Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Ααα εσύ είσαι πιο τρελή από μένα!! 😂😂😂😂 Χαχαχαχαχαχα!! Έλα πάμε!! Δώσε πόνο!! Εγώ λαχανιασα... Χαχαχαχαχαχα!! 😂😂😂😂

Και ο Χατζόπουλος φοβερός..!!

Καλέ τι χαμό κάνατε σήμερα.... κορίτσια πιείτε και για μένα ρίξτε και μια σβούρα......και εγώ θα σας στείλω διπλή μπεμπεδοσκονη 👶👶❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καλέ τι χαμό κάνατε σήμερα.... κορίτσια πιείτε και για μένα ρίξτε και μια σβούρα......και εγώ θα σας στείλω διπλή μπεμπεδοσκονη 👶👶❤️❤️

Σ'αγαπάω πάω πάω όπου και αν πάω.. 🎶🎶 Σ'αγαπάω πάω πάω πάω.. θα ΤΡΕΛΑΘΩ!! 🎶🎶💃💃💃🎶🎶😂😂😂😂

Στην υγειά σου και εσένα κουκλίτσα μου!! Και στην υγεία των μπεμπέ μέσα σου!!! 🍷🍷😘❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Ααα εσύ είσαι πιο τρελή από μένα!! 😂😂😂😂 Χαχαχαχαχαχα!! Έλα πάμε!! Δώσε πόνο!! Εγώ λαχανιασα... Χαχαχαχαχαχα!! 😂😂😂😂

Και ο Χατζόπουλος φοβερός..!!

Τα δικά μου τραγούδια θα ακους…. Αμ τα δικά του τραγούδια ακούμε🤩🤩🤩Μες την τρέλα μου τα σπάω….🤪🤪🤪 Ωωωωω τι λες τώρα….  Ο σύζυγος λαγοκοιμάται στον καναπέ 😂😂😂 εγώ χορευω τραγουδάω μόνη μου 💃🏻💃🏻 
 

@kk88 εκατό σβούρες και για σένα. Χαμός σήμερα με τον αλκαιο 😘😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/12/2021 at 6:32 ΜΜ, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα .. σας διαβάζω καθημερινά και ενημερώνομαι .. Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας .. μήπως γνωρίζετε κάποια Ενδοκρινολόγο Κύησης (για Αθήνα αναφέρομαι!).. Βρίσκομαι στην 12 εβδ και η tsh μου εχει πάρει την ανηφόρα .. πέρυσι έκανα θυροειδεκτομη και ενώ πριν την εγκυμοσύνη ήμουν σταθερά στο 0,57 ακόμη και κατα τη διάρκεια της εξωσωματικης και τωρα έφτασε στο 8 με δόση Τ4 των 300mg.. Εχω εμπιστοσύνη στην ενδοκρινολόγο μου αλλα θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη .. ευχαριστω θερμα σε όσες μπορείτε να με βοηθήσετε .. 💛

Συστήνω το ενδοκρινολογικό κύησης του Έλενα. Έχει πρωινά και απογευματινά ραντεβού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Τα δικά μου τραγούδια θα ακους…. Αμ τα δικά του τραγούδια ακούμε🤩🤩🤩Μες την τρέλα μου τα σπάω….🤪🤪🤪 Ωωωωω τι λες τώρα….  Ο σύζυγος λαγοκοιμάται στον καναπέ 😂😂😂 εγώ χορευω τραγουδάω μόνη μου 💃🏻💃🏻 
 

@kk88 εκατό σβούρες και για σένα. Χαμός σήμερα με τον αλκαιο 😘😘😘😘

"Και θα σκέφτεσαι άλλους καιρούς..."🎶 Αχχχχ και να 'ξερε..!😅😂😂😂

Περασμένα ναι! Ξεχασμένα όχι..🎶🎶 χρεωμένα ναι.. πληρωμένα όχι..!!🎶🎶 Τώρα τι ζητάς;; Τι μ' αναζητάς..;; Δε γυρίζω πίσω.. ΜΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ!!! 🎶🎶😂😂😂🥂

Εμείς εδώ ακόμα αντέχουμε και τραγουδάμε! 😂😂😂 Για χορό δεν αντέχω άλλο έχω βγει off!! Μετά από ένα μπουκάλι κρασί δεν νομίζω να άφησα καμία εγκυουλα ή θηλάζουσα φίλη παραπονεμένη!! 😝🤣🤣🤣🤣😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

"Και θα σκέφτεσαι άλλους καιρούς..."🎶 Αχχχχ και να 'ξερε..!😅😂😂😂

Περασμένα ναι! Ξεχασμένα όχι..🎶🎶 χρεωμένα ναι.. πληρωμένα όχι..!!🎶🎶 Τώρα τι ζητάς;; Τι μ' αναζητάς..;; Δε γυρίζω πίσω.. ΜΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ!!! 🎶🎶😂😂😂🥂

Εμείς εδώ ακόμα αντέχουμε και τραγουδάμε! 😂😂😂 Για χορό δεν αντέχω άλλο έχω βγει off!! Μετά από ένα μπουκάλι κρασί δεν νομίζω να άφησα καμία εγκυουλα ή θηλάζουσα φίλη παραπονεμένη!! 😝🤣🤣🤣🤣😂😂😂

Αγαπημένη μου… σ’ευχαριστω για την ωραία παρέα σήμερα ❤️❤️ Δεν αντέχω άλλο… δυστυχώς μου κλείνουν τα μάτια. Πέρασα πολύ ωραία με την παρέα σου 😀😀 Να το ξανακάνουμε 😂😂😂😂 Ζησαμε μεγάλες στιγμές σήμερα 💃🏻💃🏻💃🏻

