Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη στα 40+


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα, είμαι η Εύα 41 ετών και έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας. Η σύλληψη έγινε φυσιολογικά και μάλιστα προς μεγάλη μας έκπληξη καθώς ότι ακούγαμε και διαβάζαμε για τις ηλικίες 40+ ήταν απογοητευτικά. Έχω ΠΗΤ Μάρτιο του 2022 οπότε αν υπάρχουν μέλλουσες μανούλες 40+ , με φυσιολογική ή μη σύλληψη ας μαζευτούμε να μοιραζόμαστε τα άγχη μας και τις εμπειρίες μας. Ένα καυτό θέμα των ημερών είναι πχ τι κάνουμε με το εμβόλιο. Ανεξάρτητα βέβαια από την ηλικίας της εγκύου είναι κάτι που προβληματίζει πολλές από εμάς.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eva80 είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα, είμαι η Εύα 41 ετών και έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας. Η σύλληψη έγινε φυσιολογικά και μάλιστα προς μεγάλη μας έκπληξη καθώς ότι ακούγαμε και διαβάζαμε για τις ηλικίες 40+ ήταν απογοητευτικά. Έχω ΠΗΤ Μάρτιο του 2022 οπότε αν υπάρχουν μέλλουσες μανούλες 40+ , με φυσιολογική ή μη σύλληψη ας μαζευτούμε να μοιραζόμαστε τα άγχη μας και τις εμπειρίες μας. Ένα καυτό θέμα των ημερών είναι πχ τι κάνουμε με το εμβόλιο. Ανεξάρτητα βέβαια από την ηλικίας της εγκύου είναι κάτι που προβληματίζει πολλές από εμάς.  

Γειά σου Εύα μου! Να σας ζήσει το παιδάκι σας και με το καλό να δεχτείτε και το δεύτερο!💗

Θέλω να σου πω απλά ότι χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω τέτοια μηνύματα γιατί κι εγώ μόλις έκλεισα τα 40 και θέλω πολύ να γίνω ξανά μανούλα! Προσπαθώ πολλούς μήνες για δεύτερο και παίρνω θάρρος όταν διαβάζω ότι υπάρχουν κοπέλες που τα καταφέρνουν! 😘

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 16/7/2021 at 12:34 ΜΜ, ο/η Eva80 είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα, είμαι η Εύα 41 ετών και έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας. Η σύλληψη έγινε φυσιολογικά και μάλιστα προς μεγάλη μας έκπληξη καθώς ότι ακούγαμε και διαβάζαμε για τις ηλικίες 40+ ήταν απογοητευτικά. Έχω ΠΗΤ Μάρτιο του 2022 οπότε αν υπάρχουν μέλλουσες μανούλες 40+ , με φυσιολογική ή μη σύλληψη ας μαζευτούμε να μοιραζόμαστε τα άγχη μας και τις εμπειρίες μας. Ένα καυτό θέμα των ημερών είναι πχ τι κάνουμε με το εμβόλιο. Ανεξάρτητα βέβαια από την ηλικίας της εγκύου είναι κάτι που προβληματίζει πολλές από εμάς.  

