Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Καλη επιτυχια @Αννια27 με το καλο να υποδεχτεις τα εμβρυακια σου! Μια βδομαδα εμεινε..

 

@Sandyb κ σε σενα να πανε ολα καλα!! 

 

Αν αδιαθετησες Δευτερα απογευμα μετρας την επομενη μερα ως πρωτη οποτε για 2-3η μερα επρεπε να κανεις Τεταρτη η Πεμπτη τις εξετασεις...Φανταζομαι κ Παρασκευη δεν εχει παρα πολυ μεγαλη διαφορα, σε αυτο ομως ρωτα καλυτερα τον γιατρο σου...ποσο υψηλη ηταν δλδ η προγεστερονη σου?

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Θα κάνω μια χαζή ερώτηση αφού έτσι κι αλλιώς παίρνουμε προγεστερόνη όταν γίνεται η έμβρυο μεταφορά γιατί μας πειράζει εάν είναι υψηλή;; Βέβαια εμένα με είχε βάλει να την κάνω ο γιατρός στην πρώτη έμβρυο μεταφορά αλλά τώρα δεν μου είπε τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Ακριβώς τα ίδια μου είπε ο γιατρός. Ελπίζω να μου έρθει περίοδος ακριβώς τη μερα όπως κάθε μήνα αλλωστε κ να μη μου τη σκάσει τώρα που τη θέλω!!! Θέλω ακόμη 2 εβδομάδες ως εκείνη τη μέρα!! Εγώ εν τω μεταξύ έπαθα κ ήπια υπερδιέγερση για αυτό θα πάω σε επόμενο κύκλο, κ μου ήρθε κ περίοδος πολύ γρήγορα μετά την ωοληψία. Κ στην ουσία έχει να μου κάνει υπέρηχο 3 εβδομάδες. Ελπίζω να μη δει κάτι κ πάμε κ για άλλη αναβολή.. Ξέρεις αν ας πούμε βρει κάποιο εύρημα στις ωοθήκες αν είναι αιτία αναβολής της εμβρυομεταφορας. Γιατί εγώ έχω κ αυτό το άγχος στη 2η μου προσπάθεια με φυσικό κ Femara βρέθηκα με 3 κυστικα στις ωοθήκες κ ένα μήνα αντισυλληπτικα.. 

Αχ δεν ξέρω καθόλου γι αυτό. Την πρώτη μου έμβρυομεταφορά την έκανα με φρέσκα και έγιναν όλα τόσο γρήγορα..την ημέρα της ωοληψιας μου μέτρησε προγεστερόνη και μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα μου είπε να ξεκινήσω vasclor ούτε που κατάλαβα τι γινοταν. τώρα δεν μου είπε τι εξετάσεις θα κάνει για να προχωρήσει, βασικά δεν τον ρώτησα κιόλας..και εγώ σε κάνα δυο εβδομάδες περιμένω και ελπίζω να μου έρθει στην ώρα της αυτή τη φορά..τα κυστικα πως τα βλέπουν?με υπέρηχο σε ποια μέρα του κύκλου?νομίζω δεν είχα ποτέ ή δεν το έχω καταλάβει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Θα κάνω μια χαζή ερώτηση αφού έτσι κι αλλιώς παίρνουμε προγεστερόνη όταν γίνεται η έμβρυο μεταφορά γιατί μας πειράζει εάν είναι υψηλή;; Βέβαια εμένα με είχε βάλει να την κάνω ο γιατρός στην πρώτη έμβρυο μεταφορά αλλά τώρα δεν μου είπε τίποτα!!

Στην ετ επειδη το εμβρυο μπαινει την 5 μερα, σε φυσικη συλληψη θα ειχε ηδη ανεβει η προγεστερονη μας οποτε δημιουργουμε τις καταλληλες συνθηκες για το εμβρυακι μας. Εμενα μου εκανε στην αρχη οιστραδιολη κ λιγες μερες πριν αρχισα κ την προγεστερονη κ μου την μετρησε κ την ημερα της ετ (ειχα 17) κ μετα με τις χοριακες (που επεφτε). Αν κ ηταν χαμηλη η δικη μου δεν ξερω κ αυτο αν ηταν δειγμα οτι κατι δεν πηγαινε καλα, δεν μου εδινε περισσοτερη ο γιατρος κ ας του ελεγα εγω γιατι ειναι τοσο χαμηλη, μου ελεγε την θελουμε πανω απο 10. Εσενα μηπως ειναι τι πρωτοκολλο θα σου κανει..ρωτα τον αν εχεις απορια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Μπερδευτηκα. Πέμπτη απόγευμα αδιαθέτησα. Άρα η Παρασκευή ήταν πρώτη μέρα κ έκανα τις εξετάσεις. Η προγεστερονη μου ήταν κοντά στο 7. Τις εστειλα τις εξετάσεις στο κεντρο κ με πήραν απ τη γραμματεια κ είπαν ότι οι εξετάσεις είναι μια χαρά. Αλλά εμένα το 7 στην προγεστερονη μου χτύπησε. Σκεφτομαι μήπως ο γιατρός είδε μόνο αυτές που μου βάζει κ προσπέρασε την προγεστερονη. 

