Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εμείς προσπαθούμε 1 μιση χρόνο. Τον τελευταίο χρόνο πήγαινα κάθε μήνα και παρακολουθούσα το ωράριο επειδή έχω σπω. Και όταν ήταν έτοιμο έκανα οβιτρελ. Το Νοέμβριο βρήκαμε μικρόβιο στο σπέρμα του άντρα μου αλλά δεν του είχε πειράξει το σπέρμα. Προσπάθησα να το πολεμήσουμε αντιβιώσεις αλλά δεν καταφέραμε. Οπότε μας είπε ο γιατρός να πάμε σε σπερματεγχυση πρώτα. Είμαστε εγώ 27 και εκείνος 28.

Με την σπερματεγχυση είπε ότι καθαρίζει το σπέρμα και θα ήταν μια λύση. 

Πέρασα επιτροπή αυτό το μήνα και πριν λίγες μέρες είχα παρει και τις ενέσεις. Επειδή με σερπαφαρ δεν αντιδρούσα πολύ εύκολα.  Και περίμενα περίοδο για να αρχίσω ενέσεις. ....και τσουπ σήμερα γίνεται αυτό 

Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη. Δεν μπορώ να το πιστέψω. .

Να το πιστέψεις κορίτσι μου! Πολύ χάρηκα! 

Έχω μία φίλη που προσπαθούσαν για χρόνια και είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα. Έκανε 3 διεγέρσεις και 6 ετ μέχρι να καταφέρει να μείνει έγκυος. Μία φορά μάλιστα έμεινε έγκυος, αλλά ήταν εξωμήτριο και αναγκάστηκαν να τις αφαιρέσουν τη μία σάλπιγγα. Τώρα έχει κορούλα 1,5 ετών και ετοιμαζόταν να ξαναπάει για ετ για να κάνει ένα δεύτερο παιδάκι. Και τσουπ... Να σου και είναι έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο!! Είδες, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία τελικά! Να πάνε όλα τέλεια από δω και πέρα και να μή χρειαστείς ποτέ ούτε μενοπουρ ούτε τπτ εύχομαι!

Μπραβο να πανε ολα τελεια ολα καλα κ να μην χρειαστεις τις menopur παρα να τιςδωρισεις.🧡🧿 περιμενουμε νεα απο την χοριακη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Σήμερα ήταν η μέρα που περίμενα περίοδο. Έκανα ένα τεστ για πλάκα ( πάντα είμαι σίγουρη ότι είναι ένα άπιαστο όνειρο και ότι δεν θα τα καταφέρω ) .είχα προμηθευτεί ήδη τις μενοπουρ από την επιτροπή και περιμέναμε να μου έρθει η περίοδος για να κάνω την πρώτη σπερματεγχυση.

Βγηκε θετικό αχνο η πρώτη ταινία 

Κάνω και δεύτερη .πάλι έτσι.

Κάνω και clear blue ψηφιακό pregnant 1-2 εβδομάδες

 

Θα τρελαθώ και τρέμω όλη την ώρα .ούτε που μπορώ να το πιστέψω ...ετοίμασα μια μικρό εκπληξουλα στον άντρα μου γιατί δεν κρατιέμαι να περιμένω μέχρι την Δευτέρα που θα κάνω χοριακη. 

 

 

IMG_20220122_125901.jpg

IMG_20220122_125415.jpg

Συγχαρητήρια όλα με το καλό να πάνε!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εμείς προσπαθούμε 1 μιση χρόνο. Τον τελευταίο χρόνο πήγαινα κάθε μήνα και παρακολουθούσα το ωράριο επειδή έχω σπω. Και όταν ήταν έτοιμο έκανα οβιτρελ. Το Νοέμβριο βρήκαμε μικρόβιο στο σπέρμα του άντρα μου αλλά δεν του είχε πειράξει το σπέρμα. Προσπάθησα να το πολεμήσουμε αντιβιώσεις αλλά δεν καταφέραμε. Οπότε μας είπε ο γιατρός να πάμε σε σπερματεγχυση πρώτα. Είμαστε εγώ 27 και εκείνος 28.

Με την σπερματεγχυση είπε ότι καθαρίζει το σπέρμα και θα ήταν μια λύση. 

Πέρασα επιτροπή αυτό το μήνα και πριν λίγες μέρες είχα παρει και τις ενέσεις. Επειδή με σερπαφαρ δεν αντιδρούσα πολύ εύκολα.  Και περίμενα περίοδο για να αρχίσω ενέσεις. ....και τσουπ σήμερα γίνεται αυτό 

Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη. Δεν μπορώ να το πιστέψω. .

Καλά, μην παίρνεις όρκο ότι είχε μικρόβιο το σπέρμα του...Ίσως να φορτώθηκε τζάμπα την αντιβίωση ο άνθρωπος...

