Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Ελα κοριτσι μου γλυκο!!! 
Σου ειπε ο γιατρος σου οτι απο αυτο οφείλεται η παλινδρομη; 
Εχεις δικιο που αγανακτείς με τα εμπόδια αλλα αν ο γιατρος σου προτείνει να κανεις κατι τωρα πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα για μετα ώστε να μειώσεις τις πιθανότητες για αποτυχία... πως το σκεφτεσαι εσυ; 

Οχι δεν μου ειπαν για την παλινδρομη ακομα δεν μιλησα με τον εξωσωματικο, τους πηρα αλλα μαλλον αυριο θα με παρουν...Εγω σκεφτομαι μηπως εφταιξε αυτο. Γιατι μου ειπε η γιατρος αν εχω κανει αποξεση, αλλη επεμβαση κλπ κ δεν εχω κανει τπτ κ μου ειπε οτι σε εναν μηνα δεν γινεται να προκληθηκε αυτο απο την αποβολη, οποτε λογικα προυπηρχε. Κ απο οτι το ειδα στην ακτινα δεν ειναι μικρο...Σιγουρα θα κανω οτι ειναι απαραιτητο αλλα μια τετοια επεμβαση μπορει να θελει κ 6 μηνες για να ξανακανω προσπαθεια, αυτο δεν το αντεχω...κ τωρα που περναω επιτροπη τι να κανω? να την ακυρωσω?

Εντωμεταξυ εγω θα ηθελα κ αυριο που λεει ο λογος να μπω να τελειωνω αλλα ο γιατρος μου ειπε τον αλλο μηνα...

Γνωριζει καμια απο λαπαροσκοπησεις? Ποσο διαστημα χρειαζεται να αναρωσεις, αν εχουν επιτυχια κλπ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Το ξερω ότι δεν μπορείς να το δεις αυτή τη στιγμή, αλλά κάθε εμπόδιο είναι για καλό.  Και τι εννοώ.  Βρέθηκε κάποιο θέμα. Από τη στιγμή που φτιάχνει, τότε παύει να είναι πια πρόβλημα.  Χιλιες φορες να πας λίγο πίσω και να έχεις μετά μια θετική έκβαση, παρά να προσπαθείς,  να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και να μην ξέρεις τι γίνεται. Πλέον όλα τα θέματα φτιάχνουν,  μην αγχώνεσαι. Και η λαπαροσκοπηση δεν είναι κάτι το φοβερό για να σε αγχώνει.  Και εγώ έκανα και μάλιστα χωρίς να ξέρω ότι έχω κάποιο θέμα,  απλά και μόνο για να δούμε αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα. 

Μη στεναχωριέσαι και θα δεις ότι όλα γίνονται για καλό.

Μακαρι! Δεν με φοβιζει να το κανω απλα θελω να μπω στην διαδικασια παλι γρηγορα αλλα χωρις θεματα εννοειται! Την αναμονη δεν αντεχω οτι αλλο χρειαζεται να το κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Οχι δεν μου ειπαν για την παλινδρομη ακομα δεν μιλησα με τον εξωσωματικο, τους πηρα αλλα μαλλον αυριο θα με παρουν...Εγω σκεφτομαι μηπως εφταιξε αυτο. Γιατι μου ειπε η γιατρος αν εχω κανει αποξεση, αλλη επεμβαση κλπ κ δεν εχω κανει τπτ κ μου ειπε οτι σε εναν μηνα δεν γινεται να προκληθηκε αυτο απο την αποβολη, οποτε λογικα προυπηρχε. Κ απο οτι το ειδα στην ακτινα δεν ειναι μικρο...Σιγουρα θα κανω οτι ειναι απαραιτητο αλλα μια τετοια επεμβαση μπορει να θελει κ 6 μηνες για να ξανακανω προσπαθεια, αυτο δεν το αντεχω...κ τωρα που περναω επιτροπη τι να κανω? να την ακυρωσω?

Εντωμεταξυ εγω θα ηθελα κ αυριο που λεει ο λογος να μπω να τελειωνω αλλα ο γιατρος μου ειπε τον αλλο μηνα...

Γνωριζει καμια απο λαπαροσκοπησεις? Ποσο διαστημα χρειαζεται να αναρωσεις, αν εχουν επιτυχια κλπ?

Οποτε θα περιμενεις να σε παρει και ο εξωσωματικός τηλ να σου εξηγήσει... 

Μετα την παλινδρομη δεν ειχες κανει υπέρηχο για να δεις την κατάσταση σου μετα το συμβάν; Δε φαινόταν κατι με τον απλό υπέρηχο; 
Μην αγχωνεσαι και ολα θα γίνουν!!! Αν ειναι να καθυστερήσεις τωρα γιατι υπαρχει κατι ειναι καλυτερο πιστευω απο το να εχεις παλι μια αποτυχία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Οποτε θα περιμενεις να σε παρει και ο εξωσωματικός τηλ να σου εξηγήσει... 

