Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Νομικη ερωτηση αν υπαρχει καποια που ξερει ή αν ειναι καποια δικηγορος στη παρεα.

εχει μια κοπελα14 εμβρυα 3ης μερας και δεν εχει την περιεργεια να δει ποσα θα φτασουν 5ης μερας.Εχει το δικαιωμα απο τον νομο να παρεμβει και να πει να τα καταψυξουν 3ης μερας η δεν την εχει?

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι νομικής φύσης αυτή η ερώτηση. Δε νομίζω να ορίζει ο νόμος πόσων ημερών θα καταψυχθούν. Νομίζω ότι αυτό εξαρτάται από το αν το συγκεκριμένο κέντρο μπορεί να υποστηρίξει βλαστοκύστες και από την τακτική του κάθε γιατρού ανάλογα με την περίπτωση της κάθε γυναίκας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ πάω για μεταφορά Πέμπτη κι έχω ξεκινήσει και τις prolutex.. Σας πιάνει φαγούρα στη κοιλιά μετά που τις κάνετε? Και αν ναι βάζετε κάποια κρέμα για ανακούφιση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

Κορίτσια εγώ πάω για μεταφορά Πέμπτη κι έχω ξεκινήσει και τις prolutex.. Σας πιάνει φαγούρα στη κοιλιά μετά που τις κάνετε? Και αν ναι βάζετε κάποια κρέμα για ανακούφιση? 

Με το καλό η μεταφορά σου να πάνε όλα τέλεια!Ναι εμένα με έπιανε τοπικά στο σημείο κ δεν εβαζα κάτι το ενυδάτωνα με βαμβάκι κ νερό κ προσπαθούσα να μη το ξύνω. Η φαγούρα κρατούσε κανενα 5 λεπτό αφού την έκανα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

Κορίτσια εγώ πάω για μεταφορά Πέμπτη κι έχω ξεκινήσει και τις prolutex.. Σας πιάνει φαγούρα στη κοιλιά μετά που τις κάνετε? Και αν ναι βάζετε κάποια κρέμα για ανακούφιση? 

Εγώ παίρνω τα utrogestan. Αλλά φαγούρα δεν έχω. Αν σε πιάνει φαγούρα μήπως να πεις να σου αλλάξουν εταιρεία; 
Για τα χάπια μιλας η για ένεση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι νομικής φύσης αυτή η ερώτηση. Δε νομίζω να ορίζει ο νόμος πόσων ημερών θα καταψυχθούν. Νομίζω ότι αυτό εξαρτάται από το αν το συγκεκριμένο κέντρο μπορεί να υποστηρίξει βλαστοκύστες και από την τακτική του κάθε γιατρού ανάλογα με την περίπτωση της κάθε γυναίκας. 

υπαρχει η δυνατοτητα καταψυξης απο 2η μερα κ μετα.η ερωτηση ειναι αν εχω το δικαιωμα να πω πχ καταψυξτετα τωρα ή αν δεν εχω νομικο δικαιωμα να το πω.Η ερωτηση αφορα τη μευαχειριση γενετικου υλικου.Εχεις το δικαιωμα μα πεις κατεψυξε τα τωρα για να εχεις παραπαν ω προσπαθειες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Νομικη ερωτηση αν υπαρχει καποια που ξερει ή αν ειναι καποια δικηγορος στη παρεα.

εχει μια κοπελα14 εμβρυα 3ης μερας και δεν εχει την περιεργεια να δει ποσα θα φτασουν 5ης μερας.Εχει το δικαιωμα απο τον νομο να παρεμβει και να πει να τα καταψυξουν 3ης μερας η δεν την εχει?

 

Και εγώ νομίζω όπως τα λέει η @troiaείναι. Στα χαρτια που υπογράφεις δεν αναφέρουν κάτι για αυτό πάρα μόνο αν σου περισσέψουν έμβρυα κ δεν θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις μετά από κάποια χρόνια τι να τα κανείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

υπαρχει η δυνατοτητα καταψυξης απο 2η μερα κ μετα.η ερωτηση ειναι αν εχω το δικαιωμα να πω πχ καταψυξτετα τωρα ή αν δεν εχω νομικο δικαιωμα να το πω.Η ερωτηση αφορα τη μευαχειριση γενετικου υλικου.Εχεις το δικαιωμα μα πεις κατεψυξε τα τωρα για να εχεις παραπαν ω προσπαθειες?

