Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zoupaki είπε:

να συμπληρωσω πως οσες κοπελες εχουν μπει στη διαδικασια εξωσωματικης στο ΝΝΑ παιρνουν παραπεμπτικο απο την γραματεια της μοναδας εξωσωματικης και δεν ακολουθουν το συστημα ραντεβου και μπαινουν επιτοπου στο ημερησιο προγραμμα,τη σειρα δηλ που σε βλεπει στο ιατρειο στο ννα.

και μολις μιλησα με μια φιλη που εστειλα τις προαλλες κοριτσια 50 παιρνει οχι 40 π εγραψα πριν.νορμαλ τιμη δηλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

ναι καλε παρε τηλ νομιζω το φλεβαρη 40 ειχα δωσει και λεω νομιζω γιατι τον βλεπω στο Ννα γι αυτο

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Αχ φιλη μου ισως ο τροπος που μιλαω προκαλει το ξερω.Απλα το ΣΠΩ ειναι ορμονικο θεμα.Πως ειναι δηλαδη δυνατον να εχεις ορμονικο θεμα και να σου λεει γιατρος ορμονικα εισαι καλα?Εχω αλλαξει πολλους γιατρους.Μακαρι σε ολες μας γρηγορα ενα μπεμπε και τιποτ αλλο.

Μη το σκέφτεσαι! Εσύ να βοηθήσεις προσπαθείς..! Και μια χαρά τα λες! Έχω φάει και εγώ τα μουτρα μου και σε καταλαβαίνω..! Αυτό ακριβώς! Όσο πιο ανώδυνα να αποκτήσουμε όλες τα μωράκια μας! Μακάρι...!

στις πριν 14 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Τα ορμονολογικα δεν συνυπάρχουν βγαίνουν πάντα καλά. Μου το έχουν πει 2 εξωσωματικοι και 1 γυναικολόγος. Και έχουν δει όλες τις εξετάσεις και μου λένε ότι δεν χρειάζεται να πάρω κάτι. Ότι είναι κανονικές σχετικά με το σπω. 

Εγώ θα επισκεφτώ ενδοκρινολόγο βέβαια Γιά να μου φύγει η ιδέα 

Αυτό ακριβώς, τη διάγνωση ή όχι του ΣΠΩ δεν είναι ειδικότητα του γυναικολόγου να τη κάνει και να σου πει αν έχεις ή όχι..! Μόνο εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος μπορεί να σου κάνει τη διάγνωση.. οπότε μη το δένεις ότι έχεις ΣΠΩ και πίστεψέ με για καλό είναι αν δεν έχεις! Αν θέλεις μια ακόμα συμβουλή από μένα είναι να πάς να σου κάνουν κολπικό υπέρηχο από έναν εξειδικευμένο ακτινοδιαγνωστή. Μια πάρα πολύ καλή επιλογή είναι στο Έλενα με τη κ.Παλαιογιαννίδου ή τη κ.Σπαθη! Αλλά ότι θέλεις εσύ κάνεις! Για καλό τα λέμε μόνο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

να συμπληρωσω πως οσες κοπελες εχουν μπει στη διαδικασια εξωσωματικης στο ΝΝΑ παιρνουν παραπεμπτικο απο την γραματεια της μοναδας εξωσωματικης και δεν ακολουθουν το συστημα ραντεβου και μπαινουν επιτοπου στο ημερησιο προγραμμα,τη σειρα δηλ που σε βλεπει στο ιατρειο στο ννα.

Α, ωραία τότε. Όχι, η αδερφή μου δεν είναι σε διαδικασία εξωσωματικής. Πολύ καλό που το ανέφερες για να το γνωρίζουν όσες κοπέλες είναι δικαιούχοι εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Αλήθεια??? Δηλαδή δίνουν φεμαρα μαζί με σικλακουρ για την μεταφορά????? Καλά είπα ότι κάτι θα ξέρει ο γιατρός της μην την αγχωσω την κοπέλα...

😱 Και εγώ κατι λάθος της έγραψα.
Δεν το ήξερα και εγώ για το ότι τα δίνουν μαζί. Βέβαια οι γιατροί ξέρουν και αν έχει αμφιβολίες να ρωτήσει και άλλους γιατρούς για τέτοια εξειδικευμένη ερώτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Α, ωραία τότε. Όχι, η αδερφή μου δεν είναι σε διαδικασία εξωσωματικής. Πολύ καλό που το ανέφερες για να το γνωρίζουν όσες κοπέλες είναι δικαιούχοι εκεί. 

ναι διοτι οσες ειναι σε διεγερση αν περιμενανε στη σειρα τοτε κλαψαμε....καλα που το καναν ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

😱 Και εγώ κατι λάθος της έγραψα.
Δεν το ήξερα και εγώ για το ότι τα δίνουν μαζί. Βέβαια οι γιατροί ξέρουν και αν έχει αμφιβολίες να ρωτήσει και άλλους γιατρούς για τέτοια εξειδικευμένη ερώτηση. 