Μετα την παλινδρομη δεν ειχες κανει υπέρηχο για να δεις την κατάσταση σου μετα το συμβάν; Δε φαινόταν κατι με τον απλό υπέρηχο; 
Μην αγχωνεσαι και ολα θα γίνουν!!! Αν ειναι να καθυστερήσεις τωρα γιατι υπαρχει κατι ειναι καλυτερο πιστευω απο το να εχεις παλι μια αποτυχία... 

Ειχα κανει υπερηχο μια βδομαδα μετα την αποβολη κ ημουν καθαρη, οχι ποτε δεν μου ειπαν τπτ σε υπερηχο, ολα φαινονταν καλα...κ η χοριακη μου μηδενιστηκε. Θα κανω υπερηχο τις επομενες μερες γαι την επιτροπη οποτε θα ζητησω πιο εξονυχιστικο τωρα που ειμαστε κ υποψιασμενοι να δουμε...

Σιγουρα δεν θελω μια ακομα αποτυχια με τπτ...

Σκεφτομαι αν περνουσα απο επιτροπη τον Νοεμβριο θα το ειχα ανακαλυψει νωριτερα κ θα ειχα γλιτωσει πολυ χρονο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Ειχα κανει υπερηχο μια βδομαδα μετα την αποβολη κ ημουν καθαρη, οχι ποτε δεν μου ειπαν τπτ σε υπερηχο, ολα φαινονταν καλα...κ η χοριακη μου μηδενιστηκε. Θα κανω υπερηχο τις επομενες μερες γαι την επιτροπη οποτε θα ζητησω πιο εξονυχιστικο τωρα που ειμαστε κ υποψιασμενοι να δουμε...

Σιγουρα δεν θελω μια ακομα αποτυχια με τπτ...

Σκεφτομαι αν περνουσα απο επιτροπη τον Νοεμβριο θα το ειχα ανακαλυψει νωριτερα κ θα ειχα γλιτωσει πολυ χρονο....

Κι εγω ετσι λεω αν ειχα εκείνο αν ειχα κανει το αλλο... αλλα η αληθεια ειναι οτι δε μπορεις να ξερεις απο πριν, δυστυχως!! 
Οποτε κοιτα μπροστά τωρα κοριτσι μου και κανε ο, τι μπορεις να κανεις και ο,τι σου προτείνει ο εξωσωματικός σου μαζι με τον γιατρο για να εχεις το θετικό την επόμενη φορα κι ας αργήσει και λιγακι!! Μην αγχωνεσαι, ολα θα γίνουν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Κοριτσια μου χρειαζομαι τα φωτα σας!! Απο οτι φαινεται ο δρομος για εμενα θα ειναι ακομα πιο δυσκολος....Εκανα σημερα σαλπιγγογραφια κ τα αποτελεσματα δεν ηταν κ τοσο καλα...Δεν φανηκε καθολου η δεξια μου σαλπιγγα, μου εβαλαν δυο φορες το σχιαστικο, ταλαιπωρηθηκα πολυ κ παρολ'αυτα δεν καταφεραν να την δουν. Η μητρα μου στη δεξια γωνια που ειναι κ η εισοδος της σαλπιγγας δεν ειναι φυσιολογικη, ειναι σαν να την δαγωσαν κ να λειπει κομματι, μου ειπε η γιατρος απο το διαγνωστικο οτι μπορει να ειναι καποια συμφυση η πολυποδας! Τι γινεται τωρα???? Ο γυναικολογος μου ανεφερε κατι για πιθανη λαπαροσκοπηση και οχι υστεροσκοπηση...Εχω αγχωθει τοσο πολυ! Ολα θα πανε μηνες πισω κ αυτη την στιγμη δεν μπορω να το διαχειριστω καθολου! Γιατι τοσα εμποδια???? Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι κακο? Λετε σε αυτο να οφειλεται κ η παλινδρομη? Αχ συγνωμη για το κατεβατο....

Καλησπέρα κοριτσάκι!να μην αγχωνεσαι καθόλου. Εγώ έκανα πριν ενάμιση χρονο λαπαροσκόπηση. Η ανάρρωση είναι άμεση. Είναι πολύ εύκολη διαδικασια. Να είσαι αισιόδοξη. Σκέψου να σου δημιουργεί αυτό πρόβλημα κ να προχωρούσες χωρίς να το εντοπίσεις. Εύχομαι να σου πάνε ολα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Κι εγω ετσι λεω αν ειχα εκείνο αν ειχα κανει το αλλο... αλλα η αληθεια ειναι οτι δε μπορεις να ξερεις απο πριν, δυστυχως!! 
Οποτε κοιτα μπροστά τωρα κοριτσι μου και κανε ο, τι μπορεις να κανεις και ο,τι σου προτείνει ο εξωσωματικός σου μαζι με τον γιατρο για να εχεις το θετικό την επόμενη φορα κι ας αργήσει και λιγακι!! Μην αγχωνεσαι, ολα θα γίνουν!! 

