Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Massa είπε:

Αυτά Ευακι φαντάζομαι τα δίνουν έχεις δεν έχεις κάποιο θέμα λόγω της εξωσωματικής. Εσύ από ο,τι έχω καταλάβει δεν έχεις κάτι τρομερό απο άποψη θρομβοφιλιας.

Δεν τα δίνουν όλοι, εγώ δεν πήρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κοπέλα μου, χαμηλές μου φαίνονται οι τιμές Β12 και φυλλικού οξέος και υψηλή της ομοκυστεΐνης. Τουλάχιστον σύμφωνα με τις τιμές αναφοράς του εργαστηρίου που πηγαίνω εγώ. Θα σου πω κάποια πράγματα που γνωρίζω και ελπίζω να μη σε κουράσω.

Η Β12 και γενικότερα το σύμπλεγμα βιταμινών Β είναι απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του νευρικού συστήματος. Γενικά αργεί πολύ να φανεί η πτώση στις εξετάσεις και οι τιμές της συνήθως είναι πλασματικές. Όταν πέσει πάρα πολύ χαμηλά χρειάζεται να την πάρουμε άμεσα ενέσιμη. Στη δική σου περίπτωση είναι λίγο χαμηλότερη από το ιδανικό που μελέτες υποστηρίζουν πως είναι πάνω από 500. Παράγεται από βακτήρια στο χώμα και σε μολυσμένα νερά. Όμως στην εποχή μας, πλένουμε καλά τα λαχανικά και έχουμε πρόσβαση σε καθαρό νέρο, επομένως έχει μειωθεί σημαντικά η πρόσληψή της. Το ίδιο, αλλά σε μικρότερο βαθμό, συμβαίνει και με τα παραγωγικά ζώα, τα οποία πλεον παίρνουν και αυτά συμπληρώματα, συνήθως ενέσιμα.

Με τη Β12 κοιτάμε πάντα μαζί και την ομοκυστεΐνη. Χαμηλή Β12, Β6 και φυλλικό οξύ ανεβάζουν την ομοκυστεΐνη, η οποία είναι ένας από πολλούς προγνωστικούς παράγοντες κινδύνου εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων στο μέλλον. Άρα τη θέλουμε χαμηλή. Εσένα είναι ένα τσικ υψηλότερη.

Το φυλλικό οξύ από την άλλη (Β9), είναι απολύτως απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία του DNA και RNA. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η πρόσληψή του συμβάλλει στη σωστή ανάπτυξη του νευρικού συστήματος του εμβρύου. Χρειαζόμαστε τουλάχιστον 400mg ημερησίως. Το ιδανικό είναι να έχουμε αρχίσει το συμπλήρωμα 3 μήνες πριν την επίτευξη εγκυμοσύνης, αν είναι κάτι που το έχουμε προγραμματίσει. Αυτά που σου λέω είναι όλα πληροφορίες από έγκριτες επιστημονικές μελέτες, και όχι προσωπικές μου απόψεις. Θα σου πρότεινα λοιπόν να επισκεφτείς έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι για να σε καθοδηγήσει σωστά σχετικά με τη δοσολογία και να αρχίσεις συμπληρώματα Β12 και φυλλικό οξύ. Εγώ πχ με Β12 800 και ομοκυστεΐνη 5.9 παίρνω συμπλήρωμα Β12 1000μg 2 φορές την εβδομάδα (αυτή είναι δόση διατήρησης). Φυλλικό οξύ έχω πάνω από 20 και παίρνω καθημερινά 400mg. Μου το είπαν και από το κέντρο εξωσωματικής. Τονίζω πως δεν είμαι ειδικός! Ένας καλός γιατρός θα σε συμβουλέψει σωστά.

