Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εννοείται! Και μαγνήσιο και και και και πολλά άλλα! Εγώ μαγνήσιο παίρνω 3 φορές την ημέρα να φανταστείς! 

Σε ευχαριστώ πολύ, παίρνω και εγώ μια φορά την ημέρα απλά επειδή κάτι διάβαζα πρόσφατα για το μαγνήσιο και τις συσπάσεις αναρωτιόμουν αν το παίρνετε όλες :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, παίρνω και εγώ μια φορά την ημέρα απλά επειδή κάτι διάβαζα πρόσφατα για το μαγνήσιο και τις συσπάσεις αναρωτιόμουν αν το παίρνετε όλες :) 

Καλησπέρα! Εμενα δεν μου έχει δώσει. Βέβαια ξέρω πολλές κοπέλες και απ' εδώ απ' το φόρουμ που διαβάζω ότι παίρνουνε καθημερινά.

Είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να πάρω ( είχα ρωτήσει κ για ασβέστιο αλλά μου είπε επίσης ότι δεν χρειάζεται ). Προφανώς βλέπουν τις εξετάσεις μας και μας δίνουν τα απαραίτητα συμπληρώματα. Πχ εγώ παίρνω d γιατί είχα λίγο κάτω απ' το όριο απ' την αρχή της εγκυμοσύνης και σίδηρο με φυλλικό παίρνω ένα χαπι κάθε πρωι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α επίσης κορίτσια για να μη αγχώνεστε γιατί και γω είχα αγχωθει με τον σίδηρο, μου είχε πει ο γιατρός ότι στο τέλος από 8ο κ μετα ο σίδηρος θα ξαναανεβει και όντως αυτό έγινε! Είχα στην αρχή 38 έπεσε 34 και τώρα στις τελευταιες εξετάσεις ξανά ανέβηκε στο 38!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα! Εμενα δεν μου έχει δώσει. Βέβαια ξέρω πολλές κοπέλες και απ' εδώ απ' το φόρουμ που διαβάζω ότι παίρνουνε καθημερινά.

Είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να πάρω ( είχα ρωτήσει κ για ασβέστιο αλλά μου είπε επίσης ότι δεν χρειάζεται ). Προφανώς βλέπουν τις εξετάσεις μας και μας δίνουν τα απαραίτητα συμπληρώματα. Πχ εγώ παίρνω d γιατί είχα λίγο κάτω απ' το όριο απ' την αρχή της εγκυμοσύνης και σίδηρο με φυλλικό παίρνω ένα χαπι κάθε πρωι

Παίρνω και εγω ασβέστιο  με d και σιδηρο με φυλλικό αν και δεν νομιζω οτι ο δικός μου τα βλέπει απο τις εξετάσεις καθώς δεν μου έχει γράψει καθόλου για να δούμε D και ασβέστιο. Ισως είναι ανάλογα και τον κάθε γιατρό ή την κάθε περίπτωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, ελπίζω να είστε όλες καλά :) 

Eρώτηση! Από συμπληρώματα παίρνετε και μαγνήσιο; 

Ουτε εγώ παίρνω μαγνήσιο! Στις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει ειχα πολύ χαμηλή βιταμινη d και με έβαλε να παίρνω φυλλικό ω3 βιταμινη d και σίδηρο προληπτικά...βέβαια απ όλα αυτά το πρώτο 3μηνο το στομάχι μου δεχόταν μόνο το φυλλικό!

Το ω3 το έκοψα γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω αυτήν την αηδία, τρώω όμως τροφές που είναι πλούσιες σε ω3 και το δέχτηκε ο γιατρός! Συνεχίζω τα υπόλοιπα και μ αύξησε το σίδηρο σε 3 την ημέρα...βιταμινη d με βάζει κ κανω εξετάσεις κάθε μήνα..ελπίζω όμως κάποια στιγμή να το ελαττωσω γιατί έφτασε σε πολύ καλό επίπεδο!