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elena0212 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι!να μην αγχωνεσαι καθόλου. Εγώ έκανα πριν ενάμιση χρονο λαπαροσκόπηση. Η ανάρρωση είναι άμεση. Είναι πολύ εύκολη διαδικασια. Να είσαι αισιόδοξη. Σκέψου να σου δημιουργεί αυτό πρόβλημα κ να προχωρούσες χωρίς να το εντοπίσεις. Εύχομαι να σου πάνε ολα καλά!

Προσπαθω να λεω στον εαυτο μου καλα να ειμαστε κ ολα θα γινουν, το σημαντικο ειναι να διορθωνονται! Εχετε δικαιο...θα μου περασει...Σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Οχι δεν μου ειπαν για την παλινδρομη ακομα δεν μιλησα με τον εξωσωματικο, τους πηρα αλλα μαλλον αυριο θα με παρουν...Εγω σκεφτομαι μηπως εφταιξε αυτο. Γιατι μου ειπε η γιατρος αν εχω κανει αποξεση, αλλη επεμβαση κλπ κ δεν εχω κανει τπτ κ μου ειπε οτι σε εναν μηνα δεν γινεται να προκληθηκε αυτο απο την αποβολη, οποτε λογικα προυπηρχε. Κ απο οτι το ειδα στην ακτινα δεν ειναι μικρο...Σιγουρα θα κανω οτι ειναι απαραιτητο αλλα μια τετοια επεμβαση μπορει να θελει κ 6 μηνες για να ξανακανω προσπαθεια, αυτο δεν το αντεχω...κ τωρα που περναω επιτροπη τι να κανω? να την ακυρωσω?

Εντωμεταξυ εγω θα ηθελα κ αυριο που λεει ο λογος να μπω να τελειωνω αλλα ο γιατρος μου ειπε τον αλλο μηνα...

Γνωριζει καμια απο λαπαροσκοπησεις? Ποσο διαστημα χρειαζεται να αναρωσεις, αν εχουν επιτυχια κλπ?

Η περίοδος αναρρωσης από λαπαροσκοπηση εξαρταται από το τι θα σου βρουν. Γενικά για να μπορείς να έρθεις πχ σε επαφή πρέπει να περάσουν γύρω στις 2 εβδομάδες. Για να κάνεις γυμναστικη γύρω στον 1 μήνα. Εμενα μου βρήκαν ενδομητριωση και επειδή κάνω θεραπεία με ενέσεις με πάει γύρω στους 4 μηνες πίσω. Για αυτό σου λεω δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα πάρει.

Αντί όμως να στεναχωριεσαι, μπορείς να εκμεταλλευτεις το διάστημα της αναμονής και να κάνεις πράγματα που θα σε χαλαρώσουν,  θα σε κάνουν χαρούμενη και γενικά να βρεις τον εαυτό σου.

Δεν ξέρω για εσάς κορίτσια,  αλλά εγώ προσωπικά τα 2 τελευταία χρόνια, έχω πάθει εμμονή με το θέμα του παιδιού και όλη η ζωή μου γυρνάει γύρω από αυτό.

Τωρα που δεν μπορώ να κάνω τίποτα, είμαι στα καλύτερά μου! Ξαναβρήκα τον εαυτό μου, είμαι πολύ πιο χαλαρή και επιτέλους περνάω όμορφα και χωρίς άγχος έπειτα από πολύ καιρό.

Για αυτό σου λεω, ουδέν κακόν αμιγές καλού. Σε κάθε τι άσχημο που μας συμβαίνει,  πάντα υπάρχει και ένα θετικό,  αρκεί να το βρούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Η περίοδος αναρρωσης από λαπαροσκοπηση εξαρταται από το τι θα σου βρουν. Γενικά για να μπορείς να έρθεις πχ σε επαφή πρέπει να περάσουν γύρω στις 2 εβδομάδες. Για να κάνεις γυμναστικη γύρω στον 1 μήνα. Εμενα μου βρήκαν ενδομητριωση και επειδή κάνω θεραπεία με ενέσεις με πάει γύρω στους 4 μηνες πίσω. Για αυτό σου λεω δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα πάρει.

Αντί όμως να στεναχωριεσαι, μπορείς να εκμεταλλευτεις το διάστημα της αναμονής και να κάνεις πράγματα που θα σε χαλαρώσουν,  θα σε κάνουν χαρούμενη και γενικά να βρεις τον εαυτό σου.

Δεν ξέρω για εσάς κορίτσια,  αλλά εγώ προσωπικά τα 2 τελευταία χρόνια, έχω πάθει εμμονή με το θέμα του παιδιού και όλη η ζωή μου γυρνάει γύρω από αυτό.