Εγώ νομίζω πως εάν δεν αντέξουν έξω δεν θα αντέξουν και στην μήτρα. Τι να πω. Ξέρω ομως πως πολλα κέντρα τα καταψύχουν στην 3η 4η μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Με το καλό η μεταφορά σου να πάνε όλα τέλεια!Ναι εμένα με έπιανε τοπικά στο σημείο κ δεν εβαζα κάτι το ενυδάτωνα με βαμβάκι κ νερό κ προσπαθούσα να μη το ξύνω. Η φαγούρα κρατούσε κανενα 5 λεπτό αφού την έκανα 

Ευχαριστω πολύ! Το θέμα είναι ότι έχω φαγούρα για αρκετή ώρα.. Η φαρμακοποιος μου λέει ότι συμβαίνει και είναι φυσιολογικο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εγώ παίρνω τα utrogestan. Αλλά φαγούρα δεν έχω. Αν σε πιάνει φαγούρα μήπως να πεις να σου αλλάξουν εταιρεία; 
Για τα χάπια μιλας η για ένεση;

Utrogestan παίρνω κι εγώ κολπικα.. Οι prolutex είναι ενέσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zoupaki είπε:

υπαρχει η δυνατοτητα καταψυξης απο 2η μερα κ μετα.η ερωτηση ειναι αν εχω το δικαιωμα να πω πχ καταψυξτετα τωρα ή αν δεν εχω νομικο δικαιωμα να το πω.Η ερωτηση αφορα τη μευαχειριση γενετικου υλικου.Εχεις το δικαιωμα μα πεις κατεψυξε τα τωρα για να εχεις παραπαν ω προσπαθειες?

Εγώ πχ στην πρώτη διέγερση τα κατεψυξαν όλα 3 ημερών 

Όταν πήγα για την 2η ΕΤ με ρώτησαν τι θέλω να μεταφέρω δηλαδή πάλι 3 ημερών ή να τα αφήσουμε κ αν γίνουν βλαστοκυστες βλαστοκυστες;

Απο εκεί κ πέρα φαντάζομαι το εμβρυολογικο θα ακουσει τον γιατρό.

Αν υπάρχει διαφωνία γιατρού με σένα πχ δεν ξέρω τι γίνεται. 
Εφόσον δεν υπογράφουμε κάπου τέτοιο όρο θεωρώ ότι η τελική απόφαση πρέπει να είναι δίκη σου.

Δεν ξέρω κιολας δεν είχα ποτέ τόσα έμβρυα όποτε μπορεί να λέω κ βλακείες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η FAITH_ είπε:

Ευχαριστω πολύ! Το θέμα είναι ότι έχω φαγούρα για αρκετή ώρα.. Η φαρμακοποιος μου λέει ότι συμβαίνει και είναι φυσιολογικο.. 

Ναι το αναφέρει στις παρενέργειες αλλά κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου ποτέ δεν ξερεις

Δες πόση ώρα κρατάει κ αν πχ σου κάνει εξάνθημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ναι το αναφέρει στις παρενέργειες αλλά κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου ποτέ δεν ξερεις

Δες πόση ώρα κρατάει κ αν πχ σου κάνει εξάνθημα

Μμμμμ.. Μου κάνει κοκκινιλα για λίγο και μετά φεύγει.. Σήμερα ήταν η δεύτερη μέρα που την έκανα.. Λες να ρωτήσω τον γιατρό αύριο? Νόμιζα ότι συμβαίνει συχνά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

Ευχαριστω πολύ! Το θέμα είναι ότι έχω φαγούρα για αρκετή ώρα.. Η φαρμακοποιος μου λέει ότι συμβαίνει και είναι φυσιολογικο.. 

κ εγώ κάνω prolutex αλλά δεν μου φέρνουν φαγούρα. Καπου είχα διαβάσει μετά την ένεση, αν είναι ερεθισμένη η περιοχή να βάζουμε ένα παγάκι για λίγο να την ανακουφίσει. Όπως κ να χει όμως καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρο σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Εγώ πχ στην πρώτη διέγερση τα κατεψυξαν όλα 3 ημερών 

Όταν πήγα για την 2η ΕΤ με ρώτησαν τι θέλω να μεταφέρω δηλαδή πάλι 3 ημερών ή να τα αφήσουμε κ αν γίνουν βλαστοκυστες βλαστοκυστες;

Απο εκεί κ πέρα φαντάζομαι το εμβρυολογικο θα ακουσει τον γιατρό.

