Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σχετικά με το nipt test


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη που έκαναν nipt test, αν τα αποτελέσματα που έλαβαν ήταν τελικά αξιόπιστα. Θα κάνω αύριο γιατί για την τρισωμία 21 η α επιπέδου συνδυαστικά με την pappa μου έδωσαν πιθανότητες 1/546. Οι τιμές για όλα τα υπόλοιπα καθώς και η ανατομία του εμβρύου ήταν πολύ καλές. Ο γιατρός μου με κάθε επιφύλαξη μου σύστησε το nipt test γιατί θεωρεί πως δεν διατρέχω υψηλό κίνδυνο για να κάνω αμνιοπαρακέντηση, βέβαια είπε πως είναι καθαρά δική μου απόφαση το τι θα επιλέξω από τα δύο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 23/6/2021 at 2:40 ΜΜ, ο/η Konstantina8121 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη που έκαναν nipt test, αν τα αποτελέσματα που έλαβαν ήταν τελικά αξιόπιστα. Θα κάνω αύριο γιατί για την τρισωμία 21 η α επιπέδου συνδυαστικά με την pappa μου έδωσαν πιθανότητες 1/546. Οι τιμές για όλα τα υπόλοιπα καθώς και η ανατομία του εμβρύου ήταν πολύ καλές. Ο γιατρός μου με κάθε επιφύλαξη μου σύστησε το nipt test γιατί θεωρεί πως δεν διατρέχω υψηλό κίνδυνο για να κάνω αμνιοπαρακέντηση, βέβαια είπε πως είναι καθαρά δική μου απόφαση το τι θα επιλέξω από τα δύο. 

Ίσως να έχετε ήδη κάνει την εξέταση. Εγώ την έκανα το 2019 κ βγήκε μια χαρά. Έπεσε μέσα δλδ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ. Ναι, έκανα το τεστ και βγήκε αρνητικό. Μ ε προβληματίζει το ότι έχουν υπάρξει, σπάνια βέβαια, και ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα στο συγκεκριμένο τεστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα! Μπορω να ρωτησω κοριτσια ποιο τεστ νιπτ κανατε, δλδ ποιας εταιρειας? Ενδιαφερομαι  να κανω κι εγω κ θα ηθελα πληροφοριες αν μπορειτε να διαθεσετε λιγο χρονο, ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Καλημερα! Μπορω να ρωτησω κοριτσια ποιο τεστ νιπτ κανατε, δλδ ποιας εταιρειας? Ενδιαφερομαι  να κανω κι εγω κ θα ηθελα πληροφοριες αν μπορειτε να διαθεσετε λιγο χρονο, ευχαριστω πολυ.

Karyo Θεσσαλονίκη κ Αθήνα 

 

https://karyo.gr/analysis/verifi-test/

 

Αυτό έκανα πριν 2 χρόνια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Καλημερα! Μπορω να ρωτησω κοριτσια ποιο τεστ νιπτ κανατε, δλδ ποιας εταιρειας? Ενδιαφερομαι  να κανω κι εγω κ θα ηθελα πληροφοριες αν μπορειτε να διαθεσετε λιγο χρονο, ευχαριστω πολυ.

Τον Μάρτιο έκανα, safembryo MATERNIT21 plus. Ερευνούν περισσότερα από το απλό, κοστίζει 520€ κ τα αποτελέσματα τα έχεις σε μια εβδομάδα με δέκα μέρες. Τα στέλνουν Αμερική. Την επόμενη φορά πάντως αν χρειαστεί να ξανακάνω θα κάνω το απλό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Τον Μάρτιο έκανα, safembryo MATERNIT21 plus. Ερευνούν περισσότερα από το απλό, κοστίζει 520€ κ τα αποτελέσματα τα έχεις σε μια εβδομάδα με δέκα μέρες. Τα στέλνουν Αμερική. Την επόμενη φορά πάντως αν χρειαστεί να ξανακάνω θα κάνω το απλό. 

Κι εγω ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Panorama αλλα βλεπω οτι απο τιμες ειναι πανω κατω στα ιδια. Περισσοτερο με απασχολει αν ησουν ικανοποιημενη απο την εγκυροτητα των αποτελεσματων. Για τι λες οτι ισως προτιμουσες το απλο? Λογω μειωμενης ευαισθησιας των τεστ στις χρωμοσωμικες του φυλλου κ στις ανευπλοειδιες?Επισης να σε ρωτησω, το εκανες στην ιδια την safembryo ή καπου αλλου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Κι εγω ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Panorama αλλα βλεπω οτι απο τιμες ειναι πανω κατω στα ιδια. Περισσοτερο με απασχολει αν ησουν ικανοποιημενη απο την εγκυροτητα των αποτελεσματων. Για τι λες οτι ισως προτιμουσες το απλο? Λογω μειωμενης ευαισθησιας των τεστ στις χρωμοσωμικες του φυλλου κ στις ανευπλοειδιες?Επισης να σε ρωτησω, το εκανες στην ιδια την safembryo ή καπου αλλου? 

