Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Ιούλιος θα έρθει και μαζί του θα μας φέρει χαμόγελα , θαύματα , ζωές....Με αγάπη , αγκαλιές , μπάνια στις ακρογιαλιές θα γεμίσουν οι κοιλιες...


Heart

Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η ntinaki83 είπε:

το παραλογο να σου πω ποιο ειναι οτι το παιδι που μεγαλώνει ειναι του αντρα της και της γκόμενας που ειχε εξωσυζυγικη σχεση μαζι της...και για μην την χωρισει ο αντρας της δεχτηκε να το υιοθετήσει μιας και δεν μπορούσε η ιδια να κανει παιδι... και λεει τετοιες κουβεντες...η μανα μου της ειπε εμενα με νοιάζει να ειναι καλα με την υγεία της η κορη μου και να περναει καλα με τον αντρα της τιποτα αλλο ουτε εγγονια ουτε τιποτα.. λεω γιατι δεν της λες στη χειρότερη να στειλω και εγω τον αντρα μου να το κανει με καμια αλλη? δεν αντεξα απο τα νευρα μου....

Όταν βιώνεις άσχημες καταστάσεις ,όπως πχ η κυρία, ή σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο ή σε γεμίζουν με θυμό. Το να γύρεις προς την σωστή κατεύθυνση είναι και το πιο δύσκολο! Ο άνθρωπος στην τελική πρέπει να χαίρεται με την χαρά του άλλου και να λυπάται με την λύπη του. Κάτι που η ίδια έπρεπε να καταλάβει με αυτά που έζησε και να μην ανοίξει το στόμα της! Όμως έτσι είναι οι άνθρωποι! Γι'αυτό κοίτα να είσαι καλά! Να είσαι ευτυχισμένη και όλα τα άλλα θα έρθουν!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

έχω την τύχη να είμαι σε ένα από τα ελάχιστα ταμεία που είναι εκτός ΕΟΠΥΥ οπότε όχι, δεν πήγα από επιτροπή αλλά μέσω της διαδικασίας που ορίζει το ταμείο στο οποίο υπάγομαι. Όμως σε καμία περίπτωση δεν πήγα ιδιωτικά, τα φάρμακα κοστίζουν αρκετά (ανάλογα φυσικά και τη δόση).

Αν πρόκειται να πας για εξωσωματική η επιτροπή αξίζει τον κόπο γιατί σου δίνουν φάρμακα για 2 προσπάθειες ουσιαστικά. Κ γω δλδ για 2 πήρα κ τελικά τα χρειάστηκα γιατί η πρώτη διέγερση πήγε πολύ μέτρια και έκανα 2η η οποία πήγε σούπερ και από εκεί έκανα κ τη μικρή μου κ έχω κ κατάψυξη. Όμως εγώ ήμουν και 37 στα 38 τότε νομίζω είσαι πιο μικρή σωστα; πάντως το γιατρό τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, δεν θα σε σπρώξει σε εξωσωματική αν δεν είναι απαραίτητο. Ακόμα κ σε εμάς έδωσε αρκετό χρόνο πριν μας προχωρησει επειδή δεν είχαμε κάποιο θέμα κ τελικά πήγαμε ως ανεξήγητη... για μένα αξίζει να κάνεις ένα αναγνωριστικό ραντεβού! ο άνθρωπος δίνει λύσεις και είναι πάντα ευγενής κ ανθρώπινος χωρίς να κοιτάει το κέρδος. Όσες κοπέλες πήγαν από εδώ (είτε από μένα είτε από μόνες τους) λένε το ίδιο...

ΓΙα τις τιμές που έγραψα πιο πάνω κρατάω μια επιφύλαξη επειδή άλλαξε κέντρο αλλά επειδή ιασώ / μητέρα είναι παρόμοια θεωρώ ότι πάνω κάτω αυτά ειναι!

Ναι είμαι 28 , 34 ο συντροφος....προσπαθούμε 2 μισή χρόνια , σαλπιγγογραφια , ορμονολογικες Μια χαρά , σπέρμα ( αυτό μας είπανε) ότι είναι τούρμπο!! Σε εξειδικευμένο κέντρο το κάναμε... Λες να έγινε κάποιο λάθος;;; Μας είπε ο γιατρός να προσπαθήσουμε 2-3 μήνες τώρα το καλοκαίρι κι από Σεπτέμβρη βλέπουμε...Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα σου!! Θα τον επισκεφθώ για τρίτη γνώμη !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Έβαλα ταμπον και μπήκα λίγο θάλασσα για να μην χαλασω κ το 3 μέρο μας ρε γαμωτο 😔 αν και ο σύντροφος μου βλεπει πως δεν είμαι όπως χθες. 

Εχω ξενερωσει τόσο πολυ. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά. Εγώ τη τελευταία φορά δεν είχα ροή. Πήρα το φεμαρα για Ωορηξια έγινε νωρίτερα δεν το περιμεναμε κ τωρα ξαφνικά περιοδος. 

Θα δείξουν οι ορμονικές την Δευτέρα. 

Ενημέρωσε την γραμματέα του γιατρου να ενημερώσει πως μου ήρθε περιοδος . 

Κανονικά. Και βλέπουμε. 

Εγώ λέω να σταματήσεις για λίγο να παίρνεις χάπια ...τα έχεις πάρει πολλές φορές!! Να δείτε τις ορμόνες και όλα θα φτιάξουν!! Κάνε και μπάνιο!! Περάστε ωραία και από Δευτέρα ξεκινά με ηρεμία εξετάσεις και δες με λογική τι θα κάνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Εχω περιοδο . Είναι η κανονική περιοδος αυτή γιατί την προηγουμενη φορά που μου ήρθε μετά τη σαλπιγγογραφια αν θυμάστε δεν είχα ροή είχα κομμάτια και υπέφερα.... Κ έγινε κ αυτό. Τι να πω. 

Εχω πολυκυστικο συνδρομο. Μπορεί όντως να μην ήταν να έρθει περιοδος. Είχα παρει προγεστερονη πριν μέρες για να έρθει περιοδος. 

Γιατί δεν μου ερχόταν. Με οδηγίες γιατρου πάντα. 

Κορίτσια εχω ξενερωσει.... 