Καλησπερα κοριτσι ❤️ Ειμαι 39 ετων και τωρα μπαινω στην 9 βδομαδα. Το πρωτο μας σποράκι και η σύλληψη εγινε φυσιολογικά 🙃 Με προβληματίζουν πολυ οι εξετασεις που μου προτεινε ο γιατρος (τις επεμβατικές ). Οσες εχω κανει ως τωρα ειναι καλες. Για το εμβολιο δε το συζήτησα με το γιατρο, αλλα να σου πω την αληθεια δεν αισθάνομαι ασφαλεια να το κανω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι απο εμενα! Ειμαι 41 και ειμαι εγκυος κι εγω πρωτη φορα με εξωσωμ. Μολις μπηκα στην 13η βδομαδα κι ευχομαι να πανε ολα καλα! Για το εμβολιο κι εγω οριακα δεν προλαβα να κανω την πρωτη δοση και μετα μαθαμε για τη θετικη χοριακη, οποτε ειμαι κι εγω μπερδεμενη κ σε φαση που δε ξερω τι να κανω γιατι θα ηθελα να εμβολιαστω αλλα δεν ξερω αν ειναι οκ στη διαρκεια της κυησης. Ακομα δεν εχω ρωτησει και γω τον γιατρο, αλλα σιγουρα θα περιμενω να περασει το πρωτο τριμηνο και θα δω μηπως το κανω τοτε. @Louna οταν λες κοριτσι μου για επεμβατικες εννοεις αμνιο? Εκανες αυχενικη και ειδε ο γιατρος κατι ή λογω ηλικιας μας το λες? Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε ολες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Καλησπερα κι απο εμενα! Ειμαι 41 και ειμαι εγκυος κι εγω πρωτη φορα με εξωσωμ. Μολις μπηκα στην 13η βδομαδα κι ευχομαι να πανε ολα καλα! Για το εμβολιο κι εγω οριακα δεν προλαβα να κανω την πρωτη δοση και μετα μαθαμε για τη θετικη χοριακη, οποτε ειμαι κι εγω μπερδεμενη κ σε φαση που δε ξερω τι να κανω γιατι θα ηθελα να εμβολιαστω αλλα δεν ξερω αν ειναι οκ στη διαρκεια της κυησης. Ακομα δεν εχω ρωτησει και γω τον γιατρο, αλλα σιγουρα θα περιμενω να περασει το πρωτο τριμηνο και θα δω μηπως το κανω τοτε. @Louna οταν λες κοριτσι μου για επεμβατικες εννοεις αμνιο? Εκανες αυχενικη και ειδε ο γιατρος κατι ή λογω ηλικιας μας το λες? Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε ολες μας! 

Καλησπέρα ❤️ Φαντασου τωρα ειμαι στην 9 βδομαδα. Δεν εχω κανει ακομα αυχενική διαφάνεια κ ομως! επειδή ειμαι 39 ο γιατρος μου λεει πως πρεπει να κανω τροφοβλαστη… Δε ξερω ειλικρινα με εχει προβληματίσει που μου το πε τοσο γρηγορα χωρις καν να εχω κανει τις αλλες εξετασεις (εχει κανει γεννα η αδερφη μου σε αυτον)… η εγκυμοσύνη προέκυψε φυσιολογικά και οσες εξετασεις εχω κανει μεχρι τωρα ειναι καλες… με το εμβολιο για να μαι ειλικρινης δεν επιθυμώ να το κανω τωρα με το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/8/2021 at 11:20 ΜΜ, ο/η Louna είπε:

Καλησπέρα ❤️ Φαντασου τωρα ειμαι στην 9 βδομαδα. Δεν εχω κανει ακομα αυχενική διαφάνεια κ ομως! επειδή ειμαι 39 ο γιατρος μου λεει πως πρεπει να κανω τροφοβλαστη… Δε ξερω ειλικρινα με εχει προβληματίσει που μου το πε τοσο γρηγορα χωρις καν να εχω κανει τις αλλες εξετασεις (εχει κανει γεννα η αδερφη μου σε αυτον)… η εγκυμοσύνη προέκυψε φυσιολογικά και οσες εξετασεις εχω κανει μεχρι τωρα ειναι καλες… με το εμβολιο για να μαι ειλικρινης δεν επιθυμώ να το κανω τωρα με το μωρο

Κοιτα ο γιατρος σου σιγουρα θα ξερει καλυτερα αλλα εγω θα σου προτεινα να δεις πρωτα πως θα παει η αυχενικη σου κ μετα αποφασιζεις κοριτσι μου. Υπαχει παντα και ο μη επεμβατικος προγενν. ελεγχος το λεγομενο nipt test, το οποιο μπορεις να κανεις για τα βασικα χρωμοσωμ.συνδρομα, βεβαια κι αυτο ειναι τεστ προγνωστικο κι οχι διαγνωστικο οπως η αμνιο ή η τροφοβλαστη. Κι εμενα με απασχολει το ιδιο παντως, μη νομιζεις. Ευχομαι να παρουμε την πιο σωστη αποφαση! Καλη συνεχεια με την εγκυμοσυνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 4/8/2021 at 12:32 ΜΜ, ο/η Bonbon είπε:

Κοιτα ο γιατρος σου σιγουρα θα ξερει καλυτερα αλλα εγω θα σου προτεινα να δεις πρωτα πως θα παει η αυχενικη σου κ μετα αποφασιζεις κοριτσι μου. Υπαχει παντα και ο μη επεμβατικος προγενν. ελεγχος το λεγομενο nipt test, το οποιο μπορεις να κανεις για τα βασικα χρωμοσωμ.συνδρομα, βεβαια κι αυτο ειναι τεστ προγνωστικο κι οχι διαγνωστικο οπως η αμνιο ή η τροφοβλαστη. Κι εμενα με απασχολει το ιδιο παντως, μη νομιζεις. Ευχομαι να παρουμε την πιο σωστη αποφαση! Καλη συνεχεια με την εγκυμοσυνη σου!