Νομίζω είναι ανάλογα τον γιατρό! Με το ασβέστιο ας πουμε δεν ασχολήθηκε ποτέ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Ουτε εγώ παίρνω μαγνήσιο! Στις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει ειχα πολύ χαμηλή βιταμινη d και με έβαλε να παίρνω φυλλικό ω3 βιταμινη d και σίδηρο προληπτικά...βέβαια απ όλα αυτά το πρώτο 3μηνο το στομάχι μου δεχόταν μόνο το φυλλικό!

Το ω3 το έκοψα γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω αυτήν την αηδία, τρώω όμως τροφές που είναι πλούσιες σε ω3 και το δέχτηκε ο γιατρός! Συνεχίζω τα υπόλοιπα και μ αύξησε το σίδηρο σε 3 την ημέρα...βιταμινη d με βάζει κ κανω εξετάσεις κάθε μήνα..ελπίζω όμως κάποια στιγμή να το ελαττωσω γιατί έφτασε σε πολύ καλό επίπεδο!

Νομίζω είναι ανάλογα τον γιατρό! Με το ασβέστιο ας πουμε δεν ασχολήθηκε ποτέ! 

Σε ευχαριστώ Μαράκι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Α επίσης κορίτσια για να μη αγχώνεστε γιατί και γω είχα αγχωθει με τον σίδηρο, μου είχε πει ο γιατρός ότι στο τέλος από 8ο κ μετα ο σίδηρος θα ξαναανεβει και όντως αυτό έγινε! Είχα στην αρχή 38 έπεσε 34 και τώρα στις τελευταιες εξετάσεις ξανά ανέβηκε στο 38!

Εγώ έχω 47 κ δεν θέλει να κόψω τα δύο omalin ημερησίως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Πιστεύω πως θα είναι όλα καλά και θα πας το ταξίδι απλά οσο ανχονεσαι και το σκέφτεσαι είναι χειρότερα προσπάθησε να ξεκουράζεται αυτές τις εβδομάδες και θα τα καταφέρετε σιγουρα!!!!🥰🥰🥰🥰😇😇 Σε ευχαριστω πολυ εμάς ο Φεβρουάριος είναι ο μήνας μου ο μπαμπάς μ έχει 1 Φεβρουαρίου γενεθλια εγω στις 3 Φεβρουαρίου έχω γενέθλια και επέτειο σχέσης με τον άντρα μου κλείνουμε 9 χρονια σχέσης 7 έχει η αδερφή μου 8 ο μικρος μ και κάτι φίλοι μας ενδιάμεσα χα χα χα χαμός με βλέπω να παίρνω 5 κιλα αυτό το μήνα από τις τούρτες!!!🤣🤣🤣να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι να κανω με εχεξ κουράσει αυτή η κατάσταση μόνο στα πρώτα του γενεθλια είχαμε πολυ κόσμο Πέρυσι λόγω της κατάστασης ήταν μόνο οι παππούδες αλλα φέτος σκέφτομαι μήπως πω σε κάποιες φίλους μας τουλάχιστον να έχει λίγα παιδάκια σεν μου αρέσει να έχει φωτογραφίες μόνος του...αλλά από την άλλη φοβάται λόγω κρουσματων και λόγω του ότι πλησιάζει ο καιρός της γέννας...

Μακάρι ναι❤️❤️ Εγώ αγχώνομαι όπως λες!!

Πωπω πολύ γιορτινός μήνας για εσάς ο Φεβρουάριος!! Καλά να περάσετε ό,τι και να κάνετε πάντως☺️💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Ναι πήγα και έκανα αίτηση όταν βγήκε η απόφαση για την τελευταία μου αναρρωτικη. Όχι ολόκληρο το ποσό που θα επερνα απ' την δουλειά, μου δώσανε το μερίδιο που έπρεπε με βάση το διάστημα που ήμουν σε αναρρωτικη και αυτό αναλογικά στο 75% του δώρου που έπρεπε να πάρω. Πληρώθηκα και ένα ποσό απ' την δουλειά μου. 

