Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

Εγώ γιατρός δεν είμαι άλλα από αυτά που μου έχουν εξηγήσει οι γιατροί. 

Υπάρχουν πολυκυστικες ωοθήκες δηλαδή που είναι χειρουργισιμες.  Και δεν φεύγουν αυτές οι κύστες αν δεν κάνεις χειρουργείο. 

Υπάρχει και το ΣΠΩ που έχω και εγω. Το οποίο μπορεί να εκδηλωθεί σε πολλές κατηγορίες .αν θυμάμαι καλά γύρω στις 13. 

Για αυτό άλλες με ΣΠΩ έχουν ασταθή κύκλο. Άλλες έχουν σταθερό αλλά με πολύ αίμα. Άλλες το έχουν με συνδυασμο αντίστασης της ινσουλίνης. Παίζουν Διαφορα. 

Εγώ ας πούμε έχω κανονικη ινσουλίνη. Όπως και εξετάσεις. Αλλά κάνω ανοωρυκτικους κύκλους (οπότε και μεγάλους κύκλους )και στον υπέρηχο φαίνονται οι ωοθήκες με πολλά πολλά μικρά αυγουλάκια. 

Άρα η κάθε γυναίκα αντιδρά αλλιώς στο σπω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η renata1986 είπε:

Έχει κάνει και είναι όλα νταξει.Για το σπέρμα τώρα θα το κοιτάξουν.ενα χρόνο σχεδόν

ενας χρονος ειναι πολυ.πρεπει να πανε σε γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

μηπως εννοει προωρη εμμηνοπαυση?

Οχι, πριν ειπώθηκε πως αν ο λόγος fsh/lh είναι κάτω της μοναδας, αυτό υποδηλώνει ΠΩΑ, πρόωρη ωοθηκη ανεπάρκεια, εφόσον εγώ είμαι όντως κάτω της μοναδας και εγω πολυκυστηκες ωοθήκες, ρωτάω υφίστατε κάτι τέτοιο? Με πολυκυστηκες δλδ να υπάρχει πρόωρη ωοθηκη ανεπάρκεια? Ρωτάω γιατί υποτίθεται στις πολυκυστηκες υπάρχουν πολλά ωοθηλακια και σε ενδεχόμενη διεγερση έχεις περισσότερα ωάρια.. 

Εχω ακούσει απο γιατρό το εξής " μια φορά έγκυος για πάντα έγκυος",  θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη!!!1💗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

ενας χρονος ειναι πολυ.πρεπει να πανε σε γιατρο.

Το ξέρω έχει ραντεβού από βδομάδα απλά σήμερα τις πήρε τις εξετάσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό για τον λογο με τις ορμονεσ Πρώτη φορα το ακουω. Εγώ έχω fsh 6,8 και lh 1,5. Ο λόγος fsh/lh είναι 4,53. Μου έχουν αναφέρει κ μένα την εικόνα πολυκυστικών. Έχω καλό κύκλο 26-28 μερες που διαρκεί 4-5 μερες.  Στην πρώτη ωοληψια μου είπε ο γιατρός ότι απ τα 10 ωάρια τα 5 δεν ήταν καλά. Έμοιαζαν σαν να έχω πολυκυστικες, ενώ δεν έχω. Προβληματίστηκα τώρα να πω την αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Οχι, πριν ειπώθηκε πως αν ο λόγος fsh/lh είναι κάτω της μοναδας, αυτό υποδηλώνει ΠΩΑ, πρόωρη ωοθηκη ανεπάρκεια, εφόσον εγώ είμαι όντως κάτω της μοναδας και εγω πολυκυστηκες ωοθήκες, ρωτάω υφίστατε κάτι τέτοιο? Με πολυκυστηκες δλδ να υπάρχει πρόωρη ωοθηκη ανεπάρκεια? Ρωτάω γιατί υποτίθεται στις πολυκυστηκες υπάρχουν πολλά ωοθηλακια και σε ενδεχόμενη διεγερση έχεις περισσότερα ωάρια.. 

Εχω ακούσει απο γιατρό το εξής " μια φορά έγκυος για πάντα έγκυος",  θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη!!!1💗 

Δε θυμάμαι ακριβώς τι δείχνει όταν είναι μικρότερος και τι όταν είναι μεγαλύτερος ο λόγος. Στη μία περίπτωση  ΠΩΑ και στην άλλη ΣΠΩ, αλλά δε θυμάμαι πότε είναι το κάθε τι, τα μπερδεύω. Εγώ το έγραψα. Ψάξε το λίγο και θα το βρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ γιατρός δεν είμαι άλλα από αυτά που μου έχουν εξηγήσει οι γιατροί. 

Υπάρχουν πολυκυστικες ωοθήκες δηλαδή που είναι χειρουργισιμες.  Και δεν φεύγουν αυτές οι κύστες αν δεν κάνεις χειρουργείο. 

Υπάρχει και το ΣΠΩ που έχω και εγω. Το οποίο μπορεί να εκδηλωθεί σε πολλές κατηγορίες .αν θυμάμαι καλά γύρω στις 13. 