Καλησπερα ❤️ Αυτο εχω στη σκεψη να κανω… πρωτα αυχενική μετα το nipt  και ευχομαι να πανε ολα καλα και να σταματησω εκει. Δε θα θελα να συμβει κατι και να παει κατι λαθος με το μωρο. Θεωρω πως και η ψυχολογια παιζει ρολο. Με το να σκεφτομαι τι μπορει να συμβει δε βοηθαει κανεναν. Ολα θα πανε καλα, αυτο προσπαθω να σκεφτομαι. Να μας εχει ο Θεος καλα και να κανουμε μωράκια υγιή ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/8/2021 at 8:48 ΜΜ, ο/η Bonbon είπε:

Καλησπερα κι απο εμενα! Ειμαι 41 και ειμαι εγκυος κι εγω πρωτη φορα με εξωσωμ. Μολις μπηκα στην 13η βδομαδα κι ευχομαι να πανε ολα καλα! Για το εμβολιο κι εγω οριακα δεν προλαβα να κανω την πρωτη δοση και μετα μαθαμε για τη θετικη χοριακη, οποτε ειμαι κι εγω μπερδεμενη κ σε φαση που δε ξερω τι να κανω γιατι θα ηθελα να εμβολιαστω αλλα δεν ξερω αν ειναι οκ στη διαρκεια της κυησης. Ακομα δεν εχω ρωτησει και γω τον γιατρο, αλλα σιγουρα θα περιμενω να περασει το πρωτο τριμηνο και θα δω μηπως το κανω τοτε. @Louna οταν λες κοριτσι μου για επεμβατικες εννοεις αμνιο? Εκανες αυχενικη και ειδε ο γιατρος κατι ή λογω ηλικιας μας το λες? Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε ολες μας! 

 

Με το καλό το μωράκι σου! Εμάς ακόμη δεν μας μίλησε για επεμβατική ή μη μέθοδο, στο πρώτο 34 χρονών είχα κάνει αυτή με το αίμα. Ελπίζω λόγω ηλικίας να μην προτείνει αποκλειστικά και μόνο αμνιο.. γιατί φοβάμαι είναι η αλήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eva80 είπε:

 

Με το καλό το μωράκι σου! Εμάς ακόμη δεν μας μίλησε για επεμβατική ή μη μέθοδο, στο πρώτο 34 χρονών είχα κάνει αυτή με το αίμα. Ελπίζω λόγω ηλικίας να μην προτείνει αποκλειστικά και μόνο αμνιο.. γιατί φοβάμαι είναι η αλήθεια.

Τι να πω κοριτσια… Την αλλη βδομαδα εχω ραντεβου με το γιατρο και θα κλεισω και για την αυχενική… Να πανε ολα καλα πρωτα ο Θεος, να κανω και του αιματος και αφου βγουν (θελω να λεω θα βγουν και οχι «αν») ολα καλα θα σταματησω εκει. Δε κανω την αμνιο… Ειμαι 39 απο οσο σας εχω πει. Και με τα εμβόλια ειναι περιεργα τα πραγματα και με τις καταστασεις γυρω μας. Με προβληματίζουν. Δεν ειναι πως σκεφτομαι αρνητικα, ευλογία τα μωράκια μας και ονειρα κανω κτλ κτλ αλλα δε μπορω να κλεισω τα ματια και σε οσα συμβαινουν. Ισως ευθύνεται που μενω αθηνα (στη ζούγκλα δηλαδη) αν ημουν σε χωριο ή επαρχια θεωρω θα ταν καλυτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! τι κανετε? ευχομαι ολα καλα! @Louna μου σε καταλαβαινω. Κι εγω Αθηνα μενω και φετος μια με τις φωτιες, την ατελειωτη τοξικη καπνα, την αφορητη ζεστη τοσες ημερες με τους καυσωνες και τον κορονοιο να κανει παρτυ γυρω μας τα εχω παιξει! Κοιτα να εισαι αισιοδοξη οσο μπορεις και να σκεφτεσαι ομορφα πραγματα για το μωρακι σου κι ολα θα πανε καλα!