Ειναι οντως ψηλη...διευκρινησε το με τον γιατρο μην το εχεις απορια κ σε τρωει...

Εμενα 2η μερα κ ενω οι ορμονες μου ειναι αστατες ακομα απο την αποβολη ηταν 0,5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η N.Angel είπε:

Στην ετ επειδη το εμβρυο μπαινει την 5 μερα, σε φυσικη συλληψη θα ειχε ηδη ανεβει η προγεστερονη μας οποτε δημιουργουμε τις καταλληλες συνθηκες για το εμβρυακι μας. Εμενα μου εκανε στην αρχη οιστραδιολη κ λιγες μερες πριν αρχισα κ την προγεστερονη κ μου την μετρησε κ την ημερα της ετ (ειχα 17) κ μετα με τις χοριακες (που επεφτε). Αν κ ηταν χαμηλη η δικη μου δεν ξερω κ αυτο αν ηταν δειγμα οτι κατι δεν πηγαινε καλα, δεν μου εδινε περισσοτερη ο γιατρος κ ας του ελεγα εγω γιατι ειναι τοσο χαμηλη, μου ελεγε την θελουμε πανω απο 10. Εσενα μηπως ειναι τι πρωτοκολλο θα σου κανει..ρωτα τον αν εχεις απορια..

Πόσο πρέπει να είναι δλδ; Φυσικά θα τον ρωτήσω,Εντ μεταξύ δεν θυμάμαι καθόλου πόσο ήταν την πρώτη φορά!! Πρέπει να ανατρέψω στις εξετάσεις μου!! Λες μωρέ να με βάλει να την κάνω και τσάμπα να τον κατηγορώ;; Αχχχ θα δείξει τι να πω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Αχ δεν ξέρω καθόλου γι αυτό. Την πρώτη μου έμβρυομεταφορά την έκανα με φρέσκα και έγιναν όλα τόσο γρήγορα..την ημέρα της ωοληψιας μου μέτρησε προγεστερόνη και μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα μου είπε να ξεκινήσω vasclor ούτε που κατάλαβα τι γινοταν. τώρα δεν μου είπε τι εξετάσεις θα κάνει για να προχωρήσει, βασικά δεν τον ρώτησα κιόλας..και εγώ σε κάνα δυο εβδομάδες περιμένω και ελπίζω να μου έρθει στην ώρα της αυτή τη φορά..τα κυστικα πως τα βλέπουν?με υπέρηχο σε ποια μέρα του κύκλου?νομίζω δεν είχα ποτέ ή δεν το έχω καταλάβει..

Σαντυ μου εγω ειχα κυστικο σε αυτον τον κυκλο στη μια ωοθηκη (18η μερα ο υπερηχος) κ η οιστραδιολη μου 2η μερα ηταν στα υψη 151 συνηθωσ αν ειναι πανω απο 50 δεν ειναι καλος κυκλος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Αννια27 είπε:

Πόσο πρέπει να είναι δλδ; Φυσικά θα τον ρωτήσω,Εντ μεταξύ δεν θυμάμαι καθόλου πόσο ήταν την πρώτη φορά!! Πρέπει να ανατρέψω στις εξετάσεις μου!! Λες μωρέ να με βάλει να την κάνω και τσάμπα να τον κατηγορώ;; Αχχχ θα δείξει τι να πω!!

Εχω διαβασει απο κοριτσια εδω οτι την θελουμε 25 κ πανω την ημερα της ετ..τωρα σου ειπα ο γιατρος μου μου ειπε αλλα....ρωτα κ πες μου να δουμε τι θα σου πει...κ αν βρεις κ τις εξετασεις σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Αννια27 είπε:

Πόσο πρέπει να είναι δλδ; Φυσικά θα τον ρωτήσω,Εντ μεταξύ δεν θυμάμαι καθόλου πόσο ήταν την πρώτη φορά!! Πρέπει να ανατρέψω στις εξετάσεις μου!! Λες μωρέ να με βάλει να την κάνω και τσάμπα να τον κατηγορώ;; Αχχχ θα δείξει τι να πω!!