Για αυτό άλλες με ΣΠΩ έχουν ασταθή κύκλο. Άλλες έχουν σταθερό αλλά με πολύ αίμα. Άλλες το έχουν με συνδυασμο αντίστασης της ινσουλίνης. Παίζουν Διαφορα. 

Εγώ ας πούμε έχω κανονικη ινσουλίνη. Όπως και εξετάσεις. Αλλά κάνω ανοωρυκτικους κύκλους (οπότε και μεγάλους κύκλους )και στον υπέρηχο φαίνονται οι ωοθήκες με πολλά πολλά μικρά αυγουλάκια. 

Άρα η κάθε γυναίκα αντιδρά αλλιώς στο σπω 

Όχι, άλλο οι κύστες στις ωοθήκες και άλλο οι πολυκυστικές ωοθήκες. Ψάξε να βρεις εικόνες για το πώς μοιάζει το κάθε ένα. Είναι διαφορετικά πράγματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Zoupaki είπε:

και οχι μονο αυτο τροια,πρεπει να ειναι και ειδικος να ξερει απο σπω και εξωσωματικες διοτι κ μενα ο πρωτος μου λεγε οτι εχω εικονα και με προφερτιλ θα συλλαβω.Δεν υπαρχει ουτε εικονα ουτε υποψια υπαρχει ΣΠΩ ειτε το εχεις ειτε οχι.Το εχεις απο μωρο,και μεχρι να σβησεις.Δεν υπαρχει θεραπεια παρα  μονο μετριαση

Μα ναι, θέλεις ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής. Και συμφωνώ ότι πάει πακέτο με άλλα εργαστηριακά ευρήματα π.χ. ινσουλιναντίσταση και υψηλή ΑΜΗ. Το σλόγκαν μου είναι υπέρ της εξειδίκευσης σε αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η troia είπε:

Δε θυμάμαι ακριβώς τι δείχνει όταν είναι μικρότερος και τι όταν είναι μεγαλύτερος ο λόγος. Στη μία περίπτωση  ΠΩΑ και στην άλλη ΣΠΩ, αλλά δε θυμάμαι πότε είναι το κάθε τι, τα μπερδεύω. Εγώ το έγραψα. Ψάξε το λίγο και θα το βρεις. 

Επίσης ο λόγος έχει νόημα όταν οι τιμές είναι για την 2η με το πολύ 5η μέρα του κύκλου. Οπότε ας μη συγκρίνουμε τιμές που πχ η fsh είναι μετρημένη τη 2η μέρα και η lh την 8η γιατί δε βγαίνει σωστό συμπέρασμα. Το λέω γιατί ξαφνικά μπορεί να αρχίσουν διάφορες κοπέλες εδώ να ανησυχούν επειδή θυμήθηκαν μια τιμή από μια εξεταση ενός κύκλου και μια τιμή από εξέταση άλλου κύκλου. Αυτές τις τιμές fsh και lh, τις συγκρίνουμε μόνο αν τις έχουμε μετρήσει την ίδια μέρα και η μέρα αυτή είναι από 2η έως 5η. Έχω την εντύπωση όμως ότι από το μεσημέρι που ξεκινήσαμε αυτή τη συζήτηση έχουμε δημιουργήσει έναν πανικό. Το καλύτερο είναι αυτό που λέει η @troia, εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος μαζί με τον εξωσωματικό που θα ελέγξει τα πάντα, από θυρεοειδή, ζάχαρο, ινσουλίνη και αν υπάρχει ενδεχόμενο πολυκυστικών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lucia79 είπε:

Επίσης ο λόγος έχει νόημα όταν οι τιμές είναι για την 2η με το πολύ 5η μέρα του κύκλου. Οπότε ας μη συγκρίνουμε τιμές που πχ η fsh είναι μετρημένη τη 2η μέρα και η lh την 8η γιατί δε βγαίνει σωστό συμπέρασμα. 

Α, ναι, σωστά. Γενικά θέλουμε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής να τα ψάξει αυτά σωστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Δεν ακούγετε πόλυ αυτό αυτο 1☹ και ο γιατρός δεν μου το ανέφερε καν.. δλδ μπορεί να υφίσταται πολυκυστηκες ωοθήκες και πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια?  

Δεν το γνωρίζω αυτό απλά σου εξήγησα τα αρχικά ΠΩΑ τι σημαίνουν 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η troia είπε:

Όχι, άλλο οι κύστες στις ωοθήκες και άλλο οι πολυκυστικές ωοθήκες. Ψάξε να βρεις εικόνες για το πώς μοιάζει το κάθε ένα. Είναι διαφορετικά πράγματα. 

Εντάξει εγώ λέω τι μου έχουν πει ως τώρα οι γιατροί. 

Δεν ξέρω από μόνη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εντάξει εγώ λέω τι μου έχουν πει ως τώρα οι γιατροί. 

Δεν ξέρω από μόνη μου...

