Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Κοριτσάρα μου γλυκιά!!!!!❤️❤️ Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την ανάλυση!!❤️ Πραγματικά! Τώρα να σε ρωτήσω. Εγώ όλες τις εξετάσεις τις έχω ήδη σε δυο φακέλους. Κρατάνε τα χαρτιά εκεί? Θέλει δηλαδη να τα ξανατυπώσω η να τα βγάλω φωτοτυπία? 

 

Αν χρειαστεί να τα κρατήσει θα τα βγάλει η ίδια φωτοτυπία. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι είχε κάνει η Τσεκούρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Κοριτσάρα μου γλυκιά!!!!!❤️❤️ Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την ανάλυση!!❤️ Πραγματικά! Τώρα να σε ρωτήσω. Εγώ όλες τις εξετάσεις τις έχω ήδη σε δυο φακέλους. Κρατάνε τα χαρτιά εκεί? Θέλει δηλαδη να τα ξανατυπώσω η να τα βγάλω φωτοτυπία? 

 

Τίποτα δεν κρατάνε εκεί. Όλα τα παίρνεις πίσω αλλά τα σημειώνουν σε δικά τους χαρτιά. Πότε έχεις ραντεβού τελικά? Το έκλεισες?❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Τίποτα δεν κρατάνε εκεί. Όλα τα παίρνεις πίσω αλλά τα σημειώνουν σε δικά τους χαρτιά. Πότε έχεις ραντεβού τελικά? Το έκλεισες?❤️

Στις 16. Βέβαια κοιτάζω κατα καιρούς αν έχει ακυρωθεί κάτι.

Σήμερα πήγαμε στον ανδρολόγο. Μας είπε πως έπρεπε να ελέγξουν το σπέρμα πριν την εξωσωματική. Δεν έπρεπε να ζητήσουν σπέρμα χωρίς έλεγχο. Μας έδωσε αντιβίωση, αλλά είπε να την πάρει πριν την επόμενη ετ, το οποίο μου φάνηκε κουλό, γιατί ως τότε γιατι να μένει με το μικρόβιο? Για να δούμε τι θα πουν και οι γυναικολόγοι. Θα παω μετά να δω δυο γυναικολόγους/εξωσωματιστες. Να δουμε το τι θα μας πουνε και αυτοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η condios είπε:

Είδωλο!!!!!! Ξέρεις πόσο σε αγαπώ!!!!!🥰😍😘😍👶🙏👶❤️👶❤️ Με το καλό μια υπέροχη χοριακη που θα προμηνύει τον ερχομό της συμπληρωματικής ευτυχίας σας με τον αντρουλη σου!!!! Like δεν είχα άλλο ,,,,για αυτό ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Κορίτσια???? Να της ζητήσουμε μαθήματα ΖΕΝοτητας,,,,η γυναίκα δεν υπάρχει ,,,,σας το υπογράφω!!!!! @Παρασκευαιδου για σένα το λέω κυρίως 🤣😂🤣😘❤️😍 που μας έχει χορτάσει παντόφλα 🤣😂

Δώστε παντοφλεςς.... 

Εκ βρε και εγώ σήμερα είπα να γίνω ζεν και δεν έκανα χοριακη  😋😋😋😋😜😜😜 @BlackCat ακούς..  δεν έκανα.  Έκανα κάτι άλλο 😙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Δώστε παντοφλεςς.... 

Εκ βρε και εγώ σήμερα είπα να γίνω ζεν και δεν έκανα χοριακη  😋😋😋😋😜😜😜 @BlackCat ακούς..  δεν έκανα.  Έκανα κάτι άλλο 😙

ΚΑΙ?????????????????????????????????????

Παρασκευαίδου εμφανίσου γιατί θα φέρω εγώ η ίδια το παντοφλίνι express!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Στις 16. Βέβαια κοιτάζω κατα καιρούς αν έχει ακυρωθεί κάτι.

Σήμερα πήγαμε στον ανδρολόγο. Μας είπε πως έπρεπε να ελέγξουν το σπέρμα πριν την εξωσωματική. Δεν έπρεπε να ζητήσουν σπέρμα χωρίς έλεγχο. Μας έδωσε αντιβίωση, αλλά είπε να την πάρει πριν την επόμενη ετ, το οποίο μου φάνηκε κουλό, γιατί ως τότε γιατι να μένει με το μικρόβιο? Για να δούμε τι θα πουν και οι γυναικολόγοι. Θα παω μετά να δω δυο γυναικολόγους/εξωσωματιστες. Να δουμε το τι θα μας πουνε και αυτοί.

