Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσι μ και εμείς επειδή η δουλειά του άντρα μ είναι στο χωριό ο μένουν οι γονείς του είναι περίπου ένα τέταρτο από το σπίτι μας πηγαίνουμε πολυ συχνά βέβαια εγω έχω τον μικρο μ που δεν μπορώ να πω ζωη να έχει το παιδακι μ δεν με αφήνει να βαρεθώ τον κυνηγάω όλη μέρα αλλα είναι κουραστικό να μην έχεις το χώρο σ το μπάνιο σ ειδικά αυτή την περίοδο της εγκυμοσύνης που είμαστε κ ολο στο μπάνιο...και εμείς από αύριο λόγω κακοκαιρίας θα πάμε στα πεθερικά μου για κανα δυο μέρες γτ ο άντρας μ θα είναι πάλι νύχτα και φοβάται να είμαστε μόνοι μας με βοηθάνε κ με τον μικρο αλλα σαν το σπιτάκι μας πουθενά...οπότε υπομονή σε νιώθω απόλυτα!!!!!😇😇😇😇

Αχχ αυτό ακριβώς!! Σαν το σπίτι μας πουθενά!! Όση βοήθεια και να έχεις δεν είναι ο χώρος σου!! Και εγώ εδώ παρόλο που δεν έχω άλλο παιδάκι, δεν κάνω τίποτα!! Δηλαδή αν πλύνω κανένα πιάτο ή αν πω ότι θα μαγειρεψω και αυτό μην φανταστείς!! Μια στο τόσο!! Οπότε ξέρεις όλη μέρα από τη μια δεν κάνω τίποτα για να πεις ότι κουράζομαι ή περνάει η μέρα αλλά από την άλλη δεν μπορώ να κάνω και όσα θα έκανα στο σπίτι μου πχ να βάλω τέρμα μουσική!! Αχχ υπομονή θα περάσει που θα πάει!! Ευτυχώς είναι Σάββατο σήμερα και το μεσημεράκι θα γυρίσουμε σπίτι μας μέχρι Δευτέρα Τρίτη που έχω και εγώ κάτι δουλίτσες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Εγω έχω δοκιμάσει της frezyderm την κρέμα αλλαγή πάνας είναι πολυ καλη επίσης της pharmasept είναι πολύ καλά αφρολουτρο κ κρέμα σωματος και μυρίζει κ τέλεια, η mustela εχει τέλεια κρέμα σωματος και είναι κ μεγάλη συσκευασία και πολύ καλά είναι κ της weleda εγω χρησιμοποιώ ακόμη μια κρέμα προσωπου στον μικρό μ για το κρύο.. 

Αχ βρε κορίτσι αυτό ήθελα να ρωτήσω και το ξεχνουσα!! Από την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ να φτιάχνω τη βαλίτσα γιατί πάλι με άγχωσαν!! Ενώ πάμε προγραμματισμενα, μου είπαν πως από όταν μπω στο μήνα μου πρέπει η βαλίτσα να είναι έτοιμη οπότε υπολογίζω το επόμενο Σαββατοκύριακο να πάω στο φαρμακείο μου να πάρω τα απαραίτητα!! Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω για τα σαμπουαν αφρόλουτρα κλπ της mustela!! Βρήκα ένα "πακέτο" με σαμπουάν αφρόλουτρο και κρέμα σώματος νομίζω και επειδή διάβασα πολύ καλές κριτικές λέω να το προτιμήσουμε!! Ποια η γνώμη σου?? Και των υπολοίπων κοριτσιών δηλαδή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maira29 είπε:

Αχ βρε κορίτσι αυτό ήθελα να ρωτήσω και το ξεχνουσα!! Από την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ να φτιάχνω τη βαλίτσα γιατί πάλι με άγχωσαν!! Ενώ πάμε προγραμματισμενα, μου είπαν πως από όταν μπω στο μήνα μου πρέπει η βαλίτσα να είναι έτοιμη οπότε υπολογίζω το επόμενο Σαββατοκύριακο να πάω στο φαρμακείο μου να πάρω τα απαραίτητα!! Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω για τα σαμπουαν αφρόλουτρα κλπ της mustela!! Βρήκα ένα "πακέτο" με σαμπουάν αφρόλουτρο και κρέμα σώματος νομίζω και επειδή διάβασα πολύ καλές κριτικές λέω να το προτιμήσουμε!! Ποια η γνώμη σου?? Και των υπολοίπων κοριτσιών δηλαδή!! 

