα σε βοηθήσει πολύ τώρα το γυμναστήριο....

Μωρέ κρίμα που ταλαιπωρεισαι...μια συνάδελφος μου ήταν έτσι και ταλαιπωριοταν πάρα πολύ...μη σε απογοητεύσω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...το είχε όμως μέχρι τον 7ο...

Για τις καούρες βέβαια λένε ότι θα γεννηθεί με πολλά μαλλάκια δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μπορεί να σε ταλαιπωρεί και για αυτό !!!!! Πες το στο γιατρό σου και υπομονή!!!! 💗Μακάρι να σταματήσουν σύντομα....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Λειτούργησε το παγωτακι; Όλα καλά κορίτσι;

Πάντως όλες όσες είστε για αυχενικη πιο πριν πείτε έναν φυσικό χυμό! Εγώ είπα αμέσως πριν μπω κ βοήθησε πολύ! 

Μόλις τελείωσα. Λειτούργησε. Όλα καλά Δόξα τον Θεό!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Monica 92 είπε:

Μόλις τελείωσα. Λειτούργησε. Όλα καλά Δόξα τον Θεό!!!!!

Τέλεια, Μπράβο!!!👏👏 😀

Περιμένετε ενα υγιές μωράκι!😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Μόλις τελείωσα. Λειτούργησε. Όλα καλά Δόξα τον Θεό!!!!!

Μπράβο μπράβο μπράβο Μονικα πολύ χαίρομαι έτσι να είναι πάντα ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Αααχ τι καλά ναντινακι καλά θα κάνεις!! Ειδικά αν γυμναζοσουν από παλιότερα θα σε βοηθήσει πολύ τώρα το γυμναστήριο....

Μωρέ κρίμα που ταλαιπωρεισαι...μια συνάδελφος μου ήταν έτσι και ταλαιπωριοταν πάρα πολύ...μη σε απογοητεύσω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...το είχε όμως μέχρι τον 7ο...

Για τις καούρες βέβαια λένε ότι θα γεννηθεί με πολλά μαλλάκια δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μπορεί να σε ταλαιπωρεί και για αυτό !!!!! Πες το στο γιατρό σου και υπομονή!!!! 💗Μακάρι να σταματήσουν σύντομα....!!!

Χαχαχα εμένα βγήκε με μαλλάκι όντας μελαχρινή αλλά όχι πολύ μαλλί στο κεφάλι αλλά στο πρόσωπο κ σωμα σαν χνούδι είχε πολύ 

Δν είχα ποτε καούρες ευτυχώς 😂😂😂 (ο γιατρός στον υπέρηχο μου λέει πωπω πολύ μαλλί βλέπω αλλά καούρες μηδέν ) 

ακομα η καημένη ως μελαχρινή στο σωμα έχει χνούδι στο πρόσωπο κ στην πλατουλα 

στα μαλλιά είναι καστανόξανθη με σκούρα πράσινα Μάτια δν ξέρω που θα καταλήξει αν γίνει Μαύρο κ το μαλλάκι της 

Είναι ίδια ο άντρας μ σε χαρακτηριστικα (πόντιος κ μελαχρινός) άρα πιστεύω δεν θα την γλιτώσει  

οι μελαχρινοί τείνουν να έχουν μπόλικο μαλλί 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 @Riaa κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Να έχουμε όλες υγιή μωράκια. Μεγάλη χαρά πήραμε σήμερα!!!! Και φυσικά το ανακοινώσαμε. Έχει πρηστεί και η κοιλίτσα μου, οπότε ήταν η ώρα 💗💗💗 παιδιά μας έβγαλε και μια φωτογραφία του έγχρωμη, που τρίβει τα ματάκια του, τόσο γλυκό, μικρό και αβοήθητο. Το καλούλι μας💗💙💗💙💗💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

@Xrisa95 @Riaa κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Να έχουμε όλες υγιή μωράκια. Μεγάλη χαρά πήραμε σήμερα!!!! Και φυσικά το ανακοινώσαμε. Έχει πρηστεί και η κοιλίτσα μου, οπότε ήταν η ώρα 💗💗💗 παιδιά μας έβγαλε και μια φωτογραφία του έγχρωμη, που τρίβει τα ματάκια του, τόσο γλυκό, μικρό και αβοήθητο. Το καλούλι μας💗💙💗💙💗💙

Αχ τι γλυκό!! Λιώνω αλήθεια!! Πολύ χαίρομαι @Monica 92!!❤️❤️

Και στα δικά μας οι υπόλοιπες!

Καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο να έχουμε!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...