Καληνυχτα σε σένα και σε όλα τα κορίτσια.😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Αγαπημένη μου… σ’ευχαριστω για την ωραία παρέα σήμερα ❤️❤️ Δεν αντέχω άλλο… δυστυχώς μου κλείνουν τα μάτια. Πέρασα πολύ ωραία με την παρέα σου 😀😀 Να το ξανακάνουμε 😂😂😂😂 Ζησαμε μεγάλες στιγμές σήμερα 💃🏻💃🏻💃🏻

Καληνυχτα σε σένα και σε όλα τα κορίτσια.😘😘😘

Και εγώ!!😍😍  Εδώ θα είμαστε! 😉😁😁 Καλό βράδυ!! 😘❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια! 
Να ‘μαι πάλι!! 🤗

Ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε 2η διέγερση και 1η μέρα περιόδου είναι σήμερα Κυριακή..το κέντρο κλειστό για να πάρω οδηγίες! Δεύτερη μέρα κάνουμε ορμονικές εξετάσεις; Καλά θυμάμαι ή να αγχωθώ; Να πάρω στο τηλέφωνο ανάγκη ή να τους τηλ αύριο πρωί πρωί; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα κοριτσια! 
Να ‘μαι πάλι!! 🤗

Ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε 2η διέγερση και 1η μέρα περιόδου είναι σήμερα Κυριακή..το κέντρο κλειστό για να πάρω οδηγίες! Δεύτερη μέρα κάνουμε ορμονικές εξετάσεις; Καλά θυμάμαι ή να αγχωθώ; Να πάρω στο τηλέφωνο ανάγκη ή να τους τηλ αύριο πρωί πρωί; 🤔

Καλημέρα και καλή αρχή!!!

Όποτε μου έτυχε το ίδιο, κάλεσα Δευτέρα πρωί. Έκανα την Τρίτη υπέρηχο κι εξετάσεις και ξεκίνησα την ίδια μέρα, δηλ τριτη μέρα περιόδου. 

Δεν κάνουμε εξετάσεις πρώτη μέρα οπότε μην αγχώνεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα και καλή αρχή!!!

Όποτε μου έτυχε το ίδιο, κάλεσα Δευτέρα πρωί. Έκανα την Τρίτη υπέρηχο κι εξετάσεις και ξεκίνησα την ίδια μέρα, δηλ τριτη μέρα περιόδου. 

Δεν κάνουμε εξετάσεις πρώτη μέρα οπότε μην αγχώνεσαι! 

Ευχαριστώ πολύ!! 🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/12/2021 at 12:35 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Αμ δε ξεπερνιέται..! Εκεί είναι το θέμα! Οι εμβρυολογοι στο εργαστήριο το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ελέγξουν μορφολογικά χαρακτηριστικά του σπερματοζωαρίου, να τηρούνται τα πρότυπα δηλαδή, οπτικά και μόνο. Το αν το σπερματοζωάριο το οποίο θα επιλέξουν για γονιμοποίηση έχει ή όχι κατάτμηση στην αλυσίδα του DNA δεν μπορούν να το γνωρίζουν ούτε και να το ελέγξουν εκείνη τη στιγμή μπορούν! Για αυτό λοιπόν ελέγχουμε από πριν το ποσοστό κατακερματισμού του σπέρματος ώστε αν χρειάζεται να γίνει κατάλληλη λήψη θεραπευτικής αγωγής (με αντιοξειδωτικά κατά κύριο λόγο) που θα δώσει εξειδικευμένος ανδρολόγος ανά περίπτωση ώστε να μειωθεί το ποσοστό κατακερματισμού και κατ'επεκταση να μειωθεί η πιθανότητα του να επιλεγεί στο εργαστήριο ένα σπερματοζωάριο με κατάτμηση του DNA.

Για να στο πω και πιο απλά.. είναι σα να παίζεις ρουλέτα! Έχεις 61% πιθανότητες (αναφέρω το ποσοστό που είπες) να σου κάτσει το μαύρο και 39% το κόκκινο, είσαι διατεθειμένη να ποντάρεις ότι έχεις και δεν έχεις (τα λεφτά σου, την υγεία σου, τα όνειρα σου κτλ) στο μαύρο και ότι γίνει; Δεν λέω, οι πιθανότητες στατιστικά είναι με το μέρος σου.. αλλά θα πονταρες; Και τι θα επέλεγες να κάνεις αν σου έλεγα ότι αν περίμενες 3 γύρους (3 μήνες θεραπείας λέω πχ) οι πιθανότητες να σου κάτσει το μαύρο θα αυξάνονταν στο 85% και να σου κάτσει κόκκινο 15%; Θα επέλεγες να ποντάρεις τότε καλύτερα; Ποια θεωρείς είναι καλύτερη επένδυση των αποθεμάτων που έχεις; Δεν χρειάζεται φυσικά να απαντήσεις σε εμένα τώρα.. ως τροφή για σκέψη το αναφέρω για να βοηθήσω..

Και εννοείται αυτός είναι ένας μόλις παράγοντας από τους τόσους που παίζουν ρόλο.. για αυτό λέμε να "κυκλώνουμε" σωστά το θέμα της υπογονιμότητας εξ'αρχής, με τις κατάλληλες ειδικευσεις γιατρών, τις κατάλληλες εξετάσεις και τις τυχόν απαραίτητες περαιτέρω θεραπείες ώστε να προχωρήσουμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις στην προσπάθεια μας αυτή της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ώστε όσο γίνεται να έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας.