Αν δεν έχεις κάνει αίτηση πάρε τηλ στο ΙΚΑ. Εγώ περίμενα να βγει η απόφαση της τελευταίας αναρρωτικης γιατί το δώρο Χριστουγέννων λογίζεται μέχρι της 31/12 οπότε έπρεπε να πιαστεί και η αναρρωτική του Δεκεμβρίου. Βγήκε νωρίς η απόφαση γιατί είχα τελευταία αναρρωτικη μέχρι 5/12 ( μετά είχα υπολοιπομενο άδειας απ' την δουλειά μου και μετά βγήκα σε άδεια κυοφορίας) . Δεν το χάνεις το δώρο Χριστουγέννων μην αγχωθεις. Απλά πάρε τηλ να ρωτήσεις αν βγήκε η απόφαση για την αναρρωτικη του Δεκεμβρίου ώστε να κάνεις αίτηση κ για το δώρο.

Αιτηση για το Δωρο πως κανω είναι παρόμοια με της αναρρωτικης;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, ελπίζω να είστε όλες καλά :) 

Eρώτηση! Από συμπληρώματα παίρνετε και μαγνήσιο; 

Καλησπέρα!!

Εγώ σήμερα πήρα πρώτη φορά μαγνήσιο!!

Δεν είχα ξαναπάρει ούτε σε αυτή την εγκυμοσύνη ούτε στην πρώτη ποτέ!!

Δεν το παίρνουν όλες, εμένα πχ μου το έδωσε τώρα γιατί του είπα ότι περπατούσα πολύ Λονδίνο και πόναγε η κοιλιά μου μετά..

Συνήθως το δίνουν στις κοπέλες που έχουν συσπάσεις!! Κάποιες το παίρνουν κ από την αρχή της εγκυμοσύνης πχ κ κάποιες καθόλου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Αιτηση για το Δωρο πως κανω είναι παρόμοια με της αναρρωτικης;;;

Να σου πω την αλήθεια εγώ απλά πήγα απ' εκεί και την έκανε απευθείας ο υπάλληλος δεν συμπλήρωσα τίποτα απλά πήρα την απόφαση για την αναρρωτικη και μου έβγαλε εκείνη την ώρα και την απόφαση για το δώρο ( ουσιαστικά μπήκε στον υπολογιστή και υπολόγισε απευθείας τι δικαιούμαι ) οπότε δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα ίσως να μπορέσεις και απ' το τηλέφωνο να σου κάνουν την διαδικασία για να μην πας και ταλαιπωρηθείς. Τι να πω πάντως από ΙΚΑ σε ΙΚΑ έχω καταλάβει ότι έχει τεράστια διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ έχω 47 κ δεν θέλει να κόψω τα δύο omalin ημερησίως! 

Βασιλική έχεις 47 αιματοκρίτη;😮😮😮😮. Μπράβο κορίτσι μου να μας στείλεις την διατροφή σου! Είναι πολύ καλό αυτό και για σένα κ για τα μωράκια σου. Σκέψου εγώ πριν την εγκυμοσύνη είχα 42-43 και έλεγα είχα υψηλό😆.

Καλά σε σας που έχετε πολύδυμες κυήσεις εννοείται ότι μπορεί να σας δίνουν και έξτρα συμπληρώματα για να μπορεί ο οργανισμός να αναπληρώνει ότι τραβάνε και τα μωράκια. Σίγουρα οι ανάγκες μπορεί να διαφέρουν από μια μόνη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Δυστυχώς πετύχαμε σε περίοδο που γίνεται χαμός με τις αναρρωτικες λόγο covid! Εμένα σήμερα με πληρώσαμε για την τελευταία αναρρωτικη και το δώρο Χριστουγέννων είχα κάνει αίτηση αρχές Δεκεμβρίου. Εσένα λογικά θα σε πάει για 5/2☹️.