Εντάξει εδώ μέσα δεν είμαστε γιατροί...εγώ πάντα το λέω....λέμε μια άποψη μη ιατρική από αυτά που έχουμε ζήσει η ακουσει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Εντάξει εδώ μέσα δεν είμαστε γιατροί...εγώ πάντα το λέω....λέμε μια άποψη μη ιατρική από αυτά που έχουμε ζήσει η ακουσει.... 

ετσι ακριβως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Εντάξει εδώ μέσα δεν είμαστε γιατροί...εγώ πάντα το λέω....λέμε μια άποψη μη ιατρική από αυτά που έχουμε ζήσει η ακουσει.... 

Πολύ σωστά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Μη το σκέφτεσαι! Εσύ να βοηθήσεις προσπαθείς..! Και μια χαρά τα λες! Έχω φάει και εγώ τα μουτρα μου και σε καταλαβαίνω..! Αυτό ακριβώς! Όσο πιο ανώδυνα να αποκτήσουμε όλες τα μωράκια μας! Μακάρι...!

Αυτό ακριβώς, τη διάγνωση ή όχι του ΣΠΩ δεν είναι ειδικότητα του γυναικολόγου να τη κάνει και να σου πει αν έχεις ή όχι..! Μόνο εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος μπορεί να σου κάνει τη διάγνωση.. οπότε μη το δένεις ότι έχεις ΣΠΩ και πίστεψέ με για καλό είναι αν δεν έχεις! Αν θέλεις μια ακόμα συμβουλή από μένα είναι να πάς να σου κάνουν κολπικό υπέρηχο από έναν εξειδικευμένο ακτινοδιαγνωστή. Μια πάρα πολύ καλή επιλογή είναι στο Έλενα με τη κ.Παλαιογιαννίδου ή τη κ.Σπαθη! Αλλά ότι θέλεις εσύ κάνεις! Για καλό τα λέμε μόνο..!

Ναι και βέβαια τα λέτε για καλό..και σας ευχαριστώ πολύ. Γιατί τώρα ξεκινά με όλα αυτά και καλό είναι να τα γνωρίζω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μ κ γω εχω πολυκυστικες .. εχετε καποιο καλο ενδοκρινολογο αναπαραγωγης να μου προτεινετε ;; Οτι μπορω να το ψαξω κ γω 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι και βέβαια τα λέτε για καλό..και σας ευχαριστώ πολύ. Γιατί τώρα ξεκινά με όλα αυτά και καλό είναι να τα γνωρίζω 😊

Πολύ πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι όσο πιο εύκολα και γρήγορα γίνεται με υγιή μωράκι/α στην αγκαλιά σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ κ γω εχω πολυκυστικες .. εχετε καποιο καλο ενδοκρινολογο αναπαραγωγης να μου προτεινετε ;; Οτι μπορω να το ψαξω κ γω 🙏

https://www.endo-gr.com/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zoupaki είπε:

Σε ευχαριστω πολυ .. ειναι καλος για να τον συστηνεις .. σε ευχαριστω κ παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Κάπου εδώ να πεταχτώ και εγώ και να υπερθεματίσω την άποψη πως η γυναικεία γονιμότητα ΔΕΝ είναι δουλειά μόνο του γυναικολόγου.

Δεν ξέρω γιατί έχει επικρατήσει το αντίθετο-και το οποίο η συγκεκριμένη ειδικότητα δε δείχνει και ιδιαίτερα πρόθυμη να διαψεύσει🤨-αλλά η πραγματικότητα είναι ότι τις ορμονικές εξετάσεις μπορεί να αξιολογήσει σωστά μόνο ο ενδοκρινολόγος αναπαραγωγης. Πολλώ δε μάλλον για ένα σοβαρό θέμα όπως το ΣΠΩ.

Έχω άπειρες τραγελαφικές ιστορίες που βίωσα τα τελευταία χρόνια με γυναικολόγους που διέγνωσαν τα απίστευτα (πολυκυστικές, θυρεοειδή και δε συμμαζεύεται) και τελικά δεν είχα. Και όλο αυτό, μάλλον, γιατί δεν ήθελαν να παραδεχθούν ότι γνωρίζουν μόνο τα βασικά για τις ορμόνες και δε μπορούν να διαβάσουν ορμονικές εξετάσεις όπως πρέπει. 

Και φυσικά να προσθέσω ότι και εγώ μέσα από τα forum έμαθα ότι πρέπει να απευθυνθώ σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγη΄ς, δεν είναι απίστευτο αυτό (και εξοργιστικό παράλληλα;). Πλέον όταν γυναικολόγος πάει να μου μιλήσει για οτιδήποτε αφορά ορμονικό έλεγχο, απαντώ "έχω ενδοκρινολόγο και ασχολείται αυτός". Έκαστος στο είδος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσοχη προσοχη.Βρηκα τροπο για να μπαινεις στο μενου εισερχομενων μυνηματων απο κινητο.πανω δεξια στα κινητα αντροιντ θα δειτε 3 καθετες τελιτσες.Πατατε πανω και επιλεγετε εκει που λεει ,,,,Για υπολογιστη.Πατε μετα πανω αριστερα θα δειτε ρο συμβολακι με το φακελο.Το βρηκα @BlackCat