Αν υπάρχει διαφωνία γιατρού με σένα πχ δεν ξέρω τι γίνεται. 
Εφόσον δεν υπογράφουμε κάπου τέτοιο όρο θεωρώ ότι η τελική απόφαση πρέπει να είναι δίκη σου.

Δεν ξέρω κιολας δεν είχα ποτέ τόσα έμβρυα όποτε μπορεί να λέω κ βλακείες

Νομίζω όπως τα λες εσυ και η @troia είναι. Ότι έχουμε συμφωνήσει με το γιατρο και το κεντρο γίνεται. Δεν υπάρχει κάποιος νόμος έχω την εντύπωση που να ορίζει πότε θα τα καταψυξεις, αλίμονο κιόλας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εγώ νομίζω πως εάν δεν αντέξουν έξω δεν θα αντέξουν και στην μήτρα. Τι να πω. Ξέρω ομως πως πολλα κέντρα τα καταψύχουν στην 3η 4η μέρα. 

αυτο ειναι κατι που διαφωνουν πολλοι οτι δηλαδη το καλλιεργητικο υγρο δεν ειναι το ιδιο με την μητρα.

 

στις πριν 11 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Εγώ πχ στην πρώτη διέγερση τα κατεψυξαν όλα 3 ημερών 

Όταν πήγα για την 2η ΕΤ με ρώτησαν τι θέλω να μεταφέρω δηλαδή πάλι 3 ημερών ή να τα αφήσουμε κ αν γίνουν βλαστοκυστες βλαστοκυστες;

Απο εκεί κ πέρα φαντάζομαι το εμβρυολογικο θα ακουσει τον γιατρό.

Αν υπάρχει διαφωνία γιατρού με σένα πχ δεν ξέρω τι γίνεται. 
Εφόσον δεν υπογράφουμε κάπου τέτοιο όρο θεωρώ ότι η τελική απόφαση πρέπει να είναι δίκη σου.

Δεν ξέρω κιολας δεν είχα ποτέ τόσα έμβρυα όποτε μπορεί να λέω κ βλακείες

ξερεις κατι την προηγουμενη φορα ειχα 14 ωαρια που φτασανε 4 βλαστοκυστες.Δε με ρωτησανε,μου ανακοινωσανε.Θελω απλα να ξερω τα δικαιωματα μου και δεν ειναι κ μια ερωτηση που απλα πετας στο γιατρο σου,πρεπει να ξερω πριν μιλησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

κ εγώ κάνω prolutex αλλά δεν μου φέρνουν φαγούρα. Καπου είχα διαβάσει μετά την ένεση, αν είναι ερεθισμένη η περιοχή να βάζουμε ένα παγάκι για λίγο να την ανακουφίσει. Όπως κ να χει όμως καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρο σου. 

Σε ευχαριστώ.. Προβληματιστηκα.. Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό.. Να είστε καλά βρε κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Νομίζω όπως τα λες εσυ και η @troia είναι. Ότι έχουμε συμφωνήσει με το γιατρο και το κεντρο γίνεται. Δεν υπάρχει κάποιος νόμος έχω την εντύπωση που να ορίζει πότε θα τα καταψυξεις, αλίμονο κιόλας. 

με χασατε.αλλο ειπα διαβαστε τι εγραψα μολις πιο πανω.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

αυτο ειναι κατι που διαφωνουν πολλοι οτι δηλαδη το καλλιεργητικο υγρο δεν ειναι το ιδιο με την μητρα.

 

ξερεις κατι την προηγουμενη φορα ειχα 14 ωαρια που φτασανε 4 βλαστοκυστες.Δε με ρωτησανε,μου ανακοινωσανε.Θελω απλα να ξερω τα δικαιωματα μου και δεν ειναι κ μια ερωτηση που απλα πετας στο γιατρο σου,πρεπει να ξερω πριν μιλησω.