Κορίτσια όσες γεννήσετε σε ιδιωτικά (στα δημόσια δε ξέρω τι γίνεται) θα σας γεμίσουν με δείγματα για τα πάντα, αφρολουτρα, κρέμες κλπ κλπ ! Οπότε μη βιάζεστε να γεμίσετε βαλίτσες , θα δοκιμάσετε διάφορα και διαλέγετε μετά ! 

Στη προηγούμενη γεννα πήρα ένα κουτί με άπειρα δείγματα ,από 2-3 εταιρείες, πάνες για τις πρώτες μέρες, μπιμπερο, πιπίλα, κρέμα αλλαγής πάνας .. κ για μένα αφρολουτρα, κρέμες για τις θηλές,ενυδατικες κλπ γνωστών εταιρειών.. α και ένα ψηφιακό θερμόμετρο!! Κι εγώ είχα πάρει μαζί μου πράγματα τέτοια αλλά τελικά χρησιμοποίησα μόνο τα δείγματα και πάλι περισσεψαν και έφερα και στο σπίτι . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.
Ήθελα να σας ρωτήσω ο αφαλός σας πέταξε καθόλου; Εγώ έκλεισα την 35η βδομάδα και όχι μόνο δεν πέταξε αλλά χωράει μέχρι και το δάχτυλο να βάλω μεσα. Επίσης δεν έκανα αυτή τη μαύρη γραμμή αν και είμαι μελαχρινή. Επίσης δεν έκανα ούτε μια ραγάδα αν και αμέλησα τελείως να βάλω κάποια αλοιφή που ήθελα όλο το έψαχνα και όλο το ανέβαλλα. Όπως καταλαβαίνετε κορίτσια όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται απο τον οργανισμό της κάθε εγκυούλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Εγω να σου πω την αλήθεια του ειχα δώσει γτ μ είχε κάνει ίκτερο είχε μπει στη λαμπα ο καημενουλης μου μετά ήρθαμε μ ξανα εκανε και δεν ξυπναγε για να πολυ φάει και φοβήθηκα και τ έδινα κ μπιμπερο για να ξέρω πόσο έχει πιει...τώρα να σου πω την αλήθεια σε αυτό θα ήθελα τουλάχιστον τους πρώτους μήνες να τη θηλάζω αποκλειστικά και να μη δωσω ξενο έχω και θήλαστρο αν χρειαστεί να κανω άντληση αλλα σεν ξέρω αν θα τα καταφέρω γτ δεν έχω και παρα πολυ βοηθεια και με ένα παιδάκι ήδη φαντάζομαι θα είναι πιο δύσκολο...

Καλημέρα αγάπη!!

Να σου πω την αλήθεια κι εμένα έκανε ίκτερο και μείναμε ένα βράδυ παραπάνω στο Ρέα και μπήκε στη λάμπα, μου έλεγαν να του δώσω ξένο αλλά είπα όχι. Απλά μίλησα με τη σύμβουλο θηλασμού εκεί, μου είπε να θηλάζω παραπάνω, βγάζαμε με το θήλαστρο να του δώσουμε εξτρα με το μπιμπερό και τον είχα συνέχεια κοντά στο παράθυρο στο φως. Κ την άλλη μέρα έπεσε και φύγαμε. Η διπλανή μου έδωσε προληπτικά ξένο για να μην κάνει ίκτερο και πάλι της ανέβασε κι εκείνης.

Γενικά ήμουν πολύ αντίθετη στο ξένο την πρώτη φορά, τώρα σου λέω θα δίνω ένα μπουκάλι τη μέρα μόνο και μόνο για να συνηθίσει τη γεύση και να το πίνει!! Εάν αντέξω να θηλάσω μετά από 1μιση χρόνο που θηλάζω..δε θέλω να την πληρώσει το δεύτερο ρε γαμώτο αλλά έχω κουραστεί. Ήθελα να θηλάσω 1 χρόνο κ έχουμε φτάσει 1μιση. Δεν περίμενα να μην δέχεται το ξένο με τίποτα.