Μην ξενερώνεις , απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο γιατρός σου είπε ότι έσπασε το ωάριο...εμένα όταν σπάει κοντά στην μέρα του υπερήχου μου λέει το καταλαβαίνει από εν υγρό που φαίνεται ( κάπως έτσι) θέλω να πω φαίνεται απ' ότι έχω καταλάβει!! Άρα αφού σου είπε έσπασε ωάριο που σημαίνει ότι κάπως το είδε πως τώρα έχεις περίοδο , μετά από 14-16 μέρες έχουμε περίοδο μετά από ωορρηξία!! Κατάλαβες ; Γιατί έτσι όπως τα έγραψα λίγο χλωμό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Μην ξενερώνεις , απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο γιατρός σου είπε ότι έσπασε το ωάριο...εμένα όταν σπάει κοντά στην μέρα του υπερήχου μου λέει το καταλαβαίνει από εν υγρό που φαίνεται ( κάπως έτσι) θέλω να πω φαίνεται απ' ότι έχω καταλάβει!! Άρα αφού σου είπε έσπασε ωάριο που σημαίνει ότι κάπως το είδε πως τώρα έχεις περίοδο , μετά από 14-16 μέρες έχουμε περίοδο μετά από ωορρηξία!! Κατάλαβες ; Γιατί έτσι όπως τα έγραψα λίγο χλωμό

Χαχαχαχα κατάλαβα τι λες. Κ εγώ αυτήν απορία έχω κ μάλιστα είχα αίμα κ Κυριακή βράδυ κ Δευτέρα. Κ πεμπτη κ χθες ήρθε κανονικά. 

Αλλά!!!! Πριν 16 μερες που είχα περίοδο δεν είχα καθόλου ροή καθόλου ροή. Μόνο κομμάτια μαυρα. Κ πίστευα απλά πως ισως ήταν από την σαλπιγγογραφια  ο γιατρος βρε κορίτσια είπε πως κάτι πηγε στραβα λόγω ορμονών. Μην ξεχνάνε το πολυκυστικο μου συνδρομο. 

Αμηνορροια . Παίρνω χάπια να έχω περιοδο. Λίγα οιστρογονα πολλα ανδρογυνο χαμηλή προγεστερονη. 

Όλα αυτά προσπαθει να φτιάξει. 

Μετα το μήνα της σαλπιγγογραφιας που τα αφησα όλα στην τυχη τους συνέβη όλο αυτό. 

Γιατί εκείνο το μήνα δεν πήρα χάπια για Ωορηξια με αποτέλεσμα να μην έρθει και περιοδος κ να αναγκαστώ να πάρω προγεστερονη. 

Τεσπα..... Ζαλάδα έγινα βρε κορίτσια   ... 

Τι σας φορτιζω.. Αδιαθετησα παντως. Τώρα άλλαξα εντάξει έκανα μπανακι όλη μέρα. Απλά τώρα δεν άντεχα άλλο με ταμπον κ τα έβγαλα όλα... 

Με τον συντροφο μου το συζητήσαμε κ εδώ λίγο κ είπαμε τέρμα το πεδεμα μαζευόμαστε λίγο δυο μήνες κ από Σεπτέμβρη ξεκινάμε να πάμε για εξωσωματική. 

Ήδη τρεχουμε το θέμα των οικονομικών να προσπαθήσουμε να μαζέψουμε λίγα λεφτά. Έψαξα κ μια ασφάλεια υγείας κλπ. Κ είπαμε τέλος αυτός ο πανικος κάθε μήνα. 

Θα πάμε να πάρουμε κανα δυο γνωμες κ σε όποιον νοιώθω πιο καλά θα παω για εξωσωματική. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Εγώ λέω να σταματήσεις για λίγο να παίρνεις χάπια ...τα έχεις πάρει πολλές φορές!! Να δείτε τις ορμόνες και όλα θα φτιάξουν!! Κάνε και μπάνιο!! Περάστε ωραία και από Δευτέρα ξεκινά με ηρεμία εξετάσεις και δες με λογική τι θα κάνεις...

Εχω μια απορία, 

Αν είχα κάτι άλλο πχ οινομυωμα η πολυποδα η κάτι κάτι άλλο δεν ξέρω τι δεν θα φαινόταν;

Εννοώ κάνω τόσους υπερήχους έκανα κ σαλπιγγογραφια κ γενικά δεν πονάω στην περιοδο κ δεν εχω πολλη ροή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Χαχαχαχα κατάλαβα τι λες. Κ εγώ αυτήν απορία έχω κ μάλιστα είχα αίμα κ Κυριακή βράδυ κ Δευτέρα. Κ πεμπτη κ χθες ήρθε κανονικά. 

Αλλά!!!! Πριν 16 μερες που είχα περίοδο δεν είχα καθόλου ροή καθόλου ροή. Μόνο κομμάτια μαυρα. Κ πίστευα απλά πως ισως ήταν από την σαλπιγγογραφια  ο γιατρος βρε κορίτσια είπε πως κάτι πηγε στραβα λόγω ορμονών. Μην ξεχνάνε το πολυκυστικο μου συνδρομο. 

Αμηνορροια . Παίρνω χάπια να έχω περιοδο. Λίγα οιστρογονα πολλα ανδρογυνο χαμηλή προγεστερονη. 

Όλα αυτά προσπαθει να φτιάξει. 

Μετα το μήνα της σαλπιγγογραφιας που τα αφησα όλα στην τυχη τους συνέβη όλο αυτό. 

Γιατί εκείνο το μήνα δεν πήρα χάπια για Ωορηξια με αποτέλεσμα να μην έρθει και περιοδος κ να αναγκαστώ να πάρω προγεστερονη. 

Τεσπα..... Ζαλάδα έγινα βρε κορίτσια   ... 

Τι σας φορτιζω.. Αδιαθετησα παντως. Τώρα άλλαξα εντάξει έκανα μπανακι όλη μέρα. Απλά τώρα δεν άντεχα άλλο με ταμπον κ τα έβγαλα όλα... 

Με τον συντροφο μου το συζητήσαμε κ εδώ λίγο κ είπαμε τέρμα το πεδεμα μαζευόμαστε λίγο δυο μήνες κ από Σεπτέμβρη ξεκινάμε να πάμε για εξωσωματική. 

