Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Τι να πω Νίκη μου πραγματικά απαράδεκτοι. Ακόμα το διαβάζω και μου φαίνεται αδιανόητο.

Το σημαντικό είναι ότι είστε όλοι καλά και εννοείται μετά απ' τέτοια ταλαιπωρία και άγχος το σημαντικό είναι να το ξεχάσετε και να ζήσετε ήρεμες στιγμές σαν οικογένεια💙. Καλή ανατροφή στο παιδάκι σας που από ότι φαίνεται είναι πολύ πολύ δυνατό!

Ευχαριστώ πολυ Ναντινακι μου!! Να χαιρόμαστε τα θαύματα μας!! Και καλή ανατροφή να έχουν.. Γερά μωράκια να είναι.. 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2022 at 2:12 ΜΜ, ο/η cherryb90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια

Είμαι καί εγώ νέα μαμά με ένα 2 εβδομάδων πλέον αγορακι.

Γεννήσαμε με πρόκληση στις 22/3.

Οι μέρες στο μαιευτήριο ήταν ήρεμες καθώς μου έφερναν τον μπέμπη όταν πεινούσε.

Οι πρώτες μέρες όμως στο σπίτι ήταν πολύ αγχώδεις και είχαμε γκρίνιες.

Το γάλα μου δεν έφτανε για να χορτάσει και έτσι του δίνω και συμπλήρωμα σε επικοινωνία με τον παιδίατρο.

Είχα για μερικές μέρες μια ελαφριά κατάθλιψη, με αρνητικές σκέψεις όπως "τι κάνω τώρα?" "Μήπως δεν έκανα καλά που ήθελα μωρό?"

Ευτυχώς μετά από δύο βδομάδες νιώθω καλύτερα. Θα κάνω ότι καλύτερο μπορω  για το μωρό μου και ότι γίνει. 

Εσείς πώς περάσατε τις πρώτες μέρες?

 

 

Καλησπέρα να σου ζήσει το αγοράκι σου να είναι γερό και καλότυχο 💙.

Έχω και γω ένα αγοράκι τώρα πια 40 ημερων ♥️

Σε σχέση με την ψυχολογία είναι απόλυτα φυσιολογικό είναι υα λεγόμενά baby blues και τα έχουν λίγο πολύ όλες οι λεχωνες. Σε μένα εκφράστηκε με άγχος αν τα κάνω σωστά, αν κάνω κάτι λάθος και πολύ πολύ κλάμα από συγκίνηση. Κοιτούσα το μωρό του τραγουδούσα και απ' την συγκίνηση και το κλάμα δεν μπορούσα να πάρω ανάσα 😂🤪.

Θα δεις όσο περνάει ο καιρός θα επανέρχεσαι! 

Είχα κ γω θέμα με τον θηλασμό, έδωσα για 2 βδομάδες συμπλήρωμα όταν δεν χορταινε από μένα ( αν και πιστεύω ότι αν ήξερα περισσότερα για τον θηλασμό ίσως δεν χρειαζόταν) όμως με βοήθησε ψυχολογικά να προετοιμαστεί. Θα δεις ότι και ο θηλασμός στρώνει εμένα μετά από δύο εβδομάδες χορταινε από μένα και δεν ήθελε πια μπουκάλι, απλά θέλει λίγο υπομονή και επιμονη. Πάντως μην αγχώνεσαι εννοείται κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου είτε καταφέρεις να το θηλασεις αποκλειστικά είτε κάνεις μικτή διατροφή ( στο λέω γιατί και γω είχα πολλές ενοχές του τύπου και αν δεν τα καταφέρω;; Μέχρι που ηρέμησα και τα βρήκα με τον εαυτό μου.

