Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα !!! Πάμε για doppler σημερααααα 😁😁😁🥰🥰🥰

@fairydreamκαι εμένα έτσι μου είπαν ! Ξέρεις αν αλλάζει πολύ το κόστος ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα !!! Πάμε για doppler σημερααααα 😁😁😁🥰🥰🥰

@fairydreamκαι εμένα έτσι μου είπαν ! Ξέρεις αν αλλάζει πολύ το κόστος ? 

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Καλά αποτελέσματα. Τι ωραία θα δεις το μπεμπάκι σου!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Καλά αποτελέσματα. Τι ωραία θα δεις το μπεμπάκι σου!!! 🥰

Επιτέλους ναι !!! 🥰 Το περιμένω πως κ πως !!! 

Τι κάνετε εσείς ? Πώς είστε ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα !!! Πάμε για doppler σημερααααα 😁😁😁🥰🥰🥰

@fairydreamκαι εμένα έτσι μου είπαν ! Ξέρεις αν αλλάζει πολύ το κόστος ? 

Καλημέρα!Ξέρω από ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι το Ιασώ γενικά είναι πιο ακριβο από όλα. Ενδεικτικά να σου ότι Ιασώ φυσιολογικός 1649, καισαρική 1810. Γαία φυσιολογικός 1530 και καισαρική 1690. Ρώτησα τον γιατρό μου αν θα αλλάξει κάτι ως προς την δική του αμοιβή και μου είπε όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Επιτέλους ναι !!! 🥰 Το περιμένω πως κ πως !!! 

Τι κάνετε εσείς ? Πώς είστε ? 

Μια χαρά.... θα κάνω δουλειές σήμερα κ αύριο κ μετά ΧΑΛΑΡΑ!!!!! Θα ηρεμήσω! Θα προσπαθήσω να μείνω όρθια πάντως κ μακριά από σκάλες 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, χθες ήταν αργά και δεν έγραψα πολλά. 

Ο μικρός είναι 1650 γρ , έχει γυρίσει έχει κατέβει . 

Ο τράχηλος είναι 4,5 εκατοστά,. Δεν γεννάω άμεσα δλδ 😁 

Το μόνο που με προβλημάτισε εμένα είναι ότι η Πητ έχει αλλάξει. Από 1/2 που ήταν πήγε 8/2 ... 

Δλδ μια βδομάδα μετά . 

Απ' ότι είπε όλα καλά , δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα , είπε μπράβο που δεν παχυνα καθόλου 1 μισή μήνα τώρα και ότι μάλλον γι'αυτό δεν βγαίνει μεγαλύτερο ακόμα ! 

Λέτε να ανησυχώ χωρίς λόγο ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα! 

Πήρα ναι ..

Το σάκχαρο νηστείας ήταν 98 και μετά από μια ώρα 99 .... 

Πάω ενδοκρινολόγο για περαιτέρω ..

Πήγα και στη γυναικολογο με είδε , μου έκανε και ένα ντοπλερ επί της ευκαιρίας 😂 

Υπερβολικές συσπάσεις κάνω και θα ξανά πάω πάλι 21/12 

 

@Christine_ μου είδα το μήνυμα σου με το ένα μάτι κ αυτό μισό από την νύστα..... έτσι ήταν κ εμένα στον μεγάλο μου, με διατροφή κ μετρήσεις το κρατούσαμε στα όρια κ δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω. Για τον θυρεοειδή τι εννοείς με τα αντισώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

@Christine_ μου είδα το μήνυμα σου με το ένα μάτι κ αυτό μισό από την νύστα..... έτσι ήταν κ εμένα στον μεγάλο μου, με διατροφή κ μετρήσεις το κρατούσαμε στα όρια κ δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω. Για τον θυρεοειδή τι εννοείς με τα αντισώματα?

Όταν έχεις αυτοάνοσο στο θυρεοειδή για να γίνει η διάγνωση εκτός από τον υπέρηχο που το δείχνει , κάνεις και αιματολογικές εξετάσεις για το θυρεοειδή. Μεταξύ αυτών είναι και τα αντισώματα του θυρεοειδή , δλδ αν ο οργανισμός σου έχει επιτεθεί στον θυρεοειδή και έχει δημιουργήσει αντισώματα ενάντια του . 

Πριν λίγα χρόνια που διαγνώστηκα και μετά είχα 7 φορές πάνω από το φυσιολογικό τα αντίσωμα. Τώρα που έκανα είναι ανύπαρκτα.