Τωρα που δεν μπορώ να κάνω τίποτα, είμαι στα καλύτερά μου! Ξαναβρήκα τον εαυτό μου, είμαι πολύ πιο χαλαρή και επιτέλους περνάω όμορφα και χωρίς άγχος έπειτα από πολύ καιρό.

Για αυτό σου λεω, ουδέν κακόν αμιγές καλού. Σε κάθε τι άσχημο που μας συμβαίνει,  πάντα υπάρχει και ένα θετικό,  αρκεί να το βρούμε.

Δεν ξερω τι θα μου βρουν...παντως οπως ειδα την ακτινα μου φανηκε οτι θα εχει δουλιτσα...

Εγω ξεκινησα την 1η προσπαθεια τον Οκτωβρη κ η αληθεια ειναι οτι μεχρι την ετ ημουν αρκετα χαλαρη, απο την παλινδρομη κ μετα το σκεφτομαι συνεχεια...εχω κ διαρκως γυρω μου φιλες, γνωστες που γεννανε κ δεν με βοηθαει καθολου αυτο, γιατι ολες μου λενε θα δεις κ εσυ οταν θα κανεις παιδι πως ειναι, θα σου τα πουμε ολα εμεις κ πολλα αλλα τετοια κ εμενα με πιανουν τα νευρα μου εκεινη την στιγμη αλλα το πνιγω...

Με εχει πιασει μεγαλη φοβια, δεν ειναι μονο το συνδρομο που εχω που ηδη το κανει πιο δυσκολο, συμβαινουν κ ολα αυτα...και εχω κ ενα ασχημο ιστορικο απο μεγαλη σχεση που με αφησε λογω του συνδρομου μου ενω το ηξερε εξ αρχης, μολις ηρθε η ωρα για να δουμε για παιδι...

Εχω δουλεψει τον εαυτο μου για καιρο με βοηθεια εννοειται για να αντιμετωπισω τους δαιμονες μου αλλα δεν ξεπερνιουνται ολα εντελως, εμαθα να τα διαχειριζομαι οσο μπορω καλυτερα, αλλες φορες πεφτω κ αλλες ξανασηκωνομαι...ετσι θα γινει κ τωρα... αλλα η αληθεια ειναι δεν μπορω να πνιξω την επιθυμια μου για ενα μωρακι κ γινομαι ανυπομονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Δεν ξερω τι θα μου βρουν...παντως οπως ειδα την ακτινα μου φανηκε οτι θα εχει δουλιτσα...

Εγω ξεκινησα την 1η προσπαθεια τον Οκτωβρη κ η αληθεια ειναι οτι μεχρι την ετ ημουν αρκετα χαλαρη, απο την παλινδρομη κ μετα το σκεφτομαι συνεχεια...εχω κ διαρκως γυρω μου φιλες, γνωστες που γεννανε κ δεν με βοηθαει καθολου αυτο, γιατι ολες μου λενε θα δεις κ εσυ οταν θα κανεις παιδι πως ειναι, θα σου τα πουμε ολα εμεις κ πολλα αλλα τετοια κ εμενα με πιανουν τα νευρα μου εκεινη την στιγμη αλλα το πνιγω...

Με εχει πιασει μεγαλη φοβια, δεν ειναι μονο το συνδρομο που εχω που ηδη το κανει πιο δυσκολο, συμβαινουν κ ολα αυτα...και εχω κ ενα ασχημο ιστορικο απο μεγαλη σχεση που με αφησε λογω του συνδρομου μου ενω το ηξερε εξ αρχης, μολις ηρθε η ωρα για να δουμε για παιδι...

Εχω δουλεψει τον εαυτο μου για καιρο με βοηθεια εννοειται για να αντιμετωπισω τους δαιμονες μου αλλα δεν ξεπερνιουνται ολα εντελως, εμαθα να τα διαχειριζομαι οσο μπορω καλυτερα, αλλες φορες πεφτω κ αλλες ξανασηκωνομαι...ετσι θα γινει κ τωρα... αλλα η αληθεια ειναι δεν μπορω να πνιξω την επιθυμια μου για ενα μωρακι κ γινομαι ανυπομονη...

Να συνεχίσεις την προσπάθεια και για τον εαυτό σου και ο,τι σε φοβίζει και για να κανεις και μωρακι!!! 
Η εξωσωματικη σου προσφέρει τη δυνατότητα να ξεπεράσεις προβλήματα που δε θα μπορουσες με φυσική σύλληψη να ξεπεράσεις, μεγάλο δώρο η εξωσωματικη αλλα και μεγάλος αγώνας!!! Και η αναμονή σκοτώνει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Να συνεχίσεις την προσπάθεια και για τον εαυτό σου και ο,τι σε φοβίζει και για να κανεις και μωρακι!!! 
Η εξωσωματικη σου προσφέρει τη δυνατότητα να ξεπεράσεις προβλήματα που δε θα μπορουσες με φυσική σύλληψη να ξεπεράσεις, μεγάλο δώρο η εξωσωματικη αλλα και μεγάλος αγώνας!!! Και η αναμονή σκοτώνει!!!!

Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι!! Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Δεν ξερω τι θα μου βρουν...παντως οπως ειδα την ακτινα μου φανηκε οτι θα εχει δουλιτσα...

Εγω ξεκινησα την 1η προσπαθεια τον Οκτωβρη κ η αληθεια ειναι οτι μεχρι την ετ ημουν αρκετα χαλαρη, απο την παλινδρομη κ μετα το σκεφτομαι συνεχεια...εχω κ διαρκως γυρω μου φιλες, γνωστες που γεννανε κ δεν με βοηθαει καθολου αυτο, γιατι ολες μου λενε θα δεις κ εσυ οταν θα κανεις παιδι πως ειναι, θα σου τα πουμε ολα εμεις κ πολλα αλλα τετοια κ εμενα με πιανουν τα νευρα μου εκεινη την στιγμη αλλα το πνιγω...

Με εχει πιασει μεγαλη φοβια, δεν ειναι μονο το συνδρομο που εχω που ηδη το κανει πιο δυσκολο, συμβαινουν κ ολα αυτα...και εχω κ ενα ασχημο ιστορικο απο μεγαλη σχεση που με αφησε λογω του συνδρομου μου ενω το ηξερε εξ αρχης, μολις ηρθε η ωρα για να δουμε για παιδι...

Εχω δουλεψει τον εαυτο μου για καιρο με βοηθεια εννοειται για να αντιμετωπισω τους δαιμονες μου αλλα δεν ξεπερνιουνται ολα εντελως, εμαθα να τα διαχειριζομαι οσο μπορω καλυτερα, αλλες φορες πεφτω κ αλλες ξανασηκωνομαι...ετσι θα γινει κ τωρα... αλλα η αληθεια ειναι δεν μπορω να πνιξω την επιθυμια μου για ενα μωρακι κ γινομαι ανυπομονη...

Ποσο σε καταλαβαίνω με αυτά που λέμε οι φίλες και οι γνωστές.  Και εμένα γύρω μου όλες κάνουν παιδί, όπου κοιτάξω ή είναι έγκυες η γεννάνε.

Όλα αυτά τα συναισθήματα που περιγράφεις ειναι απολύτως φυσιολογικά.  Και όπως το κάνεις κάθε φορά,  έτσι θα το κάνεις και τώρα και θα ξανασηκωθεις.  Όλες μας έχουμε το δικαίωμα να είμαστε στις μαύρες μας. Και μόνο που μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία, είμαστε ηρωίδες. Εγω πάντως το μεγαλύτερο μέρος του ελεύθερου μου χρόνου, τον περναω σε γιατρούς.  Και μιας και είχα κανένα  δίμηνο να πάω σε γυναικολόγο, τώρα έχω πάρει αγκαζέ την παθολόγο.  Βρήκα μία να μου κάνει τις ενέσεις και έχω γίνει φιλενάδα και όλη την ώρα κανω εξετασεις. Η αλήθεια είναι ότι παθολόγο δεν είχα.

Είναι λιγάκι τρελή αλλα κοιτάζει εξονυχιστικά κάποια θέματα που δεν είχαν δώσει βάση οι γυναικολόγοι μου. Όταν είδε πχ τον αιματοκρίτη μου μου είπε ότι απορεί πώς μπορώ και στέκομαι στα πόδια μου. Και ότι πώς θέλω να μείνω έγκυος με τόσο χαμηλό αιματοκρίτη.  Οπότε αυτό το διάστημα ντοπαρομαι σε σίδηρο,  βιταμινη B και διάφορα άλλα. 

Άρα και από αυτή τη "νεκρη" περίοδο αναμονής όλο και κάτι κερδίζουμε και ξαναμπαίνουμε στον αγώνα με περισσότερη αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η geokou είπε:

Γεια σας και από εμένα κορίτσια! Πρώτη φορά γράφω στη παρέα σας αν και διάβαζα τους διαλόγους σας... Βρίσκομαι στη 3η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά 2 πολύ καλής ποιότητας βλαστοκύστεων και η χοριακή μου (σύμφωνα με το γιατρό) θα γίνει στις 2/6! Την αγωνία μου την ξέρετε είμαι σίγουρη... Δεν ξέρω πως θα περάσουν ΟΛΕΣ αυτές οι μέρες.

Καλώς ήρθες @geokou! Πόσο λυπάμαι για όλη την ιστορία σου όμως είμαι σίγουρη ότι τώρα όλα θα πάνε κατ ευχήν και τώρα θα ερθει στην κοιλίτσα ένα αδερφάκι για το παιδάκι σου!! 