Υ.Γ. Καραμέλα έχει γίνει πια από τους γιατρούς ότι όλα τα του σπέρματος ξεπερνιουνται με εξωσωματική.. Νισάφι πια! Το σπέρμα έχει την ευθύνη του 50% της έκβασης μιας προσπάθειας εξωσωματικής γονιμοποίησης! Δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο..! @Παρασκευαιδου δεν το λέω για εσένα κοπέλα μου τώρα αυτό, μη με παρεξηγείς.. με τους γιατρούς (εξωσωματικούς) έχω κουραστεί που μειώνουν τη συνεισφορά του ανδρικού παράγοντα στη διαδικασία φουσκώνοντας τα μυαλά σε ζευγάρια, τσεπωνοντας χιλιάρικα και γεμίζοντας τη γυναίκα με ορμόνες επιβαρύνοντας την υγεία της χωρίς να έχουν ελέγξει ποτέ ενδελεχώς το σπέρμα γιατί "έλα μωρέ και τι έγινε, αφού όλα ξεπερνιουνται"!! Μακάρι να ήταν έτσι πραγματικά.. και εγώ να ήμουν ήδη έγκυος.. 😖

Υ.Γ.2 Λίγο προσοχή κορίτσια μου με "γιατρούς" των social..! Στη ταυτότητα και στο διαδίκτυο ότι δηλώσεις είσαι άλλωστε, μη το ξεχνάμε.. αλλά και πάλι, κανένας σοβαρός γιατρός πιστεύω που σέβεται τον εαυτό του και την επιστήμη που υπηρετεί δεν θα καθήσει να κάνει γνωματεύσεις και να δώσει ιατρικές συμβουλές ή έστω την άποψη του μέσω social media.. απλά συστήνω προσοχή.. αυτό.

Σε ευχαριστώ πολύ  κοριτσάκι μου για την πλήρη ενημέρωση.  Την ίδια ερώτηση έκανα και στον γιατρό αλλά δεν πήρα απάντηση. Φυσικά και δεν παρεξηγώ τα λεγόμενα σου. Άλλωστε ερώτηση βρε έκανα:-) μου φάνηκε περίεργη η απάντηση απ τον γιατρό ότι το ξεπερνάς με μικρογονιμοποιηση κτλ και λέω πως γίνεται τότε; μάλλον σωστά σκέφτηκα 😉

Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα απ τη στιγμή που εμείς έχουμε θέμα με το σπέρμα ολιγοασθενες σπέρμα, θεωρείς ότι πάλι πρέπει να κάνουμε την εξέταση; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/12/2021 at 1:55 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σου κορίτσι, τι κάνεις; Εγώ έχω ίδια ομάδα αίματος με το σύζυγο 0 θετικό. Αντιπηκτικές έκανα προληπτικά στο πλαίσιο της εξωσωματικής όχι για κάποιον ειδικό λόγο. Τ΄ώρα αυτός ο νέος γιατρός που είδαμε την Τετάρτη δεν ενοχοποιεί τη μήτρα για αρχικού σταδίου αποβολές και  θέλει να κάνουμε ανοσολογικό έλεγχο. Απλά εγώ αναρωτιέμαι αν όντως δεν ήμουν ως οργανισμός φιλική για το έμβρυο πως έκανα εμφύτευση και ειδικά στην πρώτη κύηση πήγα και 14η εβδομαδα; Αυτό μόνο,  μήτρα ωστόσο δεν φτιάχνει μου το απέκλεισε και αυτός!

Γιατί πχ εγω που έχω χασιμοτο(αυτοανοσο) μπορώ να έχω εμφυτέυσεις αλλά αν δεν προσέξω έχω αποβολές. Μίλησα με Ελλάδα θα κατέβω το καλοκαίρι και θα δω και το χασιμοτο γιατί άμα σας πω τι έπαθα πάλι:-/ βιοχημική.  Τραβάτε τα μαλλιά σας κάνω τεστ αχνό μετά αίμα... κάνω χοριακη 14 φάε σκατα λέω στον εαυτό μου. Ο γιατρός από Ελλάδα μου είπε να προσέξω θυρεοειδή αν κάνω τον Φεβρουάριο εξωσωματική.  

 

Νόμιζα είχες 0- εκεί θέλει ενεση αν έχει αποβολή ή όταν γέννας γιατί αν έρθει το αίμα του εμβρύου με το αίμα το δικό σου σε επαφή τους θα χάνεις ολα τα επόμενα έμβρυα που έχουν θετικό ρέζους.  Εφόσον δεν έχεις αρνητικό δεν υπάρχει κάποιος λόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/12/2021 at 9:12 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

Επειδή είμαστε πολλές καμμενες από σπερμα κ φυσάμε κ το γιαούρτι θα σου πρότεινα να βρείτε εξειδικευμένο ουρολόγο να κάνει φύλο και φτερό το σπερμα.

Ξεχαστε τι έχουν πει οι γυναικολόγοι κ το κέντρο μέχρι τώρα για το σπερμα και πάρτε καθοδήγηση από ουρολόγο και εξετάσεις σε εξειδικευμένα κέντρα για ανδρικό παράγοντα όχι απλά μικρόβιολογικα τύπου Βίο..κη.

