Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Είμαι στην 32η βδομάδα τώρα... βέβαια είναι τα πιο πολλά που έχω πάρει σε εγκυμοσύνη! Σύνολο στην πρώτη πήρα 13 κ στην δεύτερη 11. Τώρα τρώω πολλά γλυκά είναι η αλήθεια!!!! 

Εγω δε περπαταω κ ολας σχεδον καθολου😕 μια φορα τη βδομαδα μονο😒 εχω τραβήγματα στο στομαχι και κανω καμπούρα πανω στη πλατη και δε μπορω… τους πρωτους 4 μηνες ειχα πονους στη μητρα λογω θέσης της και ημουν σε ακινησια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Κοριτσια ποσα κιλα εχετε παρει ;

12 κιλά και εγώ.. είμαι στην 31η βδομάδα. Ξεκίνησα με 48 και είμαι 60

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω ήμουν προικισμένη πάντα.... 🤣

Μια αγελαδιτσα δηλαδη 🤣🤣🤣 εγω τωρα τα χαιρομαι, επιτελους εχω 🤣🤣🤣 τα ποδια σας κατω πατούσες πως ειναι;;; Εμενα εχουν πρηστεί τρελά και στα παπουτσια μπαινουν τσίμα τσίμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Louna είπε:

😅 και μενα καπου εκει με βλεπω στο τελος 🤣 ειναι το πρωτο μας παιδακι🙃 κοριτσια να κανω και αλλη μια ερωτηση… εσεις που εχετε γινει μαμαδες παλι… με το στηθος… μετα την εγκυμοσύνη πως σας πηγε;;; Εγω εχω πολυ μικρο και τωρα εχει γινει τουμπανο🤣 εχω ακουσει πως μετα χάνεται ολο και κρεμάει ;;;

Εμένα ήταν τούμπανο τουλάχιστον για 2,5 χρόνια μετά τη γέννα , όχι το ίδιο με την εγκυμοσύνη όμως , λίγο πιο μικρό. 

Μετά αφού είχα σταματήσει θηλασμό ήταν λίγο μεγαλύτερο από πριν μείνω έγκυος. 

Είναι λίγο τυχαίο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Εγω δε περπαταω κ ολας σχεδον καθολου😕 μια φορα τη βδομαδα μονο😒 εχω τραβήγματα στο στομαχι και κανω καμπούρα πανω στη πλατη και δε μπορω… τους πρωτους 4 μηνες ειχα πονους στη μητρα λογω θέσης της και ημουν σε ακινησια

Ε ναι μωρέ πως να κάψει κ αυτό το σώμα.... Κ εγώ ξάπλα πέντε μήνες λογικό είναι να πάρουμε παραπάνω. Δεν βαριέσαι θα τα χάσουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kallia.Geo είπε:

12 κιλά και εγώ.. είμαι στην 31η βδομάδα. Ξεκίνησα με 48 και είμαι 60

16 του μηνα εχω ραντεβου απο κοντα με το γιατρο και θα τον ρωτησω τι θα γινει με το γαία και θα σου πω τι μου πε… εγω 12 στην 28 βδομαδα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ είχα στήθος είναι η αλήθεια .. πρήστηκε λίγο παραπάνω βέβαια ! Οι πατουσες μου τπτ πάντως, οπως ήταν ! Βέβαια έχουν πρηστεί τα πόδια μου γενικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Μια αγελαδιτσα δηλαδη 🤣🤣🤣 εγω τωρα τα χαιρομαι, επιτελους εχω 🤣🤣🤣 τα ποδια σας κατω πατούσες πως ειναι;;; Εμενα εχουν πρηστεί τρελά και στα παπουτσια μπαινουν τσίμα τσίμα 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχαν πριστεί πολύ τα πόδια μου, τώρα εντάξει σε λογικά πλαίσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις γυρίσαμε από την doppler .. δεν μου το έδειξε το κοριτσάκι μου σε 3d! Όμως είναι καλά , είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω.. ωστόσο , την έχουν βρει μικρούλα ... Είναι ακόμα 1.400 και εγώ έχω μπει στην 31η εχθές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχαν πριστεί πολύ τα πόδια μου, τώρα εντάξει σε λογικά πλαίσια...

