Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Εγώ έχω κοριτσάκι τώρα 🥰

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να το κρατήσω αγκαλιά! Γενικά συμπτώματα δεν έχω πέρα από δύσπνοια που με πιάνει καμιά φορά, σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά αγχωμένη κ ανυπόμονη, ίσως περισσότερο κ από την πρώτη εγκυμοσύνη γιατί στο ενδιάμεσο έχω κ δύο παλίνδρομες. Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά κ να μην χάνω την αισιοδοξία μου ❤❤❤

Έχεις νιώσει το μωράκι σου?

Να μην αγχώνεσαι !! Αλλά θα πάνε καλά στο λέω εγώ 😁 

Ετοιμάζεις τη νύφη μου 🤭🤭

Με το καλό όλα !! 

Εδώ και 2 βδομάδες κάτι νιώθω όλο και πιο έντονα , στην αρχή μόνο εσωτερικά , σαν να γυρνάει, και από χθες νομίζω και εξωτερικά αλλά θα το σιγουρεψω σταδιακά! 

Βάση την τελευταίας περιόδου είμαι 15 και 3 μέρες.

Από σύμπτωμα χαμπάρι να πω την αλήθεια. Ούτε στη πρώτη είχα . Στην αρχή της τωρινής κύησης μου έπεφτε η πίεση αλλά τότε ήταν 2 οπότε λογικό. 

Και δυσκοιλιότητα. Άλλη αυτή είναι πιο πολύ από το σίδηρο νομίζω 😅😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 451
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 54 λεπτά, ο/η katerin_a είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!! @Annast περαστικά σου κοριτσακι μου, μην φοβασαι για το μωράκι σου..! Εγώ ευτυχώς δεν έχω κολλήσει Covid .. μάλιστα  την Δευτέρα πήγα και έκανα την πρώτη δόση του εμβολίου, μετά από σκέψη, συζήτηση με την γιατρό μου και εξέταση σε καρδιολόγο.  Ήμουν πάρα πολύ κατα όσον αφορά το εμβόλιο και φοβόμουν.. ομως η ζυγαριά τελικά έγειρε στο να το κάνω. Εσάς κορίτσια τι σας συμβούλεψαν οι γυναικολόγοι σας? 

Επίσης το μωράκι μου το ένιωσα επιτέλους  μ εχθές το βράδυ όταν ξάπλωσα για να κοιμηθώ και χαιδευα την κοιλιά μου !!!😍

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου! 

Πόσο είσαι τώρα ; Εγώ ακόμα να το νιώσω και να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Annast είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου! 

Πόσο είσαι τώρα ; Εγώ ακόμα να το νιώσω και να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτό ...

Αυριο μπαίνω στον 5ο μήνα, αν θυμάμαι καλα τώρα είμαι δηλαδή στην 19η εβδομάδα. Και εγώ την πεοηγούμενη βδομάδα το σκεφτόμουν συνέχεια, κάποιες φορες νόμιζα οτι ένιωθα κάτι αλλά δεν ήμουν σίγουρη. Εχθές ήμουν πολύ ήρεμη και χαλαρή , και ήμουν σίγουρη ότι ήταν αυτό. Είναι ένα πού όμορφο συναίσθημα! Εγώ το χαρακτήρισα σαν μπουρμπουλίθρες στην κοιλιά μου, όταν το περιέγραψα στον άντρα μου😆  Πάντως μην βιάζεσαι διότι κάποιες το νιώθουν και αργότερα την 21η βδομαδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2021 at 10:43 ΠΜ, ο/η Froufro είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!! Ας μπω κ εγώ εδώ 😊

Είμαι στην ίδια φάση... μετά από δύο αγόρια θα κάνω κοριτσάκι 😁 η ΠΗΤ μου είναι 4/2/22 Αλλά λόγω προηγούμενης καισαρικής θα είμαστε κ εμείς Ιανουάριο 

Καλημερα κοριτσι μου και με το καλο το μωρακι σου! Εμεις ειμαστε αρκετα κοντα, εγω εχω ΠΗΤ 3/2 αν και με βλεπω κι εμενα για πιο νωρις ισως και λογω σακχαρου.... Μακαρι να πανε ολα καλα σε ολες μας με τη βοηθεια της Παναγιας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Καλημερα κοριτσι μου και με το καλο το μωρακι σου! Εμεις ειμαστε αρκετα κοντα, εγω εχω ΠΗΤ 3/2 αν και με βλεπω κι εμενα για πιο νωρις ισως και λογω σακαχαρου.... Μακαρι να πανε ολα καλα σε ολες μας με τη βοηθεια της Παναγιας!