Σε κάθε περίπτωση πολλά συγχαρητήρια και να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλό και χουχουλιάρικο σαββατοκύριακο σε όλες!

Έκανα χθες πρώτη φορά υστεροσκόπηση και scratching. Μου αφαίρεσε και ένα πολύ μικρό διάφραγμα από τον πυθμένα. Όλα πήγαν καλά, αλλά με πείραξε πάρα πολύ ένα οπιούχο που μου έβαλαν ενδοφλέβια. Ούτε μπόρεσα να φάω, ούτε αντιβίωση να πάρω, μόνο ναυτία και εμετούς. Ευτυχώς σήμερα είμαι καλύτερα. Μου είπαν όμως να πάρω 21 μέρες cyclacur. Δεν το ήξερα αυτό και προγραμμάτιζα να κάνω την 3η δόση του εμβολίου την άλλη βδομάδα. Λέω να το ακυρώσω και να περιμένω τον άλλο μήνα. Το cyclacur διάβαδα αυξάνει τις πιθανότητες θρόμβων και δεν μπορώ να έχω και αυτό το άγχος τώρα. 

Μου είπε ο γιατρός πως από τον επόμενο κύκλο μπορούμε να αρχίσουμε πάλι προσπάθειες είτε μόνοι μας είτε με εξωσωματική. Εντωμεταξύ, ο άντρας μου έχει αρχίσει θεραπεία από τον ουρολόγο. Του το είπα και μου απάντησε το αναμενόμενο, πως δεν χρειάζεται να καθυστερούμε για το σπέρμα. Εγώ δεν συμφωνώ όμως ρε κορίτσια. Αφού ξεκίνησε τη θεραπεία, γιατί να μην περιμένουμε. Ήδη έχουμε δει μεγάλη βελτίωση στις εξετάσεις του απο τότε που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε.

Το κακό όμως είναι πως αν περιμένουμε λίγο και πάμε για  Μάρτιο δεν είναι καλό το timing με τη δουλειά μου. Έτσι όπως τα υπολογίζω (αν παραμείνει σταθερός ο κύκλος μου βέβαια) την εβδομάδα μετά την ΕΤ θα έχω 2-3 ώρες περπάτημα την ημέρα. Θα είναι ρίσκο λέτε; Τον Απρίλιο είναι και το Πάσχα στη μέση! Έχω μπερδευτεί. Δεν θέλω να το καθυστερήσω ως το Μάιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η troia είπε:

Καλά, μην παίρνεις όρκο ότι είχε μικρόβιο το σπέρμα του...Ίσως να φορτώθηκε τζάμπα την αντιβίωση ο άνθρωπος...

Σε κάθε περίπτωση πολλά συγχαρητήρια και να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη!

To έχουμε δει σε 3 καλλιέργειες και συνέχεια βγαίνει εντεροκκοκος. Πάλι καλά δεν με έχει κολλήσει. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά. Γιατί το φοβάμαι το πρώτο τρίμηνο η αλήθεια είναι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλό και χουχουλιάρικο σαββατοκύριακο σε όλες!

Έκανα χθες πρώτη φορά υστεροσκόπηση και scratching. Μου αφαίρεσε και ένα πολύ μικρό διάφραγμα από τον πυθμένα. Όλα πήγαν καλά, αλλά με πείραξε πάρα πολύ ένα οπιούχο που μου έβαλαν ενδοφλέβια. Ούτε μπόρεσα να φάω, ούτε αντιβίωση να πάρω, μόνο ναυτία και εμετούς. Ευτυχώς σήμερα είμαι καλύτερα. Μου είπαν όμως να πάρω 21 μέρες cyclacur. Δεν το ήξερα αυτό και προγραμμάτιζα να κάνω την 3η δόση του εμβολίου την άλλη βδομάδα. Λέω να το ακυρώσω και να περιμένω τον άλλο μήνα. Το cyclacur διάβαδα αυξάνει τις πιθανότητες θρόμβων και δεν μπορώ να έχω και αυτό το άγχος τώρα. 

Μου είπε ο γιατρός πως από τον επόμενο κύκλο μπορούμε να αρχίσουμε πάλι προσπάθειες είτε μόνοι μας είτε με εξωσωματική. Εντωμεταξύ, ο άντρας μου έχει αρχίσει θεραπεία από τον ουρολόγο. Του το είπα και μου απάντησε το αναμενόμενο, πως δεν χρειάζεται να καθυστερούμε για το σπέρμα. Εγώ δεν συμφωνώ όμως ρε κορίτσια. Αφού ξεκίνησε τη θεραπεία, γιατί να μην περιμένουμε. Ήδη έχουμε δει μεγάλη βελτίωση στις εξετάσεις του απο τότε που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε.