Ο γυναικολόγος στα δικά του χωράφια το σπερμα δεν είναι χωράφι του. Ναι ξεπερνιούνται κάποια πράγματα αλλά θέλει σωστο κύκλωμα το θέμα όταν υπάρχουν αποτυχίες στην σειρά!

Το ωάριο δείχνει την δυναμική του με την γονιμοποίηση κ την εξέλιξη σε 3ημερων μετά για βλαστοκύστη μπαίνει στο παιχνίδι το σπερμα!

100 γυναικολόγους να ρωτήσεις οι 80 (παίζει να λέω κ λιγους) θα πουν Ξεπερνιέται το σπερμα , τα ωάρια φταίνε για όλα!Εμ πως ρε φιλε 50-50 είναι ένα γερό μωρό να τα λένε όπως είναι τα πράγματα όχι να καταρρακώνουν ψυχολογίες!

Ωρες ώρες μου έρχεται να βρω γυναίκα εξωσωματικό να δω από περιέργεια για το γαμωτο τι θα πει;;

 

Τα ίδια θα σου πει 

..τουλάχιστον ρδω στη Γερμανία γυναικολόγο-εξωσωματικος- εμβρυολογος όλες τους είναι γυναίκες σε εμένα.. 😕 μόνο ο αναισθησιολογος είναι άντρας! 

Α... και η παλιά παθολόγος το 2016 ήταν η μοναδική που μου είπε να πάτε να δείτε στο σπερμα δεν φταίνε μόνο η γυναίκες.. Ρουμάνα γιατρός έμπειρη που δυστυχώς βγήκε σε σύνταξη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια κορίτσι; έλα ρε συ! Τι να πω, ελπίζω να πάνε όλα καλά την επόμενη!!! Ναι έχουμε και οι 2 ο θετικό οπότε δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο ιστοσυμβατότητας που μου έγραψε ο νέος γιατρός να κάνω αλλά οκ ας τα κάνω, αίματος είναι! Δεν ξέρω, η τύχη μου θα είναι να φτάνω άντε μέχρι την αυχενική ( όπως έγινε στο πρώτο) ή μετά στον 1- 2 υπέρυχους και μετά να μένω στο 0; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Αλήθεια κορίτσι; έλα ρε συ! Τι να πω, ελπίζω να πάνε όλα καλά την επόμενη!!! Ναι έχουμε και οι 2 ο θετικό οπότε δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο ιστοσυμβατότητας που μου έγραψε ο νέος γιατρός να κάνω αλλά οκ ας τα κάνω, αίματος είναι! Δεν ξέρω, η τύχη μου θα είναι να φτάνω άντε μέχρι την αυχενική ( όπως έγινε στο πρώτο) ή μετά στον 1- 2 υπέρυχους και μετά να μένω στο 0; 

Κάνε την εξέταση να δούμε , ίσως πάρουμε κάποιες απαντήσεις.  

Γιατί μετά να μένεις στο 0; αμα ξέρεις τότε προσέχεις και ξέρεις πως μπορείς να προστατευτείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ  κοριτσάκι μου για την πλήρη ενημέρωση.  Την ίδια ερώτηση έκανα και στον γιατρό αλλά δεν πήρα απάντηση. Φυσικά και δεν παρεξηγώ τα λεγόμενα σου. Άλλωστε ερώτηση βρε έκανα:-) μου φάνηκε περίεργη η απάντηση απ τον γιατρό ότι το ξεπερνάς με μικρογονιμοποιηση κτλ και λέω πως γίνεται τότε; μάλλον σωστά σκέφτηκα 😉

Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα απ τη στιγμή που εμείς έχουμε θέμα με το σπέρμα ολιγοασθενες σπέρμα, θεωρείς ότι πάλι πρέπει να κάνουμε την εξέταση; 

 

Καλησπέρα κοριτσάκι μου! 😊 Εε είναι εύκολο να παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος, πόσο μάλλον ο δικός μου..🙊😅

Ένας λόγος παραπάνω τότε να κάνετε την εξέταση! Μπορεί να χρειάζεται πιο ισχυρό σχήμα αντιοξειδωτικών ουσιών σε σχέση με τα συστατικά μιας απλής πολυβιταμινης που παίρνει τώρα..! Το σύνηθες είναι άντρες με πρόβλημα στο σπέρμα να έχουν και υψηλό ποσοστό κατακερματισμού.. αν και δεν είναι απόλυτο, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (τρόπο ζωής, διατροφή κτλ) και υπάρχουν και οι άντρες με φυσιολογικές παραμέτρους σπέρματος οι οποίοι μπορεί να έχουν πάλι υψηλό κατακερματισμό. Αλλά αν δεν κάνετε την εξέταση δεν μπορείτε να γνωρίζετε ακριβώς.. μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε με βάση τις στατιστικές.

Και να σε ρωτήσω; Κανένας δεν σας παρέπεμψε σε ανδρολόγο εξειδικευμένο υπογονιμότητας βλέποντας ολιγοασθενοσπερμια;; Ξέρω στη Γερμανία δεν μπορείς να πάς μόνος σου σε κάποιο γιατρό χωρίς να σε παραπέμψουν.. αν ζητούσατε από τον οικογενειακό γιατρό να σας παραπέμψει..; Δεν θυμάμαι και ακριβώς τι έχετε κάνει, οπότε συγχωρα με αν θυμάμαι κάτι λάθος, μόνο με τη περιπέτεια που είχες θυμάμαι τη γυναικολόγο που σύστησε πολυβιταμινες στον άντρα σου.. και θα γίνω γραφική για ακόμα μια φορά λέγοντας έκαστος στο είδος του! Πολύ πιθανό ένας εξειδικευμένος ανδρολόγος να σας δώσει περαιτέρω φαρμακευτική αγωγή για βελτίωση της ολιγοασθενοσπερμίας και φυσικά μόνο αυτός μπορεί να δώσει κατάλληλο σχήμα αντιοξειδωτικών σε περίπτωση υψηλού κατακερματισμού..