Εμάς οι μέρες ακόμα και τώρα είναι διαφορετικές δηλαδή είναι μέρες που το μωρό είναι πολύ ήρεμο τρώει κοιμάται, ξεκουραζομαστε και μεις και άλλες μέρες που είναι μονο στήθος αγκαλιά και μας "τρέχει". Αλλά κατάλαβα πως έτσι είναι όλα τα μωράκια. Προσπαθώ να το απολαμβάνω και τα εύκολα και στα δύσκολα και να οπλίζομαι με αισιοδοξία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Κορίτσια μου χαθήκαμε συγγνώμη με κάποιες μιλάμε στο φβ λόγω ευκολίας 

πως είστε ;;;; 
 

γεννησα κ εγώ 27/03 ένα μπέμπη 3.750 γρ 52 εκ φυσιολογικά με πρόκληση στις 39+6 

10 ημερών πλέον όλα καλά στο σπίτι μας με την κόρη μου! 
 

λοιπόν θα κάτσω τώρα να βρω χρόνο να συμπληρώσω τ πινακακι με τις γεννήσεις 🥰❤️🎉🤱😍

 

να ευχηθώ σε όλες να σας ζήσουν τ μωράκια περάσαμε πλέον στην αντίπερα όχθη! Κάποιες για πρώτη φορά άλλες για δεύτερη φορά όπως κ να χει όμως κάθε φορά είναι μαγική 🎉 καλή ανατροφή εύχομαι κ θα μπούμε στους ρυθμούς μας να μπαίνουμε να τα λέμε πιο συχνά ❤️

Να σου ζήσει Χρυσά μου! Όλα να είναι ρόδινα για το αγοράκι σου το όμορφο! Να είστε πάντα όλη η οικογένεια υγιείς και να τα καμαρωνεται τα παιδάκια σας να μεγαλώνουν!

Για πότε απάντησα στο πρώτο μήνυμα σε αυτήν την ομάδα για πότε γεννησαμε ούτε το κατάλαβα! Τελικά περνάει ο καιρός νεράκι! 

Δυνατή ομαδουλα με πολλές γεννήσεις ήταν γουρλιδικο το θεματακι που άνοιξες Χρύσα ♥️.

Ευχαριστώ κ για τις συμβουλές για τον θηλασμό, τελικά τα καταφέραμε και θηλάζουμε αποκλειστικά εδώ και 3 εβδομάδες. Είμαστε 41 ημερών και σήμερα βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα!!!

Επίσης στο μηνα κάναμε τις μετρήσεις μας και πήραμε 1+ κιλό φτάσαμε 4700 και 57,5 πόντους ύψος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα να σου ζήσει το αγοράκι σου να είναι γερό και καλότυχο 💙.

Έχω και γω ένα αγοράκι τώρα πια 40 ημερων ♥️

Σε σχέση με την ψυχολογία είναι απόλυτα φυσιολογικό είναι υα λεγόμενά baby blues και τα έχουν λίγο πολύ όλες οι λεχωνες. Σε μένα εκφράστηκε με άγχος αν τα κάνω σωστά, αν κάνω κάτι λάθος και πολύ πολύ κλάμα από συγκίνηση. Κοιτούσα το μωρό του τραγουδούσα και απ' την συγκίνηση και το κλάμα δεν μπορούσα να πάρω ανάσα 😂🤪.

Θα δεις όσο περνάει ο καιρός θα επανέρχεσαι! 

Είχα κ γω θέμα με τον θηλασμό, έδωσα για 2 βδομάδες συμπλήρωμα όταν δεν χορταινε από μένα ( αν και πιστεύω ότι αν ήξερα περισσότερα για τον θηλασμό ίσως δεν χρειαζόταν) όμως με βοήθησε ψυχολογικά να προετοιμαστεί. Θα δεις ότι και ο θηλασμός στρώνει εμένα μετά από δύο εβδομάδες χορταινε από μένα και δεν ήθελε πια μπουκάλι, απλά θέλει λίγο υπομονή και επιμονη. Πάντως μην αγχώνεσαι εννοείται κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου είτε καταφέρεις να το θηλασεις αποκλειστικά είτε κάνεις μικτή διατροφή ( στο λέω γιατί και γω είχα πολλές ενοχές του τύπου και αν δεν τα καταφέρω;; Μέχρι που ηρέμησα και τα βρήκα με τον εαυτό μου.

