Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Ιούλιος θα έρθει και μαζί του θα μας φέρει χαμόγελα , θαύματα , ζωές....Με αγάπη , αγκαλιές , μπάνια στις ακρογιαλιές θα γεμίσουν οι κοιλιες...


Heart

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Ο ρε κορίτσι μου κ εσυ! Μα τώρα που είσαι διακοπές... Ο πονος μπορεί να ναι κ από τη θάλασσα τα μπάνια κλπ. Πάντα υπάρχουν διαταραχές το καλοκαίρι νομίζω κ ετσι μου είχε πει κ ο γυναικολόγος.... Πάρε τα παυσίπονα σου να χαλαρώσεις.... Πόσες μέρες έχεις περιοδο;

Προλαβαίνεις να κάνεις κ αλλά Μπάνια;

Ελα είναι ένας νέος κυκλος 😎😎😎😎 ένα νέο σπορακι! 😝

Πάντα έρχεται στις διακοπές αυτό το έχω συνηθίσει ποια... Λογικα κάνα δυο ακόμα θα προλάβω να κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Κορίτσι μου , εγώ την στιγμή που αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε πήγα στο γιατρό μόνη να το συζητήσω!!! Με χαλάρωσε , μου έκανε το τεστ Παπ , και μου λέει αν θες κάνουμε  και καμιά ορμονολογικη ...( Πήγα για να συζητήσουμε αν πρέπει κάτι να προσέξω , απορίες κτλ) μετά πήγαινα κάθε χρόνο στο τεστ Παπ και στον 1 μισή χρόνο παρακολούθηση με υπέρηχο της ωορρηξίας...στα δύο μισή περίπου σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια!!! Όλες καλές οι εξετάσεις. Τώρα αναμένουμε και τον χειμώνα προχωράμε σε άλλες μεθόδους!

Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρετε και θα έρθει το μωράκι σας! Φαίνεται πως είσαι θετικό άτομο και εφ όσον τα ψάχνεις όλα είναι σίγουρο πως θα έρθει και το μωράκι στην ώρα του.😃

Εγω έκανα τον έλεγχο Παπ μου τον Μάιο όλα καλά όπως και ο ορμονικός μου έλεγχος.Το μόνο που έφτιαξα λίγο είναι ο θυρεοειδής γιατί ενώ ήταν στα φυσιολογικά όρια ήθελε λίγο καλύτερη ρύθμιση για να μπορέσω να μείνω πιο εύκολα έγκυος μου είπε η ενδοκρινολόγος. Έχω ξεκινήσει και πίνω φυλλικό και σίδηρο. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως όλα φαίνονται νορμαλ και πως έχω περιθώριο ενός έτους προσπάθειας προτού ψάξω κάτι παραπάνω. Ο σύντροφός μου δεν έχει κάνει κάποια εξέταση σπέρματος, τώρα αν στη πορεία δούμε πως δυσκολευόμαστε,το βλέπουμε και αυτό. Με τη γυμναστική μου είπε να συνεχίσω κανονικά απλά να μη το παρακάνω. Βέβαια υπάρχει μια σχετική ασάφεια στο τι εννοεί κάνεις πολύ.. θα προσπαθήσω να κάνω όσο μπορώ ήπια και βλέπουμε..☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Κορίτσι μου , εγώ την στιγμή που αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε πήγα στο γιατρό μόνη να το συζητήσω!!! Με χαλάρωσε , μου έκανε το τεστ Παπ , και μου λέει αν θες κάνουμε  και καμιά ορμονολογικη ...( Πήγα για να συζητήσουμε αν πρέπει κάτι να προσέξω , απορίες κτλ) μετά πήγαινα κάθε χρόνο στο τεστ Παπ και στον 1 μισή χρόνο παρακολούθηση με υπέρηχο της ωορρηξίας...στα δύο μισή περίπου σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια!!! Όλες καλές οι εξετάσεις. Τώρα αναμένουμε και τον χειμώνα προχωράμε σε άλλες μεθόδους!

Κατάλαβα!...Κι εγώ πρέπει να βρω έναν γιατρό στην πόλη που μένω γιατί έχω και πολλές απορίες!..Αυτά είναι τα κακά του επαγγέλματος (στρατιωτικός γαρ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Ηρθε κανονικά στην ώρα της!πάμε για τον επόμενο μήνα!

Δε πειράζει! Βουρ για τον επόμενο, και καλή επιτυχία!💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaa είπε:

Τελικά τι έγινε με την περίοδο σου; Αδιαθετησες ή έχεις καθυστέρηση; 

Επίσης άσχετο κορίτσια αλλά ήθελα να σας ρωτήσω κάτι! Γυμνάζομαι αρκετά θα έλεγα και έχω μια απορία, μετά την ωορρηξία και τις προσπάθειες, η γυμναστική πρέπει να συνεχίζεται κανονικά ή πιστευετε πρέπει να μειώνουμε ρυθμό; Πχ κάνω squad με 30 κιλά μπάρα, κάνει; Κοιλιακούς ας πούμε μπορώ να κάνω; Τρέξιμο 5 χλμ που έκανα κάποιες μέρες; Το χω ψάξει λίγο στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει κάποια ικανοποίητικη απάντηση.

