Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις On 26/1/2022 at 4:17 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια εγώ είμαι 32! Θέλω και γω να πιστεύω ότι μικρο δείχνω! Εμένα έχει πλάκα κάθε χρονιά σε κάθε σχολείο που πηγαίνω με μπερδεύουν με μαθήτρια, μου κάνουν παρατήρηση που μπαίνω στην αίθουσα των καθηγητών, και πέρυσι μια φορά πήγαινα γρήγορα στην σκαλα γιατί είχα αργήσει, μου φώναζαν κάτι καθηγήτριες( με το γνωστό υφος) μην τρέχεις κορίτσι μου στις σκάλες απαγορεύεται😆😆😆. Νομίζω παίζει και σημασία και το ντύσιμο και το μαλλί κτλ! 

Αλλα όλες νιάτα είμαστε δεν θέλω να ακούω βλακείες,η ηλικία είναι απλά ένα νουμερο,όλες μπουμπούκια είμαστε! Τώρα ειδικά που θα γίνουμε κ μανουλες; Θα γίνουμε κ πάλι παιδια♥️.

Κορίτσια εγώ όσο κουλό και αν φαίνεται δεν έχω Facebook ούτε insta ούτε τίποτα από όλα αυτά! Προσπαθώ να αποφεύγω την πολύ έκθεση σε μέσα και προσπαθώ να έχω όσο μπορώ περισσότερη επαφή από κοντά με φίλους. Οπότε θα ακολουθώ εδώ όσο μπορώ! Εκτός αν φλιπαρω τώρα που θα είμαι τόση ώρα στο σπίτι και κάνω λογαριασμό😊

 

Έλα ρε Ναντινακι κρίμα! Σε θέλουμε στην παρέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Έλα ρε Ναντινακι κρίμα! Σε θέλουμε στην παρέα!!

Κοίτα αν θέλεις κάνε ένα λογαριασμό με ψευδώνυμο απλά και μόνο για να μπεις στην ομάδα, δεν θα φαίνεται κάπου αλλού ;)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2022 at 5:23 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

@Princess28 και μένα εκεί στους 18 μήνες μ το άγχος άρχισε να χαλάει το πρόγραμμα ύπνου η κόρη μου 
 

δλδ πάντα κοιμόταν 9-10 το βράδυ κ ξυπνούσε 8 πρωί αλλά το βράδυ θα ξυπνούσε 4-5 φορές να θηλάσει ξαπλωμένη στην συγκοιμιση κ κοιμόταν πάλι σε δευτερόλεπτα 

 

απο εκεί κ πέρα το χάος 

απορρυθμιστηκε που κόπηκε το γάλα τώρα ξανά απορρυθμίστηκε που ήρθε το γάλα 😂😂😂 μετά θα απορρυθμιστεί που θα έρθει ο μπέμπης 😂 κ μετά που θα μετακομίσουμε εξωτερικό  ….. κ εντάξει κάπου εκεί στα 18 πιστεύω να αρχίσει να κοιμάται 😂😂😂😂😂😂

 

χθες σκέψου κοιμήθηκε 9 το βράδυ μέχρι τις 3 το πρωί κ ξύπνησε θήλασε κ μετά παίζαμε μέχρι τις 6κ30 το πρωί όπου ξανά κοιμήθηκε 2 ώρες μέχρι 9 παρά! 
 

κ μέσα στην μέρα δν κλείνει δευτερόλεπτο τα ματάκια της από ενός έτους τον έχει σταματήσει τον μεσημεριανό ύπνο!  
 

Δεν ξέρω αν εσείς έχετε θέμα αλλά εγώ βλέπω πολλά όνειρα κ δν μπορώ να βολευτω στον ύπνο μουδιαζω στην λεκάνη 

οποτε αντέχω κ το ξενύχτι γιατί ούτως η αλλως δν μπορώ να κοιμηθώ! 😅🎈🤪 

ετσι βέβαια ήμουν κ στην κόρη μου! 🥵
 

 

Χρύσα χρόνια πολλάααααα🎂🎂🎉💕🥰 Σου εύχομαι να έχεις ό,τι επιθυμείς και πάνω απ’όλα υγεία σε εσένα και τους αγαπημένους σου!!💗

Αχ εμένα κ του άντρα μου είναι το χειρότερό μας το βραδινό ξύπνημα..γι’αυτό κάναμε το σταυρό μας που κοιμόταν σερί από την αρχή!! Τώρα αυτές τις μέρες που ξύπναγε με είχαν πιάσει τα νεύρα μου φαντάσου..σήμερα ευτυχώς δε ξύπνησε…για να δούμε…

Ουφ σε καταλαβαίνω χαχαχα…ελπίζω να κοιμηθεί σύντομα!! Κ να κοιμάται κ ο μπέμπης σου για να μην τα φτύσεις!! Χαρά στο κουράγιο σου που σηκώνεσαι κ παίζεις κι όλας μες τη νύχτα😄

Εμένα κοιμάται και μες τη μέρα, κοιμόταν 2 φορές αλλά του έκοψα το απογευματινό γιατί κοιμόταν 12-1 μετά το βράδυ..οπότε κοιμάται μόνο μεσημέρι κανα δίωρο συνήθως! Τώρα μετά τις γιορτές τον αφήνω κ κοιμάται στον παιδικό και τον παίρνω 15.30, αντί για 13.00 που τον έπαιρνα και τον κοίμιζα εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2022 at 9:58 ΠΜ, ο/η Maira29 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σας!! @Theodora12 χιλιοχρονη!! Εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό το μωράκι σου!! ❤️❤️❤️❤️

@Nantinaki μου να χαίρεσαι τον άντρα σου!!

