Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Kοριτσι μου φανταστικα ειναι!!! πολυ παραπανω απο διπλασιασμο και μολις σε 2 μερες!! Σουπερ ειναι!! ❤️❤️❤️ αντε με το καλο και με εναν πονο !!! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι!!! Και σε σένα όλα με το καλό!!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Massa είπε:

Κορίτσια μου από 234 στο 649 η χοριακη μου! Ο γιατρός πιστεύει ότι θα πάει καλά και θα την επαναλάβω παλι σε δυο μερες!

Κ πάλι μπράβο κορίτσι μου!!!!! Να πάνε όλα καλά!!!!! Υπομονή ακόμα δυο μερουλες..... Έτσι θα πάει τώρα βήμα βήμα!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Καλή εμφύτευση τώρα! Ηρεμία και προσοχή στον οργανισμό σου μέχρι τη χοριακη! Αν και κρίνοντας από τον βελονισμό μάλλον το έχεις φιλοσοφήσει το θέμα και παίρνεις τα μέτρα σου!
Σε σχέση με τις εξετάσεις που λέτε, εγώ πήγα το καλοκαίρι σε αιματολόγο έκανα κάποιες βασικές, ήταν όλα αρνητικά όμως έχω ομοκυστεινη 14,4, Β12 310 και φυλλικό οξύ 5.6 αλλά δεν μου έδωσαν καμία αγωγή. Χρειάζομαι κάποιο συμπλήρωμα πιστεύετε? Εμένα μου φάνηκαν λίγο χαμηλές οι τιμές. Η ομοκυστεινη δεν ξέρω καν τι επηρεάζει και γιατί είναι πάνω από το όριο. Ο αιματολόγος μου είπε ότι είναι όλα φυσιολογικά παρόλα αυτα. 

Κοπέλα μου, χαμηλές μου φαίνονται οι τιμές Β12 και φυλλικού οξέος και υψηλή της ομοκυστεΐνης. Τουλάχιστον σύμφωνα με τις τιμές αναφοράς του εργαστηρίου που πηγαίνω εγώ. Θα σου πω κάποια πράγματα που γνωρίζω και ελπίζω να μη σε κουράσω.

Η Β12 και γενικότερα το σύμπλεγμα βιταμινών Β είναι απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του νευρικού συστήματος. Γενικά αργεί πολύ να φανεί η πτώση στις εξετάσεις και οι τιμές της συνήθως είναι πλασματικές. Όταν πέσει πάρα πολύ χαμηλά χρειάζεται να την πάρουμε άμεσα ενέσιμη. Στη δική σου περίπτωση είναι λίγο χαμηλότερη από το ιδανικό που μελέτες υποστηρίζουν πως είναι πάνω από 500. Παράγεται από βακτήρια στο χώμα και σε μολυσμένα νερά. Όμως στην εποχή μας, πλένουμε καλά τα λαχανικά και έχουμε πρόσβαση σε καθαρό νέρο, επομένως έχει μειωθεί σημαντικά η πρόσληψή της. Το ίδιο, αλλά σε μικρότερο βαθμό, συμβαίνει και με τα παραγωγικά ζώα, τα οποία πλεον παίρνουν και αυτά συμπληρώματα, συνήθως ενέσιμα.

Με τη Β12 κοιτάμε πάντα μαζί και την ομοκυστεΐνη. Χαμηλή Β12, Β6 και φυλλικό οξύ ανεβάζουν την ομοκυστεΐνη, η οποία είναι ένας από πολλούς προγνωστικούς παράγοντες κινδύνου εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων στο μέλλον. Άρα τη θέλουμε χαμηλή. Εσένα είναι ένα τσικ υψηλότερη.