Τέλεια!!! Μαζευόμαστε κ άλλες στις ίδιες μέρες! 😊 

Πρώτο σου παιδάκι? Ξέρεις τι έχεις ή ακόμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 3:35 ΜΜ, ο/η Annast είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Μόλις χθες εμαθα ότι είμαι θετική στον κοβιντ (έκανα σελφ τεστ λογο συμπτώματων) και έχω αγχωθει πάρα πολύ. Είμαι 19+3.

Ο γυναικολόγος μου μου έδωσε εισπνοές, κορτιζόνη, αντιβίωση και βιταμίνες D...

Μου είπε πως αν ανεβάσω πολύ πυρετό η έχω δύσπνοια να πάω νοσοκομείο.

Φοβάμαι πολύ για το μωράκι μου ...

 

καλημερα κοπελα μου και περαστικα! Ευχομαι να εχεις τη πιο γρηγορη και δυνατη αναρρωση! πως εισαι σημερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Τέλεια!!! Μαζευόμαστε κ άλλες στις ίδιες μέρες! 😊 

Πρώτο σου παιδάκι? Ξέρεις τι έχεις ή ακόμα?

Ναι το πρωτο μας ειναι, μετα απο εξωσωματικη στα 41. Για αυτο υπαρχει κι ενα αγχος παραπανω αν και νομιζω οτι ολες οι μελλουσες μανουλες τα ιδια περναμε ανεξαιρετως.....Φυλο ακομα δεν μαθαμε. 😃

Αληθεια κοριτσια για το εμβολιο covid ποια η γνωμη των γιατρων σας?? Εγω μπαινω τωρα αισιως στην 16η βδομαδα και εχω αρχισει κι ανησυχω εντονα με τον κοσμο που επιστρεφει απο διακοπες και τη σιγουρη αυξηση των κρουσματων που βλεπω να ρχεται... Ειναι καμια αλλη κοπελα εδω που ειναι ανεμβολιαστη οπως εγω? Ο γιατρος μου αρχικα μου ειχε πει να το κανω οσο καιρο ημουν σε φαση προσπαθειας με εξωσωματικη αλλα δεν το προλαβα γιατι δεν ηθελα να κανω τοτε (ειχα επιλογη μονο το αστρα ζενεκα). Τωρα μου προτεινε να κανω mrna μετα τους πρωτους 4-5 μηνες. @katerin_a εσυ που εκανες την πρωτη δοση σε ποια βδομαδα εισαι  και τι ηλικια αν επιτρεπεται? Pfizer εκανες φανταζομαι? ειχες τιποτα συμπτωματα μετα το εμβολιο πχ κοπωση, πυρετο κλπ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Ναι το πρωτο μας ειναι, μετα απο εξωσωματικη στα 41. Για αυτο υπαρχει κι ενα αγχος παραπανω αν και νομιζω οτι ολες οι μελλουσες μανουλες τα ιδια περναμε ανεξαιρετως.....Φυλο ακομα δεν μαθαμε. 😃

Αληθεια κοριτσια για το εμβολιο covid ποια η γνωμη των γιατρων σας?? Εγω μπαινω τωρα αισιως στην 16η βδομαδα και εχω αρχισει κι ανησυχω εντονα με τον κοσμο που επιστρεφει απο διακοπες και τη σιγουρη αυξηση των κρουσματων που βλεπω να ρχεται... Ειναι καμια αλλη κοπελα εδω που ειναι ανεμβολιαστη οπως εγω? Ο γιατρος μου αρχικα μου ειχε πει να το κανω οσο καιρο ημουν σε φαση προσπαθειας με εξωσωματικη αλλα δεν το προλαβα γιατι δεν ηθελα να κανω τοτε (ειχα επιλογη μονο το αστρα ζενεκα). Τωρα μου προτεινε να κανω mrna μετα τους πρωτους 4-5 μηνες. @katerin_a εσυ που εκανες την πρωτη δοση σε ποια βδομαδα εισαι  και τι ηλικια αν επιτρεπεται? Pfizer εκανες φανταζομαι? ειχες τιποτα συμπτωματα μετα το εμβολιο πχ κοπωση, πυρετο κλπ?