Καλησπερα, ο γιατρος μου μου ειχε πει να συνεχισω κανονικα τις αθλητικες μου δραστηριοτητες (εγω ετρεχα πολυ συχνα και εκανα προγραμμα μυικης ενδυναμωσης) μεχρι να δω θετικο τεστ, οπως και εκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ROULIKA είπε:

Καλησπερα, ο γιατρος μου μου ειχε πει να συνεχισω κανονικα τις αθλητικες μου δραστηριοτητες (εγω ετρεχα πολυ συχνα και εκανα προγραμμα μυικης ενδυναμωσης) μεχρι να δω θετικο τεστ, οπως και εκανα.

Και εγώ αυτό κάνω προς το παρόν, συνεχίζω κανονικά γιατί η γυμναστική δρα και σαν αγχολυτικο για μένα.Αν ξαφνικά σταματήσω να κάνω αυτά που έκανα νομίζω θα πιεστω αρκετά. Σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Και εγώ αυτό κάνω προς το παρόν, συνεχίζω κανονικά γιατί η γυμναστική δρα και σαν αγχολυτικο για μένα.Αν ξαφνικά σταματήσω να κάνω αυτά που έκανα νομίζω θα πιεστω αρκετά. Σε ευχαριστώ

Μη την σταματάς, εγώ την έκοψα τώρα κ μου χει έρθει πολυ βαρυ... Επειδή κ εγώ ήμουν αθλήτρια αλλά τελευταία χρόνια είμαι εκτός αλλά γυμνάζομαι, εγώ έκοψα μόνο όταν έκανα σπερματεγχυση για 5 μέρες. Κ οχι όλες τις φορές κ τώρα με την Ωοληψια κ θα μείνω έτσι για καιρό ακόμη μου είπε ο γιατρός. Για μήνα +

 Πριν όμως έκανα κανονικά !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mimi26 είπε:

Μη την σταματάς, εγώ την έκοψα τώρα κ μου χει έρθει πολυ βαρυ... Επειδή κ εγώ ήμουν αθλήτρια αλλά τελευταία χρόνια είμαι εκτός αλλά γυμνάζομαι, εγώ έκοψα μόνο όταν έκανα σπερματεγχυση για 5 μέρες. Κ οχι όλες τις φορές κ τώρα με την Ωοληψια κ θα μείνω έτσι για καιρό ακόμη μου είπε ο γιατρός. Για μήνα +

 Πριν όμως έκανα κανονικά !!!! 

Είσαι κάπως καλύτερα; Πώς είναι η κοιλίτσα σου;

Δε θα τη σταματήσω όχι, εκτός και αν στο μέλλον μου πει ο γιατρός μου για κάποιο λόγο να την αποφύγω. 

Σίγουρα θα επανέλθεις κ εσύ όταν περάσει ο απαραίτητος χρόνος. Με το καλό να μείνεις έγκυος, και σταδιακά θα μπορείς να κάνεις και κάποιες ασκήσεις☺️ εφ όσον είσαι αθλητικό κορίτσι θα τα βρεις τα πατήματα σου πάλι, το μόνο σίγουρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια χαρά σας βλέπω...μιλάτε για τις γυμναστικές σας άρα όλα καλά!!! Είπα σήμερα να ξεκουραστώ απ' το φόρουμ γιατί 3 μέρες τώρα με το mimaki είχα το κινητό στο χέρι κι όλο κοιτούσα για την κατάσταση της!! Είναι καλά οπότε ηρέμησα κι εγώ!!! Εδώ είμαι όμως , μπαίνω σας χαζεύω!!! Αν δω κάτι ύποπτο θα επέμβω!!!!!!😇😇😇😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Είσαι κάπως καλύτερα; Πώς είναι η κοιλίτσα σου;

Δε θα τη σταματήσω όχι, εκτός και αν στο μέλλον μου πει ο γιατρός μου για κάποιο λόγο να την αποφύγω. 

Σίγουρα θα επανέλθεις κ εσύ όταν περάσει ο απαραίτητος χρόνος. Με το καλό να μείνεις έγκυος, και σταδιακά θα μπορείς να κάνεις και κάποιες ασκήσεις☺️ εφ όσον είσαι αθλητικό κορίτσι θα τα βρεις τα πατήματα σου πάλι, το μόνο σίγουρο!

Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω γυμναστική τώρα, προς το παρον μου απαγόρευσε περπατημα, γυμναστική, κολυμπι επαφή κλπ. Είναι πολύ διογκωμένη η αριστερή μου ωοθήκη φοβάται για συστροφη. 

Χθες ήμουν όλη μέρα στο κρεβάτι κ κοιμόμουν. Δεν ημουν καλά παλι από το απόγευμα κ μετα. Με έπαιρνε όλο ο υπνος είχα πριστει παλι. 

Εριξα κ ενα  match σε μια δουλειά γιατί με πήραν κ μου την είπαν. Μας είχαν μείνει δυο μαθήματά για να κλεισουμε για καλοκαίρι στο μεταξυ απόλυτα συνεπής δεν είχα ποτρ ακυρώσει όλη τη χρονιά. Κ δεν κρατήθηκα της τα έχωσα. Οκ είναι θέμα υγεία δεν μπορώ να οδηγήσω να πάω τόσο δρόμο στη δουλειά εκεί. Για 2 ώρες που έμειναν. Ήμαρτον δηλαδή. 