Κορίτσια θέλω να θίξω ένα "ευαίσθητο" θέμα!! Αυτό της άδειας!! Έχω βγει σε άδεια από την προηγούμενη εβδομάδα και πραγματικά έχουν σπάσει τα νεύρα μου!! Αρχικά να πω πως υπολόγιζα να βγω σε άδεια από το τέλος αυτού του μήνα αλλά λόγω κορονοϊού και λόγω του ότι από πριν τα Χριστούγεννα είμαι κρυωμένη και ακόμα δεν έχω συνέλθει εντελώς, αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάρω την άδεια νωρίτερα εφόσον μπορώ!! Να πω επίσης πως τις τελευταίες μέρες μένουμε στα πεθερικά μου γιατί η δουλειά του άντρα μου είναι 5 λεπτά από το σπίτι τους οπότε θα σας πω απλά ότι όλη μέρα δεν κάνω ΤΊΠΟΤΑ!! Έχουν σπάσει τα νεύρα μου!! Νιώθω πια ότι δεν περνάνε οι μέρες!! Για να καταλάβετε έχουμε ραντεβού στο γιατρό την επόμενη εβδομάδα και νιώθω πάλι λες και είναι αιώνας!! Αφήστε που τώρα που κάθομαι με κυριευουν ένα σωρό άγχη τύπου αν θα είναι καλά το μωράκι, αν θα πάνε όλα καλά στην καισαρική και διάφορα άλλα τέτοια!! Νιώθω ότι δεν περνάει η ώρα η μέρα τίποτα!! Ναι μεν έχουμε πει πως μέσα στον Φεβρουάριο θα ετοιμάσουμε το σπίτι για το μωρό, βάψιμο δηλαδή και τέτοια αλλά με πιάνει μια απελπισία και ένα άγχος στο πότε θα περάσουν οι μέρες!! Επίσης να πω πως δεν είμαι καλλιτεχνική φύση να πιάνουν δηλαδή τα χέρια μου ώστε να ξεκινήσω μια δραστηριότητα πχ πλέξιμο οπότε καταλαβαίνετε!! Πφφ συγνώμη για το σεντόνι αλλά δεν άντεχα ήθελα να τα πω κάπου!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ ήμουν πολύ δραστήρια πριν μείνω έγκυος, και μετά που καθόμουν μου κακοφάνηκε. Βέβαια μετά ήρθε ο μπέμπης κ δεν είχα χρόνο για τίποτα. Απόλαυσε το χρόνο που έχεις τώρα και κάνε πράγματα για σένα, που σε ευχαριστούν!! Δες φίλους, κάνε κανα μάθημα, σεμινάριο αν έχεις όρεξη κλπ. Τώρα που θα ετοιμάσετε το παιδικό να δεις πώς θα φτιάξει η διάθεσή σου και θα γεμίσει η μέρα σου ευχάριστα😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2022 at 4:59 ΜΜ, ο/η Euaggelia98 είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην παρέα σας, μόλις σας ανακάλυψα!! Είμαι έγκυος και εγώ 32w και 2d και έχω ΠΗΤ 22/3!! Περιμένω κοριτσάκι και είμαι 23 χρονών!! Σας τα είπα όλα μαζί για να γνωριστούμε χαχα!! Έχω μία ερωτησούλα..πήγαμε χθες στο γιατρό και μας είπε ότι το μωράκι μας το βλέπει μικρό σε βάρος..είναι 1.811 γραμμάρια και πως έπρεπε να ναι κοντά στα 2.000 γραμμάρια. Μου σύστησε να ξεκουράζομαι παραπάνω και να τρώω περισσότερες πρωτεΐνες για να πάρει βάρος και θα το δούμε πάλι στις 35w. Να σας πω ότι επειδή το έψαξα παααρα πολύ, είδα ότι είναι φυσιολογικά τα κιλά του ..μπορεί απλά να είναι μικρόσωμο..εσείς τι λέτε; 

Με το καλό να γεννήσουμε όλες μας γερά και υγιή μωράκια!!👶🥰

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου!!🌸

Μικρή μανούλα🤗

Συμφωνώ ότι το κάθε μωράκι γεννιέται με διαφορετικό βάρος και όλα φυσιολογικά είναι!! Παίζει ρόλο κ ο σωματότυπος των γονιών ούτως ή άλλως! Αφού κ το Doppler ήταν μια χαρά μην αγχώνεσαι! Και οι υπέρηχοι στο περίπου το βγάζουν το βάρος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσι μου δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω εμενα ο μικρός μ σταματησε να θηλάζει από μόνος του περίπου 6 μηνων βέβαια του εδινα κ  από την αρχή ένα με δύο γεύματα ξένο γτ μ είχε κάνει ίκτερο κ ειχα φοβηθεί...Υπομονη είναι όντως πολύ δύσκολο αλλά θα πρέπει να προσπαθεί σεις γτ όταν έρθει με το καλό η μπεμπούλα αν δεν θέλεις να τα θηλάζεις και τα δύο θα πρέπει να έχει ξεχάσει τη θηλαστικη κίνηση οποτε να μην τον δελεάζει έτσι μ έχουν πει κάποιες φίλες μου...❤❤❤

Γι’αυτό θέλω κι εγώ να το κόψω από τώρα, γιατί αν το κάνω τότε και βλέπει και το άλλο το μωρό να θηλάζει νομίζω θα’ναι ακόμα πιο δύσκολο..

Εγώ δεν ήθελα να δώσω καθόλου ξένο την πρώτη φορά, τώρα λέω στο επόμενο θα δίνω σίγουρα ένα μπουκάλι ξένο τη μέρα ώστε να το έχει συνηθίσει και να το πίνει. Δεν περίμενα ότι ο μικρός μου δε θα έπινε κανένα γάλα και ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να κόψω το θηλασμό, και δε θέλω να το ξαναπεράσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα!! Καλώς μας ήρθες και με το καλό το μωράκι σου!! Από ότι είδα είμαστε στις ίδιες μέρες (32+5 εγώ)!! Έκανα doppler την προηγούμενη Δευτέρα και ο γιατρός μου είπε ακριβώς τα ίδια για το βάρος του μωρού ότι δηλαδή είναι πιο μικρό και ότι αν πάμε μέχρι τις 40 εβδομάδες το μωράκι μου θα βγει γύρω στα 3.100 με 3.200 όμως αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν βγαίνουν όλα τα μωράκια το ίδιο!! Ο γιατρός μου τρεις μέρες μετά είδε το doppler και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό απλά η μπέμπα μου δεν θα βγει με τίποτα 3.500 όπως βγήκα εγώ!! Επί λέξη μου είπε πιο μικρό μωρό δεν σημαίνει μωρό με προβλήματα!! Εάν έχεις κάνει doppler και είναι όλα καλά μην αγχώνεσαι για τίποτα!! Εμένα σκέψου στο doppler ήταν 1627 γραμμάρια οπότε πιστεύω ότι το βάρος είναι μια χαρά!! 

Εγώ φαντάσου 40+1 γέννησα το μικρό μου 3330γρ ! Πολύ αδύνατο δηλαδή γιατί ήταν και ψηλός, αλλά έτσι είναι το σκαρί του! Και χτύπα ξύλο είναι υγιέστατος! Οπότε μη σας αγχώνει το βάρος, το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Euaggelia98 είπε:

Αχχχ..πονεμένη ιστορία αυτή χαχα!! Εγώ αυτό αυτό πρόβλημα με τη γιαγιά μου (ακόμα παλαιότερες αντιλήψεις). Από την πρώτη στιγμή που έμεινα έγκυος με βομβαρδιζε με τεράστιο άγχος για όλα. Κι αυτό γιατί δεν μπορεί να δεχτεί ότι πλέον ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι πολύ διαφορετικά από ότι πριν 45-50 χρόνια. Να φανταστείς εγώ με τον άντρα μου είχαμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε τις αγορές μας από σχετικά νωρίς (σε σχέση με όσα διάβασα δηλαδή νωρίς), από 4μισι μηνών. Κι αυτό για να έχουμε τον χρόνο να παίρνουμε τα πράγματα σιγά σιγά με καλή έρευνα και καλές τιμές και να μην "πνιγούμε" με έξοδα στο τέλος. Για εμάς αυτό λειτούργησε. Δεν έχουμε καμία οικονομική βοήθεια, ούτε δώρα έχουμε λάβει (πέρα από την κούνια και το καρότσι που μας τα πήρε ο πατέρας μου δώρο). Οπότε καταλαβαίνεις ότι έπρεπε όλα να χωριστούν σε μήνες για να ανταπεξελθουμε στις οικονομικές απαιτήσεις. Το τι άκουσα από τη γιαγιά μου και όχι μόνο (κυρίως μεγαλύτεροι άνθρωποι), δεν λέγεται. Και είναι νωρίς και είναι λάθος αυτό που κάνεις και χίλια δυο, τα οποία με στεναχωρουσαν γιατί ήταν σα να θέλουν να μου περάσουν ότι κάτι θα "στραβώσει" ανά πάσα στιγμή. Έτσι κι εγώ έκλεισα τα αυτιά μου και έκανα αυτό που με χαροποιούσε, γιατί εμένα αυτό μου έφτιαχνε τη διάθεση, να ψωνίζω για το μωρό μας. Τώρα αισίως είμαστε στην 32η w και 3d και έχουμε σχεδόν όλα τα πράγματα της μπεμπας, εκτός από τα πράγματα του μαιευτηρίου και είδη περιποίησης, φαρμακείου, τα οποία θα πάρουμε μέσα στον επόμενο μήνα. Να φανταστείς μέχρι και για το φύλο του μωρό άγχος μου προκάλεσαν όλοι. Μάθαμε στην 18η εβδομάδα τι είναι και μέχρι την 26 ρωτούσα κάθε φορά τον γιατρό για επιβεβαίωση, γιατί μου έλεγαν συνεχώς ότι μπορεί και να κάνει λάθος και να μην είμαι σίγουρη. Τρέλα γενικά χαχα!! 

Τεράστιο μήνυμα!! Χαίρομαι που βρήκα κοπέλες στην ίδια φάση με εμένα και τα λέω μαζεμένα!! 

Ουφφ σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ ψώνισα κάτι ρουχαλάκια μετά τη β’ επιπέδου και τα έδειχνα στη μαμά μου όλο χαρά, και μου έλεγε τα ίδια ότι είναι πολύ νωρίς κ να μη ψωνίζω ακόμα κ να περιμένω να δω, κ κάτι τέτοια..σαν να μου έλεγε ότι μπορεί κάτι να γίνει πχ..χωρίς να’χει κανένα λόγο κ αυχενικές κ β επιπέδου όλα τέλεια..κ είναι κ δεύτερη εγκυμοσύνη, κ στην πρώτη δεν είχα κανένα θέμα, μόνο εμετούς, το μωρό ήταν σε όλα τέλειο κ γεννήθηκε τελειόμηνο πέρασα κ τις 40 εβδ φαντάσου..με είχε στεναχωρήσει πάρα πολύ τότε 😕☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εμείς μπήκαμε στην 28η εβδομάδα και χαλαρωσαμε λίγο! Όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής! Ξεκινάω σιγά σιγά να φτιάχνω την βαλίτσα μου και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τις μέρες που θα είμαι στο μαιευτηριο βρεφικό σαμπουάν...εσείς τι λέτε; το έχετε σκεφτεί; όσες έχετε μωράκια ποια χρησιμοποιείτε; Μια φίλη μου χρησιμοποιείτε της frezyderm αλλά δεν έχω πολύ καλή εμπειρία από αυτήν την εταιρεία και φοβάμαι λίγο!

Αχχ πωπω κοντεύεις εσύ!!💗 Εγώ μπήκα 32 και θα γεννήσω μετά από σένα φαντάσου😄(εκτός αν μου κάνει καμια έκπληξη η μπουμπου!!) Μου φαίνονται αιώνες οι εβδομάδες που μένουν!! Αν μου έλεγαν να γεννήσω αύριο θα πήγαινα🙈

Με το καλό να ετοιμάσεις τη βαλιτσούλα σου!! Έχεις δει τι χρειάζεται να πάρεις; Βρεφικό σαμπουαν γιατί θες; Για τα μωρά ή για σένα; Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό να ξέρεις σου παρέχουν τα πάντα!

Εγώ στον μικρό μου πάντως χρησιμοποιούσα προδερμ, που μυριζε μωρουδίλα, και μετά από κάποια στιγμή pharmasept, που το χρησιμοποιώ ακόμα..γιατί μυρίζει τέλειααα…όλα τα προιοντα της pharmasept γενικά..γενικά έχω θέμα με τις μυρωδιές όπως καταλαβαίνεις😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εμείς μπήκαμε στην 28η εβδομάδα και χαλαρωσαμε λίγο! Όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής! Ξεκινάω σιγά σιγά να φτιάχνω την βαλίτσα μου και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τις μέρες που θα είμαι στο μαιευτηριο βρεφικό σαμπουάν...εσείς τι λέτε; το έχετε σκεφτεί; όσες έχετε μωράκια ποια χρησιμοποιείτε; Μια φίλη μου χρησιμοποιείτε της frezyderm αλλά δεν έχω πολύ καλή εμπειρία από αυτήν την εταιρεία και φοβάμαι λίγο!

Αχχ πωπω κοντεύεις εσύ!!💗 Εγώ μπήκα 32 και θα γεννήσω μετά από σένα φαντάσου😄(εκτός αν μου κάνει καμια έκπληξη η μπουμπου!!) Μου φαίνονται αιώνες οι εβδομάδες που μένουν!! Αν μου έλεγαν να γεννήσω αύριο θα πήγαινα🙈

Με το καλό να ετοιμάσεις τη βαλιτσούλα σου!! Έχεις δει τι χρειάζεται να πάρεις; Βρεφικό σαμπουαν γιατί θες; Για τα μωρά ή για σένα; Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό να ξέρεις σου παρέχουν τα πάντα!

Εγώ στον μικρό μου πάντως χρησιμοποιούσα προδερμ, που μυριζε μωρουδίλα, και μετά από κάποια στιγμή pharmasept, που το χρησιμοποιώ ακόμα..γιατί μυρίζει τέλειααα…όλα τα προιοντα της pharmasept γενικά..γενικά έχω θέμα με τις μυρωδιές όπως καταλαβαίνεις😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε; Εμείς μεγαλώνουμε και οι δύο! Δεν μπαίνω συχνά στη σελίδα, αλλά όταν μπαίνω διαβάζω όλα τα νέα σας. 

Χρόνια πολλά στα κορίτσια που έχουν γενέθλια αυτές τις μέρες. Με το καλό να πάρουμε στην αγκαλίτσα τα παιδάκια μας και να χαίρεστε τα μεγαλύτερα παιδάκια σας, όσες έχετε! ❤️❤️❤️

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία! Κάποιες κοντεύουν στη γραμμή τερματισμού!

