Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις Just now, ο/η kaounmar είπε:

Πήρα για ραντεβού στο τμήμα του έλενα αλλά δεν έχει μέχρι 31/1. Θα ξαναπροσπαθήσω, λες ότι αγχώνομαι πολύ ε; είναι που δεν φαντάστηκα ποτέ ότι ακόμη θα παλέυω ενώ από το πουθενά είχε έρθει μία σύλληψη μόνη της και δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί δεν μπορώ να κρατάω έμβρυα ενώ παίρνω θετικές χοριακές και φτάνω σε υπέρηχο. Τι να πω ελπίζω να βρω την άκρη, ευχαριστώ για τις συμβουλές και το χρόνο!!! Εσύ σε τι φάση είσαι;

Παλεύουμε απ'το πουθενά απ'τη στιγμή που πάμε με εξωσωματική , είτε είχαμε δική μας αποτυχημένη σύλληψη είτε όχι. Το θέμα είναι να φτάσουμε απ'το πουθενά σε ένα υγιές μωρό. Η ώρα του,,, τα έχουμε ξαναπεί, ,,,,είναι προκαθορισμένη από κάτι ανώτερο απο εμάς. 

Μια χαρά ειναι και το 31/1,,,,να μιλήσεις θα πας,,,όχι να δώσεις ωάρια,,,κλείσε το ρντβ. 

Εγώ είμαι σε φάση "ζαμανφου" και "πάνω τουρλα"...πίνω κρασιά, πάω εκδρομές, ψωνίζω αβέρτα, ξεκίνησα γυμναστική, και σιγά σιγά απο τη νέα χρονιά ξανά προς τη δόξα τραβά ( και όχι στραβά όπως παλιά 🤣😂) ελπίζω!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι δεν έχει ανοίξει ακόμη η νέα φάση των ραντεβού για Φλεβάρη, θα κλείσω όμως να πάω! Ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε κρατώ το θετικό ότι τουλάχιστον υπάρχει ιστορικό συλλήψεων. Απλά η πικρή σκέψη ότι όλα αυτά δεν θα τα έκανα αν πήγαινε καλά η φυσική σύλληψη επανήλθε! Σαν κάτι ανώτερο να με τιμωρεί νιώθω ώρες ώρες, αλλά οκ θα προσπαθήσω να το δω πιο θετικά! Η πρόσφατη εξέλιξη με πήγε πολύ πίσω πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω σε όσα έγραψα νωρίτερα για το Έλενα, ότι ενώ νόμιζα ότι θα πάω την άλλη βδομάδα για υπέρηχο (η Οικονομόπουλου ήθελε να γίνει 10η με 12η μέρα του κύκλου), πήρα τηλέφωνο πριν λίγο και το πρώτο ραντεβού είναι στις 2 Φλεβάρη!!! Λέω ρε παιδιά, 2 Φλεβάρη δεν ξέρω καν σε ποια μέρα του κύκλο θα είμαι, πως να προβλέψω? Λένε έχει μείνει μια γιατρός δεν υπάρχει νωρίτερα. Οποτε θα ξαναπάρω την Οικονομόπουλου αύριο μεθαύριο να της το πω ότι το ραντεβού αργεί και αν θελει να τον κάνω αυτό τον υπέρηχο καπου αλλού. Άλλωστε χρειάζομαι υπέρηχο και για την επιτροπή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Πήρα για ραντεβού σε αυτό το τμήμα αλλά δε έχει μέχρι και τέλη Γενάρη. Μήπως ξέρεις πότε ανοίγουν πάλι τα ραντεβού;

Θα ανοίξουν πάλι αρχές Ιανουαρίου. Έχε το νου σου.

Βέβαια αν μπαίνεις καθημερινά μπορεί να προκύψει και κάποια ακύρωση εκτάκτως και να προλάβεις να το κλείσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Να συμπληρώσω σε όσα έγραψα νωρίτερα για το Έλενα, ότι ενώ νόμιζα ότι θα πάω την άλλη βδομάδα για υπέρηχο (η Οικονομόπουλου ήθελε να γίνει 10η με 12η μέρα του κύκλου), πήρα τηλέφωνο πριν λίγο και το πρώτο ραντεβού είναι στις 2 Φλεβάρη!!! Λέω ρε παιδιά, 2 Φλεβάρη δεν ξέρω καν σε ποια μέρα του κύκλο θα είμαι, πως να προβλέψω? Λένε έχει μείνει μια γιατρός δεν υπάρχει νωρίτερα. Οποτε θα ξαναπάρω την Οικονομόπουλου αύριο μεθαύριο να της το πω ότι το ραντεβού αργεί και αν θελει να τον κάνω αυτό τον υπέρηχο καπου αλλού. Άλλωστε χρειάζομαι υπέρηχο και για την επιτροπή. 