Γιατί δεν τον ρωτάς τον ανδρολόγο γιατί πρότεινε κάτι τέτοιο?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Γιατί δεν τον ρωτάς τον ανδρολόγο γιατί πρότεινε κάτι τέτοιο?

 

Ναι θα πρέπει εγώ τωρα να τον πάρω τηλ. γιατί ο σύζυγος δεν το σκεφτηκε να τον ρωτήσει. Το πολύ πολύ θα πάρει τώρα αντιβίωση και κάθε μήνα θα ελέγχουμε το σπέρμα. Απλά μου είπε ο συζυγος, οτι το είπε για να είναι 100% το σπέρμα καθαρό. Ίσως νόμισε πως παω τώρα για ωοληψια κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; Λοιπόν εμείς πήγαμε χθες σε ένα νέο γιατρό μήπως μας πει κάτι νέο ως αίτιο των αποβολών, εκτός της μήτρας. Για τη δίκερο μήτρα μου είπε ότι μετά τη 14η εβδομάδα ίσως δημιουργεί θέματα όχι νωρίτερα οπότε για τις 2 πρόσφατες αποβολές που είχα γνώμη του είναι ότι μάλλον κάτι άλλο έχει σχέση. Μας έγραψε να κάνουμε ανοσολογικό έλεγχο αλλά ρε κορίτσια κάτι μου που φάνηκε περίεργο είναι το εξη΄ς και θα τον ρωτήσω ξανά, αφού έχω εμφυτέυσεις και επίσης έχουμε μηδέν θετικό ομάδα αίματος και οι 2 πως γίνεται να υπάρχει περίπτωση να είναι εχθρικό το ενδομήτριο; Μπορεί να σκέφτομαι και χαζά αλλά δεν ξέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Στις 16. Βέβαια κοιτάζω κατα καιρούς αν έχει ακυρωθεί κάτι.

Σήμερα πήγαμε στον ανδρολόγο. Μας είπε πως έπρεπε να ελέγξουν το σπέρμα πριν την εξωσωματική. Δεν έπρεπε να ζητήσουν σπέρμα χωρίς έλεγχο. Μας έδωσε αντιβίωση, αλλά είπε να την πάρει πριν την επόμενη ετ, το οποίο μου φάνηκε κουλό, γιατί ως τότε γιατι να μένει με το μικρόβιο? Για να δούμε τι θα πουν και οι γυναικολόγοι. Θα παω μετά να δω δυο γυναικολόγους/εξωσωματιστες. Να δουμε το τι θα μας πουνε και αυτοί.

Σε πρόσφατη (Τον Ιούλιο)  καλλιέργεια σπέρματος με μέθοδο prc βρέθηκε μικρόβιο στο σπέρμα.

Έκανα άμεσα και εγώ την ίδια (κολπικού υγρού όχι σπέρματος 😁) ήμουν καθαρή.

Ο ουρολόγος είπε στοπ η εξωσωματική μέχρι να πάρει αντιβίωση ο σύζυγος , ο γυναικολόγος είπε δεν με απασχολεί το μικρόβιο το ξεπερνάνε με την φυγοκέντρηση που γίνεται στην γονιμοποίηση, ο ουρολόγος διαφώνησε. Εν τέλει ακολουθήσαμε τον ουρολόγο, πήρε την αντιβίωση και προχωρήσαμε σε διέγερση και ωοληψία κλπ μετά από δυο μήνες.

Στα γράφω γιατί το πιθανότερο είναι οι απόψεις ουρολόγου vs εξωσωματικών να διαφέρουν και να σε μπερδέψουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Σε πρόσφατη (Τον Ιούλιο)  καλλιέργεια σπέρματος με μέθοδο prc βρέθηκε μικρόβιο στο σπέρμα.

Έκανα άμεσα και εγώ την ίδια (κολπικού υγρού όχι σπέρματος 😁) ήμουν καθαρή.

Ο ουρολόγος είπε στοπ η εξωσωματική μέχρι να πάρει αντιβίωση ο σύζυγος , ο γυναικολόγος είπε δεν με απασχολεί το μικρόβιο το ξεπερνάνε με την φυγοκέντρηση που γίνεται στην γονιμοποίηση, ο ουρολόγος διαφώνησε. Εν τέλει ακολουθήσαμε τον ουρολόγο, πήρε την αντιβίωση και προχωρήσαμε σε διέγερση και ωοληψία κλπ μετά από δυο μήνες.

Στα γράφω γιατί το πιθανότερο είναι οι απόψεις ουρολόγου vs εξωσωματικών να διαφέρουν και να σε μπερδέψουν.

