Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε; 

Εγώ σήμερα είχα γιατρό, η μπουμπού έφτασε 1230 γραμμάρια. Προσπαθήσαμε να τη κατασκοπεύσουμε αλλά είχε συνέχεια τα χέρια της στο πρόσωπο και δεν μας άφησε να τη δούμε στο προσωπάκι☺️ σε ένα μήνα τώρα πάλι θα τη ξανά δούμε που θα εχω το doppler. Πολύς καιρός πάλι!! Πφφ 

Έπειτα από το doppler μου είπε ο γιατρός πως θα με βλέπει κάθε δύο βδομάδες.

Συζητήσαμε και λίγο τα περί γέννας. Εγώ κορίτσια να σας πω την αλήθεια προσανατολίζομουν για καισαρική. Ίσως να είμαι επηρεασμένη πως όλες στον περίγυρο μου έχουν κάνει καισαρική και όλες είχαν ευχάριστη εμπειρία. Σκέφτομαι πως με τη καισαρική εκμηδενίζεις σχεδόν τυχόν επιπλοκες  της τελευταίας στιγμής αλλά και κακά τα ψέματα δεν πειράζεις καθόλου την κατω περιοχή. Μένει ανέπαφη. Ο γιατρός μου, μου είπε πως θα δούμε κοντά στη 37η εβδομάδα πως είναι οι συνθήκες. Δηλαδή θα μετρήσουμε το κεφάλι του μωρού και με βάση αυτό αλλά και με βάση αν έχω μαλακό τράχηλο θα αποφασίσουμε. Μου είπε πως είναι κρίμα να μην κάνω φυσιολογικό τοκετό αν έχω κατάλληλες συνθήκες. Όταν του είπα για τον προβληματισμό μου σχετικά με χαλάρωση του κόλπου μετά από τη γέννα( έχω ακούσει κορίτσια τέτοιες ιστορίες για αυτό και το άγχος) μου είπε πως είναι καλλιτέχνης 😂 και πως παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα σε ράψει ο κάθε γιατρός μετά από τη γέννα. Κορίτσια σόρρυ που ανοίγω τέτοιο θέμα, δε ξέρω αν είναι ταμπού, το ξέρω πως είναι ιερό πράγμα η μητρότητα αλλά δε θα ήθελα μετά από μια γέννα να μην νοιωθω ευχαρίστηση στο σεξ. 

Εσείς πώς λέτε να γεννησετε;

Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη και γεννησατε με φυσιολογικό τοκετό, ποια είναι η εμπειρία σας;

 

 

 

 

 

Άνοιξες ωραίο θέμα για προβληματισμό και σκέψη ειδικά για μας που είναι το πρώτο μας μωράκι!

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας να επιλέξει τι θα κάνει με το σώμα της. Δεν κατακρίνω καμία επιλογή. 

Εγώ θέλω να προχωρήσω με φυσιολογικό γιατί πιστεύω απ' αυτά που έχω διαβάσει ότι είναι πιο εύκολο για το σώμα μας να επανέλθει μετά και σίγουρα πιο εύκολο για μας να προσαρμοστούμε στην λοχεία. Επίσης όσο κ να το πεις η καισαρική είναι χειρουργείο, ακόμα και αν είναι ρουτίνας, επειδή έχω κάνει ράμματα από χειρουργείο όχι στην κοιλιά σε άλλο σημείο είχα ταλαιπωρηθεί στην ανάρρωση☹️

Πιστεύω πάντως πως η εμπειρία της γέννας είναι όμορφη με οποιοδήποτε τρόπο και να γίνει αρκεί να αισθανόμαστε ήρεμες και να έχουμε στο πλευρό μας ανθρώπους που εμπιστευόμαστε!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα οι σύντροφοι σας θέλουν να είναι μέσα στην διαδικασία;; Ο δικός μου ακόμα δεν έχει αποφασίσει! Απ' την μια θέλει απ' την άλλη φοβάται και λίγο 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Άνοιξες ωραίο θέμα για προβληματισμό και σκέψη ειδικά για μας που είναι το πρώτο μας μωράκι!

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας να επιλέξει τι θα κάνει με το σώμα της. Δεν κατακρίνω καμία επιλογή. 

Εγώ θέλω να προχωρήσω με φυσιολογικό γιατί πιστεύω απ' αυτά που έχω διαβάσει ότι είναι πιο εύκολο για το σώμα μας να επανέλθει μετά και σίγουρα πιο εύκολο για μας να προσαρμοστούμε στην λοχεία. Επίσης όσο κ να το πεις η καισαρική είναι χειρουργείο, ακόμα και αν είναι ρουτίνας, επειδή έχω κάνει ράμματα από χειρουργείο όχι στην κοιλιά σε άλλο σημείο είχα ταλαιπωρηθεί στην ανάρρωση☹️

Πιστεύω πάντως πως η εμπειρία της γέννας είναι όμορφη με οποιοδήποτε τρόπο και να γίνει αρκεί να αισθανόμαστε ήρεμες και να έχουμε στο πλευρό μας ανθρώπους που εμπιστευόμαστε!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα οι σύντροφοι σας θέλουν να είναι μέσα στην διαδικασία;; Ο δικός μου ακόμα δεν έχει αποφασίσει! Απ' την μια θέλει απ' την άλλη φοβάται και λίγο 😆

Κοριτσια μ πάνω απ όλα προέχει η υγεία και η δική μας και του μωρού μας να πάνε όλα καλά και να έρθουν με το καλό οι γιατροί μας ξέρουν καλύτερα τι είναι πιο ασφαλες ανα περίπτωση!!!Να σου πω εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μου ειχα ζαλίσει τον άντρα μ θελω να είσαι μέσα να έχω κάποιον διπλα μ και τέτοια 9 μήνες του ειχα βγάλει την πιστη🤣🤣🤣οταν ήρθε η ώρα να γεννήσω και επειδή ερχόταν με στραβά το κεφαλάκι ο μικρος με γύρναγα μια από εδώ μια από εκεί μπας και γυρίσει και καναμε και λίγες προσπαθείς πριν μπούμε στο χειρουργείο για να κατέβει οποτε ο καημενος με κοιταγε και δεν ήξερε τι κανεο και του λέω βγες έξω εκείνη την  ώρα δεν ήταν ότι δεν τον ήθελα μαζί μ απλά ένιωθα ότι θέλω να είμαι συγκεντρωμενη στον γιατρό μ και τη μαια για να κανω σωστά αυτά π μου λένε και μπήκε ακριβώς λίγο πριν γεννηθεί ο μικρος έκοψε και τον ομφάλιο λώρο αλλα είναι πως νιωθει ο καθένας μιας άλλης κοπελα που γενναγαμε την ίδια ώρα λιποθύμησε ο άντρας της δεν άντεξε εμείς γεννησαμε βγήκαμε και τον καημενο προσπαθούσαν ακόμη να τον συνεφερουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ γεννησα κ φυσικά κ φυσιολογικά κ παρότι μου έγινε περινεοτομη σ αυτόν τον τοκετο τώρα θα ζητήσω να μην γίνει εκτός αν είναι απαραίτητο κ σκιστώ σε σημείο που όντως χρειάζονται ράμματα 

Αυτά του τύπου ανοίγεις κ δν κλείνεις είναι εντελώς απαρχαιωμένα κ δν έχουν επιστημονική Βάση απλά καταλαβαίνω Ότι μπορεί κάποιες γυναίκες να ανησυχούν κ εννοείται είναι απόλυτα κατανοητές όλες οι ανησυχίες 

μια χαρά γεννιουνται τα παιδάκια μας φυσιολογικά όπως ορίζει η φύση και ισχιακά και πάνω από 4 κιλά και χωρίς περινεοτομη κτλ κτλ 

ωστοσο η καισαρική είναι ένα χειρουργείο που έχει μεγαλύτερο κατά πολύ ποσοστό επιπλοκών απ ότι μια φυσιολογική γεννα (άλλωστε το λέει κ η λέξη φυσιολογική κ μάλιστα φυσιολογική και φυσική γεννα που είναι ακόμα πιο απαλλαγμένη από παρεμβάσεις ) 