Κοιτά πολλές φορές οι γιατροί δε ρωτάνε και θεωρητικά εκείνοι ξέρουν καλύτερα ή έτσι θα έπρεπε να είναι. Το σύνηθες είναι όταν βλέπουν πολλά ωάρια να τα αφήνουν για βλαστοκυστες (όταν ελπίζουν ότι θα μείνουν 3-4). Και μένα στις δυο πρώτες ωοληψιες με τα 20 ωάρια δεν τέθηκε θέμα. Μου είπε ο γιατρός τα αφήνουμε 5ης μερας, δεν ήξερα κι εγώ τίποτα τότε, συμφώνησα. Τώρα με τα 8 ωάρια όμως ενώ και πάλι πηγαίναμε για βλαστοκυστες, επειδή την 3η μέρα που είχαν μείνει 2 έμβρυα φοβήθηκα μήπως δε φτάσει κάποιο από τς δυο (ή και κανενα), του πρότεινα μόνη μου μήπως κάνουμε μεταφορά νωρίτερα και το δέχτηκε. 
*ξεχασα να αναφέρω ότι τις δυο πρώτες φορές θα πήγαιναν όλα για κατάψυξη και μεταφορά σε επόμενο κύκλο οπότε σχετίζεται με την ερώτηση σου για την κατάψυξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η FAITH_ είπε:

Σε ευχαριστώ.. Προβληματιστηκα.. Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό.. Να είστε καλά βρε κορίτσια! 

Μην προβληματίζεσαι πιθανότατα δεν είναι τίποτα. Σε προηγούμενη διέγερση-μεταφορά κ μένα μια ένεση μου φέρνε φαγούρα. Αλλά δε θυμάμαι αν ήταν η προλουτεξ. Απλά ρωτά το γιατρο σου για να είσαι πιο ησυχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elena0212 είπε:

Μην προβληματίζεσαι πιθανότατα δεν είναι τίποτα. Σε προηγούμενη διέγερση-μεταφορά κ μένα μια ένεση μου φέρνε φαγούρα. Αλλά δε θυμάμαι αν ήταν η προλουτεξ. Απλά ρωτά το γιατρο σου για να είσαι πιο ησυχη

Και μένα σε προηγούμενη φορά είχα λίγη φαγούρα αλλά τότε έκανα και αντιπυκτικες και πίστευα ότι είχε ταλαπαιρωθει η κοιλιά.. Όπως και να χει μια ερώτηση δεν είναι κακό να κάνω.. Ευχαριστώ πολύ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

με χασατε.αλλο ειπα διαβαστε τι εγραψα μολις πιο πανω.

 

 

Καταλαβαίνω ότι μάλλον ρωτάς για την περίπτωση που εσυ διαφωνείς με το γιατρο. Δηλαδή τι γίνεται αν αυτός επιμένει να τα πάει βλαστοκυστες κι εσυ θες να τα καταψύχεις 3η μέρα.
Δε γνωρίζω. Αν είσαι διατεθειμένη να βάλεις δικηγόρο να μεσολαβήσει υποψιάζομαι ότι μπορεί και να το κερδίσεις στη βάση του ότι όπως είπες παραπάνω θα έπρεπε να έχουμε τον έλεγχο του γενετικού μας υλικού, αλλά αφενός η κατάψυξη πρέπει να γίνει συγκεκριμένη μέρα οπότε δεν προλαβαίνεις πιστεύω να κινηθείς νομικά, αφετέρου αν έχεις τόσο μεγάλη διαφωνία με το γιατρο ίσως πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις γιατρο.

Γενικα καλό είναι πάντως να υπάρχει ένα αρχικώς συμφωνημένο πλανο με το γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Καταλαβαίνω ότι μάλλον ρωτάς για την περίπτωση που εσυ διαφωνείς με το γιατρο. Δηλαδή τι γίνεται αν αυτός επιμένει να τα πάει βλαστοκυστες κι εσυ θες να τα καταψύχεις 3η μέρα.
Δε γνωρίζω. Αν είσαι διατεθειμένη να βάλεις δικηγόρο να μεσολαβήσει υποψιάζομαι ότι μπορεί και να το κερδίσεις αλλά αφενός η κατάψυξη πρέπει να γίνει συγκεκριμένη μέρα οπότε δεν προλαβαίνεις πιστεύω να κινηθείς νομικά, αφετέρου αν έχεις τόσο μεγάλη διαφωνία με το γιατρο ίσως πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις γιατρο.