Εμένα κορίτσια μου είχαν πει ότι στην αρχή του κύκλου την θέλουν χαμηλά νομίζω κάτω από 1 αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει για τον κύκλο που ξεκιναει αν είναι πιο ψηλά. Την ημέρα της ωοληψιας ήταν 10 και μου είπε είναι καλή ξεκινά vasclor και προχωρήσαμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Ειναι οντως ψηλη...διευκρινησε το με τον γιατρο μην το εχεις απορια κ σε τρωει...

Εμενα 2η μερα κ ενω οι ορμονες μου ειναι αστατες ακομα απο την αποβολη ηταν 0,5

Όλες οι άλλες ορμόνες ήταν εξαιρετικές. Γι αυτό με προβλημάτισε. Μόλις αδιαθετησω θα πάω να κάνουμε υπέρηχο όποτε θα τον ρωτησω κ απευθείας. Αξίζει να πάω αύριο να την ελέγξω ξανά η να περιμένω στο νέο κύκλο;ο γιατρός μου δε μου βάζει προγεστερονη. Μόνο την tsh μου είχε βάλει την προηγούμενη φορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Εχω διαβασει απο κοριτσια εδω οτι την θελουμε 25 κ πανω την ημερα της ετ..τωρα σου ειπα ο γιατρος μου μου ειπε αλλα....ρωτα κ πες μου να δουμε τι θα σου πει...κ αν βρεις κ τις εξετασεις σου..

Μόνο την οιστροδιολη βρήκα τώρα ,που την είχα κάνει 4ημερα περιόδου και ήταν 37,7 και θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός σούπερ!! Για την προγεστερόνη θα ρωτήσω όμως και θα σας πω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Σαντυ μου εγω ειχα κυστικο σε αυτον τον κυκλο στη μια ωοθηκη (18η μερα ο υπερηχος) κ η οιστραδιολη μου 2η μερα ηταν στα υψη 151 συνηθωσ αν ειναι πανω απο 50 δεν ειναι καλος κυκλος...

Α εντάξει εμένα επανήλθαν οι ορμόνες μου τώρα που τις μέτρησα είχα ε2 52 prg 0.7 και fsh 9 άρα καλά πάω..κάτι καλό έκανε η απόξεση που τη φοβομουνα ξεμπερδεψα λίγο γρήγορα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Σαντυ μου εγω ειχα κυστικο σε αυτον τον κυκλο στη μια ωοθηκη (18η μερα ο υπερηχος) κ η οιστραδιολη μου 2η μερα ηταν στα υψη 151 συνηθωσ αν ειναι πανω απο 50 δεν ειναι καλος κυκλος...

Και εγώ κορίτσι μου που είχα 37.7 και μου έλεγε ο γιατρός σούπερ ,μετά από λίγες μέρες εμφανίζεται μια κύστη από το πουθενά και με βάζει για παρακέντηση χωρίς αναισθησία ,για να προχωρήσουμε κανονικά σε ωοληψια!! Ωραια εειχαα περάσει και τότε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Όλες οι άλλες ορμόνες ήταν εξαιρετικές. Γι αυτό με προβλημάτισε. Μόλις αδιαθετησω θα πάω να κάνουμε υπέρηχο όποτε θα τον ρωτησω κ απευθείας. Αξίζει να πάω αύριο να την ελέγξω ξανά η να περιμένω στο νέο κύκλο;ο γιατρός μου δε μου βάζει προγεστερονη. Μόνο την tsh μου είχε βάλει την προηγούμενη φορα

Δεν ξερω αν εχει νοημα...tsh ειναι αλλο ειναι για τον θυροειδη, μηπως fsh ηθελες να πεις?

 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Α εντάξει εμένα επανήλθαν οι ορμόνες μου τώρα που τις μέτρησα είχα ε2 52 prg 0.7 και fsh 9 άρα καλά πάω..κάτι καλό έκανε η απόξεση που τη φοβομουνα ξεμπερδεψα λίγο γρήγορα..

Μια χαρα εισαι...εγω δεν ξερω αν εκανα καλα τλκ που δεν εκανα αποξεση να σου πω...αλλα τι να εκανα ακουσα τον γιατρο...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Εμένα κορίτσια μου είχαν πει ότι στην αρχή του κύκλου την θέλουν χαμηλά νομίζω κάτω από 1 αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει για τον κύκλο που ξεκιναει αν είναι πιο ψηλά. Την ημέρα της ωοληψιας ήταν 10 και μου είπε είναι καλή ξεκινά vasclor και προχωρήσαμε..