Όχι ρε γαμωτο τώρα έκατσε κ αυτό με το πλυντήριο;;; Το χω παρατηρήσει πάντα όλα χαλάνε όταν ξεμείνουμε από χρήματα και πάντα πέφτουν όλα μαζί! Μην αγχώνεσαι δες αν δεν φτιάχνεται η αν δεν αξίζει μήπως να πάρεις ένα με δόσεις και να το πληρώνετε σιγά σιγά

Καλησπέρα κορίτσι. Είδα ότι είμαστε με μια μέρα διαφορά. Σήμερα Πεμπτη είμαι 34 και 4. Είχα κάνει την προηγούμενη βδομάδα αίτηση για τις 56 ημέρες και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα. Επειδή όμως είχα αναρρωτική πιο πριν, το ΙΚΑ δεν μου έβαλε τα χρήματα της αναρρωτικής και το δώρο των Χριστουγέννων ακόμη. Μου είπαν θα μπει στις 7 Φεβρουαρίου μάλλον!
Τώρα σχετικά με το επίδομα κυοφορίας πρέπει να μπήκαν και οι 56 μέρες εφάπαξ. Δεν περίμενα να μπει πρώτα το κυοφορίας και η αναρρωτική με το δώρο να μην έχουν μπει ακόμη απο 20 Δεκεμβρίου που έκανα την τελευταία αίτηση.

Η πλατφόρμα για το επίδομα κυοφορίας δεν ανοίγει πριν τις 56 ημέρες. Δηλαδή ακριβώς την 56η μέρα πριν την ΠΗΤ μπορούμε να κάνουμε αίτηση. Το λέω για τις κοπέλες που δεν έκαναν ακόμη και δεν γνωρίζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσι. Είδα ότι είμαστε με μια μέρα διαφορά. Σήμερα Πεμπτη είμαι 34 και 4. Είχα κάνει την προηγούμενη βδομάδα αίτηση για τις 56 ημέρες και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα. Επειδή όμως είχα αναρρωτική πιο πριν, το ΙΚΑ δεν μου έβαλε τα χρήματα της αναρρωτικής και το δώρο των Χριστουγέννων ακόμη. Μου είπαν θα μπει στις 7 Φεβρουαρίου μάλλον!
Τώρα σχετικά με το επίδομα κυοφορίας πρέπει να μπήκαν και οι 56 μέρες εφάπαξ. Δεν περίμενα να μπει πρώτα το κυοφορίας και η αναρρωτική με το δώρο να μην έχουν μπει ακόμη απο 20 Δεκεμβρίου που έκανα την τελευταία αίτηση.

Η πλατφόρμα για το επίδομα κυοφορίας δεν ανοίγει πριν τις 56 ημέρες. Δηλαδή ακριβώς την 56η μέρα πριν την ΠΗΤ μπορούμε να κάνουμε αίτηση. Το λέω για τις κοπέλες που δεν έκαναν ακόμη και δεν γνωρίζουν.

Καλημέρα κορίτσι μου!! 

Κι εσύ Φεβρουάριο έχεις ΠΗΤ δηλαδή;; Είχα την αίσθηση ότι είσαι Μάρτη!

Πωπω με το καλό, φτάσατε εσείς τον άλλο μήνα θα έχετε τα μωράκια σας αγκαλιά🙏🙏🙏😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!

Εγώ σήμερα πήρα πρώτη φορά μαγνήσιο!!

Δεν είχα ξαναπάρει ούτε σε αυτή την εγκυμοσύνη ούτε στην πρώτη ποτέ!!

Δεν το παίρνουν όλες, εμένα πχ μου το έδωσε τώρα γιατί του είπα ότι περπατούσα πολύ Λονδίνο και πόναγε η κοιλιά μου μετά..

Συνήθως το δίνουν στις κοπέλες που έχουν συσπάσεις!! Κάποιες το παίρνουν κ από την αρχή της εγκυμοσύνης πχ κ κάποιες καθόλου!!

