Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Εγώ που είχα 2 φορές αίμα, όχι πολύ βέβαια, έκανα κ μια ένεση επιπλέον στον πωπο τη lentogest..αλλα παίρνεις κ πολύ λίγη προγεστερονη, σκέψου εμάς εδώ στην Ελλάδα μας δίνουν κ utro κ υποθετα κ ενέσεις να κάνουμε όλη μέρα.. Κ οριζόντιοσου, μόνο για φαγητό κ τουαλετα να σηκώνεσαι.. Εγώ μόνο έτσι σώθηκα αλλιώς είχα κ 15 μερες καφέ, κ με αιμα ενδιάμεσα, έκανα την επιπλέον ένεση κ μόνο όταν γυρίσαμε Αθήνα κ ξάπλωσα 3 μέρες σερί δεν ξανά είδα, καφέ ή αίμα.. 

αυτήν την ένεση μου την έκαναν μετά την εμβρυομεταφορα και μου είπαν πως κρατάει μια εβδομάδα ήταν και πολύ οικονομική .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η papant είπε:

Καλημέρα σε όλες,

Σας διάβασα τυχαία και πήρα το θάρρος να γράψω.

Συζητάμε με τον σύζυγο να κάνουμε μια προσπάθεια εξωσωματικής αν και δεν έχουμε πολλές ελπίδες λόγω ηλικίας. Είμαι 44 ετών βλέπετε. Είπαμε ότι θα κάνουμε ταυτόχρονα και τα χαρτιά μας για υιοθεσία για να μη χάνουμε χρόνο. 

Πριν 2 χρόνια που αποφασίσαμε οτι θα θέλαμε ενα παιδάκι στη ζωή μας, επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Δεν μου έδωσε εξετάσεις πάρα μου είπε να πάρω φολικο. Μετα απο 5 μήνες και επειδή μου φαινόταν λίγο περίεργο αυτό του μίλησα και μετα από επιμονή δική μου μου έδωσε να κάνω εξετάσεις Fsh και AMh οι οποίες ήταν πολύ κακές και τότε μου είπε ότι πρέπει να δω για εξωσωματική. Λόγω οικονομικού πήγα στο  Έλενα. Μου είπαν μόνο για φυσικό κύκλο και πως έπρεπε κάθε μήνα να κάνω Fsh και όταν πέσει μέσα στο φυσιολογικό όριο να πάω να κάνουμε υπέρηχο. Αλλά μετα από 6 + μήνες η τιμή δεν έπεφτε. Λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων υγείας στην οικογένεια μου και λόγω του ότι έβλεπα μια ματαιότητα στο όλο σκηνικό τα παράτησα και είπα οτι αν είναι τυχερό θα γίνει από μόνο του. Έπαιρνα πολλές βιταμίνες και δοκίμασα σχεδόν οτι διάβαζα πως μπορεί να βοηθήσει. Τον Απρίλιο χρησιμοποίησα το κύπελο ferti-lily και τον Μάιο είχα θετικό τεστ την ημέρα που περίμενα περίοδο, αλλά δυστυχώς μετα από δυο μέρες αδιαθέτησα. Τον Αύγουστο ξαναείδα θετικό τεστ το πρωί αλλά το ίδιο βράδυ πάλι αίμα. Το είπα στο γιατρό μου που πήγα για εξέταση και Παπ και δε μου είπε τίποτα. Του είπα οτι αποφασίσαμε να μη κάνουμε εξωσωματική αλλά η υιοθεσία και ήταν σα να νεύριασε. Ισως ήταν και η ιδέα μου δε ξέρω τι να πώ. Πάντως δε μου είπε τίποτα. Εντωμεταξύ τη δεύτερη φορά που είχα θετικό τεστ έιχα σταγόνες αίμα μερικές μέρες μετα την ωορρηξία και επειδή είχα και άλλες δυο φορές τον ρώτησα αν ήταν σημάδι εμφύτευσης και πως αν αυτό σημαίνει ότι και τις άλλες φορές είχα βιοχημική και απλά δε το κατάλαβα. Και μου απάντησε που να ξέρω εγώ τι έγινε.

Απογοητεύτηκα πολύ και όταν το συζητήσαμε με τον σύζυγο είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία ελπίδα να πάμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο για να δούμε τι θα μας πουν εκει.