Κοίτα φαντάσου εγώ έχω κι άλλο ένα που θηλάζει..θα’ναι ακόμη πιο δύσκολο αν δεν αποθηλάσει μέχρι τότε. Αλλά μου είπε μια κοπέλα τι έκανε, είχε ένα βιβλίο μαζί, κ όποτε θήλαζε το μικρό κ ερχόταν το μεγάλο του έλεγε έλα να διαβάσουμε κ μετά θα θηλάσεις..κ έτσι αποσπούσε την προσοχή του..μετά μόλις τελείωνε το μικρό του έλεγε α πάμε να αλλάξουμε το μωρό..κ έτσι από τις 7 φορές πχ που ζήταγε να θηλάσει θήλαζε τις 3..μέχρι που βαρέθηκε το μεγάλο κ δε ζήταγε..εσένα που είναι κ πιο μεγάλο κ δε θηλάζει ίσως είναι πιο εύκολο γιατί θα καταλαβαίνει και περισσότερο😊

Μια φίλη μου τα παράτησε έτσι, θήλασε το 2ο μόνο 2 μήνες και σταμάτησε, γιατί είχε το άλλο 15 μηνών που δε θήλαζε βέβαια το είχε κόψει από 5 μηνών, αλλά έπεφτε πάνω της, την τράβαγε, δεν την άφηνε με το μωρό, ήταν κ Αύγουστος ήταν κλειστά τα σχολεία κ δε μπορούσε να έχει ηρεμία να θηλάσει το δεύτερο με τίποτα..κ έχει τύψεις βέβαια αλλά δε γινόταν αλλιώς κ το’κοψε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Εγω έχω δοκιμάσει της frezyderm την κρέμα αλλαγή πάνας είναι πολυ καλη επίσης της pharmasept είναι πολύ καλά αφρολουτρο κ κρέμα σωματος και μυρίζει κ τέλεια, η mustela εχει τέλεια κρέμα σωματος και είναι κ μεγάλη συσκευασία και πολύ καλά είναι κ της weleda εγω χρησιμοποιώ ακόμη μια κρέμα προσωπου στον μικρό μ για το κρύο.. 

Κρέμα αλλαγής πάνας κι εγώ τη frezyderm είχα στον μικρό μου κ αυτή θα έχω και στη μπέμπα τη θεωρώ από τις καλύτερες!! 

Φαντάσου κ μετά που πήρα pharmasept όλη τη σειρά, κρέμες λάδια αφρόλουτρα πούδρες κλπ, γιατί μου άρεσε η μυρωδιά, πήρα πάλι και της frezyderm για αλλαγή πάνας στο σπίτι, και της pharmasept την έβαλα στην τσάντα για έξω! Κ ακόμα δεν την έχουμε χρησιμοποιήσει γιατί βασικά δεν βάζουμε κ πολύ πλέον από όταν ήταν 7-8 μηνών μπορεί κ πιο πριν, μόνο αν δούμε κάποιον ερεθισμό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Μπράβο μια χαρά!!

Πού πας αύριο; Στο γιατρό φαντάζομαι ε;; Μη μου πεις ότι πας να γεννήσεις; 😅😅

Η αλήθεια είναι ναι, ότι όσο κάθονται καλό γι’αυτά είναι!

Χαχαχαχ οχι καλε! Αν μου έλεγε ο γιατρός να γεννήσω αύριο θα πήγαινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια.
Ήθελα να σας ρωτήσω ο αφαλός σας πέταξε καθόλου; Εγώ έκλεισα την 35η βδομάδα και όχι μόνο δεν πέταξε αλλά χωράει μέχρι και το δάχτυλο να βάλω μεσα. Επίσης δεν έκανα αυτή τη μαύρη γραμμή αν και είμαι μελαχρινή. Επίσης δεν έκανα ούτε μια ραγάδα αν και αμέλησα τελείως να βάλω κάποια αλοιφή που ήθελα όλο το έψαχνα και όλο το ανέβαλλα. Όπως καταλαβαίνετε κορίτσια όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται απο τον οργανισμό της κάθε εγκυούλας!