Είμαι ελευθερη επαγγελματιας κ δουλευω σε 2 γραφεία κ κανω και κατοικον θεραπείες. Τα κατ'οίκον μου τα τακτοποιησα. Κ το ένα Γραφείο με στήριξε πολυ με έδιωξαν προχθες που δεν ημουν καλά. Με το άλλο γίναμε χθες κ χεστηκα. Σορρυ κιολας για την έκφραση..... 

Όλο το βράδυ έκλαιγα σήμερα στον υπνο μου πονουσα. 6 η ώρα κ δεν μπορώ άλλο. Δυσκολο βράδυ ήταν κ αυτό... 😞

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω γυμναστική τώρα, προς το παρον μου απαγόρευσε περπατημα, γυμναστική, κολυμπι επαφή κλπ. Είναι πολύ διογκωμένη η αριστερή μου ωοθήκη φοβάται για συστροφη. 

Χθες ήμουν όλη μέρα στο κρεβάτι κ κοιμόμουν. Δεν ημουν καλά παλι από το απόγευμα κ μετα. Με έπαιρνε όλο ο υπνος είχα πριστει παλι. 

Εριξα κ ενα  match σε μια δουλειά γιατί με πήραν κ μου την είπαν. Μας είχαν μείνει δυο μαθήματά για να κλεισουμε για καλοκαίρι στο μεταξυ απόλυτα συνεπής δεν είχα ποτρ ακυρώσει όλη τη χρονιά. Κ δεν κρατήθηκα της τα έχωσα. Οκ είναι θέμα υγεία δεν μπορώ να οδηγήσω να πάω τόσο δρόμο στη δουλειά εκεί. Για 2 ώρες που έμειναν. Ήμαρτον δηλαδή. 

Είμαι ελευθερη επαγγελματιας κ δουλευω σε 2 γραφεία κ κανω και κατοικον θεραπείες. Τα κατ'οίκον μου τα τακτοποιησα. Κ το ένα Γραφείο με στήριξε πολυ με έδιωξαν προχθες που δεν ημουν καλά. Με το άλλο γίναμε χθες κ χεστηκα. Σορρυ κιολας για την έκφραση..... 

Όλο το βράδυ έκλαιγα σήμερα στον υπνο μου πονουσα. 6 η ώρα κ δεν μπορώ άλλο. Δυσκολο βράδυ ήταν κ αυτό... 😞

 

Καλημέρα!

Λυπάμαι πολύ που υπάρχουν άνθρωποι που μόνο τη πάρτη τους κοιτάζουν. Να μη σε στεναχωρεί καθόλου η συμπεριφορά τους, αυτό κάτι λέει για αυτούς και όχι για εσένα. Εφ όσον ήσουν συνεπής όλο τον υπόλοιπο καιρό προφανώς και έχεις δικαίωμα σαν άνθρωπος κάτι να σου τύχει. Λες και είσαι διακοπές και τους κρεμασες.ημαρτον. 

Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου για να επιταχυνεις όσο γίνεται την ίαση. Διάβασε και κανένα βιβλιαράκι ή νετφλιξ ( εγώ δηλαδή κάτι τέτοιο θα έκανα) να φεύγει και λίγο το μυαλό σου. Και αν μπορεί κάποιος να σε βοηθάει με δουλειές και μαγειρέματα να δεχτείς.

Ελπίζω να καταφέρεις να κοιμηθείς μέσα στη διάρκεια της μέρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω γυμναστική τώρα, προς το παρον μου απαγόρευσε περπατημα, γυμναστική, κολυμπι επαφή κλπ. Είναι πολύ διογκωμένη η αριστερή μου ωοθήκη φοβάται για συστροφη. 

Χθες ήμουν όλη μέρα στο κρεβάτι κ κοιμόμουν. Δεν ημουν καλά παλι από το απόγευμα κ μετα. Με έπαιρνε όλο ο υπνος είχα πριστει παλι. 

Εριξα κ ενα  match σε μια δουλειά γιατί με πήραν κ μου την είπαν. Μας είχαν μείνει δυο μαθήματά για να κλεισουμε για καλοκαίρι στο μεταξυ απόλυτα συνεπής δεν είχα ποτρ ακυρώσει όλη τη χρονιά. Κ δεν κρατήθηκα της τα έχωσα. Οκ είναι θέμα υγεία δεν μπορώ να οδηγήσω να πάω τόσο δρόμο στη δουλειά εκεί. Για 2 ώρες που έμειναν. Ήμαρτον δηλαδή. 

Είμαι ελευθερη επαγγελματιας κ δουλευω σε 2 γραφεία κ κανω και κατοικον θεραπείες. Τα κατ'οίκον μου τα τακτοποιησα. Κ το ένα Γραφείο με στήριξε πολυ με έδιωξαν προχθες που δεν ημουν καλά. Με το άλλο γίναμε χθες κ χεστηκα. Σορρυ κιολας για την έκφραση..... 