Εγω απο σημερα αρχισα αντιπηκτικες ενεσεις κατοπιν συστασης αιματολογου που μου βρηκε αυξημενη την πηκτικοτητα λογω κυησης προφανως και θεωρησε οτι ισως ειναι καλυτερα να ξεκινησω ενεσεις περισσοτερο για προφυλαξη λογω ηλικιας, λογω εξωσωματικης αλλα και θεματος με διαβητη κυησης που εχω. Οποτε για καποιο διαστημα θα σφιξω τα δοντια και θα τις κανω...τι να κανω! Ευχομαι μονο να μη παθω τιποτα εγω ή το μωρακι γιατι δεν ειναι και το καλυτερο μου με τις ενεσεις, ειδικα οσο προχωραει η εγκυμοσυνη που 'τσιτωνει' και η κοιλιτσα, αλλα για τα μωρακια μας χαλαλι.....Κανει καμια κοπελα απο εδω αντιπηκτικες ή εχει αναλογη εμπειρια? το περιεργο ειναι οτι στο πρωτο τριμηνο την εβγαλα καθαρη και δεν μου ειχαν δωσει ενω τωρα μου ειπε ο γιατρος καλυτερα να τις ξεκινησω. Τεσπα ελπιζω να παει καλα και θα δουμε. Ας παρουμε και καλα αποτελεσματα απο τη νιπτ.... @Eva80 τελικα τι σου ειπε ο γιατρος? θα κανετε κι εσεις νιπτ αν ειναι καλη η αυχενικη σας ή θελει επεμβατικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Καλημερα κοριτσια! τι κανετε? ευχομαι ολα καλα! @Louna μου σε καταλαβαινω. Κι εγω Αθηνα μενω και φετος μια με τις φωτιες, την ατελειωτη τοξικη καπνα, την αφορητη ζεστη τοσες ημερες με τους καυσωνες και τον κορονοιο να κανει παρτυ γυρω μας τα εχω παιξει! Κοιτα να εισαι αισιοδοξη οσο μπορεις και να σκεφτεσαι ομορφα πραγματα για το μωρακι σου κι ολα θα πανε καλα!

Εγω απο σημερα αρχισα αντιπηκτικες ενεσεις κατοπιν συστασης αιματολογου που μου βρηκε αυξημενη την πηκτικοτητα λογω κυησης προφανως και θεωρησε οτι ισως ειναι καλυτερα να ξεκινησω ενεσεις περισσοτερο για προφυλαξη λογω ηλικιας, λογω εξωσωματικης αλλα και θεματος με διαβητη κυησης που εχω. Οποτε για καποιο διαστημα θα σφιξω τα δοντια και θα τις κανω...τι να κανω! Ευχομαι μονο να μη παθω τιποτα εγω ή το μωρακι γιατι δεν ειναι και το καλυτερο μου με τις ενεσεις, ειδικα οσο προχωραει η εγκυμοσυνη που 'τσιτωνει' και η κοιλιτσα, αλλα για τα μωρακια μας χαλαλι.....Κανει καμια κοπελα απο εδω αντιπηκτικες ή εχει αναλογη εμπειρια? το περιεργο ειναι οτι στο πρωτο τριμηνο την εβγαλα καθαρη και δεν μου ειχαν δωσει ενω τωρα μου ειπε ο γιατρος καλυτερα να τις ξεκινησω. Τεσπα ελπιζω να παει καλα και θα δουμε. Ας παρουμε και καλα αποτελεσματα απο τη νιπτ.... @Eva80 τελικα τι σου ειπε ο γιατρος? θα κανετε κι εσεις νιπτ αν ειναι καλη η αυχενικη σας ή θελει επεμβατικη?

@Bonbon καλη δυναμη θα πω!!! Καθολου ευκολο να κανεις ενεσεις αλλα απο την αλλη μικρο το κακο… Μακαρι να ναι το μοναδικο σου εμπόδιο. Ολα θα πανε καλα κοριτσάρα μου να μαστε δυνατές 🥰 Αντιπηκτικές δε κανω… Σκεψου πως αυριο μπαινω στη 12 βδομαδα και την αλλη βδομαδα εχω ραντεβου με γιατρο και θα παω παω για αυχενική. Θα σας γραψω οταν θα εχω νεοτερα!!! Καλη δυναμη να εχουμε και ολα θα πανε καλα!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Καλημερα κοριτσια! τι κανετε? ευχομαι ολα καλα! @Louna μου σε καταλαβαινω. Κι εγω Αθηνα μενω και φετος μια με τις φωτιες, την ατελειωτη τοξικη καπνα, την αφορητη ζεστη τοσες ημερες με τους καυσωνες και τον κορονοιο να κανει παρτυ γυρω μας τα εχω παιξει! Κοιτα να εισαι αισιοδοξη οσο μπορεις και να σκεφτεσαι ομορφα πραγματα για το μωρακι σου κι ολα θα πανε καλα!