Ήδη τρεχουμε το θέμα των οικονομικών να προσπαθήσουμε να μαζέψουμε λίγα λεφτά. Έψαξα κ μια ασφάλεια υγείας κλπ. Κ είπαμε τέλος αυτός ο πανικος κάθε μήνα. 

Θα πάμε να πάρουμε κανα δυο γνωμες κ σε όποιον νοιώθω πιο καλά θα παω για εξωσωματική. 

 

Συμφωνώ απόλυτα να ηρεμήσετε λίγο και βλέπετε , να φτιάξεις τις ορμόνες σου και όλα θα είναι καλά!! Δε μας ζαλίζεις!! Όλες εδώ έχουμε το θέμα μας και είμαστε εδώ να το συζητάμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Εχω μια απορία, 

Αν είχα κάτι άλλο πχ οινομυωμα η πολυποδα η κάτι κάτι άλλο δεν ξέρω τι δεν θα φαινόταν;

Εννοώ κάνω τόσους υπερήχους έκανα κ σαλπιγγογραφια κ γενικά δεν πονάω στην περιοδο κ δεν εχω πολλη ροή. 

Δεν το ξέρω αυτό , υποθέτω πως η υστεροσκοπηση τα δείχνει όλα όλα ολα , γιατί είναι επέμβαση....τώρα μπορεί να λέω και βλακεία!! Και με μια σαλπιγγογραφια να είσαι οκ... Πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε πριν την εξωσωματική ( αν πάμε προς τα εκεί) θέλει να κάνουμε υστεροσκοπηση για μεγαλύτερη σιγουριά!! Τώρα μπορεί να το είπε γιατί θέλει να πάρει το 600€.... Θα πάω κι αλλού , αν και είμαι ευχαριστημένη μαζί του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Εχω μια απορία, 

Αν είχα κάτι άλλο πχ οινομυωμα η πολυποδα η κάτι κάτι άλλο δεν ξέρω τι δεν θα φαινόταν;

Εννοώ κάνω τόσους υπερήχους έκανα κ σαλπιγγογραφια κ γενικά δεν πονάω στην περιοδο κ δεν εχω πολλη ροή. 

Η Σαλπιγγογραφια δείχνει τις σάλπιγγες και την διαβατοτητα τους.Δεν είναι απόλυτο ότι θα δείξει οινομυωμα ή πολύποδα.

Η κατάσταση της μήτρας φαίνεται στην υστεροσκοπηση που είτε είναι διαγνωστική (για να δουν ΑΝ υπάρχει κάτι) είτε επεμβατική (αφαιρέση πχ οινομυωματος,πολύποδα ή συμφύσεων)

Και εγώ είχα καθαρή σαλπιγγογραφια κ μετά από δυο διεγέρσεις (είμαι με εξωσωματική) εμφανίστηκε ένα μικρό οινομυωμα όπου αφαιρέθηκε, το οποίο μέσα σε έναμιση μήνα ο ένας γιατρός δεν το ανέφερε καν κ ένας δεύτερος το είδε στον υπερηχο.

Το είχα κ δεν το είδε ο πρώτος;Προέκυψε μέσα σε ενάμιση μήνα;Δεν ξέρω..

Καποιοι γιατροί ζητάνε υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματική για να είναι σίγουροι κάποιοι την ζητάνε μετά από αποτυχία εμφύτευσης ή αποβολή.

Πριν από σπερματέγχυση το σύνηθες κ το σωστό για μένα είναι να ζητάνε σαλπιγγογραφια και σπερματοδιαγραμμα.

Στις πολυκυστικες μπερδεύεται λίγο το θέμα επειδή δεν υπάρχει σταθερός κύκλος όποτε τώρα συνδυαστικά με την σαλπιγγογραφια προφανώς πρόκειται για διαταραχή του κύκλου.

Οπως κ να έχει αν επιμείνει η διαταραχή η αν έχεις αμφιβολίες να πας για υπερηχο να ηρεμήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Heart είπε:

Εγώ λέω να σταματήσεις για λίγο να παίρνεις χάπια ...τα έχεις πάρει πολλές φορές!! Να δείτε τις ορμόνες και όλα θα φτιάξουν!! Κάνε και μπάνιο!! Περάστε ωραία και από Δευτέρα ξεκινά με ηρεμία εξετάσεις και δες με λογική τι θα κάνεις...

Τα φεμαρα και η κλομιφαινη λένε ότι λεπτένουν το ενδομήτριο για το μήνα που τα παίρνεις.
Εμενα σε τροποποιημένο φυσικό που πηρα φεμαρα και λίγες μονάδες ενέσεων ο γιατρός ήθελε να γίνει κατάψυξη εμβρύου κ εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο ώστε να μην είναι λεπτό το ενδομήτριο 

Μήπως φεμαρα μαζί με σαλπιγγογραφια προκάλεσαν την διαταραχή στον κύκλο σου; 
Ιδεες ρίχνω για να ηρεμήσεις λίγο κ να περάσεις όμορφα το τριήμερο σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Δεν το ξέρω αυτό , υποθέτω πως η υστεροσκοπηση τα δείχνει όλα όλα ολα , γιατί είναι επέμβαση....τώρα μπορεί να λέω και βλακεία!! Και με μια σαλπιγγογραφια να είσαι οκ... Πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε πριν την εξωσωματική ( αν πάμε προς τα εκεί) θέλει να κάνουμε υστεροσκοπηση για μεγαλύτερη σιγουριά!! Τώρα μπορεί να το είπε γιατί θέλει να πάρει το 600€.... Θα πάω κι αλλού , αν και είμαι ευχαριστημένη μαζί του!!

Δεν ζητάνε όλοι παρα πολλα πραγματα πριν την εξωσωματική... Εξαρτάται εχω καταλάβει από το ιστορικό κλπ του κάθε ζευγαριού.... 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο αλήθεια! 

Μου ήρθε χθες σημείωσα ημερομηνία κ τέλος... 2/7 τελευταία περιοδος κ ότι προκυψει από κει και περα. Ότι μου πει ο γιατρός που με παρακολουθεί ήδη. 

