Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλημέρα , είμαι κανουρια εδώ δεν θυμάμαι αν έχω ξανά γράψει.

Έχω σπω με Αμηνοροια, έπαιρνα επί χρόνια αντισυλληπτικά. Τα έκοψα πριν ένα χρόνο για να μείνω έγκυος.εν τέλει δεν έκανα ωορηξία δεν ερχόταν ποτέ περίοδος ούτε σε 2 μηνες.

Έτσι αποφασίσαμε για εξωσωματική εφόσον κ ο σύντροφός μου είχε ολιγοσπερμια.ειμαι 29χρ. Με ταλαιπωρει το σύνδρομο με αλωπεκία κ ακμή.δεν έχω κάνει ποτέ εξέταση ινσουλίνη.πολυ παλιά θυμάμαι .αλλά ειλικρινά τώρα όχι .

Ο εξωσωματικος μου έκανε ορμονικές εξετάσεις στην αρχή . Μου είπε ότι έχω σπω καλά κάνει μπαμ στον υπέρηχο  υπάρχουν άπειρα αυγά μικρά κ ενδομητρίο ατροφικό. Στα 2 🙊. Αυτόν τον μήνα πάμε για εξωσωματική. Παίρνω προγεστερόνη ήδη για να αδιαθετήσω τώρα . Κ προχωράω σε εμβυομεταφορα έχω ήδη 8 βλαστοκυστες 5 ημερών.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια εδώ μέσα που είστε πολλές...

Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε τώρα στο κύκλο αυτό μεταφορας, να πάρω εξ αρχής cyclacour κ εγώ η χαζή τον ρώτησα για τα φεμαρα .γιατί δεν έχω καταλάβει προφανώς κάτι.καλα!

Μου είπε εν τέλει να πάρω φεμαρα 3η με 8η μέρα ,κ υπέρηχο 11η.

Αλλά φοβάμαι μη πάθω καμία διέγερση. Αν κ παλιά που τα πήρα έβγαλα 1 ωάριο με το ζόρι . 

Πρέπει αν γίνει ωορηξία για να κάνω εμβρυρομεταφορα; Δεν το έχω καταλάβει.

Άλλο φάρμακο το cyclacour άλλο το femara. Τι φάση ; Θα τον ρωτήσω πάλι πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω.με το φεμαρα παλιά το ενδομήτριο μου έφτασε στα 8+ την 10-11η μέρα θυμάμαι. Πάντως . 

Με τις ορμόνες τι γίνεται; Λογικά πρέπει να ανέβουν τα οιστρογόνα. Μας κάνουν εξετάσεις;

ΥΣ δεν πιστεύω πως θα μείνω έγκυος ήδη! Να ξέρετε ! Νοιωθω αρρύθμιστη πάω για το πανηγυρικό Χ !! Κ είμαι χαλαρή σκέφτομαι ήδη να έχω ψυχραιμία στο 0. Δεν μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένη. Απλά δεν με καλύπτουν οι απαντήσεις του γιατρού κ θεωρώ πως οι ορμόνες μου είναι ΧΑΛΙΑ!

Να ρωτήσω κάτι: το βάρος σου πώς είναι; Καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης σου έκανε ο ενδοκρινολόγος; Μιλάγαμε χθες για το ΣΠΩ, δεν είναι παίξε γέλασε και έχει μεγάλη συσχέτιση με τον τρόπο ζωής (βάρος, άσκηση, διατροφή). Γνώμη μου: πρώτα να δεις τι θα κάνεις με όλα αυτά και μετά να προχωρήσεις σε εξωσωματική. Ειδικά το αρρύθμιστο ζάχαρο και το σωματικό βάρος είναι σημαντικές προυποθέσεις για την έκβαση της προσπάθειας, αλλά και της εγκυμοσύνης αργότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Εγώ από ποιότητα ωαρίων δόξα το θεό Ειχα καλή κ έκανα ωοληψια κ έφτιαξα τα έμβρυα..  