Κ εγώ ανεμβολίαστη είμαι. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει την γιατρό μου γιατί (παρ'όλο που την εμπιστεύομαι πάρα πολυ) όποια κ αν είναι η σύσταση της, ανησυχώ αρκετά για της παρενέργειες, οπότε δεν θα μπω στην διαδικασία σίγουρα όσο είμαι έγκυος, θα προφυλαχθώ όσο περισσότερο μπορώ κ ο Θεός βοηθός!! Δεν ξέρω αν κάνω καλά, ούτε είναι παρότρυνση από την μεριά μου, απλά μια κ ρώτησες αναφέρω την άποψη μου.

Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!! Που θα γεννήσεις? Λες να συναντηθούμε? 😄😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Κ εγώ ανεμβολίαστη είμαι. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει την γιατρό μου γιατί (παρ'όλο που την εμπιστεύομαι πάρα πολυ) όποια κ αν είναι η σύσταση της, ανησυχώ αρκετά για της παρενέργειες, οπότε δεν θα μπω στην διαδικασία σίγουρα όσο είμαι έγκυος, θα προφυλαχθώ όσο περισσότερο μπορώ κ ο Θεός βοηθός!! Δεν ξέρω αν κάνω καλά, ούτε είναι παρότρυνση από την μεριά μου, απλά μια κ ρώτησες αναφέρω την άποψη μου.

Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!! Που θα γεννήσεις? Λες να συναντηθούμε? 😄😄😄

Κι εγω μη νομιζεις οτι τρελαινομαι να παω να κανω σε αυτη τη φαση το εμβολιο..... Αλλα ειναι και το ρημαδι μεγαλο αγχος....θα δουμε πως θα παει τωρα απο Σεπτεμβρη και θα αποφασισω πιο μετα. Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Ιασω, αν εισαι εκει μπορει και να σε πετυχω! 😄Μακαρι να πανε ολα καλα για ολες τις μελλουσες μανουλες και να αξιωθουμε να τα παρουμε στα χερακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bonbon είπε:

Κι εγω μη νομιζεις οτι τρελαινομαι να παω να κανω σε αυτη τη φαση το εμβολιο..... Αλλα ειναι και το ρημαδι μεγαλο αγχος....θα δουμε πως θα παει τωρα απο Σεπτεμβρη και θα αποφασισω πιο μετα. Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Ιασω, αν εισαι εκει μπορει και να σε πετυχω! 😄Μακαρι να πανε ολα καλα για ολες τις μελλουσες μανουλες και να αξιωθουμε να τα παρουμε στα χερακια μας!

Η γιατρός μου εμένα είναι στο Μητέρα... θα τα λέμε όμως από εδώ 🥰 Από το στόμα σου κ στου Θεού τ'αυτί!!! Μακάρι όλες να χαρούμε τα θαυματάκια μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Κ εγώ ανεμβολίαστη είμαι. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει την γιατρό μου γιατί (παρ'όλο που την εμπιστεύομαι πάρα πολυ) όποια κ αν είναι η σύσταση της, ανησυχώ αρκετά για της παρενέργειες, οπότε δεν θα μπω στην διαδικασία σίγουρα όσο είμαι έγκυος, θα προφυλαχθώ όσο περισσότερο μπορώ κ ο Θεός βοηθός!! Δεν ξέρω αν κάνω καλά, ούτε είναι παρότρυνση από την μεριά μου, απλά μια κ ρώτησες αναφέρω την άποψη μου.

Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!! Που θα γεννήσεις? Λες να συναντηθούμε? 😄😄😄

Τυχαία ήδη το ποστ εγώ δεν είμαι έγκυος είμαι σε φάση προσπάθειας για εγκυμοσύνη ακόμα, απλά επειδή έχω και πολλά θέματα με περίοδο κλπ και βιάζομαι πολύ να μείνω 'εγκυος,  φοβάμαι να το κάνω το εμβόλιο μην έχω παρενέργειες και έχω κι άλλες καθυστερήσεις/ Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω κάνει καλά όμως, προσέχω αναγκαστικά υπερβολικά χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι.... Μια φίλη μου το έκαν στις 7 μήνες προς το παρόν όλα οκ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Τυχαία ήδη το ποστ εγώ δεν είμαι έγκυος είμαι σε φάση προσπάθειας για εγκυμοσύνη ακόμα, απλά επειδή έχω και πολλά θέματα με περίοδο κλπ και βιάζομαι πολύ να μείνω 'εγκυος,  φοβάμαι να το κάνω το εμβόλιο μην έχω παρενέργειες και έχω κι άλλες καθυστερήσεις/ Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω κάνει καλά όμως, προσέχω αναγκαστικά υπερβολικά χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι.... Μια φίλη μου το έκαν στις 7 μήνες προς το παρόν όλα οκ..