Καλημέρα γενικά εγώ δεν έχω συσπάσεις αλλά μου το έδωσε από τον 5ο αν θυμάμαι καλά. Και αυτό με τις συσπάσεις είναι ο λόγος που σας ρώτησα γιατί διάβαζα ότι κάποιες μικρές συσπάσεις είναι απαραίτητες γιατί όλους αυτούς τους μήνες προετοιμάζετε η μήτρα για τον τοκετό και παίρνοντας μαγνήσιο κάνεις την μήτρα να αδρανεί για αυτό πρέπει να το δίνουν μόνο εαν είναι απαραίτητο. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Βασιλική έχεις 47 αιματοκρίτη;😮😮😮😮. Μπράβο κορίτσι μου να μας στείλεις την διατροφή σου! Είναι πολύ καλό αυτό και για σένα κ για τα μωράκια σου. Σκέψου εγώ πριν την εγκυμοσύνη είχα 42-43 και έλεγα είχα υψηλό😆.

Καλά σε σας που έχετε πολύδυμες κυήσεις εννοείται ότι μπορεί να σας δίνουν και έξτρα συμπληρώματα για να μπορεί ο οργανισμός να αναπληρώνει ότι τραβάνε και τα μωράκια. Σίγουρα οι ανάγκες μπορεί να διαφέρουν από μια μόνη εγκυμοσύνη.

Χαχα το ιδιο σοκ έπαθα όταν είδα το 47!! @VasiliqueΌταν είχε κάνει πέρσι εξετάσεις ο άντρας μου είχε 44-45 αιματοκρίτη κ νόμιζα ότι είχα δει το μεγαλύτερο νούμερο που είχα δει ποτέ😆 Γυναίκα κι όλας να έχεις τόσο ψηλό μπράβο!! Απίστευτο!! Απλά όπως λέει κ το @Nantinaki σε εσάς με τις πολύδυμες κυήσεις μπορεί να είναι πιο προσεκτικοί!!💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Καλημέρα γενικά εγώ δεν έχω συσπάσεις αλλά μου το έδωσε από τον 5ο αν θυμάμαι καλά. Και αυτό με τις συσπάσεις είναι ο λόγος που σας ρώτησα γιατί διάβαζα ότι κάποιες μικρές συσπάσεις είναι απαραίτητες γιατί όλους αυτούς τους μήνες προετοιμάζετε η μήτρα για τον τοκετό και παίρνοντας μαγνήσιο κάνεις την μήτρα να αδρανεί για αυτό πρέπει να το δίνουν μόνο εαν είναι απαραίτητο. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει....

Καλημέρα!! 🤗

Οι συσπάσεις που λες είναι οι Braxton-Hicks, οι οποίες προετοιμάζουν τη μήτρα για τη γέννα! Δε ξέρω αν τις επηρεάζει το μαγνήσιο, δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια γιατί δεν είχα πάρει ποτέ μέχρι τώρα.

Μήπως στο έδωσε προληπτικά εσένα ή μήπως έκανες εξετάσεις και είδε ότι είχες έλλειψη ;

Εγώ πάντως στο μικρό μου και που δεν πήρα ποτέ μαγνήσιο γέννησα μετά τις 40 εβδομάδες, ενώ όλες οι κοπέλες που έπαιρναν μαγνήσιο γέννησαν πριν από μένα😆

Ίσως να το κόβουν κ προς το τέλος, δε ξέρω. Εγώ σήμερα είμαι ακριβώς 30 εβδομάδων πάντως, οπότε έχουμε ακόμα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Βασιλική έχεις 47 αιματοκρίτη;😮😮😮😮. Μπράβο κορίτσι μου να μας στείλεις την διατροφή σου! Είναι πολύ καλό αυτό και για σένα κ για τα μωράκια σου. Σκέψου εγώ πριν την εγκυμοσύνη είχα 42-43 και έλεγα είχα υψηλό😆.