Πολύ πολύ πολύ καλή επιτυχία εύχομαι στην προσπάθειά σου!!! 💖

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Ο προηγούμενος γιατρός μου έδινε folidex αλλά ο τωρινός δεν ασχολήθηκε πολύ και σκέφτομαι μήπως πάω να παρω από μόνη μου, άλλωστε με τις τιμες που έχω δεν πιστεύω να μου κάνει κακό. Βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες εδώ βέβαια παίρνουν filicine που μάλλον είναι μεγαλύτερη δόση. Ίσως ξεκινησω με αυτό αυτή τη φορά, τι να πω… μου κάνει εντύπωση και μένα που δεν έχουν δώσει προσοχή σε αυτό…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καθόλου να μην αγχώνεσαι.  Πολύ σωστά σου τα είπε. Και εγώ και τα 2 έκανα.  Όπως μου εξήγησε η αιματολογος η αντιπηκτικη ένεση προστατεύει εσένα, ενώ το σαλοσπιρ προστατεύει το bebe. Εγω που τώρα πχ θα προσπαθήσω φυσιολογικά παίρνω σαλοσπιρ έπειτα από οδηγίες της αιματολογου. Η άλλη κοπέλα που δεν παίρνει (δεν θυμάμαι ποια είναι, συγχωρέστε με) να μην αγχώνεται.  Συζητα με τον γιατρο σου να δεις τι θα σου πει.

Όπως έχουμε ξαναπεί κάθε περίπτωση είναι μοναδική 😍

Σε ευχαριστώ πολύ !! Με ηρεμησες ! Αν και με το που το είπα στον άντρα μου να επιβεβαιώσω ότι δεν θυμάμαι λάθος και εκείνος μου επιβεβαίωσε ότι μας το έχει πει ο γιατρός ξεκάθαρα! 

Ισχύει κάθε περίπτωση είναι διαφορετική 🥰

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου !! 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Ορίστε @eva29 ...σου είπα να μην αγχώνεσαι.....ο γιατρός σου έχει τον λόγο του...και προφανώς ο δικός μου, τον δικό του λόγο για εμένα....... οπότε μην αγχώνεσαι.......

♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Φυλικό οξύ χρειάζεσαι, νομίζω και για τη B12, αλλά δεν είμαι και σίγουρη γι' αυτό. Αυτή πρέπει να σου ρυθμίσει τη δόση του filicine. Μήπως παίρνεις ήδη ένα την ημέρα που συστήνουν πολλοί γυναικολόγοι προ εγκυμοσύνης; 

Δεν παίρνω όχι, έπαιρνα folidex πριν ένα χρόνο αλλά ο τωρινός γιατρός δεν ασχολήθηκε με το φυλλικό οξύ. Όπως έγραφα και παραπάνω μάλλον θα το ξανά ξεκινησω μόνη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ !! Με ηρεμησες ! Αν και με το που το είπα στον άντρα μου να επιβεβαιώσω ότι δεν θυμάμαι λάθος και εκείνος μου επιβεβαίωσε ότι μας το έχει πει ο γιατρός ξεκάθαρα! 

Ισχύει κάθε περίπτωση είναι διαφορετική 🥰

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου !! 🤞

Μην αγχώνεσαι βρε.. θα σε ξεαγχωσει και ο γιατρός σου όταν θα μιλήσετε από κοντά... Αλήθεια πότε σου έβαλε υπέρηχο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Ναι μου είπε σαλοσπιρ όταν ξεκίνησα την οιστραδιόλη και μετά μου πρόσθεσε από την ημέρα της εμβρυομεταφορας και την αντιπικτηκη ένεση. Μήπως είναι μικρή η δοσολογία? Σαλοσπιρ των 80 και ivor η ένεση των 2.500 

Τι να πω δεν ξέρω με αγχωσατε τώρα !!! Δηλαδή καμία άλλη κοπέλα δεν παίρνει και τα δύο ?? Και το έχω επιβεβαίωσει μαζί του ! Στον υπέρυχο με τον γυναικολόγο μου θα το συζητήσουμε φυσικά όπως και όλα τα άλλα φάρμακα που παίρνω αλλά μέχρι τότε θα έχω άγχος !! 

Και εγώ στις τελευταίες δυο θετικές χοριακες τα έπαιρνα και τα δυο ταυτόχρονα  προληπτικά!Salospir των 50 και Inohhep προληπτικά χωρίς να έχω παράγοντα θρομβοφιλιας!

Στον έλεγχο στο Έλενα η κ. Τσεκούρα που με έλεγξε ενδελεχώς επιβεβαίωσε ότι δεν έχω θρομβοφιλια και σε ερώτηση μου αν σε επόμενη προσπάθεια ο γιατρός μου δώσει αντιπηκτικες τι να κάνω μου είπε κατά λέξη «επειδή η εγκυμοσύνη είναι μια κατάσταση φιλική σε θρόμβους  κακό δεν κάνει να κάνω αντιπηκτικες , μόνο καλό μπορεί να κάνει κ επειδή είναι «πολύτιμη κύηση» όπως τις ονομάζουν λόγω εξωσωματικής ας τις πάρω». Αν δεν το προτείνει ο γιατρός τότε να μην πάρω.