Γυμναστική κάνω , δεν έχω θέμα με τα κιλά μου είμαι 54 κιλά. Λίγο ανεβασμένη τεστοστερόνη έχω. 

Συμφωνώ για το φεμαρα. Μου είπε κ μένα για το σικλακουρ εγώ έκανα βλακεία κ του είπα για το φεμαρα . Δική μου βλακεία ήταν .

Δεν εχω καταλάβει κ πάλι. Κάνεις ωορηξία κ μετά βάζεις τα έμβρυα;

Καλημερα κορίτσι και καλή αρχή. Βασικά δεν χρειάζεται να βάλεις στο μυαλό σου όλες αυτές τις σκέψεις. Εγώ σικλακουρ παίρνω και δυο μέρες πριν την ετ θα ξεκινησω με προγεστερονη. Αφού σου είπε να πάρεις αυτά, τότε δεν χρειάζεται να σκας για φεμαρα κτλ. Και δεν είναι βλακεία τίποτα. Ότι απορία έχεις την ρωτάς πάντα. Να δεις εγώ πόσες χιλιάδες ερωτήσεις έχω κάνει… μετράνε την οιστραδιολη σου και σύμφωνα με τις τιμές σου λένε ημερομηνία για ετ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!!!κατ αρχάς καλή αρχή!!!!! Αν κατάλαβα καλά έχεις βλαστοκυστες στην κατάψυξη και μάλιστα 5 σωστά????? Αυτή την φορά είπε ο γιατρός σου ότι θα κάνετε μόνο προετοιμασία για εμβρυομεταφορά???η θα πάρετε το ωάριο του μήνα??? Γιατί πραγματικά δεν έχω καταλάβει τον λόγο που παίρνεις τα φεμαρα.....αν δεν κάνω λάθος και ας με διορθώσει κάποια κοπέλα τα φεμαρα τα παίρνουμε για μίνι διέγερση...είναι ορμόνη....εγώ ας πούμε στο παρελθόν έχω πάρει κάτι αντίστοιχο κλομιφαινη και έκανα προγραμματισμένες επαφές.....

Μήπως δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς θα κάνετε???? Εγώ που έχω ξεκινήσει προετοιμασία για μεταφορά παίρνω από την δεύτερη μέρα του κύκλου 4 σικλακουρ....

Femara δίνουν αν πάθεις υπερδιέγερση. Κι αν έχει ΣΠΩ, μάλλον έπαθε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zoupaki είπε:

α δε το καταλαβα σορρυ.η διαδικασια δεν ειναι τιποτα θα πας τη μερα της ετ και θα σε βαλουν να πιεις νερακι και με ενα καθετηρακι σιλικονης θα σου μεταφερουν τα εμβρυα στη μητρα και μετα απο καποια λεπτα θα σηκωθεις και θα πας σπιτι.μετα σπο 14 μερες θα κανεις τεστ αιματος χοριακη να δεις τι εκανες.Μεσα απ τη καρδια μου ομως μη θυμωσεις θα σ πω 2 πραγματα.1)Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να εχεις σπω και να μην υπαρχει καποιας μορφης ορμονικο θεμα που να θελει ρυθμιση ειτε ειναι κιλων ειτε γυμναστικης ειτε φαρμακου.2)το σπω οποιαςδηποτε μορφης επηρρεαζει δυο πραγματα,την ποιοτητα ωαριων και την εμφυτευση.Αυτος ειναι ο λογος που να βρεις σχετικο ενδοκρινολογο και οχι απλα εναν τιτλο σε πινακιδα.Δε σου κανω ουτε την πολυξερη ουτε φιγουρα που εχω φαει τοσες ητες και αποβολες.Εμαθα να ζω με το θεμα μου ακολουθωντας τη συμβουλη....μην ζεις στην αρνηση-ψαξε-μαθε-νικησε.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Και όσα γράφεις ισχύουν και για την εγκυμοσύνη. Πας πακέτο με τον ενδοκρινολόγο και τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Femara δίνουν αν πάθεις υπερδιέγερση. Κι αν έχει ΣΠΩ, μάλλον έπαθε. 