Ακόμα και αν δεν βγάλετε άκρη με γιατρούς της Γερμανίας, γνωρίζω προσωπικά από άλλη κοπέλα εκτός Ελλάδας ότι υπάρχουν αξιόπιστοι εξειδικευμένοι ανδρολόγοι εδώ που κάνουν ραντεβού και παρακολούθηση ασθενών με ηλεκτρικά μέσα... Έχε το υπόψιν και αυτό αν χρειαστεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η troia είπε:

Συστήνω το ενδοκρινολογικό κύησης του Έλενα. Έχει πρωινά και απογευματινά ραντεβού. 

Σε ευχαριστω πολύ .. Ειδα οτι εχει άμεσα ραντεβού .. Η αληθεια είναι οτι έψαχνα στο Αλεξάνδρας όπου δεν εχει ραντεβού ούτε για δείγμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κάνε την εξέταση να δούμε , ίσως πάρουμε κάποιες απαντήσεις.  

Γιατί μετά να μένεις στο 0; αμα ξέρεις τότε προσέχεις και ξέρεις πως μπορείς να προστατευτείς. 

Κάτι αίματος μα ςέγραψε για ιστοσυμβατότητα, προνθομβίνες και αντιφωσφωλιδικό. Τώρα τι να πω, υποτίθεται η αποκόλληση σάκου στη 2η αποβολή ήταν λόγω σαλοσπιρ, την κόψαμε τα ξαναέχασα και ήμουν ξάπλα! Και χωρίς ινωμύωμα πια όπως την πρώτη φορά! Τρίτωσε το θέμα αλλά οκ ελπίζω ακόμη! Σε ευχαριστώ που πάντα με έχεις στο νου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Γιατί πχ εγω που έχω χασιμοτο(αυτοανοσο) μπορώ να έχω εμφυτέυσεις αλλά αν δεν προσέξω έχω αποβολές. Μίλησα με Ελλάδα θα κατέβω το καλοκαίρι και θα δω και το χασιμοτο γιατί άμα σας πω τι έπαθα πάλι:-/ βιοχημική.  Τραβάτε τα μαλλιά σας κάνω τεστ αχνό μετά αίμα... κάνω χοριακη 14 φάε σκατα λέω στον εαυτό μου. Ο γιατρός από Ελλάδα μου είπε να προσέξω θυρεοειδή αν κάνω τον Φεβρουάριο εξωσωματική.  

 

Νόμιζα είχες 0- εκεί θέλει ενεση αν έχει αποβολή ή όταν γέννας γιατί αν έρθει το αίμα του εμβρύου με το αίμα το δικό σου σε επαφή τους θα χάνεις ολα τα επόμενα έμβρυα που έχουν θετικό ρέζους.  Εφόσον δεν έχεις αρνητικό δεν υπάρχει κάποιος λόγος. 

Έλα βρε αγάπη μου.... Μην μου στεναχωριέσαι όμως όλα θα γίνουν! Σε φιλώ 😘😘😘❤️❤️❤️❤️

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Vibet είπε:

Ειμαι πολύ στεναχωρημένη !!! Και οι 2 βλαστοκύστες βγήκαν με χρωμοσωμιακο πρόβλημα!!! Τι θα κάνω? Πραγματικά τα έχω χαμμενα ...!!!! Έχω κάνει 2 εξωσωματικές και όλες οι βιοψίες εβγαλαν ακατάληλλα τα εμβρυα μου. Συν μια παλινδρόμηση πάλι λόγω χρωμοσωμιακου.

Εχω τα 4 που ειναι τρίτης μέρας και λεω να τα βάλω όλα μην ξεροντας τι ειναι. Οι πιθανότητες μου λιγοστευουν πολυ. Να τα παρατήσω και να πάω με δότρια? Ειμαι 40 Εχω πλαντάξει στο κλάμμα!!!

Κορίτσι μου πολύ λυπάμαι ειλικρινά! Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, οπότε δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σου πω. Ο γιατρός σου τι σας είπε; Έχετε κάνει εσύ και ο συντροφός σου διεξοδικό έλεγχο; Ίσως να κλεισεις ένα ραντεβού στο Έλενα στο Τμημα Αποβολών. Έχουν βοηθήσει πολλά ζευγάρια εκεί. Μπορεί και κάποια από τις πιο έμπειρες κοπέλες εδώ να σε συμβουλέψει.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσι μου πολύ λυπάμαι ειλικρινά! Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, οπότε δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σου πω. Ο γιατρός σου τι σας είπε; Έχετε κάνει εσύ και ο συντροφός σου διεξοδικό έλεγχο; Ίσως να κλεισεις ένα ραντεβού στο Έλενα στο Τμημα Αποβολών. Έχουν βοηθήσει πολλά ζευγάρια εκεί. Μπορεί και κάποια από τις πιο έμπειρες κοπέλες εδώ να σε συμβουλέψει.  