Εμάς οι μέρες ακόμα και τώρα είναι διαφορετικές δηλαδή είναι μέρες που το μωρό είναι πολύ ήρεμο τρώει κοιμάται, ξεκουραζομαστε και μεις και άλλες μέρες που είναι μονο στήθος αγκαλιά και μας "τρέχει". Αλλά κατάλαβα πως έτσι είναι όλα τα μωράκια. Προσπαθώ να το απολαμβάνω και τα εύκολα και στα δύσκολα και να οπλίζομαι με αισιοδοξία! 

Ναντινακι σε ευχαριστώ πάρα πολύ, και εσύ να χαίρεσαι τον μπέμπη σου με υγεία.

Είσαι πολύ τυχερή που προσαρμόστηκατε και πλέον τα βλέπεις όλα αισιόδοξα. Έχετε μπει σε ένα ρυθμο.

Εμείς δεν ξέρω αν θα προσαρμοστούμε νωρίτερα ή όχι καθώς ο μπέμπης είναι αρκετά λαίμαργος. Δεν περιμένω με τίποτα να βγάλω τις ποσότητες που τρώει από το στήθος, τουλάχιστον τώρα.

Συνεπώς δεν μετανιώνω που του έδωσα μπιμπερο από την αρχή, τον ακούω να κλαίει από την πείνα και πονάει η καρδιά μου.

Καλά από κλάματα και εγώ δεν πήγα πίσω. Είχε έρθει η μαμά μου για βοήθεια στο σπίτι και την έβλεπα και έκλαιγα χωρίς λόγο. 

Εκεί είπα "Τι μου συμβαίνει?" Γιατί κάτι τέτοια πριν τα κορόιδευα.

Με δήθεν ορμόνες και έτσι.😛 (Έχω παράδειγμα φίλη μου που έλεγε ότι φταίνε οι ορμόνες συνέχεια για να έχει τον σύζυγό σούζα 😂)

Αλλά πράγματι βλέπω αλλαγή από την μία μέρα στην άλλη, οπότε συνεχίζουμε δυναμικά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/3/2022 at 9:56 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Αθήνα μου καλή να σου ζήσει ο κοριτσαρος σου! Να χαίρεσαι κ τα 2 σου τα παιδάκια να είναι γερά κ καλότυχα 🍀.

Είμαστε καλά ο μπεμπακος σε γενικές γραμμές είναι ήρεμος κοιμάται τα 3 ώρα, βέβαια τώρα που μεγαλώσαμε θέλει να μένει και ξύπνιος και να παρατηρεί οπότε έχουμε και κάποιες ώρες που προσπαθώ να του δίνω ερέθισματα. Έστησα και το γυμναστήριο του, είναι νωρίς αλλά έστω και δέκα λεπτά τον αφήνω να παρατηρεί!

Σήμερα εν το μεταξύ μου έκανε τον πρώτο του εμετό και κατά αγχώθηκα. Όπως φαίνεται απλά έφαγε λίγο παραπάνω, ελπίζω να μην ξανακάνει και να ήταν τυχαίο. Ο γιατρός μου είπε ότι αν μείνει στον 1 δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Κατά τα αλλα είμαστε σε διαδικασία που κάθε μέρα γνωριζόμαστε καλύτερα. Τον έχουμε λιώσει στα χάδια και στα φιλιά. Ακόμα τον κοιτάω και μου φαίνεται απίστευτο πως δημιουργήσαμε αυτό το θαυματακι.

Εσείς πώς είστε; Ο μικρούλης πως υποδέχθηκε την αδερφούλα του;;

Σ ευχαριστώ πολύ Ναντινάκι🥰❤️❤️
 

Καλά έκανες και του έβαλες το γυμναστήριο, να απασχολείται 😊

Εμετό εννοείς έβγαλε γαλατάκι ή έριξε ρουκέτα; Γενικά ναι αν τρώνε παραπάνω το βγάζουν, εμένα καμια φορά πνίγεται κι όλας την ώρα που τρώει γιατί τρέχει το στήθος😆

Αχχ έτσι να κάνετε πολλές αγκαλιές❤️❤️Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα!!!!