Το φυλλικό οξύ από την άλλη (Β9), είναι απολύτως απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία του DNA και RNA. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η πρόσληψή του συμβάλλει στη σωστή ανάπτυξη του νευρικού συστήματος του εμβρύου. Χρειαζόμαστε τουλάχιστον 400mcg ημερησίως. Το ιδανικό είναι να έχουμε αρχίσει το συμπλήρωμα 3 μήνες πριν την επίτευξη εγκυμοσύνης, αν είναι κάτι που το έχουμε προγραμματίσει. Αυτά που σου λέω είναι όλα πληροφορίες από έγκριτες επιστημονικές μελέτες, και όχι προσωπικές μου απόψεις. Θα σου πρότεινα λοιπόν να επισκεφτείς έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι για να σε καθοδηγήσει σωστά σχετικά με τη δοσολογία και να αρχίσεις συμπληρώματα Β12 και φυλλικό οξύ. Εγώ πχ με Β12 800 και ομοκυστεΐνη 5.9 παίρνω συμπλήρωμα Β12 1000μg 2 φορές την εβδομάδα (αυτή είναι δόση διατήρησης). Φυλλικό οξύ έχω πάνω από 20 και παίρνω καθημερινά Filicine. Μου το είπαν και από το κέντρο εξωσωματικής. Τονίζω πως δεν είμαι ειδικός! Ένας καλός γιατρός θα σε συμβουλέψει σωστά.

Πολύ πολύ πολύ καλή επιτυχία εύχομαι στην προσπάθειά σου!!! 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!!! Είναι συγκινητικό πόσο κουράγιο και αισιοδοξία δίνει αυτό το γκρουπάκι! 💖

@Eva29 Την άλλη Παρασκευή έχω χοριακή 😃 . Έχω αποφασίσει πως δεν θα κάνω τεστάκια για να μην καεί η γούνα μου χαχαχα

@Katerinaki83 Ναι, είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Ελπίζουμε στην τύχη του πρωτάρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Κ πάλι μπράβο κορίτσι μου!!!!! Να πάνε όλα καλά!!!!! Υπομονή ακόμα δυο μερουλες..... Έτσι θα πάει τώρα βήμα βήμα!!!!!! 

Ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σου κορίτσι!!! Ο,τι καλύτερο σου εύχομαι!! ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!!! Είναι συγκινητικό πόσο κουράγιο και αισιοδοξία δίνει αυτό το γκρουπάκι! 💖

@Eva29 Την άλλη Παρασκευή έχω χοριακή 😃 . Έχω αποφασίσει πως δεν θα κάνω τεστάκια για να μην καεί η γούνα μου χαχαχα

@Katerinaki83 Ναι, είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Ελπίζουμε στην τύχη του πρωτάρη!

Με το καλό να δεις μια τεράστια χοριακη λοιπόν !! Το γκρουπακι είναι γουρλιδικο!! 🙏🤞🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποια εδώ που έπαιρνε ή παίρνει σαλοσπιρ;

Η αιματολογος μου είχε πει μολις δω θετικό τεστ να ξεκινήσω ένα σαλισπιρ των 100. Ο γυναικολόγος μου λεει να περιμένω. Τι να κανω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποια εδώ που έπαιρνε ή παίρνει σαλοσπιρ;

Η αιματολογος μου είχε πει μολις δω θετικό τεστ να ξεκινήσω ένα σαλισπιρ των 100. Ο γυναικολόγος μου λεει να περιμένω. Τι να κανω;;;

Κορίτσι μου αρχικά συγχαρητήρια για το διπλασιασμό σου.....εγώ είμαι έγκυος 13ε και 3η  πια...

Και χτες μου είπαν να πάρω σαλοσπιρ γιατι μου έδωσαν κάποιες πιθανότητες προεκλαμψιας.... 

Η γυναικολόγος μου το είπε και ο εμβρυολογος από την αυχενική διαφάνεια.