Τα οικονομικά μας είναι πολύ στενά. Ο άντρας μου έχει μια θεωρητικά καλή δουλειά, αλλά ξεπληρώνουμε κάποια χρέη του πατέρα του. Εγώ δουλεύω κανονικά σε μια εταιρεία οκτάωρο αλλά δουλεύω και άλλες 3 ώρες καθημερινά από το σπίτι έτσι ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια χρήματα στην άκρη.

Δε μας περισσεύουν ούτε τα χρήματα αλλά ούτε και ο χρόνος και φοβάμαι μήπως κάνω και κακή επιλογή κέντρου και μπούμε πάλι σε μια άσκοπη διαδικασία. Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένη, κουρασμένη και στεναχωριέμαι πολύ με όλη αυτή την αβεβαιότητα.

Πιστεύετε ότι αξίζει να προσπαθήσουμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο. Έχει νόημα όλο αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να το πάρουμε απόφαση;

 

Καλησπέρα! αρχικά θα έλεγα να πάρεις μία γνώμη από 2ο γυναικολόγο. Να σου πει ποιες είναι οι επιλογές αφου είχε και θετικό αποτέλεσμα. Τωρα για τα άλλα θα σου πω και εγω ότι πήγα σε ιδιωτικό γιατί αλλου άκρη δεν βρίσκεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλησπέρα επειδή είπες πως δεν σου περισσεύουν τα χρήματα ίσως καλύτερα να πας με δότρια ώστε να κανείς μια και μοναδική και να πετύχει είναι σίγουρα καλύτερη λύση και πιο Γρηγορη από την υιοθεσια .

Ένας πολύ καλός γιατρός που έχουν μείνει πολλές κοπέλες με δωρεά είναι ο Κουρ…… και είναι στο μητέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα .. θα κανω μια ερωτηση χαζη μαλλον αλλα ειναι η πρωτη μ φορα κ δεν γνωριζω .. Εμβρυομεταφορα ποια μερα του κυκλου γινεται;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

αυτήν την ένεση μου την έκαναν μετά την εμβρυομεταφορα και μου είπαν πως κρατάει μια εβδομάδα ήταν και πολύ οικονομική .

Τι ενέσεις είναι κορίτσια;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλησπερα .. θα κανω μια ερωτηση χαζη μαλλον αλλα ειναι η πρωτη μ φορα κ δεν γνωριζω .. Εμβρυομεταφορα ποια μερα του κυκλου γινεται;; 

Ανάλογα με το γιατρό κ το πρωτόκολλο που ακολουθεί θεωρω εγώ. Εγώ για παράδειγμα είχα κάνει 20η μερα κύκλου με 5ημερων βλαστοκυστες. Παίζει κ πόσο ημερών έμβρυα θα βάλεις. Μιλάμε φυσικά για κύκλο που έχει γίνει η ωοληψια σε προηγούμενο κύκλο, όχι στον ίδιο. Αν η εμβρυομεταφορα γίνει στον ίδιο κυκλο με ωοληψια 3 ή 5 μέρες από την ωοληψια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τι ενέσεις είναι κορίτσια;;; 

Προγεστερονης. Εγώ σκέψου κάνω από την έμβρυομεταφορά μια κάθε μέρα στην κοιλιά, αλλά τις μέρες που είχα αίμα ο γιατρός μου είπε να κάνω κ αυτή στον πωπο γιατί είναι πιο δυνατή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η papant είπε:

Καλημέρα σε όλες,

Σας διάβασα τυχαία και πήρα το θάρρος να γράψω.

Συζητάμε με τον σύζυγο να κάνουμε μια προσπάθεια εξωσωματικής αν και δεν έχουμε πολλές ελπίδες λόγω ηλικίας. Είμαι 44 ετών βλέπετε. Είπαμε ότι θα κάνουμε ταυτόχρονα και τα χαρτιά μας για υιοθεσία για να μη χάνουμε χρόνο. 