Εμένα έχει τσιτώσει τόσο ο αφαλός που λεω πάει δεν θα αντέξει άλλους  μήνες, θα ανοίξει 🤣 γραμμή έχω κάνει αλλά πολύ αχνη και ραγάδες καθόλπου, κρέμα δεν βάζω ούτε εγω, αμα το θυμηθώ μια στις τόσες βάζω λίγη ενυδατική. Οπότε όπως το λες, είναι θέμα οργανισμού για αυτό σας έλεγα ότι δεν θα ξανακούσω καμία (δεν εννοώ εσας) που μου έλεγαν θα έχεις και θα πάθεις αυτό και εκείνο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Είναι πολυ δύσκολο το βραδινό ξύπνημα κ εμένα από μικρούλης κοιμόταν τωρα σταματήσαμε το μεσημεριανό ύπνο και να σας πω την αλήθεια έχω ξεκουραστεί παρα πολυ κοιμάται κατα τις 7 μιση με οχτώ κ μιση το πολυ και μ ξυπνάει 8 κ μιση με 9 με έχει βολέψει πολυ κ αυτός παίζει παρα πολυ κ κοιμάται πολυ εύκολα το βράδυ γτ μπορεί να μ έπαιρνε πάνω από μια ώρα να τον βάλω για ύπνο κ μετά δεν είχα καθόλου χρόνο γτ ειχα κ εγω ζανλακωθει κ με έπαιρνε ο ύπνος...ελπίζω να βρείτε σύντομα τους ρυθμούς σας!!!

Να σου πω κι εμείς εκτός από τις τελευταίες μέρες τώρα, δεν είχαμε ποτε θέμα με τον ύπνο, δόξα τω Θεώ απόταν γυρίσαμε από το μαιευτήριο δε ξύπναγε ποτέ ούτε για να θηλάσει..κοιμόταν 12 το βράδυ με 11-12 το μεσημέρι που με βόλευε γιατί γυρνάγαμε αργά γενικά βγαίναμε οπότε δεν ήμασταν σπίτι νωρίτερα, κ επίσης ήθελα να κοιμάμαι το πρωί γιατί δεν είμαι του πρωινού ξυπνήματος κ δε θα άντεχα να ξυπνάει από τις 8😅 τώρα που πάει παιδικό το έχουμε καταφέρει να κοιμάται 9-10 κ ξυπνάει 7 ή 8, ανάλογα τι ώρα τον πάμε..κ το μεσημέρι κοιμάται πάντα κανα δίωρο! Γενικά με τον ύπνο δεν είχαμε ποτέ θέμα, απλά με κουράζει πλέον που κοιμάται μόνο με θηλασμό ή με κούνημα στο καρότσι…δε ξέρω πώς θα το αλλάξουμε ρε γαμώτο να μάθει να κοιμάται στην κούνια με παραμυθάκι ή χαδάκια ξέρεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Αχ βρε κορίτσι αυτό ήθελα να ρωτήσω και το ξεχνουσα!! Από την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ να φτιάχνω τη βαλίτσα γιατί πάλι με άγχωσαν!! Ενώ πάμε προγραμματισμενα, μου είπαν πως από όταν μπω στο μήνα μου πρέπει η βαλίτσα να είναι έτοιμη οπότε υπολογίζω το επόμενο Σαββατοκύριακο να πάω στο φαρμακείο μου να πάρω τα απαραίτητα!! Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω για τα σαμπουαν αφρόλουτρα κλπ της mustela!! Βρήκα ένα "πακέτο" με σαμπουάν αφρόλουτρο και κρέμα σώματος νομίζω και επειδή διάβασα πολύ καλές κριτικές λέω να το προτιμήσουμε!! Ποια η γνώμη σου?? Και των υπολοίπων κοριτσιών δηλαδή!! 