Αλήθεια??? Δηλαδή δίνουν φεμαρα μαζί με σικλακουρ για την μεταφορά????? Καλά είπα ότι κάτι θα ξέρει ο γιατρός της μην την αγχωσω την κοπέλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα! Συμβουλή μου να επισκεφθείς έναν εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο στα αναπαραγωγικά.. αυτός θα σου πει σίγουρα, πιστεύω ότι ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις περαιτέρω.. δεν έχουν όλες οι γυναίκες ασταστο κύκλο με ΣΠΩ πάντως, δεν είναι προαπαιτούμενο αν και είναι ενδεικτικό όταν υπάρχει..!

Ακριβώς!

Πολύ σωστή παρατήρηση και πολύ καλά κάνεις και το λες!

Είσαι σίγουρη ότι έχεις ΣΠΩ;; Την γνωμάτευση ότι έχεις στην έβγαλε ενδοκρινολόγος εξειδικευμένος;; Γιατί δεν αρκεί η εικόνα στον υπέρηχο, πρέπει να συνυπάρχουν και τα ορμονολογικα κριτήρια και μόνο ενδοκρινολόγος μπορεί να σου πει αν έχεις!

@Zoupaki ποιον ενδοκρινολόγο έχεις; Αν δεν μπορείς δημόσια να αναφέρεις στείλε μου π.μ. Πολύ σωστά τα γράφεις πάντως για το ΣΠΩ..

Υ.Γ. Τι παίζει σε αυτό το φόρουμ βρε κορίτσια με τα reactions;; Γιατί με το σταγονόμετρο βρε παιδιά;; 😂😂

το γραφω δημοσια φιλη μου διοτι ρωτατε πολλες και επειδη ειναι δημοσιος δε νομιζω να πειραζει.Ο γιατρος που με κουραρει ενδοκρινολογικα ειναι ο κυριος Ευαγγελος Βουλγαρης στο ΝΝΑ που ανηκει στη μοναδα εξωσωματικης εξειδικευμενος με το συνδρομμο πολυκυστικων εχει βεβαια και ιατρειο ειναι ανθρωπος με Α κεφαλαιο.Ας με συγχωρεσει η διαχειρηση πραγματικα για να μη γραφω πμ το κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

H αλήθεια είναι ότι και εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι διαφέρω από άλλες πολυκυστικες. Ότι οι ορμόνες μου είναι κανονικές απλά βλέπει στον υπέρηχο σπω.

Οποτε δεν νομίζω να μην υπάρχει μια στο εκατομμύριο. Απλά θα είμαστε στην κατηγορία που αντιδρά έτσι πάνω μας 

Και εγώ είμαι αδύνατη , χωρίς κιλά. Προσέχω την διατροφή μου κτλ 

Καλημέρα κορίτσια μου,  τοτε καταλάβαινει κάνεις την διαφορά απο "ΣΠΩ" με την "εικόνα πολυκυστικων.."  Έχω διαβάσει σε διάφορα site αυτούς τους όρους και αξιόπιστα sites

Όπως εχω αναφέρει πολυκυστηκες έχω, αλλά περιμένω το ραντεβού μου με τον εξωσωματιστη στις 1 του μηνός να δω τι εξετάσεις θα μου δώσει και έπειτα τα πάω σε εξειδικευμένο να δω τι θα μου πει και τι εξετάσεις θα μου δώσει.. Οπότε ακόμα δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα για τη κατάσταση μου

Ελπίζω οι ορμόνες μου να είναι εντάξει, προς το παρόν οι εξέτασεις μου  είμαι καλές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zoupaki είπε:

κοριτσια μαλλον παρεξηγηθηκα οποτε σταματαω μην με το τροπο που μιλω προκαλω γιατι πραγματικα η ηρεμια σ αυτη τη διαδικασια ειναι το παν.Απλα η κοπελα πιο πανω εγραψε οτι εχει αλωπεκια αμηνορροια και ακμη και πραγματικα δε μου κολλαει να τα εχει αυτα μια γυναικα και ορμονικα να ειναι καλα.....αλλα στη τελικη ποια ειμαι γω που θα μιλαω γι αυτα και πραγματικα συγνωμη δεν ειναι προθεση μου να προκαλω.