Ισχυει αυτο που λες το ιδιο μου ειχαν πει...ειμαστε κ στο ιδιο κεντρο...χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Δεν ξερω αν εχει νοημα...tsh ειναι αλλο ειναι για τον θυροειδη, μηπως fsh ηθελες να πεις?

 

Μια χαρα εισαι...εγω δεν ξερω αν εκανα καλα τλκ που δεν εκανα αποξεση να σου πω...αλλα τι να εκανα ακουσα τον γιατρο...

 

 

Δεν έχω καταλάβει πως το κρίνουν αυτό εμένα ήθελε οπωσδηποτε να εξετάσει το έμβρυο αλλά και φοβόταν να με αφήσει να αποβάλλω μόνη μου ήταν και οι μέρες του Πάσχα..αλλά λένε ότι δεν είναι και καλό να πειράζουν τη μήτρα πολύ πολύ..την έχω ακούσει και αυτήν την άποψη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Α εντάξει εμένα επανήλθαν οι ορμόνες μου τώρα που τις μέτρησα είχα ε2 52 prg 0.7 και fsh 9 άρα καλά πάω..κάτι καλό έκανε η απόξεση που τη φοβομουνα ξεμπερδεψα λίγο γρήγορα..

Μπράβο κορίτσι μου όλα καλά να πάνε πλέον :-) :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Ισχυει αυτο που λες το ιδιο μου ειχαν πει...ειμαστε κ στο ιδιο κεντρο...χαχαχαχ

Α ναι τι σύμπτωση να μας πουν το ίδιο..😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Δεν ξερω αν εχει νοημα...tsh ειναι αλλο ειναι για τον θυροειδη, μηπως fsh ηθελες να πεις?

Έκανα λάθος. Μου είχε ζητησει τη 2η μέρα fsh,lh,e2,prl. Όχι προγεστερονη . για την επιτροπή όμως. Τις έκανα τον Φλεβάρη και εξωσωματική έκανα το Μάιο. Κ ήταν φυσιολογικές όπως κ τώρα. Από μόνη μ έκανα κ προγεστερονη αυτήν τη φορα. Πριν την εξωσωματική ζήτησε Tsh 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Έκανα λάθος. Μου είχε ζητησει τη 2η μέρα fsh,lh,e2,prl. Όχι προγεστερονη . για την επιτροπή όμως. Τις έκανα τον Φλεβάρη και εξωσωματική έκανα το Μάιο. Κ ήταν φυσιολογικές όπως κ τώρα. Από μόνη μ έκανα κ προγεστερονη αυτήν τη φορα. Πριν την εξωσωματική ζήτησε Tsh 

Δεν ξερω κοριτσι μου καθολου...η αληθεια ειναι οτι προγεστερονη κ εμενα μου ειπαν 21η κ σημερα η ενδοκρινολογος 23η μου ειπε συγκεκριμενα...κ αυτο που ειπε η Σαντυ στην αρχη του κυκλου την θελουν κατω απο 1. Τσεκαρα ολες τις εξετασεις μου που εκανα κ ηταν οντως κατω απο 1. Οποτε ρωτα τον γιατρο καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Δεν ξερω κοριτσι μου καθολου...η αληθεια ειναι οτι προγεστερονη κ εμενα μου ειπαν 21η κ σημερα η ενδοκρινολογος 23η μου ειπε συγκεκριμενα...κ αυτο που ειπε η Σαντυ στην αρχη του κυκλου την θελουν κατω απο 1. Τσεκαρα ολες τις εξετασεις μου που εκανα κ ηταν οντως κατω απο 1. Οποτε ρωτα τον γιατρο καλυτερα..

Ναι αυτό θα κάνω.θα τον ρωτησω σε καμία βδομάδα που θα αδιαθετήσω και θα πάω.  Γιατί το να ψαχνω στον φίλο μας τον google τι μπορεί να φταίει δε βοηθάει καθόλου.😂😂😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσακι μου, ελπίζω να είναι τα τυχερά μου !!! Να μας πεις όταν πας για την αυχενική σου ,να μάθουμε και το φύλο 😉 χιχι!!!