Και στη νέα προσπάθεια το πρωτοκολλο της εμβρυομεταφορας έχει κ Σαλοσπίρ κ Inohhep πάλι 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ !! Με ηρεμησες ! Αν και με το που το είπα στον άντρα μου να επιβεβαιώσω ότι δεν θυμάμαι λάθος και εκείνος μου επιβεβαίωσε ότι μας το έχει πει ο γιατρός ξεκάθαρα! 

Ισχύει κάθε περίπτωση είναι διαφορετική 🥰

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου !! 🤞

Να σαι καλά! Σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ να μην αγχώνεσαι και ολανθα πάνε τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ευχομαι σε όλες να αποκτήσετε σύντομα τα παιδακια σας και όσες είστε εγκυοι ευχομαι με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Σήμερα πηρα την 1η μου θετική Χοριακη μετά από χρόνια προσπαθειων! Από το κέντρο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω επαναληπτική και ότι σε 2 εβδομάδες θα κάνω υπέρηχο. Εχω μεινει χωρίς γυναικολόγο-μαιευτηρα όμως γιατί σταμάτησα να πηγαινω στον παλιο μου. Λέω τον 1ο υπέρηχο να το κάνω στο κέντρο και παραλληλα ψάχνω για γιατρό.  Αν έχετε κάποιον να μου προτεινετε καλό μαιευτήρα στην Αθήνα και σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακαλω στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Ο προηγούμενος γιατρός μου έδινε folidex αλλά ο τωρινός δεν ασχολήθηκε πολύ και σκέφτομαι μήπως πάω να παρω από μόνη μου, άλλωστε με τις τιμες που έχω δεν πιστεύω να μου κάνει κακό. Βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες εδώ βέβαια παίρνουν filicine που μάλλον είναι μεγαλύτερη δόση. Ίσως ξεκινησω με αυτό αυτή τη φορά, τι να πω… μου κάνει εντύπωση και μένα που δεν έχουν δώσει προσοχή σε αυτό…

Εμένα μου έδωσε folidex χωρίς να μου ζητήσει να εξεταστω. Του είπα πως στο σπίτι έχω κ άλλο φολικο, και μου είπε : «μάλλον έχεις το filicine. Είναι κ αυτό οκ. Μπορεισ Να το παρεις»

το folidex Είναι 400μgr (=0,4mg).  Το filicine είναι 5mg. Πάνω από δεκαπλάσια ποσότητα. Εγώ έχω το folivoran στο σπίτι. 7,5mg. Παίρνω εναλλαξ folidex και folivoran

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ευχομαι σε όλες να αποκτήσετε σύντομα τα παιδακια σας και όσες είστε εγκυοι ευχομαι με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Σήμερα πηρα την 1η μου θετική Χοριακη μετά από χρόνια προσπαθειων! Από το κέντρο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω επαναληπτική και ότι σε 2 εβδομάδες θα κάνω υπέρηχο. Εχω μεινει χωρίς γυναικολόγο-μαιευτηρα όμως γιατί σταμάτησα να πηγαινω στον παλιο μου. Λέω τον 1ο υπέρηχο να το κάνω στο κέντρο και παραλληλα ψάχνω για γιατρό.  Αν έχετε κάποιον να μου προτεινετε καλό μαιευτήρα στην Αθήνα και σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακαλω στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ! 

Συνχαρητηρια να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ευχομαι σε όλες να αποκτήσετε σύντομα τα παιδακια σας και όσες είστε εγκυοι ευχομαι με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Σήμερα πηρα την 1η μου θετική Χοριακη μετά από χρόνια προσπαθειων! Από το κέντρο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω επαναληπτική και ότι σε 2 εβδομάδες θα κάνω υπέρηχο. Εχω μεινει χωρίς γυναικολόγο-μαιευτηρα όμως γιατί σταμάτησα να πηγαινω στον παλιο μου. Λέω τον 1ο υπέρηχο να το κάνω στο κέντρο και παραλληλα ψάχνω για γιατρό.  Αν έχετε κάποιον να μου προτεινετε καλό μαιευτήρα στην Αθήνα και σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακαλω στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ! 