Όχι κοπέλα μου! Μια χαρά τα λες εσύ..! Αλλά δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις αντοχές να τα ψάξουν όλα αυτά.. σεβαστό και αυτό! Δυστυχώς αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις! Και μακάρι να μην χρειαστεί να τα ψάξουν κιόλας και να τα καταφέρουν με τη πρώτη! Μακάρι να τα καταφέρναμε και εμείς εύκολα και να μην χρειαζόταν να τα μάθουμε και να τα ψάξουμε και εμείς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Ήρεμη είμαι , δεν είμαι πια σε στρες. Έχω όμως απορίες ... Για εξωσωματική θα πάω έτσι και αλλιώς γιατί εδώ που έφτασα τώρα στην πηγή δεν θα κάνω πίσω ... Το πολύ πολύ να δω άλλο ένα 0.

Κ ίσως βασικά αυτό περιμένω για να φύγω κιόλας..δεσμευτηκα λίγο που έπαθα υπερδιέγερση. Έτσι ξαφνικά κ έφτιαξα τα έμβρυα εκεί .

Εν τέλει κ σε ενδοκρινολογο που πήγα δήθεν που ασχολούνταν με εξωσωματική. Τίποτα μπούρδες. Όλο εξετάσεις κ εξετάσεις κ τίποτα. Μου χε πει κ αυτός να μου δώσει τα χάπια της ωορρηξίας. Μα δεν υπάρχει θεραπεία.

Ποτέ κανένας ενδοκρινολόγος δεν μου έδωσε θεραπεία. Θυροειδή δεν έχω ευτυχώς. Κ η ινσουλίνη από όσο θυμάμαι ήταν καλά .δεν είχα θέμα . Είχα όμως αμηνοροια. 

Εγώ τώρα είμαι ένα βήμα πριν κ θέλω να μάθω απλα για την διαδικασία της εμβρυρομεταφορας κ όχι τα άλλα. Γιατί δεν θέλω να με στρεσαρω .

Στείλε μου σε.προσωπικο μήνυμα αν θέλεις το τηλ του γιατρού που λες να ρίξω μια ματιά γιατί μπορεί να τον χρειαστούμε 🤔

Να ρωτήσω κάτι: το βάρος σου πώς είναι; Καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης σου έκανε ο ενδοκρινολόγος; Μιλάγαμε χθες για το ΣΠΩ, δεν είναι παίξε γέλασε και έχει μεγάλη συσχέτιση με τον τρόπο ζωής (βάρος, άσκηση, διατροφή). Γνώμη μου: πρώτα να δεις τι θα κάνεις με όλα αυτά και μετά να προχωρήσεις σε εξωσωματική. Ειδικά το αρρύθμιστο ζάχαρο και το σωματικό βάρος είναι σημαντικές προυποθέσεις για την έκβαση της προσπάθειας, αλλά και της εγκυμοσύνης αργότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η troia είπε:

Συμφωνώ και επαυξάνω. Και όσα γράφεις ισχύουν και για την εγκυμοσύνη. Πας πακέτο με τον ενδοκρινολόγο και τότε. 

το χω καταλαβει με πολυ κλαμμα δυστυχως.Ελπιζω γρηγορα να χω τη δικη σ χαρά,να σου ζησει το μωρακι σου μεσα απ τη καρδια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

κοριτσια μαλλον παρεξηγηθηκα οποτε σταματαω μην με το τροπο που μιλω προκαλω γιατι πραγματικα η ηρεμια σ αυτη τη διαδικασια ειναι το παν.Απλα η κοπελα πιο πανω εγραψε οτι εχει αλωπεκια αμηνορροια και ακμη και πραγματικα δε μου κολλαει να τα εχει αυτα μια γυναικα και ορμονικα να ειναι καλα.....αλλα στη τελικη ποια ειμαι γω που θα μιλαω γι αυτα και πραγματικα συγνωμη δεν ειναι προθεση μου να προκαλω.