Εύχομαι πολύ σύντομα να τα καταφέρεις 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Εύχομαι πολύ σύντομα να τα καταφέρεις 🥰

Μακάρι, δεν φαντάζεσαι πόσο το θέλω και ποσο εχω ταλαιπωρηθει σαυτο το θεμα απο μικρη για διαφορους λογους. Σταματαω τη συζητηση γιατι αυτο ειναι για αλλο board. Σου ευχομαι μεσα απ' την καρδια μου και σεσενα και σε ολες τις κοπελες εδω μια τελεια εγκυμοσυνη🧡🧡🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

καλημερα κοπελα μου και περαστικα! Ευχομαι να εχεις τη πιο γρηγορη και δυνατη αναρρωση! πως εισαι σημερα?

 

@Bonbon Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου! 

Είμαι τα ίδια με τις άλλες μέρες... Ατονία δύσπνοια μπούκωμα δεν έχω γεύση και οσμή ... 

Ελπίζω τουλάχιστον αύριο να νιώσω λίγο καλύτερα! 

Εύχομαι με το καλό σε όλες ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Annast είπε:

 

@Bonbon Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου! 

Είμαι τα ίδια με τις άλλες μέρες... Ατονία δύσπνοια μπούκωμα δεν έχω γεύση και οσμή ... 

Ελπίζω τουλάχιστον αύριο να νιώσω λίγο καλύτερα! 

Εύχομαι με το καλό σε όλες ❤️❤️❤️

Περαστικά σου κορίτσι μου ! Και μην αγχώνεσαι , όλα καλά θα πάνε , θα δεις δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα ! Να μας στέλνεις τα νέα σου ! 

Κι εγώ ανεμβολιαστη είμαι και θα παραμείνω έτσι καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τουλάχιστον.

Πάντως έχουμε μαζευτεί όντως πολλές που θα γεννησουμε με το καλό ίδιες μέρες! 😁😁🤰🤰🤰

Εσείς είστε από Αθήνα κορίτσια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Εγώ  είμαι από νησί, αλλά είναι η γιατρός μου εκεί κ δεν την αλλάζω με τίποτα!!! Οπότε μια φορά τον μήνα ανεβαίνω Αθήνα κ με το καλό όταν θα κοντεύει η γέννα 😊

Ω κατάλαβα!! Σε όποια εβδομάδα είσαι εσύ τώρα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

15+5 😊

Με περνάς 2 μέρες βάση τελευταία περίοδο 😁😁 μαζί θα γεννησουμε, ίδια μέρα!!🤰🤰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η katerin_a είπε:

Αυριο μπαίνω στον 5ο μήνα, αν θυμάμαι καλα τώρα είμαι δηλαδή στην 19η εβδομάδα. Και εγώ την πεοηγούμενη βδομάδα το σκεφτόμουν συνέχεια, κάποιες φορες νόμιζα οτι ένιωθα κάτι αλλά δεν ήμουν σίγουρη. Εχθές ήμουν πολύ ήρεμη και χαλαρή , και ήμουν σίγουρη ότι ήταν αυτό. Είναι ένα πού όμορφο συναίσθημα! Εγώ το χαρακτήρισα σαν μπουρμπουλίθρες στην κοιλιά μου, όταν το περιέγραψα στον άντρα μου😆  Πάντως μην βιάζεσαι διότι κάποιες το νιώθουν και αργότερα την 21η βδομαδα..

Εγώ την Παρασκευή είμαι ακριβώς πέντε μηνών δηλαδή 20 εβδομάδων ! Είμαστε πάρα πάρα πολύ κοντά ! 

Αχ ανυπομονώ να το αισθανθώ και να πω ότι σίγουρα είναι αυτό ! 

Νιώθω διάφορα κάποιες φορές αλλά ποτέ δεν είμαι σίγουρη 100% ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Περαστικά σου κορίτσι μου ! Και μην αγχώνεσαι , όλα καλά θα πάνε , θα δεις δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα ! Να μας στέλνεις τα νέα σου ! 

Κι εγώ ανεμβολιαστη είμαι και θα παραμείνω έτσι καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τουλάχιστον.