Συγχαρητήρια !!! Καλή γερή και τελειομηνη κύηση να έχεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ευχομαι σε όλες να αποκτήσετε σύντομα τα παιδακια σας και όσες είστε εγκυοι ευχομαι με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Σήμερα πηρα την 1η μου θετική Χοριακη μετά από χρόνια προσπαθειων! Από το κέντρο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω επαναληπτική και ότι σε 2 εβδομάδες θα κάνω υπέρηχο. Εχω μεινει χωρίς γυναικολόγο-μαιευτηρα όμως γιατί σταμάτησα να πηγαινω στον παλιο μου. Λέω τον 1ο υπέρηχο να το κάνω στο κέντρο και παραλληλα ψάχνω για γιατρό.  Αν έχετε κάποιον να μου προτεινετε καλό μαιευτήρα στην Αθήνα και σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακαλω στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🥰🥰 μια εύκολη τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Ο προηγούμενος γιατρός μου έδινε folidex αλλά ο τωρινός δεν ασχολήθηκε πολύ και σκέφτομαι μήπως πάω να παρω από μόνη μου, άλλωστε με τις τιμες που έχω δεν πιστεύω να μου κάνει κακό. Βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες εδώ βέβαια παίρνουν filicine που μάλλον είναι μεγαλύτερη δόση. Ίσως ξεκινησω με αυτό αυτή τη φορά, τι να πω… μου κάνει εντύπωση και μένα που δεν έχουν δώσει προσοχή σε αυτό…

Ναι, ξεκίνα το. Και εγώ Filicine παίρνω, 1 την ημέρα. Μην το φοβάσαι, δεν μπορεί να σε βλάψει σε κάτι. Και εφόσον προσπαθείς για εγκυμοσύνη είναι σημαντικό να έχεις καλά αποθέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλά! Σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ να μην αγχώνεσαι και ολανθα πάνε τέλεια!!!

Ολα καλα να σου πανε κοριτσι μου!!! Εγω ειμαι εδω και περιμενω τα θετικά σου νεα να έρθουν με το καλο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ευχομαι σε όλες να αποκτήσετε σύντομα τα παιδακια σας και όσες είστε εγκυοι ευχομαι με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Σήμερα πηρα την 1η μου θετική Χοριακη μετά από χρόνια προσπαθειων! Από το κέντρο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω επαναληπτική και ότι σε 2 εβδομάδες θα κάνω υπέρηχο. Εχω μεινει χωρίς γυναικολόγο-μαιευτηρα όμως γιατί σταμάτησα να πηγαινω στον παλιο μου. Λέω τον 1ο υπέρηχο να το κάνω στο κέντρο και παραλληλα ψάχνω για γιατρό.  Αν έχετε κάποιον να μου προτεινετε καλό μαιευτήρα στην Αθήνα και σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακαλω στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ! 

Μπραβο ρε κοριτσι μου!!! Καλούς διπλασιασμούς και οοοοοολα μα ολα καλα απο δω και πέρα!!!! Με το καλο για τον υπέρηχο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Ολα καλα να σου πανε κοριτσι μου!!! Εγω ειμαι εδω και περιμενω τα θετικά σου νεα να έρθουν με το καλο!!! 

Να σαι καλά! Πόσο συγκινητικό! Κάποια στιγμή θα έρθουν και για μένα! Τι κάνει η μπεμπούλα? Κλωτσάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Δεν παίρνω όχι, έπαιρνα folidex πριν ένα χρόνο αλλά ο τωρινός γιατρός δεν ασχολήθηκε με το φυλλικό οξύ. Όπως έγραφα και παραπάνω μάλλον θα το ξανά ξεκινησω μόνη μου