Καλέ όχι, τα γράφεις πολύ σωστά. Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το δει πιο διεξοδικά το θέμα η κοπέλα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

το γραφω δημοσια φιλη μου διοτι ρωτατε πολλες και επειδη ειναι δημοσιος δε νομιζω να πειραζει.Ο γιατρος που με κουραρει ενδοκρινολογικα ειναι ο κυριος Ευαγγελος Βουλγαρης στο ΝΝΑ που ανηκει στη μοναδα εξωσωματικης εξειδικευμενος με το συνδρομμο πολυκυστικων εχει βεβαια και ιατρειο ειναι ανθρωπος με Α κεφαλαιο.Ας με συγχωρεσει η διαχειρηση πραγματικα για να μη γραφω πμ το κανω.

Βρίσκεις εύκολα ραντεβού; Για το ιδ.ιατρειο του τουλάχιστον γιατί για ΝΝΑ δεν έχω στρατιωτική άκρη για να πάω.. και πόσο παίρνει στο ραντεβού αν έχεις εμπειρία..;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Αλήθεια??? Δηλαδή δίνουν φεμαρα μαζί με σικλακουρ για την μεταφορά????? Καλά είπα ότι κάτι θα ξέρει ο γιατρός της μην την αγχωσω την κοπέλα...

Συνήθως στην υπέρδιέγερση κάνουν εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο για να ηρεμήσει ο οργανισμός και στον κύκλο της διέγερσης μετά την ωοληψία δίνουν femara. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Όχι κοπέλα μου! Μια χαρά τα λες εσύ..! Αλλά δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις αντοχές να τα ψάξουν όλα αυτά.. σεβαστό και αυτό! Δυστυχώς αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις! Και μακάρι να μην χρειαστεί να τα ψάξουν κιόλας και να τα καταφέρουν με τη πρώτη! Μακάρι να τα καταφέρναμε και εμείς εύκολα και να μην χρειαζόταν να τα μάθουμε και να τα ψάξουμε και εμείς.. 

Αχ φιλη μου ισως ο τροπος που μιλαω προκαλει το ξερω.Απλα το ΣΠΩ ειναι ορμονικο θεμα.Πως ειναι δηλαδη δυνατον να εχεις ορμονικο θεμα και να σου λεει γιατρος ορμονικα εισαι καλα?Εχω αλλαξει πολλους γιατρους.Μακαρι σε ολες μας γρηγορα ενα μπεμπε και τιποτ αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

κοριτσια μαλλον παρεξηγηθηκα οποτε σταματαω μην με το τροπο που μιλω προκαλω γιατι πραγματικα η ηρεμια σ αυτη τη διαδικασια ειναι το παν.Απλα η κοπελα πιο πανω εγραψε οτι εχει αλωπεκια αμηνορροια και ακμη και πραγματικα δε μου κολλαει να τα εχει αυτα μια γυναικα και ορμονικα να ειναι καλα.....αλλα στη τελικη ποια ειμαι γω που θα μιλαω γι αυτα και πραγματικα συγνωμη δεν ειναι προθεση μου να προκαλω.

Όχι βρε συ. Κουβέντα κάνουμε. Ότι ξέρουμε το λέμε. Δεν υπάρχει θέμα.

Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι είχε η κοπελα. Αν έχει αλωπεκία ίσως να ευθύνεται κάτι που δεν της το έχουν ψάξει ακόμα.

Εγώλεω για μένα. Που δεν έχω τίποτα από συμπτώματα μόνο μεγάλους κύκλους και σπω στον υπέρηχο. 