Εντάξει μαυρογατάκι μου καλό. Θα το έχω υπόψη μου. Πάντως την προηγούμενη έκανε να καθαρίσει 3 μήνες με δυνατή αντιβίσω. Αρα μου φαίνεται περίεργο τώρα μόνο 15 μέρες και όλα οκ. Θα παω και ε΄γω να κάνω αν και ο ουρολόγος ειπε δεν χρειάζομαι. Ισως ο γυναικολόγος έχει άλλη άποψη και σε αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Με αυτή ακριβώς την αίσθηση έφυγα από το Έλενα στην πρώτη συνάντηση και ας ήμουν ράκος με τις δυο αποβολές. Αισθάνεσαι ήρεμος οτι έχεις ψάξει ότι μπορούσες. Ξεκινάς με άλλη ψυχολογία την επόμενη προσπάθεια και με μαγικό τρόπο φεύγουν οι ενοχές οτι ευθύνεσαι εσυ΄ ή ο σύντροφος για την αποτυχία.

Στην επόμενη συνάντηση ζήτα της να σου δώσει λίστα με τα αντιοξοδοτικά τρόφιμα εμάς μας φάνηκε χρήσιμη είναι κολλημένη στο ψυγείο και οσα μας αρέσουν τα επιλέγουμε.

Σχετικά με τις διεγέρσεις αν θυμάμαι καλά και ο μαστολόγος σου το ίδιο σου είχε πει, αλλά μη το σκέφτεσαι ως τελευταία προσπάθεια. Εύχομαι οτι δεν θα χρειαστείς και άλλη αλλά χτύπα ξύλο αν χρειαστεί υπάρχουν λύσεις. Γενικά μην βάζεις τίτλους "τελευταία προσπάθεια κλπ" γιατί νομίζω αυτο επιφέρει έξτρα άγχος. Τα λεώ ως παθούσα.

Καλά αποτελέσματα συμμαθήτρια.🥰

 

Την θέλω και εγώ αυτή την λίστα με τα αντιοξειδωτικά άν σου είναι εύκολο να δω άν είναι σωστά αυτά που κάνω 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είχα σήμερα το ραντεβού στο τμήμα αποβολών και είπα να γράψω εντυπώσεις για να ξέρουν οι επόμενες τι να περιμένουν ( @Luna777. @hope501 Και δεν ξέρω και ποια άλλη ακολουθεί)..

Λοιπον, στην είσοδο δεν ελέγχουν τπτ, δηλαδή δεν μου ζήτησαν ούτε πιστοποιητικό ούτε τεστ. Μπαίνουμε στο χώρο του νοσοκομείου , ακολουθούμε το δρόμο και στο τέλος του στρίβουμε λίγο δεξιά για να βρούμε το κτίριο Μαρικα Ηλιαδη. Εκεί στο ισόγειο παίρνουμε νούμερο να δώσουμε τα στοιχεία μας. Αυτό παίρνει πολύ ώρα, εγώ δλδ είχα ραντεβού στις 9, πήρα το χαρτάκι μου στις 8.15 και τελικά τα στοιχεία μου τα έδωσα ακριβώς 9. Οπότε να πάτε περίπου 45 λεπτά νωρίτερα από την ώρα του ραντεβού. Αφού τελείωσα με τα στοιχεία και μου έδωσαν κάτι χαρτιά, κατέβηκα στο υπόγειο του ίδιου κτιρίου που είναι το κέντρο αποβολών. Χτύπησα την πόρτα και έδωσα το ένα χαρτι που μου είχαν δώσει στο ισόγειο και περίμενα έξω άλλα 5 το πολύ λεπτά και μετά με φώναξαν. Δηλαδή δεν έχει αναμονή, μπαίνεις σχεδόν κατευθείαν.
Το ραντεβού κράτησε πάνω από 1.5 ώρα όπου με ρώτησαν ιστορικό, για τις προσπάθειες που έχουμε κάνει και είδαν αναλυτικά όλες τις εξετάσεις που είχα (σε ξεχωριστό ντοσιέ για μένα και για το σύζυγο για να τα βρίσκουμε εύκολα). Δεν ξέρω πως ήταν παλιά αυτή η Τσεκούρα που έχω ακούσει εδώ να λένε καλά λόγια, πάντως η Οικονομόπουλου που είναι τώρα είναι γλυκύτατη και υπεραναλυτικη, ακούει προσεκτικά και απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις. 