Για την εγκυρότητα των αποτελεσμάτων δεν μπορώ να σου πω,ακόμα δεν έχω γεννήσει για να ξέρω ότι όλα είναι καλά. Πάντως τα αποτελέσματα είναι Θετικό/Αρνητικό δεν έχει ποσοστά. Εμένα όλα μου βγήκαν αρνητικά. Τώρα γιατί θα προτιμούσα το απλό,πρώτον γτ όπως κ η α επιπέδου είναι μια εξέταση στατιστική κ όχι 100% έγκυρη, γτ σε όσες την κάνουν κ τους βγαίνει καλή(η α επιπέδου)  είναι για τα βασικά και λόγω κόστους. Εμένα μου είχε βγει για το σύνδρομο down 1/800 κ η γιατρός ήθελε για να είμαστε πιο σίγουροι να είχε βγει πάνω από 1/1000 γι'αυτό κ έκανα το nipt. Είναι κ το πρώτο μου κ είχα τρομάξει κ λέω θα τα κάνω όλα. Γι'αυτό λέω πως σε επόμενο παιδί αν χρειαστεί και είναι πάλι έτσι οι εξετάσεις μου θα κάνω το απλό. Εσένα πως ήταν η α επιπέδου; Αλλού το έκανα γτ δε μένω Αθήνα και στέλνουν το δείγμα στο safembryo. Μετά με πήραν τηλέφωνο μου είπαν τα αποτελέσματα και το φύλο και μετά σου στέλνουν κ e mail. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβα. Κοιτα εμενα μολις βγηκε η αυχενικη μου και ειναι 1/1088 το τελικο τροποποιημενο αποτελεσμα. Ωστοσο λογω ηλικιας μου (ειμαι 41) κι εξωσωματικης μου συστησαν οτι καλο θα ηταν να το τσεκαρω περαιτερω ειτε με αμνιο ειτε με Νιπτ. Προτιμω αρχικα να κανω τη μη επεμβατικη μεθοδο εννοειται κι ευχομαι να μη χρειαστει κατι παραπανω. Γι αυτο και το ψαχνω οσο μπορω γιατι θελω να ξερω αν υπαρχει εγκυροτητα σε αυτου του τυπου την εξεταση ή αν τεστ με τεστ διαφερει, μιας και πλεον ειναι αρκετες οι εταιρειες που τα διεξαγουν. Σκεφτομαι οτι δεν ειναι πολυ ακριβοτερο το πακετο με τα παραπανω συνδρομα απλα δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο εγκυρα θα ειναι τα οποια αποτελεσματα βγουν, περα δλδ απο τα 3 βασικα συνδρομα και κυριως το down στο οποιο δινουν και την μεγαλυτερη εγκυροτητα στα Νιπτ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Καταλαβα. Κοιτα εμενα μολις βγηκε η αυχενικη μου και ειναι 1/1088 το τελικο τροποποιημενο αποτελεσμα. Ωστοσο λογω ηλικιας μου (ειμαι 41) κι εξωσωματικης μου συστησαν οτι καλο θα ηταν να το τσεκαρω περαιτερω ειτε με αμνιο ειτε με Νιπτ. Προτιμω αρχικα να κανω τη μη επεμβατικη μεθοδο εννοειται κι ευχομαι να μη χρειαστει κατι παραπανω. Γι αυτο και το ψαχνω οσο μπορω γιατι θελω να ξερω αν υπαρχει εγκυροτητα σε αυτου του τυπου την εξεταση ή αν τεστ με τεστ διαφερει, μιας και πλεον ειναι αρκετες οι εταιρειες που τα διεξαγουν. Σκεφτομαι οτι δεν ειναι πολυ ακριβοτερο το πακετο με τα παραπανω συνδρομα απλα δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο εγκυρα θα ειναι τα οποια αποτελεσματα βγουν, περα δλδ απο τα 3 βασικα συνδρομα και κυριως το down στο οποιο δινουν και την μεγαλυτερη εγκυροτητα στα Νιπτ. 

Να το κάνεις τότε, δεν έχεις να χάσεις τίποτα και εύχομαι να μην χρειαστεί κάτι άλλο! 😊 Με το καλό και όλα να σου πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 30/7/2021 at 7:44 ΠΜ, ο/η Bonbon είπε:

Καλημερα! Μπορω να ρωτησω κοριτσια ποιο τεστ νιπτ κανατε, δλδ ποιας εταιρειας? Ενδιαφερομαι  να κανω κι εγω κ θα ηθελα πληροφοριες αν μπορειτε να διαθεσετε λιγο χρονο, ευχαριστω πολυ.