Έχουμε κάνει ότι εξετάσεις υπάρχουν από καρυότυπο μέχρι ορμονολογικές και όλα και δεν γνωρίζουμε. Ο γιατρός είπε ότι ισως να είναι ηλικία μου ή το σπέρμα ή ο συνδυασμός μας που δέν έχουμε καλό αποτέλεσμα. Μου είπε να προσπάθήσουμε μέχρι να παμε για δότρια. Απλα δεν καταλαβαίνω αν ειναι κα΄τι με το σπέρμα η με τον συνδυασμό μας γιατι να μην έχουμε επιλογή και με δότη σπέρματος; Θα τον ρωτήσω την επόμενη φοορά που θα πάμε. Ειμαστε ακόμα τραυματισμένοι απο΄ολο αυτό.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Vibet είπε:

Ειμαι πολύ στεναχωρημένη !!! Και οι 2 βλαστοκύστες βγήκαν με χρωμοσωμιακο πρόβλημα!!! Τι θα κάνω? Πραγματικά τα έχω χαμμενα ...!!!! Έχω κάνει 2 εξωσωματικές και όλες οι βιοψίες εβγαλαν ακατάληλλα τα εμβρυα μου. Συν μια παλινδρόμηση πάλι λόγω χρωμοσωμιακου.

Εχω τα 4 που ειναι τρίτης μέρας και λεω να τα βάλω όλα μην ξεροντας τι ειναι. Οι πιθανότητες μου λιγοστευουν πολυ. Να τα παρατήσω και να πάω με δότρια? Ειμαι 40 Εχω πλαντάξει στο κλάμμα!!!

Καλησπερα κορίτσι, πήρα το θάρρος να σου απαντήσω γιατί είμαι καμμένη από προεμφυτευτικο.
Εμεις πριν ξεκινήσουμε εξωσωματική είχαμε κάνει καρυοτυπο ζεύγους όπου ο δικός μου βγήκε φυσιολογικός και του άντρα μου με μωσαικισμο των φυλετικών χρωμοσωμάτων αλλά σε μικρό ποσοστό 4%. Τότε κάναμε ραντεβού με τον γενετιστή και μας συμβούλεψε να κάνουμε προεμφυτευτικους (είχαμε ήδη ομως αποφασίσει ότι πάμε για εξωσωματική, δεν είναι δηλαδή ότι κάνουμε εξωσωματική λόγω αυτού του συγκεκριμένου θέματος). 
Έχουμε κάνει έλεγχο ως τώρα δυο φορές, την πρώτη σε 3 βλαστοκυστες που μας εβγαλε μόνο μια καλή, και τη δεύτερη φορά σε 5 βλαστοκυστες που μας εβγαλε και τις 5 ακατάλληλες. Εγώ στα 42. Μετά τη δεύτερη φορά που πάθαμε σοκ πήγαμε ξανά ραντεβού στον γενετιστή για να μας εξηγήσει τι φταίει και μας είπε ότι τα αποτελέσματα που εμφανίζονται σε μας (μονοσωμίες και τρισωμιες) οφείλονται ξεκάθαρα στη δική μου ηλικία καθώς οι πιθανότητες για καλά ωάρια είναι κάτω από 1 στα 10 και ότι το θέμα του άντρα μου δεν σχετίζεται καθόλου. Επίσης μου είπε ότι υπάρχει μια πανάκριβη εξέταση που θα μπορούσε να δείξει αν εκτός από την ηλικία έχω και κάποια άλλη προδιάθεση για κακό γενετικό υλικό αλλά λόγω ηλικίας δεν μου την προτεινει πλέον. Αν ήμουν 32 θα με έβαζε να την κάνω, τώρα πια δεν εχει νόημα. 
Η αλήθεια είναι ότι παλεύουμε με τις στατιστικές καθώς την ποιότητα των ωαρίων δε μπορεις να την επηρεάσεις, ότι έχουμε έχουμε και με αυτό πορευόμαστε. Κι εγώ ξέρω ότι οι πιθανότητες μου να πετύχουμε καλό έμβρυο είναι πολύ μικρές αλλά θα προσπαθήσω μετά τις γιορτές άλλη μια φορά. 
Αυτή τώρα δηλαδή ήταν η 3η σου ωοληψια και προεμφυτευτικος? Ο γενετιστής σας τι λέει? Έχετε θέμα με καρυοτυπο ή είναι φυσιολογικοί? Και τις προηγούμενες φορές είχατε πάλι από 2 βλαστοκυστες πάνω κάτω? Εμείς έχουμε πάρει απόφαση ότι δεν θα ξανακάνουμε ελέγχο, ό,τι βγάλω θα το βάλουμε, άλλωστε μέχρι τώρα μόνο μηδενική χοριακη έχω πάρει, δεν είχα ποτέ εμφύτευση, ούτε καν με τη μια ελεγμένη βλαστοκύστη. 
Και καπου εδώ θέλω να σας ρωτήσω όλες σας ρε κορίτσια γιατί το έχω απορία. Ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε ότι ένα ανευπλοειδικο έμβρυο έχει κοντά 90% πιθανότητα να μην εμφυτευτεί, και 5-6% πιθανότητα να αποβληθεί στις πρώτες βδομαδες. Όμως εδώ μέσα ακούμε  πολύ συχνά  για αποβολές, παλινδρομες (ούτε καν ξέρω πως λέγονται ακριβώς) λόγω χρωμοσωμικών.  Μήπως τελικά το ποσοστό εμφύτευσης είναι μεγαλύτερο? Και αναρωτιέμαι κυρίως γιατί σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο άλλο θέμα σε μένα και παίρνω μόνο μηδενική χοριακη. Μήπως δηλαδή θα έπρεπε να έχω εμφύτευση κι ας το έχανα μετά (όχι ότι το θεωρώ καλό φυσικά, φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι πολύ επώδυνο) αλλά τουλάχιστον να έχω ένα δείγμα ότι μπορώ να πετύχω εμφύτευση….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