Εργοστασιο κανονικο το σωμα μας ε 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Μόλις γυρίσαμε από την doppler .. δεν μου το έδειξε το κοριτσάκι μου σε 3d! Όμως είναι καλά , είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω.. ωστόσο , την έχουν βρει μικρούλα ... Είναι ακόμα 1.400 και εγώ έχω μπει στην 31η εχθές.

Σημασία έχει ότι είναι καλά! Μπορεί να είναι μικρούλι μωράκι δεν είναι κακό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Μόλις γυρίσαμε από την doppler .. δεν μου το έδειξε το κοριτσάκι μου σε 3d! Όμως είναι καλά , είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω.. ωστόσο , την έχουν βρει μικρούλα ... Είναι ακόμα 1.400 και εγώ έχω μπει στην 31η εχθές.

Μπραβο ρε Κάλλια μου!!!! Μια χαρα η καραμελιτσα σας!!! 
Καλημερα σε ολα τα κορίτσια!!! 
Εγω κορίτσια αυτη την εβδομάδα θα μπω στην 31η και εχω παρει γυρω στα 10 κιλά! Κι εγω στηθος εχω πρησμένο τωρα αλλα οχι ιδιαιτερα και Ευτυχως δεν μου έχουν πρηστεί τα ποδια γιατι γενικα μου πρήζονται ιδίως το καλοκαιρι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου έφυγε το άγχος που ήταν όλα καλά ! ❤️ 

Βρε κορίτσια , μου γράφει στα σχόλια "δυσχερής εξέταση λόγω αυξημένου δείκτη σωματικής μάζας της μητέρας ( ΒΜΙ-25) "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kallia.Geo είπε:

Μου έφυγε το άγχος που ήταν όλα καλά ! ❤️ 

Βρε κορίτσια , μου γράφει στα σχόλια "δυσχερής εξέταση λόγω αυξημένου δείκτη σωματικής μάζας της μητέρας ( ΒΜΙ-25) "

😂😂😂😂 Σοβαρά μιλάς? Τελικά σε όλες το γράφουνε εκτός αν κάποια είναι 30 κιλά!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

😂😂😂😂 Σοβαρά μιλάς? Τελικά σε όλες το γράφουνε εκτός αν κάποια είναι 30 κιλά!!!!!!

Μα αν είναι δυνατον ?? Μωρό κάνουμε ! Δε θα πάρουμε κιλά ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα και από μένα, τώρα μπόρεσα να διαβάσω τα μνματα σας. Και εγώ έκανα θυρεοειδή τώρα στην εγκυμοσύνη και παίρνω τ4. Ελπίζω μετά να εξαφανίστει βέβαια. είμαι πλεον 31 εβδομάδων και ακόμα δν έχει γυρίσει το μωρό μου κ ο γιατρός μου είπε πως μέχρι 33 εβδομαδα γυρίζει και έχω αγχωθει λίγο😓....επίσης έχω πάρει όπως είχα πει 7-8 κιλά. .Αλλά τα πρώτα τα πήρα πολύ απότομα. Πρησμένα πόδια πάλι καλά μέχρι στιγμής δν έχω αλλά πονάει η μέση μου πολύ ακόμα και στον ύπνο όταν αλλάζω πλευρο. Και επειδή περπατάω λίγο περίεργα όλοι νομίζουν ότι πάω έτσι λόγο κοιλιάς... άντε να εξηγείς κάθε φορά😂😂😂😝😝😝😝...!!! Βγήκε μεγάλο το κείμενο, σόρρυ κορίτσια, αλλά τι να κάνω αφού μέχρι να εγκριθουν τα μνματα μου περνάει ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η fairydream είπε:

Καλημέρα!Ξέρω από ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι το Ιασώ γενικά είναι πιο ακριβο από όλα. Ενδεικτικά να σου ότι Ιασώ φυσιολογικός 1649, καισαρική 1810. Γαία φυσιολογικός 1530 και καισαρική 1690. Ρώτησα τον γιατρό μου αν θα αλλάξει κάτι ως προς την δική του αμοιβή και μου είπε όχι.

Κ στο Μητέρα αυτές είναι οι τιμές (με ΕΟΠΥΥ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Κ στο Μητέρα αυτές είναι οι τιμές (με ΕΟΠΥΥ)

Ααα οκ.. δεν έχουν μεγάλη διαφορά δλδ ! 