μπορείτε αν θέλετε να ενημερωθείτε υπάρχουν ομάδες κ μαίες αλλά κ τα εθνικά στατιστικά στοιχεία πάνω στην καισαρική τομή κ το φυσιολογικό τοκετο που καταδυκνειουν το πόσες αναίτιες καισαρικές γίνονται ατην Ελλάδα (είμαστε νούμερο ένα στις καισαρικές ) 

βέβαια βολεύει κ τους γιατρούς πολύ η πρόκληση κ η καισαρική 

Εδώ επαρχία οι επιλογές είναι περιορισμένες  ως προς την επιλογή γιατρού αλλά αν είσαι ενημερωμένη μπορείς να έχεις τον τοκετο που σου αξίζει κ θέλεις κ επειδή εμείς γεννάμε δεν μας ξεγεννάνε οφείλει κ ο γιατρός να σέβεται τις επιλογές μας ❤️

φυσικα μιλάω πάντα σε περίπτωση που μια εγκυμοσύνη δν έχει προβλήματα πχ εμφάνιση όντως εκλαμψιας κ οχι απλά πιθανότητα , πχ πρόβλημα όντως του βυθού του ματιού κ οχι απλά η μυωπία κτλ κτλ (τα αιτια καισαρικης είναι μετρημένα στο ένα δάχτυλο του χεριού με βάση επιστημονικά δεδομένα ) 

Εύχομαι να έχετε έναν γιατρό άνθρωπο πάνω απ όλα που να μην σας λέει αβάσιμες αιτίες για πρόκληση η καισαρική! 🥰

Να έχουμε όλες τον τοκετο που μας αξίζει με σεβασμό κ πάνω απ όλα ειλικρίνεια μεταξύ γιατρού κ επίτοκου ❤️


Να έχετε όλες μια υπέροχη εμπειρία και δυνατή γιατί είναι οσο δεν φαντάζεστε  ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εγώ πιστεύω ότι μόλις με το καλό γεννήσω θα πλανταξω στο κλάμα απ' την συγκίνηση. Εδώ βλέπω βιντεάκια απ' τοκετούς και κλαίω με το που βγαίνει το μωράκι το "άγνωστο" μπροστά στο θαύμα της φύσης που βλέπω. 

Σίγουρα είναι μια απίστευτη εμπειρία!! Με το καλό να την ζήσουμε όλες κορίτσια και φυσικά να την μοιραστούμε και να χαιρόμαστε η μία με την χαρά της άλλης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια τι κάνετε;;;;εσεις που είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσηνη ποια είναι η διαδικασία για το επιδομα κυοφοριας;;;επίσης περιμένω το χαρτί από την επιτροπή για να πληρωθώ το Δεκέμβριο συνήθως μπαίναμε στις 20 του μήνα αλλά από το ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν έχει έρθει ακομηοποτε μάλλον για αυτό το μήνα δε βλέπω να πληρωθώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετίζω την ομάδα μετά από καιρό! 🙋‍♀️ Μπορεί να μην σχολιάζω αλλά τα διαβάζω τα νέα σας. Δόξα τω Θεώ όλα κυλούν ομαλά για όλες μας! Κοντεύουμε κορίτσια! 🥰  Η ανυπομονησία κ η αγωνία χτυπούν κόκκινο! Εγώ διανύω την 30η w και εννοείται πως ο νυχτερινός ύπνος είναι πολυτέλεια ήδη! 😂 Προχθές κάναμε τον υπέρηχο του μήνα κ τα ζουζούνια έφτασαν το 1,5 κιλό! Προγραμματίσαμε στις 25/01 αμνιοπαρακέντηση για καθαρά ψυχολογικούς λόγους… Εγώ προφανέστατα θα πάω με καισαρική λόγω δίδυμης κύησης οπότε δεν μπαίνω σε περαιτέρω προβληματισμούς του τύπου να γεννήσω φυσιολογικά ή όχι. Προσωπικά πιστεύω πως έχοντας εμπιστοσύνη στο γιατρό τους κ συζητώντας μαζί του οι γυναίκες θα πρέπει να ενημερώνονται όσο το δυνατόν καλύτερα έτσι ώστε να πάρουν μια απόφαση για τον καλύτερο δυνατό τοκετό, που θα αντιπροσωπεύει την καθεμία ξεχωριστά 🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Καλημερα κορίτσια τι κάνετε;;;;εσεις που είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσηνη ποια είναι η διαδικασία για το επιδομα κυοφοριας;;;επίσης περιμένω το χαρτί από την επιτροπή για να πληρωθώ το Δεκέμβριο συνήθως μπαίναμε στις 20 του μήνα αλλά από το ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν έχει έρθει ακομηοποτε μάλλον για αυτό το μήνα δε βλέπω να πληρωθώ...

Καλημέρα, έχω κάνει την διαδικασία και ευτυχώς είναι πολύ εύκολη! 

Μπαίνεις σε αυτό το σάιτ https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas 

Χρειάζεται να βάλεις τους κωδικούς του taxisnet και μετά ακολουθείς τις οδηγίες. Σε πρώτη φάση θα πατήσεις να σου χορηγηθεί το επίδομα κυοφορίας ( το επίδομα λοχείας θα κάνεις ξανά αίτηση με το που γεννησεις γιατί θέλει ακριβή ημερομηνία γέννας ). Επίσης χρειάζεται ο γιατρός σου να σου γράψει μεσω αυλής την ΠΗΤ και το χαρτί αυτό θα έχει πάνω ένα κωδικό που θα χρειαστεί να περάσεις στην ηλεκτρονική αίτηση. Τέλος στην αίτηση πρέπει να περάσεις και το αφμ της επιχείρησης που δουλεύεις. Όταν ολοκληρώσεις την δική σου αίτηση πρέπει να μπει κ ο εργοδότης να κάνει αποδοχή και να επαληθεύσει τα στοιχεία σου. Μετά από αυτό απλά περιμένεις να εγκριθεί ( σου στέλνουν μέιλ ). Εγώ έκανα προχτές την αίτηση δ ν μου έχουν εγκρίνει ακόμα ( θα σας πω πόσες μέρες κάνει και πότε θα μπουν τα λεφτά γιατί και μένα δεν μου είπανε πότε)

Ασε και μένα έχει καθυστερήσει η πληρωμή μου είπανε επειδή είχε φουλ αναρρωτικες λόγο covid αργήσαμε να περάσουμε επιτροπής. Ελπίζω να πληρωθούμε σύντομα γιατί τα έξοδα τρέχουν φουλ τώρα από ψιλοπραγματα μέχρι γιατρούς αυτό το μήνα είμαστε μέχρι το λαιμό🤪.

Ότι άλλη ερώτηση έχετε και μπορώ να βοηθήσω εννοείται να μου πείτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Χαιρετίζω την ομάδα μετά από καιρό! 🙋‍♀️ Μπορεί να μην σχολιάζω αλλά τα διαβάζω τα νέα σας. Δόξα τω Θεώ όλα κυλούν ομαλά για όλες μας! Κοντεύουμε κορίτσια! 🥰  Η ανυπομονησία κ η αγωνία χτυπούν κόκκινο! Εγώ διανύω την 30η w και εννοείται πως ο νυχτερινός ύπνος είναι πολυτέλεια ήδη! 😂 Προχθές κάναμε τον υπέρηχο του μήνα κ τα ζουζούνια έφτασαν το 1,5 κιλό! Προγραμματίσαμε στις 25/01 αμνιοπαρακέντηση για καθαρά ψυχολογικούς λόγους… Εγώ προφανέστατα θα πάω με καισαρική λόγω δίδυμης κύησης οπότε δεν μπαίνω σε περαιτέρω προβληματισμούς του τύπου να γεννήσω φυσιολογικά ή όχι. Προσωπικά πιστεύω πως έχοντας εμπιστοσύνη στο γιατρό τους κ συζητώντας μαζί του οι γυναίκες θα πρέπει να ενημερώνονται όσο το δυματόν καλύτερα έτσι ώστε να πάρουν μια απόφαση για τον καλύτερο δυνατό τοκετό, που θα αντιπροσωπεύει την καθεμία ξεχωριστά 🤱

Καλησπέρα Βασιλική! Το ωραία τα μωράκια σου μεγαλώσανε πολύ! Φαντάζομαι θα έχει φύγει μεγάλο άγχος τώρα που έφτασες τις 30! Εύχομαι η αμνιοπαρακέντηση να πάει τέλεια και γενικά θα φτάσεις όσο πιο μακριά μπορέσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα, έχω κάνει την διαδικασία και ευτυχώς είναι πολύ εύκολη! 