Περνάω άσχημα παντως. Εχω παθει και Αλωπεκια στα μαλλιά από τα ανδρογονα. Μεγάλο θέμα με τις ορμόνες. Γι αυτό και μας προτεινε εξωσωματική. 

Για να ηρεμησω από όλα αυτά. Προχθές έκανα ενεσεις κορτιζονης στο δερματολόγο στο κεφάλι μου... Αρχισα παλι ενέσιμη θεραπεία. 

Κ όλο αυτό λόγω ορμονών

Τελικά τα αντισυλληπτικά τόσα χρόνια είχαν καλυψει πολλα θέματα. Κ ποτε δεν πίστευα ότι θα παθαινα όλα αυτά με την διακοπή. 

Αλλά να... Κουράστηκα να προγραμματιζω επαφές. Κουράστηκα να τρέχω πανικόβλητη δυο ωρες δρόμο Αθήνα κ άλλες δυο πισω για έναν υπέρηχο για ένα τσεκ για μια έγχυση για οτιδήποτε. Κ να μην έχει ουσία κάθε μήνα να ακουω τον επόμενο. 

Εξωσωματική θα Ακολουθησω από επιλογή. Ο γιατρός μου είπε πιστευω θα μείνεις συντομα έγκυος απλά ταλαιπωρησε λιγάκι. Αν θες να το κάνεις πιο άμεσο κ γρήγορο προχωραμε για εξωσωματική. Θα το συζήτησουμε στο ιατρείο μια μέρα μου είπε. 

Αλλά επιλέγω αυτόν τον δρόμο γιατι ο άλλος με έχει χαρακώσει ηδη μέσα σε έξι μήνες. 

Κ σκεφτείτε είμαι κ λογοθεραπευτρια κ δουλευω όλη μέρα με μικρά παιδάκια. Κ κάθε φορά γυρίζω στην δουλεια κ κανω διάφορες σκέψεις..... Πφφφ.... 

Βέβαια χθες που Συνηδειτοποιησα τι θα κάνω έπαθα ένα σοκ του τυπου που παω πως παω αν θα τα καταφέρω κ πως θα τα βγάλουμε περα.... Είμαστε μόνοι μας σε όλο αυτό. Εγώ 29 ο συντροφος μου 27 . Δεν ξέρει κάνεις τίποτα είμαστε μόνοι σε όλα   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!να σε ρωτήσω κάτι?σου είπε να μην προσπαθείς για παιδάκι 6 μήνες μετα το εμβόλιο οποιο και αν είναι αυτό?ξέρω ότι οι γιατροί έχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ τους αλλά τόσο μεγάλο διάστημα δεν έχω ξανακουσει από κανέναν..αυτό βασικά που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αυτό το εμβόλιο δεν είναι μια φορά και τέλος, λογικά θα επαναλαμβάνεται σαν της γρίπης άρα κάθε φορά μισό χρόνο αποχή?καηκαμε...

Και εγώ απόρησα γιατί έχω ακούσει τις εξής απόψεις :

-Ναι καντο. Και εφόσον ο ΠΟΥ έδωσε έγκριση για έγκυες κ θηλάζουσες μου ακούγεται κ λογικό.

-Ναι καντο αλλά μην κανείς προσπάθεια ανάμεσα στις δυο δόσεις του εμβολίου. Επίσης μου ακούγεται λογικό λόγω περισσότερο υψηλού πυρετού που επηρεάζει πχ το σπερμα ιδιαίτερα.

-Οχι μην το κανείς αν είσαι σε προσπάθεια και αν το κανείς περίμενε 3 μήνες.Αν η ηλικία είναι σύμμαχος δεκτό.

Αλλα για 6 μήνες αποχή δεν το έχω ακούσει.

Το σίγουρο είναι ότι κανένας γιατρός δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση με αποτέλεσμα όλη η ευθύνη να πέφτει σε εμάς κ την επιλογή μας.

Προσωπικά ο φόβος μη με βρει ο COVID ουσα έγκυος υπερτερεί και με έκανε να επιλέξω να το κάνω κ ας μη προσπαθήσω ανάμεσα στις δυο δόσεις.Και ας μην έχω την ηλικία σύμμαχο.

Παντα μιλάω για pzifer & Moderna εμβόλια.

Όπως και να έχει είναι επιλογή της κάθε γυναίκας κ του κάθε ζευγαριού πως θα κινηθεί.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Δεν ζητάνε όλοι παρα πολλα πραγματα πριν την εξωσωματική... Εξαρτάται εχω καταλάβει από το ιστορικό κλπ του κάθε ζευγαριού.... 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο αλήθεια! 

Μου ήρθε χθες σημείωσα ημερομηνία κ τέλος... 2/7 τελευταία περιοδος κ ότι προκυψει από κει και περα. Ότι μου πει ο γιατρός που με παρακολουθεί ήδη. 

Περνάω άσχημα παντως. Εχω παθει και Αλωπεκια στα μαλλιά από τα ανδρογονα. Μεγάλο θέμα με τις ορμόνες. Γι αυτό και μας προτεινε εξωσωματική. 

Για να ηρεμησω από όλα αυτά. Προχθές έκανα ενεσεις κορτιζονης στο δερματολόγο στο κεφάλι μου... Αρχισα παλι ενέσιμη θεραπεία. 

Κ όλο αυτό λόγω ορμονών

Τελικά τα αντισυλληπτικά τόσα χρόνια είχαν καλυψει πολλα θέματα. Κ ποτε δεν πίστευα ότι θα παθαινα όλα αυτά με την διακοπή. 

Αλλά να... Κουράστηκα να προγραμματιζω επαφές. Κουράστηκα να τρέχω πανικόβλητη δυο ωρες δρόμο Αθήνα κ άλλες δυο πισω για έναν υπέρηχο για ένα τσεκ για μια έγχυση για οτιδήποτε. Κ να μην έχει ουσία κάθε μήνα να ακουω τον επόμενο. 

Εξωσωματική θα Ακολουθησω από επιλογή. Ο γιατρός μου είπε πιστευω θα μείνεις συντομα έγκυος απλά ταλαιπωρησε λιγάκι. Αν θες να το κάνεις πιο άμεσο κ γρήγορο προχωραμε για εξωσωματική. Θα το συζήτησουμε στο ιατρείο μια μέρα μου είπε. 