Όλο το βράδυ έκλαιγα σήμερα στον υπνο μου πονουσα. 6 η ώρα κ δεν μπορώ άλλο. Δυσκολο βράδυ ήταν κ αυτό... 😞

 

Πάλι δύσκολα περνάς mimi μου!! Συμφωνώ με την ria...μην σκέφτεσαι τίποτα , κάτσε ηρέμησε,δες καμια ταινία κι αν κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει όντως να ζητήσεις βοήθεια.!!! Τελειώνει , κάνε λίγο κουράγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Mimi26 περαστικά σου!! Ελπίζω σύντομα να γίνεις εντελώς καλά! 

Μιας και βλέπω πόσο ταλαιπωρειται η Mimi, έψαξα λίγο να δω γιατί και πως, μιας και δεν έχω ιδέα από αυτή τη διαδικασία.  Έπεσα πάνω σ ένα άρθρο που έλεγε για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Γνωρίζετε κορίτσια για αυτό? Σας έχουν μιλήσει οι γιατροί σας ή δεν είναι τόσο αποτελεσματική μέθοδος?

Δεν έχω κάνει αλλά απ'ότι ξερω είναι χρονοβόρα διαδικασία γιατί χωρίς φάρμακα παίρνουν μόνο το ωάριο του μήνα, αν είναι καλό, αν γονιμοποιηθεί, αν φτάσει 3 ή 5 ημερών κλπ..είναι αρκετά τα αν...νομίζω όμως ότι είναι η καλυτερη λύση για κάποιες κοπέλες που δεν ανταποκρίνονται σωστά πχ στα φάρμακα ή που δεν θέλουν να παρουν αλλά θέλει υπομονη..παρόλα αυτά επειδή και εγω έκανα διέγερση με κανονικές μονάδες ενέσεων δεν πέρασα τόσο δύσκολα τη διαδικασία, ίσα ίσα σχεδόν χαλαρά ήμουν και αν δεν έκανα βλακείες με τη διατροφή μου και άκουγα το γιατρό δεν θα καταλάβαινα τίποτα..οπότε εξαρτάται την περίπτωση και τον οργανισμό μας θεωρώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Mimi26 περαστικά σου!! Ελπίζω σύντομα να γίνεις εντελώς καλά! 

Μιας και βλέπω πόσο ταλαιπωρειται η Mimi, έψαξα λίγο να δω γιατί και πως, μιας και δεν έχω ιδέα από αυτή τη διαδικασία.  Έπεσα πάνω σ ένα άρθρο που έλεγε για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Γνωρίζετε κορίτσια για αυτό? Σας έχουν μιλήσει οι γιατροί σας ή δεν είναι τόσο αποτελεσματική μέθοδος?

Η υπερδιέγερση που έπαθε η @Mimi26 είναι μια "συνηθισμένη" ας την πούμε παρενέργεια της διέγερσης σε κορίτσια με πολυκιστικές , με υψηλή ΑΜΗ ή σε μικρές ηλικίες.

Επίσης έχει διάφορες βαθμίδες, η Μίμη έπαθε αρκετά σοβαρή για αυτό και χρειάστηκε παρακέντηση και ταλαιπωρείται και πολύ. Επίπλεον οφείλει ο γιατρός να ελέγξει τις δόσεις των φαρμάκων ώστε να την αποφύγει ή να είναι όσο το δυνατό πιο ήπια.

Η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο συνιστάται κυρίως σε κοπέλες με χαμηλή ΑΜΗ δηλαδή χαμηλά αποθέματα ωαρίων, ή σε κοπέλες που δεν ανταποκρίνεται στα φάρμακα διεγέρσεων επομένως δεν βγάζουν πολλά ωάρια ή το επιλέγει η ίδια η γυναίκα σε συννενοήση πάντα με τον γιατρό.

Είναι όμως ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία και σίγουρα κοστοβόρα γιατί αυτό που κάνεις σε έναν κύκλο με τις ενέσεις , στον φυσικό το επαναλαμβάνεις κάθε μα κάθε μήνα μέχρι να γονιμοποιήσεις αρκετά έμβρυα για να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά.

Κάθε μήνα κάνεις δηλαδή ωοληψία , εφόσον πρόκειτα για καλό κύκλο, κάθε μήνα δίνει σπέρμα ο σύντροφος για να γίνει η γονιμοποίηση, κάθε μήνα αναμονή για να δεις αν γονιμοποιηθηκε το ωάριο (γιατί μπορεί και όχι, ή μπορεί να είναι κυστικό και να μην φτάσεις ποτέ σε ωοληψία). Επίσης θέλει πολύ στενή παρακολούθηση από τον γιατρό με υπερήχους και αιματολογικές για να μην χαθεί το ωάριο να μη σπάσει δηλαδή  (ενώ στον τεχνητό κύκλο με διέγερση αυτό ελέγχεται από τα φάρμακα).

Αν είσαι τυχερή πχ μπορεί σε δυο μήνες να πάνε ολα καλά , να πάρεις δυο ωάρια τέλεια, να γονιμοποιηθούν , να φτάσουν καλές διαιρέσεις , να τα μεταφέρεις και να πετύχεις κύηση.

Αν οχι όμως φαντάσου πόσες φορές πρέπει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία και πόσα μπορούν να πάνε στραβά.

Γενικά στο μονοπάτι αυτό οι αναποδιές είναι μέσα στο παιχνίδι και πρέπει να έχεις απέραντη υπομονή και εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Φυσικά παίζει ρόλο πόσα & πόσο αντέχει ψυχολογικά & οικονομικά κάθε ζευγάρι.