Μπαίνεις σε αυτό το σάιτ https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas 

Χρειάζεται να βάλεις τους κωδικούς του taxisnet και μετά ακολουθείς τις οδηγίες. Σε πρώτη φάση θα πατήσεις να σου χορηγηθεί το επίδομα κυοφορίας ( το επίδομα λοχείας θα κάνεις ξανά αίτηση με το που γεννησεις γιατί θέλει ακριβή ημερομηνία γέννας ). Επίσης χρειάζεται ο γιατρός σου να σου γράψει μεσω αυλής την ΠΗΤ και το χαρτί αυτό θα έχει πάνω ένα κωδικό που θα χρειαστεί να περάσεις στην ηλεκτρονική αίτηση. Τέλος στην αίτηση πρέπει να περάσεις και το αφμ της επιχείρησης που δουλεύεις. Όταν ολοκληρώσεις την δική σου αίτηση πρέπει να μπει κ ο εργοδότης να κάνει αποδοχή και να επαληθεύσει τα στοιχεία σου. Μετά από αυτό απλά περιμένεις να εγκριθεί ( σου στέλνουν μέιλ ). Εγώ έκανα προχτές την αίτηση δ ν μου έχουν εγκρίνει ακόμα ( θα σας πω πόσες μέρες κάνει και πότε θα μπουν τα λεφτά γιατί και μένα δεν μου είπανε πότε)

Ασε και μένα έχει καθυστερήσει η πληρωμή μου είπανε επειδή είχε φουλ αναρρωτικες λόγο covid αργήσαμε να περάσουμε επιτροπής. Ελπίζω να πληρωθούμε σύντομα γιατί τα έξοδα τρέχουν φουλ τώρα από ψιλοπραγματα μέχρι γιατρούς αυτό το μήνα είμαστε μέχρι το λαιμό🤪.

Ότι άλλη ερώτηση έχετε και μπορώ να βοηθήσω εννοείται να μου πείτε

Αχ κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση πρέπει να είναι παρόμοια διαδικασία με αυτή της αναρρωτικης..Αμα έχεις καμιά απάντηση πες μας και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη πόσο καιρό κάνουν να μπουν και τι χρήματα δικαιούμαστε κάπου διάβασα ότι σου πληρώνει κ ο εργοδότης 25 μέρες δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια...Αστα τα έξοδα τρέχουν φουλ και εμάς ευτυχώς είναι το δεύτερο και έχουμε τα περισσότερα πράγματα κούνιες,καρότσια και τέτοια αλλα τρέχουν υποχρεώσεις γιατροί ο τοκετός που πλησιάζει οποτε προσπαθούμε να τα οργανώσουμε λίγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Άνοιξες ωραίο θέμα για προβληματισμό και σκέψη ειδικά για μας που είναι το πρώτο μας μωράκι!

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας να επιλέξει τι θα κάνει με το σώμα της. Δεν κατακρίνω καμία επιλογή. 

Εγώ θέλω να προχωρήσω με φυσιολογικό γιατί πιστεύω απ' αυτά που έχω διαβάσει ότι είναι πιο εύκολο για το σώμα μας να επανέλθει μετά και σίγουρα πιο εύκολο για μας να προσαρμοστούμε στην λοχεία. Επίσης όσο κ να το πεις η καισαρική είναι χειρουργείο, ακόμα και αν είναι ρουτίνας, επειδή έχω κάνει ράμματα από χειρουργείο όχι στην κοιλιά σε άλλο σημείο είχα ταλαιπωρηθεί στην ανάρρωση☹️

Πιστεύω πάντως πως η εμπειρία της γέννας είναι όμορφη με οποιοδήποτε τρόπο και να γίνει αρκεί να αισθανόμαστε ήρεμες και να έχουμε στο πλευρό μας ανθρώπους που εμπιστευόμαστε!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα οι σύντροφοι σας θέλουν να είναι μέσα στην διαδικασία;; Ο δικός μου ακόμα δεν έχει αποφασίσει! Απ' την μια θέλει απ' την άλλη φοβάται και λίγο 😆

Σωστά τα σκέφτεσαι και εγώ πλέον αρχίζω να βλέπω τον φυσιολογικό τοκετό με άλλο μάτι. Πλέον αφού υπάρχει και η επισκληριδιος όλα είναι λίγο πιο εύκολα.😄 ( Ελπίζω και εύχομαι😅)  ο δικός μ άντρας θέλει να είναι μαζί μου μέσα στην αίθουσα τοκετού αλλά δίπλα μου, όχι να βλέπει τι συμβαίνει εκεί κάτω😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Κορίτσια μου εγώ γεννησα κ φυσικά κ φυσιολογικά κ παρότι μου έγινε περινεοτομη σ αυτόν τον τοκετο τώρα θα ζητήσω να μην γίνει εκτός αν είναι απαραίτητο κ σκιστώ σε σημείο που όντως χρειάζονται ράμματα 

Αυτά του τύπου ανοίγεις κ δν κλείνεις είναι εντελώς απαρχαιωμένα κ δν έχουν επιστημονική Βάση απλά καταλαβαίνω Ότι μπορεί κάποιες γυναίκες να ανησυχούν κ εννοείται είναι απόλυτα κατανοητές όλες οι ανησυχίες 

μια χαρά γεννιουνται τα παιδάκια μας φυσιολογικά όπως ορίζει η φύση και ισχιακά και πάνω από 4 κιλά και χωρίς περινεοτομη κτλ κτλ 

ωστοσο η καισαρική είναι ένα χειρουργείο που έχει μεγαλύτερο κατά πολύ ποσοστό επιπλοκών απ ότι μια φυσιολογική γεννα (άλλωστε το λέει κ η λέξη φυσιολογική κ μάλιστα φυσιολογική και φυσική γεννα που είναι ακόμα πιο απαλλαγμένη από παρεμβάσεις ) 

μπορείτε αν θέλετε να ενημερωθείτε υπάρχουν ομάδες κ μαίες αλλά κ τα εθνικά στατιστικά στοιχεία πάνω στην καισαρική τομή κ το φυσιολογικό τοκετο που καταδυκνειουν το πόσες αναίτιες καισαρικές γίνονται ατην Ελλάδα (είμαστε νούμερο ένα στις καισαρικές ) 

βέβαια βολεύει κ τους γιατρούς πολύ η πρόκληση κ η καισαρική 

Εδώ επαρχία οι επιλογές είναι περιορισμένες  ως προς την επιλογή γιατρού αλλά αν είσαι ενημερωμένη μπορείς να έχεις τον τοκετο που σου αξίζει κ θέλεις κ επειδή εμείς γεννάμε δεν μας ξεγεννάνε οφείλει κ ο γιατρός να σέβεται τις επιλογές μας ❤️

φυσικα μιλάω πάντα σε περίπτωση που μια εγκυμοσύνη δν έχει προβλήματα πχ εμφάνιση όντως εκλαμψιας κ οχι απλά πιθανότητα , πχ πρόβλημα όντως του βυθού του ματιού κ οχι απλά η μυωπία κτλ κτλ (τα αιτια καισαρικης είναι μετρημένα στο ένα δάχτυλο του χεριού με βάση επιστημονικά δεδομένα ) 

Εύχομαι να έχετε έναν γιατρό άνθρωπο πάνω απ όλα που να μην σας λέει αβάσιμες αιτίες για πρόκληση η καισαρική! 🥰

Να έχουμε όλες τον τοκετο που μας αξίζει με σεβασμό κ πάνω απ όλα ειλικρίνεια μεταξύ γιατρού κ επίτοκου ❤️


Να έχετε όλες μια υπέροχη εμπειρία και δυνατή γιατί είναι οσο δεν φαντάζεστε  ❤️❤️❤️❤️

Έχεις δίκιο Χρυσα νομίζω πως από κακή ενημέρωση απέρριπτα ως τώρα τον φυσιολογικό τοκετό, αλλά πλέον έχω αρχίσει να αναθεωρω και χαίρομαι που άκουσα τις γνώμες σας.☺️ Καλό και ασφαλη τοκετό να έχουμε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα Βασιλική! Το ωραία τα μωράκια σου μεγαλώσανε πολύ! Φαντάζομαι θα έχει φύγει μεγάλο άγχος τώρα που έφτασες τις 30! Εύχομαι η αμνιοπαρακέντηση να πάει τέλεια και γενικά θα φτάσεις όσο πιο μακριά μπορέσεις!