Αλλά επιλέγω αυτόν τον δρόμο γιατι ο άλλος με έχει χαρακώσει ηδη μέσα σε έξι μήνες. 

Κ σκεφτείτε είμαι κ λογοθεραπευτρια κ δουλευω όλη μέρα με μικρά παιδάκια. Κ κάθε φορά γυρίζω στην δουλεια κ κανω διάφορες σκέψεις..... Πφφφ.... 

Βέβαια χθες που Συνηδειτοποιησα τι θα κάνω έπαθα ένα σοκ του τυπου που παω πως παω αν θα τα καταφέρω κ πως θα τα βγάλουμε περα.... Είμαστε μόνοι μας σε όλο αυτό. Εγώ 29 ο συντροφος μου 27 . Δεν ξέρει κάνεις τίποτα είμαστε μόνοι σε όλα   

Μην απογοητεύεσαι κορίτσι μου!! Να το συζητήσετε με τους γονείς σας!! Να νιώσετε κάποιον δίπλα σας!! Για αυτό είναι η οικογένεια.... Πρέπει να ηρεμήσετε και μάλλον πρέπει να φτιάξεις πρώτα τις ορμόνες σου και ύστερα να πας παρακάτω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Και εγώ απόρησα γιατί έχω ακούσει τις εξής απόψεις :

-Ναι καντο. Και εφόσον ο ΠΟΥ έδωσε έγκριση για έγκυες κ θηλάζουσες μου ακούγεται κ λογικό.

-Ναι καντο αλλά μην κανείς προσπάθεια ανάμεσα στις δυο δόσεις του εμβολίου. Επίσης μου ακούγεται λογικό λόγω περισσότερο υψηλού πυρετού που επηρεάζει πχ το σπερμα ιδιαίτερα.

-Οχι μην το κανείς αν είσαι σε προσπάθεια και αν το κανείς περίμενε 3 μήνες.Αν η ηλικία είναι σύμμαχος δεκτό.

Αλλα για 6 μήνες αποχή δεν το έχω ακούσει.

Το σίγουρο είναι ότι κανένας γιατρός δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση με αποτέλεσμα όλη η ευθύνη να πέφτει σε εμάς κ την επιλογή μας.

Προσωπικά ο φόβος μη με βρει ο COVID ουσα έγκυος υπερτερεί και με έκανε να επιλέξω να το κάνω κ ας μη προσπαθήσω ανάμεσα στις δυο δόσεις.Και ας μην έχω την ηλικία σύμμαχο.

Παντα μιλάω για pzifer & Moderna εμβόλια.

Όπως και να έχει είναι επιλογή της κάθε γυναίκας κ του κάθε ζευγαριού πως θα κινηθεί.

 

Συμφωνώ σε όλα...εμάς μας είπε αποχή ανάμεσα στις δόσεις!! Θα δούμε πως θα πάει ο Ιούλιος κι αν έρθει περίοδος θα πάμε να το κάνουμε και θα χάσουμε τον Αύγουστο που έτσι κι αλλιώς θα κάνουμε ελληνικό καλοκαίρι με το σόι , οπότε θα χάσουμε γόνιμες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Δεν ζητάνε όλοι παρα πολλα πραγματα πριν την εξωσωματική... Εξαρτάται εχω καταλάβει από το ιστορικό κλπ του κάθε ζευγαριού.... 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο αλήθεια! 

Μου ήρθε χθες σημείωσα ημερομηνία κ τέλος... 2/7 τελευταία περιοδος κ ότι προκυψει από κει και περα. Ότι μου πει ο γιατρός που με παρακολουθεί ήδη. 

Περνάω άσχημα παντως. Εχω παθει και Αλωπεκια στα μαλλιά από τα ανδρογονα. Μεγάλο θέμα με τις ορμόνες. Γι αυτό και μας προτεινε εξωσωματική. 

Για να ηρεμησω από όλα αυτά. Προχθές έκανα ενεσεις κορτιζονης στο δερματολόγο στο κεφάλι μου... Αρχισα παλι ενέσιμη θεραπεία. 

Κ όλο αυτό λόγω ορμονών

Τελικά τα αντισυλληπτικά τόσα χρόνια είχαν καλυψει πολλα θέματα. Κ ποτε δεν πίστευα ότι θα παθαινα όλα αυτά με την διακοπή. 

Αλλά να... Κουράστηκα να προγραμματιζω επαφές. Κουράστηκα να τρέχω πανικόβλητη δυο ωρες δρόμο Αθήνα κ άλλες δυο πισω για έναν υπέρηχο για ένα τσεκ για μια έγχυση για οτιδήποτε. Κ να μην έχει ουσία κάθε μήνα να ακουω τον επόμενο. 

Εξωσωματική θα Ακολουθησω από επιλογή. Ο γιατρός μου είπε πιστευω θα μείνεις συντομα έγκυος απλά ταλαιπωρησε λιγάκι. Αν θες να το κάνεις πιο άμεσο κ γρήγορο προχωραμε για εξωσωματική. Θα το συζήτησουμε στο ιατρείο μια μέρα μου είπε. 

Αλλά επιλέγω αυτόν τον δρόμο γιατι ο άλλος με έχει χαρακώσει ηδη μέσα σε έξι μήνες. 

Κ σκεφτείτε είμαι κ λογοθεραπευτρια κ δουλευω όλη μέρα με μικρά παιδάκια. Κ κάθε φορά γυρίζω στην δουλεια κ κανω διάφορες σκέψεις..... Πφφφ.... 

Βέβαια χθες που Συνηδειτοποιησα τι θα κάνω έπαθα ένα σοκ του τυπου που παω πως παω αν θα τα καταφέρω κ πως θα τα βγάλουμε περα.... Είμαστε μόνοι μας σε όλο αυτό. Εγώ 29 ο συντροφος μου 27 . Δεν ξέρει κάνεις τίποτα είμαστε μόνοι σε όλα   

Έχεις κουραστεί πολύ και έχεις δίκιο!Ολα τα δικιά του κόσμου έχεις!