Εμείς καλά είμαστε, τη μπέμπα δεν την καταλαβαίνεις όλη μέρα είναι πολύ ήσυχη, δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει κ άλλο μωρό στο σπίτι😆 Αφού λέω είχα ξεχάσει πόσο ήσυχα είναι τα νεογέννητα!! Μόνο τη νύχτα θέλει αγκαλίτσα για να κοιμηθεί! Αλλά ο μπέμπης μου φαινεται τώρα πιο ζωηρός μπροστά της χαχα.. Καλά τη δέχτηκε, απλά βγάζει λίγες ζήλιες δηλαδή δε θέλει να την έχω εγώ πολύ αγκαλιά, έρχεται κ λέει να την πάρει κάποιος άλλος για να πάρω εγώ αυτόν. Αλλά κατα τ άλλα έρχεται τη χαιδεύει, τη φιλάει κλπ.🥰 Το δύσκολο είναι ότι θηλάζω κ τα δύο, κ αυτό με κουράζει πολύ. Θέλω να κόψω στο μικρό μου κ δε ξέρω πώς!!(το ίδιο πρόβλημα που είχα κ όσο ήμουν έγκυος χαχα)..θα δούμε..θα περάσουν τα δύσκολα, πού θα πάει..💕

Τώρα είναι 22 ημερών η μπεμπούλα και κάθεται κ εμάς παραπάνω ξύπνια, αλλά κοιμάται κ πολύ. Οπότε είναι καλά ακόμη😄💞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/4/2022 at 11:39 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεννήσεις Φεβρουάριος-Μάρτιος-Απρίλιος 2022 ❤️🥰🎉😍🤱

@geo2222 09/01 κοριτσάκι 👶💜, κοριτσάκι 👶💜

@Nantinaki 25/02 αγοράκι 👶💙

@Vasiliki14 25/02 κοριτσάκι 👶💜 

@Marakiii 26/02 κοριτσακι 💜👶, κοριτσάκι 👶💜, κοριτσάκι 👶💜

@Vasilique 02/03 κοριτσάκι 👶💜, αγοράκι 👶💙

@Maria mariaa 06/03 αγοράκι 👶💙

@Διόνη 08/03 κοριτσάκι 👶💜

@Euaggelia98 09/03 κοριτσάκι 👶💜

@Maira29  09/03 κοριτσάκι 👶💜

@Princess2816/03 κοριτσάκι 👶💜

@Evaki! 16/03 κοριτσάκι 👶💜

@Konstantina93 18/03 αγοράκι 👶💙
@Αναστασία31 21/03 αγοράκι 👶💙

@cherryb90 22/03 αγοράκι 👶💙

@Niki5s 22/03 αγοράκι 👶💙

@Ονομα χρήστη 23/03 κοριτσάκι 👶💜

@Xrisa95 27/03 αγοράκι 👶💙

@Theodora12 05/04 αγοράκι 👶💙

@Riaa 05/04 κοριτσάκι 👶💜

Τι όμορφο πινακάκι γεμάτο γεννητούρια 🥰🥰🥰

Η @Evaki! γέννησε ίδια μέρα με μένα;; 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/4/2022 at 4:53 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Να σου ζήσει Χρυσά μου! Όλα να είναι ρόδινα για το αγοράκι σου το όμορφο! Να είστε πάντα όλη η οικογένεια υγιείς και να τα καμαρωνεται τα παιδάκια σας να μεγαλώνουν!

Για πότε απάντησα στο πρώτο μήνυμα σε αυτήν την ομάδα για πότε γεννησαμε ούτε το κατάλαβα! Τελικά περνάει ο καιρός νεράκι! 

Δυνατή ομαδουλα με πολλές γεννήσεις ήταν γουρλιδικο το θεματακι που άνοιξες Χρύσα ♥️.

Ευχαριστώ κ για τις συμβουλές για τον θηλασμό, τελικά τα καταφέραμε και θηλάζουμε αποκλειστικά εδώ και 3 εβδομάδες. Είμαστε 41 ημερών και σήμερα βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα!!!

Επίσης στο μηνα κάναμε τις μετρήσεις μας και πήραμε 1+ κιλό φτάσαμε 4700 και 57,5 πόντους ύψος! 