Με λίγα λόγια αν μου κάνεις υπέρηχο βλέπεις ότι ο θυρεοειδής είναι "φαγωμενος" από το ένα σημείο αλλά μόλις βλέπεις τα αντισώματα δεν μπορείς να πεις ότι έχω πλέον χασιμοτο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Γεια σας κορίτσια, χθες ήταν αργά και δεν έγραψα πολλά. 

Ο μικρός είναι 1650 γρ , έχει γυρίσει έχει κατέβει . 

Ο τράχηλος είναι 4,5 εκατοστά,. Δεν γεννάω άμεσα δλδ 😁 

Το μόνο που με προβλημάτισε εμένα είναι ότι η Πητ έχει αλλάξει. Από 1/2 που ήταν πήγε 8/2 ... 

Δλδ μια βδομάδα μετά . 

Απ' ότι είπε όλα καλά , δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα , είπε μπράβο που δεν παχυνα καθόλου 1 μισή μήνα τώρα και ότι μάλλον γι'αυτό δεν βγαίνει μεγαλύτερο ακόμα ! 

Λέτε να ανησυχώ χωρίς λόγο ;

Πολύ καλά νέα !!!! Μεγάλωσε ο μπεμπακος !!!! 

Εγώ να πω πάλι μπράβο για τα κιλά ! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kallia.Geo είπε:

Πολύ καλά νέα !!!! Μεγάλωσε ο μπεμπακος !!!! 

Εγώ να πω πάλι μπράβο για τα κιλά ! 😂

Ναι μεγάλωσε ! Αλλά μεγάλωσε λιγότερο απ' ότι θα μπορούσε... Αυτό με προβληματίζει..  

Μήπως να παχυνωω; 😁😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Christine_ είπε:

Ναι μεγάλωσε ! Αλλά μεγάλωσε λιγότερο απ' ότι θα μπορούσε... Αυτό με προβληματίζει..  

Μήπως να παχυνωω; 😁😂

Δε νομίζω ότι θα λειτουργήσει 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Christine_ είπε:

Όταν έχεις αυτοάνοσο στο θυρεοειδή για να γίνει η διάγνωση εκτός από τον υπέρηχο που το δείχνει , κάνεις και αιματολογικές εξετάσεις για το θυρεοειδή. Μεταξύ αυτών είναι και τα αντισώματα του θυρεοειδή , δλδ αν ο οργανισμός σου έχει επιτεθεί στον θυρεοειδή και έχει δημιουργήσει αντισώματα ενάντια του . 

Πριν λίγα χρόνια που διαγνώστηκα και μετά είχα 7 φορές πάνω από το φυσιολογικό τα αντίσωμα. Τώρα που έκανα είναι ανύπαρκτα.

Με λίγα λόγια αν μου κάνεις υπέρηχο βλέπεις ότι ο θυρεοειδής είναι "φαγωμενος" από το ένα σημείο αλλά μόλις βλέπεις τα αντισώματα δεν μπορείς να πεις ότι έχω πλέον χασιμοτο.. 

Το ξέρω κ εγώ χασιμότο έχω.... αλλά αυτό άλλαξε τώρα? Μόνο στο διάστημα της εγκυμοσύνης ή είχες πάρα πολύ καιρό να κάνεις εξετάσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!!! Σημερα ειμαι ακριβως 30 εβδομαδων! Δεν το πιστευωωωω

Λοιπον, τι να πρωτοσχολιασω.... Εγω ειχα πεσει στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου στην 5η εβδομαδα. Ειχα γλιστρισει απο σκαλια αλλα ολα οκ ευτυχως! Περαστικα και προσοχη!!!

Με τον θυροειδη εμενα εφτασε η ΤSH 3.20 και με εστειλε σε ενδοκρινολογο η γυναικολογος μου. Πηγα και μου εγραψε ξανα εξετασεις αιματος και αντισωματα και η TSH ειχε πεσει στο 1.80 και τα αντισωματα 0. Οποτε δεν μου εγραψε κατι αλλα θα ξανακανω παλι αιματος αυτο το μηνα να δουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Καλημερα μανουλες!!! Σημερα ειμαι ακριβως 30 εβδομαδων! Δεν το πιστευωωωω

Λοιπον, τι να πρωτοσχολιασω.... Εγω ειχα πεσει στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου στην 5η εβδομαδα. Ειχα γλιστρισει απο σκαλια αλλα ολα οκ ευτυχως! Περαστικα και προσοχη!!!