Επειδη έχεις την ηλικία σύμμαχο και αν υπάρχει κ εμπιστοσύνη στον γιατρό σου κάνε μια παύση, άδειασε το κεφάλι σου, χαλάρωσε με τον σύντροφο σου ,μαζευτε τις δυνάμεις σας και ξανά μπείτε στον αγώνα όταν θα νιώσεις να πατάς γερή στα πόδια σου

Γιατι κ η εξωσωματική ,είτε έρθει σύντομα το θαύμα είτε αργότερα είναι μαραθώνιος!

Και σου εύχομαι πολύ γρήγορα και χωρίς «απώλειες» να κερδίσετε κ την μάχη κ το πόλεμο με ένα / δυο όσα έρθουν γερά μωρά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Και εγώ απόρησα γιατί έχω ακούσει τις εξής απόψεις :

-Ναι καντο. Και εφόσον ο ΠΟΥ έδωσε έγκριση για έγκυες κ θηλάζουσες μου ακούγεται κ λογικό.

-Ναι καντο αλλά μην κανείς προσπάθεια ανάμεσα στις δυο δόσεις του εμβολίου. Επίσης μου ακούγεται λογικό λόγω περισσότερο υψηλού πυρετού που επηρεάζει πχ το σπερμα ιδιαίτερα.

-Οχι μην το κανείς αν είσαι σε προσπάθεια και αν το κανείς περίμενε 3 μήνες.Αν η ηλικία είναι σύμμαχος δεκτό.

Αλλα για 6 μήνες αποχή δεν το έχω ακούσει.

Το σίγουρο είναι ότι κανένας γιατρός δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση με αποτέλεσμα όλη η ευθύνη να πέφτει σε εμάς κ την επιλογή μας.

Προσωπικά ο φόβος μη με βρει ο COVID ουσα έγκυος υπερτερεί και με έκανε να επιλέξω να το κάνω κ ας μη προσπαθήσω ανάμεσα στις δυο δόσεις.Και ας μην έχω την ηλικία σύμμαχο.

Παντα μιλάω για pzifer & Moderna εμβόλια.

Όπως και να έχει είναι επιλογή της κάθε γυναίκας κ του κάθε ζευγαριού πως θα κινηθεί.

 

Εγώ νομίζω είχα λάθος timing γιατι όταν ήρθε η σειρά μου ήμουν ακριβώς μετά την απόξεση με αντιβιωσεις αντιφλεγμονώδη κλπ και μου είπαν οι γιατροί ότι δεν είμαι για εμβόλια τη δεδομένη στιγμή και μόλις είπα στον γιατρό μου ότι προχωράω γρήγορα σε επόμενη έμβρυομεταφορά μου είπε να μην το κάνω επειδή δεν έχουν ακόμα αρκετά δεδομένα καλύτερα θα ήταν να περάσει κανενα διμηνο..τώρα να σου πω την αλήθεια δεν τον ξανά ρώτησα αν άλλαξε γνώμη με τα νέα δεδομένα που δόθηκαν και κάνουν και οι έγκυες γιατί τη Δευτέρα ξεκινάω τα χάπια οιστραδιόλης και δεν θέλω ανάμεσα σε χάπια και ενέσεις να κάνω και αυτό ή να έχω κανέναν πυρετό..αν προσπαθούσα φυσιολογικά θα το έκανα νομίζω τώρα με όλα αυτά τα σκ@τα που παίρνουμε δεν θέλω..έτσι το σκέφτομαι εγώ δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό φυσικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Εγώ νομίζω είχα λάθος timing γιατι όταν ήρθε η σειρά μου ήμουν ακριβώς μετά την απόξεση με αντιβιωσεις αντιφλεγμονώδη κλπ και μου είπαν οι γιατροί ότι δεν είμαι για εμβόλια τη δεδομένη στιγμή και μόλις είπα στον γιατρό μου ότι προχωράω γρήγορα σε επόμενη έμβρυομεταφορά μου είπε να μην το κάνω επειδή δεν έχουν ακόμα αρκετά δεδομένα καλύτερα θα ήταν να περάσει κανενα διμηνο..τώρα να σου πω την αλήθεια δεν τον ξανά ρώτησα αν άλλαξε γνώμη με τα νέα δεδομένα που δόθηκαν και κάνουν και οι έγκυες γιατί τη Δευτέρα ξεκινάω τα χάπια οιστραδιόλης και δεν θέλω ανάμεσα σε χάπια και ενέσεις να κάνω και αυτό ή να έχω κανέναν πυρετό..αν προσπαθούσα φυσιολογικά θα το έκανα νομίζω τώρα με όλα αυτά τα σκ@τα που παίρνουμε δεν θέλω..έτσι το σκέφτομαι εγώ δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό φυσικά..

Και εγώ όταν ήρθε η σειρά μου ξεκινούσα διαδικασία υστεροσκοπησης ήταν κ το Άστρα αρχικά μοναδική επιλόγη όποτε δεν το έκανα.

μετα την υστεροσκοπηση θα ξεκινούσα διέγερση κ ο γιατρός αλλά κ η λογική μου ειπαμε να μην μπλέξουμε όλα τα φάρμακα μαζί.

Ομως προέκυψε μικρόβιο στο σπερμα όποτε αναβάλλαμε την διέγερση για Σεπτέμβριο (κλείνει το κέντρο Αύγουστο).

Άνοιξε κ η πλατφόρμα για επιλογή εμβολίου κ είπα βουρ γιατί μια ανασφάλεια την ένιωθα που ήμουν ανεμβολίαστη.

Στην θέση σου το ίδιο θα έκανα.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Δεν ζητάνε όλοι παρα πολλα πραγματα πριν την εξωσωματική... Εξαρτάται εχω καταλάβει από το ιστορικό κλπ του κάθε ζευγαριού.... 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο αλήθεια! 

Μου ήρθε χθες σημείωσα ημερομηνία κ τέλος... 2/7 τελευταία περιοδος κ ότι προκυψει από κει και περα. Ότι μου πει ο γιατρός που με παρακολουθεί ήδη. 

Περνάω άσχημα παντως. Εχω παθει και Αλωπεκια στα μαλλιά από τα ανδρογονα. Μεγάλο θέμα με τις ορμόνες. Γι αυτό και μας προτεινε εξωσωματική. 

Για να ηρεμησω από όλα αυτά. Προχθές έκανα ενεσεις κορτιζονης στο δερματολόγο στο κεφάλι μου... Αρχισα παλι ενέσιμη θεραπεία. 