Τα δικά μου νέα είναι ότι έχω πολύ συχνά πετρώματα της κοιλιάς (μπορεί κ αρκετές φορές την ω΄ρα). Δεν συνοδεύονται από πόνο, αλλά είναι μια ενόχληση κ δυσκολεύομαι να σηκωθώ την ώρα εκείνη. Τα έχω από τέλη του 5ου μήνα. Δεν παίρνω καθόλου μαγνήσιο. Αρχές 6ου μήνα συνοδεύονταν και από έντονο πόνο (σαν κολικό εντέρου, ίσως ο πόνος να προκαλούσε και τα πετρώματα), σε σημείο να μην μπορώ να κουνηθώ. Από τον πόνο μίκρυνε και ο τράχηλος, αλλά σε 10 μέρες επανήλθε και σταμάτησαν οι πόνοι. Η μόνη αγωγή που πήρα τότε ήταν ουτροτζεστάν κ ντεπόν για να ηρεμήσει η μήτρα κ ο πόνος αντίστοιχα. Η αλήθεια είναι ότι πέρασα μια αρκετά στρεσογόνα κατάσταση στα επαγγελματικά, έτρεχα να προλάβω προθεσμίες κ δεν ξεκουραζόμουν ιδιαίτερα και ίσως αυτό να το πυροδότησε όλο αυτό. Ίσως και όχι. Πάει τώρα πέρασε. Το μόνο που περέμεινε είναι τα πετρώματα. Αλλά πλέον δεν με ανησυχούν, αφού ειμαι στην 32 εβδομάδα. 

Η μπέμπα την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 1600 γρ, μεγαλώνει και είναι ισχιακή. Έχει να αλλάξει θέση από τη β' επιπέδου! Αυτό με ανησυχεί πλέον, αφού πρέπει να αποδεχτώ ότι η πιθανότητα για φυσιολογικό τοκετό απομακρύνεται.

Κατά τ' άλλα οι εξετάσεις της δείχνουν καλές, γενικά είναι κινητική, κλωτσάει, αλλά από τη θέση της μόνο, Κυρία, δεν χαλάει τη βολή της! Εγώ πάλι νιώθω ότι ξεπέταξα απότομα μεγάλη κοιλιά την τελευταία εβδομάδα! Έβαλα και απότομα 2 κιλά!! Πριν ήμουν στα +3, οπότε μου φάνηκε ξαφνικό. Αλλά από εδώ και πέρα νομίζω θα μπαίνουν τα κιλά με τον αέρα.

Από αγορές, πολύ λίγα πράγματα κ σχεδόν τίποτα δεν έχουμε  παραλάβει! Σήμερα ήρθε το παρκοκρέβατο, το πολύ πολύ να κοιμάται εκεί στην αρχή χωρίς επιπλέον στρώμα! Καρότσι με αβγό θα έχουμε δανεικό, η κούνια έτσι και αλλιώς δεν επείγει, 2 φορμάκια για το μαιευτήριο τα έχουμε, ε τα άλλα θα γίνουν!  

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, μαθήματα τοκετού θα κάνετε; Ο γιατρός μου είναι αρνητικός και στην κλινική που ρώτησα μου είπαν ότι θα μου τα δείξουν εκείνη την ώρα. Μάλλον έχω άγνοια κινδύνου, για αυτό είμαι χαλαρή!! 🦋🦋🦋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου!!🌸

Μικρή μανούλα🤗

Συμφωνώ ότι το κάθε μωράκι γεννιέται με διαφορετικό βάρος και όλα φυσιολογικά είναι!! Παίζει ρόλο κ ο σωματότυπος των γονιών ούτως ή άλλως! Αφού κ το Doppler ήταν μια χαρά μην αγχώνεσαι! Και οι υπέρηχοι στο περίπου το βγάζουν το βάρος! 

Ναι ναι μικρή!! Ήθελα και πιο μικρή, αλλά ο σύζυγος δεν ήταν έτοιμος ακόμα χαχα!! Όνειρο βλέπεις να γίνω μάνα μικρή 😍

Αφού διάβασα και εδώ τα δικά σας αποτελέσματα και γενικά το έψαξα αρκετά, δεν αγχώνομαι!! Απλά θα είναι μικρούλα..δεν με πειράζει καθόλου!! Και εγώ μικρόσωμη είμαι (αν και τα κιλά μου τα χω πάρει τώρα με την εγκυμοσύνη δυστυχώς 🙄😬). Και ο μπαμπάς είναι κανονικό ύψος..άρα κι αυτό από ποιον να πάρει χαχα!!

Οι εξετάσεις της είναι όλες τέλειες..!! Αιματολογικες ,υπέρηχοι ,όλα ..οπότε δεν αγχώνομαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αχχ πωπω κοντεύεις εσύ!!💗 Εγώ μπήκα 32 και θα γεννήσω μετά από σένα φαντάσου😄(εκτός αν μου κάνει καμια έκπληξη η μπουμπου!!) Μου φαίνονται αιώνες οι εβδομάδες που μένουν!! Αν μου έλεγαν να γεννήσω αύριο θα πήγαινα🙈

Με το καλό να ετοιμάσεις τη βαλιτσούλα σου!! Έχεις δει τι χρειάζεται να πάρεις; Βρεφικό σαμπουαν γιατί θες; Για τα μωρά ή για σένα; Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό να ξέρεις σου παρέχουν τα πάντα!

Εγώ στον μικρό μου πάντως χρησιμοποιούσα προδερμ, που μυριζε μωρουδίλα, και μετά από κάποια στιγμή pharmasept, που το χρησιμοποιώ ακόμα..γιατί μυρίζει τέλειααα…όλα τα προιοντα της pharmasept γενικά..γενικά έχω θέμα με τις μυρωδιές όπως καταλαβαίνεις😅

Χαχαχ κ εγω παω αύριο! Από την μία λέω να κάτσουν μέσα όσο πάει κ απο την άλλη το ξανασκεφτομαι!

Ναι έχω δει κ έχω μιλήσει με μια φίλη μ που γέννησε πριν ένα μήνα με καισαρική και έχω μαζέψει κάποια πράγματα! Ελεγα για μένα επειδή θα έρχομαι σε επαφή με τα παιδιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Χαχαχ κ εγω παω αύριο! Από την μία λέω να κάτσουν μέσα όσο πάει κ απο την άλλη το ξανασκεφτομαι!

Ναι έχω δει κ έχω μιλήσει με μια φίλη μ που γέννησε πριν ένα μήνα με καισαρική και έχω μαζέψει κάποια πράγματα! Ελεγα για μένα επειδή θα έρχομαι σε επαφή με τα παιδιά!

Μπράβο μια χαρά!!