Το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα. Βρήκα ραντεβού  τέλος του κύκλου κάναμε έναν υπέρηχο και ξανα πήγα 10η με 12η μέρα έκτακτα χωρίς ραντεβού, είπα στην είσοδο οτι πάω να πάρω αποτελέσματα.

Δεν θα δεχτεί από αλλου τον υπέρηχο ,μόνο ως υπέρηχο αναφοράς, δηλαδή αναγκαστικά θα τον κάνεις και στο Έλενα γιατί εμπιστύονται τις ακτινολόγους. Η Σπαθή έχει μείνει ή η Παλαιογιαννίδου?

Για την επιτροπή α΄΄λλη ιστορία τον κάνεις όπου μπορείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.

Εγώ είχα το Σάββατο ωοληψια σε φυσικό κύκλο και γονιμοποίηθηκε σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπε η εμβρυολογος πως το έμβρυο τελικά την τρίτη ημέρα σταμάτησε και δεν έφτασε σε βλαστοκυστη.

Έχω κάνει ωοληψια με ορμόνες και δεν είχα καμία βλαστοκυστη έκανα και δύο φυσικούς πάλι τίποτα.

Κάθε φορά λέω δεν θα ξανά στεναχωρήθω αλλά κάθε φορά πονάει το ίδιο και χειρότερα.

Είμαι σε απελπισία. Δεν έχουμε αλλά χρήματα για άλλη προσπάθεια δυστυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mari84 είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Εγώ είχα το Σάββατο ωοληψια σε φυσικό κύκλο και γονιμοποίηθηκε σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπε η εμβρυολογος πως το έμβρυο τελικά την τρίτη ημέρα σταμάτησε και δεν έφτασε σε βλαστοκυστη.

Έχω κάνει ωοληψια με ορμόνες και δεν είχα καμία βλαστοκυστη έκανα και δύο φυσικούς πάλι τίποτα.

Κάθε φορά λέω δεν θα ξανά στεναχωρήθω αλλά κάθε φορά πονάει το ίδιο και χειρότερα.

Είμαι σε απελπισία. Δεν έχουμε αλλά χρήματα για άλλη προσπάθεια δυστυχώς.

Λυπάμαι πολύ ειλικρινά!

Το σπερμα είναι ελεγμένο;

Εχετε δοκιμάσει να μεταφέρετε 3ης μέρας έμβρυα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα. Βρήκα ραντεβού  τέλος του κύκλου κάναμε έναν υπέρηχο και ξανα πήγα 10η με 12η μέρα έκτακτα χωρίς ραντεβού, είπα στην είσοδο οτι πάω να πάρω αποτελέσματα.

Δεν θα δεχτεί από αλλου τον υπέρηχο ,μόνο ως υπέρηχο αναφοράς, δηλαδή αναγκαστικά θα τον κάνεις και στο Έλενα γιατί εμπιστύονται τις ακτινολόγους. Η Σπαθή έχει μείνει ή η Παλαιογιαννίδου?

Για την επιτροπή α΄΄λλη ιστορία τον κάνεις όπου μπορείς.

Αν σου πω ότι δεν κατάλαβα? Μου έδωσε δυο τηλέφωνα αλλά δεν κατάλαβα αν το κάθε ένα είναι για μια από τις δυο ή και για τις δυο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Λυπάμαι πολύ ειλικρινά!

Το σπερμα είναι ελεγμένο;

Εχετε δοκιμάσει να μεταφέρετε 3ης μέρας έμβρυα;

Είχαμε κάνει τον Ιανουάριο μεταφορά 2 εμβρύων 3ης ημέρας αλλά τίποτα.

Είχαμε δει το σπέρμα αλλά ένα κορίτσι από το φόρουμ μου είπε να ελέγξουμε και το οξειδωτικό αν το λέω καλά.

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο στον Λυμπερόπουλο να ρωτήσω αν κάνει αυτή την εξέταση και πόσο κοστίζει.

Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα τι ακριβώς είναι και πόσο κοστίζει θα ήθελα πολύ να με ενημερώσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mari84 είπε:

Είχαμε κάνει τον Ιανουάριο μεταφορά 2 εμβρύων 3ης ημέρας αλλά τίποτα.

Είχαμε δει το σπέρμα αλλά ένα κορίτσι από το φόρουμ μου είπε να ελέγξουμε και το οξειδωτικό αν το λέω καλά.

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο στον Λυμπερόπουλο να ρωτήσω αν κάνει αυτή την εξέταση και πόσο κοστίζει.

Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα τι ακριβώς είναι και πόσο κοστίζει θα ήθελα πολύ να με ενημερώσει.

Αφού θα πάρεις στον Λυμπεροπουλο εκτός από οξειδωτικό να κάνετε και κατακερματισμό (DFI) αν δεν έχετε κάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Αν σου πω ότι δεν κατάλαβα? Μου έδωσε δυο τηλέφωνα αλλά δεν κατάλαβα αν το κάθε ένα είναι για μια από τις δυο ή και για τις δυο. 