Εγω επειδή έχω ήδη κάνει αρκετές εξετάσεις, δε μου έδωσε παρά πολλές ακόμα, θα ξαναπάω όμως σε 14 μέρες για αιματολογικές και την άλλη βδομάδα για αναλυτικό υπέρηχο. Προς το παρόν μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο σοβαρό λόγο που να εμποδίζει την εμφύτευση, το απέδωσε πιο πολύ στην τύχη αλλά φυσικά πρέπει να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις, ακόμα είναι νωρίς. Επέμεινε στο να βάλω ένα ταβάνι στις διεγέρσεις, δηλαδή επειδή έχω κάνει ήδη 3 και της είπα ότι ετοιμάζομαι για 4η μου είπε να προσανατολιζομαι να μην πάω πάνω από εκεί. Ήταν αντίθετη στο σχήμα αντιβιώσεων που είχα πάρει για την ενδομητριτιδα και στις εγχυσεις αντιβίωσης στη μήτρα που έκανα (το ήξερα άλλωστε ότι θα είναι αντίθετη από συζητήσεις εδώ μέσα) αλλά θεωρεί καλό ότι τουλάχιστον δεν έκανα παρά πολλές. Επίσης θεώρησε ακραίο το ότι ο προηγούμενος γιατρός μας είχε κόψει τις επαφές για να μην ξανακυλήσω κανενα μικρόβιο. Ως προς τη νέα υστεροσκοπηση και βιοψία είπε ότι θεωρούν πως η καλλιεργεια κολπικού υγρού αρκεί, αλλά ήταν θετική στη νέα υστεροσκοπηση για να ελεγχθεί η μήτρα μήπως υπάρχουν συμφευσεις ή άλλα πράγματα που εμποδίζουν. Της είπα ότι ο καινούριος γιατρός θα μου κάνει καλλιεργεια, το θεώρησε καλό. Τώρα εάν αυτή η καλλιεργεια δείξει μικροβιο θα το συζητήσω μαζί της εάν θα παρω αντιβίωση, δε θα ακούσω μόνο τον εξωσωματιστη. 
Εδωσε βάρος στα προβιοτικά, ότι είναι καλό να παίρνουμε σε συνδυασμό με γιαούρτι με πέτσα και κεφιρ και στη βιταμίνη d. Για διατροφή δεν μου είπε πολλές λεπτομέρειες αλλά θα ξανά ρωτήσω όταν πάω για τις αιματολογικές. Πάντως ο προσανατολισμός της ήταν ότι πρέπει να είμαστε υγιείς σωματικά και ψυχολογικά, να μη μας γινετια εμμονή η εξωσωματική και βέβαια ότι ο παράγοντας τύχη παίζει μεγάλο ρόλο και ότι σε πολλές περιπτώσεις δυστυχώς δε μπορούν να απομονώσουν ή να εντοπίσουν τον ένα και μοναδικό παράγοντα στον οποίο να οφείλονται οι μή εμφυτευσεις. Κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει και στην περίπτωση μας. 
Εμενα προσωπικά με βοήθησε πολύ η συζήτηση, μετά από καιρό ένιωσα να μιλάω με καποιον λογικό άνθρωπο γιατί τους εξωσωματιστες δυστυχώς δεν τους βρίσκω και πολύ λογικούς τελικά. Φυσικά δεν χαίρομαι που ξέρω ότι έχω μόνο μια προσπάθεια ακόμα αλλιώς τίποτα, ούτε που μπορεί να μην ανακαλύψω τίποτα νέο με αυτές τις εξετάσεις και να μου πουν πάλι τυχαίο. Όμως όπως σοφά έχει πει και η @BlackCat αν αναλογιστούμε ποσο σοβαρά πράγματα μπορεί να διαγνώσουν εκεί, τότε ναι πρέπει να χαιρόμαστε όταν δεν μας βρίσκουν τίποτα. Αυτό μου είπε η Οικονομόπουλου φεύγοντας. Να σκέφτεσαι ότι δεν φταις και ότι είσαι υγιής. 
 

α και ξεχασα, ένα μεγάλο ευχαριστώ στην @troiaπου επιμένει τόσο καιρό εδώ μέσα και γράφει για αυτό το ιατρείο. Πραγματικά αξίζει τον κόπο. 

Και γω είχα ραντεβού μαζί της χθες.και την ερχόμενη Τρίτη έχω αιματολογικές εξετάσεις να κάνω.εμεινα ευχαριστημένη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Την ημερα που κανείς την ovitrelle πρέπει να είναι σίγουρα κάτω από 1,5. Εγώ να καταλάβεις είχα 2 και δεν προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορα. Η ωοληψια έγινε κανονικά τον προηγούμενο μήνα κι έχω στην κατάψυξη 11 βλαστοκυστες 5 ημερών. 

Σε αυτόν τον κύκλο έκανα πάλι εξετάσεις και υπερήχους και την άλλη εβδομάδα αν φτάσει και το ενδομήτριο το επιθυμητό πάχος θα κάνουμε την ετ.