Σ´ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Nantinaki! Το άγχος είναι εδώ κ δεν φεύγει με τίποτα λέμε! Όλο κ κάτι βρίσκεται να με αγχώσει! 😂 Καμιά φορά λέω μήπως είμαι κ αχάριστη που ενώ έχω μια τέλεια εγκυμοσύνη (σημειωτέον είμαι 44) ωστόσο όλο κ κάτι βρίσκω να αγχωθώ! Ο σύζυγος με κοροϊδεύει κάθε φορά που μας λέει ο γιατρός πως όλα είναι τέλεια. Έλα μου λέει βρες κάτι να αγχωθείς… 🤪😂

Να πάνε Παναγιά μου όλα καλά κ για εμένα κ για εσένα κ για κάθε κορίτσι! 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε; 

Εγώ σήμερα είχα γιατρό, η μπουμπού έφτασε 1230 γραμμάρια. Προσπαθήσαμε να τη κατασκοπεύσουμε αλλά είχε συνέχεια τα χέρια της στο πρόσωπο και δεν μας άφησε να τη δούμε στο προσωπάκι☺️ σε ένα μήνα τώρα πάλι θα τη ξανά δούμε που θα εχω το doppler. Πολύς καιρός πάλι!! Πφφ 

Έπειτα από το doppler μου είπε ο γιατρός πως θα με βλέπει κάθε δύο βδομάδες.

Συζητήσαμε και λίγο τα περί γέννας. Εγώ κορίτσια να σας πω την αλήθεια προσανατολίζομουν για καισαρική. Ίσως να είμαι επηρεασμένη πως όλες στον περίγυρο μου έχουν κάνει καισαρική και όλες είχαν ευχάριστη εμπειρία. Σκέφτομαι πως με τη καισαρική εκμηδενίζεις σχεδόν τυχόν επιπλοκες  της τελευταίας στιγμής αλλά και κακά τα ψέματα δεν πειράζεις καθόλου την κατω περιοχή. Μένει ανέπαφη. Ο γιατρός μου, μου είπε πως θα δούμε κοντά στη 37η εβδομάδα πως είναι οι συνθήκες. Δηλαδή θα μετρήσουμε το κεφάλι του μωρού και με βάση αυτό αλλά και με βάση αν έχω μαλακό τράχηλο θα αποφασίσουμε. Μου είπε πως είναι κρίμα να μην κάνω φυσιολογικό τοκετό αν έχω κατάλληλες συνθήκες. Όταν του είπα για τον προβληματισμό μου σχετικά με χαλάρωση του κόλπου μετά από τη γέννα( έχω ακούσει κορίτσια τέτοιες ιστορίες για αυτό και το άγχος) μου είπε πως είναι καλλιτέχνης 😂 και πως παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα σε ράψει ο κάθε γιατρός μετά από τη γέννα. Κορίτσια σόρρυ που ανοίγω τέτοιο θέμα, δε ξέρω αν είναι ταμπού, το ξέρω πως είναι ιερό πράγμα η μητρότητα αλλά δε θα ήθελα μετά από μια γέννα να μην νοιωθω ευχαρίστηση στο σεξ. 

Εσείς πώς λέτε να γεννησετε;

Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη και γεννησατε με φυσιολογικό τοκετό, ποια είναι η εμπειρία σας;

 

 

 

 

 

Kαλησπέρα Ρία μου , Μεγάλωσε η μπουμπού σας ❤️ Λογικά κάπου τόσο θα είναι και εμάς ο μπέμπης, αν θυμάμαι καλά είμαστε μαζί στις μέρες (έχω ΠΗΤ 5/04) και εμείς στον τελευταίο υπέρηχο δεν καταφέραμε να δούμε πρόσωπο... δεν κατάλαβα αν έφταιγε ότι ο μπέμπης που είναι χαμηλά και με το κεφάλι ή ε΄τυχε και δεν μπορέσαμε να τον δούμε. Την άλλη εβδομάδα που έχω το doppler θα ζητήσω πάλι από τον γιατρό μου να προσπαθήσει για 3d μήπως δούμε φατσούλα  :) 

Προσωπικά με τρομάζει πολύ η ιδέα της καισαρικής.... ιδανικά θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και  θα ήθελα να τολμήσω  να προσπαθήσω χωρίς επισκληρίδιο. Ο αναισθησιολόγος βέβαια είναι φίλος οπότε θα φροντίσω να είναι σε ετοιμότητα 🤣  αν τελικά τα καταφέρω να πάω φυσιολογικά όπως θέλω. Το παλεύω μάλιστα με πολύ περπάτημα και ασκήσεις από την αρχή της εγκυμοσύνης μήπως βοηθήσουν.

Βέβαια όπως και να το σχεδιάζει η κάθε μια μας δεν ξέρουμε πως θα έρθουν τα πράγματα μέχρι τότε και τι θα γίνει, πάνω από όλα σημασία έχει να γεννήσουμε γερά μωράκια ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλησπέρα Ρία μου , Μεγάλωσε η μπουμπού σας ❤️ Λογικά κάπου τόσο θα είναι και εμάς ο μπέμπης, αν θυμάμαι καλά είμαστε μαζί στις μέρες (έχω ΠΗΤ 5/04) και εμείς στον τελευταίο υπέρηχο δεν καταφέραμε να δούμε πρόσωπο... δεν κατάλαβα αν έφταιγε ότι ο μπέμπης που είναι χαμηλά και με το κεφάλι ή ε΄τυχε και δεν μπορέσαμε να τον δούμε. Την άλλη εβδομάδα που έχω το doppler θα ζητήσω πάλι από τον γιατρό μου να προσπαθήσει για 3d μήπως δούμε φατσούλα  :) 

Προσωπικά με τρομάζει πολύ η ιδέα της καισαρικής.... ιδανικά θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και  θα ήθελα να τολμήσω  να προσπαθήσω χωρίς επισκληρίδιο. Ο αναισθησιολόγος βέβαια είναι φίλος οπότε θα φροντίσω να είναι σε ετοιμότητα 🤣  αν τελικά τα καταφέρω να πάω φυσιολογικά όπως θέλω. Το παλεύω μάλιστα με πολύ περπάτημα και ασκήσεις από την αρχή της εγκυμοσύνης μήπως βοηθήσουν.

Βέβαια όπως και να το σχεδιάζει η κάθε μια μας δεν ξέρουμε πως θα έρθουν τα πράγματα μέχρι τότε και τι θα γίνει, πάνω από όλα σημασία έχει να γεννήσουμε γερά μωράκια ❤️ 

Ναι είμαστε μαζί!!😄 Εγώ έχω Πητ 6.4.

Νωρίς θα κάνεις το doppler ε; Εμένα μου είπε να το κάνω τη 32η εβδομάδα. Άρα τρεις και κάτι εβδομάδες αναμονή! Αλλά σκέφτομαι ότι μετά από αυτήν την εξέταση θα πηγαίνω κάθε δύο εβδομάδες στον γιατρό. Μπαίνουμε τελικη ευθεία, απίστευτο. Όλο το γράφω και ακόμα δε το χω συνειδητοποιήσει.