Κ όλο αυτό λόγω ορμονών

Τελικά τα αντισυλληπτικά τόσα χρόνια είχαν καλυψει πολλα θέματα. Κ ποτε δεν πίστευα ότι θα παθαινα όλα αυτά με την διακοπή. 

Αλλά να... Κουράστηκα να προγραμματιζω επαφές. Κουράστηκα να τρέχω πανικόβλητη δυο ωρες δρόμο Αθήνα κ άλλες δυο πισω για έναν υπέρηχο για ένα τσεκ για μια έγχυση για οτιδήποτε. Κ να μην έχει ουσία κάθε μήνα να ακουω τον επόμενο. 

Εξωσωματική θα Ακολουθησω από επιλογή. Ο γιατρός μου είπε πιστευω θα μείνεις συντομα έγκυος απλά ταλαιπωρησε λιγάκι. Αν θες να το κάνεις πιο άμεσο κ γρήγορο προχωραμε για εξωσωματική. Θα το συζήτησουμε στο ιατρείο μια μέρα μου είπε. 

Αλλά επιλέγω αυτόν τον δρόμο γιατι ο άλλος με έχει χαρακώσει ηδη μέσα σε έξι μήνες. 

Κ σκεφτείτε είμαι κ λογοθεραπευτρια κ δουλευω όλη μέρα με μικρά παιδάκια. Κ κάθε φορά γυρίζω στην δουλεια κ κανω διάφορες σκέψεις..... Πφφφ.... 

Βέβαια χθες που Συνηδειτοποιησα τι θα κάνω έπαθα ένα σοκ του τυπου που παω πως παω αν θα τα καταφέρω κ πως θα τα βγάλουμε περα.... Είμαστε μόνοι μας σε όλο αυτό. Εγώ 29 ο συντροφος μου 27 . Δεν ξέρει κάνεις τίποτα είμαστε μόνοι σε όλα   

Κορίτσι μου κοιτά να ηρεμήσεις όσο γίνεται απ όλα αυτά και να χαλαρώσεις…και αφού το πήρατε απόφαση από Σεπτέμβρη ξεκινατε με αισιοδοξία και δύναμη! Ξεκουραστείτε όμως, αδειάστε το μυαλό σας γιατί μαζεύτηκαν πολλά..Προέχει η υγεία και η ψυχική μας ηρεμία..

Και γώ στην ίδια φάση είμαι όσον αφορά την εξωσωματική…που πάω και πως θα τα βγάλουμε πέρα..Από τις οικογένειες δεν ξέρει κανεις τπτ για να μην τους στεναχωρούμε, όποτε και προχωραμε μόνοι..Είχαμε και σχέδια φέτος να φτιάξουμε το σπίτι που πήραμε αλλά όλα θα τα αφήσουμε για λίγο πίσω γιατί δυστυχως δεν γίνεται διαφορετικά..

Θα τα καταφέρουμε όμως!!! Έτσι δεν είναι;; Όλες μας θα τα καταφέρουμε!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Και εγώ όταν ήρθε η σειρά μου ξεκινούσα διαδικασία υστεροσκοπησης ήταν κ το Άστρα αρχικά μοναδική επιλόγη όποτε δεν το έκανα.

μετα την υστεροσκοπηση θα ξεκινούσα διέγερση κ ο γιατρός αλλά κ η λογική μου ειπαμε να μην μπλέξουμε όλα τα φάρμακα μαζί.

Ομως προέκυψε μικρόβιο στο σπερμα όποτε αναβάλλαμε την διέγερση για Σεπτέμβριο (κλείνει το κέντρο Αύγουστο).

Άνοιξε κ η πλατφόρμα για επιλογή εμβολίου κ είπα βουρ γιατί μια ανασφάλεια την ένιωθα που ήμουν ανεμβολίαστη.

Στην θέση σου το ίδιο θα έκανα.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι❤️

αχ έχεις δικιο και εγώ την έχω την ανασφάλεια αλλά κρίνουμε σωστά πιστεύω ανάλογα τη φάση που βρισκόμαστε και αποφασίζουμε..σ ευχαριστώ πάρα πολύ να σαι καλά κορίτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Έχεις κουραστεί πολύ και έχεις δίκιο!Ολα τα δικιά του κόσμου έχεις!

Επειδη έχεις την ηλικία σύμμαχο και αν υπάρχει κ εμπιστοσύνη στον γιατρό σου κάνε μια παύση, άδειασε το κεφάλι σου, χαλάρωσε με τον σύντροφο σου ,μαζευτε τις δυνάμεις σας και ξανά μπείτε στον αγώνα όταν θα νιώσεις να πατάς γερή στα πόδια σου

Γιατι κ η εξωσωματική ,είτε έρθει σύντομα το θαύμα είτε αργότερα είναι μαραθώνιος!

Και σου εύχομαι πολύ γρήγορα και χωρίς «απώλειες» να κερδίσετε κ την μάχη κ το πόλεμο με ένα / δυο όσα έρθουν γερά μωρά ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ για αυτό το ωραίο μήνυμα! Αλήθεια 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Κορίτσι μου κοιτά να ηρεμήσεις όσο γίνεται απ όλα αυτά και να χαλαρώσεις…και αφού το πήρατε απόφαση από Σεπτέμβρη ξεκινατε με αισιοδοξία και δύναμη! Ξεκουραστείτε όμως, αδειάστε το μυαλό σας γιατί μαζεύτηκαν πολλά..Προέχει η υγεία και η ψυχική μας ηρεμία..

Και γώ στην ίδια φάση είμαι όσον αφορά την εξωσωματική…που πάω και πως θα τα βγάλουμε πέρα..Από τις οικογένειες δεν ξέρει κανεις τπτ για να μην τους στεναχωρούμε, όποτε και προχωραμε μόνοι..Είχαμε και σχέδια φέτος να φτιάξουμε το σπίτι που πήραμε αλλά όλα θα τα αφήσουμε για λίγο πίσω γιατί δυστυχως δεν γίνεται διαφορετικά..

Θα τα καταφέρουμε όμως!!! Έτσι δεν είναι;; Όλες μας θα τα καταφέρουμε!!! ❤️

Θα τα καταφέρουμε σίγουρα γιατί το θέλουμε πολυ ! 