Αγαπημένη ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά εγώ δεν κάνω ovitrelle καθώς δεν κάνω διεγέρσεις διότι πάω με δότρια. Πάω πάντα σε τεχνητό κύκλο για ετ και με καταστολή arvekap 3,75 από τον προηγούμενο μήνα. Οι δικοί μου γιατροί ισχυρίζονται πως δε χρειάζεται έλεγχο η προγεστερόνη πέρα της 2ης με΄ρας κύκλου , καθότι αν εκεί είναι κάτω από 1, που συνήθως είναι,,,,συνεχίζουμε κανονικά γιατί με μπουστάρουν τόσο όσο. Αρά θα εφαρμόσω τεχνική @Evi87 και θα μυηθώ στην τέχνη του ΖΕΝ περισσότερο!!!😍

Χαίρομαι ειλικρινά πολύ με τις 11 βλαστοκύστες σου,,,εύχομαι το μωράκι σου να κρύβεται στις πρώτες κιόλας που θα μεταφέρεις!!!! Μπόμπα σουπερ είσαι!!!!!!! Με το καλό τα ευχάριστά σου λοιπόν ολόψυχα!!!!!! 🙏👶💖👶💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Δώστε παντοφλεςς.... 

Εκ βρε και εγώ σήμερα είπα να γίνω ζεν και δεν έκανα χοριακη  😋😋😋😋😜😜😜 @BlackCat ακούς..  δεν έκανα.  Έκανα κάτι άλλο 😙

Περιμένω να δω πόσο θα "πονέσουν" τα ματάκια μου και πόσο θα γελάσω με αυτό το άλλο που έκανες,,,μυρίζει σκανδαλιά να ξέρεις!!!!!!!! Πες ότι έκανες κανένα σπιτικό μαντζούνι με χλωρίνες και βλακείες και θα στείλω το γοβάκι της Σταχτοπούτας !!!!!! 🤣😂

@BlackCat ? Ετοιμάσου,,,,θα πάμε ταμείο με την μικρή μας "τρελή",,,το παίζω!!!!! 🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις ανεβάζω εδώ τις δυο λίστες για όποια ενδιαφέρεται.

Να τονίσω οτι οι τροφές αυτές δεν υπόσχονται γονιμότητα, δεν σημαίνει οτι αν τρως αυτά θα γίνεις ντούρος και πολύτεκνος.😁

Αφορούν την γενικότερη υγεία μας και συγκεκριμένα του εντέρου γιατί απο εκεί ξεκινάνε πολλά πάρα πολλά αυτοάνοσα και γενικά στηρίζεται το ανοσοποιητικό μας.

thumbnail.jpg

thumbnail2.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; Λοιπόν εμείς πήγαμε χθες σε ένα νέο γιατρό μήπως μας πει κάτι νέο ως αίτιο των αποβολών, εκτός της μήτρας. Για τη δίκερο μήτρα μου είπε ότι μετά τη 14η εβδομάδα ίσως δημιουργεί θέματα όχι νωρίτερα οπότε για τις 2 πρόσφατες αποβολές που είχα γνώμη του είναι ότι μάλλον κάτι άλλο έχει σχέση. Μας έγραψε να κάνουμε ανοσολογικό έλεγχο αλλά ρε κορίτσια κάτι μου που φάνηκε περίεργο είναι το εξη΄ς και θα τον ρωτήσω ξανά, αφού έχω εμφυτέυσεις και επίσης έχουμε μηδέν θετικό ομάδα αίματος και οι 2 πως γίνεται να υπάρχει περίπτωση να είναι εχθρικό το ενδομήτριο; Μπορεί να σκέφτομαι και χαζά αλλά δεν ξέρω!

Δεν έχω ιδέα για αυτο που αναφέρεις ή να το πω αλλιώς κατά πόσο εξαρτάται η ομα΄δα αίματος με την εχθρικότητα του ενδομητρίου.

Παρόλα αυτά έχεις κα΄νει αιματολογικό / ανοσολογικό έλεγχο για θρομβοφιλία ή κάποιο αυτοάνοσο και αξιολόγηση από αιματολόγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; Λοιπόν εμείς πήγαμε χθες σε ένα νέο γιατρό μήπως μας πει κάτι νέο ως αίτιο των αποβολών, εκτός της μήτρας. Για τη δίκερο μήτρα μου είπε ότι μετά τη 14η εβδομάδα ίσως δημιουργεί θέματα όχι νωρίτερα οπότε για τις 2 πρόσφατες αποβολές που είχα γνώμη του είναι ότι μάλλον κάτι άλλο έχει σχέση. Μας έγραψε να κάνουμε ανοσολογικό έλεγχο αλλά ρε κορίτσια κάτι μου που φάνηκε περίεργο είναι το εξη΄ς και θα τον ρωτήσω ξανά, αφού έχω εμφυτέυσεις και επίσης έχουμε μηδέν θετικό ομάδα αίματος και οι 2 πως γίνεται να υπάρχει περίπτωση να είναι εχθρικό το ενδομήτριο; Μπορεί να σκέφτομαι και χαζά αλλά δεν ξέρω!