στις πριν 14 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι εγώ έπαθα υπερδιέγερση είναι επειδή έκανα πολλά αυγά και ταλαιπωρήθηκα στην ωοληψια δεν το παθαίνουν όλες!ειναι νομίζω αναλόγως τα φάρμακα και τον οργανισμό!στην ουσία έχουν πρηστεί αρκετά οι ωοθήκες μου με αποτέλεσμα το ένα όργανο να σπρώχνει το άλλο!κάως έτσι μου το εξήγησαν!

@geo2222 και @mar333 ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αγχώνομαι λίγο γιατί ήδη το σώμα μου έχει δεχτεί 3 ανοιχτές επεμβάσεις και δεν ξέρω τι άλλο θα αντέξει αυτή η κοιλιά! Εύχομαι να αντέξει το μωράκι μου όταν έρθει! Κι αυτό ήθελα να πω και στην @N.Angel 

στις πριν 9 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Κοριτσια μου χρειαζομαι τα φωτα σας!! Απο οτι φαινεται ο δρομος για εμενα θα ειναι ακομα πιο δυσκολος....Εκανα σημερα σαλπιγγογραφια κ τα αποτελεσματα δεν ηταν κ τοσο καλα...Δεν φανηκε καθολου η δεξια μου σαλπιγγα, μου εβαλαν δυο φορες το σχιαστικο, ταλαιπωρηθηκα πολυ κ παρολ'αυτα δεν καταφεραν να την δουν. Η μητρα μου στη δεξια γωνια που ειναι κ η εισοδος της σαλπιγγας δεν ειναι φυσιολογικη, ειναι σαν να την δαγωσαν κ να λειπει κομματι, μου ειπε η γιατρος απο το διαγνωστικο οτι μπορει να ειναι καποια συμφυση η πολυποδας! Τι γινεται τωρα???? Ο γυναικολογος μου ανεφερε κατι για πιθανη λαπαροσκοπηση και οχι υστεροσκοπηση...Εχω αγχωθει τοσο πολυ! Ολα θα πανε μηνες πισω κ αυτη την στιγμη δεν μπορω να το διαχειριστω καθόλου. 

κορίτσι μου ξέρω όπως όλες  πόσο δύσκολο είναι να σε κρατάει κάτι πίσω συνέχεια! Κάνε λίγο υπομονή ακόμα! Απ ο, τι διαβάζω έχεις αντέξει ήδη κι άλλα αυτό δεν είναι τίποτα! Να ξέρεις πάντως πως αν είναι λαπαροσκοπηση όπως μου είχε πει εμένα ο γιατρός μπορεί και σε ένα μήνα να ξεκινήσεις διαδικασίες! Εγώ φαντάσου έκανα ανοιχτό χειρουργείο τον Οκτώβρη γιατί αλλιώς δε γινόταν και δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός και τώρα θα αρχίσω διαδικασίες εξωσωματικής! Φυσικά υπέφερα κι εγώ βλέποντας τον περιγυρο μου  και τα μωρά που ανέφερες σε ένα σημείο αλλά ξανασηκωνομαι και κάνω υπομονή! Είμαι σίγουρη σε ένα μήνα από την λαπαροσκοπηση θα ξεκινήσεις διαδικασίες πάλι, κάτι τέτοιο μας είχε αναφέρει ο εξωσωματικος! Ας με διορθώσει και κάποια κοπέλα βέβαια! Αλλά η λαπαροσκοπηση δεν είναι τίποτα.. Στο λέω εγώ που έζησα τη διαδικασία του ανοιχτού χειρουργείου για τρίτη φορά και δυστυχώς τώρα μου καθυστέρησε τα όνειρα μου! Όμως αν δε γινόταν και το χειρουργείο δε θα είχα καν την ελπίδα να κάνω παιδάκι, τώρα τουλάχιστον με την εξωσωματική έχω! Υπομονή και δύναμη! Όλα για κάποιο λόγο τα στέλνει ο θεούλης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Καλως μας ηρθες! Εχεις κ εσυ την δικη σου ιστορια, περασες δυσκολα κ εισαι πολυ δυνατη...Τωρα ομως σε περιμενουν τα καλυτερα! Σου ευχομαι μια τερααααααααστια χοριακη μαζι με την @JNtina

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ @N.Angel

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η troia είπε:

Λογικά νιώθεις τραβήγματα επειδή μεγαλώνει η μήτρα σου. Αν είναι αυτό, είναι φυσιολογικό.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι η πρώτη μου φορά και σκέφτομαι διάφορα αρνητικά σενάρια. Δεν είναι δυνατοί πόνοι, αλλά πήγε το μυαλό μου σε εξωμήτριο. Είναι όλα ρευστά σε αυτές τις πρώτες εβδομάδες και αυτό είναι αρκετά αγχωτικό. Προσπαθώ να σκέφτομαι όμορφα πράγματα με την οικογένειά μας στο μέλλον, για να ηρεμώ. 