Μαζί είναι / ήταν στους υπερήχους απλά νομίζω άλλη βάρδια. Αν τώρα έχει μείνει μόνο η μια πιθανόν να κανείς υπέρηχο κ με κάποιον αντικαταστάτη. Εσυ κλείσε το ραντεβού που βρήκες διαθέσιμο και μιλάς κ με την υπεύθυνη στο τμήμα αποβολών να σε κατευθύνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Αφού θα πάρεις στον Λυμπεροπουλο εκτός από οξειδωτικό να κάνετε και κατακερματισμό (DFI) αν δεν έχετε κάνει 

Ναι  αυτό θα κάνουμε.

Νομίζω έχει ένα πακέτο που τα έχει μέσα και τα δύο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μαζί είναι / ήταν στους υπερήχους απλά νομίζω άλλη βάρδια. Αν τώρα έχει μείνει μόνο η μια πιθανόν να κανείς υπέρηχο κ με κάποιον αντικαταστάτη. Εσυ κλείσε το ραντεβού που βρήκες διαθέσιμο και μιλάς κ με την υπεύθυνη στο τμήμα αποβολών να σε κατευθύνει 

Εγώ το κλεισα εννοείται, σε αυτα λέμε πάντα ναι και αν τελικά δε μπορέσουμε δεν πάμε. Αν όλα πάνε καλά 2 Φλεβάρη θα είμαι λίγο πριν την ωοληψια οποτε δε θα γίνει αυτός ο υπέρηχος αλλά εγώ το έχω εκεί καβαντζωμενο το ραντεβού να με περιμένει. Ενα καλό είχαμε,  ότι οι ορμονικές μου χτες 3η μέρα περιόδου ήταν πολύ καλές, fsh 6.6, lh 7.5 και e2 27.2. 

 

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Mari84 είπε:

Ναι  αυτό θα κάνουμε.

Νομίζω έχει ένα πακέτο που τα έχει μέσα και τα δύο.

Έχει κι ένα με σπερομιδοαγραμμα και τα άλλα δυο στα 350. Έχω σκεφτεί να πάμε κι εμείς για έναν πιο πρόσφατο έλεγχο γιατί κατακερματισμό είχε κάνει ο άντρας μου πριν 1.5 χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Mari84 είπε:

Είχαμε κάνει τον Ιανουάριο μεταφορά 2 εμβρύων 3ης ημέρας αλλά τίποτα.

Είχαμε δει το σπέρμα αλλά ένα κορίτσι από το φόρουμ μου είπε να ελέγξουμε και το οξειδωτικό αν το λέω καλά.

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο στον Λυμπερόπουλο να ρωτήσω αν κάνει αυτή την εξέταση και πόσο κοστίζει.

Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα τι ακριβώς είναι και πόσο κοστίζει θα ήθελα πολύ να με ενημερώσει.

Σου εχω στειλει πμ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είχα σήμερα το ραντεβού στο τμήμα αποβολών και είπα να γράψω εντυπώσεις για να ξέρουν οι επόμενες τι να περιμένουν ( @Luna777. @hope501 Και δεν ξέρω και ποια άλλη ακολουθεί)..

Λοιπον, στην είσοδο δεν ελέγχουν τπτ, δηλαδή δεν μου ζήτησαν ούτε πιστοποιητικό ούτε τεστ. Μπαίνουμε στο χώρο του νοσοκομείου , ακολουθούμε το δρόμο και στο τέλος του στρίβουμε λίγο δεξιά για να βρούμε το κτίριο Μαρικα Ηλιαδη. Εκεί στο ισόγειο παίρνουμε νούμερο να δώσουμε τα στοιχεία μας. Αυτό παίρνει πολύ ώρα, εγώ δλδ είχα ραντεβού στις 9, πήρα το χαρτάκι μου στις 8.15 και τελικά τα στοιχεία μου τα έδωσα ακριβώς 9. Οπότε να πάτε περίπου 45 λεπτά νωρίτερα από την ώρα του ραντεβού. Αφού τελείωσα με τα στοιχεία και μου έδωσαν κάτι χαρτιά, κατέβηκα στο υπόγειο του ίδιου κτιρίου που είναι το κέντρο αποβολών. Χτύπησα την πόρτα και έδωσα το ένα χαρτι που μου είχαν δώσει στο ισόγειο και περίμενα έξω άλλα 5 το πολύ λεπτά και μετά με φώναξαν. Δηλαδή δεν έχει αναμονή, μπαίνεις σχεδόν κατευθείαν.
Το ραντεβού κράτησε πάνω από 1.5 ώρα όπου με ρώτησαν ιστορικό, για τις προσπάθειες που έχουμε κάνει και είδαν αναλυτικά όλες τις εξετάσεις που είχα (σε ξεχωριστό ντοσιέ για μένα και για το σύζυγο για να τα βρίσκουμε εύκολα). Δεν ξέρω πως ήταν παλιά αυτή η Τσεκούρα που έχω ακούσει εδώ να λένε καλά λόγια, πάντως η Οικονομόπουλου που είναι τώρα είναι γλυκύτατη και υπεραναλυτικη, ακούει προσεκτικά και απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις. 