Πολλά τα χρήματα ρε κορίτσια για 3 μέρες 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ααα οκ.. δεν έχουν μεγάλη διαφορά δλδ ! 

Πολλά τα χρήματα ρε κορίτσια για 3 μέρες 😔

Ναι είναι πολλά δυστυχώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ααα οκ.. δεν έχουν μεγάλη διαφορά δλδ ! 

Πολλά τα χρήματα ρε κορίτσια για 3 μέρες 😔

Άστα να πάνε και βάλε και του γιατρού και κούφια η ώρα μην χρειαστεί κάτι επιπλέον.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πολλά τα λεφτά ναι.... 

Εμένα τα πόδια μου έχουν πρηστεί απειροελάχιστα κι αυτά όταν είμαι όρθια για ώρα φαίνεται. 

Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα έλλειψη από το λεύκωμα και ήμουν πάρα πολύ πρησμένη ..

@Kallia.Geo πόσο ύψος έχεις αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Είναι πολλά τα λεφτά ναι.... 

Εμένα τα πόδια μου έχουν πρηστεί απειροελάχιστα κι αυτά όταν είμαι όρθια για ώρα φαίνεται. 

Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα έλλειψη από το λεύκωμα και ήμουν πάρα πολύ πρησμένη ..

@Kallia.Geo πόσο ύψος έχεις αν επιτρέπεται;