Πού πας αύριο; Στο γιατρό φαντάζομαι ε;; Μη μου πεις ότι πας να γεννήσεις; 😅😅

Η αλήθεια είναι ναι, ότι όσο κάθονται καλό γι’αυτά είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Evaki! είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε; Εμείς μεγαλώνουμε και οι δύο! Δεν μπαίνω συχνά στη σελίδα, αλλά όταν μπαίνω διαβάζω όλα τα νέα σας. 

Χρόνια πολλά στα κορίτσια που έχουν γενέθλια αυτές τις μέρες. Με το καλό να πάρουμε στην αγκαλίτσα τα παιδάκια μας και να χαίρεστε τα μεγαλύτερα παιδάκια σας, όσες έχετε! ❤️❤️❤️

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία! Κάποιες κοντεύουν στη γραμμή τερματισμού!

Τα δικά μου νέα είναι ότι έχω πολύ συχνά πετρώματα της κοιλιάς (μπορεί κ αρκετές φορές την ω΄ρα). Δεν συνοδεύονται από πόνο, αλλά είναι μια ενόχληση κ δυσκολεύομαι να σηκωθώ την ώρα εκείνη. Τα έχω από τέλη του 5ου μήνα. Δεν παίρνω καθόλου μαγνήσιο. Αρχές 6ου μήνα συνοδεύονταν και από έντονο πόνο (σαν κολικό εντέρου, ίσως ο πόνος να προκαλούσε και τα πετρώματα), σε σημείο να μην μπορώ να κουνηθώ. Από τον πόνο μίκρυνε και ο τράχηλος, αλλά σε 10 μέρες επανήλθε και σταμάτησαν οι πόνοι. Η μόνη αγωγή που πήρα τότε ήταν ουτροτζεστάν κ ντεπόν για να ηρεμήσει η μήτρα κ ο πόνος αντίστοιχα. Η αλήθεια είναι ότι πέρασα μια αρκετά στρεσογόνα κατάσταση στα επαγγελματικά, έτρεχα να προλάβω προθεσμίες κ δεν ξεκουραζόμουν ιδιαίτερα και ίσως αυτό να το πυροδότησε όλο αυτό. Ίσως και όχι. Πάει τώρα πέρασε. Το μόνο που περέμεινε είναι τα πετρώματα. Αλλά πλέον δεν με ανησυχούν, αφού ειμαι στην 32 εβδομάδα. 

Η μπέμπα την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 1600 γρ, μεγαλώνει και είναι ισχιακή. Έχει να αλλάξει θέση από τη β' επιπέδου! Αυτό με ανησυχεί πλέον, αφού πρέπει να αποδεχτώ ότι η πιθανότητα για φυσιολογικό τοκετό απομακρύνεται.

Κατά τ' άλλα οι εξετάσεις της δείχνουν καλές, γενικά είναι κινητική, κλωτσάει, αλλά από τη θέση της μόνο, Κυρία, δεν χαλάει τη βολή της! Εγώ πάλι νιώθω ότι ξεπέταξα απότομα μεγάλη κοιλιά την τελευταία εβδομάδα! Έβαλα και απότομα 2 κιλά!! Πριν ήμουν στα +3, οπότε μου φάνηκε ξαφνικό. Αλλά από εδώ και πέρα νομίζω θα μπαίνουν τα κιλά με τον αέρα.

Από αγορές, πολύ λίγα πράγματα κ σχεδόν τίποτα δεν έχουμε  παραλάβει! Σήμερα ήρθε το παρκοκρέβατο, το πολύ πολύ να κοιμάται εκεί στην αρχή χωρίς επιπλέον στρώμα! Καρότσι με αβγό θα έχουμε δανεικό, η κούνια έτσι και αλλιώς δεν επείγει, 2 φορμάκια για το μαιευτήριο τα έχουμε, ε τα άλλα θα γίνουν!  

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, μαθήματα τοκετού θα κάνετε; Ο γιατρός μου είναι αρνητικός και στην κλινική που ρώτησα μου είπαν ότι θα μου τα δείξουν εκείνη την ώρα. Μάλλον έχω άγνοια κινδύνου, για αυτό είμαι χαλαρή!! 🦋🦋🦋

Καλησπέρα!!

Μαθήματα τοκετού είχα κάνει στην πρώτη μου γέννα, αλλά μη φανταστείς ότι με βοήθησαν πάρα πολύ! Καλό θα είναι να κάνεις πάντως!😊

Τις τελευταίες μέρες πονάει κ εμένα καμιά φορά η κοιλιά μου, χωρίς να πετρώνει..σήμερα πάλι την ένιωθα σκληρή κάποιες φορές αλλά δεν πόναγε, οπότε δε ξέρω αν ήταν οι braxton hicks ή κανονικές συσπάσεις…δε με αγχώνει κι εμένα πάντως, γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καθόλου και πέρασα τις 40, οπότε τώρα έχω μια ελπίδα ότι αν είναι συσπάσεις μπορεί να γεννήσω νωρίτερα!! Τώρα μπήκα 32η! Πέρασα κι εγώ μια άσχημη κ αγχωτική κατάσταση(ακόμα δεν έχει τελειώσει απλά έχουμε ηρεμήσει λίγο), έχω κ τον μικρό μου που θέλει συνέχεια αγκαλιά κ τον θηλάζω κι όλας, κ όσο να’ναι κουράζομαι!

Κοίτα, η θέση μπορεί να αλλάξει μέχρι τελευταία στιγμή, αλλά και να μη γυρίσει σκέψου ότι σημασία δεν έχει ο τρόπος, αλλά ότι θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά! Έχω κ μία φίλη που έκανε καισαρική για τον ίδιο λόγο, εντάξει πόναγε λίγο αλλά μια χαρά ήταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Γι’αυτό θέλω κι εγώ να το κόψω από τώρα, γιατί αν το κάνω τότε και βλέπει και το άλλο το μωρό να θηλάζει νομίζω θα’ναι ακόμα πιο δύσκολο..

Εγώ δεν ήθελα να δώσω καθόλου ξένο την πρώτη φορά, τώρα λέω στο επόμενο θα δίνω σίγουρα ένα μπουκάλι ξένο τη μέρα ώστε να το έχει συνηθίσει και να το πίνει. Δεν περίμενα ότι ο μικρός μου δε θα έπινε κανένα γάλα και ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να κόψω το θηλασμό, και δε θέλω να το ξαναπεράσω. 