Κορίτσια καλημέρα , είμαι κανουρια εδώ δεν θυμάμαι αν έχω ξανά γράψει.

Έχω σπω με Αμηνοροια, έπαιρνα επί χρόνια αντισυλληπτικά. Τα έκοψα πριν ένα χρόνο για να μείνω έγκυος.εν τέλει δεν έκανα ωορηξία δεν ερχόταν ποτέ περίοδος ούτε σε 2 μηνες.

Έτσι αποφασίσαμε για εξωσωματική εφόσον κ ο σύντροφός μου είχε ολιγοσπερμια.ειμαι 29χρ. Με ταλαιπωρει το σύνδρομο με αλωπεκία κ ακμή.δεν έχω κάνει ποτέ εξέταση ινσουλίνη.πολυ παλιά θυμάμαι .αλλά ειλικρινά τώρα όχι .

Ο εξωσωματικος μου έκανε ορμονικές εξετάσεις στην αρχή . Μου είπε ότι έχω σπω καλά κάνει μπαμ στον υπέρηχο  υπάρχουν άπειρα αυγά μικρά κ ενδομητρίο ατροφικό. Στα 2 🙊. Αυτόν τον μήνα πάμε για εξωσωματική. Παίρνω προγεστερόνη ήδη για να αδιαθετήσω τώρα . Κ προχωράω σε εμβυομεταφορα έχω ήδη 8 βλαστοκυστες 5 ημερών.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια εδώ μέσα που είστε πολλές...

Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε τώρα στο κύκλο αυτό μεταφορας, να πάρω εξ αρχής cyclacour κ εγώ η χαζή τον ρώτησα για τα φεμαρα .γιατί δεν έχω καταλάβει προφανώς κάτι.καλα!

Μου είπε εν τέλει να πάρω φεμαρα 3η με 8η μέρα ,κ υπέρηχο 11η.

Αλλά φοβάμαι μη πάθω καμία διέγερση. Αν κ παλιά που τα πήρα έβγαλα 1 ωάριο με το ζόρι . 

Πρέπει αν γίνει ωορηξία για να κάνω εμβρυρομεταφορα; Δεν το έχω καταλάβει.

Άλλο φάρμακο το cyclacour άλλο το femara. Τι φάση ; Θα τον ρωτήσω πάλι πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω.με το φεμαρα παλιά το ενδομήτριο μου έφτασε στα 8+ την 10-11η μέρα θυμάμαι. Πάντως . 

Με τις ορμόνες τι γίνεται; Λογικά πρέπει να ανέβουν τα οιστρογόνα. Μας κάνουν εξετάσεις;

ΥΣ δεν πιστεύω πως θα μείνω έγκυος ήδη! Να ξέρετε ! Νοιωθω αρρύθμιστη πάω για το πανηγυρικό Χ !! Κ είμαι χαλαρή σκέφτομαι ήδη να έχω ψυχραιμία στο 0. Δεν μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένη. Απλά δεν με καλύπτουν οι απαντήσεις του γιατρού κ θεωρώ πως οι ορμόνες μου είναι ΧΑΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλημέρα , είμαι κανουρια εδώ δεν θυμάμαι αν έχω ξανά γράψει.

Έχω σπω με Αμηνοροια, έπαιρνα επί χρόνια αντισυλληπτικά. Τα έκοψα πριν ένα χρόνο για να μείνω έγκυος.εν τέλει δεν έκανα ωορηξία δεν ερχόταν ποτέ περίοδος ούτε σε 2 μηνες.

Έτσι αποφασίσαμε για εξωσωματική εφόσον κ ο σύντροφός μου είχε ολιγοσπερμια.ειμαι 29χρ. Με ταλαιπωρει το σύνδρομο με αλωπεκία κ ακμή.δεν έχω κάνει ποτέ εξέταση ινσουλίνη.πολυ παλιά θυμάμαι .αλλά ειλικρινά τώρα όχι .

Ο εξωσωματικος μου έκανε ορμονικές εξετάσεις στην αρχή . Μου είπε ότι έχω σπω καλά κάνει μπαμ στον υπέρηχο  υπάρχουν άπειρα αυγά μικρά κ ενδομητρίο ατροφικό. Στα 2 🙊. Αυτόν τον μήνα πάμε για εξωσωματική. Παίρνω προγεστερόνη ήδη για να αδιαθετήσω τώρα . Κ προχωράω σε εμβυομεταφορα έχω ήδη 8 βλαστοκυστες 5 ημερών.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια εδώ μέσα που είστε πολλές...

Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε τώρα στο κύκλο αυτό μεταφορας, να πάρω εξ αρχής cyclacour κ εγώ η χαζή τον ρώτησα για τα φεμαρα .γιατί δεν έχω καταλάβει προφανώς κάτι.καλα!

Μου είπε εν τέλει να πάρω φεμαρα 3η με 8η μέρα ,κ υπέρηχο 11η.

Αλλά φοβάμαι μη πάθω καμία διέγερση. Αν κ παλιά που τα πήρα έβγαλα 1 ωάριο με το ζόρι . 