Εγω τα είχα χρησιμοποιήσει και ήταν πολύ ωραία να σου πω την αλήθεια δεν του έπαιρνα καποιο συγκεκριμένο συνέχεια οποίο έβλεπα σε προσφορά από γνωστές εταιρείες πολλές φορές του έπαιρνα και το  fissan το ροζ από το σούπερ μάρκετ ποτε δεν μου είχε βγάλει καποιο δερματικο και τέτοια ήταν πολύ καλά όλα βέβαια είναι και στο παιδί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια ❤️
Διάβασα τα νέα σας, εύχομαι να πάρουμε όλες τα μωράκια μας σύντομα αγκαλιά❤️
Χρυσα μου χρόνια καλά και πολλά κοριτσι μου💐

Ειμαι 34+3 τώρα. Αρκετα πετρώματα, μερικες φορες με έπιασαν και οι πονοι περιοδου. Δυσκολα τα βραδια πλεον, δε βολεύομαι και δε κοιμαμαι συνεχομενα φυσικα 😅😩

Οι εξετασεις μου πανε καλα. Μια θεραπείας κανω για ενα μικροβιο στα γυναικολογικά (τιποτα σημαντικο) και πλεον προσεχω διατροφη γιατι ηταν σχετικα οριακά για διαβήτη 

Ολα καλα κοριτσια ♥️
Με το καλο ολες μας συντομα 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια.
Ήθελα να σας ρωτήσω ο αφαλός σας πέταξε καθόλου; Εγώ έκλεισα την 35η βδομάδα και όχι μόνο δεν πέταξε αλλά χωράει μέχρι και το δάχτυλο να βάλω μεσα. Επίσης δεν έκανα αυτή τη μαύρη γραμμή αν και είμαι μελαχρινή. Επίσης δεν έκανα ούτε μια ραγάδα αν και αμέλησα τελείως να βάλω κάποια αλοιφή που ήθελα όλο το έψαχνα και όλο το ανέβαλλα. Όπως καταλαβαίνετε κορίτσια όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται απο τον οργανισμό της κάθε εγκυούλας!

Δεν πετάει σε όλες ο αφαλός! Ούτε τώρα ούτε στη πρώτη εγκυμοσύνη δεν πέταξε ο δικός μου , ευτυχώς δηλαδή γιατί έχω τα θέματα μου με τον αφαλό χαχαχαχα !  Τη μαύρη γραμμή τη προηγούμενη φορά την έκανα και νωρίς μάλιστα , τώρα δεν έκανα σχεδόν καθόλου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές μανούλες!! Ελπιζω να είστε όλες καλα και να μεγαλώνουν γερά θαυματακια στις κοιλιτσες σας😘😘😘 Εχω πολλές πολλεές μέρες να μπω γιατί είχε έρθει η μανούλα μου και είχαμε καταπιαστει με το σπιτι και τα πραγματα του μωρού!! θα προσπαθήσω να διαβάσω όλα τα νέα σας τώρα σιγά σιγά. 

Εμείς είμαστε καλα τη Δευτέρα κάναμε και το dopler που ήμουν 31+2 και μεγάλωσε πολυ το αγόρι μάς είναι είδη 1930 φυσιολογικη ανάπτυξη ευτυχώς αυτή τη φορά ολα καλα οπότε ξεκίνησα να ξεπορτιζω λίγο γτ τόσο καιρό στο κρεβάτι σε συνδυασμό με τις ορμόνες δεν ημουν πολυ καλα.

Η μόνη νεα ταλαιπωρία εκτός από το πριξιμο, την αυπνία, το πετρωμα της κοιλιάς και τη συχνοουρία είναι κορίτσια η δυσκοιλιότητα με το που μπήκα στον 8ο. Τρομερό προβλημα!!! 😱😱😱

Κατά τα αλλά ξεκινήσαμε φουλ αγορές παραγγειλαμε κουνια αυτή που σας έστειλα σε λευκό, πηρα μπανάκι, κάποια μπιμπερο, μόνο να βάψουμε το δωμάτιο μένει τώρα και να συμπληρώσω τα πραγματα της βαλίτσας. 