Το κακό όμως είναι πως αν περιμένουμε λίγο και πάμε για  Μάρτιο δεν είναι καλό το timing με τη δουλειά μου. Έτσι όπως τα υπολογίζω (αν παραμείνει σταθερός ο κύκλος μου βέβαια) την εβδομάδα μετά την ΕΤ θα έχω 2-3 ώρες περπάτημα την ημέρα. Θα είναι ρίσκο λέτε; Τον Απρίλιο είναι και το Πάσχα στη μέση! Έχω μπερδευτεί. Δεν θέλω να το καθυστερήσω ως το Μάιο.

Τι εννοείς ότι σου αφαίρεσε διάφραγμα από τον πυθμένα? Κοίτα εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα μετά την ετ να έχω περπάτημα 2,3 ώρες τη μέρα. Όσο για το εμβόλιο,  γιατί δεν το συζητάς με τον γιατρό σου? Μήπως να κάνεις ας πουμε ενέσεις ηπαρινης προληπτικά? 

Όπως και να έχει συζητα το με τον γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει. Η θεραπεία που έδωσε ο ουρολογος στον άντρα σου πόσο καιρό κρατάει? Αν πάτε στον επόμενο κύκλο δεν θα έχει επιδράσει ήδη η θεραπεία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Τι εννοείς ότι σου αφαίρεσε διάφραγμα από τον πυθμένα? Κοίτα εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα μετά την ετ να έχω περπάτημα 2,3 ώρες τη μέρα. Όσο για το εμβόλιο,  γιατί δεν το συζητάς με τον γιατρό σου? Μήπως να κάνεις ας πουμε ενέσεις ηπαρινης προληπτικά? 

Όπως και να έχει συζητα το με τον γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει. Η θεραπεία που έδωσε ο ουρολογος στον άντρα σου πόσο καιρό κρατάει? Αν πάτε στον επόμενο κύκλο δεν θα έχει επιδράσει ήδη η θεραπεία?

Για το εμβόλιο δεν βιάζομαι έτσι κι αλλιώς αφού δεν έχουν περάσει 6 μήνες από τη 2η δόση. Απλά έλεγα να το κάνω νωρίτερα να τελειώνω. Δεν θέλω να επιβαρυνθώ με επιπλέον φάμακα. 

Το διάφραγμα είναι ένα τμήμα ιστού στην κοιλότητα της μήτρας που κανονικά απορροφάται όταν είμαστε έμβρυα. Σε εμένα είχε μείνει ένα πολύ μικρό κομματάκι, όχι κάτι σπουδαίο, αλλα καλύτερα που αφαιρέθηκε γιατί σε καποιες περιπτώσεις (ειδικά αν είναι μεγάλο) μπορεί να εμποδίζει στην εγκυμοσύνη.

Η θεραπεία του τελειώνει γύρω στα μέσα Μαρτίου. Επομένως θα μπορούσαμε να πάμε για Μάρτιο. Αλλά μετά είναι το περπάτημα το θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2022 at 12:39 ΜΜ, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση μιας και ανέφερες την υπερδιέγερση,  θέλω να ρωτήσω πως μπορούμε να βοηθήθουμε ώστε να αποφύγουμε την υπερδιέγερση? 

 

Ξεκινάω απο βδομάδα ενέσεις μενοπουρ και εχω πολυκυστηκες ωοθήκες  και δεν κρυβω οτι φοβάμαι αρκετά για τυχόν υπερδιέγερση 

@Κατεριναπαπ...Για να μην παθω υπερδιέγερση επειδή έχω κ γω πολυκυστικες...έτρωγα 6 ασπράδια αυγού κάθε μέρα μετά την ωοληψια.Εκοψα τελείως ζάχαρη και αλάτι. Έπινα πολλά υγρά....νερό φουλ κ χυμούς χωρίς ζάχαρη και βέβαια πολύ πρωτεΐνη ειδικά κοτόπουλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

To έχουμε δει σε 3 καλλιέργειες και συνέχεια βγαίνει εντεροκκοκος. Πάλι καλά δεν με έχει κολλήσει. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά. Γιατί το φοβάμαι το πρώτο τρίμηνο η αλήθεια είναι.  

Ναι, αλλά μπορεί να είναι μια απλή επιμόλυνση... Και στην περίπτωση αυτή δεν κολλάει. Αν δεν σας το έχει επιβεβαιώσει εξειδικευμένος ουρολόγος, για τίποτα μην παίρνεις όρκο. Και θα τον έβαζε να κάνει πιο εξειδικευμένες εξετάσεις από μία απλή καλλιέργεια σπέρματος. Μη βασίζεσαι σε γυναικολόγους για τέτοια θέματα, ούτε καν σε απλούς ουρολόγους.

Όπως και να έχει δε χρειάζεται να το ψάξετε περαιτέρω. Τώρα είσαι έγκυος, απόλαυσέ το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλό και χουχουλιάρικο σαββατοκύριακο σε όλες!