Καλά σε σας που έχετε πολύδυμες κυήσεις εννοείται ότι μπορεί να σας δίνουν και έξτρα συμπληρώματα για να μπορεί ο οργανισμός να αναπληρώνει ότι τραβάνε και τα μωράκια. Σίγουρα οι ανάγκες μπορεί να διαφέρουν από μια μόνη εγκυμοσύνη.

@Princess28 Καλέ όχι! Παρανόηση! Στον σίδηρο αναφερόμουν! Με 47 αιματοκρίτη κ δίδυμα; Πού τέτοια τύχη! 33,5 έχω τους τελευταίους μήνες κ δεν λέει να ανέβει παρά τα συμπληρώματα… Η αλήθεια βέβαια είναι πως με το κρέας από τότε που έμεινα έγκυος, δεν έχουμε κ πολύ καλές σχέσεις… 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 🤗

Οι συσπάσεις που λες είναι οι Braxton-Hicks, οι οποίες προετοιμάζουν τη μήτρα για τη γέννα! Δε ξέρω αν τις επηρεάζει το μαγνήσιο, δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια γιατί δεν είχα πάρει ποτέ μέχρι τώρα.

Μήπως στο έδωσε προληπτικά εσένα ή μήπως έκανες εξετάσεις και είδε ότι είχες έλλειψη ;

Εγώ πάντως στο μικρό μου και που δεν πήρα ποτέ μαγνήσιο γέννησα μετά τις 40 εβδομάδες, ενώ όλες οι κοπέλες που έπαιρναν μαγνήσιο γέννησαν πριν από μένα😆

Ίσως να το κόβουν κ προς το τέλος, δε ξέρω. Εγώ σήμερα είμαι ακριβώς 30 εβδομάδων πάντως, οπότε έχουμε ακόμα…

Ναι αυτές τις συσπάσεις λέω, προληπτικά μου το έδωσε σίγουρα γιατί στις εξετάσεις που κάνω κάθε μήνα δεν μου γράφει για να δει μαγνήσιο, D και τέτοια.... τέλος πάντως δεν υπάρχει λόγος που το έκανα ανατολικό ζήτημα....🤣 Ναι νομίζω ότι στο τέλος το κόβουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσι. Είδα ότι είμαστε με μια μέρα διαφορά. Σήμερα Πεμπτη είμαι 34 και 4. Είχα κάνει την προηγούμενη βδομάδα αίτηση για τις 56 ημέρες και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα. Επειδή όμως είχα αναρρωτική πιο πριν, το ΙΚΑ δεν μου έβαλε τα χρήματα της αναρρωτικής και το δώρο των Χριστουγέννων ακόμη. Μου είπαν θα μπει στις 7 Φεβρουαρίου μάλλον!
Τώρα σχετικά με το επίδομα κυοφορίας πρέπει να μπήκαν και οι 56 μέρες εφάπαξ. Δεν περίμενα να μπει πρώτα το κυοφορίας και η αναρρωτική με το δώρο να μην έχουν μπει ακόμη απο 20 Δεκεμβρίου που έκανα την τελευταία αίτηση.

Η πλατφόρμα για το επίδομα κυοφορίας δεν ανοίγει πριν τις 56 ημέρες. Δηλαδή ακριβώς την 56η μέρα πριν την ΠΗΤ μπορούμε να κάνουμε αίτηση. Το λέω για τις κοπέλες που δεν έκαναν ακόμη και δεν γνωρίζουν.

Αχ τι καλά είμαστε μαζί! Εγώ έχω ΠΗΤ 26/2! 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αχ μακάρι να μπούνε και σε μένα τα χρήματα και γω την έκανα 12/1 την αίτηση, ελπίζω μέχρι Δευτέρα να μπούνε θα είναι μεγάλη ανακούφιση για τα τελευταία έξοδα ( κ γω εφάπαξ ξέρω ότι πληρώνεται )