Πριν 2 χρόνια που αποφασίσαμε οτι θα θέλαμε ενα παιδάκι στη ζωή μας, επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Δεν μου έδωσε εξετάσεις πάρα μου είπε να πάρω φολικο. Μετα απο 5 μήνες και επειδή μου φαινόταν λίγο περίεργο αυτό του μίλησα και μετα από επιμονή δική μου μου έδωσε να κάνω εξετάσεις Fsh και AMh οι οποίες ήταν πολύ κακές και τότε μου είπε ότι πρέπει να δω για εξωσωματική. Λόγω οικονομικού πήγα στο  Έλενα. Μου είπαν μόνο για φυσικό κύκλο και πως έπρεπε κάθε μήνα να κάνω Fsh και όταν πέσει μέσα στο φυσιολογικό όριο να πάω να κάνουμε υπέρηχο. Αλλά μετα από 6 + μήνες η τιμή δεν έπεφτε. Λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων υγείας στην οικογένεια μου και λόγω του ότι έβλεπα μια ματαιότητα στο όλο σκηνικό τα παράτησα και είπα οτι αν είναι τυχερό θα γίνει από μόνο του. Έπαιρνα πολλές βιταμίνες και δοκίμασα σχεδόν οτι διάβαζα πως μπορεί να βοηθήσει. Τον Απρίλιο χρησιμοποίησα το κύπελο ferti-lily και τον Μάιο είχα θετικό τεστ την ημέρα που περίμενα περίοδο, αλλά δυστυχώς μετα από δυο μέρες αδιαθέτησα. Τον Αύγουστο ξαναείδα θετικό τεστ το πρωί αλλά το ίδιο βράδυ πάλι αίμα. Το είπα στο γιατρό μου που πήγα για εξέταση και Παπ και δε μου είπε τίποτα. Του είπα οτι αποφασίσαμε να μη κάνουμε εξωσωματική αλλά η υιοθεσία και ήταν σα να νεύριασε. Ισως ήταν και η ιδέα μου δε ξέρω τι να πώ. Πάντως δε μου είπε τίποτα. Εντωμεταξύ τη δεύτερη φορά που είχα θετικό τεστ έιχα σταγόνες αίμα μερικές μέρες μετα την ωορρηξία και επειδή είχα και άλλες δυο φορές τον ρώτησα αν ήταν σημάδι εμφύτευσης και πως αν αυτό σημαίνει ότι και τις άλλες φορές είχα βιοχημική και απλά δε το κατάλαβα. Και μου απάντησε που να ξέρω εγώ τι έγινε.

Απογοητεύτηκα πολύ και όταν το συζητήσαμε με τον σύζυγο είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία ελπίδα να πάμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο για να δούμε τι θα μας πουν εκει.

Τα οικονομικά μας είναι πολύ στενά. Ο άντρας μου έχει μια θεωρητικά καλή δουλειά, αλλά ξεπληρώνουμε κάποια χρέη του πατέρα του. Εγώ δουλεύω κανονικά σε μια εταιρεία οκτάωρο αλλά δουλεύω και άλλες 3 ώρες καθημερινά από το σπίτι έτσι ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια χρήματα στην άκρη.

Δε μας περισσεύουν ούτε τα χρήματα αλλά ούτε και ο χρόνος και φοβάμαι μήπως κάνω και κακή επιλογή κέντρου και μπούμε πάλι σε μια άσκοπη διαδικασία. Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένη, κουρασμένη και στεναχωριέμαι πολύ με όλη αυτή την αβεβαιότητα.

Πιστεύετε ότι αξίζει να προσπαθήσουμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο. Έχει νόημα όλο αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να το πάρουμε απόφαση;

 

Κοριτσι μου η γνώμη μου ειναι να παρεις και μια δεύτερη γνώμη γιατι ετσι οπως τα λες ο γυναικολόγος σου δε σου έδωσε και καμια απάντηση… ολο δεν ξερω απαντάει… εγω πηγα σε ιδιωτικό και έμεινα ευχαριστημένη! Χωρις αυτο να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν δημόσια που κάνουν δουλεια. Μην απελπίζεσαι και ψάξε το λιγο ακομα και λιγο καλυτερα με κάποιον που θα μπορει να σου δωσει απαντησεις και οχι να ψάχνεσαι μονη σου… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τι ενέσεις είναι κορίτσια;;; 

Καλη ξεκουραση κοριτσι μου και οοοοοολα να πανε καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια από ποτέ μετράτε τις ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα? Εμένα ο γιατρός είπε η πρώτη ημέρα είναι η επόμενη της εμβρυομεταφορας.... Το ρωτάω για να συγκρίνω συμπτώματα 😋😋

Από την επόμενη είναι επειδή τότε πιάνει το μωράκι άρα στην δεύτερη είμαστε εμείς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλησπερα .. θα κανω μια ερωτηση χαζη μαλλον αλλα ειναι η πρωτη μ φορα κ δεν γνωριζω .. Εμβρυομεταφορα ποια μερα του κυκλου γινεται;; 

Καλησπέρα κορίτσι μου ! 