Screenshot_2022-01-29-15-51-40-557_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Εγω τα είχα χρησιμοποιήσει και ήταν πολύ ωραία να σου πω την αλήθεια δεν του έπαιρνα καποιο συγκεκριμένο συνέχεια οποίο έβλεπα σε προσφορά από γνωστές εταιρείες πολλές φορές του έπαιρνα και το  fissan το ροζ από το σούπερ μάρκετ ποτε δεν μου είχε βγάλει καποιο δερματικο και τέτοια ήταν πολύ καλά όλα βέβαια είναι και στο παιδί...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ακριβώς επειδή είναι και στο παιδί δεν θέλω να πάρω πολλά πολλά και σε μεγάλες ποσότητες και επειδή βρήκα αυτό το σετ της mustela με 200 ml αν δεν κάνω λάθος σαμπουάν και αφρόλουτρο και 400ml κρέμα λέω να το παραγγείλω και να έχω και ένα δεύτερο για παν ενδεχόμενο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Εμένα έχει τσιτώσει τόσο ο αφαλός που λεω πάει δεν θα αντέξει άλλους  μήνες, θα ανοίξει 🤣 γραμμή έχω κάνει αλλά πολύ αχνη και ραγάδες καθόλπου, κρέμα δεν βάζω ούτε εγω, αμα το θυμηθώ μια στις τόσες βάζω λίγη ενυδατική. Οπότε όπως το λες, είναι θέμα οργανισμού για αυτό σας έλεγα ότι δεν θα ξανακούσω καμία (δεν εννοώ εσας) που μου έλεγαν θα έχεις και θα πάθεις αυτό και εκείνο....

Εμένα με έχει ζαλίσει μέχρι και σήμερα η πεθερά μου με τον αφαλό, θα πετάξει, δεν γίνετ;ι να μην πετάξει και σε εμένα πέταξε μου λέει και στην αδερφή της και στην τάδε και στην ανιψιά της. Ωωχχχ λέω δεν είναι σε όλες, όχι σε όλες είναι μου λέει. Μέχρι που αναγκάστηκα να της τον δείξω χαχα!!! Γι'αυτό και ανέφερα το θέμα.
Όσο για τις ραγάδες, μου έλεγαν όλες φίλες γνωστές συγγενείς να βάλω αλοιφή για να μην κάνω ραγάδες.
Εϊναι θέμα οργανισμού κι εγώ απο εμπειρία τώρα ξέρω δεν είναι όλα απόλυτα. Τίποτα δεν είναι!

στις πριν 9 ώρες, ο/η Vasiliki14 είπε:

Δεν πετάει σε όλες ο αφαλός! Ούτε τώρα ούτε στη πρώτη εγκυμοσύνη δεν πέταξε ο δικός μου , ευτυχώς δηλαδή γιατί έχω τα θέματα μου με τον αφαλό χαχαχαχα !  Τη μαύρη γραμμή τη προηγούμενη φορά την έκανα και νωρίς μάλιστα , τώρα δεν έκανα σχεδόν καθόλου ! 

Εμένα με ζάλισε η πεθερά μου όπως γράφω και πιο πάνω. Ότι δε γίνεται να μην πετάξει, πετάει σε όλες και επέμενε ότι δεν το έχει κανα ακούσει! Της τον έδειξα κιόλας και επιμένει ότι θα πετάξει μέχρι να γεννήσω! ΚΑλά θα μου πεις εδώ νέες σημερινές κοπέλες και έχουν άλλες αντιήψεις, τουλάχιστον η πεθερά μου δικαιολογείται που είναι μιας άλλης εποχής. 
Είναι όλα σχετικά. Απλά επειδή πολλά διάβαζα απο άρθρα γυναικολόγους κλπ και περίμενα ότι θα είναι έτσι. Τϊποτα δεν ήταν τελικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάμετε;;Εγώ μπήκα το πρωί στο μαιευτήριο επειδή έχω συσπάσεις και κάνω θεραπεία για να μην είναι τόσο έντονες φλκ πολλλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια.
Ήθελα να σας ρωτήσω ο αφαλός σας πέταξε καθόλου; Εγώ έκλεισα την 35η βδομάδα και όχι μόνο δεν πέταξε αλλά χωράει μέχρι και το δάχτυλο να βάλω μεσα. Επίσης δεν έκανα αυτή τη μαύρη γραμμή αν και είμαι μελαχρινή. Επίσης δεν έκανα ούτε μια ραγάδα αν και αμέλησα τελείως να βάλω κάποια αλοιφή που ήθελα όλο το έψαχνα και όλο το ανέβαλλα. Όπως καταλαβαίνετε κορίτσια όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται απο τον οργανισμό της κάθε εγκυούλας!