Πρέπει αν γίνει ωορηξία για να κάνω εμβρυρομεταφορα; Δεν το έχω καταλάβει.

Άλλο φάρμακο το cyclacour άλλο το femara. Τι φάση ; Θα τον ρωτήσω πάλι πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω.με το φεμαρα παλιά το ενδομήτριο μου έφτασε στα 8+ την 10-11η μέρα θυμάμαι. Πάντως . 

Με τις ορμόνες τι γίνεται; Λογικά πρέπει να ανέβουν τα οιστρογόνα. Μας κάνουν εξετάσεις;

ΥΣ δεν πιστεύω πως θα μείνω έγκυος ήδη! Να ξέρετε ! Νοιωθω αρρύθμιστη πάω για το πανηγυρικό Χ !! Κ είμαι χαλαρή σκέφτομαι ήδη να έχω ψυχραιμία στο 0. Δεν μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένη. Απλά δεν με καλύπτουν οι απαντήσεις του γιατρού κ θεωρώ πως οι ορμόνες μου είναι ΧΑΛΙΑ!

καλημερα!!!θα ηθελα καταρχας να σ πω να ηρεμησεις,πολλες το εχουν καταφερει να το ρυθμισουν και να μεινουν εγκυες.Αλλα για να το κανουν και να το πετυχουν απλα ρυθμισαν τις ορμονες τους.Πηγαινε λοιπον να σε κοιταξει καποιος ενδοκρινολογος που κοιτα κοπελες με σπω για εξωσωματικη καιβοχι οποιον να ναι,με χαρα σου συστηνω κ τον δικο μου αν θες.Δε θελει μαντεψιες και ευχολογια τυπου ολα καλα θα πανε ουτε πχ παρε αυτο το φαρμακο πρεπει να σε τσεκαρουν να δουν αν δουλεψε το φαρμακο αλλιως να κανει κατι.Στα λεω παω για 4η διεγερση οτι εχω μαθει το χω μαθει αφου στεναχωρεθηκα.Υπαρχει γενικα η αποψη οτι ελα βρε οι πολυκυστικες δεν ειναι κατι κλπ αλλα δεν ειναι ετσι δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

καλημερα!!!θα ηθελα καταρχας να σ πω να ηρεμησεις,πολλες το εχουν καταφερει να το ρυθμισουν και να μεινουν εγκυες.Αλλα για να το κανουν και να το πετυχουν απλα ρυθμισαν τις ορμονες τους.Πηγαινε λοιπον να σε κοιταξει καποιος ενδοκρινολογος που κοιτα κοπελες με σπω για εξωσωματικη καιβοχι οποιον να ναι,με χαρα σου συστηνω κ τον δικο μου αν θες.Δε θελει μαντεψιες και ευχολογια τυπου ολα καλα θα πανε ουτε πχ παρε αυτο το φαρμακο πρεπει να σε τσεκαρουν να δουν αν δουλεψε το φαρμακο αλλιως να κανει κατι.Στα λεω παω για 4η διεγερση οτι εχω μαθει το χω μαθει αφου στεναχωρεθηκα.Υπαρχει γενικα η αποψη οτι ελα βρε οι πολυκυστικες δεν ειναι κατι κλπ αλλα δεν ειναι ετσι δυστυχως

Ήρεμη είμαι , δεν είμαι πια σε στρες. Έχω όμως απορίες ... Για εξωσωματική θα πάω έτσι και αλλιώς γιατί εδώ που έφτασα τώρα στην πηγή δεν θα κάνω πίσω ... Το πολύ πολύ να δω άλλο ένα 0.

Κ ίσως βασικά αυτό περιμένω για να φύγω κιόλας..δεσμευτηκα λίγο που έπαθα υπερδιέγερση. Έτσι ξαφνικά κ έφτιαξα τα έμβρυα εκεί .

Εν τέλει κ σε ενδοκρινολογο που πήγα δήθεν που ασχολούνταν με εξωσωματική. Τίποτα μπούρδες. Όλο εξετάσεις κ εξετάσεις κ τίποτα. Μου χε πει κ αυτός να μου δώσει τα χάπια της ωορρηξίας. Μα δεν υπάρχει θεραπεία.

Ποτέ κανένας ενδοκρινολόγος δεν μου έδωσε θεραπεία. Θυροειδή δεν έχω ευτυχώς. Κ η ινσουλίνη από όσο θυμάμαι ήταν καλά .δεν είχα θέμα . Είχα όμως αμηνοροια. 

Εγώ τώρα είμαι ένα βήμα πριν κ θέλω να μάθω απλα για την διαδικασία της εμβρυρομεταφορας κ όχι τα άλλα. Γιατί δεν θέλω να με στρεσαρω .

Στείλε μου σε.προσωπικο μήνυμα αν θέλεις το τηλ του γιατρού που λες να ρίξω μια ματιά γιατί μπορεί να τον χρειαστούμε 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλημέρα , είμαι κανουρια εδώ δεν θυμάμαι αν έχω ξανά γράψει.