…..και σε συνέχεια όσων λέγαμε χτες, το φμπ σήμερα μου πετάει αυτό το βιντεάκι:

Καλή απόλαυση κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Καλησπερα κορίτσι, πήρα το θάρρος να σου απαντήσω γιατί είμαι καμμένη από προεμφυτευτικο.
Εμεις πριν ξεκινήσουμε εξωσωματική είχαμε κάνει καρυοτυπο ζεύγους όπου ο δικός μου βγήκε φυσιολογικός και του άντρα μου με μωσαικισμο των φυλετικών χρωμοσωμάτων αλλά σε μικρό ποσοστό 4%. Τότε κάναμε ραντεβού με τον γενετιστή και μας συμβούλεψε να κάνουμε προεμφυτευτικους (είχαμε ήδη ομως αποφασίσει ότι πάμε για εξωσωματική, δεν είναι δηλαδή ότι κάνουμε εξωσωματική λόγω αυτού του συγκεκριμένου θέματος). 
Έχουμε κάνει έλεγχο ως τώρα δυο φορές, την πρώτη σε 3 βλαστοκυστες που μας εβγαλε μόνο μια καλή, και τη δεύτερη φορά σε 5 βλαστοκυστες που μας εβγαλε και τις 5 ακατάλληλες. Εγώ στα 42. Μετά τη δεύτερη φορά που πάθαμε σοκ πήγαμε ξανά ραντεβού στον γενετιστή για να μας εξηγήσει τι φταίει και μας είπε ότι τα αποτελέσματα που εμφανίζονται σε μας (μονοσωμίες και τρισωμιες) οφείλονται ξεκάθαρα στη δική μου ηλικία καθώς οι πιθανότητες για καλά ωάρια είναι κάτω από 1 στα 10 και ότι το θέμα του άντρα μου δεν σχετίζεται καθόλου. Επίσης μου είπε ότι υπάρχει μια πανάκριβη εξέταση που θα μπορούσε να δείξει αν εκτός από την ηλικία έχω και κάποια άλλη προδιάθεση για κακό γενετικό υλικό αλλά λόγω ηλικίας δεν μου την προτεινει πλέον. Αν ήμουν 32 θα με έβαζε να την κάνω, τώρα πια δεν εχει νόημα. 
Η αλήθεια είναι ότι παλεύουμε με τις στατιστικές καθώς την ποιότητα των ωαρίων δε μπορεις να την επηρεάσεις, ότι έχουμε έχουμε και με αυτό πορευόμαστε. Κι εγώ ξέρω ότι οι πιθανότητες μου να πετύχουμε καλό έμβρυο είναι πολύ μικρές αλλά θα προσπαθήσω μετά τις γιορτές άλλη μια φορά. 
Αυτή τώρα δηλαδή ήταν η 3η σου ωοληψια και προεμφυτευτικος? Ο γενετιστής σας τι λέει? Έχετε θέμα με καρυοτυπο ή είναι φυσιολογικοί? Και τις προηγούμενες φορές είχατε πάλι από 2 βλαστοκυστες πάνω κάτω? Εμείς έχουμε πάρει απόφαση ότι δεν θα ξανακάνουμε ελέγχο, ό,τι βγάλω θα το βάλουμε, άλλωστε μέχρι τώρα μόνο μηδενική χοριακη έχω πάρει, δεν είχα ποτέ εμφύτευση, ούτε καν με τη μια ελεγμένη βλαστοκύστη. 
Και καπου εδώ θέλω να σας ρωτήσω όλες σας ρε κορίτσια γιατί το έχω απορία. Ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε ότι ένα ανευπλοειδικο έμβρυο έχει κοντά 90% πιθανότητα να μην εμφυτευτεί, και 5-6% πιθανότητα να αποβληθεί στις πρώτες βδομαδες. Όμως εδώ μέσα ακούμε  πολύ συχνά  για αποβολές, παλινδρομες (ούτε καν ξέρω πως λέγονται ακριβώς) λόγω χρωμοσωμικών.  Μήπως τελικά το ποσοστό εμφύτευσης είναι μεγαλύτερο? Και αναρωτιέμαι κυρίως γιατί σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο άλλο θέμα σε μένα και παίρνω μόνο μηδενική χοριακη. Μήπως δηλαδή θα έπρεπε να έχω εμφύτευση κι ας το έχανα μετά (όχι ότι το θεωρώ καλό φυσικά, φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι πολύ επώδυνο) αλλά τουλάχιστον να έχω ένα δείγμα ότι μπορώ να πετύχω εμφύτευση….

Ο καρυότυπος ζευγους ειναι μια χαρά απλα είναι ο απλός όχι ο ακριβός που αναφέρεις αλλα και πάλι τα εμβρυα έχουν διαφορετικό πρόβλημα κάθε φορά οπότε δεν είναι κάτι που μεταφέρεται από μας νομίζω. Επίσης έγω έχω πολυκυστικες που σημάινει ότι χωρις φάρμακα και γιατρουσ δεν κάνω πλέον ωορηξια και ότι άλλα προβλήματα συνοδευονται με αυτό.