Πάντως έχουμε μαζευτεί όντως πολλές που θα γεννησουμε με το καλό ίδιες μέρες! 😁😁🤰🤰🤰

Εσείς είστε από Αθήνα κορίτσια; 

Και εγώ δεν μετανιώνω ότι δεν εμβολιαστηκα να σου πω την αλήθεια . 

Ο γιατρός μου επιμένει ότι το μωράκι δεν παθαίνει τίποτα ! 

Εγώ από Αθήνα! Με το καλό γεννάω στο ΡΕΑ 5-7 Ιανουαρίου! 

Εσύ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Annast είπε:

Και εγώ δεν μετανιώνω ότι δεν εμβολιαστηκα να σου πω την αλήθεια . 

Ο γιατρός μου επιμένει ότι το μωράκι δεν παθαίνει τίποτα ! 

Εγώ από Αθήνα! Με το καλό γεννάω στο ΡΕΑ 5-7 Ιανουαρίου! 

Εσύ ;

Κι εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θα το διακινδυνευα με τίποτα τώρα.. κατά πάσα πιθανότητα το μωράκι δε παθαίνει τίποτα αλλά αισθάνομαι πιο μεγάλη ασφάλεια αν το αφήσω για αργότερα...

Αθήνα είμαι κι εγώ , λογικά θα γεννήσω μετά τις 23/1/22 και φαντάζομαι το πολύ μεχρι μια βδομάδα μετά , όχι παραπάνω. 

Τώρα το που παραμένει ένα μυστήριο... 

Η γυναικολόγος μου είναι σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια αλλά δεν μπορώ αυτή τη φορά να ανταπεξέλθω οικονομικά. Οπότε ψάχνω γυναικολόγο σε κάποιο δημόσιο και οικονομικό.

Ξέρετε κανέναν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Annast είπε:

Εγώ την Παρασκευή είμαι ακριβώς πέντε μηνών δηλαδή 20 εβδομάδων ! Είμαστε πάρα πάρα πολύ κοντά ! 

Αχ ανυπομονώ να το αισθανθώ και να πω ότι σίγουρα είναι αυτό ! 

Νιώθω διάφορα κάποιες φορές αλλά ποτέ δεν είμαι σίγουρη 100% ! 

 

Καλημέρα κορίτσι μου!! ναι όντωσ είμαστε κοντά σχετικά ☺️

Κανε υπομονή!! Είναι και εσένα το πρώτο σου έτσι? .. κοριτσακι ή αγοράκι?

Το πόσο μεγάλο είναι το μωρό και η θέση της μήτρας  επηρεάζουν το πότε θα νιώσεις η καθεμία  μας το μωράκι μας..Οι μανούλες που έχουν ήδη γεννήσει μωράκι αισθάνονται συχνά τις  κινήσεις αυτές πιο νωρίς, λογικά  επειδή ξέρουν ήδη πώς είναι αυτή η αίσθηση!💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Ναι το πρωτο μας ειναι, μετα απο εξωσωματικη στα 41. Για αυτο υπαρχει κι ενα αγχος παραπανω αν και νομιζω οτι ολες οι μελλουσες μανουλες τα ιδια περναμε ανεξαιρετως.....Φυλο ακομα δεν μαθαμε. 😃

Αληθεια κοριτσια για το εμβολιο covid ποια η γνωμη των γιατρων σας?? Εγω μπαινω τωρα αισιως στην 16η βδομαδα και εχω αρχισει κι ανησυχω εντονα με τον κοσμο που επιστρεφει απο διακοπες και τη σιγουρη αυξηση των κρουσματων που βλεπω να ρχεται... Ειναι καμια αλλη κοπελα εδω που ειναι ανεμβολιαστη οπως εγω? Ο γιατρος μου αρχικα μου ειχε πει να το κανω οσο καιρο ημουν σε φαση προσπαθειας με εξωσωματικη αλλα δεν το προλαβα γιατι δεν ηθελα να κανω τοτε (ειχα επιλογη μονο το αστρα ζενεκα). Τωρα μου προτεινε να κανω mrna μετα τους πρωτους 4-5 μηνες. @katerin_a εσυ που εκανες την πρωτη δοση σε ποια βδομαδα εισαι  και τι ηλικια αν επιτρεπεται? Pfizer εκανες φανταζομαι? ειχες τιποτα συμπτωματα μετα το εμβολιο πχ κοπωση, πυρετο κλπ?