Εγω απο σημερα αρχισα αντιπηκτικες ενεσεις κατοπιν συστασης αιματολογου που μου βρηκε αυξημενη την πηκτικοτητα λογω κυησης προφανως και θεωρησε οτι ισως ειναι καλυτερα να ξεκινησω ενεσεις περισσοτερο για προφυλαξη λογω ηλικιας, λογω εξωσωματικης αλλα και θεματος με διαβητη κυησης που εχω. Οποτε για καποιο διαστημα θα σφιξω τα δοντια και θα τις κανω...τι να κανω! Ευχομαι μονο να μη παθω τιποτα εγω ή το μωρακι γιατι δεν ειναι και το καλυτερο μου με τις ενεσεις, ειδικα οσο προχωραει η εγκυμοσυνη που 'τσιτωνει' και η κοιλιτσα, αλλα για τα μωρακια μας χαλαλι.....Κανει καμια κοπελα απο εδω αντιπηκτικες ή εχει αναλογη εμπειρια? το περιεργο ειναι οτι στο πρωτο τριμηνο την εβγαλα καθαρη και δεν μου ειχαν δωσει ενω τωρα μου ειπε ο γιατρος καλυτερα να τις ξεκινησω. Τεσπα ελπιζω να παει καλα και θα δουμε. Ας παρουμε και καλα αποτελεσματα απο τη νιπτ.... @Eva80 τελικα τι σου ειπε ο γιατρος? θα κανετε κι εσεις νιπτ αν ειναι καλη η αυχενικη σας ή θελει επεμβατικη?

Εμείς έχουμε γιατρό 30/8 , εκεί θα μας πει τι ακριβώς θα κάνουμε. Σίγουρα λόγω ηλικίας θα προτείνει το καλύτερο. Κι εμείς εννοείται θα ακολουθήσουμε, απλά φοβάμαι την αμνιο.. και θα προτιμούσα νιπτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2021 at 8:47 ΜΜ, ο/η Louna είπε:

@Bonbon καλη δυναμη θα πω!!! Καθολου ευκολο να κανεις ενεσεις αλλα απο την αλλη μικρο το κακο… Μακαρι να ναι το μοναδικο σου εμπόδιο. Ολα θα πανε καλα κοριτσάρα μου να μαστε δυνατές 🥰 Αντιπηκτικές δε κανω… Σκεψου πως αυριο μπαινω στη 12 βδομαδα και την αλλη βδομαδα εχω ραντεβου με γιατρο και θα παω παω για αυχενική. Θα σας γραψω οταν θα εχω νεοτερα!!! Καλη δυναμη να εχουμε και ολα θα πανε καλα!!!🥰🥰🥰

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! θελει υπομονη και δυναμη ειναι η αληθεια....μακαρι τουλαχιστον να πανε ολα καλα! Καλη επιτυχια με την αυχενικη σου ευχομαι, να δειτε ενα υγιες και παιχνιδιαρικο μικρουλι!! Να μας ενημερωσεις οποτε θελεις για τα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2021 at 8:56 ΠΜ, ο/η Eva80 είπε:

Εμείς έχουμε γιατρό 30/8 , εκεί θα μας πει τι ακριβώς θα κάνουμε. Σίγουρα λόγω ηλικίας θα προτείνει το καλύτερο. Κι εμείς εννοείται θα ακολουθήσουμε, απλά φοβάμαι την αμνιο.. και θα προτιμούσα νιπτ

Σε νιωθω, κι εγω τα ιδια. Αλλα θα δεις τι θα σας πει κι ο γιατρος σας. Οπως και να χει το καλυτερο για εμας και τα μωρακια μας θα πρεπει να το κανουμε....Ποτε εχεις με το καλο αυχενικη? Καλη επιτυχια σου ευχομαι και να μας πεις πως πηγε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...