Από τη δική μου εμπειρία, οι γυναικολόγοι δεν ασχολούνται με αυτά, το πολύ πολύ να σου πουν να παίρνεις ένα filicine την ημέρα προ εγκυμοσύνης, που αν δεν έχεις πρόβλημα, σαν δόση είναι μεγάλη. Αν έχεις αιματολόγο, ζήτα να σου προσδιορίσει εκείνος τη δόση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ευχομαι σε όλες να αποκτήσετε σύντομα τα παιδακια σας και όσες είστε εγκυοι ευχομαι με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Σήμερα πηρα την 1η μου θετική Χοριακη μετά από χρόνια προσπαθειων! Από το κέντρο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω επαναληπτική και ότι σε 2 εβδομάδες θα κάνω υπέρηχο. Εχω μεινει χωρίς γυναικολόγο-μαιευτηρα όμως γιατί σταμάτησα να πηγαινω στον παλιο μου. Λέω τον 1ο υπέρηχο να το κάνω στο κέντρο και παραλληλα ψάχνω για γιατρό.  Αν έχετε κάποιον να μου προτεινετε καλό μαιευτήρα στην Αθήνα και σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακαλω στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ! 

Πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Πολύ καλά λόγια λένε για τον Κολλιόπουλο στο Έλενα (αν δεχτεί να σε αναλάβει, γιατί αν έχουν πολλή δουλειά δεν αναλαμβάνουν νέους ασθενείς), αλλά και για το Βλάχο, τον καθηγητή, στο Αρεταίειο, ο οποίος παρεπιπτόντως κάνει και εξωσωματικές. Για τον τελευταίο έχω ακούσει σαν μειονεκτήματα ότι έχει μεγάλες αναμονές στο ιατρείο του (σαν καθηγητής δικαιούται να έχει ιδιωτικό ιατρείο) και ότι ζητάει υψηλή αμοιβή. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από κανέναν από τους 2, εγώ έχω ιδιώτη και θα γεννήσω στο Ιασώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Στον έλεγχο στο Έλενα η κ. Τσεκούρα που με έλεγξε ενδελεχώς επιβεβαίωσε ότι δεν έχω θρομβοφιλια και σε ερώτηση μου αν σε επόμενη προσπάθεια ο γιατρός μου δώσει αντιπηκτικες τι να κάνω μου είπε κατά λέξη «επειδή η εγκυμοσύνη είναι μια κατάσταση φιλική σε θρόμβους  κακό δεν κάνει να κάνω αντιπηκτικες , μόνο καλό μπορεί να κάνει κ επειδή είναι «πολύτιμη κύηση» όπως τις ονομάζουν λόγω εξωσωματικής ας τις πάρω». Αν δεν το προτείνει ο γιατρός τότε να μην πάρω.

Τα ίδια ακριβώς είπε και σ᾽εμένα. Δεν πήρα επειδή συμφώνησαν αυτή και ο γυναικολόγος μου ότι δεν χρειάζομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλά! Πόσο συγκινητικό! Κάποια στιγμή θα έρθουν και για μένα! Τι κάνει η μπεμπούλα? Κλωτσάει?

Θα έρθουν σιγουρα!!!! Για ολες μας θα έρθουν τα ομορφα!!! 
Καλα ειναι!! Ναι την νιωθω τωρα και μου φτιάχνει τη μερα, τα ξεχναω ολα!!! Ευχομαι σύντομα να μου μιλας για τις δικές σου κλωτσιές!!! 🍀🍀❤️❤️🙂

Και ολα τα κορίτσια να το ζήσουν το συναίσθημα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Θα έρθουν σιγουρα!!!! Για ολες μας θα έρθουν τα ομορφα!!! 
Καλα ειναι!! Ναι την νιωθω τωρα και μου φτιάχνει τη μερα, τα ξεχναω ολα!!! Ευχομαι σύντομα να μου μιλας για τις δικές σου κλωτσιές!!! 🍀🍀❤️❤️🙂

Και ολα τα κορίτσια να το ζήσουν το συναίσθημα!!! 

Να σαι καλά! Με τόσο γουρλιδικο τοπικ και με τόσες ευχές σίγουρα θα το ζήσουμε όλες μας!!! Να απολαμβάνεις αυτές τις υπέροχες στιγμές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλά! Με τόσο γουρλιδικο τοπικ και με τόσες ευχές σίγουρα θα το ζήσουμε όλες μας!!! Να απολαμβάνεις αυτές τις υπέροχες στιγμές!