Εσύ για ποιο λόγο όμως ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Καλή εμφύτευση τώρα! Ηρεμία και προσοχή στον οργανισμό σου μέχρι τη χοριακη! Αν και κρίνοντας από τον βελονισμό μάλλον το έχεις φιλοσοφήσει το θέμα και παίρνεις τα μέτρα σου!
Σε σχέση με τις εξετάσεις που λέτε, εγώ πήγα το καλοκαίρι σε αιματολόγο έκανα κάποιες βασικές, ήταν όλα αρνητικά όμως έχω ομοκυστεινη 14,4, Β12 310 και φυλλικό οξύ 5.6 αλλά δεν μου έδωσαν καμία αγωγή. Χρειάζομαι κάποιο συμπλήρωμα πιστεύετε? Εμένα μου φάνηκαν λίγο χαμηλές οι τιμές. Η ομοκυστεινη δεν ξέρω καν τι επηρεάζει και γιατί είναι πάνω από το όριο. Ο αιματολόγος μου είπε ότι είναι όλα φυσιολογικά παρόλα αυτα. 

Φυλικό οξύ χρειάζεσαι, νομίζω και για τη B12, αλλά δεν είμαι και σίγουρη γι' αυτό. Αυτή πρέπει να σου ρυθμίσει τη δόση του filicine. Μήπως παίρνεις ήδη ένα την ημέρα που συστήνουν πολλοί γυναικολόγοι προ εγκυμοσύνης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου αρχικά συγχαρητήρια για το διπλασιασμό σου.....εγώ είμαι έγκυος 13ε και 3η  πια...

Και χτες μου είπαν να πάρω σαλοσπιρ γιατι μου έδωσαν κάποιες πιθανότητες προεκλαμψιας.... 

Η γυναικολόγος μου το είπε και ο εμβρυολογος από την αυχενική διαφάνεια.

Εσύ για ποιο λόγο όμως ;;;;

Εγώ έχω κάποιους παράγοντες θρομβοφιλιας που ομως συμφωνα με την αιματολογο μου δεν ενοχοποιουνται για αποβολές. Η σύστασή της για το σαλοσπιρ ήταν προληπτική και μου είπε να το παρω μολις δω το θετικό και όταν με το καλο ακουσουμε καρδούλα να με ξαναδεί.

Ευχαριστώ πολύ και με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποια εδώ που έπαιρνε ή παίρνει σαλοσπιρ;

Η αιματολογος μου είχε πει μολις δω θετικό τεστ να ξεκινήσω ένα σαλισπιρ των 100. Ο γυναικολόγος μου λεει να περιμένω. Τι να κανω;;;

Να μιλήσουν μεταξύ τους και να συνεννοηθούν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποια εδώ που έπαιρνε ή παίρνει σαλοσπιρ;

Η αιματολογος μου είχε πει μολις δω θετικό τεστ να ξεκινήσω ένα σαλισπιρ των 100. Ο γυναικολόγος μου λεει να περιμένω. Τι να κανω;;;

Εγώ παίρνω σαλοσπιρ από την ημέρα της εμβρυομεταφορας! Και μια αντιπικτηκη ένεση την ημέρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η troia είπε:

Να μιλήσουν μεταξύ τους και να συνεννοηθούν. 

Ε μα ναι...Αυτό πρέπει να γίνεται..αλλα ξέρετε..δυστυχώς ο κάθε γιατρός εμμένει στις δικές του αποψεις και μόλις τους λες την άποψη του άλλου θεωρούν ότι παρεμβαίνεις στη δουλειά τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εγώ παίρνω σαλοσπιρ από την ημέρα της εμβρυομεταφορας! Και μια αντιπικτηκη ένεση την ημέρα... 

Αυτά Ευακι φαντάζομαι τα δίνουν έχεις δεν έχεις κάποιο θέμα λόγω της εξωσωματικής. Εσύ από ο,τι έχω καταλάβει δεν έχεις κάτι τρομερό απο άποψη θρομβοφιλιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εγώ παίρνω σαλοσπιρ από την ημέρα της εμβρυομεταφορας! Και μια αντιπικτηκη ένεση την ημέρα... 