Είσαι φοβερή που θες να δοκιμάσεις και χωρίς επισκληριδιο! Μπράβο σου που σκέφτεσαι να το τολμήσεις.Βεβαια όντως καλό είναι να έχεις και το μαξιλαράκι ασφάλειας σου αν αλλάξεις γνώμη και θελήσεις να κάνεις ☺️ 

Αχ κορίτσια σε τρεις μήνες πρώτα ο Θεός θα συζητάμε πως ήταν η γέννα της καθεμίας μας και πως είμαστε με τα νινακια μας. ☺️☺️☺️ 

Άυπνες θα είμαστε σίγουρα, όλα τα υπόλοιπα παίζονται😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Ναι είμαστε μαζί!!😄 Εγώ έχω Πητ 6.4.

Νωρίς θα κάνεις το doppler ε; Εμένα μου είπε να το κάνω τη 32η εβδομάδα. Άρα τρεις και κάτι εβδομάδες αναμονή! Αλλά σκέφτομαι ότι μετά από αυτήν την εξέταση θα πηγαίνω κάθε δύο εβδομάδες στον γιατρό. Μπαίνουμε τελικη ευθεία, απίστευτο. Όλο το γράφω και ακόμα δε το χω συνειδητοποιήσει.

Είσαι φοβερή που θες να δοκιμάσεις και χωρίς επισκληριδιο! Μπράβο σου που σκέφτεσαι να το τολμήσεις.Βεβαια όντως καλό είναι να έχεις και το μαξιλαράκι ασφάλειας σου αν αλλάξεις γνώμη και θελήσεις να κάνεις ☺️ 

Αχ κορίτσια σε τρεις μήνες πρώτα ο Θεός θα συζητάμε πως ήταν η γέννα της καθεμίας μας και πως είμαστε με τα νινακια μας. ☺️☺️☺️ 

Άυπνες θα είμαστε σίγουρα, όλα τα υπόλοιπα παίζονται😂😂

Καλημέρα, ναι όντως νωρίς θα κάνω το doppler αλλά επειδή γκρίνιαζα στον γλυκούλη τον γιατρό μου ότι δεν αντέχω να περιμένω να ξαναπάω σε ένα μήνα να δούμε τον μπέμπη μου είπε για να μην πηγαίνω 2 φορές ότι είναι εντάξει να το κάνουμε τέλος της 29ης εβδομάδας 🤣

Οσο για την επισκληρίδιο, τώρα το παίζω ατρόμητη άλλα κάτσε να με δούμε εκείνη την ώρα.... 🤣

Πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός ε; Πότε ήταν που συζητούσαμε για τον πρώτο μας υπέρηχο και τώρα συζητάμε τα της γέννας, απίστευτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!🌸

Τι κάνετε;;

Ελπίζω να είχατε ένα όμορφο σαββατοκύριακο!!❤️

Εγώ πήγα ένα έκτακτο ταξίδι στο Λονδίνο για κάτι δουλειές, γι’αυτό χάθηκα αυτές τις μέρες! Εννοείται πήγα κ  Primark και ψώνισα κ για τη μικρούλα κ για το μικρούλη αρκετά πράγματα!!❤️❤️

Γύρισα κ ο μικρούλης μου άρχισε να κλαίει για πάνω από μισή ώρα ασταμάτητα με παράπονο κ δεν ήθελε τίποτα άλλο παρά να είναι στην αγκαλιά μου κ να κλαίει…με έπιασε η καρδιά μου🥺😢😢 Σκεφτόμουν όταν φύγω πάλι για 3 μέρες για τη γέννα κ γυρίσω με ένα μωρό στο σπίτι τι θα κάνει; 🥺🥺

Διάβασα τώρα τα μηνύματά σας, όσον αφορά τον τοκετό, κι εγώ φυσιολογικά γέννησα την πρώτη φορά, βέβαια έκανα πρόκληση και πόνεσα αρκετά!! Παρόλαυτα δε θα πήγαινα για καισαρική χωρίς λόγο, κι αυτό όσο να’ναι είναι επέμβαση κ αν δεν πονάς εκείνη την ώρα πονάς μετά!! Επίσης μπορεί να μη σε κόβουν κάτω, σε κόβουν όμως στην κοιλιά, και το σημαδάκι(όσο μικρό κ αν το κάνουν πια) μένει για πάντα!! Ενώ αντίθετα τα ράμματα από κάτω φεύγουν..εγώ μπορώ να πω ότι όντως πόναγα πολύ τις επόμενες μέρες και για αρκετές μέρες!!! Αλλά πλέον είμαι όπως πριν…

Συμφωνώ πολύ με όσα είπε το @Nantinaki !!

Επίσης σκέφτομαι να μην κάνω πρόκληση αυτή τη φορά κ να το αφήσω να έρθει όποτε θέλει..μόνο κ μόνο γιατί η πρόκληση πονάει παραπάνω, κ γιατι θέλω να νιώσω κ πώς ειναι να ξεκιναει μόνος του ο τοκετός. η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πολύ ωραία τη γέννα, πόνεσα πολύ για πολλές ώρες, έκανα αρκετές φορές επισκληρίδιο κ όποτε άρχιζε να περνάει η επίδραση της νομιζα ότι πεθαίνω από τον πόνο..κ εξίσου πονούσα κ μετά τη γέννα κ δυσκολευόμουν να περπατήσω τις πρώτες μέρες!! Δε θέλω να επηρεάσω καμία κοπέλα, η κάθε γέννα ειναι διαφορετική κ έχω ακούσει πολλές ωραίες εμπειρίες από φίλες μου!!

Εμένα με τρομάζει είναι η αλήθεια η ώρα της γέννας, αλλά λένε ότι τη δεύτερη φορά τα μωρά βγαίνουν σαν ευχή οπότε αυτό εύχομαι κι εγώ 😄😄😄

Επίσης, ο άντρας μου ήταν την πρώτη φορά μέσα, θέλαμε να το ζήσουμε μαζί😊 παρ’όλ’αυτά ούτε εκείνος ήθελε να βλέπει από κάτω, και κάποια στιγμή που έβγαινε το κεφάλι κοίταξε και μετά δε μπορούσε να ηρεμήσει😆😆 Αυτή τη φορά δεν το έχουμε συζητήσει αλλά πάλι θα είναι πιστεύω!!☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2022 at 11:18 ΜΜ, ο/η Riaa είπε:

Ναι είμαστε μαζί!!😄 Εγώ έχω Πητ 6.4.

Νωρίς θα κάνεις το doppler ε; Εμένα μου είπε να το κάνω τη 32η εβδομάδα. Άρα τρεις και κάτι εβδομάδες αναμονή! Αλλά σκέφτομαι ότι μετά από αυτήν την εξέταση θα πηγαίνω κάθε δύο εβδομάδες στον γιατρό. Μπαίνουμε τελικη ευθεία, απίστευτο. Όλο το γράφω και ακόμα δε το χω συνειδητοποιήσει.

Είσαι φοβερή που θες να δοκιμάσεις και χωρίς επισκληριδιο! Μπράβο σου που σκέφτεσαι να το τολμήσεις.Βεβαια όντως καλό είναι να έχεις και το μαξιλαράκι ασφάλειας σου αν αλλάξεις γνώμη και θελήσεις να κάνεις ☺️ 

Αχ κορίτσια σε τρεις μήνες πρώτα ο Θεός θα συζητάμε πως ήταν η γέννα της καθεμίας μας και πως είμαστε με τα νινακια μας. ☺️☺️☺️ 

Άυπνες θα είμαστε σίγουρα, όλα τα υπόλοιπα παίζονται😂😂

Χαχαχα, ποτέ δε ξέρεις…κ εμάς έτσι μας ειχαν τρομαξει κ μας ελεγαν κοιμηθείτε τώρα που μπορείτε, κ τελικά ο μπέμπης από το πρωτο βράδυ δε ξυπνησε καθόλου🤣 Φαντάσου μας ειχαν πει να τον ξυπναμε καθε 2-3 ωρες τη νύχτα να τρώει, μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης…βάλαμε ξυπνητήρι κ τελικά δεν ξυπνάγαμε ουτε εμείς ούτε ο μπέμπης 🤣🤣 Γενικά ήταν ευκολο μωρό!! Ούτε κολικούς ειχε, ούτε γκρίνια, ήταν γελαστό μωρό, κοιμόταν όλη νύχτα από την αρχή, έτρωγε όλο το πιάτο από την πρώτη μέρα που ξεκινήσαμε στέρεες (παρα έτρωγε βασικά 🤣 ), τα δόντια 6 μηνών εβγαλε τα πρώτα 6 μαζί, κ ούτε που τον καταλάβαμε, αν δεν τα βλέπαμε δηλαδή δεν θα το καταλαβαίναμε ότι ειχε βγάλει 😆 Οπότε είναι στο παιδί!! Πραγματικά εύχομαι σε όλες να είναι τόσο ευκολο το μωράκι σας όπως ο μικρός μου!! Κ σε μένα το εύχομαι δηλαδή για τη μπουμπου😅 Κ το βασικό να μην ξυπνάνε !! Πολύ σημαντικός ο βραδινός ύπνος παιδιά!!