Εγω να σου πω την αλήθεια του ειχα δώσει γτ μ είχε κάνει ίκτερο είχε μπει στη λαμπα ο καημενουλης μου μετά ήρθαμε μ ξανα εκανε και δεν ξυπναγε για να πολυ φάει και φοβήθηκα και τ έδινα κ μπιμπερο για να ξέρω πόσο έχει πιει...τώρα να σου πω την αλήθεια σε αυτό θα ήθελα τουλάχιστον τους πρώτους μήνες να τη θηλάζω αποκλειστικά και να μη δωσω ξενο έχω και θήλαστρο αν χρειαστεί να κανω άντληση αλλα σεν ξέρω αν θα τα καταφέρω γτ δεν έχω και παρα πολυ βοηθεια και με ένα παιδάκι ήδη φαντάζομαι θα είναι πιο δύσκολο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2022 at 11:05 ΜΜ, ο/η Euaggelia98 είπε:

Εννοείται πως θα ακολουθήσω τις οδηγίες του. Μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απλά καλό είναι να πάρει κι άλλο βάρος. Και να φανταστείς στις 26 εβδομάδες ήταν παραπάνω κιλά για την ηλικία του, μετά στις 29 ήταν νορμάλ και αυτή τη φορά στις 32 το βρήκε μικρό..το αμνιακό υγρό το βρήκε μια χαρά και μου είπε πως έχει κατέβει και χαμηλά. Ναι έχουμε κάνει doppler και ήταν φυσιολογικά όλα!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση ❣

Οποτε μην ανχονεσαι καθολου εμενα η κουνιάδα μ είχε κάνει δυο φορές doppler  γιατί το έβρισκαν μικρούλι και γεννήθηκε όντως λίγο μικρούλα στα δικά μ ματια π ειχα μαθει από το δικό μ π βγήκε 3.510 και τώρα π είναι 14 μηνων η παιδίατρος τους λέει να της κάνουν δίαιτα χα χα χα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Αυτό ακριβώς!! Δηλαδή είναι κάποιες φορές που θέλω να μείνω και λίγο μόνη μου να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου βρε αδερφέ!! Ή να πιάσω να βάλω μουσική στη μικρή όπως της βάζω όταν είμαι στο σπίτι μου και δεν το κάνω!! Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο από τους ανθρώπους αλλά όπως και να έχει αλλιώς είναι ο χώρος σου!! Ευτυχώς και ο άντρας μου το καταλαβαίνει και φροντίζει (και επιμένει μάλιστα) τα σαββατοκύριακα μόλις σχολαει να πηγαίνουμε στο σπίτι μας!! Θα μείνουμε σίγουρα 15 με 20 μέρες ακόμα!! Και αυτό γιατί ξέρεις, τώρα που έχω εγώ την άδεια είπαμε αφού δουλεύει εδώ δίπλα να μην έχει κάθε μέρα την απόσταση 40-45 λεπτά να πάει και άλλο τόσο να έρθει σπίτι μας και για να μην έχει και το άγχος ότι με αφήνει μόνη μου και γίνει κάτι!! 

Αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσι μ και εμείς επειδή η δουλειά του άντρα μ είναι στο χωριό ο μένουν οι γονείς του είναι περίπου ένα τέταρτο από το σπίτι μας πηγαίνουμε πολυ συχνά βέβαια εγω έχω τον μικρο μ που δεν μπορώ να πω ζωη να έχει το παιδακι μ δεν με αφήνει να βαρεθώ τον κυνηγάω όλη μέρα αλλα είναι κουραστικό να μην έχεις το χώρο σ το μπάνιο σ ειδικά αυτή την περίοδο της εγκυμοσύνης που είμαστε κ ολο στο μπάνιο...και εμείς από αύριο λόγω κακοκαιρίας θα πάμε στα πεθερικά μου για κανα δυο μέρες γτ ο άντρας μ θα είναι πάλι νύχτα και φοβάται να είμαστε μόνοι μας με βοηθάνε κ με τον μικρο αλλα σαν το σπιτάκι μας πουθενά...οπότε υπομονή σε νιώθω απόλυτα!!!!!😇😇😇😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Μαράκι μου αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο δεν χρειάζεται να έχεις δικό σου βρεφικό σαμπουάν αφρολουτρα κτλ για τα μωράκια σου, απλά να πάρεις για να έχεις σπίτι. Παρόλο που κ γω έχω κάνει διατριβή σε όλες τις μάρκες φαρμακευτικών προϊόντων για σαμπουάν αφρολουτρα κρέμες ( έχω ατοπική δερματίτιδα και βάζω πολύ συγκεκριμένα πράγματα πάνω μου ) τα frezyderm δεν με καλύπτουν απόλυτα, έχω ακούσει τα καλύτερα από άλλες μανάδες και έτσι αγόρασα την σειρά ολόκληρη γιατί την βρήκα σε ένα σάιτ φαρμακείου πολύ οικονομικά. Συγκεκριμένα στο we care είχε το αφρολουτρα, το σαμπουάν, το γαλάκτωμα και την κρέμα αλλαγής Πάνας στα 30€ όλα μαζί. Οπότε πήρα το πακέτο. Θα πάρω όμως και από άλλη εταιρεία ώστε να μπορέσω να δοκιμάσω διάφορα για να δω τι θα ταιριάζει στο δερματακι του μωρού μου. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τις εταιρείες Medela και mustela, οπότε θα πάρω και από αυτές κάτι να δοκιμάσω μόλις ξανακάνω παραγγελία από online φαρμακείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ονομα χρήστη είπε:
στις πριν 7 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Μαράκι μου αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο δεν χρειάζεται να έχεις δικό σου βρεφικό σαμπουάν αφρολουτρα κτλ για τα μωράκια σου, απλά να πάρεις για να έχεις σπίτι. Παρόλο που κ γω έχω κάνει διατριβή σε όλες τις μάρκες φαρμακευτικών προϊόντων για σαμπουάν αφρολουτρα κρέμες ( έχω ατοπική δερματίτιδα και βάζω πολύ συγκεκριμένα πράγματα πάνω μου ) τα frezyderm δεν με καλύπτουν απόλυτα, έχω ακούσει τα καλύτερα από άλλες μανάδες και έτσι αγόρασα την σειρά ολόκληρη γιατί την βρήκα σε ένα σάιτ φαρμακείου πολύ οικονομικά. Συγκεκριμένα στο we care είχε το αφρολουτρα, το σαμπουάν, το γαλάκτωμα και την κρέμα αλλαγής Πάνας στα 30€ όλα μαζί. Οπότε πήρα το πακέτο. Θα πάρω όμως και από άλλη εταιρεία ώστε να μπορέσω να δοκιμάσω διάφορα για να δω τι θα ταιριάζει στο δερματακι του μωρού μου. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τις εταιρείες Medela και mustela, οπότε θα πάρω και από αυτές κάτι να δοκιμάσω μόλις ξανακάνω παραγγελία από online φαρμακείο.