εχω αλλαξει γιατρο απλα ψαχνω απο τωρα να μαθω τα δικαιωματα μου μη τα χρειαστω μετα.Ευχαριστω για την απαντηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

εχω αλλαξει γιατρο απλα ψαχνω απο τωρα να μαθω τα δικαιωματα μου μη τα χρειαστω μετα.Ευχαριστω για την απαντηση

Για να μην παρεξηγηθώ, Δεν είμαι δικηγόρος, απλά λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι πολλούς και διαβάζω πολλά νομικά κείμενα. Στο συγκεκριμένο όμως δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν ειδικές διατάξεις. Πχ δε μπορεις να πεις σε ένα γιατρο πότε θα σου κάνει ωοληψια ή πως θα σου κάνει γενικα μια ιατρική πράξη. Το μόνο που μπορεις να κανεις είναι να στραφείς εναντίον του εκ των υστέρων εάν θεωρείς ότι σε έχει βλάψει. Όμως η μέρα της κατάψυξης των εμβρύων δεν είναι αυτό που λέμε ιατρική πράξη, δεν είναι κάτι που γίνεται στο σώμα σου. Γι αυτό και πιστεύω ότι θεωρητικά παντα θα μπορούσες να το κυνηγήσεις στη βαση όπως είπαμε του ελέγχου του γενετικού σου υλικού. Αλλά γενικα αυτές οι καταστάσεις είναι ζόρικες αν μπλέξεις. Και το κάθε κέντρο έχει γερό νομικό τμήμα από πίσω για να αμυνθεί και να υποστηρίξει πως ότι έκανε το έκανε για το καλό σου. Οπότε είναι από αυτα που λέμε, «μη μπλέξεις»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zoupaki  μου εγώ είμαι δικηγόρος.. δεν είδα πουθενά στο νόμο να μιλάει για τον τρόπο κατάψυξης.Αυτό που ρωτάς έχει σχέση με την ιατρική επιστήμη και την εκτίμηση των γιατρών για αυτό φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλεψη από το νόμο. Από την στιγμή όμως που είναι δικό σου βιολογικό υλικό μπορείς να αποφασίσεις τι θα το κάνεις εσύ και μόνο εσύ...... προφανώς δεν σε ρωτάει ο γιατρός σου και ο εμβρυολογος γιατί αυτοί κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό με βάση την ιατρική επιστήμη. Αν όμως εσύ έχεις αντίθεση άποψη από αυτούς φυσικά μπορείς να ζητήσεις να γίνει αυτό που επιθυμείς.Αντιλαμβανεσαι όμως ότι κάτι τέτοιο θα έμοιαζε σαν αμφισβήτηση στο πρόσωπο των ειδικών και σίγουρα θα επέφερε ρήξη μεταξύ σας..... μπορείς βέβαια να συζητήσεις με τον γιατρό σου πριν τα καταψυξει την επόμενη φορά.... Επίσης άσχετο απλά θα σου πω ότι οποιαδήποτε ιατρική επέμβαση στο σώμα σου απαιτεί την συναίνεση σου.... επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με υποθέσεις ιατρικής αμέλειας σου λέω ένα παράδειγμα που πολλοί γιατροί (γυναικολόγοι) δεν το γνωρίζουν είναι ότι για την χρήση αναρροφητικου εμβρυουλκου ( βεντούζα) κατά την γέννα  απαιτεί τη συναίνεση της μητέρας.....αν διαβάσεις όμως τα χαρτιά των μαιευτηριων κάνεις δεν σου δίνει χαρτί για να υπογράψεις μια τέτοια συναίνεση.... και πολλοί γιατροί κάνουν χρήση βεντούζες σαν εύκολη λύση και δεν ρωτάνε κιόλας....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Zoupaki είπε:

αυτο ειναι κατι που διαφωνουν πολλοι οτι δηλαδη το καλλιεργητικο υγρο δεν ειναι το ιδιο με την μητρα.

 

ξερεις κατι την προηγουμενη φορα ειχα 14 ωαρια που φτασανε 4 βλαστοκυστες.Δε με ρωτησανε,μου ανακοινωσανε.Θελω απλα να ξερω τα δικαιωματα μου και δεν ειναι κ μια ερωτηση που απλα πετας στο γιατρο σου,πρεπει να ξερω πριν μιλησω.

Εγώ ρώτησα πριν την ωοληψια δεν ήξερα ακόμα ποσά θα έχω καν ,με τι έμβρυα προχωραμε; Με 3 ημερών ή με βλαστοκυστες; 
Στην φάση σου θα έκανα την ίδια ερώτηση πριν την ωοληψια. Αν σου πει βλαστοκυστες αντιπρότεινε του αυτό που λες και δες τι θα απαντήσει. 
Συμφωνω με @Lucia79 το θέμα είναι να μην έρθεις σε ρήξη λίγο πριν την ΕΤ αλλά σε μια λύση που θα σας ικανοποιεί κ τους δυο.

Επισης τα εξήγησε πολύ ωραία και η @kk88

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...