Εγω επειδή έχω ήδη κάνει αρκετές εξετάσεις, δε μου έδωσε παρά πολλές ακόμα, θα ξαναπάω όμως σε 14 μέρες για αιματολογικές και την άλλη βδομάδα για αναλυτικό υπέρηχο. Προς το παρόν μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο σοβαρό λόγο που να εμποδίζει την εμφύτευση, το απέδωσε πιο πολύ στην τύχη αλλά φυσικά πρέπει να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις, ακόμα είναι νωρίς. Επέμεινε στο να βάλω ένα ταβάνι στις διεγέρσεις, δηλαδή επειδή έχω κάνει ήδη 3 και της είπα ότι ετοιμάζομαι για 4η μου είπε να προσανατολιζομαι να μην πάω πάνω από εκεί. Ήταν αντίθετη στο σχήμα αντιβιώσεων που είχα πάρει για την ενδομητριτιδα και στις εγχυσεις αντιβίωσης στη μήτρα που έκανα (το ήξερα άλλωστε ότι θα είναι αντίθετη από συζητήσεις εδώ μέσα) αλλά θεωρεί καλό ότι τουλάχιστον δεν έκανα παρά πολλές. Επίσης θεώρησε ακραίο το ότι ο προηγούμενος γιατρός μας είχε κόψει τις επαφές για να μην ξανακυλήσω κανενα μικρόβιο. Ως προς τη νέα υστεροσκοπηση και βιοψία είπε ότι θεωρούν πως η καλλιεργεια κολπικού υγρού αρκεί, αλλά ήταν θετική στη νέα υστεροσκοπηση για να ελεγχθεί η μήτρα μήπως υπάρχουν συμφευσεις ή άλλα πράγματα που εμποδίζουν. Της είπα ότι ο καινούριος γιατρός θα μου κάνει καλλιεργεια, το θεώρησε καλό. Τώρα εάν αυτή η καλλιεργεια δείξει μικροβιο θα το συζητήσω μαζί της εάν θα παρω αντιβίωση, δε θα ακούσω μόνο τον εξωσωματιστη. 
Εδωσε βάρος στα προβιοτικά, ότι είναι καλό να παίρνουμε σε συνδυασμό με γιαούρτι με πέτσα και κεφιρ και στη βιταμίνη d. Για διατροφή δεν μου είπε πολλές λεπτομέρειες αλλά θα ξανά ρωτήσω όταν πάω για τις αιματολογικές. Πάντως ο προσανατολισμός της ήταν ότι πρέπει να είμαστε υγιείς σωματικά και ψυχολογικά, να μη μας γινετια εμμονή η εξωσωματική και βέβαια ότι ο παράγοντας τύχη παίζει μεγάλο ρόλο και ότι σε πολλές περιπτώσεις δυστυχώς δε μπορούν να απομονώσουν ή να εντοπίσουν τον ένα και μοναδικό παράγοντα στον οποίο να οφείλονται οι μή εμφυτευσεις. Κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει και στην περίπτωση μας. 
Εμενα προσωπικά με βοήθησε πολύ η συζήτηση, μετά από καιρό ένιωσα να μιλάω με καποιον λογικό άνθρωπο γιατί τους εξωσωματιστες δυστυχώς δεν τους βρίσκω και πολύ λογικούς τελικά. Φυσικά δεν χαίρομαι που ξέρω ότι έχω μόνο μια προσπάθεια ακόμα αλλιώς τίποτα, ούτε που μπορεί να μην ανακαλύψω τίποτα νέο με αυτές τις εξετάσεις και να μου πουν πάλι τυχαίο. Όμως όπως σοφά έχει πει και η @BlackCat αν αναλογιστούμε ποσο σοβαρά πράγματα μπορεί να διαγνώσουν εκεί, τότε ναι πρέπει να χαιρόμαστε όταν δεν μας βρίσκουν τίποτα. Αυτό μου είπε η Οικονομόπουλου φεύγοντας. Να σκέφτεσαι ότι δεν φταις και ότι είσαι υγιής. 
 

α και ξεχασα, ένα μεγάλο ευχαριστώ στην @troiaπου επιμένει τόσο καιρό εδώ μέσα και γράφει για αυτό το ιατρείο. Πραγματικά αξίζει τον κόπο. 