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η troia είπε:

Πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Πολύ καλά λόγια λένε για τον Κολλιόπουλο στο Έλενα (αν δεχτεί να σε αναλάβει, γιατί αν έχουν πολλή δουλειά δεν αναλαμβάνουν νέους ασθενείς), αλλά και για το Βλάχο, τον καθηγητή, στο Αρεταίειο, ο οποίος παρεπιπτόντως κάνει και εξωσωματικές. Για τον τελευταίο έχω ακούσει σαν μειονεκτήματα ότι έχει μεγάλες αναμονές στο ιατρείο του (σαν καθηγητής δικαιούται να έχει ιδιωτικό ιατρείο) και ότι ζητάει υψηλή αμοιβή. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από κανέναν από τους 2, εγώ έχω ιδιώτη και θα γεννήσω στο Ιασώ. 

@PAPA EVA Με τον Βλάχο έκανα την πρώτη μου εξωσωματική, οπότε εμπειρία έχω μόνο στο κομμάτι αυτό.

Δεν πέτυχα οπότε δεν ξέρω σε κύηση πως θα ήταν η παρακολούθηση.

Έχει πολύ καλό και οργανωμένο team (γραμματέας, μαίες κλπ) , ειναι ευγενικός και επεξηγηματικός αλλά όντως οι αναμονές στο ιατρειό του είναι αρκετές. Ολα αυτά βέβαια προ covid ,τώρα δεν ξέρω μήπως έχουν αραιώσει τα ραντεβού. Και είναι και στο Αρεταίειο. Και επίσης είναι τσιμπημένες οι τιμε΄ς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, εύχομαι σε όλες τις εγκυμονούσες μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη και σε οσες προσπαθούν να γίνουν σύντομα μανούλες!!! 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει εξωσωματική Θεσσαλονίκη και ποιόν γιατρό εμπιστεύτηκε? Επίσης σύμφωνα με την εμπειρία σας υπάρχει περίπτωση Αθήνα να είναι καλύτερα για να κάνεις εξωσωματική? 

Οι απαντήσεις σας θα μς βοηθήσουν πολύ!! 

Εχω ακούσει και στα Γιάννενα σε δημόσιο είναι καλά, αλλά υπάρχει πολύς κόσμος και πιστεύω όταν υπάρχει ποσότητα χάνετε η ποιότητα, αν και για το γιατρό εκεί έχω ακούσει τα καλύτερα! 

Τα φώτα σας κορίτσια!!! Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και εγω έχω καμία φορά κάθομαι το μετράω αλλά όχι συνέχεια βέβαια μετά την καμπύλη σίγουρα θα θέλει κάθε μερα τι ώρα σου έχουν δώσει για μια ώρα μετά το φαγητό ; Εμένα η ενδοκριλογος που είπε πει μέχρι 120 ο γυναικολογος ο ιδιώτης μου είπε εντάξει δεν είσαι μηχανή είναι δύσκολο όποτε μου είπε μέχρι 140 αλλά μην είσαι μετά από κάθε γεύμα 140 
    • Αχ κι εμείς με τις δουλειές παλεύουμε..δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδίως όταν δουλεύεις ως υπάλληλος, να προσπαθείς μόνο και θετική σκέψη! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
    • Σαν εκδρομή δεν μπορω γιατί δεν έχω το χρόνο ο αντρας μου θα δουλεύει όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να μην αργήσει στην δουλειά του και επισης θα έχω το παιδί στην πεθερά μου όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να πάω στο παιδι.. αχ μπερδεμένα είναι τώρα όλο αυτό αλλά θα το σκεφτώ μετά 
    • Μην αγχώνεστε όμως για την εξέταση, καλύτερα να ξέρετε για να πάρετε τα μέτρα σας αν χρειαστεί! Αν μπορεί να σας συνοδεύσει κάποιος θα ήταν καλό γτ θα περνάει ευχάριστα η ώρα, που θα κάτσετε πολύ, και θα μετριαστεί το άγχος!
    • Κορίτσι μου εμείς εδώ είμαστε όποτε είσαι έτοιμη να μας μιλήσεις εμείς θα είμαστε εδώ για εσενα να σε ακούσουμε προσπάθησε για αρχή  να ηρεμήσεις και εγω είμαι στην τσίτα αυτές τις μερες γιατί έχει κάτι θέματα ο αντρας μου με την δουλειά του και έχω στεναχωρηθεί φοβαμαι μην το καλοκαίρι μείνει χωρίς δουλειά και έχω πιεστεί προσπαθω να μην το δείχνω αλλά με έχει ρίξει αρκετά ψυχολογικά 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...