Εμένα ο αφαλός έχει βγει πολύ έξω!! Κ στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι ήταν, μετά τη γέννα μπαίνει πάλι μέσα! Είναι λογικό όμως αφού τεντώνει η κοιλιά, σιγά δεν είναι κάτι! Επίσης γραμμή την πρώτη φορά είχα, τώρα σχεδόν τίποτα! Ραγάδες επίσης δεν έκανα σε καμία από τις δύο εγκυμοσύνες, και δε βάζω κρέμα..είναι και θέμα οργανισμού ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάμετε;;Εγώ μπήκα το πρωί στο μαιευτήριο επειδή έχω συσπάσεις και κάνω θεραπεία για να μην είναι τόσο έντονες φλκ πολλλα 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Πόσο είσαι τώρα; Όλα καλά να πάνε εύχομαι!

Μια ερώτηση, πώς κατάλαβες ότι έχεις συσπάσεις πολλές και πήγες;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάμετε;;Εγώ μπήκα το πρωί στο μαιευτήριο επειδή έχω συσπάσεις και κάνω θεραπεία για να μην είναι τόσο έντονες φλκ πολλλα 

Καλημέρα κορίτσι μου, όλα καλά να πάνε εύχομαι!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάμετε;;Εγώ μπήκα το πρωί στο μαιευτήριο επειδή έχω συσπάσεις και κάνω θεραπεία για να μην είναι τόσο έντονες φλκ πολλλα 

Κοριτσι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά περιμένουμε νέα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω θελω να αρχίσω τα ψώνια για τη βαλίτσα του μαιευτήριο σιγά σιγά...θέλω να παρω καμια καινούργια μπιτζαμουλα και τέτοια εχει βγάλει τα Celestinο κάποιες τέλειες αν ψαχνει και κάποια άλλη κοπέλα ας μπει να ρίξει καμια ματια είναι πολυ ωραίες και έχει πολλές με κουμπάκια για να βολεύει και στο θηλασμο...επίσης η συμβουλή που θα έδινα στις κοπέλες που γέννας για πρώτη φορά είναι να μην πάρετε πολυ χοντρές γτ στο μαιευτήριο εχει παρα πολυ ζεστη εγώ σκεφτείτε στον μικρος αυτό που βολεύτηκα παρα πολυ ήταν δυο φακελάκια θηλασμού που είχα παρει από τα h and m τα έχω χιλιοφορεσει και τα έχω ακόμα είναι ποαρα πολυ βολικά και για τις πρώτες μέρες στο σπιτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια εγω θελω να αρχίσω τα ψώνια για τη βαλίτσα του μαιευτήριο σιγά σιγά...θέλω να παρω καμια καινούργια μπιτζαμουλα και τέτοια εχει βγάλει τα Celestinο κάποιες τέλειες αν ψαχνει και κάποια άλλη κοπέλα ας μπει να ρίξει καμια ματια είναι πολυ ωραίες και έχει πολλές με κουμπάκια για να βολεύει και στο θηλασμο...επίσης η συμβουλή που θα έδινα στις κοπέλες που γέννας για πρώτη φορά είναι να μην πάρετε πολυ χοντρές γτ στο μαιευτήριο εχει παρα πολυ ζεστη εγώ σκεφτείτε στον μικρος αυτό που βολεύτηκα παρα πολυ ήταν δυο φακελάκια θηλασμού που είχα παρει από τα h and m τα έχω χιλιοφορεσει και τα έχω ακόμα είναι ποαρα πολυ βολικά και για τις πρώτες μέρες στο σπιτι...