Καλό αγώνα σε όλες, κορίτσια! Κάθε μία περνά τον δικό της γολγοθά, αλλά η αλληλοστήριξη βοηθά ψυχολογικά. Είναι ένα γκρουπ θέραπι από τα καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Πήρα τις ορμονικές εξετάσεις μου. Τις εστειλα στο κεντρο κ μου είπαν ότι είναι μια χαρά και να μην αγχώνομαι. Απλά η μια μέτρηση είναι πολύ ψηλά...κ λιγο αγχώθηκα. Στον επόμενο κύκλο έχω εμβρυομεταφορα!ξερει καμία από μετρήσεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια!!! @Dimi1981σημερα ειναι η μερα σου, σωστα;;;; Θετικότατη χοριακη να εχεις κοριτσι μου!! Περιμενουμε κι εμεις μαζι σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, μου έστειλε το κέντρο την αναφορά με τις βλαστοκυστες αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα γράφει EXBLA και BLA ξέρει καμία τι σημαίνουν;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια ! Καλή επιτυχία σε όσες περιμένουν χοριακή και υπομονή σε όλες εμάς τις υπόλοιπες που είμαστε κάποια στάδια πιο πίσω . Σήμερα πήγα στο γιατρό μου 20η μέρα του κύκλου . Το ενδομήτριο μου το είδε καλό γύρω στα 8mm (είχα ένα άγχος γι αυτό γιατί έκανα απόξεση ), είδε ότι είχα καταβολές αλλά δεν είδαμε το ωοθηλάκιο που είχαμε μετρήσει την 14η μέρα και ήταν 10 mm .. Περιμένουμε και τις ορμονολογικές να βγουν τώρα .. Το πλάνο ήταν μήπως πέρναμε κανένα σε φυσικό αλλά λογικά αυτό θα πρέπει να έχει σπάσει για να μην το δούμε ,σωστα? και ρωτάω μπορεί να σπάσει το ωωθηλάκιο και όταν είναι τόσο μικρό ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια καλημέρα, μου έστειλε το κέντρο την αναφορά με τις βλαστοκυστες αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα γράφει EXBLA και BLA ξέρει καμία τι σημαίνουν;;; 

exbla = expanded blastocyst δηλαδή ανεπτυγμένη όπως την θέλουμε. και η άλλη για να μην έχει χαρακτηριστεί μπορεί να είναι πρώιμη βλαστοκύστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

exbla = expanded blastocyst δηλαδή ανεπτυγμένη όπως την θέλουμε. και η άλλη για να μην έχει χαρακτηριστεί μπορεί να είναι πρώιμη βλαστοκύστη.

Ευχαριστώ πολύ!!! Έχω 2 EXBLA  κ 3 BLA, οι 3 είναι μη υπολογίσιμες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Οχι δεν μου ειπαν για την παλινδρομη ακομα δεν μιλησα με τον εξωσωματικο, τους πηρα αλλα μαλλον αυριο θα με παρουν...Εγω σκεφτομαι μηπως εφταιξε αυτο. Γιατι μου ειπε η γιατρος αν εχω κανει αποξεση, αλλη επεμβαση κλπ κ δεν εχω κανει τπτ κ μου ειπε οτι σε εναν μηνα δεν γινεται να προκληθηκε αυτο απο την αποβολη, οποτε λογικα προυπηρχε. Κ απο οτι το ειδα στην ακτινα δεν ειναι μικρο...Σιγουρα θα κανω οτι ειναι απαραιτητο αλλα μια τετοια επεμβαση μπορει να θελει κ 6 μηνες για να ξανακανω προσπαθεια, αυτο δεν το αντεχω...κ τωρα που περναω επιτροπη τι να κανω? να την ακυρωσω?

Εντωμεταξυ εγω θα ηθελα κ αυριο που λεει ο λογος να μπω να τελειωνω αλλα ο γιατρος μου ειπε τον αλλο μηνα...

Γνωριζει καμια απο λαπαροσκοπησεις? Ποσο διαστημα χρειαζεται να αναρωσεις, αν εχουν επιτυχια κλπ?

Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι εχω κανει κ εγω λαπαροσκοπηση κ δεν ειναι τιποτα εγω ειχα   Εκτεταμενη ενδωμητριωση ο γιατρος μου ειπε να κανω κατι ενεσεις κ μετα ξεκιναμε εξωσωματικη. 3 μηνες οι ενεσεις. Εμενα επιτροπη μου εχουν βεβαια κλεισει τον Σεπτεμβριο οποτε περασαν ηδη 4 μηνες απο το χειρουργειο κ εχω ακομα κ την επιτροπη να περιμενω σλλους 4 μηνες αν ηξερα ποσο μακρια κλεινουν τα ραντεβου θα εκλεινα μετα την λαπαροσκοπιση, μιλα με τον γιατρο σου πριν ακυρωσεις ραντεβου γιατι μπορει να μην εχεις τοσο μεγαλη αποθεραπεια.