Έκανα χθες πρώτη φορά υστεροσκόπηση και scratching. Μου αφαίρεσε και ένα πολύ μικρό διάφραγμα από τον πυθμένα. Όλα πήγαν καλά, αλλά με πείραξε πάρα πολύ ένα οπιούχο που μου έβαλαν ενδοφλέβια. Ούτε μπόρεσα να φάω, ούτε αντιβίωση να πάρω, μόνο ναυτία και εμετούς. Ευτυχώς σήμερα είμαι καλύτερα. Μου είπαν όμως να πάρω 21 μέρες cyclacur. Δεν το ήξερα αυτό και προγραμμάτιζα να κάνω την 3η δόση του εμβολίου την άλλη βδομάδα. Λέω να το ακυρώσω και να περιμένω τον άλλο μήνα. Το cyclacur διάβαδα αυξάνει τις πιθανότητες θρόμβων και δεν μπορώ να έχω και αυτό το άγχος τώρα. 

Μου είπε ο γιατρός πως από τον επόμενο κύκλο μπορούμε να αρχίσουμε πάλι προσπάθειες είτε μόνοι μας είτε με εξωσωματική. Εντωμεταξύ, ο άντρας μου έχει αρχίσει θεραπεία από τον ουρολόγο. Του το είπα και μου απάντησε το αναμενόμενο, πως δεν χρειάζεται να καθυστερούμε για το σπέρμα. Εγώ δεν συμφωνώ όμως ρε κορίτσια. Αφού ξεκίνησε τη θεραπεία, γιατί να μην περιμένουμε. Ήδη έχουμε δει μεγάλη βελτίωση στις εξετάσεις του απο τότε που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε.

Το κακό όμως είναι πως αν περιμένουμε λίγο και πάμε για  Μάρτιο δεν είναι καλό το timing με τη δουλειά μου. Έτσι όπως τα υπολογίζω (αν παραμείνει σταθερός ο κύκλος μου βέβαια) την εβδομάδα μετά την ΕΤ θα έχω 2-3 ώρες περπάτημα την ημέρα. Θα είναι ρίσκο λέτε; Τον Απρίλιο είναι και το Πάσχα στη μέση! Έχω μπερδευτεί. Δεν θέλω να το καθυστερήσω ως το Μάιο.

ίσχύει για τα οιστρογόνα. Κάνε μια ερώτηση στην Οικονομοπούλου να σου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλες μας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποια κρεμουλα ή κάποιο λαδάκι που μπορεί να "μαλακώσει" την περιοχή της κοιλιάς που γίνονται οι ενέσεις... Εχει μελανιές και γενικά πλέον δεν έχει μείνει σημείο που δεν έχει τρυπηθει και πονάει πολύ κάθε φορά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ναι, αλλά μπορεί να είναι μια απλή επιμόλυνση... Και στην περίπτωση αυτή δεν κολλάει. Αν δεν σας το έχει επιβεβαιώσει εξειδικευμένος ουρολόγος, για τίποτα μην παίρνεις όρκο. Και θα τον έβαζε να κάνει πιο εξειδικευμένες εξετάσεις από μία απλή καλλιέργεια σπέρματος. Μη βασίζεσαι σε γυναικολόγους για τέτοια θέματα, ούτε καν σε απλούς ουρολόγους.

Όπως και να έχει δε χρειάζεται να το ψάξετε περαιτέρω. Τώρα είσαι έγκυος, απόλαυσέ το!

Κατάλαβα. Ωραία ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πληροφορίες. Εύχομαι τα καλύτερα. ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλό και χουχουλιάρικο σαββατοκύριακο σε όλες!

Έκανα χθες πρώτη φορά υστεροσκόπηση και scratching. Μου αφαίρεσε και ένα πολύ μικρό διάφραγμα από τον πυθμένα. Όλα πήγαν καλά, αλλά με πείραξε πάρα πολύ ένα οπιούχο που μου έβαλαν ενδοφλέβια. Ούτε μπόρεσα να φάω, ούτε αντιβίωση να πάρω, μόνο ναυτία και εμετούς. Ευτυχώς σήμερα είμαι καλύτερα. Μου είπαν όμως να πάρω 21 μέρες cyclacur. Δεν το ήξερα αυτό και προγραμμάτιζα να κάνω την 3η δόση του εμβολίου την άλλη βδομάδα. Λέω να το ακυρώσω και να περιμένω τον άλλο μήνα. Το cyclacur διάβαδα αυξάνει τις πιθανότητες θρόμβων και δεν μπορώ να έχω και αυτό το άγχος τώρα. 