Έχω σπω με Αμηνοροια, έπαιρνα επί χρόνια αντισυλληπτικά. Τα έκοψα πριν ένα χρόνο για να μείνω έγκυος.εν τέλει δεν έκανα ωορηξία δεν ερχόταν ποτέ περίοδος ούτε σε 2 μηνες.

Έτσι αποφασίσαμε για εξωσωματική εφόσον κ ο σύντροφός μου είχε ολιγοσπερμια.ειμαι 29χρ. Με ταλαιπωρει το σύνδρομο με αλωπεκία κ ακμή.δεν έχω κάνει ποτέ εξέταση ινσουλίνη.πολυ παλιά θυμάμαι .αλλά ειλικρινά τώρα όχι .

Ο εξωσωματικος μου έκανε ορμονικές εξετάσεις στην αρχή . Μου είπε ότι έχω σπω καλά κάνει μπαμ στον υπέρηχο  υπάρχουν άπειρα αυγά μικρά κ ενδομητρίο ατροφικό. Στα 2 🙊. Αυτόν τον μήνα πάμε για εξωσωματική. Παίρνω προγεστερόνη ήδη για να αδιαθετήσω τώρα . Κ προχωράω σε εμβυομεταφορα έχω ήδη 8 βλαστοκυστες 5 ημερών.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια εδώ μέσα που είστε πολλές...

Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε τώρα στο κύκλο αυτό μεταφορας, να πάρω εξ αρχής cyclacour κ εγώ η χαζή τον ρώτησα για τα φεμαρα .γιατί δεν έχω καταλάβει προφανώς κάτι.καλα!

Μου είπε εν τέλει να πάρω φεμαρα 3η με 8η μέρα ,κ υπέρηχο 11η.

Αλλά φοβάμαι μη πάθω καμία διέγερση. Αν κ παλιά που τα πήρα έβγαλα 1 ωάριο με το ζόρι . 

Πρέπει αν γίνει ωορηξία για να κάνω εμβρυρομεταφορα; Δεν το έχω καταλάβει.

Άλλο φάρμακο το cyclacour άλλο το femara. Τι φάση ; Θα τον ρωτήσω πάλι πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω.με το φεμαρα παλιά το ενδομήτριο μου έφτασε στα 8+ την 10-11η μέρα θυμάμαι. Πάντως . 

Με τις ορμόνες τι γίνεται; Λογικά πρέπει να ανέβουν τα οιστρογόνα. Μας κάνουν εξετάσεις;

ΥΣ δεν πιστεύω πως θα μείνω έγκυος ήδη! Να ξέρετε ! Νοιωθω αρρύθμιστη πάω για το πανηγυρικό Χ !! Κ είμαι χαλαρή σκέφτομαι ήδη να έχω ψυχραιμία στο 0. Δεν μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένη. Απλά δεν με καλύπτουν οι απαντήσεις του γιατρού κ θεωρώ πως οι ορμόνες μου είναι ΧΑΛΙΑ!

Καλημέρα κορίτσι μου!!!!!κατ αρχάς καλή αρχή!!!!! Αν κατάλαβα καλά έχεις βλαστοκυστες στην κατάψυξη και μάλιστα 5 σωστά????? Αυτή την φορά είπε ο γιατρός σου ότι θα κάνετε μόνο προετοιμασία για εμβρυομεταφορά???η θα πάρετε το ωάριο του μήνα??? Γιατί πραγματικά δεν έχω καταλάβει τον λόγο που παίρνεις τα φεμαρα.....αν δεν κάνω λάθος και ας με διορθώσει κάποια κοπέλα τα φεμαρα τα παίρνουμε για μίνι διέγερση...είναι ορμόνη....εγώ ας πούμε στο παρελθόν έχω πάρει κάτι αντίστοιχο κλομιφαινη και έκανα προγραμματισμένες επαφές.....

Μήπως δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς θα κάνετε???? Εγώ που έχω ξεκινήσει προετοιμασία για μεταφορά παίρνω από την δεύτερη μέρα του κύκλου 4 σικλακουρ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Ήρεμη είμαι , δεν είμαι πια σε στρες. Έχω όμως απορίες ... Για εξωσωματική θα πάω έτσι και αλλιώς γιατί εδώ που έφτασα τώρα στην πηγή δεν θα κάνω πίσω ... Το πολύ πολύ να δω άλλο ένα 0.

Κ ίσως βασικά αυτό περιμένω για να φύγω κιόλας..δεσμευτηκα λίγο που έπαθα υπερδιέγερση. Έτσι ξαφνικά κ έφτιαξα τα έμβρυα εκεί .

Εν τέλει κ σε ενδοκρινολογο που πήγα δήθεν που ασχολούνταν με εξωσωματική. Τίποτα μπούρδες. Όλο εξετάσεις κ εξετάσεις κ τίποτα. Μου χε πει κ αυτός να μου δώσει τα χάπια της ωορρηξίας. Μα δεν υπάρχει θεραπεία.