Εγώ έκανα εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα σε επόμενο κύκλο. Κάναμε τεχνητό κύκλο με αβερκαπ για να ελέγξουμε ωορρηξία κλπ μη μας κάνει καμία έκπληξη. Οπότε η εμβρυομεταφορα έγινε 24η ημέρα του φυσικού κύκλου και 20η ημέρα του τεχνητού κύκλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katerinaki83 είπε:

Από την επόμενη είναι επειδή τότε πιάνει το μωράκι άρα στην δεύτερη είμαστε εμείς .

Πωπω έχουμε πολύ ακόμα !!! Υπομονή τουλάχιστον είμαστε πολλές σε αυτή τη φάση... Θα αγχωνόμαστε μαζί ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλησπερα .. θα κανω μια ερωτηση χαζη μαλλον αλλα ειναι η πρωτη μ φορα κ δεν γνωριζω .. Εμβρυομεταφορα ποια μερα του κυκλου γινεται;; 

Νομίζω πάει διαφορετική μέρα σε κάθε προσπάθεια και ανάλογα με το ποσών μερών είναι τα εμβρυακια αλλά πάνω κάτω έχω καταλάβει πάει από 19 έως και 25 περίπου ημερες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueocean είπε:

Καλημέρα σας.....σε 'μένα έχουν σταματήσει οι πόνοι περιόδου απο σήμερα το πρωί, τουλάχιστον δεν είναι όπως ήταν τις προηγούμενες μέρες απλά έχω ώρες ώρες ελαφριά πονάκια, τίποτα το ιδιαίτερο δλδ, υγρά τίποτα μόνο αυτά απ' τα υπόθετα και έχει επανέλθει το πρησμένο στήθος. Και γω μετράω τις μέρες απο την ετ ξεκινώντας απο την επομένη της ετ.

Η κοπέλα που είχες αίμα πως είσαι??? Ελπίζω να είναι όλα καλά! Σου στέλνω πολύ κουράγιο και δύναμη!

Οι υπόλοιπες πώς είστε? Εδώ ενταξει αναλόγως...αυτη τη στιγμή κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα η αλήθεια είναι [smilie=blob8.gif]

 

Δηλώνω σε ανάμενα κάρβουνα και εγω 😂😱!!Τελος πρέπει να χαλαρώσουμε ,τα λέω να τα ακούω 😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η papant είπε:

Καλημέρα σε όλες,

Σας διάβασα τυχαία και πήρα το θάρρος να γράψω.

Συζητάμε με τον σύζυγο να κάνουμε μια προσπάθεια εξωσωματικής αν και δεν έχουμε πολλές ελπίδες λόγω ηλικίας. Είμαι 44 ετών βλέπετε. Είπαμε ότι θα κάνουμε ταυτόχρονα και τα χαρτιά μας για υιοθεσία για να μη χάνουμε χρόνο. 

Πριν 2 χρόνια που αποφασίσαμε οτι θα θέλαμε ενα παιδάκι στη ζωή μας, επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Δεν μου έδωσε εξετάσεις πάρα μου είπε να πάρω φολικο. Μετα απο 5 μήνες και επειδή μου φαινόταν λίγο περίεργο αυτό του μίλησα και μετα από επιμονή δική μου μου έδωσε να κάνω εξετάσεις Fsh και AMh οι οποίες ήταν πολύ κακές και τότε μου είπε ότι πρέπει να δω για εξωσωματική. Λόγω οικονομικού πήγα στο  Έλενα. Μου είπαν μόνο για φυσικό κύκλο και πως έπρεπε κάθε μήνα να κάνω Fsh και όταν πέσει μέσα στο φυσιολογικό όριο να πάω να κάνουμε υπέρηχο. Αλλά μετα από 6 + μήνες η τιμή δεν έπεφτε. Λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων υγείας στην οικογένεια μου και λόγω του ότι έβλεπα μια ματαιότητα στο όλο σκηνικό τα παράτησα και είπα οτι αν είναι τυχερό θα γίνει από μόνο του. Έπαιρνα πολλές βιταμίνες και δοκίμασα σχεδόν οτι διάβαζα πως μπορεί να βοηθήσει. Τον Απρίλιο χρησιμοποίησα το κύπελο ferti-lily και τον Μάιο είχα θετικό τεστ την ημέρα που περίμενα περίοδο, αλλά δυστυχώς μετα από δυο μέρες αδιαθέτησα. Τον Αύγουστο ξαναείδα θετικό τεστ το πρωί αλλά το ίδιο βράδυ πάλι αίμα. Το είπα στο γιατρό μου που πήγα για εξέταση και Παπ και δε μου είπε τίποτα. Του είπα οτι αποφασίσαμε να μη κάνουμε εξωσωματική αλλά η υιοθεσία και ήταν σα να νεύριασε. Ισως ήταν και η ιδέα μου δε ξέρω τι να πώ. Πάντως δε μου είπε τίποτα. Εντωμεταξύ τη δεύτερη φορά που είχα θετικό τεστ έιχα σταγόνες αίμα μερικές μέρες μετα την ωορρηξία και επειδή είχα και άλλες δυο φορές τον ρώτησα αν ήταν σημάδι εμφύτευσης και πως αν αυτό σημαίνει ότι και τις άλλες φορές είχα βιοχημική και απλά δε το κατάλαβα. Και μου απάντησε που να ξέρω εγώ τι έγινε.