Μαναράκι μου καλησπε΄ρα,,,,ο ανοσολογικός είναι ούτως ή άλλως έλεγχος που κάνουμε ανά 6μηνο όταν κάνουμε ετ. Το θέμα είναι μάλλον σου έδωσε και άλλες εξετάσεις τύπου "κυστική ινωση" κτλ? 

Επίσης σου είπε τί είναι αυτό το "άλλο" που θεωρεί πως έχει σχέση με τις αποβολές? Αυτό το τμήμα του Έλενα που αναφέρουν τα κορίτσια το σκέφτηκες να το επισκεφθείς? Θεωρώ πως αν είναι τόσο αναλυτικές και επεξηγηματικές οι υπεύθυνοι γιατροί εκεί,  όσο λένε οι μαρτυρίες των κοριτσιών, ίσως να αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη. 

Όσον αφορά αυτό που λες για το αίμα ρώτα το γιατρό απευθείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η condios είπε:

Μαναράκι μου καλησπε΄ρα,,,,ο ανοσολογικός είναι ούτως ή άλλως έλεγχος που κάνουμε ανά 6μηνο όταν κάνουμε ετ. Το θέμα είναι μάλλον σου έδωσε και άλλες εξετάσεις τύπου "κυστική ινωση" κτλ? 

Επίσης σου είπε τί είναι αυτό το "άλλο" που θεωρεί πως έχει σχέση με τις αποβολές? Αυτό το τμήμα του Έλενα που αναφέρουν τα κορίτσια το σκέφτηκες να το επισκεφθείς? Θεωρώ πως αν είναι τόσο αναλυτικές και επεξηγηματικές οι υπεύθυνοι γιατροί εκεί,  όσο λένε οι μαρτυρίες των κοριτσιών, ίσως να αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη. 

Όσον αφορά αυτό που λες για το αίμα ρώτα το γιατρό απευθείας. 

Μου έχει γράψει αιματολογικό ανοσολογικό έλεγχο, natural killers, έλεγχος ιστοσυμβατότητας, αντιφωσφωλιπιδικό κλπ. θα κάνει και ο σύζυγος αντίστοιχα. Για αυτοάνοσα από ότι μου είπε καθώς σε μικρή κύηση δεν δικαιολογείται η μήτρα κατά τον ίδιο. Δεν ξέρω ακούω και για αυτό το τμήμα το έχω στο πίσω του μυαλού. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και κάπως έχω μπερδευτεί. Κυστική όχι δεν έγραψε καθώς έχουμε κάνει παλιότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν έχω ιδέα για αυτο που αναφέρεις ή να το πω αλλιώς κατά πόσο εξαρτάται η ομα΄δα αίματος με την εχθρικότητα του ενδομητρίου.

Παρόλα αυτά έχεις κα΄νει αιματολογικό / ανοσολογικό έλεγχο για θρομβοφιλία ή κάποιο αυτοάνοσο και αξιολόγηση από αιματολόγο?

Αυτό τον έλεγχο μας έγραψε καθώς μόνο στίγμα και κυστική έχω κάνει πέρα εννοείται από ορμόνες. Ο γιατρός που έχω δεν το θεωρούσε κάτι αναγκαίο και ενοχοποιεί μόνο τη μήτρα. Τώρα όμως θα τα κάνω και μετά αφού αδιαθετήσω θα δώσω μία ευκαιρία στον ήδη υπάρχον γιατρό ώστε να δω τι θα μπορούσε να προτείνει καθώς μαζί του έχω ένα έμβρυο ακόμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaounmar είπε:

Μου έχει γράψει αιματολογικό ανοσολογικό έλεγχο, natural killers, έλεγχος ιστοσυμβατότητας, αντιφωσφωλιπιδικό κλπ. θα κάνει και ο σύζυγος αντίστοιχα. Για αυτοάνοσα από ότι μου είπε καθώς σε μικρή κύηση δεν δικαιολογείται η μήτρα κατά τον ίδιο. Δεν ξέρω ακούω και για αυτό το τμήμα το έχω στο πίσω του μυαλού. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και κάπως έχω μπερδευτεί. Κυστική όχι δεν έγραψε καθώς έχουμε κάνει παλιότερα. 