Το επίδομα σου δεν άργησε γιατί γίνεται ηλεκτρονικά και δεν έχει σχέση πια με το τμήμα του ΙΚΑ! Στις 5/2 λογικά θα μπούνε τα υπόλοιπα τα δικά σου. Σκέψου εγώ είχα κάνει τελευταία αίτηση για αναρρωτικη 5/12 και μπήκανε χτες μεσημέρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Έχω καιρό να γράψω εδώ σε αυτό το τοπικ αλλα είχα καιρό να μπω όμως και γενικά...ειδικά τα Χριστούγεννα γιατί πέρασα περιπέτεια μεγάλη και όπως φαίνεται θα συνεχιστεί μετά την γέννα καθώς έπαθα πρόπτωση κόλπου και αυτό δύσκολα λύνεται μετά χωρίς να κάνεις χειρουργείο. Αλλά οκ....κάπως το λύσαμε το θέμα; Ελπίζω να είστε όλες καλά ..

Διαβασα λίγο αυτή τη σελίδα...

Κι εγώ παίρνω μαγνήσιο από την 18η βδομάδα αν θυμάμαι καλά.... Έχω ακούσει στο να μην γίνονται συσπάσεις. Αλλά οι συσπάσεις του τοκετού όχι αυτές οι braxton hicks νομίζω. .. 

Αν και δεν έχω καταλάβει ούτε αυτές ακόμα εγώ οπότε δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση. 

Για το επίδομα δώρου Χριστουγέννων ρώτησε και ο άντρας μου σήμερα που πήγε την άδεια του Δεκέμβρη και του Γενάρη Και του είπε αυτός πρώτα να περάσει του Δεκέμβρη από επιτροπή και μετά να κάνουμε αίτηση..  κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν τα εξηγούσε και καλά ο υπάλληλος τον άντρα μου! Τον τσαντισε! 

Θα κάτσω να διαβάσω τα νέα σας!!! Ωστόσο να ρωτήσω το @Nantinaki πως είναι;;;;; Που είσαι σε μεγαλύτερες εβδομάδες απο τις περισσότερες νομίζω...πως τα πας;;;;; 

Όλες οι υπόλοιπες κοπέλες είστε καλά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μαγνήσιο δίνουν συνήθως σε γυναίκες με συσπάσεις εγώ επειδή έχω πίνω 2 την ημέρα..Επίσης είμαι ξάπλα στο κρεβάτι γιατί ο μικρός που έκανε 2 αίμα τομάτα από τα χτυπήματα τα παρακολουθώ όμως..Κάποιες φτάνετε στο τέλος αυτής της όμορφης διαδρομής κοίταξε να χαίρεστε την κοιλιτσα σας ,κοιμηθείτε αρκετά..Εύχομαι σε όλες σας να φύγουν σαν νεράκι από επάνω μας τα μωράκια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Έχω καιρό να γράψω εδώ σε αυτό το τοπικ αλλα είχα καιρό να μπω όμως και γενικά...ειδικά τα Χριστούγεννα γιατί πέρασα περιπέτεια μεγάλη και όπως φαίνεται θα συνεχιστεί μετά την γέννα καθώς έπαθα πρόπτωση κόλπου και αυτό δύσκολα λύνεται μετά χωρίς να κάνεις χειρουργείο. Αλλά οκ....κάπως το λύσαμε το θέμα; Ελπίζω να είστε όλες καλά ..

Διαβασα λίγο αυτή τη σελίδα...

Κι εγώ παίρνω μαγνήσιο από την 18η βδομάδα αν θυμάμαι καλά.... Έχω ακούσει στο να μην γίνονται συσπάσεις. Αλλά οι συσπάσεις του τοκετού όχι αυτές οι braxton hicks νομίζω. .. 

Αν και δεν έχω καταλάβει ούτε αυτές ακόμα εγώ οπότε δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση. 

Για το επίδομα δώρου Χριστουγέννων ρώτησε και ο άντρας μου σήμερα που πήγε την άδεια του Δεκέμβρη και του Γενάρη Και του είπε αυτός πρώτα να περάσει του Δεκέμβρη από επιτροπή και μετά να κάνουμε αίτηση..  κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν τα εξηγούσε και καλά ο υπάλληλος τον άντρα μου! Τον τσαντισε! 