Ποτέ κανένας ενδοκρινολόγος δεν μου έδωσε θεραπεία. Θυροειδή δεν έχω ευτυχώς. Κ η ινσουλίνη από όσο θυμάμαι ήταν καλά .δεν είχα θέμα . Είχα όμως αμηνοροια. 

Εγώ τώρα είμαι ένα βήμα πριν κ θέλω να μάθω απλα για την διαδικασία της εμβρυρομεταφορας κ όχι τα άλλα. Γιατί δεν θέλω να με στρεσαρω .

Στείλε μου σε.προσωπικο μήνυμα αν θέλεις το τηλ του γιατρού που λες να ρίξω μια ματιά γιατί μπορεί να τον χρειαστούμε 🤔

α δε το καταλαβα σορρυ.η διαδικασια δεν ειναι τιποτα θα πας τη μερα της ετ και θα σε βαλουν να πιεις νερακι και με ενα καθετηρακι σιλικονης θα σου μεταφερουν τα εμβρυα στη μητρα και μετα απο καποια λεπτα θα σηκωθεις και θα πας σπιτι.μετα σπο 14 μερες θα κανεις τεστ αιματος χοριακη να δεις τι εκανες.Μεσα απ τη καρδια μου ομως μη θυμωσεις θα σ πω 2 πραγματα.1)Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να εχεις σπω και να μην υπαρχει καποιας μορφης ορμονικο θεμα που να θελει ρυθμιση ειτε ειναι κιλων ειτε γυμναστικης ειτε φαρμακου.2)το σπω οποιαςδηποτε μορφης επηρρεαζει δυο πραγματα,την ποιοτητα ωαριων και την εμφυτευση.Αυτος ειναι ο λογος που να βρεις σχετικο ενδοκρινολογο και οχι απλα εναν τιτλο σε πινακιδα.Δε σου κανω ουτε την πολυξερη ουτε φιγουρα που εχω φαει τοσες ητες και αποβολες.Εμαθα να ζω με το θεμα μου ακολουθωντας τη συμβουλη....μην ζεις στην αρνηση-ψαξε-μαθε-νικησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

α δε το καταλαβα σορρυ.η διαδικασια δεν ειναι τιποτα θα πας τη μερα της ετ και θα σε βαλουν να πιεις νερακι και με ενα καθετηρακι σιλικονης θα σου μεταφερουν τα εμβρυα στη μητρα και μετα απο καποια λεπτα θα σηκωθεις και θα πας σπιτι.μετα σπο 14 μερες θα κανεις τεστ αιματος χοριακη να δεις τι εκανες.Μεσα απ τη καρδια μου ομως μη θυμωσεις θα σ πω 2 πραγματα.1)Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να εχεις σπω και να μην υπαρχει καποιας μορφης ορμονικο θεμα που να θελει ρυθμιση ειτε ειναι κιλων ειτε γυμναστικης ειτε φαρμακου.2)το σπω οποιαςδηποτε μορφης επηρρεαζει δυο πραγματα,την ποιοτητα ωαριων και την εμφυτευση.Αυτος ειναι ο λογος που να βρεις σχετικο ενδοκρινολογο και οχι απλα εναν τιτλο σε πινακιδα.Δε σου κανω ουτε την πολυξερη ουτε φιγουρα που εχω φαει τοσες ητες και αποβολες.Εμαθα να ζω με το θεμα μου ακολουθωντας τη συμβουλη....μην ζεις στην αρνηση-ψαξε-μαθε-νικησε.

Εγώ από ποιότητα ωαρίων δόξα το θεό Ειχα καλή κ έκανα ωοληψια κ έφτιαξα τα έμβρυα..  

Γυμναστική κάνω , δεν έχω θέμα με τα κιλά μου είμαι 54 κιλά. Λίγο ανεβασμένη τεστοστερόνη έχω. 

Συμφωνώ για το φεμαρα. Μου είπε κ μένα για το σικλακουρ εγώ έκανα βλακεία κ του είπα για το φεμαρα . Δική μου βλακεία ήταν .

Δεν εχω καταλάβει κ πάλι. Κάνεις ωορηξία κ μετά βάζεις τα έμβρυα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Εγώ από ποιότητα ωαρίων δόξα το θεό Ειχα καλή κ έκανα ωοληψια κ έφτιαξα τα έμβρυα..  

Γυμναστική κάνω , δεν έχω θέμα με τα κιλά μου είμαι 54 κιλά. Λίγο ανεβασμένη τεστοστερόνη έχω. 

Συμφωνώ για το φεμαρα. Μου είπε κ μένα για το σικλακουρ εγώ έκανα βλακεία κ του είπα για το φεμαρα . Δική μου βλακεία ήταν .