Μου είπε ο γιατρός πως από τον επόμενο κύκλο μπορούμε να αρχίσουμε πάλι προσπάθειες είτε μόνοι μας είτε με εξωσωματική. Εντωμεταξύ, ο άντρας μου έχει αρχίσει θεραπεία από τον ουρολόγο. Του το είπα και μου απάντησε το αναμενόμενο, πως δεν χρειάζεται να καθυστερούμε για το σπέρμα. Εγώ δεν συμφωνώ όμως ρε κορίτσια. Αφού ξεκίνησε τη θεραπεία, γιατί να μην περιμένουμε. Ήδη έχουμε δει μεγάλη βελτίωση στις εξετάσεις του απο τότε που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε.

Το κακό όμως είναι πως αν περιμένουμε λίγο και πάμε για  Μάρτιο δεν είναι καλό το timing με τη δουλειά μου. Έτσι όπως τα υπολογίζω (αν παραμείνει σταθερός ο κύκλος μου βέβαια) την εβδομάδα μετά την ΕΤ θα έχω 2-3 ώρες περπάτημα την ημέρα. Θα είναι ρίσκο λέτε; Τον Απρίλιο είναι και το Πάσχα στη μέση! Έχω μπερδευτεί. Δεν θέλω να το καθυστερήσω ως το Μάιο.

Καλησπερα και καλή ανάρρωση! Το cyclacour πως και στο έδωσε τώρα? Το δίνουν μετά το σκρατσινγκ για επούλωση ίσως του ενδομητρίου? Όπως και να χει ναι, κι εγώ θα ήμουν πολύ επιφυλακτική για εμβόλιο μαζί με φάρμακα. Ο γιατρός σου τι λέει? Ρωτά και την Οικονομόπουλου επίσης. Πάντως από την άλλη μη θεωρείς ότι είσαι πλήρως προστατευμένη μέχρι το 6μηνο, κάποιο γιατροί λένε ότι μετά το τρίμηνο απ τη 2η δόση είναι άγνωστο το ποσο προστατευμένοι είμαστε. Οποτε και επειδή έχουμε χιλιάδες κρούσματα γύρω μας και είναι και χειμώνας, πρόσεχε, μην έχεις τπτ δεδομένο. 
Οσο για το ποτε θα προχωρήσετε, καταρχήν η ηλικία σου πραγματικά επιτρέπει να πας και Μάιο, μην το θεωρείς καμία τραγωδία δλδ. Από την άλλη έχεις συζητήσει ποτε με το γιατρο σου το ενδεχόμενο να κατά ψύξετε έμβρυα και να τα βάλεις σε άλλο κύκλο? Σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσες όντως να αφήσεις τώρα ένα μηνα και μετά να κανεις μόνο διέγερση, να περάσει αυτή η φάση που λες με τη δουλειά και να πας εμβρυομεταφορα αργότερα. Κάποιοι γιατροί το θεωρούν και καλύτερο γιατί ο οργανισμός έχει συνέλθει από τη ντόπα της διέγερσης. Γιατί δεν τον ρωτάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2022 at 9:49 ΠΜ, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,  να έχετε μια όμορφη μέρα! 

Κορίτσι μου προχθές είχα αυτη τη κουβέντα με τον γιατρό μου,  καθώς την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω τις ενέσεις για διέγερση, τον ρώτησα με το εμβόλιο τι θα κάνω,  γιατί εχω κλείσει ραντεβού το Σάββατο γισ τη 3η δόση ( είπα να κλείσω και αν ο γιατρός μου πει να μην το κάνω,  θα ακυρώσω το ραντεβού) Η απάντηση του γιατρού ήταν να μην το κάνω τώρω και να το κάνω εφόσον πετύχω απο τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης... η δική μου άποψη είναι πως αν με το καλο πετύχω και πάνε ολα καλά δεν θέλω να το κάνω, θα το κάνω μετα την γέννα.. μέχρι τότε βέβαια βλέπουμε..

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία @Κατεριναπαπ και πολύ καλή σου επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Luna777 δεν θα το ρίσκαρα ειδικά με τη δουλειά…..το πρώτο τρίμηνο είναι όντως πολύ κρίσιμο όπως και οι πρώτες μέρες μετά την Ετ! 
Αχ βρε κορίτσια πολλά καλά νέα σήμερα…..η φίλη που σας έλεγα με τις arvekap αντί για ovitrelle (έχουμε τον ίδιο γιατρό) μόλις πήρε αποτέλεσμα χοριακης  836!!!!! Ας συνεχίσει έτσι το 2022!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η troia είπε:

ίσχύει για τα οιστρογόνα. Κάνε μια ερώτηση στην Οικονομοπούλου να σου πει. 

Α σωστά, καλή ιδέα! Θα περάσω αποκεί έτσι κι αλλιώς σε λίγες μέρες οπότε θα τη ρωτήσω.