Εγω έχω δοκιμάσει της frezyderm την κρέμα αλλαγή πάνας είναι πολυ καλη επίσης της pharmasept είναι πολύ καλά αφρολουτρο κ κρέμα σωματος και μυρίζει κ τέλεια, η mustela εχει τέλεια κρέμα σωματος και είναι κ μεγάλη συσκευασία και πολύ καλά είναι κ της weleda εγω χρησιμοποιώ ακόμη μια κρέμα προσωπου στον μικρό μ για το κρύο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χρύσα χρόνια πολλάααααα🎂🎂🎉💕🥰 Σου εύχομαι να έχεις ό,τι επιθυμείς και πάνω απ’όλα υγεία σε εσένα και τους αγαπημένους σου!!💗

Αχ εμένα κ του άντρα μου είναι το χειρότερό μας το βραδινό ξύπνημα..γι’αυτό κάναμε το σταυρό μας που κοιμόταν σερί από την αρχή!! Τώρα αυτές τις μέρες που ξύπναγε με είχαν πιάσει τα νεύρα μου φαντάσου..σήμερα ευτυχώς δε ξύπνησε…για να δούμε…

Ουφ σε καταλαβαίνω χαχαχα…ελπίζω να κοιμηθεί σύντομα!! Κ να κοιμάται κ ο μπέμπης σου για να μην τα φτύσεις!! Χαρά στο κουράγιο σου που σηκώνεσαι κ παίζεις κι όλας μες τη νύχτα😄

Εμένα κοιμάται και μες τη μέρα, κοιμόταν 2 φορές αλλά του έκοψα το απογευματινό γιατί κοιμόταν 12-1 μετά το βράδυ..οπότε κοιμάται μόνο μεσημέρι κανα δίωρο συνήθως! Τώρα μετά τις γιορτές τον αφήνω κ κοιμάται στον παιδικό και τον παίρνω 15.30, αντί για 13.00 που τον έπαιρνα και τον κοίμιζα εγώ.

Είναι πολυ δύσκολο το βραδινό ξύπνημα κ εμένα από μικρούλης κοιμόταν τωρα σταματήσαμε το μεσημεριανό ύπνο και να σας πω την αλήθεια έχω ξεκουραστεί παρα πολυ κοιμάται κατα τις 7 μιση με οχτώ κ μιση το πολυ και μ ξυπνάει 8 κ μιση με 9 με έχει βολέψει πολυ κ αυτός παίζει παρα πολυ κ κοιμάται πολυ εύκολα το βράδυ γτ μπορεί να μ έπαιρνε πάνω από μια ώρα να τον βάλω για ύπνο κ μετά δεν είχα καθόλου χρόνο γτ ειχα κ εγω ζανλακωθει κ με έπαιρνε ο ύπνος...ελπίζω να βρείτε σύντομα τους ρυθμούς σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2022 at 11:32 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!🥰

Ποιος ξέρει!! Ίσως κάτι να ξέρει ο γιατρός αν το έκανε κ στη φίλη σου! Κι εγώ θα τον ρώταγα πάντως γιατί, να ξέρω!!

Ουφ καταλαβαίνω!! Εσύ είσαι 35 κ σου φαίνεται ότι δεν περνάει ο καιρός, εγώ που είμαι 31 τι να πω;; Νομίζω όσο πλησιάζουμε στο τέλος τόσο πιο δύσκολα περνάει ο καιρός!!

Αλλά να ξέρεις η ώρα που θα’χουμε τα μωράκια μας αγκαλιά πλησιάζει και οι λίγες εβδομάδες δεν είναι τίποτα ουσιαστικά!! Θα περάσουν πριν το καταλάβουμε!! 💗💗

Καλησπέρα κορίτσι!
Τον ρώτησα τώρα που πήγα και μου είπε ότι βάζει συνήθως 2-3 μέρες επιπλέον απο την ΠΗΤ του εμβρυολόγου, τώρα κάτι μου εξήγησε αλλά αν κατάλαβα μέχρι τότε είναι το ανώτερο που αν δεν έχω γεννήσει και πάνε όλα καλά θα με βάλει μέσα. Κάτι τέτοιο μου είπε. Σημασία έχει ότι αυτός ξέρει τι κάνει.
Αχχ άσε μου φαίνεται ότι δεν περνάει γιατί είμαι και στο σπίτι όλη μέρα προσέχω, έξω έχει ψοφόκρυο, κόσμος δεν έρχεται ούτε πάμε πουθενά, είναι και ο σύζυγος στη δουλειά, γι'αυτό μου φαίνεται δεν περνάει ο καιρός!
Κοντεύουμε όμως εγώ σήμερα μπήκα στον μήνα μου! 
ΜΕ το καλό τα μωράκια μας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Evaki! είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε; Εμείς μεγαλώνουμε και οι δύο! Δεν μπαίνω συχνά στη σελίδα, αλλά όταν μπαίνω διαβάζω όλα τα νέα σας. 

Χρόνια πολλά στα κορίτσια που έχουν γενέθλια αυτές τις μέρες. Με το καλό να πάρουμε στην αγκαλίτσα τα παιδάκια μας και να χαίρεστε τα μεγαλύτερα παιδάκια σας, όσες έχετε! ❤️❤️❤️

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία! Κάποιες κοντεύουν στη γραμμή τερματισμού!

Τα δικά μου νέα είναι ότι έχω πολύ συχνά πετρώματα της κοιλιάς (μπορεί κ αρκετές φορές την ω΄ρα). Δεν συνοδεύονται από πόνο, αλλά είναι μια ενόχληση κ δυσκολεύομαι να σηκωθώ την ώρα εκείνη. Τα έχω από τέλη του 5ου μήνα. Δεν παίρνω καθόλου μαγνήσιο. Αρχές 6ου μήνα συνοδεύονταν και από έντονο πόνο (σαν κολικό εντέρου, ίσως ο πόνος να προκαλούσε και τα πετρώματα), σε σημείο να μην μπορώ να κουνηθώ. Από τον πόνο μίκρυνε και ο τράχηλος, αλλά σε 10 μέρες επανήλθε και σταμάτησαν οι πόνοι. Η μόνη αγωγή που πήρα τότε ήταν ουτροτζεστάν κ ντεπόν για να ηρεμήσει η μήτρα κ ο πόνος αντίστοιχα. Η αλήθεια είναι ότι πέρασα μια αρκετά στρεσογόνα κατάσταση στα επαγγελματικά, έτρεχα να προλάβω προθεσμίες κ δεν ξεκουραζόμουν ιδιαίτερα και ίσως αυτό να το πυροδότησε όλο αυτό. Ίσως και όχι. Πάει τώρα πέρασε. Το μόνο που περέμεινε είναι τα πετρώματα. Αλλά πλέον δεν με ανησυχούν, αφού ειμαι στην 32 εβδομάδα. 

Η μπέμπα την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 1600 γρ, μεγαλώνει και είναι ισχιακή. Έχει να αλλάξει θέση από τη β' επιπέδου! Αυτό με ανησυχεί πλέον, αφού πρέπει να αποδεχτώ ότι η πιθανότητα για φυσιολογικό τοκετό απομακρύνεται.