Lucia μου ευχαριστώ πάρα πολύ για τις τόσο κατατοπιστικές πληροφορίες! 💜 Πλησιάζει και το δικό μου ραντεβού και ανυπομονώ. Αποφάσισα πως μέχρι να τελειώσω τον έλεγχο στο Έλενα δεν θα κάνω τίποτα άλλο σχετικό με εξωσωματική. Ουτε υστεροσκόπηση. Θα περιμένω τα αποτελέσματα πρώτα και μετά θα βάλω πάλι μπρος. Προς το παρόν προσπαθούμε μόνοι μας και ελπίζουμε! Αυτό με τα ραντεβού των εξετάσεων που αναφέρεις και εσύ με φοβίζει μόνο, αλλά πρέπει να το πάρουμε απόφαση πως θα κάνουμε υπομονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ το κλεισα εννοείται, σε αυτα λέμε πάντα ναι και αν τελικά δε μπορέσουμε δεν πάμε. Αν όλα πάνε καλά 2 Φλεβάρη θα είμαι λίγο πριν την ωοληψια οποτε δε θα γίνει αυτός ο υπέρηχος αλλά εγώ το έχω εκεί καβαντζωμενο το ραντεβού να με περιμένει. Ενα καλό είχαμε,  ότι οι ορμονικές μου χτες 3η μέρα περιόδου ήταν πολύ καλές, fsh 6.6, lh 7.5 και e2 27.2. 

 

Έχει κι ένα με σπερομιδοαγραμμα και τα άλλα δυο στα 350. Έχω σκεφτεί να πάμε κι εμείς για έναν πιο πρόσφατο έλεγχο γιατί κατακερματισμό είχε κάνει ο άντρας μου πριν 1.5 χρόνο. 

Οι ορμόνες σου είναι απλά ΤΕΛΕΙΕΣ !!!!!!! Με το καλό να έρθουν και τα υπόλοιπα ένα ένα!!!!!! 🙏👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η condios είπε:

Οι ορμόνες σου είναι απλά ΤΕΛΕΙΕΣ !!!!!!! Με το καλό να έρθουν και τα υπόλοιπα ένα ένα!!!!!! 🙏👶❤️👶❤️

Ευχαριστώ ρε κορίτσι μου…ο πνιγμένος λέει απ τα μαλλιά πιάνεται. Έτσι κιε ‘γώ, μέσα στην απελπισία προσπαθώ να βρω κάτι καλό γιατί τι να τις κανεις τις καλές τιμές, το μετά είναι που θελουμε όλες. Και τα έχουμε δει όλα, ζευγάρια  με φαινομενικά καλές τιμές και ανεξήγητη υπογονιμότητα που δεν τα καταφέρνουν κι άλλες περιπτώσεις με διαγνωσμένα καραμπινάτα θέματα που τα καταφέρνουν. Μακάρι η νέα χρόνια να μας φέρει σε όλες μας καλύτερα νέα ❤️❤️❤️ Στο μεταξύ ας ακολουθήσουμε το παράδειγμα σου  για λιγη Ντόλτσε βίτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

ΚΑΙ?????????????????????????????????????

Παρασκευαίδου εμφανίσου γιατί θα φέρω εγώ η ίδια το παντοφλίνι express!!

 

Τι και καλε χαχαχα θες λεπτομέρειες  🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστώ ρε κορίτσι μου…ο πνιγμένος λέει απ τα μαλλιά πιάνεται. Έτσι κιε ‘γώ, μέσα στην απελπισία προσπαθώ να βρω κάτι καλό γιατί τι να τις κανεις τις καλές τιμές, το μετά είναι που θελουμε όλες. Και τα έχουμε δει όλα, ζευγάρια  με φαινομενικά καλές τιμές και ανεξήγητη υπογονιμότητα που δεν τα καταφέρνουν κι άλλες περιπτώσεις με διαγνωσμένα καραμπινάτα θέματα που τα καταφέρνουν. Μακάρι η νέα χρόνια να μας φέρει σε όλες μας καλύτερα νέα ❤️❤️❤️ Στο μεταξύ ας ακολουθήσουμε το παράδειγμα σου  για λιγη Ντόλτσε βίτα!

Δεν πας τον άλλο μήνα λέω εγώ για ότι είναι να κάνεις και να έχεις υπέροχες ερωτικές γιορτές!!!! Με τέτοια νούμερα ορμονικών ή ατελείωτο έρωτα κάνεις ή ωοληψια!!!! Πραγματικά!!!! Στο λέω εγώ που η όταν η fsh μου ήταν 8.5 δεν έκανα πάρτι καθώς η Ε2 μου ήταν 150 και έριχνε ψευδώς την fsh ,,,, καταλαβαίνεις???? Εσύ είσαι ΜΠΟΜΠΑ ΖΩΖΩΚΑ ΑΘΑΝΑΤΗ!!!!!! 😍🥰😘🙏❤️👶❤️👶 

Μια ιδέα είπα,,,επειδή είπες για Ντόλτσε Βίτα 😉😎😉😎👏😛😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mari84 είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Εγώ είχα το Σάββατο ωοληψια σε φυσικό κύκλο και γονιμοποίηθηκε σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπε η εμβρυολογος πως το έμβρυο τελικά την τρίτη ημέρα σταμάτησε και δεν έφτασε σε βλαστοκυστη.