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Καλησπερα και καλή ανάρρωση! Το cyclacour πως και στο έδωσε τώρα? Το δίνουν μετά το σκρατσινγκ για επούλωση ίσως του ενδομητρίου? Όπως και να χει ναι, κι εγώ θα ήμουν πολύ επιφυλακτική για εμβόλιο μαζί με φάρμακα. Ο γιατρός σου τι λέει? Ρωτά και την Οικονομόπουλου επίσης. Πάντως από την άλλη μη θεωρείς ότι είσαι πλήρως προστατευμένη μέχρι το 6μηνο, κάποιο γιατροί λένε ότι μετά το τρίμηνο απ τη 2η δόση είναι άγνωστο το ποσο προστατευμένοι είμαστε. Οποτε και επειδή έχουμε χιλιάδες κρούσματα γύρω μας και είναι και χειμώνας, πρόσεχε, μην έχεις τπτ δεδομένο. 
Οσο για το ποτε θα προχωρήσετε, καταρχήν η ηλικία σου πραγματικά επιτρέπει να πας και Μάιο, μην το θεωρείς καμία τραγωδία δλδ. Από την άλλη έχεις συζητήσει ποτε με το γιατρο σου το ενδεχόμενο να κατά ψύξετε έμβρυα και να τα βάλεις σε άλλο κύκλο? Σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσες όντως να αφήσεις τώρα ένα μηνα και μετά να κανεις μόνο διέγερση, να περάσει αυτή η φάση που λες με τη δουλειά και να πας εμβρυομεταφορα αργότερα. Κάποιοι γιατροί το θεωρούν και καλύτερο γιατί ο οργανισμός έχει συνέλθει από τη ντόπα της διέγερσης. Γιατί δεν τον ρωτάς?

Το σκέφτηκα και εγώ για κατάψυξη. Αλλά απ'ότι κατάλαβα προτιμά να πάμε με φρέσκα. Ιδίως αν καταλήξουμε πάλι με 2 βλαστοκύστες μόνο. Διότι υπάρχει και το ενδεχόμενο μετά την απόψυξη να μην τα καταφέρουν. Αν έχουμε πολλά οκ, θα έχουμε και περισσότερες πιθανότητες. Θα τον ρωτήσω πάλι. 

Αν κάτσω τις 2-3 πρώτες μέρες σπίτι μετά την ΕΤ και μετά ξεκινήσω τη δουλειά με περπάτημα είναι λες ριψοκίνδυνο; Γιατί την πρώτη φορά μου είχαν πει οτι μπορώ να συνεχίσω τις δραστηριότητές μου κανονικά. Και γενικά η δουλειά μου δεν ειναι καθιστική. Να αποφύγω μόνο βάρη και σκάλες. 

Ναι, για το cyclacur ετσι μου είπαν, για την επούλωση. Δεν το ήξερα και εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2022 at 5:42 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

Και εγώ έκανα την 3η δόση -στους 5,5 μήνες από την δεύτερη

Άφησα τον κύκλο γιατί θα έκανα φυσικό τροποποιημένο και θα προχωρήσω στον επόμενο κύκλο.

Ο γιατρός μου αν έκανα φυσικό κύκλο τελείως δεν θα είχε θέμα αλλά δεν θέλει να συνδυαστούν οι ορμόνες διέγερσης μαζί με το εμβόλιο στον ίδιο κύκλο.

Για την γονιμότητά μου δεν ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί δεν παίρνει άριστα έτσι και αλλιώς 🤣🤣.

Επομένως τί είχαμε τι χάσαμε.

ΥΓ. Σχετικά με την ανδρική γονιμότητα vs εμβόλιο είχαμε τσεκάρει το σπέρμα προ εμβολίου και 3 μήνες μετά το εμβόλιο τα ίδια νούμερα είχε. Επομένως πάλι τι είχαμε τι χάσαμε. Ήλπιζα σε ένα boost η αλήθεια είναι αλλά δεν..🤣

Απο το να ζω με τον φόβο του ιού που θα με πάει πίσω έτσι και αλλιώς επέλεξα να το κάνω.

 

Κατάλαβα.... τι είχαμε τι χάσαμε λοιπόν! Την εβδομάδα αυτη θα δούμε τον 2ο ουρολόγο (Μακαρούνης) που εσείς εδω κορίτσια μου προτείνατε για να πα΄ρουμε 1 ακόμα άποψη για τον υψηλό κατακερματισμό κ θα ακούσουμε κ την δική του άποψη.... Ωστόσο ξέχασα να σου αναφέρω οτι κάναμε ενα ραντεβού με τον ουρολόγο που ήδη είχε ο σύζηγός μου κ έδινε περισσότερη σημασία στην κινητικότηα κ στην ποσότητα στο σπερμοδιάγραμμα παρά στο τεστ κατάτμησης. Δικαιολογόντας μου πως δεν ηταν αυτός ο λόγος που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη... κ οταν του είπα εγω πως δεν εξετάζουμε μονο αυτό το θέμα αλλά κοιτάζουμε κ την εκδοχή του αν είχε προχωρήσει τι έκβαση θα είχε με τε΄τοιο νουμερο στον κατακερματισμό!!! Να μην στα πολυλογώ μας είπε για το πρόβλημα αυτό να συνεχίσει τις βιταμινες που του είχε δώσει κ ο γυναικολόγος μου (fertilman plus) κ συνδυαστικά να προσθέσει κ μια καψουλα την ημέρα συνένζυμο q10. Στην ερώτηση που του έκανα μήπως να πάρει sermatrop μου είπε οχι δεν θέλω να φορτώσω τον οργανισμό του με τόσα φάρμακα...