Κατα την προσωπική μου γνώμη τον τελευταίο λόγο τον έχει πάντα η γυναίκα μαζί με τον γιατρό της και ο σύντροφος πρέπει να είναι δίπλα σε κάθε βήμα, στήριγμα και βράχος.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Η υπερδιέγερση που έπαθε η @Mimi26 είναι μια "συνηθισμένη" ας την πούμε παρενέργεια της διέγερσης σε κορίτσια με πολυκιστικές , με υψηλή ΑΜΗ ή σε μικρές ηλικίες.

Επίσης έχει διάφορες βαθμίδες, η Μίμη έπαθε αρκετά σοβαρή για αυτό και χρειάστηκε παρακέντηση και ταλαιπωρείται και πολύ. Επίπλεον οφείλει ο γιατρός να ελέγξει τις δόσεις των φαρμάκων ώστε να την αποφύγει ή να είναι όσο το δυνατό πιο ήπια.

Η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο συνιστάται κυρίως σε κοπέλες με χαμηλή ΑΜΗ δηλαδή χαμηλά αποθέματα ωαρίων, ή σε κοπέλες που δεν ανταποκρίνεται στα φάρμακα διεγέρσεων επομένως δεν βγάζουν πολλά ωάρια ή το επιλέγει η ίδια η γυναίκα σε συννενοήση πάντα με τον γιατρό.

Είναι όμως ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία και σίγουρα κοστοβόρα γιατί αυτό που κάνεις σε έναν κύκλο με τις ενέσεις , στον φυσικό το επαναλαμβάνεις κάθε μα κάθε μήνα μέχρι να γονιμοποιήσεις αρκετά έμβρυα για να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά.

Κάθε μήνα κάνεις δηλαδή ωοληψία , εφόσον πρόκειτα για καλό κύκλο, κάθε μήνα δίνει σπέρμα ο σύντροφος για να γίνει η γονιμοποίηση, κάθε μήνα αναμονή για να δεις αν γονιμοποιηθηκε το ωάριο (γιατί μπορεί και όχι, ή μπορεί να είναι κυστικό και να μην φτάσεις ποτέ σε ωοληψία). Επίσης θέλει πολύ στενή παρακολούθηση από τον γιατρό με υπερήχους και αιματολογικές για να μην χαθεί το ωάριο να μη σπάσει δηλαδή  (ενώ στον τεχνητό κύκλο με διέγερση αυτό ελέγχεται από τα φάρμακα).

Αν είσαι τυχερή πχ μπορεί σε δυο μήνες να πάνε ολα καλά , να πάρεις δυο ωάρια τέλεια, να γονιμοποιηθούν , να φτάσουν καλές διαιρέσεις , να τα μεταφέρεις και να πετύχεις κύηση.

Αν οχι όμως φαντάσου πόσες φορές πρέπει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία και πόσα μπορούν να πάνε στραβά.

Γενικά στο μονοπάτι αυτό οι αναποδιές είναι μέσα στο παιχνίδι και πρέπει να έχεις απέραντη υπομονή και εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Φυσικά παίζει ρόλο πόσα & πόσο αντέχει ψυχολογικά & οικονομικά κάθε ζευγάρι.

Κατα την προσωπική μου γνώμη τον τελευταίο λόγο τον έχει πάντα η γυναίκα μαζί με τον γιατρό της και ο σύντροφος πρέπει να είναι δίπλα σε κάθε βήμα, στήριγμα και βράχος.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά @BlackCat . Η αλήθεια είναι πως εγώ είχα άλλο ιστορικό κορίτσια. 

Έπαιρνα 13 χρόνια αντισυλληπτικά. Είχα αμηνοροια βαρυ συνδρομο πολυκυστικων. Παθαίνω ακμή αλωπεκια κλπ. Τα έχω όλα τα συμπτώματα χρόνια τώρα κ ακόμη κ τώρα κάνω ενέσεις στα μαλλιά μου γιατί πεφτουν. Μέχρι κ ο δερματολογος μου είπε μπες κορίτσι μου σε εξωσωματική. 

Είναι ανάλογα με το αν θα παθεις υπερδιέγερση. Κ σε τι βαθμό. Κ ποσο το αντέχεις ετσι.... Είναι κ θέμα δυναμης εγώ ας πουμε δεν αντέχω τον πονο μόνο που ξέρω ότι θα πονεσω κλαίω από πριν. Αλλά κ παλι πιο πολυ ήταν η ταλαιπωρία με το έντερο. Που μου έκανε τέτοιο αφόρητο φουσκωμα κ ποναγε στομάχι πλευρα κ μέση. Αλλά ενοχλήθηκε από τη διαδικασία. Εφραξε από το υγρό. Κ δεν δουλευε σωστά. Αλλά εντάξει. Ο ιατρός λέει είμαι καλά σε σχέση με άλλες υπερδιέγερσεις. Είναι αναμενόμενα λέει αυτα τα συμπτώματα κλπ. 

εγώ δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί πολυ με εξωσωματική. Εγώ είπα στο γιατρό μου κανε το καλύτερο να μην ταλαιπωρουμε. Τώρα από κει κ περα δεν ξερω πολλα να σας πω κοριτσια. 