Με τον θυροειδη εμενα εφτασε η ΤSH 3.20 και με εστειλε σε ενδοκρινολογο η γυναικολογος μου. Πηγα και μου εγραψε ξανα εξετασεις αιματος και αντισωματα και η TSH ειχε πεσει στο 1.80 και τα αντισωματα 0. Οποτε δεν μου εγραψε κατι αλλα θα ξανακανω παλι αιματος αυτο το μηνα να δουμε....

Μην αγχώνεσαι μπορεί μετά την εγκυμοσύνη να εξαφανιστεί εντελώς.... έτσι είχε γίνει στην αδερφή μου, μόνο όσο ήταν έγκυος είχε εμφανίσει θυρεοειδή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Το ξέρω κ εγώ χασιμότο έχω.... αλλά αυτό άλλαξε τώρα? Μόνο στο διάστημα της εγκυμοσύνης ή είχες πάρα πολύ καιρό να κάνεις εξετάσεις?

Χασιμοτο έχω από τα 20-21 διαγνωσμένο. 

Τώρα είμαι 27 .

Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα στενή παρακολούθηση με ενδοκρινολόγο και έπαιρνα και τ4. 

Μετά τη γέννα συνέχισε να με παρακολουθεί αλλά δεν χρειάστηκε να πάρω , πήγαινα αραιά και που , έκανα εξετάσεις ήταν οκ . Οπότε δεν πήρα κάτι . Αντισώματα όμως είχα όλο αυτό το διάστημα , τουλάχιστον μέχρι πέρσυ.

Έκανα φέτος και

καμπουυυμ ! Πάνε ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Κάπου εκεί κ εγώ.... αλλά έχω πολλές μέρες να ζυγιστώ

Στις ποσες βδομαδες τα εχετε παρει τα 14; Ειμαι στην 28 και εχω παρει 12(ξεκινησα 48 κιλα και ειμαι 60)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Στις ποσες βδομαδες τα εχετε παρει τα 14; Ειμαι στην 28 και εχω παρει 12(ξεκινησα 48 κιλα και ειμαι 60)

32 περίπου

Ξεκίνησα 61 και είμαι 75

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χάλια απο κιλά.. Εκλεισα 29 εβδομάδες και μπήκα 30η σημερα και εχω πάρει 17 κιλά.. Αν υποθέσουμε πως το επομενο διμηνο θα πάρω καμια 7-8 ακομα?? θα φτασω τα 25? Ουφφφ!!! Αλλα τι να κανουμε και στον γιο μου πηρα 25-27 και τα εχασα μετα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι στην 32η βδομάδα τώρα... βέβαια είναι τα πιο πολλά που έχω πάρει σε εγκυμοσύνη! Σύνολο στην πρώτη πήρα 13 κ στην δεύτερη 11. Τώρα τρώω πολλά γλυκά είναι η αλήθεια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Εγώ χάλια απο κιλά.. Εκλεισα 29 εβδομάδες και μπήκα 30η σημερα και εχω πάρει 17 κιλά.. Αν υποθέσουμε πως το επομενο διμηνο θα πάρω καμια 7-8 ακομα?? θα φτασω τα 25? Ουφφφ!!! Αλλα τι να κανουμε και στον γιο μου πηρα 25-27 και τα εχασα μετα.. 

😅 και μενα καπου εκει με βλεπω στο τελος 🤣 ειναι το πρωτο μας παιδακι🙃 κοριτσια να κανω και αλλη μια ερωτηση… εσεις που εχετε γινει μαμαδες παλι… με το στηθος… μετα την εγκυμοσύνη πως σας πηγε;;; Εγω εχω πολυ μικρο και τωρα εχει γινει τουμπανο🤣 εχω ακουσει πως μετα χάνεται ολο και κρεμάει ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Louna είπε:

😅 και μενα καπου εκει με βλεπω στο τελος 🤣 ειναι το πρωτο μας παιδακι🙃 κοριτσια να κανω και αλλη μια ερωτηση… εσεις που εχετε γινει μαμαδες παλι… με το στηθος… μετα την εγκυμοσύνη πως σας πηγε;;; Εγω εχω πολυ μικρο και τωρα εχει γινει τουμπανο🤣 εχω ακουσει πως μετα χάνεται ολο και κρεμάει ;;;

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω ήμουν προικισμένη πάντα.... 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...