Δεν εχω καταλάβει κ πάλι. Κάνεις ωορηξία κ μετά βάζεις τα έμβρυα;

Υπάρχουν δύο ειδών μεταφορές σε τεχνητό και σε φυσικό κύκλο....σε φυσικό παίρνεις το ωάριο του μήνα και μετά κάνεις την μεταφορά...στον τεχνητό καταστέλλεται η ωορρηξία και φτιάχνουν τις συνθήκες για την μεταφορά με χάπια.... εσύ όμως γιατί να κάνεις διέγερση ενώ έχεις στην κατάψυξη????? Είναι δυνατόν να μην σου έχει εξηγήσει ο γιατρός σου τι θα κάνετε ακριβώς???? Και τι σημαίνει του είπες εσύ για φεμαρα και άλλαξε γνώμη ο γιατρός σου????

Μήπως κάτι άλλο έχει στο μυαλό του που δεν το καταλαβαίνουμε εμείς...απλά φεμαρα και μεταφορά σε τεχνητό κύκλο δεν έχω ξανακουσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Εγώ από ποιότητα ωαρίων δόξα το θεό Ειχα καλή κ έκανα ωοληψια κ έφτιαξα τα έμβρυα..  

Γυμναστική κάνω , δεν έχω θέμα με τα κιλά μου είμαι 54 κιλά. Λίγο ανεβασμένη τεστοστερόνη έχω. 

Συμφωνώ για το φεμαρα. Μου είπε κ μένα για το σικλακουρ εγώ έκανα βλακεία κ του είπα για το φεμαρα . Δική μου βλακεία ήταν .

Δεν εχω καταλάβει κ πάλι. Κάνεις ωορηξία κ μετά βάζεις τα έμβρυα;

δε σου ειπε ο γιατρος σου τι πρωτοκολλο εμβρυομεταφορας θα κανετε?για το παχος ενδομητριου σου εχει πει κατι?νομιζω οτι πρεπει να μιλησεις μαζι του να κλεισετε υπερηχο η να σ πει σε ποια μερα του κυκλου πρεπει ή να παρεις κανα φαρμακο ή να κανεις κανα υπερηχο.Γενικα αναρωτιεμαι πως δεν εχεις λαβει οδηγιες εφοσον ειναι να προχωρησεις σε εμβρυομεταφορα....επειδη οντως εχουν πολυ δουλεια οι γιατροι καλυτερα να επικοινωνησεις μαζι του...γιατι αν εχεις στ αληθεια ΣΠΩ θελεις προετοιμασια για ετ.Το αν εχεις στα αληθεια σπω το ειπα γιατι λες οτι δεν εχεις καποιο ορμονικο θεμα οπως λες και ειναι ολα καλα δε μπορω να καταλαβω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zoupaki είπε:

α δε το καταλαβα σορρυ.η διαδικασια δεν ειναι τιποτα θα πας τη μερα της ετ και θα σε βαλουν να πιεις νερακι και με ενα καθετηρακι σιλικονης θα σου μεταφερουν τα εμβρυα στη μητρα και μετα απο καποια λεπτα θα σηκωθεις και θα πας σπιτι.μετα σπο 14 μερες θα κανεις τεστ αιματος χοριακη να δεις τι εκανες.Μεσα απ τη καρδια μου ομως μη θυμωσεις θα σ πω 2 πραγματα.1)Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να εχεις σπω και να μην υπαρχει καποιας μορφης ορμονικο θεμα που να θελει ρυθμιση ειτε ειναι κιλων ειτε γυμναστικης ειτε φαρμακου.2)το σπω οποιαςδηποτε μορφης επηρρεαζει δυο πραγματα,την ποιοτητα ωαριων και την εμφυτευση.Αυτος ειναι ο λογος που να βρεις σχετικο ενδοκρινολογο και οχι απλα εναν τιτλο σε πινακιδα.Δε σου κανω ουτε την πολυξερη ουτε φιγουρα που εχω φαει τοσες ητες και αποβολες.Εμαθα να ζω με το θεμα μου ακολουθωντας τη συμβουλη....μην ζεις στην αρνηση-ψαξε-μαθε-νικησε.

H αλήθεια είναι ότι και εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι διαφέρω από άλλες πολυκυστικες. Ότι οι ορμόνες μου είναι κανονικές απλά βλέπει στον υπέρηχο σπω.

Οποτε δεν νομίζω να μην υπάρχει μια στο εκατομμύριο. Απλά θα είμαστε στην κατηγορία που αντιδρά έτσι πάνω μας 

Και εγώ είμαι αδύνατη , χωρίς κιλά. Προσέχω την διατροφή μου κτλ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

H αλήθεια είναι ότι και εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι διαφέρω από άλλες πολυκυστικες. Ότι οι ορμόνες μου είναι κανονικές απλά βλέπει στον υπέρηχο σπω.