Συγγνώμη εσύ παίρνεις και αντιπηκτική και σαλοσπιρ??????? Αλήθεια?????? Ρε συ δεν είμαι γιατρός αλλά ο δικός μου όταν μου έδωσε αντιπηκτική μου έκοψε αμέσως το σαλοσπιρ....τώρα τι να πω απλά είναι και τα δύο για την πήξη του αίματος και μου μοιάζει υπερβολή 

@Massa κορίτσι μου συγχαρητήρια!!!!! Μια τέλεια εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!!! Είναι συγκινητικό πόσο κουράγιο και αισιοδοξία δίνει αυτό το γκρουπάκι! 💖

@Eva29 Την άλλη Παρασκευή έχω χοριακή 😃 . Έχω αποφασίσει πως δεν θα κάνω τεστάκια για να μην καεί η γούνα μου χαχαχα

@Katerinaki83 Ναι, είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Ελπίζουμε στην τύχη του πρωτάρη!

Μπράβο κορίτσι μου εσυ έκανες την σωστή επιλογή από την αρχή όλα θα πάνε σούπερ πρώτη και τελευταία .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Συγγνώμη εσύ παίρνεις και αντιπηκτική και σαλοσπιρ??????? Αλήθεια?????? Ρε συ δεν είμαι γιατρός αλλά ο δικός μου όταν μου έδωσε αντιπηκτική μου έκοψε αμέσως το σαλοσπιρ....τώρα τι να πω απλά είναι και τα δύο για την πήξη του αίματος και μου μοιάζει υπερβολή 

@Massa κορίτσι μου συγχαρητήρια!!!!! Μια τέλεια εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!!!

Ευχαριστώ πολύ γλυκουλα! Με το καλό όλα κορίτσι μου!! ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Αυτά Ευακι φαντάζομαι τα δίνουν έχεις δεν έχεις κάποιο θέμα λόγω της εξωσωματικής. Εσύ από ο,τι έχω καταλάβει δεν έχεις κάτι τρομερό απο άποψη θρομβοφιλιας.

Προληπτικά μου τα έχει δώσει φαντάζομαι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Συγγνώμη εσύ παίρνεις και αντιπηκτική και σαλοσπιρ??????? Αλήθεια?????? Ρε συ δεν είμαι γιατρός αλλά ο δικός μου όταν μου έδωσε αντιπηκτική μου έκοψε αμέσως το σαλοσπιρ....τώρα τι να πω απλά είναι και τα δύο για την πήξη του αίματος και μου μοιάζει υπερβολή 

@Massa κορίτσι μου συγχαρητήρια!!!!! Μια τέλεια εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!!!

Ναι μου είπε σαλοσπιρ όταν ξεκίνησα την οιστραδιόλη και μετά μου πρόσθεσε από την ημέρα της εμβρυομεταφορας και την αντιπικτηκη ένεση. Μήπως είναι μικρή η δοσολογία? Σαλοσπιρ των 80 και ivor η ένεση των 2.500 

Τι να πω δεν ξέρω με αγχωσατε τώρα !!! Δηλαδή καμία άλλη κοπέλα δεν παίρνει και τα δύο ?? Και το έχω επιβεβαίωσει μαζί του ! Στον υπέρυχο με τον γυναικολόγο μου θα το συζητήσουμε φυσικά όπως και όλα τα άλλα φάρμακα που παίρνω αλλά μέχρι τότε θα έχω άγχος !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ναι μου είπε σαλοσπιρ όταν ξεκίνησα την οιστραδιόλη και μετά μου πρόσθεσε από την ημέρα της εμβρυομεταφορας και την αντιπικτηκη ένεση. Μήπως είναι μικρή η δοσολογία? Σαλοσπιρ των 80 και ivor η ένεση των 2.500 

Τι να πω δεν ξέρω με αγχωσατε τώρα !!! Δηλαδή καμία άλλη κοπέλα δεν παίρνει και τα δύο ?? Και το έχω επιβεβαίωσει μαζί του ! Στον υπέρυχο με τον γυναικολόγο μου θα το συζητήσουμε φυσικά όπως και όλα τα άλλα φάρμακα που παίρνω αλλά μέχρι τότε θα έχω άγχος !! 