Κατά τ' άλλα οι εξετάσεις της δείχνουν καλές, γενικά είναι κινητική, κλωτσάει, αλλά από τη θέση της μόνο, Κυρία, δεν χαλάει τη βολή της! Εγώ πάλι νιώθω ότι ξεπέταξα απότομα μεγάλη κοιλιά την τελευταία εβδομάδα! Έβαλα και απότομα 2 κιλά!! Πριν ήμουν στα +3, οπότε μου φάνηκε ξαφνικό. Αλλά από εδώ και πέρα νομίζω θα μπαίνουν τα κιλά με τον αέρα.

Από αγορές, πολύ λίγα πράγματα κ σχεδόν τίποτα δεν έχουμε  παραλάβει! Σήμερα ήρθε το παρκοκρέβατο, το πολύ πολύ να κοιμάται εκεί στην αρχή χωρίς επιπλέον στρώμα! Καρότσι με αβγό θα έχουμε δανεικό, η κούνια έτσι και αλλιώς δεν επείγει, 2 φορμάκια για το μαιευτήριο τα έχουμε, ε τα άλλα θα γίνουν!  

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, μαθήματα τοκετού θα κάνετε; Ο γιατρός μου είναι αρνητικός και στην κλινική που ρώτησα μου είπαν ότι θα μου τα δείξουν εκείνη την ώρα. Μάλλον έχω άγνοια κινδύνου, για αυτό είμαι χαλαρή!! 🦋🦋🦋

Εχω και εγώ συνέχεια μέσα στην ημέρα πετρώματα χωρίς πόνο, μου δίνει έτσι κι αλλιώς μαγνήσιο αλλά δεν βλε΄πω να βοηθάει και ιδιαίτερα.... 

και εμένα ο μπέμπης ενώ από τον 6ο είχε σωστή θέση στις 29 εβδ + 3 που πήγα στον γιατρό ήταν ισχιακός.... το είχα συζητήσει και με τα κορίτσια εδώ γιατί είχα στεναχωρεθεί...

Τελικά κατάλαβα ότι είναι νωρίς να αγχώνομαι και ότι έχει περιθώρια πολλά να ξαναγυρίσει και τώρα που το σκέφτομαι και πιο λογικά θα ήταν απίθανο να έχει πάρει θέση απο τον 6ο και να μείνει έτσι τόσους μήνες....

ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι 2400γρ  γυρίζουν εύκολα και ότι δείχνει κινητικό έμβρυο οπότε εύκολα θα ξαναγυρίσει και να το ξανα δουμε σε 10 μέρες (θα πάω αυτή την Δευτέρα 30w+6d)

αν δεν έχει γυρίσει θα μου πει να κάνω ασκήσεις με μαια να το γυρίσουμε, ας ελπίσουμε να γυρίσει :) 

Μαθήματα τοκετού δεν θα κάνω, ε΄λεγα να δω στο ΙΚΑ της περιοχής μου για τα δωρεάν αλλά δεν κάνουν αυτο το διάστημα οπότε θα το αφήσω έτσι αλώστε είμαι τόσο αγχώδης που και μαθήματα να έχω κάνει εκείνη την ώρα θα τα έχω ξεχάσει όλα  🤣 Πήρα απλά μια μπάλα να κάνω κάποιες ασκήσεις μόνη σπίτι για να βοηθήσει στην εμπέδωση και λάδι για μασαζ του περιναιου (δεν ξερω αν βοήθαει)

οπότε πρώτα ο θεός να πάνε όλα καλά και να πραγματοποιηθεί το όνειρο μου να πάω φυσιολογικά, θα πάω έτσι κι όπως βγει εκείνη την ώρα.... χαχαα

άλλωστε πιστεύω ότι το σώμα μας μας καθοδηγεί εκείνη την ώρα και ενστικτωδώς όλα γίνονται όπως πρέπει.... :) 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσι μου πολύχρονη να χαίρεσαι την οικογένεια σου κ με το καλό το μωράκι σας!!!Αστα αυτό σκέφτομαι και εγώ ποσο γρήγορα περνάει ο καιρός... εγώ είμαι από τα 18 με τον άντρα μ και έχουμε και επέτειο στα γενεθλια μου!!!!🥰🥰🥰🎈🎈🎈🎁🎁🎁

 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

@Xrisa95 Χρόνια πολλά κορίτσι μου, να χαίρεσαι την οικογένεια σου και με το καλό το νέο μέλος!!! ❤️🎂

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

  @Xrisa95κοριτσάκι μου πολύχρονη!! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας και να χαίρεσαι όλη την όμορφη οικογένεια σου!! ❤️❤️❤️❤️

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

@Xrisa95 χρόνια πολλά!! Πολύχρονη κορίτσι μου με υγεία και ευτυχία για σένα και για όλη σου την οικογενεια! Με το καλό το μπεμπακι σου να είναι γερό και καλότυχο και αυτό και η αδερφούλα του♥️💙

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές ❤️💜🎈🎉🥰😻

 

ηθελα χθες να μπω να σας απαντήσω αλλά η κόρη μου με θέλει συνεχώς μαζί της μερικές μέρες όποτε τρέχω κ παίζω όλη μέρα 😂😆😄 

 

ευχομαι σε όλες σας να έχετε Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κ σύντομα να πάρετε στα χεράκια σας το θαύμα της ζωής! Είναι το καλύτερο δώρο εβερ πιστεύω ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ φαντάσου 40+1 γέννησα το μικρό μου 3330γρ ! Πολύ αδύνατο δηλαδή γιατί ήταν και ψηλός, αλλά έτσι είναι το σκαρί του! Και χτύπα ξύλο είναι υγιέστατος! Οπότε μη σας αγχώνει το βάρος, το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό❤️

Καλημέρα αγάπη!! Εντάξει να σου πω εγώ δεν αγχώθηκα ιδιαίτερα από τους γιατρούς γιατί λόγω της καμπυλης που είχα κάνει είχα λίγο πιο ανεβασμένο το ζάχαρο νηστείας και λόγω και του θυρεοειδή ο γυναικολόγος μου μου είχε πει να κλείσω ραντεβού με ενδοκρινολογο! Επειδή και εμένα στους προηγούμενους υπέρηχους μου έβγαινε μεγαλύτερο και λόγω κληρονομικοτητας για ζάχαρο είχα φοβηθεί, είχα ρωτήσει τον ενδοκρινολογο τότε εάν θα έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό και μου είχε πει ότι απλά θα βγει πιο μεγάλο!! Οπότε αφού είχα ξεκινήσει διατροφή σκέφτηκα ότι οκ ρυθμίστηκε το ζάχαρο οπότε και το μωρό παίρνει αυτό που χρειάζεται να πάρει!! Απλά με άγχωσαν από την οικογένεια γιατί (υποθέτω λόγω ζαχαρου και θυρεοειδή) έχασα γύρω στα 6 με 7 κιλά από τα 9,5 περίπου που είχα πάρει και πέσαν λίγο όλοι πάνω μου του τύπου δεν τρως εσύ δεν τρώει και το παιδί και για αυτό είναι μικρό και θα έχει πρόβλημα και και και και οπότε πανικοβληθηκα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...