Πραγματικά πολύ γουρλίδικο πινακάκι άνοιξε το Χρυσούλι μας!!! 💗🥰🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2022 at 7:25 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τι όμορφο πινακάκι γεμάτο γεννητούρια 🥰🥰🥰

Η @Evaki! γέννησε ίδια μέρα με μένα;; 😊

Έτσι έχω την εντύπωση 😁☺️🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/4/2022 at 4:53 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Να σου ζήσει Χρυσά μου! Όλα να είναι ρόδινα για το αγοράκι σου το όμορφο! Να είστε πάντα όλη η οικογένεια υγιείς και να τα καμαρωνεται τα παιδάκια σας να μεγαλώνουν!

Για πότε απάντησα στο πρώτο μήνυμα σε αυτήν την ομάδα για πότε γεννησαμε ούτε το κατάλαβα! Τελικά περνάει ο καιρός νεράκι! 

Δυνατή ομαδουλα με πολλές γεννήσεις ήταν γουρλιδικο το θεματακι που άνοιξες Χρύσα ♥️.

Ευχαριστώ κ για τις συμβουλές για τον θηλασμό, τελικά τα καταφέραμε και θηλάζουμε αποκλειστικά εδώ και 3 εβδομάδες. Είμαστε 41 ημερών και σήμερα βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα!!!

Επίσης στο μηνα κάναμε τις μετρήσεις μας και πήραμε 1+ κιλό φτάσαμε 4700 και 57,5 πόντους ύψος! 

Μπράβο Ναντινακι μου μπράβο τροφαντουλης κ ο μικρός σου 💙💙💙💙💙💙💙 

 

αχ ποτε θα μιλάμε για τα πρώτα γενέθλια άσε δν φαντάζεσαι πως θα περάσουν κ αυτοί οι μήνες! 
το βλέπω κ απο την κόρη μου πως ανθίζει κ μεγαλώνει! 
 

Εδώ θ είμαστε να τα λέμε’ 

 

πως ήταν η πρώτη σας βόλτα ;;; 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Έτσι έχω την εντύπωση 😁☺️🎉

Αα τέλεια 😁😁 δεν θυμόμουν ότι είχε γεννήσει κ κάποια άλλη κοπέλα μαζί!!💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Μπράβο Ναντινακι μου μπράβο τροφαντουλης κ ο μικρός σου 💙💙💙💙💙💙💙 

 

αχ ποτε θα μιλάμε για τα πρώτα γενέθλια άσε δν φαντάζεσαι πως θα περάσουν κ αυτοί οι μήνες! 
το βλέπω κ απο την κόρη μου πως ανθίζει κ μεγαλώνει! 
 

Εδώ θ είμαστε να τα λέμε’ 

 

πως ήταν η πρώτη σας βόλτα ;;; 💙

Αχ, τα λουλουδάκια μας 🌷🌸🌻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/4/2022 at 10:07 ΜΜ, ο/η cherryb90 είπε:

Ναντινακι σε ευχαριστώ πάρα πολύ, και εσύ να χαίρεσαι τον μπέμπη σου με υγεία.

Είσαι πολύ τυχερή που προσαρμόστηκατε και πλέον τα βλέπεις όλα αισιόδοξα. Έχετε μπει σε ένα ρυθμο.

Εμείς δεν ξέρω αν θα προσαρμοστούμε νωρίτερα ή όχι καθώς ο μπέμπης είναι αρκετά λαίμαργος. Δεν περιμένω με τίποτα να βγάλω τις ποσότητες που τρώει από το στήθος, τουλάχιστον τώρα.

Συνεπώς δεν μετανιώνω που του έδωσα μπιμπερο από την αρχή, τον ακούω να κλαίει από την πείνα και πονάει η καρδιά μου.

Καλά από κλάματα και εγώ δεν πήγα πίσω. Είχε έρθει η μαμά μου για βοήθεια στο σπίτι και την έβλεπα και έκλαιγα χωρίς λόγο. 

Εκεί είπα "Τι μου συμβαίνει?" Γιατί κάτι τέτοια πριν τα κορόιδευα.