κ μην αγχωνεσαι το οτι βρεθηκε το προβληματακι αυτο ειναι για καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Έχω 2 EXBLA  κ 3 BLA, οι 3 είναι μη υπολογίσιμες;;;

Από την στιγμή που είναι βλαστοκύστες όλες είναι υπολογίσιμες ! Λογικά θα σου μεταφέρουν τις 2 ανεπτυγμένες που έχεις και τις άλλες θα τις βάλουν κατάψυξη .Όλα καλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλώς ήρθες @geokou! Πόσο λυπάμαι για όλη την ιστορία σου όμως είμαι σίγουρη ότι τώρα όλα θα πάνε κατ ευχήν και τώρα θα ερθει στην κοιλίτσα ένα αδερφάκι για το παιδάκι σου!! 

@geo2222 και @mar333 ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αγχώνομαι λίγο γιατί ήδη το σώμα μου έχει δεχτεί 3 ανοιχτές επεμβάσεις και δεν ξέρω τι άλλο θα αντέξει αυτή η κοιλιά! Εύχομαι να αντέξει το μωράκι μου όταν έρθει! Κι αυτό ήθελα να πω και στην @N.Angel 

κορίτσι μου ξέρω όπως όλες  πόσο δύσκολο είναι να σε κρατάει κάτι πίσω συνέχεια! Κάνε λίγο υπομονή ακόμα! Απ ο, τι διαβάζω έχεις αντέξει ήδη κι άλλα αυτό δεν είναι τίποτα! Να ξέρεις πάντως πως αν είναι λαπαροσκοπηση όπως μου είχε πει εμένα ο γιατρός μπορεί και σε ένα μήνα να ξεκινήσεις διαδικασίες! Εγώ φαντάσου έκανα ανοιχτό χειρουργείο τον Οκτώβρη γιατί αλλιώς δε γινόταν και δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός και τώρα θα αρχίσω διαδικασίες εξωσωματικής! Φυσικά υπέφερα κι εγώ βλέποντας τον περιγυρο μου  και τα μωρά που ανέφερες σε ένα σημείο αλλά ξανασηκωνομαι και κάνω υπομονή! Είμαι σίγουρη σε ένα μήνα από την λαπαροσκοπηση θα ξεκινήσεις διαδικασίες πάλι, κάτι τέτοιο μας είχε αναφέρει ο εξωσωματικος! Ας με διορθώσει και κάποια κοπέλα βέβαια! Αλλά η λαπαροσκοπηση δεν είναι τίποτα.. Στο λέω εγώ που έζησα τη διαδικασία του ανοιχτού χειρουργείου για τρίτη φορά και δυστυχώς τώρα μου καθυστέρησε τα όνειρα μου! Όμως αν δε γινόταν και το χειρουργείο δε θα είχα καν την ελπίδα να κάνω παιδάκι, τώρα τουλάχιστον με την εξωσωματική έχω! Υπομονή και δύναμη! Όλα για κάποιο λόγο τα στέλνει ο θεούλης! 

Μου δινετε πολυ κουραγιο! Σας ευχαριστω ολες! Ελπιζω να μην ειναι τπτ σοβαρο κ ολα να κοιλησουν ομαλα με μια μικρη καθυστερηση...περιμενω να μα παρει κ ο εξωσωματικος να το συζητησουμε.

 Ευχομαι κ σε σενα @Διόνηολα να πανε καλα κ να πραγματοποιηθει το ονειρο σου πολυ συντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η carpe είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι η πρώτη μου φορά και σκέφτομαι διάφορα αρνητικά σενάρια. Δεν είναι δυνατοί πόνοι, αλλά πήγε το μυαλό μου σε εξωμήτριο. Είναι όλα ρευστά σε αυτές τις πρώτες εβδομάδες και αυτό είναι αρκετά αγχωτικό. Προσπαθώ να σκέφτομαι όμορφα πράγματα με την οικογένειά μας στο μέλλον, για να ηρεμώ. 

Καλό αγώνα σε όλες, κορίτσια! Κάθε μία περνά τον δικό της γολγοθά, αλλά η αλληλοστήριξη βοηθά ψυχολογικά. Είναι ένα γκρουπ θέραπι από τα καλύτερα. 

Ειναι λογικο το μυαλο μας παιζει πολλα σεναρια κ κυριως αυτα που φοβομαστε...να συνεχισεις να προσπαθεις να κανεις ομορφες σκεψεις! Οτι ειναι να γινει θα γινει ευχομαι να ειναι η πρωτη κ η τελευταια φορα κ ολα να πανε καλα!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...