Εγώ προσωπικα αγαπάω πολυ τον συντροφοο μου κ εκείνος το ίδιο κ δεν θα μας εμποδίσει όλο αυτό.... Είμαστε πολυ μικροί ηλιακά αλλά είμαστε πολυ δεμένοι μεταξυ μας παρα πολυ απο τη πρώτη μέρα... Εγώ παρατησα τη ζωή μου σε μισό χρόνο και πηγα επαρχία να μείνω με τον συντροφο μου δεν το δέχομαι να μην πετυχουμε σε όλο αυτό... Με τίποτα.... 

Σκέφτομαι και τα θετικά ότι δεν έχω αλλά προβλήματα υγείας υγιείς σάλπιγγες μήτρα κλπ 

... Τι να πω! 

Ελπίζω όλα να πανε κατ ευχή! 

Κρίμα να θες να γίνεις ένα με τον άλλο να σε δένει ένα μωρό! Μια ζωή και να μην το πετυχαινεις... Εγώ δεν φαντάζομαι να μην έχω κάτι κοινό με τον συντροφο μου...

Είναι το στήριγμα μου σε όλα... 

Ξέρεις κάτι ; είμαστε μικροί κ δεν μας παίρνουν στα σοβαρά για αυτό το θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Και εγώ απόρησα γιατί έχω ακούσει τις εξής απόψεις :

-Ναι καντο. Και εφόσον ο ΠΟΥ έδωσε έγκριση για έγκυες κ θηλάζουσες μου ακούγεται κ λογικό.

-Ναι καντο αλλά μην κανείς προσπάθεια ανάμεσα στις δυο δόσεις του εμβολίου. Επίσης μου ακούγεται λογικό λόγω περισσότερο υψηλού πυρετού που επηρεάζει πχ το σπερμα ιδιαίτερα.

-Οχι μην το κανείς αν είσαι σε προσπάθεια και αν το κανείς περίμενε 3 μήνες.Αν η ηλικία είναι σύμμαχος δεκτό.

Αλλα για 6 μήνες αποχή δεν το έχω ακούσει.

Το σίγουρο είναι ότι κανένας γιατρός δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση με αποτέλεσμα όλη η ευθύνη να πέφτει σε εμάς κ την επιλογή μας.

Προσωπικά ο φόβος μη με βρει ο COVID ουσα έγκυος υπερτερεί και με έκανε να επιλέξω να το κάνω κ ας μη προσπαθήσω ανάμεσα στις δυο δόσεις.Και ας μην έχω την ηλικία σύμμαχο.

Παντα μιλάω για pzifer & Moderna εμβόλια.

Όπως και να έχει είναι επιλογή της κάθε γυναίκας κ του κάθε ζευγαριού πως θα κινηθεί.

 

ο γιατρός μου μου ειπε οτι δεν εχουν σαφεις οδηγιες....αυτος προσωπικα θεωρει καλο για ενα εμβολιο που δεν ξερουμε πολλα να περιμένεις 6 μηνες....κοιτα το 3μηνο/4μηνο θα το κρατησω σιγουρα για αποχή απο προσπαθείες για να ειμαι σιγουρη... ο αντρας μου μου ειπε κ 6 μηνες αν ειναι για πιο σιγουρα δεν εχει θεμα

..δεν ξερω πολυ προβληματισμός κοριτσια θα γινει το κεφάλι μας καζανι στο τελος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ntinaki83 είπε:

ο γιατρός μου μου ειπε οτι δεν εχουν σαφεις οδηγιες....αυτος προσωπικα θεωρει καλο για ενα εμβολιο που δεν ξερουμε πολλα να περιμένεις 6 μηνες....κοιτα το 3μηνο/4μηνο θα το κρατησω σιγουρα για αποχή απο προσπαθείες για να ειμαι σιγουρη... ο αντρας μου μου ειπε κ 6 μηνες αν ειναι για πιο σιγουρα δεν εχει θεμα

..δεν ξερω πολυ προβληματισμός κοριτσια θα γινει το κεφάλι μας καζανι στο τελος!!

Καλά το κεφάλι μας καζάνι έχει γίνει από όταν πρωτοεμφανίστηκε ο COVID , το δικό μου τουλάχιστον έγινε..😂

Όπως και να έχει κάθε ζευγάρι συμβουλευετε τους γιατρούς του τα βάζει κάτω τα ζυγίζει και αποφασίζει το καλύτερο για εκείνο.

Με το καλό κάθε επόμενη προσπάθεια σας λοιπόν και COVID free 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Κοριτσια!!!!!! 

Με το καλο ο νεος μηνας ευχομαι να φερει σε ολες σας αυτο που επιυθμητε!!! 

Σας αγαπω και σας σκεφτομαι ολες και εννοειτε προσευχομαι για εσας! Πραγματικα στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια για να εχετε αυτο τον μηνα ενα θαυμα η καθε μια!!! 

Εγω δοξα το θεο ολα καλα μπαινω στον εβδομο σε λιγο και επιτελους θα παρω αδεια αρχες αυγουστου! 

Χαρηκα τοσο με τις ανακοινωσεις εγκυμοσηνης της @geo2222 !!!!!! 

Με το καλο ευχομαι!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Εχω μια απορία, 

Αν είχα κάτι άλλο πχ οινομυωμα η πολυποδα η κάτι κάτι άλλο δεν ξέρω τι δεν θα φαινόταν;

Εννοώ κάνω τόσους υπερήχους έκανα κ σαλπιγγογραφια κ γενικά δεν πονάω στην περιοδο κ δεν εχω πολλη ροή. 

Το ινομυωμα θα φαινόταν σίγουρα. Εμείς το πρώτο το είδαμε με υπέρηχο, το δεύτερο με μαγνητική γιατί είναι ενδοτοιχωματικο. 

Σε εποχή που ήμουν μόνη και δεν προσπαθούσα για παιδί μου έχει συμβεί να έρθει περίοδος με ξερά κομμάτια χωρίς αιμα και μετά από λίγες μέρες να έρθει κανονικά. Ήταν ξεγνοιαστη εποχή, εγώ φοιτήτρια χωρίς έτερον ημιση και δεν το έψαξα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...