Σήμερα μετα απο2 διάρροιας συνήλθα αν κ έχω πονο αλλά νοιώθω  ατονία κ ζαλάδα. Ευτυχώς η μαμά μ έχει άδεια αυτές τις μέρες κ έρχεται η γυναίκα εδώ μ με βοηθά. Μου μαυρίσε ρε κορίτσια μέχρι κ ο αφαλος 🤣🤣🤣🤣🤣 μου πριστηκε μέχρι κ το μάτι 🤣🤣🤣🤣🤣 σκεφτείτε πιεση μιλάμε 🤣 

Όλα καλά , όταν όλα πάνε καλά στη διαδικασία δεν σε νοιάζει μετά τόσο. 

Αλλά θα θελα πληροφοριες σχετικά με την εξωσωματική. Εγώ πχ θα πάω στον άλλο κυκλο η στο παρ άλλο. Με χάπι ωορηξιας παλι κ τότε θα κάνω εμφυτευση. Αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο. Ουτε πως γίνεται. Ουτε αν ποναει. Ουτε το πολυ έψαξα όλα καταψυξη θα πάνε για αρχή. 

Αλλά να ξέρετε αυτό δεν το παθαίνουν όλες. Ισχύει αυτό με το σύνδρομο, αμη κ ηλικία πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mimi26 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά @BlackCat . Η αλήθεια είναι πως εγώ είχα άλλο ιστορικό κορίτσια. 

Έπαιρνα 13 χρόνια αντισυλληπτικά. Είχα αμηνοροια βαρυ συνδρομο πολυκυστικων. Παθαίνω ακμή αλωπεκια κλπ. Τα έχω όλα τα συμπτώματα χρόνια τώρα κ ακόμη κ τώρα κάνω ενέσεις στα μαλλιά μου γιατί πεφτουν. Μέχρι κ ο δερματολογος μου είπε μπες κορίτσι μου σε εξωσωματική. 

Είναι ανάλογα με το αν θα παθεις υπερδιέγερση. Κ σε τι βαθμό. Κ ποσο το αντέχεις ετσι.... Είναι κ θέμα δυναμης εγώ ας πουμε δεν αντέχω τον πονο μόνο που ξέρω ότι θα πονεσω κλαίω από πριν. Αλλά κ παλι πιο πολυ ήταν η ταλαιπωρία με το έντερο. Που μου έκανε τέτοιο αφόρητο φουσκωμα κ ποναγε στομάχι πλευρα κ μέση. Αλλά ενοχλήθηκε από τη διαδικασία. Εφραξε από το υγρό. Κ δεν δουλευε σωστά. Αλλά εντάξει. Ο ιατρός λέει είμαι καλά σε σχέση με άλλες υπερδιέγερσεις. Είναι αναμενόμενα λέει αυτα τα συμπτώματα κλπ. 

εγώ δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί πολυ με εξωσωματική. Εγώ είπα στο γιατρό μου κανε το καλύτερο να μην ταλαιπωρουμε. Τώρα από κει κ περα δεν ξερω πολλα να σας πω κοριτσια. 

Σήμερα μετα απο2 διάρροιας συνήλθα αν κ έχω πονο αλλά νοιώθω  ατονία κ ζαλάδα. Ευτυχώς η μαμά μ έχει άδεια αυτές τις μέρες κ έρχεται η γυναίκα εδώ μ με βοηθά. Μου μαυρίσε ρε κορίτσια μέχρι κ ο αφαλος 🤣🤣🤣🤣🤣 μου πριστηκε μέχρι κ το μάτι 🤣🤣🤣🤣🤣 σκεφτείτε πιεση μιλάμε 🤣 

Όλα καλά , όταν όλα πάνε καλά στη διαδικασία δεν σε νοιάζει μετά τόσο. 

Αλλά θα θελα πληροφοριες σχετικά με την εξωσωματική. Εγώ πχ θα πάω στον άλλο κυκλο η στο παρ άλλο. Με χάπι ωορηξιας παλι κ τότε θα κάνω εμφυτευση. Αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο. Ουτε πως γίνεται. Ουτε αν ποναει. Ουτε το πολυ έψαξα όλα καταψυξη θα πάνε για αρχή. 

Αλλά να ξέρετε αυτό δεν το παθαίνουν όλες. Ισχύει αυτό με το σύνδρομο, αμη κ ηλικία πολυ. 

Α στο μεταξυ πολλοι κρίνανε το γιατρό πχ για το γεγονός του ότι δεν μου είχε κάνει ΑΜΗ. Κορίτσια βλέπουν οι γιατροί. Κ ειδικά αυτό το βλέπουν ξεκάθαρα στους υπερήχους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Α στο μεταξυ πολλοι κρίνανε το γιατρό πχ για το γεγονός του ότι δεν μου είχε κάνει ΑΜΗ. Κορίτσια βλέπουν οι γιατροί. Κ ειδικά αυτό το βλέπουν ξεκάθαρα στους υπερήχους.

H ΑΜΗ είναι μια εξέταση που διχάζει γενικώς και ειδικώς και αρκετά αμφιλεγόμενη.

Σίγουρα είναι ένας δείκτης αλλά από μόνη της η ΑΜΗ δεν λέει απολύτως τίποτα.