Όσο το έχω ψάξει ως τώρα δεν βρίσκουν κάτι. Ίσως να θέλει κάποια εξέταση που ενδεχομένως να μην έχω κανει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Βρίσκεις εύκολα ραντεβού; Για το ιδ.ιατρειο του τουλάχιστον γιατί για ΝΝΑ δεν έχω στρατιωτική άκρη για να πάω.. και πόσο παίρνει στο ραντεβού αν έχεις εμπειρία..;

ναι καλε παρε τηλ νομιζω το φλεβαρη 40 ειχα δωσει και λεω νομιζω γιατι τον βλεπω στο Ννα γι αυτο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

το χω καταλαβει με πολυ κλαμμα δυστυχως.Ελπιζω γρηγορα να χω τη δικη σ χαρά,να σου ζησει το μωρακι σου μεσα απ τη καρδια μου!

Πολύ καλά τα γραφεία και το ύφος σου φαίνετε απόλυτο,  εγω προσωπικά σε ευχαριστώ γιατι αν δεν τα διάβαζα εδω, χαμπάρι δεν θα είχα.. Όπως και για τον εξειδικευμένο ουρολογο Ανδρολογο, με ένα πολύ καλό σπέρμα καθησυχαστικά, παρόλα αυτά διαβάζοντας εδω έκλεισα ραντεβού την άλλη Τρίτη στον σοφικιτη,που τα κορίτσια εδω μου τον πρότειναν.. και ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα! Συμβουλή μου να επισκεφθείς έναν εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο στα αναπαραγωγικά.. αυτός θα σου πει σίγουρα, πιστεύω ότι ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις περαιτέρω.. δεν έχουν όλες οι γυναίκες ασταστο κύκλο με ΣΠΩ πάντως, δεν είναι προαπαιτούμενο αν και είναι ενδεικτικό όταν υπάρχει..!

Ακριβώς!

Πολύ σωστή παρατήρηση και πολύ καλά κάνεις και το λες!

Είσαι σίγουρη ότι έχεις ΣΠΩ;; Την γνωμάτευση ότι έχεις στην έβγαλε ενδοκρινολόγος εξειδικευμένος;; Γιατί δεν αρκεί η εικόνα στον υπέρηχο, πρέπει να συνυπάρχουν και τα ορμονολογικα κριτήρια και μόνο ενδοκρινολόγος μπορεί να σου πει αν έχεις!

@Zoupaki ποιον ενδοκρινολόγο έχεις; Αν δεν μπορείς δημόσια να αναφέρεις στείλε μου π.μ. Πολύ σωστά τα γράφεις πάντως για το ΣΠΩ..

Υ.Γ. Τι παίζει σε αυτό το φόρουμ βρε κορίτσια με τα reactions;; Γιατί με το σταγονόμετρο βρε παιδιά;; 😂😂

Τα ορμονολογικα δεν συνυπάρχουν βγαίνουν πάντα καλά. Μου το έχουν πει 2 εξωσωματικοι και 1 γυναικολόγος. Και έχουν δει όλες τις εξετάσεις και μου λένε ότι δεν χρειάζεται να πάρω κάτι. Ότι είναι κανονικές σχετικά με το σπω. 

Εγώ θα επισκεφτώ ενδοκρινολόγο βέβαια Γιά να μου φύγει η ιδέα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Αχ φιλη μου ισως ο τροπος που μιλαω προκαλει το ξερω.Απλα το ΣΠΩ ειναι ορμονικο θεμα.Πως ειναι δηλαδη δυνατον να εχεις ορμονικο θεμα και να σου λεει γιατρος ορμονικα εισαι καλα?Εχω αλλαξει πολλους γιατρους.Μακαρι σε ολες μας γρηγορα ενα μπεμπε και τιποτ αλλο.

Κοριτσια μπερδεύτηκα με όλα αυτά εγώ 🙄 περισσότερο βασικά...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κοριτσια μπερδεύτηκα με όλα αυτά εγώ 🙄 περισσότερο βασικά...