Είναι πολύ καλός γιατρός  και σαν επιστήμονας κ σαν ανθρωπος, μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη απλα δεν ξερω αν εξειδικεύεται στο θέμα της γονιμότητας κ της εξωσωματικής διαδικασίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Κατάλαβα.... τι είχαμε τι χάσαμε λοιπόν! Την εβδομάδα αυτη θα δούμε τον 2ο ουρολόγο (Μακαρούνης) που εσείς εδω κορίτσια μου προτείνατε για να πα΄ρουμε 1 ακόμα άποψη για τον υψηλό κατακερματισμό κ θα ακούσουμε κ την δική του άποψη.... Ωστόσο ξέχασα να σου αναφέρω οτι κάναμε ενα ραντεβού με τον ουρολόγο που ήδη είχε ο σύζηγός μου κ έδινε περισσότερη σημασία στην κινητικότηα κ στην ποσότητα στο σπερμοδιάγραμμα παρά στο τεστ κατάτμησης. Δικαιολογόντας μου πως δεν ηταν αυτός ο λόγος που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη... κ οταν του είπα εγω πως δεν εξετάζουμε μονο αυτό το θέμα αλλά κοιτάζουμε κ την εκδοχή του αν είχε προχωρήσει τι έκβαση θα είχε με τε΄τοιο νουμερο στον κατακερματισμό!!! Να μην στα πολυλογώ μας είπε για το πρόβλημα αυτό να συνεχίσει τις βιταμινες που του είχε δώσει κ ο γυναικολόγος μου (fertilman plus) κ συνδυαστικά να προσθέσει κ μια καψουλα την ημέρα συνένζυμο q10. Στην ερώτηση που του έκανα μήπως να πάρει sermatrop μου είπε οχι δεν θέλω να φορτώσω τον οργανισμό του με τόσα φάρμακα...

Είναι πολύ καλός γιατρός  και σαν επιστήμονας κ σαν ανθρωπος, μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη απλα δεν ξερω αν εξειδικεύεται στο θέμα της γονιμότητας κ της εξωσωματικής διαδικασίας.

Ο Μακαρουνης είναι εγγύηση και ο μόνος που κατάφερε να κάνει τον άντρα μου να τον ακούσει και να καταλάβει! Ο άνθρωπος είναι απίστευτος πολύ αναλυτικός….. στο πρώτο ραντεβού μας κράτησε μιάμιση ώρα! Θα καταλάβεις τι εννοώ μόλις τον δεις! Ειδικά για τα δικά μας θέματα θεωρείται αν όχι ο καλύτερος αλλά από τους top!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

@Luna777 δεν θα το ρίσκαρα ειδικά με τη δουλειά…..το πρώτο τρίμηνο είναι όντως πολύ κρίσιμο όπως και οι πρώτες μέρες μετά την Ετ! 
Αχ βρε κορίτσια πολλά καλά νέα σήμερα…..η φίλη που σας έλεγα με τις arvekap αντί για ovitrelle (έχουμε τον ίδιο γιατρό) μόλις πήρε αποτέλεσμα χοριακης  836!!!!! Ας συνεχίσει έτσι το 2022!!!

Ε να ζητήσω 3μηνη άδεια τότε χαχα Ωραία θα ήταν, αλλά που τέτοια τύχη κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Κατάλαβα.... τι είχαμε τι χάσαμε λοιπόν! Την εβδομάδα αυτη θα δούμε τον 2ο ουρολόγο (Μακαρούνης) που εσείς εδω κορίτσια μου προτείνατε για να πα΄ρουμε 1 ακόμα άποψη για τον υψηλό κατακερματισμό κ θα ακούσουμε κ την δική του άποψη.... Ωστόσο ξέχασα να σου αναφέρω οτι κάναμε ενα ραντεβού με τον ουρολόγο που ήδη είχε ο σύζηγός μου κ έδινε περισσότερη σημασία στην κινητικότηα κ στην ποσότητα στο σπερμοδιάγραμμα παρά στο τεστ κατάτμησης. Δικαιολογόντας μου πως δεν ηταν αυτός ο λόγος που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη... κ οταν του είπα εγω πως δεν εξετάζουμε μονο αυτό το θέμα αλλά κοιτάζουμε κ την εκδοχή του αν είχε προχωρήσει τι έκβαση θα είχε με τε΄τοιο νουμερο στον κατακερματισμό!!! Να μην στα πολυλογώ μας είπε για το πρόβλημα αυτό να συνεχίσει τις βιταμινες που του είχε δώσει κ ο γυναικολόγος μου (fertilman plus) κ συνδυαστικά να προσθέσει κ μια καψουλα την ημέρα συνένζυμο q10. Στην ερώτηση που του έκανα μήπως να πάρει sermatrop μου είπε οχι δεν θέλω να φορτώσω τον οργανισμό του με τόσα φάρμακα...