Κοπέλες με χαμηλή ΑΜΗ πάνε σφαίρα στις διεγέρσεις και κοπέλες με υψηλή δεν ανταποκρίνονται.

Επομένως για μένα όλα είναι σχετικά και ξαναλέω το ζήτημα υπογονιμότητα είναι πολυπαραγοντικό, ούτε μαύρο ούτε άσπρο. Πιο πολύ προς γκρι θα το έλεγα 😁

Τεσπα στο "χορό¨ αυτό θα ακούσεις πολλά, πάρα πολλά.

Απο ειδικούς και μη..

Κράτα τα αυτιά σου κλειστά ή έστω ανοιχτά μόνο για αυτούς που θα κερδίσουν την εμπιστοσύνη σου. Και άκου το σώμα σου. Εσύ το περνάς δικιά σου και η επιλογή.❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Αλλά θα θελα πληροφοριες σχετικά με την εξωσωματική. Εγώ πχ θα πάω στον άλλο κυκλο η στο παρ άλλο. Με χάπι ωορηξιας παλι κ τότε θα κάνω εμφυτευση. Αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο. Ουτε πως γίνεται. Ουτε αν ποναει. Ουτε το πολυ έψαξα όλα καταψυξη θα πάνε για αρχή. 

Αλλά να ξέρετε αυτό δεν το παθαίνουν όλες. Ισχύει αυτό με το σύνδρομο, αμη κ ηλικία πολυ. 

Το επόμενο στάδιο της εμβρυομεταφοράς θα σου φανεί "περίπατος" σε σχέση με αυτό που πέρασες.

Θα σε ενημερώσουν πόσα έμβρυα θα καταψύξετε και με τι διαιρέσεις. Φαντάζομαι πολλά γιατί έβγαλες και πολλά ωάρια και είστε και μικροί ηλικιακά.

Θα σου κάνει υπέρηχο μόλις αδιαθετήσεις (οχι τώρα στον κύκλο που θα θέλετε να τα μεταφέρετε) θα σου δώσει προγεστερόνη (χάπια ή κολπική κρέμα ή ένεση ή συνδυασμός τους- θα το κρίνει ο γιατρός), οιστραδιόλη (χάπια) για χτίσιμο ενδομητρίου και ανάλογα το ιστορικό σου δίνουν και σαλοσπίρ ή αντιπηκτικές και κάποιοι γιατροι και κορτιζόνη.

Την μέρα του κύκλου που θα κρίνει ο γιατρός με βάση τον υπέρηχο θα πας , θα είσαι ξύπνια και με έναν λεπτό καθετήρα θα σου τοποθετήσει τα μωρούλια. Δεν πονάς ίσα ίσα τα βλέπεις στην οθόνη και χαίρεσαι.

Ανάλογα τις διαιρέσεις τους (3 ημερών, βλαστοκύστες κλπ) σου λέει ο γιατρός μετά από πόσες μέρες θα κάνεις β χοριακή. Για το διάστημα αυτό συνιστούν άδεια από την δουλειά σου 3 ημερών και μετά χαλαρά όλες οι δραστηριότητες σου σαν να είσαι έγκυος. Και πάλι κάθε γιατρός έχει την δική του αντιμετώπιση.

Καλή επιτυχία❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Α στο μεταξυ πολλοι κρίνανε το γιατρό πχ για το γεγονός του ότι δεν μου είχε κάνει ΑΜΗ. Κορίτσια βλέπουν οι γιατροί. Κ ειδικά αυτό το βλέπουν ξεκάθαρα στους υπερήχους.

Αλήθεια σε ενημέρωσαν για τα εμβρυακια που προχωρούν? Σήμερα είναι η τρίτη τους μέρα λογικά ή λάθος θυμάμαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Αλήθεια σε ενημέρωσαν για τα εμβρυακια που προχωρούν? Σήμερα είναι η τρίτη τους μέρα λογικά ή λάθος θυμάμαι?

Οχι δεν έχουμε μιλησει θα με καλέσει το Σάββατο μου είπε η κοπέλα.... Που λογικά θα ναι η 5 η μέρα. 

Τι εννοείται 3 ημερών ;

Τα καλυτερα δεν είναι 5 ημερών ; είχα ακουσει πως τα καλυτερα είναι των 5 ημερών κ μάλιστα βαθμολογούνται... Με τρία στοιχεία πχ 4ΑΑ όπου το καθένα σημαίνει κάτι για το έμβρυο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mimi26 είπε:

Οχι δεν έχουμε μιλησει θα με καλέσει το Σάββατο μου είπε η κοπέλα.... Που λογικά θα ναι η 5 η μέρα. 

Τι εννοείται 3 ημερών ;

Τα καλυτερα δεν είναι 5 ημερών ; είχα ακουσει πως τα καλυτερα είναι των 5 ημερών κ μάλιστα βαθμολογούνται... Με τρία στοιχεία πχ 4ΑΑ όπου το καθένα σημαίνει κάτι για το έμβρυο. 

Εγω νομίζω πως χθες που τον ρώτησα μου είπε τίποτα πριν, μετά περνω αγωγή.... Μπορεί να άκουσα κ λάθος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Οχι δεν έχουμε μιλησει θα με καλέσει το Σάββατο μου είπε η κοπέλα.... Που λογικά θα ναι η 5 η μέρα. 