Χωρις επισκληρίδιο ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω, με την πρόκληση βεβαια με τιποτα δεν το σκεφτόμουν μετά ..τώρα αυτή τη φορά θα δούμε ,.όταν έρθει εκείνη η ώρα να δούμε πώς θα πάει, πώς θα γεννήσουμε κλπ κ βλέπουμε..έχουμε χρόνο ακόμα..

Εγώ ειμαι 30η εβδ αλλά ντοπλερ δεν έχω κανει ακόμα, ουτε το έχουμε συζητήσει !! Τετάρτη έχω ραντεβού λογικά θα μου κλείσει για ντοπλερ μετά από κει!

Και ναι στον 8ο πας κάθε 2 εβδομάδες😊 κ μετά στον 9ο κάθε εβδομάδα κ μετά θα τα έχουμε αγκαλίτσα☺️☺️☺️💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα, ποτέ δε ξέρεις…κ εμάς έτσι μας ειχαν τρομαξει κ μας ελεγαν κοιμηθείτε τώρα που μπορείτε, κ τελικά ο μπέμπης από το πρωτο βράδυ δε ξυπνησε καθόλου🤣 Φαντάσου μας ειχαν πει να τον ξυπναμε καθε 2-3 ωρες τη νύχτα να τρώει, μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης…βάλαμε ξυπνητήρι κ τελικά δεν ξυπνάγαμε ουτε εμείς ούτε ο μπέμπης 🤣🤣 Γενικά ήταν ευκολο μωρό!! Ούτε κολικούς ειχε, ούτε γκρίνια, ήταν γελαστό μωρό, κοιμόταν όλη νύχτα από την αρχή, έτρωγε όλο το πιάτο από την πρώτη μέρα που ξεκινήσαμε στέρεες (παρα έτρωγε βασικά 🤣 ), τα δόντια 6 μηνών εβγαλε τα πρώτα 6 μαζί, κ ούτε που τον καταλάβαμε, αν δεν τα βλέπαμε δηλαδή δεν θα το καταλαβαίναμε ότι ειχε βγάλει 😆 Οπότε είναι στο παιδί!! Πραγματικά εύχομαι σε όλες να είναι τόσο ευκολο το μωράκι σας όπως ο μικρός μου!! Κ σε μένα το εύχομαι δηλαδή για τη μπουμπου😅 Κ το βασικό να μην ξυπνάνε !! Πολύ σημαντικός ο βραδινός ύπνος παιδιά!!

Χωρις επισκληρίδιο ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω, με την πρόκληση βεβαια με τιποτα δεν το σκεφτόμουν μετά ..τώρα αυτή τη φορά θα δούμε ,.όταν έρθει εκείνη η ώρα να δούμε πώς θα πάει, πώς θα γεννήσουμε κλπ κ βλέπουμε..έχουμε χρόνο ακόμα..

Εγώ ειμαι 30η εβδ αλλά ντοπλερ δεν έχω κανει ακόμα, ουτε το έχουμε συζητήσει !! Τετάρτη έχω ραντεβού λογικά θα μου κλείσει για ντοπλερ μετά από κει!

Και ναι στον 8ο πας κάθε 2 εβδομάδες😊 κ μετά στον 9ο κάθε εβδομάδα κ μετά θα τα έχουμε αγκαλίτσα☺️☺️☺️💓💓💓

Καλημέρα καλή εβδομάδα σε όλα τα κορίτσια!

Τι καλό και βολικό το αγοράκι σου! Μακάρι να είναι έτσι τα περισσότερα μωράκια, και προπάντων χαρούμενα☺️

Εγώ κορίτσια να σας πω την αλήθεια καμία περιέργεια δεν έχω να βιώσω τον τοκετό στο έπακρο ( με τους φυσικούς πόνους).😂

Αν μπορούσα να ξυπνήσω και να χω γεννήσει απλα χωρίς να ξέρω πως, δε θα είχα κανένα θέμα😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!🌸

Τι κάνετε;;

Ελπίζω να είχατε ένα όμορφο σαββατοκύριακο!!❤️

Εγώ πήγα ένα έκτακτο ταξίδι στο Λονδίνο για κάτι δουλειές, γι’αυτό χάθηκα αυτές τις μέρες! Εννοείται πήγα κ  Primark και ψώνισα κ για τη μικρούλα κ για το μικρούλη αρκετά πράγματα!!❤️❤️

Γύρισα κ ο μικρούλης μου άρχισε να κλαίει για πάνω από μισή ώρα ασταμάτητα με παράπονο κ δεν ήθελε τίποτα άλλο παρά να είναι στην αγκαλιά μου κ να κλαίει…με έπιασε η καρδιά μου🥺😢😢 Σκεφτόμουν όταν φύγω πάλι για 3 μέρες για τη γέννα κ γυρίσω με ένα μωρό στο σπίτι τι θα κάνει; 🥺🥺

Διάβασα τώρα τα μηνύματά σας, όσον αφορά τον τοκετό, κι εγώ φυσιολογικά γέννησα την πρώτη φορά, βέβαια έκανα πρόκληση και πόνεσα αρκετά!! Παρόλαυτα δε θα πήγαινα για καισαρική χωρίς λόγο, κι αυτό όσο να’ναι είναι επέμβαση κ αν δεν πονάς εκείνη την ώρα πονάς μετά!! Επίσης μπορεί να μη σε κόβουν κάτω, σε κόβουν όμως στην κοιλιά, και το σημαδάκι(όσο μικρό κ αν το κάνουν πια) μένει για πάντα!! Ενώ αντίθετα τα ράμματα από κάτω φεύγουν..εγώ μπορώ να πω ότι όντως πόναγα πολύ τις επόμενες μέρες και για αρκετές μέρες!!! Αλλά πλέον είμαι όπως πριν…

Συμφωνώ πολύ με όσα είπε το @Nantinaki !!

Επίσης σκέφτομαι να μην κάνω πρόκληση αυτή τη φορά κ να το αφήσω να έρθει όποτε θέλει..μόνο κ μόνο γιατί η πρόκληση πονάει παραπάνω, κ γιατι θέλω να νιώσω κ πώς ειναι να ξεκιναει μόνος του ο τοκετός. η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πολύ ωραία τη γέννα, πόνεσα πολύ για πολλές ώρες, έκανα αρκετές φορές επισκληρίδιο κ όποτε άρχιζε να περνάει η επίδραση της νομιζα ότι πεθαίνω από τον πόνο..κ εξίσου πονούσα κ μετά τη γέννα κ δυσκολευόμουν να περπατήσω τις πρώτες μέρες!! Δε θέλω να επηρεάσω καμία κοπέλα, η κάθε γέννα ειναι διαφορετική κ έχω ακούσει πολλές ωραίες εμπειρίες από φίλες μου!!

Εμένα με τρομάζει είναι η αλήθεια η ώρα της γέννας, αλλά λένε ότι τη δεύτερη φορά τα μωρά βγαίνουν σαν ευχή οπότε αυτό εύχομαι κι εγώ 😄😄😄

Επίσης, ο άντρας μου ήταν την πρώτη φορά μέσα, θέλαμε να το ζήσουμε μαζί😊 παρ’όλ’αυτά ούτε εκείνος ήθελε να βλέπει από κάτω, και κάποια στιγμή που έβγαινε το κεφάλι κοίταξε και μετά δε μπορούσε να ηρεμήσει😆😆 Αυτή τη φορά δεν το έχουμε συζητήσει αλλά πάλι θα είναι πιστεύω!!☺️

Καλημέρα!! Τι ωραία έκανες και το ταξιδακι σου! Μια ωραία ανάσα τώρα που μπαίνεις και συ σιγά σιγά στην τελική ευθεία! Μου έχουν λείψει πολύ τα ταξίδια. Εύχομαι του χρόνου να πάμε μαζί με τον μπεμπουλη μας💙.