 @Bonbon Καλημέρα❤️

Εγώ σήμερα μπήκα στον 5ο μήνα ..ναι για εγκύους και μανούλες που θηλάζουν της Pfizer. Δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα λίγο το χεράκι όταν το σήκωνα προς τα πάνω το ένιωθα βαρύ αλλα και αυτό μόνο για μια μέρα. Είμαι 26..αλλα δεν νομίζω να έχει σημασία! Πάντως εαν έχεις κάνει εξετάσεις που ίσως να χρειάζονται και σε συμβούλεψε και ο γιατρός σου δεν χρειάζεται να φοβάσαι για παρενέργειες..από ότι ακούω και βλέπω χειρότερες παρενέργειες έχει μια εγκυος αν κολλήσει τον ιό και δεν έχει εμβολιαστεί.. το περνάει πολύ πιο βαριά εννοώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Και η αρρωστουλα μας ακόμα καλύτερα!

3 μέρες τώρα με έχει τσακίσει η μέση, κατά τ'αλλα εδώ τα λέμε με την μπέμπα όταν ξυπνάει κ κάνει αισθητή την παρουσία της, έχει πολύ πλάκα και η χαρά που σου δίνει είναι απίστευτη, κορίτσια μου σύντομα θα το νιώσετε κ θα χαλαρώσετε!

Κάθε μέρα πέφτω σε κάποια συζήτηση για το εμβόλιο στην εγκυμοσύνη, διαβάζω άρθρα του εξωτερικού για τα νεώτερα αλλά και εγώ ακόμα προβληματιζομαι για το τι θα κάνω, ο γιατρός μου το έχει αφήσει επάνω μου,απλα όταν το συζητήσαμε τις πρώτες μέρες τον Μάιο μου είπε από Σεπτέμβριο. Προς το παρόν είμαι κλεισμένη στο σπίτι επειδή και ο άντρας μου λείπει κ είναι πιο εύκολο να προσεχω αλλά όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ το σκέφτομαι και ειδικά με την αύξηση των κρουσμάτων. 

Στο Μητέρα με το καλό θα γεννήσω κ εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Κι εγω μη νομιζεις οτι τρελαινομαι να παω να κανω σε αυτη τη φαση το εμβολιο..... Αλλα ειναι και το ρημαδι μεγαλο αγχος....θα δουμε πως θα παει τωρα απο Σεπτεμβρη και θα αποφασισω πιο μετα. Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Ιασω, αν εισαι εκει μπορει και να σε πετυχω! 😄Μακαρι να πανε ολα καλα για ολες τις μελλουσες μανουλες και να αξιωθουμε να τα παρουμε στα χερακια μας!

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε να το κάνω χωρίς φόβο, ότι αν κολλήσω τώρα covid , θα περάσω πολύ πιο άσχημα. Είμαστε ευπαθής ομάδα, όπως μου είπε...Το σκέφτομαι τόσους μήνες έτσι κι αλλιώς, μετά έμεινα και έγκυος στα 41.... Το πρώτο μας παιδί είναι ήδη 7+ και σκέφτομαι και αυτό το καημένο , περισσότερο παρά το έμβρυο ( ίσως επειδή είμαι ακόμη 9η εβδομάδα και δεν το έχω συνειδητοποιήσει). Ξέρω γιατρούς που λένε σε εγκύους να μην το κάνουν με τίποτα, ξέρω άλλους που λένε σίγουρα ναι. Το θέμα είναι ότι στις αρχικές έρευνες δοκιμών δεν συμμετείχαν έγκυες. Τώρα στην Αμερική τρέχει ένα πρόγραμμα το v safe άμα θέλετε να τσεκάρετε. Έχω φάει πολλές ώρες στο net ψάχνοντας.. αυτό είναι το μόνο που καταγράφει τις παρενέργειες και επιπτώσεις μετά τον εμβολιασμό και συμμετέχουν και γυναίκες που έκαναν το εμβόλιο όντας εγκυμονούσες. Στην Αμερική γενικά έχουν εμβολιαστεί έγκυες και στο Ισραήλ αν δεν κάνω λάθος. Ο καθένας αποφασίζει μόνος του, αυτό είναι το σφάλμα εδώ. Μας αφήνουν να πάρουμε μια τόσο σημαντική απόφαση μόνες μας κουβαλώντας την ευθύνη και για μια ακόμη ζωή...Άμα το κάνω πάντως θα σας ενημερώσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...