Τι εννοείται 3 ημερών ;

Τα καλυτερα δεν είναι 5 ημερών ; είχα ακουσει πως τα καλυτερα είναι των 5 ημερών κ μάλιστα βαθμολογούνται... Με τρία στοιχεία πχ 4ΑΑ όπου το καθένα σημαίνει κάτι για το έμβρυο. 

λένε ότι 5 ημερών που είναι βλαστοκυστες έχουν καλύτερη δυναμική παρόλα αυτά ξέρω κοπέλες που πέτυχαν και με 3 ημερών έμβρυα, βέβαια εσύ που έχεις μπόλικα εννοείται θα τα αφήσουν να γίνουν βλαστοκυστες απλά είπα μήπως σε ενημέρωσαν πως τα πάνε και πόσα προχωράνε γι'αυτό σε ρωτησα..ωραία σου εύχομαι το Σάββατο να έχεις πολλά καλα εμβρυακια..από βαθμολογίες δεν ξέρω και πλέον αποφάσισα και να μην ρωτάω με αγχωνουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

λένε ότι 5 ημερών που είναι βλαστοκυστες έχουν καλύτερη δυναμική παρόλα αυτά ξέρω κοπέλες που πέτυχαν και με 3 ημερών έμβρυα, βέβαια εσύ που έχεις μπόλικα εννοείται θα τα αφήσουν να γίνουν βλαστοκυστες απλά είπα μήπως σε ενημέρωσαν πως τα πάνε και πόσα προχωράνε γι'αυτό σε ρωτησα..ωραία σου εύχομαι το Σάββατο να έχεις πολλά καλα εμβρυακια..από βαθμολογίες δεν ξέρω και πλέον αποφάσισα και να μην ρωτάω με αγχωνουν..

Κ εγώ το ίδιο.... Το αφησα πάνω τους είναι πολλά άλλωστε θα μου πουν τι έγινε το Σάββατο και το βλέπουμε ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κ εγώ το ίδιο.... Το αφησα πάνω τους είναι πολλά άλλωστε θα μου πουν τι έγινε το Σάββατο και το βλέπουμε ☺

Όλα καλά θα πάνε!! Το Σάββατο θα ?μάθεις για τα έμβρυακια σου!!!Τι κάνει η επιστήμη ε;;; Ποπό!! Απίστευτο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι δεν είδε τίποτα...εχθές ήμουν 23 ημέρα....μου είπε ότι λογικά θα κάνω μεγάλο κύκλο πάλι!! Και πως η θα γίνει αργότερα η μπορεί κ καθόλου η ωορρηξία! 😢😢😢 Δεν έχω κάνει ποτέ τέστ! Και αγχώνομαι λίγο!! Από πότε να ξεκινήσω εφόσον εχθές δεν είδαμε τίποτα στον υπέρηχο;;;
    • Η γιατρός ειπε οτι το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση στην εγκυμοσύνη😇!! Οποτε εκλεισα και γω διακοπές στην Καραϊβική🏝️🥥🌴!!! Αλλωστε ποια είμαι εγώ  που θα παρακούσω τις οδηγίες της γιατρού😝!!! 
    • Αμαν ρε κοριτσακι μου γλυκο!!! Τωρα είσαι καλα; Να μην ακους κανεναν κ να κανεις ότι αισθανεσαι εσυ!!
    • έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική.. εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;
    • Και εμένα 2η χρόνια!! Και ακρινως όπως τα λες… αν εξαιρέσεις ανάμεσα στις γιορτές που αρρώστησε με γρίπη α και την πέρασε στο πόδι κατά τ αλλά μια χαρά! Ε μια που έλεγα τι ωραία χρόνια (πέρυσι όλο άρρωστος ήταν) Ε μια που αρρωστησαμε 😂😂😂. Κορίτσι μου μπράβο για το κουράγιο σου!!! Θα κρατήσω το θετικό της υπόθεσης ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος,,θα ξανά έρθει σίγουρα! Χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές όπως λέγαμε και παλιά! εγώ ταλαιπωρήθηκα παρά πολύ λίγο μετά που γέννησα (ένα εξάμηνο αργότερα) μέχρι κι πρόσφατα με προβλήματα υγείας… είχα φτάσει σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου και ήταν πολύ σοκαριστικό… δοξα Το θεό βρήκαν το πρόβλημα που έχω απλά άργησαν 2 χρόνια μωρέ! Ελλάς το μεγαλείο σου θα πω εγώ! Έχω πάρει πολύ μεγάλες ποσότητες κορτιζόνης και εννοείται έβαλα κιλά αλλά μου προκάλεσε και αλλά προβλήματα.., το χειρότερο ο καταρράκτης στο μάτι,, θα περάσει και αυτό εννοείται, έχω ξεκαθαρίσει πολύ κόσμο απο την ζωη μου., περάσαμε λίγο δύσκολα και με τον άντρα μου αλλά όλα καλά τώρα ! Με έχουν πρήξει όλοι για δεύτερο παιδί αλλά ενώ τα αγαπάω πολύ τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν θέλω! Δεν έχω χαρεί καθόλου το παιδάκι μου με όλα αυτά και  τώρα είμαστε σε πολύ καλή φάση που απλά θέλω να απολαύσω! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...