Επίσης εγώ πήρα κοντομάνικα νυχτικά απο shein και απο το site που λεγεται "μωρό μου" ειναι το site που πήρα και την φωλιά, είχε αρκετά οικονομικά... και να σας πω ότι αρχισα να φοραω τα σουτιέν θηλασμού αυτα από το shein για όποια θυμάται....  πολύ άνετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Επίσης εγώ πήρα κοντομάνικα νυχτικά απο shein και απο το site που λεγεται "μωρό μου" ειναι το site που πήρα και την φωλιά, είχε αρκετά οικονομικά... και να σας πω ότι αρχισα να φοραω τα σουτιέν θηλασμού αυτα από το shein για όποια θυμάται....  πολύ άνετα

Θα μπω να ρίξω και εγώ μια ματιά...και εγώ θέλω να παρω μια φωλιτσα οποτε θα μπω να δω...ναι τα νυχτιάτικα βολεύουν παρα πολυ η αλήθεια είναι γτ έρχονται και σε κοιτάνε και είναι πιο πρακτικά από το παντελόνι....σουτιέν θηλασμού ειχα 3 από τον μικρο μου π ν εγώ τα φοράω γτ είναι πολυ βολικά κ λέω να πάω κ orchestra που έχουμε κοντά μας να παρω κανένα ακόμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2022 at 12:39 ΠΜ, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάμετε;;Εγώ μπήκα το πρωί στο μαιευτήριο επειδή έχω συσπάσεις και κάνω θεραπεία για να μην είναι τόσο έντονες φλκ πολλλα 

Καλημέρα! Καλή σου εβδομάδα! Πώς είσαι; Είσαι ακόμη μέσα; Υποθέτω πως μειώθηκαν οι συσπάσεις με την αγωγή… Περιμένουμε νέα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2022 at 12:12 ΜΜ, ο/η Vasiliki14 είπε:

Κορίτσια όσες γεννήσετε σε ιδιωτικά (στα δημόσια δε ξέρω τι γίνεται) θα σας γεμίσουν με δείγματα για τα πάντα, αφρολουτρα, κρέμες κλπ κλπ ! Οπότε μη βιάζεστε να γεμίσετε βαλίτσες , θα δοκιμάσετε διάφορα και διαλέγετε μετά ! 

Στη προηγούμενη γεννα πήρα ένα κουτί με άπειρα δείγματα ,από 2-3 εταιρείες, πάνες για τις πρώτες μέρες, μπιμπερο, πιπίλα, κρέμα αλλαγής πάνας .. κ για μένα αφρολουτρα, κρέμες για τις θηλές,ενυδατικες κλπ γνωστών εταιρειών.. α και ένα ψηφιακό θερμόμετρο!! Κι εγώ είχα πάρει μαζί μου πράγματα τέτοια αλλά τελικά χρησιμοποίησα μόνο τα δείγματα και πάλι περισσεψαν και έφερα και στο σπίτι . 

Κορίτσι μου μόλις είδα ότι μου είχες απαντήσει!! Δεν είχα δει την ειδοποίηση!! Από φίλη μου που γέννησε τον Νοέμβριο σε δημόσιο ξέρω ότι δίνουν και εκεί μια κούτα με μια συσκευασία πάνες μερικά δείγματα κρεμουλες ένα μπιμπερό και μια πιπίλα (αυτά θυμάμαι σίγουρα δεν ξέρω αν είχε κάτι άλλο!!) αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να βασιστώ σε αυτά μόνο γιατί σε άλλο γέννησε εκείνη και σε άλλο θα είμαστε εμείς!! Δεν ξέρω δηλαδή εάν θα ισχύει το ίδιο και αν από τότε μέχρι τώρα έχει αλλάξει κάτι!! Γιατί για παράδειγμα εκεί που θα γεννήσω εγώ γέννησε μια φίλη μου πριν 2 χρόνια και κρατούσε μαζί της δικό της αποστειρωτη και βραστήρα επειδή του νοσοκομείου είχε μαζέψει άλατα και ήθελε να είναι σίγουρη για την αποστείρωση των μπιμπερό της!! Επίσης κρατούσε μαζί και δικό της γάλα!! Οπότε επειδή δεν ξέρω καθόλου πως πάνε λέω να έχω και εγώ τα δικά μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️
    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...