Είναι πολύ καλός γιατρός  και σαν επιστήμονας κ σαν ανθρωπος, μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη απλα δεν ξερω αν εξειδικεύεται στο θέμα της γονιμότητας κ της εξωσωματικής διαδικασίας.

Ο Ασβ... στον άντρα μου για τον κατακερματισμό (18%) έδωσε Q10 και L-Glutathione. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Ε να ζητήσω 3μηνη άδεια τότε χαχα Ωραία θα ήταν, αλλά που τέτοια τύχη κορίτσι μου!

Όταν είχα το θετικό ο γιατρός για αρχή μου ειχε γράψει 15 μέρες και μετά ένα μήνα…..αν δλδ δεν κατέληγε σε παλινδρόμηση θα περνούσα έτσι το πρώτο τρίμηνο λόγω επαπειλουμενης κύησης και καλά……και βέβαια μπορείς……αν σου τη γράψει ο γιατρός εννοείται! Εγώ δλδ του το είχα πει χύμα γιατι δουλεύω σε κατάστημα με ορθοστασία βάρη κλπ και φοβόμουν πολύ και μου είχε πει μην ανησυχείς δεν θα πας καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Όταν είχα το θετικό ο γιατρός για αρχή μου ειχε γράψει 15 μέρες και μετά ένα μήνα…..αν δλδ δεν κατέληγε σε παλινδρόμηση θα περνούσα έτσι το πρώτο τρίμηνο λόγω επαπειλουμενης κύησης και καλά……και βέβαια μπορείς……αν σου τη γράψει ο γιατρός εννοείται,

!

Ναι, βέβαια γίνεται. Αλλά δεν θέλω να τους κρεμάσω κιόλας τους καημένους, διότι δεν έχω αντικαταστάτη. Πω πω μάλλον πρεπει να αρχίσω κρυφά να εκπαιδεύω άτομο για κάθε ενδεχόμενο 🤣🤣🤣 Αν υποψιαστούν ότι προσπαθώ να μείνω έγκυος θα τον πάθουν έναν πανικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2022 at 9:55 ΠΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Εμένα ο Μαστρο μου είπε οπωσδήποτε πριν έρθετε το Γενάρη να το έχετε κάνει (εγώ είχα 2η δόση 5 Αυγούστου και ο άντρας μου 23 Ιουλίου). Έπεφτε βέβαια και μέσα στο κενό μας διάστημα ούτως ή άλλως και το κάναμε και οι δυο αρχές Γενάρη, τώρα πριν λίγες μέρες. Και ο ουρολόγος αντίστοιχα ήταν υπέρ, ενώ ο προηγούμενος γιατρός δεν ήθελε να το κάνω. 
γενικα δεν είναι κάτι για το οποίο μπορούμε να έχουμε επιστημονική άποψη, μόνο τους γιατρούς ακούμε. Από την άλλη είμαστε καταχείμωνο με χιλιάδες κρούσματα, είναι λίγο ρισκο να μείνεις ακάλυπτη τώρα. Δηλαδή κι εγώ σκεφτόμουν ότι αν με είχε βρει η 3η δόση Μάιο με λίγα κρούσματα μπορεί να μην το έκανα αλλά τώρα ο κόσμος συνωστίζεται συνέχεια και έχουμε μπροστά μας πολλούς μήνες κρύου. Βέβαια εσυ μόλις έκλεισες 3 μηνο, δεν είσαι στην ίδια θέση με μένα…δυστυχώς δεν έχουμε στοιχεία και οι γιατροί λένε ότι μετά το τρίμηνο ενδέχεται να είσαι σχεδόν εντελώς απροστάτευτη. 

Ναι ισχύει αυτο το οτι μετα το 3μηνο εισαι απροστάτευτός.... τι να πω.. μάλλον θα το κάνω, θα δω τι θα μου πει κ ο καινούργιος γιατρός που θα δω τέλος του μήνα. Ναι είμαι στη φάση του οτι σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό γενικά έχω μία ανασφάλεια κ επειδή με τον τελευταίο καναμε 2 προσπάθειες κ δεν είδα φως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ψαχτώ για αλλού! Θα ήθελα τη γνώμη σας όποια γνωρίζει κατι για τον κ.ο Βρυώνη, αυτον θα δω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...