Όχι όχι μην αγχώνεσαι ο γιατρός σου ξέρει όχι εγώ ........θα τα συζητήσεις όλα μαζί του... μπορεί να είναι αυτό με την δοσολογία που είπες.......αν το επιβεβαιωσες κιόλας δεν υπάρχει κανένα θέμα ανησυχίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Όχι όχι μην αγχώνεσαι ο γιατρός σου ξέρει όχι εγώ ........θα τα συζητήσεις όλα μαζί του... μπορεί να είναι αυτό με την δοσολογία που είπες.......αν το επιβεβαιωσες κιόλας δεν υπάρχει κανένα θέμα ανησυχίας!

Ναι το ξέρω, αλλά όσο να είναι και μόνο που το σκέφτομαι αγχώνομαι λίγο... Αν ήταν να είχα πάθει κάτι θα το είχα πάθει ήδη από την άλλη !! Τόσες ημέρες τα παίρνω !! 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eva29 είπε:

Ναι το ξέρω, αλλά όσο να είναι και μόνο που το σκέφτομαι αγχώνομαι λίγο... Αν ήταν να είχα πάθει κάτι θα το είχα πάθει ήδη από την άλλη !! Τόσες ημέρες τα παίρνω !! 😋

Χαχαχχαχα άσε βρε τίποτα δεν θα πάθεις...είπα εγώ την χαζομάρα μου και την πηρες τοις μετρητοίς....ο γιατρός σου ξέρει...μην το σκέφτεσαι καθόλου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ναι μου είπε σαλοσπιρ όταν ξεκίνησα την οιστραδιόλη και μετά μου πρόσθεσε από την ημέρα της εμβρυομεταφορας και την αντιπικτηκη ένεση. Μήπως είναι μικρή η δοσολογία? Σαλοσπιρ των 80 και ivor η ένεση των 2.500 

Τι να πω δεν ξέρω με αγχωσατε τώρα !!! Δηλαδή καμία άλλη κοπέλα δεν παίρνει και τα δύο ?? Και το έχω επιβεβαίωσει μαζί του ! Στον υπέρυχο με τον γυναικολόγο μου θα το συζητήσουμε φυσικά όπως και όλα τα άλλα φάρμακα που παίρνω αλλά μέχρι τότε θα έχω άγχος !! 

Καθόλου να μην αγχώνεσαι.  Πολύ σωστά σου τα είπε. Και εγώ και τα 2 έκανα.  Όπως μου εξήγησε η αιματολογος η αντιπηκτικη ένεση προστατεύει εσένα, ενώ το σαλοσπιρ προστατεύει το bebe. Εγω που τώρα πχ θα προσπαθήσω φυσιολογικά παίρνω σαλοσπιρ έπειτα από οδηγίες της αιματολογου. Η άλλη κοπέλα που δεν παίρνει (δεν θυμάμαι ποια είναι, συγχωρέστε με) να μην αγχώνεται.  Συζητα με τον γιατρο σου να δεις τι θα σου πει.

Όπως έχουμε ξαναπεί κάθε περίπτωση είναι μοναδική 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καθόλου να μην αγχώνεσαι.  Πολύ σωστά σου τα είπε. Και εγώ και τα 2 έκανα.  Όπως μου εξήγησε η αιματολογος η αντιπηκτικη ένεση προστατεύει εσένα, ενώ το σαλοσπιρ προστατεύει το bebe. Εγω που τώρα πχ θα προσπαθήσω φυσιολογικά παίρνω σαλοσπιρ έπειτα από οδηγίες της αιματολογου. Η άλλη κοπέλα που δεν παίρνει (δεν θυμάμαι ποια είναι, συγχωρέστε με) να μην αγχώνεται.  Συζητα με τον γιατρο σου να δεις τι θα σου πει.

Όπως έχουμε ξαναπεί κάθε περίπτωση είναι μοναδική 😍

Ορίστε @eva29 ...σου είπα να μην αγχώνεσαι.....ο γιατρός σου έχει τον λόγο του...και προφανώς ο δικός μου, τον δικό του λόγο για εμένα....... οπότε μην αγχώνεσαι.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...