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Προσοχη προσοχη.Βρηκα τροπο για να μπαινεις στο μενου εισερχομενων μυνηματων απο κινητο.πανω δεξια στα κινητα αντροιντ θα δειτε 3 καθετες τελιτσες.Πατατε πανω και επιλεγετε εκει που λεει ,,,,Για υπολογιστη.Πατε μετα πανω αριστερα θα δειτε ρο συμβολακι με το φακελο.Το βρηκα @BlackCat

Δυστυχώς μόνο στα Android είναι ετσι. 🥲🥲🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ κ γω εχω πολυκυστικες .. εχετε καποιο καλο ενδοκρινολογο αναπαραγωγης να μου προτεινετε ;; Οτι μπορω να το ψαξω κ γω 🙏

Εγώ σου προτείνω το ενοκρινολογικό του Έλενα. Θα βρεις εύκολα ραντεβού και έχουμε ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα. Ιδιαίτερα καλά λόγια λένε για μία Βενάκη από εκεί, αλλά θα πρέπει να κλείσεις απογευματινό ραντεβού, αλλιώς σε βλέπει όποιος είναι διαθέσιμος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zoupaki είπε:

Προσοχη προσοχη.Βρηκα τροπο για να μπαινεις στο μενου εισερχομενων μυνηματων απο κινητο.πανω δεξια στα κινητα αντροιντ θα δειτε 3 καθετες τελιτσες.Πατατε πανω και επιλεγετε εκει που λεει ,,,,Για υπολογιστη.Πατε μετα πανω αριστερα θα δειτε ρο συμβολακι με το φακελο.Το βρηκα @BlackCat

Δεν έχω Android καρδιά μου 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν έχω Android καρδιά μου 😂😂😂😂

Μια απ τα ίδια. Κάνω αυτό που είπε η @iriana . Έχω ανοίξει μια επιπλέον καρτέλα κ έχω βάλει mammyland.com/messenger 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Μια απ τα ίδια. Κάνω αυτό που είπε η @iriana . Έχω ανοίξει μια επιπλέον καρτέλα κ έχω βάλει mammyland.com/messenger 

Πως τα πας εσύ κορίτσι μου??? Τι λέει η ψυχολογία???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν έχω Android καρδιά μου 😂😂😂😂

Μια από τα ιδια. Και πάντα μπαίνω μέσω του μαιλ στα μηνύματα όταν είμαι στο κινητό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Πως τα πας εσύ κορίτσι μου??? Τι λέει η ψυχολογία???

Καλά κοριτσάκι μου. Προς το παρον είμαι ήρεμη. Ξεκουράστηκα κ από αύριο δουλειά. Να ξεχαστω κ λιγο Γιατί οσο κάθομαι ψαχνω συμπτώματα, ενώ ξέρω πως είναι από τα χάπια. Την πρώτη μέρα ένιωσα 2-3 τσιμπηματα κ από τοτε τίποτα. Έχω κράμπες περιόδου Ανα διαστηματα κ καθόλου πρησμένο στήθος. Κατά τ αλλά ψύχραιμη 😂😂😂 Εσυ πως είσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η elena0212 είπε:

Καλά κοριτσάκι μου. Προς το παρον είμαι ήρεμη. Ξεκουράστηκα κ από αύριο δουλειά. Να ξεχαστω κ λιγο Γιατί οσο κάθομαι ψαχνω συμπτώματα, ενώ ξέρω πως είναι από τα χάπια. Την πρώτη μέρα ένιωσα 2-3 τσιμπηματα κ από τοτε τίποτα. Έχω κράμπες περιόδου Ανα διαστηματα κ καθόλου πρησμένο στήθος. Κατά τ αλλά ψύχραιμη 😂😂😂 Εσυ πως είσαι;;

Χαχαχχαχα τα κλασσικά πάντα έτσι κάνουμε όλες καλή μου......όλες λέμε στις άλλες να μην ψάχνουν συμπτώματα και όταν έρχεται η σειρά μας προφανώς αρχίζουμε το ψάξιμο 🤣🤣🤣🤣να πας δουλειά να ξεχαστεις...δεν το συζητάω.....εγώ αύριο πρωί έχω υπέρηχο για να δούμε πότε θα κάνω την μεταφορά.....με βλέπω για Παρασκευή.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Χαχαχχαχα τα κλασσικά πάντα έτσι κάνουμε όλες καλή μου......όλες λέμε στις άλλες να μην ψάχνουν συμπτώματα και όταν έρχεται η σειρά μας προφανώς αρχίζουμε το ψάξιμο 🤣🤣🤣🤣να πας δουλειά να ξεχαστεις...δεν το συζητάω.....εγώ αύριο πρωί έχω υπέρηχο για να δούμε πότε θα κάνω την μεταφορά.....με βλέπω για Παρασκευή.....

αντε με το καλοοοοο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...