Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

Γενικότερα όσο περισσότερο είναι στο στήθος το μωρό τόσο πιο πολύ γάλα παράγει η μαμά . Ακόμη και αν απλά πιπιλαει το στήθος , το σώμα της μαμάς λαμβάνει το μνμ να κάνει κι άλλο γάλα. Αν βάζουμε πιπίλα χάνουμε κάποια γεύματα ή έστω πιπιλημα άρα πάει λίγο πίσω η παραγωγή. Επίσης στις πρώτες μέρες επειδή άλλο υλικό είναι το στήθος κι άλλο η πιπίλα το μωρό έχει αρκετές πιθανότητες να πάθει σύγχυση θηλών. 

Γι'αυτό καλό θα ήταν να μπει η πιπίλα αν θέλετε , απλά λίγο πιο μετά . 

Όσων αφορά το θηλαστρο εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε ιδιαίτερα ούτε το χρησιμοποίησα πάνω από 2-3 φορές . 

Καλύτερο είναι το ηλεκτρικό θηλαστρο πάντως. 

Και αυτό επίσης μετά από λίγες μέρες γιατί στην αρχή εκτός ότι δεν παράγουμε και πολύ σε κάθε γεύμα , έχει αποδειχθεί ότι μειώνει την παραγωγή αν χρησιμοποιείτε συχνά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Οι πιπίλες έχουν νούμερα με ηλικία... πιστεύω αν έχεις 2 για αρχή μια χαρά είναι, αν σου πέσει η μια μέχρι να την αποστειρώσεις χρησιμοποιείς την δεύτερη. Μετά πας στο επόμενο νούμερο κ έχεις ξανά δύο.... κάπως έτσι. Ποτέ βέβαια δεν θα μείνεις με δύο θα το δεις! Κάποιος θα σου φέρει σε δωράκι, κάποια θα δεις κ θα σου αρέσει... 😁

Αυτό κορίτσια με τα δώρα είναι μεγάλη αλήθεια!! 

Ότι μπορείτε να φανταστείτε θα σας πάρουν οπότε μην αγχώνεστε. Εγώ πχ έχω μπουρνουζια μέχρι τώρα από τη γέννα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Καταλαβα… ευχαριστω!!! 
Θα ειμαι διαθέσιμη εγω! Παρόλα αυτα να παρω θήλαστρο ετσι δεν ειναι; 

Κ εγώ είμαι διαθέσιμη.... παρ' όλα αυτά επειδή είμαι αρκετά ανασφαλής έχω θήλαστρο... Δεν το μετάνιωσα που το πήρα το έχω χρησιμοποιήσει σε φάσεις που έπρεπε να είμαι εκτός σπιτιού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ θα συμφωνήσω με την @Christine_ αν πάρετε θήλαστρο, δώστε κάτι παραπάνω κ πάρτε ηλεκτρικό κ όχι χειροκίνητο, θα γλιτώσετε κάποια λεφτά με το χειροκίνητο αλλά θα το μετανιώσετε... Είναι πολύ κουραστικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποιο θεμα εχει βρε κοριτσια το σαιτ... Δεν μου εμφανιζει απαντησεις... Μετα μου τα βγαζει μπερδεμενα... Τελος παντων.... Θα σας βαλω το λινκ να κανετε μια ερευνα για το μαρσιπο και φωτο να δειτε χρηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.babywearing.gr/arthra-gia-to-babywearing/fora-ki-esu-ena-marsipo-agalias/

Εχει τα παντα που πρεπει να ξερετε για μαρσιπο. Εμενα με βολεψε πολυ το μει ται και το σλινγκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Δε ξέρω για εσάς κορίτσια.. εμένα δεν με άφηνε να μπω ένα τρίωρο τώρα +!

Ναι υπήρχε θέμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

https://www.babywearing.gr/arthra-gia-to-babywearing/fora-ki-esu-ena-marsipo-agalias/

Εχει τα παντα που πρεπει να ξερετε για μαρσιπο. Εμενα με βολεψε πολυ το μει ται και το σλινγκ. 

 Κ εγώ είμαι φανατική του sling! Κ αυτό που έστειλα σαν το δικό μου sling είναι, απλά έχει ενσωματωμένα μαξιλαράκια σε κάποια απαραίτητα σημεία για την μαμά κ το μωρό. Πιστεύω αυτό το είδος μάρσιπου είναι ότι καλύτερο από πολλές απόψεις κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Οντως υπήρχε θεμα! Τα έπαιξε σημερα το σαιτ!! 😱😱🤐🤬

Ήλπιζα βέβαια ότι μετά από τρίωρο κόλλημα, θα έρχονταν τουλάχιστον οι ειδοποιήσεις.... Αλλά μπαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Δε ξέρω για εσάς κορίτσια.. εμένα δεν με άφηνε να μπω ένα τρίωρο τώρα +!