Ειναι αρκετα τα χρηματα ναι… Σε ξενοδοχειο να γεννούσαμε λιγοτερα θα διναμε για 3 μερες 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα, λυπάμαι για την αντιμετώπιση που είχατε.. δυστυχώς το έχουμε δει πολλές φορές και χειρότερα από αυτό.. το να καταφέρεις να εμπιστευτείς γιατρό είναι πολύ σημαντικό στην όλη προσπάθεια της υποβοηθούμενης αλλά δυστυχώς το κάνουν δύσκολο υπό τις συνθήκες που λειτουργούν ορισμένοι..  Συμβουλή μου που δίνω παντού, μη περιμένεις να ακούσεις γνώμες καθώς όλες είναι υποκειμενικές.. Να κάνετε 2-3 ραντεβού με διαφορετικούς γιατρούς που θα ήθελες να επισκεφθείς, να δείς τι θα σου πει ο καθένας και πως θα νοιώσεις εσύ μαζί τους (αν θα σε κάνουν να νοιώσεις ασφάλεια, αν θα έχουν προσωποποιημένη προσέγγιση στο θέμα σας πχ κτλ κτλ) και τότε να αποφασίσεις με ποιον θέλετε να προχωρήσετε. Όσο για τη μεταφορά, δύσκολο δεν είναι, η μεταφορά γίνεται με μεγάλη ασφάλεια! Υπάρχουν ειδικές εταιρείες "courier" μεταφοράς κρυοσυντηρημενου γενετικού υλικού, το κόστος εξαρτάται από την απόσταση και τον αριθμό των πλακιδίων.. θυμάμαι στην Αθήνα από το Αρεταίειο μέχρι το Μητέρα θέλανε 60€ περίπου.. το 2020-21 αυτό τώρα που σου λέω.. φυσικά αυτό το αναλαμβάνουν και τα κέντρα μεταξύ τους (για την μεταφορά δηλαδή) και πάει και το κόστος ανάλογα με το τι ζητάει το κέντρο για την μεταφορά. Αυτό όμως είναι κάτι που το ψάχνεις μετά (τι σε συμφέρει οικονομικά περισσότερο να κάνεις) βρες το γιατρό που χρειάζεστε να μπορέσεις να εμπιστευτείς ξανά για να προχωρήσετε με το καλό στην επόμενη προσπάθεια σας και το ψάχνετε τότε!
    • Κορίτσι πραγματικά λυπάμαι πολύ που πέρασες όσα πέρασες μαζί με τον άντρα σου - πρέπει να ήταν τραυματικό όλο αυτό. Γιατρός δεν είμαι, και τέτοια εμπειρία δεν είχα, αλλά ο δεύτερος γιατρός μου φαίνεται πολύ απότομος και απόλυτος! Εγώ θα συμφωνήσω με τον γιατρό σου, που ξέρει το ιστορικό σου, εφόσον το μωράκι σας είναι ζωντανό γιατί να παρθούν τέτοιες τελεσίδικες αποφάσεις;; Πιστεύω ότι καλώς πράξατε και περιμένετε βήμα -βημα. Πραγματικά λυπάμαι που το βιώνετε όλο αυτό, εύχομαι μες απ' την καρδιά μου το καλύτερο σενάριο ❤️❤️  Και να μην απολογισε καθόλου, εδώ είμαστε εμείς για να στηρίζουμε η μία την άλλη 💞
    • Δυστυχώς κοριτσια τα νέα από τον δεύτερο εμβρυομητρικο ήταν χάλια και πιο χάλια δεν γινετε ! Μπυ είπε ότι το μωρο έχει θέμα και η μέτρηση που μου έκανε είχε τεράστια απόκλιση με την χθεσινη του γυναικολόγου μου και του εμβρυομητρικου που με έστειλε ο γυναικολόγος μου ! Μέτρηση του γυναικολόγου μου χθες (2,85 mm) μετρηση του εμβρυομητρικου που με έστειλε ο γυναικολόγος μου (2,93mm)  και μετρηση του δεύτερου  που πήγα εγώ (4.20mm) όπου μου είπε ότι το μωρο έχει πρόβλημα και ότι η καρδιά θα σταματήσει και αν δεν σταματήσει είναι σίγουρος ότι η αυχενική θα βγει χάλια και αν κάνω και τροφοβλαστη θα βγει προβληματική! Με παρότρυνε να κάνω απόξεση όσο πιο νωρίς γινετε και ότι δεν υπάρχουν ελπίδες ! Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η μεγάλη απόκλιση στα χιλιοστά από τους προηγούμενους αλλά και ότι μου έκανε ενδοκοιλιακο υπερυχο και όχι ενδοκολπικο όπως ο Δικος μου γιατρός και ο εμβρυομητρικος του! Πήρα αμέσως το γιατρό μου και του είπα ότι πήρα κιαλλη γνώμη και μου είπε όλα αυτά ! Ο γιατρός μου λοιπόν μου είπε ότι δεν σκοτώνει ενώ μωρο με καρδιακό παλμό και ότι είναι νωρίς να αξιολογήσει την αύξηση αυτή που υπάρχει στο υγρό ! Μου είπε να με δει την άλλη Δευτέρα αν όλα βαίνουν καλώς για να δούμε αν το υγρό μειώθηκε και αν υπάρχει καρδιακός παλμός και σε δυόμιση βδομάδας να κάνουμε αυχενική και αν είναι ανεβασμένη να κάνουμε τροφοβλαστη όπου αν η τροφοβλαστη βγει προβληματική να πάμε σε απόξεση! Ο εμβρυομητρικος του γιατρού μου μου είπε ότι έχει δει αρκετές περιπτώσεις σε αυτές τις εβδομάδες πριν την αυχενική να είναι αυξημενο το υγρό και μέχρι την αυχενική να έχει μειωθεί , επίσης μου είπε ότι έχει δει και πολλές περιπτώσεις η αυχενική να είναι ανεβασμένη και κάνοντας τροφοβλαστη το μωρο να μην είχε κάποιο σύνδρομο !  εχω το ελαθειιιι και εγώ και ο σύντροφος  και μάλιστα  λιποθύμησα μετά την επίσκεψη από τον δεύτερο εμβρυομητρικο 😢 αποφασίσαμε λοιπόν με τον σύντροφο να περιμενουμε και να μην πάρουμε μια απόφαση την οποία θα σκεφτόμαστε όλοι μας την ζωή! Σας μαύρισα το ξερω και συγνώμη 😢
    • Εσύ θα κάνεις τεστακι κορίτσι μου;; Μήπως το ότι σταμάτησαν τα καφέ είναι καλό σημάδι; 🙏🙏 Δε μου ήρθε και η αλήθεια είναι ότι Μ έχει πιάσει ένα ηλίθιο άγχος για αύριο 🥴 πφφφ βαθιές ανάσες 🧘🧘
    • @Θέτις Κ. μου και @marinamanoulitsa αιντε τρελαίνετε μας κ σεις τώρα ν κλείσει καλά ο μήνας!!!! Μαρινααααααα κάνε την ανατροπή στο 90!!!  θετις μ αν δν σ ήρθε σήμερα εγώ πιστεύω υπάρχει σποράκι!  εμένα σήμερα μειώθηκαν τ καφέ 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...