Με δήθεν ορμόνες και έτσι.😛 (Έχω παράδειγμα φίλη μου που έλεγε ότι φταίνε οι ορμόνες συνέχεια για να έχει τον σύζυγό σούζα 😂)

Αλλά πράγματι βλέπω αλλαγή από την μία μέρα στην άλλη, οπότε συνεχίζουμε δυναμικά!

 

Ειλικρινά όσο διαβάζω αυτά που μου γράφεις είναι σαν να ακούω εμένα κάποιες μέρες πιο πριν!

Ούτε εγώ μετανιώνω που του έδωσα και μπουκάλι γιατί πραγματικά και το δικό μου το μωράκι είναι πολύ λαίμαργο, σκέψου έπινε από μένα και μπορούσε άνετα να πιει και 90 μλ μπουκαλι. Γεννήθηκε 3670 παίζει ρόλο και αυτό, όσο πιο μεγάλα τα μωράκια τόσο μεγαλύτερες απαιτήσεις έχουν. 

Με το στήθος είναι σαν κάποια στιγμή να έγινε το κλικ. Άρχισα κάποιες μέρες να αισθάνομαι το στήθος να πρήζεται περισσότερο και κατάλαβα ότι ο μπέμπης καθότανε περισσότερο και μετά δεν ζητούσε αλλο και ήθελε να κοιμηθεί. Ακόμα και όταν δεν κοιμόταν και δοκίμαζα μπουκάλι το πετούσε. 

Θα δεις πως θα πάει και σε σένα το σημαντικό είναι να είμαστε καλά ψυχολογικά για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε καλύτερα με τα μωρά μας! Οπότε θέλεις να μου γράφεις να μοιραζόμαστε τα άγχη μας!

Εγώ τώρα αντιμετωπίζω καινούργιο challenge! Το αγοράκι μου βγάζει συνέχεια γουλιες και έχω και θέμα με το ρέψιμο. Πολλές φορές τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος και αν τον σηκώσω να ρευτει μου ξυπνάει και θέλει πάλι να φάει! Αν δεν τον σηκώσω με τρώει το άγχος μήπως βγάλει γάλατα στον ύπνο του! Δεν ξέρω πραγματικά ποια είναι η σωστή διαχείριση σε αυτό το θέμα. Περιμένω αυτή την εβδομάδα τον παιδίατρο για τον προγραμματισμένο ραντεβού να τον ενημερώσω και να τον ρωτήσω να μου πει τι να κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Ειλικρινά όσο διαβάζω αυτά που μου γράφεις είναι σαν να ακούω εμένα κάποιες μέρες πιο πριν!

Ούτε εγώ μετανιώνω που του έδωσα και μπουκάλι γιατί πραγματικά και το δικό μου το μωράκι είναι πολύ λαίμαργο, σκέψου έπινε από μένα και μπορούσε άνετα να πιει και 90 μλ μπουκαλι. Γεννήθηκε 3670 παίζει ρόλο και αυτό, όσο πιο μεγάλα τα μωράκια τόσο μεγαλύτερες απαιτήσεις έχουν. 

Με το στήθος είναι σαν κάποια στιγμή να έγινε το κλικ. Άρχισα κάποιες μέρες να αισθάνομαι το στήθος να πρήζεται περισσότερο και κατάλαβα ότι ο μπέμπης καθότανε περισσότερο και μετά δεν ζητούσε αλλο και ήθελε να κοιμηθεί. Ακόμα και όταν δεν κοιμόταν και δοκίμαζα μπουκάλι το πετούσε. 

Θα δεις πως θα πάει και σε σένα το σημαντικό είναι να είμαστε καλά ψυχολογικά για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε καλύτερα με τα μωρά μας! Οπότε θέλεις να μου γράφεις να μοιραζόμαστε τα άγχη μας!

Εγώ τώρα αντιμετωπίζω καινούργιο challenge! Το αγοράκι μου βγάζει συνέχεια γουλιες και έχω και θέμα με το ρέψιμο. Πολλές φορές τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος και αν τον σηκώσω να ρευτει μου ξυπνάει και θέλει πάλι να φάει! Αν δεν τον σηκώσω με τρώει το άγχος μήπως βγάλει γάλατα στον ύπνο του! Δεν ξέρω πραγματικά ποια είναι η σωστή διαχείριση σε αυτό το θέμα. Περιμένω αυτή την εβδομάδα τον παιδίατρο για τον προγραμματισμένο ραντεβού να τον ενημερώσω και να τον ρωτήσω να μου πει τι να κάνω. 