Η ιστοσυμβατότητα είναι όντως βασική,,,,γιατί αν αποδειχθείτε "αδελφάκια" επηρεάζει,,,αλλά μετα την 8η-9η εβδομάδα δημιουργεί αποβολές αυτή,,,να ξέρεις (έχει η κολλητή μου με τον άντρα της και πήγαν σε γιατρό ειδικό για καθέξιν αποβολές και της το είπε). Επίσης είναι ακριβή εξέταση. Νομίζω ο Ευαγγελισμός την κάνει δωρεάν , ρώτα,,,κάνει κανά 1000€ αλλιώς. Αυτό , αντιφωσφωλιπιδικό, δεν ξέρω τί είναι. Τα natural killers τα πιστεύει αυτός και σε βάζει να τα κάνεις?

Βάλτο στο μπροστά τμήμα του μυαλού και πήγαινε,,,,ότι μπορείς κάνε το,,,,δωρεάν είναι ,,,κρίμα να υπάρχουν καλοί γιατροί που να εξηγούν και να μην πας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπε να τα δούμε και αυτά τα natural ΄τωρα ρε συ δεν ξέρω. Να κλείσω και στο έλενα ραντεβού έχω ξαναπάει εξάλλου όταν είχα την παλιά μου γιατρό το ξέρω το νοσοκομείο! Απλά μπερδεύτηκα τι μπορεί να έχω τελικά; ή μήπως δεν βρούμε και τίποτα και απλά όλα τυχαία; Στην πρώτη αποβολή έφταιγε μήτρα μαζί με ινωμύωμα, στη 2η τυχαια αποκόλληση σάκου και τώρα το ρίχνει πάλι ο γιατρός στη μήτρα. Αυτός που πήγα χθες δεν το δέχεται, τώρα άντε να βρω άκρη. Γενικά  συμμετοχή σε ιδιωτικό βγάνουν για τον καθένα περίπου 26 €. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Αυτό τον έλεγχο μας έγραψε καθώς μόνο στίγμα και κυστική έχω κάνει πέρα εννοείται από ορμόνες. Ο γιατρός που έχω δεν το θεωρούσε κάτι αναγκαίο και ενοχοποιεί μόνο τη μήτρα. Τώρα όμως θα τα κάνω και μετά αφού αδιαθετήσω θα δώσω μία ευκαιρία στον ήδη υπάρχον γιατρό ώστε να δω τι θα μπορούσε να προτείνει καθώς μαζί του έχω ένα έμβρυο ακόμη.

Ξέρεις τι σωστό είναι να γίνει περαιτέρω έλεγχος σε όλα οσα αναφέρεις αλλά το θέμα είναι να αξιολογηθουν και σωστά . Και σωστή αξιολόγηση θα γίνει από αιματολόγο ή ανοσολόγο. Παράδειγμα τα NK υπάρχουν γιατροί που τα πιστεύουν υπάρχουν και γιατροί που δεν τα πιστεύουν.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα με το συγκεκριμένο τμήμα του Έλενα και επιπλέον όταν όλα πάνε καλά και έχεις υγιή εγκυμοσύνη θα έχεις και παρακολούθηση απο εκεί εφόσον θα υπάρχει ο φάκελός σου εκεί με το ιστορικό σου.

Δυστυχώς εμείς που έχουμε περάσει αποβολές είμαστε ιδανικές υποψήφιες για το συγκεκριμένο τμήμα.

Συμφωνώ με @condios είναι μια παροχή δωρεάν που αξίζει.

στις πριν 6 λεπτά, ο/η condios είπε:

Η ιστοσυμβατότητα είναι όντως βασική,,,,γιατί αν αποδειχθείτε "αδελφάκια" επηρεάζει,,,αλλά μετα την 8η-9η εβδομάδα δημιουργεί αποβολές αυτή,,,να ξέρεις (έχει η κολλητή μου με τον άντρα της και πήγαν σε γιατρό ειδικό για καθέξιν αποβολές και της το είπε). Επίσης είναι ακριβή εξέταση. Νομίζω ο Ευαγγελισμός την κάνει δωρεάν , ρώτα,,,κάνει κανά 1000€ αλλιώς. Αυτό , αντιφωσφωλιπιδικό, δεν ξέρω τί είναι. Τα natural killers τα πιστεύει αυτός και σε βάζει να τα κάνεις?