Οποτε δεν νομίζω να μην υπάρχει μια στο εκατομμύριο. Απλά θα είμαστε στην κατηγορία που αντιδρά έτσι πάνω μας 

Και εγώ είμαι αδύνατη , χωρίς κιλά. Προσέχω την διατροφή μου κτλ 

κοριτσια μαλλον παρεξηγηθηκα οποτε σταματαω μην με το τροπο που μιλω προκαλω γιατι πραγματικα η ηρεμια σ αυτη τη διαδικασια ειναι το παν.Απλα η κοπελα πιο πανω εγραψε οτι εχει αλωπεκια αμηνορροια και ακμη και πραγματικα δε μου κολλαει να τα εχει αυτα μια γυναικα και ορμονικα να ειναι καλα.....αλλα στη τελικη ποια ειμαι γω που θα μιλαω γι αυτα και πραγματικα συγνωμη δεν ειναι προθεση μου να προκαλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Αυτό για τον λογο με τις ορμονεσ Πρώτη φορα το ακουω. Εγώ έχω fsh 6,8 και lh 1,5. Ο λόγος fsh/lh είναι 4,53. Μου έχουν αναφέρει κ μένα την εικόνα πολυκυστικών. Έχω καλό κύκλο 26-28 μερες που διαρκεί 4-5 μερες.  Στην πρώτη ωοληψια μου είπε ο γιατρός ότι απ τα 10 ωάρια τα 5 δεν ήταν καλά. Έμοιαζαν σαν να έχω πολυκυστικες, ενώ δεν έχω. Προβληματίστηκα τώρα να πω την αλήθεια. 

Καλημέρα! Συμβουλή μου να επισκεφθείς έναν εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο στα αναπαραγωγικά.. αυτός θα σου πει σίγουρα, πιστεύω ότι ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις περαιτέρω.. δεν έχουν όλες οι γυναίκες ασταστο κύκλο με ΣΠΩ πάντως, δεν είναι προαπαιτούμενο αν και είναι ενδεικτικό όταν υπάρχει..!

στις πριν 13 ώρες, ο/η troia είπε:

Όχι, άλλο οι κύστες στις ωοθήκες και άλλο οι πολυκυστικές ωοθήκες. Ψάξε να βρεις εικόνες για το πώς μοιάζει το κάθε ένα. Είναι διαφορετικά πράγματα. 

Ακριβώς!

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Επίσης ο λόγος έχει νόημα όταν οι τιμές είναι για την 2η με το πολύ 5η μέρα του κύκλου. Οπότε ας μη συγκρίνουμε τιμές που πχ η fsh είναι μετρημένη τη 2η μέρα και η lh την 8η γιατί δε βγαίνει σωστό συμπέρασμα. Το λέω γιατί ξαφνικά μπορεί να αρχίσουν διάφορες κοπέλες εδώ να ανησυχούν επειδή θυμήθηκαν μια τιμή από μια εξεταση ενός κύκλου και μια τιμή από εξέταση άλλου κύκλου. Αυτές τις τιμές fsh και lh, τις συγκρίνουμε μόνο αν τις έχουμε μετρήσει την ίδια μέρα και η μέρα αυτή είναι από 2η έως 5η. Έχω την εντύπωση όμως ότι από το μεσημέρι που ξεκινήσαμε αυτή τη συζήτηση έχουμε δημιουργήσει έναν πανικό. Το καλύτερο είναι αυτό που λέει η @troia, εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος μαζί με τον εξωσωματικό που θα ελέγξει τα πάντα, από θυρεοειδή, ζάχαρο, ινσουλίνη και αν υπάρχει ενδεχόμενο πολυκυστικών. 

Πολύ σωστή παρατήρηση και πολύ καλά κάνεις και το λες!

στις πριν 12 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εντάξει εγώ λέω τι μου έχουν πει ως τώρα οι γιατροί. 

Δεν ξέρω από μόνη μου...

Είσαι σίγουρη ότι έχεις ΣΠΩ;; Την γνωμάτευση ότι έχεις στην έβγαλε ενδοκρινολόγος εξειδικευμένος;; Γιατί δεν αρκεί η εικόνα στον υπέρηχο, πρέπει να συνυπάρχουν και τα ορμονολογικα κριτήρια και μόνο ενδοκρινολόγος μπορεί να σου πει αν έχεις!

@Zoupaki ποιον ενδοκρινολόγο έχεις; Αν δεν μπορείς δημόσια να αναφέρεις στείλε μου π.μ. Πολύ σωστά τα γράφεις πάντως για το ΣΠΩ..

Υ.Γ. Τι παίζει σε αυτό το φόρουμ βρε κορίτσια με τα reactions;; Γιατί με το σταγονόμετρο βρε παιδιά;; 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

H αλήθεια είναι ότι και εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι διαφέρω από άλλες πολυκυστικες. Ότι οι ορμόνες μου είναι κανονικές απλά βλέπει στον υπέρηχο σπω.

Οποτε δεν νομίζω να μην υπάρχει μια στο εκατομμύριο. Απλά θα είμαστε στην κατηγορία που αντιδρά έτσι πάνω μας 

Και εγώ είμαι αδύνατη , χωρίς κιλά. Προσέχω την διατροφή μου κτλ 

Θα περιμένω λίγο να δω τι θα μου πει την πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mimi26 είπε:

Θα περιμένω λίγο να δω τι θα μου πει την πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω. .

συγνωμη αν με το τροπο π μιλω σε προκαλεσα με κατι δεν ειχα τετοια προθεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...