Θα κάτσω να διαβάσω τα νέα σας!!! Ωστόσο να ρωτήσω το @Nantinaki πως είναι;;;;; Που είσαι σε μεγαλύτερες εβδομάδες απο τις περισσότερες νομίζω...πως τα πας;;;;; 

Όλες οι υπόλοιπες κοπέλες είστε καλά;;;

Διονη μου καλή τι κάνεις;;; Έβλεπα που κ που μηνύματα σου στην ομάδα του Απριλίου και πάντα έμπαινα να δω τα νέα σου!

Ωχ ρε κορίτσι μου ταλαιπωρία αυτό με την πρόπτωση. Πραγματικά ελπίζω να είσαι απ' τις τυχερές που μετά απ' την εγκυμοσύνη θα επανέλθει από μόνο του και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο. Μπορείς να κάνεις κάτι τώρα η θα πρέπει να πας μεχρι τέλους με ξεκούραση; Υπομονή πραγματικά δεν έχει μείνει πολύ♥️♥️♥️.

Εγω Διονη μου 26/1 μπαίνω στον μήνα μου! Ευτυχώς περα απ' κάτι τρεξίματα που έχω με την δουλειά και πιέστηκα λιγάκι το μωράκι μας μεγαλώνει μια χαρά! Είναι πια ένα μωρακι 2600!! Απ' την μια ανυπομονώ και απ' την άλλη λέω ας μην βιάζομαι ας μείνει λίγο ακόμα στην κοιλίτσα😊 . Πιστεύω όσο περνάει ο καιρός θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα! Πραγματακια τα βασικά είναι όλα έτοιμα! Μόνο λεπτομέρειες έμειναν τώρα! Εσύ καλή μου ξεκίνησες αγορές; Νομίζω αν θυμάμαι ότι έχεις πάρει καροτσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 🤗

Οι συσπάσεις που λες είναι οι Braxton-Hicks, οι οποίες προετοιμάζουν τη μήτρα για τη γέννα! Δε ξέρω αν τις επηρεάζει το μαγνήσιο, δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια γιατί δεν είχα πάρει ποτέ μέχρι τώρα.

Μήπως στο έδωσε προληπτικά εσένα ή μήπως έκανες εξετάσεις και είδε ότι είχες έλλειψη ;

Εγώ πάντως στο μικρό μου και που δεν πήρα ποτέ μαγνήσιο γέννησα μετά τις 40 εβδομάδες, ενώ όλες οι κοπέλες που έπαιρναν μαγνήσιο γέννησαν πριν από μένα😆

Ίσως να το κόβουν κ προς το τέλος, δε ξέρω. Εγώ σήμερα είμαι ακριβώς 30 εβδομάδων πάντως, οπότε έχουμε ακόμα…

Αν θυμάμαι καλά ο γιατρός μ μου είπε ότι μέχρι 37 εβδομαδων το δίνουν το μαγνήσιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, μόλις γύρισα από το doppler, όλα καλά απλά ο μπέμπης από εκεί που ήταν με το κεφάλι κάτω ξαναγύρισε με τα πόδια :( Και αγχώθηκα λίγο....  (κρίμα το τόσο περπάτημα που έχω ρίξει 🤣)

Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι ακόμα είναι νωρίς και δεν γεννάω αύριο (29W4D), ότι φαίνεται κινητικό μωρό οπότε πολύ πιθανόν εύκολα να ξαναγυρίσει και επίσης ότι μέχρι τα 2400 σε βάρος γυρίζουν εύκολα (εμένα είναι 1380kg)

να το δούμε λέει πάλι σε 10 μέρες αν δεν έχει γυρίσει και τότε θα μου πει να μιλήσω με μια μαία ώστε να κάνουμε ασκήσεις μήπως το γυρίσουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...