Είχα 1 αποβολή με απότέλεσμα βιοψίας χρωμοσωμιακό που προέκυψε από φυσιολογική συλληψη (απαιρνα κλομιφαίνη τότε). Η δευτερη φορά ήταν εξωσωματική (διέγερση με αλτερμον), από τα 11 εμβρυα που γονιμοποιήθηκαν το ΄1 προχώρησε σε βλαστοκύστη και προέκυψε με χρωμοσωμιακό .... σοκ εμεις!!! Την δευτερή φορά πήγαμε σε αλλο γιατρό (διέγερση μενοπούρ). Πάλι έιχα 11 εμβρύα. Είπα στον γιατρό ότι δεν θάλουμε πάλι να μέινουμε χωρις κάτι να εμφυτέψουμε και αν δεί ότι καποιο δεν θα προχωρήσει σε βλαστοκύστη να το καταψύξει 3τη μέρα. Μου καέψυξε 4 τρίτης μέρας χωρίς βιοψια και στο τέλος εφτασαν μόνο 2 βλαστοκύστες με χρωμοσωμιακό. Αρα μέχρι τώρα 4/4 με πρόβλημα σε 3 κύκλους. 

Τώρα την πεμπτη αποφασίσαμε να τα βάλω και τα 4 τρίτης μέρας που έχω και ότι γίνει. Το πολύ πολυ να κάνω απόξεση!!!

Ο γιατρος μου είπε να δοκιμάσουμε και να τσεκάρουμε μέρχι 10 εμβρύα γιατι οι πιθανότητες ειναι 2/10. Αλλά έγω αναρωτιέμαι .... και αν έχω καποιο εμβρυο που δεν έχει χρωμοσωμιακό αλλά δεν καταφέρει να φτάσει να γίνει βλαστοκύστη τι γίνεται; Γιατί να το χάσω αυτό΄; Ασε που μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα βιοψίας χάνω έναν κύκλο. Δεν ξέρω και εγω σκέφτομαι να μην ξανακάνω βιοψια από δω και πέρα και να  βάζω ότι έχω!! Μέχρι 2 αλλες διεγέρσεις θά κάνω το πολυ και μετά με δότη/δότρια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου! 😊 Εε είναι εύκολο να παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος, πόσο μάλλον ο δικός μου..🙊😅

Ένας λόγος παραπάνω τότε να κάνετε την εξέταση! Μπορεί να χρειάζεται πιο ισχυρό σχήμα αντιοξειδωτικών ουσιών σε σχέση με τα συστατικά μιας απλής πολυβιταμινης που παίρνει τώρα..! Το σύνηθες είναι άντρες με πρόβλημα στο σπέρμα να έχουν και υψηλό ποσοστό κατακερματισμού.. αν και δεν είναι απόλυτο, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (τρόπο ζωής, διατροφή κτλ) και υπάρχουν και οι άντρες με φυσιολογικές παραμέτρους σπέρματος οι οποίοι μπορεί να έχουν πάλι υψηλό κατακερματισμό. Αλλά αν δεν κάνετε την εξέταση δεν μπορείτε να γνωρίζετε ακριβώς.. μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε με βάση τις στατιστικές.

Και να σε ρωτήσω; Κανένας δεν σας παρέπεμψε σε ανδρολόγο εξειδικευμένο υπογονιμότητας βλέποντας ολιγοασθενοσπερμια;; Ξέρω στη Γερμανία δεν μπορείς να πάς μόνος σου σε κάποιο γιατρό χωρίς να σε παραπέμψουν.. αν ζητούσατε από τον οικογενειακό γιατρό να σας παραπέμψει..; Δεν θυμάμαι και ακριβώς τι έχετε κάνει, οπότε συγχωρα με αν θυμάμαι κάτι λάθος, μόνο με τη περιπέτεια που είχες θυμάμαι τη γυναικολόγο που σύστησε πολυβιταμινες στον άντρα σου.. και θα γίνω γραφική για ακόμα μια φορά λέγοντας έκαστος στο είδος του! Πολύ πιθανό ένας εξειδικευμένος ανδρολόγος να σας δώσει περαιτέρω φαρμακευτική αγωγή για βελτίωση της ολιγοασθενοσπερμίας και φυσικά μόνο αυτός μπορεί να δώσει κατάλληλο σχήμα αντιοξειδωτικών σε περίπτωση υψηλού κατακερματισμού..

Ακόμα και αν δεν βγάλετε άκρη με γιατρούς της Γερμανίας, γνωρίζω προσωπικά από άλλη κοπέλα εκτός Ελλάδας ότι υπάρχουν αξιόπιστοι εξειδικευμένοι ανδρολόγοι εδώ που κάνουν ραντεβού και παρακολούθηση ασθενών με ηλεκτρικά μέσα... Έχε το υπόψιν και αυτό αν χρειαστεί..

Οχι κανένας. Βασικά στο κέντρο είναι ανδρολογος αλλά ποτέ δεν τον είδα ούτε μίλησα ποτε μαζί του. Στο κέντρο ποτε είπαν ούτε καν για βιταμίνες... τωρα ότι και να πω θα φανώ η περίεργη αλλά και πριν την πρώτη εγκυμοσύνη τα έλεγα εγώ ότι πρέπει να το δούμε και λέγανε έχετε μέλλον. ... τι να πω ; 🤔

Δεν μπορώ και οικονομικά τώρα να μπω και σε αυτό με το ονλινε κτλ θα δω τον Φεβρουάριο τι θα γίνει αλλιως τον Ιούνιο από κοντά σε κάποιον γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...