Δευτέρα έχω αυχενική δεν το πιστεύω ότι έχει περάσει έτσι ο καιρός..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Αχ δεν ξέρω καθόλου γι αυτό. Την πρώτη μου έμβρυομεταφορά την έκανα με φρέσκα και έγιναν όλα τόσο γρήγορα..την ημέρα της ωοληψιας μου μέτρησε προγεστερόνη και μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα μου είπε να ξεκινήσω vasclor ούτε που κατάλαβα τι γινοταν. τώρα δεν μου είπε τι εξετάσεις θα κάνει για να προχωρήσει, βασικά δεν τον ρώτησα κιόλας..και εγώ σε κάνα δυο εβδομάδες περιμένω και ελπίζω να μου έρθει στην ώρα της αυτή τη φορά..τα κυστικα πως τα βλέπουν?με υπέρηχο σε ποια μέρα του κύκλου?νομίζω δεν είχα ποτέ ή δεν το έχω καταλάβει..

Μετά την ωοληψια, μου ήρθε περίοδος κ πήγα 2η μέρα να με τσεκάρει ο γιατρός υπέρηχογραφικά ώστε να προχωρήσουμε σε βραχυ πρωτοκολλο. Ε μου βρήκε 3 κυστικα ωαρια τα οποία είτε όταν τα έσπασε ο γιατρός στην προηγουμενη ωοληψια ξαναγεμισαν είτε επειδή έκανα την ωοληψια πολύ νωρίς 7η μέρα του κύκλου λόγω των Femara, μετά την ωοληψια οι ωοθήκες συνέχισαν να λειτουργούν και παρήγαγαν κ άλλα!! Όπως κ να το κάνεις πήρα Voltaren κ ένα μηνα αντισυλληπτικα κ όταν πήγα στον επόμενο κύκλο πια είχε μείνει μόνο 1 το οποίο από ότι είπε ο εξωσωματικος δε χρειαζόταν παρακέντηση κ προχωρήσαμε κανονικά σε διέγερση. Απλώς τώρα σε αυτό το κύκλο είχα 23 ωαρια, κ δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι οι ωοθήκες μου γιατί απλούστατα δεν της έχω δει κ ψιλοφοβαμαι!! Αυτό είναι το κακό και το κακό των πολυκυστικων ωοθηκών, όταν πηγαίνεις στο γιατρό φοβάσαι τι θα αντικρισεις!! Βέβαια από την άλλη με βραχυ πρωτοκολλο πήρα 23 ωαρια, οπότε κάτι κερδίζεις κ κ κάτι χάνεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Δευτέρα έχω αυχενική δεν το πιστεύω ότι έχει περάσει έτσι ο καιρός..... 

Πω πω περασε ο καιρός!!!! Με το καλο κοριτσι μου!!! Να ειναι ολα καλα και σε αυτη την εξέταση και να συνεχίσεις ετσι καλα!! Πολυ χαιρομαι για σενα!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena0212 είπε:

Έκανα λάθος. Μου είχε ζητησει τη 2η μέρα fsh,lh,e2,prl. Όχι προγεστερονη . για την επιτροπή όμως. Τις έκανα τον Φλεβάρη και εξωσωματική έκανα το Μάιο. Κ ήταν φυσιολογικές όπως κ τώρα. Από μόνη μ έκανα κ προγεστερονη αυτήν τη φορα. Πριν την εξωσωματική ζήτησε Tsh 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η N.Angel είπε:

Δεν ξερω αν εχει νοημα...tsh ειναι αλλο ειναι για τον θυροειδη, μηπως fsh ηθελες να πεις?

 

Μια χαρα εισαι...εγω δεν ξερω αν εκανα καλα τλκ που δεν εκανα αποξεση να σου πω...αλλα τι να εκανα ακουσα τον γιατρο...

 

 

Tsh είναι για τον θυρεοειδή, όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες για δευτερο παιδι μου βγήκε 28 ενώ το όριο είναι 4.. ένα σοκ το έφαγα, δεν θα μιλήσω για όλα τα προβλήματα που πέρασα (καρδιά, νεύρα, κιλα) 

Ο θυρεοειδής ειναι ο ρυθμιστής,φανταστείτε σαν ένα εργοστάσιο που δίνει εντολές μέσα σε όλα τα άλλα δεν σε αφήνει να βγάλεις σωστά ωαρια , στην σωστή στιγμή κτλ και έτσι έχουμε σαν αποτέλεσμα να μην έχουμε επιτυχής κύηση. 

Δεν ξερω εάν ισχύει μου είπαν απ το κέντρο ότι ίσως έπαιξε και ρόλο για τις 2 αποβολές που είχα.  

Οποτε κορίτσια μου είτε το ζητάνε είτε όχι να την κάνετε την εξέταση.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Δευτέρα έχω αυχενική δεν το πιστεύω ότι έχει περάσει έτσι ο καιρός..... 

Αχ η πιο όμορφη εξετάσεις έχεις πιο πολύ ώρα να χαζεύεις το μωράκι σου..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...