Σιγουρα η κάθε γέννα είναι διαφορετική αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι η γέννα σου θα είναι πολύ εύκολη και σίγουρα πιο γρήγορη και σου το εύχομαι! Σου εύχομαι να είναι μια πανέμορφη εμπειρία. Και γω ελπίζω να εξελιχθεί απ' την αρχή φυσιολογικά ο τοκετός. Πώς βλέπουμε ρε παιδάκι μου στις ταινίες που σπάνε τα νερά και σε 1 ωριτσα έχουμε ξεμπερδεψει;😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα, ποτέ δε ξέρεις…κ εμάς έτσι μας ειχαν τρομαξει κ μας ελεγαν κοιμηθείτε τώρα που μπορείτε, κ τελικά ο μπέμπης από το πρωτο βράδυ δε ξυπνησε καθόλου🤣 Φαντάσου μας ειχαν πει να τον ξυπναμε καθε 2-3 ωρες τη νύχτα να τρώει, μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης…βάλαμε ξυπνητήρι κ τελικά δεν ξυπνάγαμε ουτε εμείς ούτε ο μπέμπης 🤣🤣 Γενικά ήταν ευκολο μωρό!! Ούτε κολικούς ειχε, ούτε γκρίνια, ήταν γελαστό μωρό, κοιμόταν όλη νύχτα από την αρχή, έτρωγε όλο το πιάτο από την πρώτη μέρα που ξεκινήσαμε στέρεες (παρα έτρωγε βασικά 🤣 ), τα δόντια 6 μηνών εβγαλε τα πρώτα 6 μαζί, κ ούτε που τον καταλάβαμε, αν δεν τα βλέπαμε δηλαδή δεν θα το καταλαβαίναμε ότι ειχε βγάλει 😆 Οπότε είναι στο παιδί!! Πραγματικά εύχομαι σε όλες να είναι τόσο ευκολο το μωράκι σας όπως ο μικρός μου!! Κ σε μένα το εύχομαι δηλαδή για τη μπουμπου😅 Κ το βασικό να μην ξυπνάνε !! Πολύ σημαντικός ο βραδινός ύπνος παιδιά!!

Χωρις επισκληρίδιο ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω, με την πρόκληση βεβαια με τιποτα δεν το σκεφτόμουν μετά ..τώρα αυτή τη φορά θα δούμε ,.όταν έρθει εκείνη η ώρα να δούμε πώς θα πάει, πώς θα γεννήσουμε κλπ κ βλέπουμε..έχουμε χρόνο ακόμα..

Εγώ ειμαι 30η εβδ αλλά ντοπλερ δεν έχω κανει ακόμα, ουτε το έχουμε συζητήσει !! Τετάρτη έχω ραντεβού λογικά θα μου κλείσει για ντοπλερ μετά από κει!

Και ναι στον 8ο πας κάθε 2 εβδομάδες😊 κ μετά στον 9ο κάθε εβδομάδα κ μετά θα τα έχουμε αγκαλίτσα☺️☺️☺️💓💓💓

Ντοπλερ και εμένα με έβαλε αργά! Είναι να κάνω την Τετάρτη και είμαι 34η εβδομάδα! Αλλά ξέρω και αυτή η εξέταση έχει μεγάλο εύρος από 28η έως 35η εβδομάδα!

Αχ τι ωραίο και ήσυχο μπεμπουλη έχεις! Μακάρι και τα δικά μας τα παιδάκια να είναι έτσι! Βοηθάει πολύ και το ζευγάρι να μπει πάλι στους φυσιολογικούς του ρυθμούς!

Εγώ στις φίλες μου έχω δει απ' όλες τις περιπτώσεις! Από μωράκι που μεγαλώνει στον "αυτόματο" ( όχι ότι δεν κουράζονται οι γονείς ) χωρίς θέματα στον ύπνο που κοιμάται συνεχόμενα απ' τις 40 μέρες έως και το αντίθετο μωράκι που ξυπνούσε αν μισή ώρα😮

Όπως και να ναι όμως είμαι σίγουρη ότι όλες θα ανταπεξέλθουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/1/2022 at 9:37 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!🌸

Τι κάνετε;;

Ελπίζω να είχατε ένα όμορφο σαββατοκύριακο!!❤️

Εγώ πήγα ένα έκτακτο ταξίδι στο Λονδίνο για κάτι δουλειές, γι’αυτό χάθηκα αυτές τις μέρες! Εννοείται πήγα κ  Primark και ψώνισα κ για τη μικρούλα κ για το μικρούλη αρκετά πράγματα!!❤️❤️

Γύρισα κ ο μικρούλης μου άρχισε να κλαίει για πάνω από μισή ώρα ασταμάτητα με παράπονο κ δεν ήθελε τίποτα άλλο παρά να είναι στην αγκαλιά μου κ να κλαίει…με έπιασε η καρδιά μου🥺😢😢 Σκεφτόμουν όταν φύγω πάλι για 3 μέρες για τη γέννα κ γυρίσω με ένα μωρό στο σπίτι τι θα κάνει; 🥺🥺

Διάβασα τώρα τα μηνύματά σας, όσον αφορά τον τοκετό, κι εγώ φυσιολογικά γέννησα την πρώτη φορά, βέβαια έκανα πρόκληση και πόνεσα αρκετά!! Παρόλαυτα δε θα πήγαινα για καισαρική χωρίς λόγο, κι αυτό όσο να’ναι είναι επέμβαση κ αν δεν πονάς εκείνη την ώρα πονάς μετά!! Επίσης μπορεί να μη σε κόβουν κάτω, σε κόβουν όμως στην κοιλιά, και το σημαδάκι(όσο μικρό κ αν το κάνουν πια) μένει για πάντα!! Ενώ αντίθετα τα ράμματα από κάτω φεύγουν..εγώ μπορώ να πω ότι όντως πόναγα πολύ τις επόμενες μέρες και για αρκετές μέρες!!! Αλλά πλέον είμαι όπως πριν…

Συμφωνώ πολύ με όσα είπε το @Nantinaki !!

Επίσης σκέφτομαι να μην κάνω πρόκληση αυτή τη φορά κ να το αφήσω να έρθει όποτε θέλει..μόνο κ μόνο γιατί η πρόκληση πονάει παραπάνω, κ γιατι θέλω να νιώσω κ πώς ειναι να ξεκιναει μόνος του ο τοκετός. η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πολύ ωραία τη γέννα, πόνεσα πολύ για πολλές ώρες, έκανα αρκετές φορές επισκληρίδιο κ όποτε άρχιζε να περνάει η επίδραση της νομιζα ότι πεθαίνω από τον πόνο..κ εξίσου πονούσα κ μετά τη γέννα κ δυσκολευόμουν να περπατήσω τις πρώτες μέρες!! Δε θέλω να επηρεάσω καμία κοπέλα, η κάθε γέννα ειναι διαφορετική κ έχω ακούσει πολλές ωραίες εμπειρίες από φίλες μου!!

Εμένα με τρομάζει είναι η αλήθεια η ώρα της γέννας, αλλά λένε ότι τη δεύτερη φορά τα μωρά βγαίνουν σαν ευχή οπότε αυτό εύχομαι κι εγώ 😄😄😄

Επίσης, ο άντρας μου ήταν την πρώτη φορά μέσα, θέλαμε να το ζήσουμε μαζί😊 παρ’όλ’αυτά ούτε εκείνος ήθελε να βλέπει από κάτω, και κάποια στιγμή που έβγαινε το κεφάλι κοίταξε και μετά δε μπορούσε να ηρεμήσει😆😆 Αυτή τη φορά δεν το έχουμε συζητήσει αλλά πάλι θα είναι πιστεύω!!☺️

Γειά σου κορίτσι μου τι καλα που πηγες ταξιδάκι!!!εγω αυριο το πρωι παω στο γιατρο να δω τη μπεμπουλα καινά κλείσω για το doppler..Άστο κ εγω το σκέφτομαι πολύ για τις μέρες π θα είμαστε στο μαιευτήριο έχω και πολύ καιρό να τον αφήσω για να πάμε κάπου νύχτα σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλημέρα καλή εβδομάδα σε όλα τα κορίτσια!