Ούτε εμένα.. μάλλον έπεσε το σάιτ. Το μπλοκαραμε όλες οι μανουλες 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Ήλπιζα βέβαια ότι μετά από τρίωρο κόλλημα, θα έρχονταν τουλάχιστον οι ειδοποιήσεις.... Αλλά μπαααα

Ναι χαλι μαύρο σημερα το σαιτ!!! 

Ρε κορίτσια ρωτησα και το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι λογικο γιατι μεγαλώνει η μήτρα αλλα εχω κατι σουβλιες στην κοιλια καποιες φορες αλλο πραγμα!! 😱😱😱

Εχετε κι εσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Ναι χαλι μαύρο σημερα το σαιτ!!! 

Ρε κορίτσια ρωτησα και το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι λογικο γιατι μεγαλώνει η μήτρα αλλα εχω κατι σουβλιες στην κοιλια καποιες φορες αλλο πραγμα!! 😱😱😱

Εχετε κι εσεις; 

Λογικό είναι να έχεις μην φοβάσαι! Στην πρώτη είχα , τώρα δε θα το έλεγα ιδιαίτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Λογικό είναι να έχεις μην φοβάσαι! Στην πρώτη είχα , τώρα δε θα το έλεγα ιδιαίτερα

Μεχρι τωρα δεν ειχα για αυτο φοβαμαι!! Αλλα δυο τρεις μερες τωρα εχω κατι σουβλιες μια απο αριστερά (πιο συχνά) μια δεξιά! Μου ειπε ο γιατρος οτι θα εχω κι αλλα πονάκια ακομα ουουουου!!! 
Απλα ρωταω κι εσας που εχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο τις αλλες σας εγκυμοσύνες!!! 
Σε ευχαριστω πολυ Χριστίνα που μου απάντησες!!! ❤️😍😍😍😍👍🏻🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Ναι χαλι μαύρο σημερα το σαιτ!!! 

Ρε κορίτσια ρωτησα και το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι λογικο γιατι μεγαλώνει η μήτρα αλλα εχω κατι σουβλιες στην κοιλια καποιες φορες αλλο πραγμα!! 😱😱😱

Εχετε κι εσεις; 

Εγώ δεν είχα στις άλλες εγκυμοσύνες κ έχω τώρα 🙄 συνέχεια ρωτάω τη γιατρό επειδή δεν τα είχα συνηθίσει αυτά κ γελάει που κάνω έτσι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Εγώ δεν είχα στις άλλες εγκυμοσύνες κ έχω τώρα 🙄 συνέχεια ρωτάω τη γιατρό επειδή δεν τα είχα συνηθίσει αυτά κ γελάει που κάνω έτσι....

Κι εμενα χτες ετσι ηταν γιατι τον ρωτούσα ολα τα κουλά!! Αφου εχετε κι εσεις δεν ειμαι η μονη 🙂🙂

Ευχαριστω!!! 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Εγω τωρα τελευταια δεν εχω τραβηγματα αλλα οι καουρες δινουν και παιρνουν...... 🤢😝😜

Ωωωωωχ υπομονη!!! 
Εγω εχω οταν ξαπλώνω το βραδυ! Ευτυχως οχι για πολυ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Εγω τωρα τελευταια δεν εχω τραβηγματα αλλα οι καουρες δινουν και παιρνουν...... 🤢😝😜

Αυτό το πράγμα το έχω και εγώ εδώ και λίγες μέρες... 🥺🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Εγω τωρα τελευταια δεν εχω τραβηγματα αλλα οι καουρες δινουν και παιρνουν...... 🤢😝😜

Μια από τα ίδια κ εγώ :(

 

απαίσιο πράγμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Από ψυχολογία, αλήθεια, πώς τα πάτε ? 

Προσπαθω να διαχειριστώ οσο μπορω το αγχος!!!! Πέρα απο αυτο (που δεν ειναι και λιγο) ειμαι πολυ χαρούμενη!!! 
Εσυ πως τα πας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Από ψυχολογία, αλήθεια, πώς τα πάτε ? 

Εντάξει... μια έτσι- μια αλλιώς..... Αλλά είναι κ οι συνθήκες περίεργες τελευταία, οπότε δεν μπορώ να το αποδώσω στην εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Προσπαθω να διαχειριστώ οσο μπορω το αγχος!!!! Πέρα απο αυτο (που δεν ειναι και λιγο) ειμαι πολυ χαρούμενη!!! 
Εσυ πως τα πας; 

Εγώ εντάξει ξέρω γω .... ? Η αλήθεια είναι ότι επηρεάζομαι περισσότερο απ' ότι συνήθως.. 

Σε γενικές γραμμές έχω 1002 για να αγχωθω δεν έχω παράπονο 😂😂 

Αλλά πάλι δεν νιώθω το ίδιο με εσάς, αυτόν τον τόσο μεγάλο ενθουσιασμό κλπ . Νιώθω απλά οκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...