Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πλήρως διαφραγματική μήτρα


Recommended Posts

Γεια σας.
Το καλοκαίρι του '19 είχα παλίνδρομη κύηση στην αρχή της κύησης (πρώτη φορά έμεινα έγγυος, ενώ δεν πρόσεχα γενικά).
Μετά από έλεγχο διαπιστώθηκε ότι έχω διάφραγμα στη μήτρα που φτάνει μέχρι τον τράχηλο.
Οδεύω στα 37, οπότε η ηλικία είναι και αυτή ένα θέμα.

Η γυναικολόγος μου είπε να προσπαθήσω χωρίς εγχείρηση διαφράγματος, καθώς σε κάθε εγκυμοσύνη η μήτρα ανοίγει περισσότερο. Και αυτό γιατί αν κάνω την επέμβαση, θα πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο για να ανακάμψει η εγχειρισμένη μήτρα.
Από την άλλη αν στην πρώτη εγκυμοσύνη απέβαλλα στον 1ο-2ο μήνα, πόσο θα μου πάει στη δεύτερη; 3ο-4ο-5ο μήνα; Εξάλλου το διάφραγμα είναι μέχρι κάτω.
Με προβληματίζει όμως πόσο θα πρέπει να περιμένω μετά την επέμβαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 4/6/2021 at 2:21 ΠΜ, ο/η No name είπε:

Γεια σας.
Το καλοκαίρι του '19 είχα παλίνδρομη κύηση στην αρχή της κύησης (πρώτη φορά έμεινα έγγυος, ενώ δεν πρόσεχα γενικά).
Μετά από έλεγχο διαπιστώθηκε ότι έχω διάφραγμα στη μήτρα που φτάνει μέχρι τον τράχηλο.
Οδεύω στα 37, οπότε η ηλικία είναι και αυτή ένα θέμα.

Η γυναικολόγος μου είπε να προσπαθήσω χωρίς εγχείρηση διαφράγματος, καθώς σε κάθε εγκυμοσύνη η μήτρα ανοίγει περισσότερο. Και αυτό γιατί αν κάνω την επέμβαση, θα πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο για να ανακάμψει η εγχειρισμένη μήτρα.
Από την άλλη αν στην πρώτη εγκυμοσύνη απέβαλλα στον 1ο-2ο μήνα, πόσο θα μου πάει στη δεύτερη; 3ο-4ο-5ο μήνα; Εξάλλου το διάφραγμα είναι μέχρι κάτω.
Με προβληματίζει όμως πόσο θα πρέπει να περιμένω μετά την επέμβαση.

Κορίτσι μου σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα. 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...