Τι καλό και βολικό το αγοράκι σου! Μακάρι να είναι έτσι τα περισσότερα μωράκια, και προπάντων χαρούμενα☺️

Εγώ κορίτσια να σας πω την αλήθεια καμία περιέργεια δεν έχω να βιώσω τον τοκετό στο έπακρο ( με τους φυσικούς πόνους).😂

Αν μπορούσα να ξυπνήσω και να χω γεννήσει απλα χωρίς να ξέρω πως, δε θα είχα κανένα θέμα😂

 

Καλησπέρα Ριάκι!! 🤗

Ναι αυτό, βολικά και χαρούμενα! Μας έλεγαν σήμερα στον παιδικό τι παιδί είναι αυτό, εύκολο, χαρούμενο, κοινωνικό παίζει με όλα τα παιδιά, σε όλους γελάει, μακάρι όλα τα παιδιά να ‘ταν έτσι καλά κ όμορφα μου λένε..χαρά εγώ όπως καταλαβαίνεις χαχα🙈💗

Εγώ να σου πω θέλω να ‘μαι ξύπνια να βλέπω τι γίνεται, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να ξαναπεράσω τη διαδικασία της γέννας γενικά..κ το μετά Θέε μου που σε καθαρίζουν μπρρρ...προς το παρόν δεν το σκέφτομαι, όταν φτάσει η ώρα θα αγχωθώ μάλλον😄 κ μετά θα τελειώσει ευτυχώς χαχαχ κ θα ‘χω τη μπέμπα💗 τουλάχιστον τη δεύτερη φορά είσαι προετοιμασμένος, ξέρεις τι σε περιμένει😆

Εγώ φοβάμαι κ την επισκληρίδιο γιατί είχα μία επιπλοκή, μου έπεσε πολύ απότομα η πίεση μόλις μου έκαναν την επισκληρίδιο, κ φώναζε η μαια τον αναισθησιολόγο, μου έβαζε αυτός κάτι φάρμακα στον ορό, μου ξανα μέτραγαν την πίεση δεν ανέβαινε, εγώ εντωμεταξύ έβλεπα θολά κ δεν καταλάβαινα τι γινεται τόσο που μου είχε πέσει η πίεση, λέω πάει πεθαίνω ή θα λιποθυμήσω..μετά από κάποια ώρα άρχισε να ανεβαίνει η πίεση κ μου είπε η μαία ότι ήταν επιπλοκή της επισκληριδίου κ συμβαίνει καμια φορά..ε κ τώρα φοβάμαι μην το πάθω πάλι καταλαβαίνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα!! Τι ωραία έκανες και το ταξιδακι σου! Μια ωραία ανάσα τώρα που μπαίνεις και συ σιγά σιγά στην τελική ευθεία! Μου έχουν λείψει πολύ τα ταξίδια. Εύχομαι του χρόνου να πάμε μαζί με τον μπεμπουλη μας💙.

Σιγουρα η κάθε γέννα είναι διαφορετική αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι η γέννα σου θα είναι πολύ εύκολη και σίγουρα πιο γρήγορη και σου το εύχομαι! Σου εύχομαι να είναι μια πανέμορφη εμπειρία. Και γω ελπίζω να εξελιχθεί απ' την αρχή φυσιολογικά ο τοκετός. Πώς βλέπουμε ρε παιδάκι μου στις ταινίες που σπάνε τα νερά και σε 1 ωριτσα έχουμε ξεμπερδεψει;😆😆😆

Καλησπέρα γλυκιά μου❤️❤️❤️

Εύχομαι κι εγώ να πάτε του χρόνου ταξίδι με το μπεμπούλη σας!! 💙 Είναι όντως τέλεια τα ταξίδια☺️

Αχ ναι αυτό θα’θελα κι εγώ να έχουμε τελειώσει σε μια ωρίτσα χαχα…τι ωραία που θα’ταν😆😆

Μακάρι να είναι εύκολος ο τοκετός για όλες μας κ να εχουμε μια ωραία εμπειρία!!🙏💕💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Ντοπλερ και εμένα με έβαλε αργά! Είναι να κάνω την Τετάρτη και είμαι 34η εβδομάδα! Αλλά ξέρω και αυτή η εξέταση έχει μεγάλο εύρος από 28η έως 35η εβδομάδα!

Αχ τι ωραίο και ήσυχο μπεμπουλη έχεις! Μακάρι και τα δικά μας τα παιδάκια να είναι έτσι! Βοηθάει πολύ και το ζευγάρι να μπει πάλι στους φυσιολογικούς του ρυθμούς!

Εγώ στις φίλες μου έχω δει απ' όλες τις περιπτώσεις! Από μωράκι που μεγαλώνει στον "αυτόματο" ( όχι ότι δεν κουράζονται οι γονείς ) χωρίς θέματα στον ύπνο που κοιμάται συνεχόμενα απ' τις 40 μέρες έως και το αντίθετο μωράκι που ξυπνούσε αν μισή ώρα😮

Όπως και να ναι όμως είμαι σίγουρη ότι όλες θα ανταπεξέλθουμε!

Ναι μωρέ κ εγώ πιστεύω έχουμε χρόνο να την κάνουμε! Εύχομαι να δείτε το μωράκι σας την Τετάρτη κ να είναι όλα καλά!!💙 Έχω κ εγώ την Τετάρτη ραντεβού στο γυναικολόγο μου☺️

Ναι εύκολο κ ευχάριστο αλλά ζωηρό! Χαχα!!😄

Ισχύει κ αυτό που λες για το ζευγάρι πάντως..γιατί κακά τα ψέματα στην αρχή με το μωρό αλλάζουν οι ισορροπίες κ πολλά ζευγάρια τα βρίσκουν δύσκολα! Έχουμε κ τις ορμόνες εμείς..οπότε βοηθάει το μωράκι να μη ζορίζει πολύ την κατάσταση έστω..!

Φαντάσου πριν γεννήσω μας είχαν τρομάξει με τον ύπνο κ μου ελεγε ο άντρας μου ότι αν ξυπνάει το μωρό θα κοιμάται στο σαλόνι εκείνος(γιατί δουλεύει πρωί)😆 εγώ δεν ήθελα να κοιμόμαστε χώρια δεν το θεωρώ καλό..ευτυχώς δεν κοιμηθήκαμε καθόλου χώρια γιατί το μωρό κοιμόταν απ’την αρχή όλη νύχτα στο λίκνο δίπλα μου που το είχα ενώσει με το κρεβάτι, κ δεν ξύπναγε καθόλου, κ εγώ με τον άντρα μου κοιμόμασταν στο κρεβάτι κανονικά όπως πριν ..

Αυτό που λες, όπως κ αν είναι το κάθε μωράκι σιγά σιγά θα προσαρμοστούμε, είτε πιο εύκολα είτε πιο δύσκολα! Κ όσο περνάει ο καιρός θα είναι όλα πιο εύκολα ούτως ή άλλως..! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Γειά σου κορίτσι μου τι καλα που πηγες ταξιδάκι!!!εγω αυριο το πρωι παω στο γιατρο να δω τη μπεμπουλα καινά κλείσω για το doppler..Άστο κ εγω το σκέφτομαι πολύ για τις μέρες π θα είμαστε στο μαιευτήριο έχω και πολύ καιρό να τον αφήσω για να πάμε κάπου νύχτα σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!😔😔

Τι ωραία που εχεις ραντεβού αυριο!!
Με το καλό να τη δεις κ να μας πεις τα νέα σας!! ☺️🎀💗

Άσε θα είναι δύσκολα για εμάς που έχουμε κι άλλο μωράκι! Κ θα γυρίσουμε κ με άλλο ένα..θα δούμε, καπως θα τα βγάλουμε πέρα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...