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ και μακάρι να έχουμε και εμείς την ίδια κατάληξη γιατί έτσι βλέπω να πιέζω τον εαυτό μου να θηλάσω μέχρι δύο μηνών και να το παρατήσω, δεν θα αντέξω παραπάνω αν και θα το ήθελα.

Εμας γεννήθηκε 3220 και γενικά λόγω της λαιμαργίας του από την αρχή είχε θέμα με γουλιες. 

Ο παιδίατρος μου είπε ότι όταν βλέπω γουλιες να μην του δίνω άλλο στήθος ή μπιμπερο (ανάλογα), έλα που όμως αυτός κάθεται λίγο, τεντώνεται και μετά κλαίει και ζητάει και άλλο.

Εμείς τώρα περνάμε την φάση του "Λάθος συναγερμού"

Επίσης ο γιατρός μου είπε να τον ταιζω όταν δεν σπαράζει στο κλάμα. Και μου έχει ξεκινήσει τις τελευταίες μέρες τα ψευτοκλάματα και μας τρέχει κανονικά.

Ο άντρας μου λέει να τον αφήσω να κλάψει λίγο για να δούμε αν θα ηρεμήσει...και όντως μετά από λίγο πέφτει για ύπνο μόνος του.

Οκ όμως όταν βλέπω την ώρα να φτάνει στο 3ωρο ξέρω κάπου εκεί είναι όντως για να φάει, νωρίτερα όχι.

Το δικό μας ραντεβού με τον παιδίατρο μας πέφτει λίγο μακρυά (σε 15 μέρες) και τον έχω πριξει στα τηλέφωνα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια χρόνια μας πολλά!!!στελνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλες χαθηκα γιατί περασαμε πολλά με τα μωρά μας αλλά τέλος καλά όλα καλά!ελπιζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χρόνια πολλά μανούλες!!! 🌷🌸🌼💕💗

@geo2222 τι σας συνέβη; Ευτυχώς είναι όλα καλά τώρα🙏❤️

Έκανε η μια Μπέμπα ένα μεγάλο χειρουργείο! Έκανε βουβωνοκηλη που της είχε πιάσει έντερο και έκανε και περιτονίτιδα ταυτόχρονα! Όλα τα όργανα της μέσα είχαν γίνει σαν μια μάζα απο την βουβωνοκηλη με αποτέλεσμα να μην ενεργείτε σωστα όποτε είχε και λίγα κόπρανα στη κοιλιά μέσα! Έκανε 5,5 ώρες χειρουργείο κάτσανε ένα μήνα μέσα και όταν βγήκαμε κόλλησε και οξεία γαστρεντερίτιδα όποτε ξανά μπήκαμε μέσα για 5 μέρες! Γενικά όμως οι γιατροί μας είπαν περασαμε ωκεανό και δεν βραχηκαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! Χαθήκαμε! Στέλνω στην ομαδουλα μας τα νέα που έχω και ελπίζω να το δείτε να ανταλλάξουμε απόψεις τώρα που τα μωράκια μας μεγαλώσανε!

Κορίτσια εμένα ο μπεμπουλης μου έκλεισε τους 3 μήνες και μεγάλωσε πολύ! Είμαστε 7100 και 64 πόντους! Θηλάζουμε αποκλειστικά και τα πάμε πολύ καλά το απολαμβάνουμε μαμά και γιος! Μας αρέσουν οι βόλτες με το καρότσι και τον μάρσιπο και γενικά να κοιτάμε γύρω γύρω!

Επίσης κορίτσια έχει εδώ και 3 βδομάδες που κοιμόμαστε σερί το βράδυ 5-6 ώρες🎉🎉🎉! Οπότε αρχίζουμε και εμείς και ξεκουραζόμαστε σιγά σιγά!

Περιμένω τα νέα σας κορίτσια μου♥️♥️♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...