Έχω κάνει ωοληψια με ορμόνες και δεν είχα καμία βλαστοκυστη έκανα και δύο φυσικούς πάλι τίποτα.

Κάθε φορά λέω δεν θα ξανά στεναχωρήθω αλλά κάθε φορά πονάει το ίδιο και χειρότερα.

Είμαι σε απελπισία. Δεν έχουμε αλλά χρήματα για άλλη προσπάθεια δυστυχώς.

Αν δεν σου προχωράει κανένα έμβρυο σε βλαστοκυστη, λένε πως ευθύνεται το σπέρμα. Δεν σας έχουν βάλει ποτέ να κάνετε dfi? Μου κάνει τρομερή εντύπωση καθώς είναι βασική εξέταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αν δεν σου προχωράει κανένα έμβρυο σε βλαστοκυστη, λένε πως ευθύνεται το σπέρμα. Δεν σας έχουν βάλει ποτέ να κάνετε dfi? Μου κάνει τρομερή εντύπωση καθώς είναι βασική εξέταση. 

Να σου πω και το καινούργιο που έμαθα να σε στείλω ??? Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά θα το μοιραστώ μαζί σας,,, πως για 1/3 Βλαστοκυστες που δεν εμφυτεύονται ευθύνη έχει το σπέρμα αλλά όταν έχουν δείγμα (απ'όλες τις εξετάσεις που μπορεί να έχει ένα σπέρμα ) ότι αυτο γενικά είναι καλό,,,δεν το πάνε παραπέρα σε εξηγήσεις!! Ντόινγκκκκκκκκ δηλαδή!!!!! Απλά,,, ένα μέτριο σπέρμα λένε ότι βελτιώνεται από ένα τέλειο ωάριο,,,, ένα τέλειο σπέρμα δε βελτιώνει ένα μέτριο ωάριο!!! Πάρε το αυγό και κουρευτο !!!! 

Αγαπημένη μου,,μόνο ο Θεός ξέρει,,,εκεί εγώ αφήνομαι μαζί με ότι βήματα κάνω πλέον,,, και προσεύχομαι να μου στέλνει στο δρόμο μου μόνο καλούς ανθρώπους. 🙏❤️👶❤️👶 Το ίδιο εύχομαι για όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; Λοιπόν εμείς πήγαμε χθες σε ένα νέο γιατρό μήπως μας πει κάτι νέο ως αίτιο των αποβολών, εκτός της μήτρας. Για τη δίκερο μήτρα μου είπε ότι μετά τη 14η εβδομάδα ίσως δημιουργεί θέματα όχι νωρίτερα οπότε για τις 2 πρόσφατες αποβολές που είχα γνώμη του είναι ότι μάλλον κάτι άλλο έχει σχέση. Μας έγραψε να κάνουμε ανοσολογικό έλεγχο αλλά ρε κορίτσια κάτι μου που φάνηκε περίεργο είναι το εξη΄ς και θα τον ρωτήσω ξανά, αφού έχω εμφυτέυσεις και επίσης έχουμε μηδέν θετικό ομάδα αίματος και οι 2 πως γίνεται να υπάρχει περίπτωση να είναι εχθρικό το ενδομήτριο; Μπορεί να σκέφτομαι και χαζά αλλά δεν ξέρω!

Τι εννοείς με το αρνητικό και το ενδομήτριο; σε έχασα λιγακι. Στις αποβολές έκανες ενεση για τα ρέζους.  Και εγώ έχω 0- και έκανα και το 2017 αλλά και τώρα. 

Αρα φίλη μου μάλλον  πρέπει λιγακι να δείτε γιατί πιο νωρις έχουμε θεματα; ρώτησες εάν μπορείτε να διορθώσετε έστω και λιγακι τη μήτρα? 