 

Άποψη μου είναι να βρεις έναν καλό γιατρό. Εκτός να έχεις βρει ήδη 

Να επισκεφθείς και έναν εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο και να προχωρήσεις όπως σου πουν. Αυτοί σε βλέπουν , αυτοί θα ξέρουν καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Άποψη μου είναι να βρεις έναν καλό γιατρό. Εκτός να έχεις βρει ήδη 

Να επισκεφθείς και έναν εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο και να προχωρήσεις όπως σου πουν. Αυτοί σε βλέπουν , αυτοί θα ξέρουν καλύτερα. 

αυτο ακριβως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

το γραφω δημοσια φιλη μου διοτι ρωτατε πολλες και επειδη ειναι δημοσιος δε νομιζω να πειραζει.Ο γιατρος που με κουραρει ενδοκρινολογικα ειναι ο κυριος Ευαγγελος Βουλγαρης στο ΝΝΑ που ανηκει στη μοναδα εξωσωματικης εξειδικευμενος με το συνδρομμο πολυκυστικων εχει βεβαια και ιατρειο ειναι ανθρωπος με Α κεφαλαιο.Ας με συγχωρεσει η διαχειρηση πραγματικα για να μη γραφω πμ το κανω.

Κι αν βρείτε ποτέ ραντεβού με ενδοκρινολόγο στο ΝΝΑ, γράψτε μου...Ανοίγουν την 1η του μήνα και μέσα σε 5' έχουν εξαντληθεί. Το ξέρω γιατί ο αδερφός μου είναι αξιωματικός του ναυτικού και είμαστε δικαιούχοι. Η αδερφή μου κατέληξε να πάει στο Έλενα για ενδοκρινολόγο, εκεί δεν έβρισκε με τίποτα. Βέβαια οι στρατιωτικοί ιατροί έχουν το δικαίωμα να έχουν ιδιωτικό ιατρείο, αλλά αν κάποιος σκέφτεται τα χρήματα, τότε αλλάζει το πράγμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

το χω καταλαβει με πολυ κλαμμα δυστυχως.Ελπιζω γρηγορα να χω τη δικη σ χαρά,να σου ζησει το μωρακι σου μεσα απ τη καρδια μου!

Όλα καλά θα πάνε! Γεννάω σε 3 εβδομάδες περίπου. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και εύχομαι και στα δικά σου σύντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

Όλα καλά θα πάνε! Γεννάω σε 3 εβδομάδες περίπου. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και εύχομαι και στα δικά σου σύντομα. 

ωωωω συγνωμη ειχα να μπω καιρο και λεω θα χες γεννησει...σε παρακολουθουσα καιρο για τα πολυ ψαγμενα που εγραφες κ τις γνωσεις τους που ξερω πως η γνωση στην εξωσωματικη ερχεται με πολυ πονο.Αλλα τελος καλο ολα καλα συγχαρητηρια φιλη μ και ολα καλα να πανε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η troia είπε:

Κι αν βρείτε ποτέ ραντεβού με ενδοκρινολόγο στο ΝΝΑ, γράψτε μου...Ανοίγουν την 1η του μήνα και μέσα σε 5' έχουν εξαντληθεί. Το ξέρω γιατί ο αδερφός μου είναι αξιωματικός του ναυτικού και είμαστε δικαιούχοι. Η αδερφή μου κατέληξε να πάει στο Έλενα για ενδοκρινολόγο, εκεί δεν έβρισκε με τίποτα. Βέβαια οι στρατιωτικοί ιατροί έχουν το δικαίωμα να έχουν ιδιωτικό ιατρείο, αλλά αν κάποιος σκέφτεται τα χρήματα, τότε αλλάζει το πράγμα...

να συμπληρωσω πως οσες κοπελες εχουν μπει στη διαδικασια εξωσωματικης στο ΝΝΑ παιρνουν παραπεμπτικο απο την γραματεια της μοναδας εξωσωματικης και δεν ακολουθουν το συστημα ραντεβου και μπαινουν επιτοπου στο ημερησιο προγραμμα,τη σειρα δηλ που σε βλεπει στο ιατρειο στο ννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...