Καλησπέρα, εξαιτίας των διακοπών άργησα να δω την ερώτηση, έκανα το materniT21 plus, στο safembryo στη Θεσσαλονίκη. Το δεύτερο πακέτο από αυτά που προσφέρουν και το κόστος είναι γύρω στα 530 ευρώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2021 at 4:39 ΠΜ, ο/η Bonbon είπε:

Κι εγω ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Panorama αλλα βλεπω οτι απο τιμες ειναι πανω κατω στα ιδια. Περισσοτερο με απασχολει αν ησουν ικανοποιημενη απο την εγκυροτητα των αποτελεσματων. Για τι λες οτι ισως προτιμουσες το απλο? Λογω μειωμενης ευαισθησιας των τεστ στις χρωμοσωμικες του φυλλου κ στις ανευπλοειδιες?Επισης να σε ρωτησω, το εκανες στην ιδια την safembryo ή καπου αλλου? 

Εγώ έκανα το materniT21 και βγήκε αρνητικό. Ωστόσο λόγω απίστευτου άγχους αποφάσισα να κάνω και την αμνιοπαρακέντηση. Στο πρώτο παιδί είχα πολύ καλά αποτελέσματα στην αυχενική οπότε στο δεύτερο, το 1/530 για ντάουν, όσο και να έλεγε ο γιατρός ότι είναι μια χαρά με τάραξε πολύ. Τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης ήταν φυσιολογικά οπότε συμπίπτουν με αυτά του nipt test. Κι εγώ αν το ξαναέκανα θα έκανα το απλό γιατι στις τρεις τρισωμίες είναι που έχει και τα πιο έγκυρα αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2021 at 3:55 ΜΜ, ο/η Konstantina8121 είπε:

Εγώ έκανα το materniT21 και βγήκε αρνητικό. Ωστόσο λόγω απίστευτου άγχους αποφάσισα να κάνω και την αμνιοπαρακέντηση. Στο πρώτο παιδί είχα πολύ καλά αποτελέσματα στην αυχενική οπότε στο δεύτερο, το 1/530 για ντάουν, όσο και να έλεγε ο γιατρός ότι είναι μια χαρά με τάραξε πολύ. Τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης ήταν φυσιολογικά οπότε συμπίπτουν με αυτά του nipt test. Κι εγώ αν το ξαναέκανα θα έκανα το απλό γιατι στις τρεις τρισωμίες είναι που έχει και τα πιο έγκυρα αποτελέσματα. 

Καταλαβα! σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση κοριτσι μου και καλη συνεχεια με την εγκυμοσυνη σου ευχομαι, να πανε ολα καλα!!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 26/8/2021 at 8:15 ΜΜ, ο/η Bonbon είπε:

Καταλαβα! σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση κοριτσι μου και καλη συνεχεια με την εγκυμοσυνη σου ευχομαι, να πανε ολα καλα!!🙂

Κορίτσι τελικά έκανες nipt; Τι επέλεξες; Σε ρωτάω επειδή το έψαχνες κ είμαι κ εγώ πλέον στο ψάξιμο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Κορίτσι τελικά έκανες nipt; Τι επέλεξες; Σε ρωτάω επειδή το έψαχνες κ είμαι κ εγώ πλέον στο ψάξιμο…

Καλησπέρα Βασιλική!

Εγώ έκανα στο Μητέρα το Veracity, 490 ευρώ το πλήρες. Είναι το μόνο που κάνουν στο Μητέρα και το στέλνουν Κύπρο. Περιμένω αποτελέσματα.

Στη Βιοιατρική που ρώτησα κάνουν επίσης το Veracity που το στέλνουν Κύπρο και κάνει 490 ευρώ το πλήρες. Και κάνουν και το Harmony που είναι λίγο ακριβότερο και το στέλνουν Αμερική.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι εξίσου αξιόπιστα και τα 2 κι έχει βρεθεί πλέον η φόρμουλα να τα στέλνουν στην Κύπρο που στοιχίζει λίγο φτηνότερα από το να στέλνουν Αμερική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Κορίτσι τελικά έκανες nipt; Τι επέλεξες; Σε ρωτάω επειδή το έψαχνες κ είμαι κ εγώ πλέον στο ψάξιμο…

Καλημερα κοπελα μου! Εγω εκανα το Panorama τελικα το πληρες πακετο, εβγαινε περιπου στα 480 αν δεν κανω λαθος. Εχει ομως 3 διαφορετικα πακετα που μπορεις να διαλεξεις και οικονομικοτερο. Το στελνουν Αμερικη και κανει περιπου 11 με 15 ημερες για αποτελεσματα. Βγαζει αποτελεσματα με χαμηλο ή υψηλο κινδυνο. Το κανουν στο Ρεα και το Ιασω, οπως επισης και το Harmony που ανεφερε η mia2020, αλλα εγω το βρηκα λιγο φθηνοτερα στο ΑTG lab στο κεντρο οπου κ το εκανα τελικα. Ο,τι αλλο θες στειλε μου! Καλη επιτυχια αν το κανεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...