Σου μιλάει το παιδί που μεγάλωσε σε δικερη μήτρα , τώρα ξέρω και το λόγο που σε έχω πάντα στο μυαλό μου :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λέτε για difi  και σε μια ομάδα στο φμπ ένας γιατρός έγραψε "Το αποτέλεσμα που πήρατε στην συγκεκριμένη εξέταση με απλά λόγια σημαίνει ότι το 39% των σπερματοζωαρίων έχουν κατακερματισμό της μιας έλικας του DNA 🧬 . Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει διαθέσιμο το υπόλοιπο 61% για να το επιλέξουν οι Εμβρυολόγοι και να προχωρήσουν σε μικρογονιμοποίηση. Υπάρχουν τρόποι να απομονωθούν σπερματοζωάρια που ενδεχομένως να μην έχουν προβλήματα αλλά έγκειται στις εργαστηριακές διαδικασίες του κάθε Εμβρυολογοκού εργαστηρίου. " και αναρωτιέμαι εγώ αρα ποιος ο λόγος ένα ζευγάρι που πάει για εξωσωματική θα πρέπει να κάνει την δαπανηρη εξέταση όταν με μικρογονιμοποιηση ξεπερνιέται;  🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κορίτσια λέτε για difi  και σε μια ομάδα στο φμπ ένας γιατρός έγραψε "Το αποτέλεσμα που πήρατε στην συγκεκριμένη εξέταση με απλά λόγια σημαίνει ότι το 39% των σπερματοζωαρίων έχουν κατακερματισμό της μιας έλικας του DNA 🧬 . Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει διαθέσιμο το υπόλοιπο 61% για να το επιλέξουν οι Εμβρυολόγοι και να προχωρήσουν σε μικρογονιμοποίηση. Υπάρχουν τρόποι να απομονωθούν σπερματοζωάρια που ενδεχομένως να μην έχουν προβλήματα αλλά έγκειται στις εργαστηριακές διαδικασίες του κάθε Εμβρυολογοκού εργαστηρίου. " και αναρωτιέμαι εγώ αρα ποιος ο λόγος ένα ζευγάρι που πάει για εξωσωματική θα πρέπει να κάνει την δαπανηρη εξέταση όταν με μικρογονιμοποιηση ξεπερνιέται;  🤔🤔

Αμ δε ξεπερνιέται..! Εκεί είναι το θέμα! Οι εμβρυολογοι στο εργαστήριο το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ελέγξουν μορφολογικά χαρακτηριστικά του σπερματοζωαρίου, να τηρούνται τα πρότυπα δηλαδή, οπτικά και μόνο. Το αν το σπερματοζωάριο το οποίο θα επιλέξουν για γονιμοποίηση έχει ή όχι κατάτμηση στην αλυσίδα του DNA δεν μπορούν να το γνωρίζουν ούτε και να το ελέγξουν εκείνη τη στιγμή μπορούν! Για αυτό λοιπόν ελέγχουμε από πριν το ποσοστό κατακερματισμού του σπέρματος ώστε αν χρειάζεται να γίνει κατάλληλη λήψη θεραπευτικής αγωγής (με αντιοξειδωτικά κατά κύριο λόγο) που θα δώσει εξειδικευμένος ανδρολόγος ανά περίπτωση ώστε να μειωθεί το ποσοστό κατακερματισμού και κατ'επεκταση να μειωθεί η πιθανότητα του να επιλεγεί στο εργαστήριο ένα σπερματοζωάριο με κατάτμηση του DNA.

Για να στο πω και πιο απλά.. είναι σα να παίζεις ρουλέτα! Έχεις 61% πιθανότητες (αναφέρω το ποσοστό που είπες) να σου κάτσει το μαύρο και 39% το κόκκινο, είσαι διατεθειμένη να ποντάρεις ότι έχεις και δεν έχεις (τα λεφτά σου, την υγεία σου, τα όνειρα σου κτλ) στο μαύρο και ότι γίνει; Δεν λέω, οι πιθανότητες στατιστικά είναι με το μέρος σου.. αλλά θα πονταρες; Και τι θα επέλεγες να κάνεις αν σου έλεγα ότι αν περίμενες 3 γύρους (3 μήνες θεραπείας λέω πχ) οι πιθανότητες να σου κάτσει το μαύρο θα αυξάνονταν στο 85% και να σου κάτσει κόκκινο 15%; Θα επέλεγες να ποντάρεις τότε καλύτερα; Ποια θεωρείς είναι καλύτερη επένδυση των αποθεμάτων που έχεις; Δεν χρειάζεται φυσικά να απαντήσεις σε εμένα τώρα.. ως τροφή για σκέψη το αναφέρω για να βοηθήσω..

Και εννοείται αυτός είναι ένας μόλις παράγοντας από τους τόσους που παίζουν ρόλο.. για αυτό λέμε να "κυκλώνουμε" σωστά το θέμα της υπογονιμότητας εξ'αρχής, με τις κατάλληλες ειδικευσεις γιατρών, τις κατάλληλες εξετάσεις και τις τυχόν απαραίτητες περαιτέρω θεραπείες ώστε να προχωρήσουμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις στην προσπάθεια μας αυτή της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ώστε όσο γίνεται να έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας.