Βάλτο στο μπροστά τμήμα του μυαλού και πήγαινε,,,,ότι μπορείς κάνε το,,,,δωρεάν είναι ,,,κρίμα να υπάρχουν καλοί γιατροί που να εξηγούν και να μην πας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaounmar είπε:

Είπε να τα δούμε και αυτά τα natural ΄τωρα ρε συ δεν ξέρω. Να κλείσω και στο έλενα ραντεβού έχω ξαναπάει εξάλλου όταν είχα την παλιά μου γιατρό το ξέρω το νοσοκομείο! Απλά μπερδεύτηκα τι μπορεί να έχω τελικά; ή μήπως δεν βρούμε και τίποτα και απλά όλα τυχαία; Στην πρώτη αποβολή έφταιγε μήτρα μαζί με ινωμύωμα, στη 2η τυχαια αποκόλληση σάκου και τώρα το ρίχνει πάλι ο γιατρός στη μήτρα. Αυτός που πήγα χθες δεν το δέχεται, τώρα άντε να βρω άκρη.

Μέσα στο άγχος του γιατί και πως και τί ,,,, νομίζω αγχώνεσαι πολύ. Σκοπός είναι να βρείς τί φταίει,,,όχι ότι δε θα βγάλεις άκρη. "Ρωτώντας πας στην πόλη",,, ξέρω εγώ! Αν σου έλεγε κάποιος πως σε 6 μήνες θα λυθεί το θέμα και θα καταφέρεις να γίνεις μανούλα? θα περίμενες ? Αυτό σκέψου,,,σημασία έχει το αποτέλεσμα να είναι το σωστό και το επιθυμητό,,,,όχι να κάνεις ετ για να λες ότι τις κάνεις! Το παρελθόν είναι πλέον αναφορικό για να βρεθεί το θέμα και να λυθεί. Επίσης το ότι ήσουν στο Έλενα λόγω της παλιάς γιατρού δε λέει κάτι , αν υπάρχουν άλλοι 10 που είναι εκπληκτικοί σε αυτό που κάνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ξέρεις τι σωστό είναι να γίνει περαιτέρω έλεγχος σε όλα οσα αναφέρεις αλλά το θέμα είναι να αξιολογηθουν και σωστά . Και σωστή αξιολόγηση θα γίνει από αιματολόγο ή ανοσολόγο. Παράδειγμα τα NK υπάρχουν γιατροί που τα πιστεύουν υπάρχουν και γιατροί που δεν τα πιστεύουν.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα με το συγκεκριμένο τμήμα του Έλενα και επιπλέον όταν όλα πάνε καλά και έχεις υγιή εγκυμοσύνη θα έχεις και παρακολούθηση απο εκεί εφόσον θα υπάρχει ο φάκελός σου εκεί με το ιστορικό σου.

Δυστυχώς εμείς που έχουμε περάσει αποβολές είμαστε ιδανικές υποψήφιες για το συγκεκριμένο τμήμα.

Συμφωνώ με @condios είναι μια παροχή δωρεάν που αξίζει.

 

Πήρα για ραντεβού σε αυτό το τμήμα αλλά δε έχει μέχρι και τέλη Γενάρη. Μήπως ξέρεις πότε ανοίγουν πάλι τα ραντεβού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η condios είπε:

Μέσα στο άγχος του γιατί και πως και τί ,,,, νομίζω αγχώνεσαι πολύ. Σκοπός είναι να βρείς τί φταίει,,,όχι ότι δε θα βγάλεις άκρη. "Ρωτώντας πας στην πόλη",,, ξέρω εγώ! Αν σου έλεγε κάποιος πως σε 6 μήνες θα λυθεί το θέμα και θα καταφέρεις να γίνεις μανούλα? θα περίμενες ? Αυτό σκέψου,,,σημασία έχει το αποτέλεσμα να είναι το σωστό και το επιθυμητό,,,,όχι να κάνεις ετ για να λες ότι τις κάνεις! Το παρελθόν είναι πλέον αναφορικό για να βρεθεί το θέμα και να λυθεί. Επίσης το ότι ήσουν στο Έλενα λόγω της παλιάς γιατρού δε λέει κάτι , αν υπάρχουν άλλοι 10 που είναι εκπληκτικοί σε αυτό που κάνουν. 

Πήρα για ραντεβού στο τμήμα του έλενα αλλά δεν έχει μέχρι 31/1. Θα ξαναπροσπαθήσω, λες ότι αγχώνομαι πολύ ε; είναι που δεν φαντάστηκα ποτέ ότι ακόμη θα παλέυω ενώ από το πουθενά είχε έρθει μία σύλληψη μόνη της και δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί δεν μπορώ να κρατάω έμβρυα ενώ παίρνω θετικές χοριακές και φτάνω σε υπέρηχο. Τι να πω ελπίζω να βρω την άκρη, ευχαριστώ για τις συμβουλές και το χρόνο!!! Εσύ σε τι φάση είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...