Υ.Γ. Καραμέλα έχει γίνει πια από τους γιατρούς ότι όλα τα του σπέρματος ξεπερνιουνται με εξωσωματική.. Νισάφι πια! Το σπέρμα έχει την ευθύνη του 50% της έκβασης μιας προσπάθειας εξωσωματικής γονιμοποίησης! Δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο..! @Παρασκευαιδου δεν το λέω για εσένα κοπέλα μου τώρα αυτό, μη με παρεξηγείς.. με τους γιατρούς (εξωσωματικούς) έχω κουραστεί που μειώνουν τη συνεισφορά του ανδρικού παράγοντα στη διαδικασία φουσκώνοντας τα μυαλά σε ζευγάρια, τσεπωνοντας χιλιάρικα και γεμίζοντας τη γυναίκα με ορμόνες επιβαρύνοντας την υγεία της χωρίς να έχουν ελέγξει ποτέ ενδελεχώς το σπέρμα γιατί "έλα μωρέ και τι έγινε, αφού όλα ξεπερνιουνται"!! Μακάρι να ήταν έτσι πραγματικά.. και εγώ να ήμουν ήδη έγκυος.. 😖

Υ.Γ.2 Λίγο προσοχή κορίτσια μου με "γιατρούς" των social..! Στη ταυτότητα και στο διαδίκτυο ότι δηλώσεις είσαι άλλωστε, μη το ξεχνάμε.. αλλά και πάλι, κανένας σοβαρός γιατρός πιστεύω που σέβεται τον εαυτό του και την επιστήμη που υπηρετεί δεν θα καθήσει να κάνει γνωματεύσεις και να δώσει ιατρικές συμβουλές ή έστω την άποψη του μέσω social media.. απλά συστήνω προσοχή.. αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια,

λοιπόοοοοον....πήγα χθες το πρωι στον ουρολόγο/ανδρολόγο και σε δυο γιατρούς εξωσωματιστές.

Να τα πάρουμε τώρα απο την αρχή..

Το πρωι πηγε ο σύζυγος με την καλλιέργεια σπέρματος στον ουρολόγο και του είπε εκείνος, πως το 80-90% έχουν στο σπέρμα E-Coli και πως είναι σύνηθες φαινόμενο, διότι το έχουμε ουτως η αλλιώς στο σώμα μας. Μπορεί να κολλήσεις απο παντού... και απο τον ίδιο σου τον εαυτό, διότι το βακτηρίδιο που βρίσκεται στο έντερο μπορει να μεταφερθει πηγαίνοντας τουαλετα. Του είπε πως πρέπει να πάρει μια αντιβίωση και τις βιταμίνες spermact (τις οποίες φέρνει συγκεκριμένη γυναίκα) (κάποιες κοπέλες εδω έχουν ξαναπει για το συγκεκριμένο), να πάρει και μισό serpafar και πως μπορεί να κάνει οξειδωτικό και dna αλλά δεν είναι απαραίτητο για την εξωσωματική, διότι επιλέγουν από όλα τα σπερματοζωάρια μόνο τα καλά, αναλόγως πόσα ωάρια έχεις. 

Το απόγευμα πήγα σε δυο γιατρούς που ασχολούνται χρόνια με εξωσωματική και με όλο το θέμα της γονιμότητας σε γυναίκες στα 40. Και οι δυο μου είπαν ένα πράγμα και βασικά ακριβώς το ίδιο...... τους είπα για όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει, ο ένας είδε λίγο πιο εξονυχιστικά τους φακέλους μας, τα κατέγραψαν και μου είπαν πως ο λόγος που δυσκολεύομαι να μείνω και να κρατήσω ειναι στην ουσία ένας..... το 40!!!!

Μου εξήγησαν πως ότι και να πούμε, μια γυναίκα στα 40 δυσκολεύεται πιο πολυ απο μια γυναίκα πιο νεα σε ηλικία. Μου είπαν πως δεν χρειάζεται να κάνει ο συζυγος οξειδωτικό και dna, διότι από τα χιλιάδες σπερματοζωάρια θα χρησιμοποιήσουν, όσα ωάρια βγάλω. Και οι δυο είπαν πως έπρεπε να τα αφήναν την προηγούμενη να γίνουν βλαστοκύστες, και πώς θα έπρεπε να σκεφτούμε και τον προεμφυτευτικό έλεγχο. Και οι δυο θεώρησαν πως δεν πρέπει να πάρει βιταμίνες ο συζυγος, ου΄τε το serpafar.

Ο ένας απο τους δυο είπε επίσης πως, πριν την ετ χρειάζεται να μου κάνουν προγεστερώνη και οιστραδιόλη και αν η προγεστερώνη δεν δείξει κάτι επιθυμητό, δεν κάνουμε ετ, αλλά πάμε για τον επόμενο μήνα.

Και όλοι είπαν πως ελεύθερο γουτσου γουτσου γίνεται παρ'όλο το E-Coli γιατί δεν μπαίνει το βακτηρίδιο στο ωάριο. Και δεν υπάρχει θέμα αν μείνω φυσιολογικά εγκυος.

Πάντως σε σχέση με τον τωρινό μου γιατρό φαίνεται πως η εμπειρία είναι το παν. Έχω κλείσει στις 16 άλλο ένα ραντεβού σε έναν αλλoν και αποφασίζουμε που θα καταλήξουμε....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...