Απογοητεύτηκα πολύ και όταν το συζητήσαμε με τον σύζυγο είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία ελπίδα να πάμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο για να δούμε τι θα μας πουν εκει.

Τα οικονομικά μας είναι πολύ στενά. Ο άντρας μου έχει μια θεωρητικά καλή δουλειά, αλλά ξεπληρώνουμε κάποια χρέη του πατέρα του. Εγώ δουλεύω κανονικά σε μια εταιρεία οκτάωρο αλλά δουλεύω και άλλες 3 ώρες καθημερινά από το σπίτι έτσι ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια χρήματα στην άκρη.

Δε μας περισσεύουν ούτε τα χρήματα αλλά ούτε και ο χρόνος και φοβάμαι μήπως κάνω και κακή επιλογή κέντρου και μπούμε πάλι σε μια άσκοπη διαδικασία. Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένη, κουρασμένη και στεναχωριέμαι πολύ με όλη αυτή την αβεβαιότητα.

Πιστεύετε ότι αξίζει να προσπαθήσουμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο. Έχει νόημα όλο αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να το πάρουμε απόφαση;

 

Κορίτσι μου έχεις ταλαιπωρηθεί και εσυ αλλά βλέπω ότι θέλεις πολύ να γίνεις μανούλα όποτε να μην το βάλεις κάτω ,με τον ένα η τον άλλο τρόπο κάποια στιγμή θα γίνει!Οντως η εξωσωματικη είναι ένα ακριβό σπορ και μου φαίνεται πολύ άδικο τόσος κόσμος να θέλει να το προσπαθήσει και να μην μπορεί για οικονομικούς λόγους ,η ηλικία σου όμως δεν είναι αποτρεπτική αλλά σε οποία ηλικία και αν ειμαστε όντως κανείς δεν μπορει να ξέρει αν θα τα καταφέρουμε με την πρώτη ,δυστυχώς!!Παντως εγω το θέμα της υιοθεσίας επειδή το έχω σκεφτεί πολλές φορές και η αλήθεια είναι ότι από ότι έχω καταλάβει παίρνει αρκετό χρόνο και χρήμα αλλά για εμενα αξίζει πολύ να μπορείς να δόσεις μια οικογένεια και αγάπη σε ένα παιδάκι που αλλιώς μπορεί να μην γνωρίσει ποτε τι πάει να πει μαμά..σου ευχομαι τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλησπερα .. θα κανω μια ερωτηση χαζη μαλλον αλλα ειναι η πρωτη μ φορα κ δεν γνωριζω .. Εμβρυομεταφορα ποια μερα του κυκλου γινεται;; 

Ανάλογα. Εγώ έκανα 01.09 ωοληψια και 3.09 εμβρυομεταφορα.  

Παίζει ρόλο το ενδομήτριο , αν έχεις κάνει υπερδιέγερση κτλ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerinaki83 είπε:

Ένας πολύ καλός γιατρός που έχουν μείνει πολλές κοπέλες με δωρεά είναι ο Κουρ…… και είναι στο μητέρα 

Πλέον και στο Ιασώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerinaki83 είπε:

Ένας πολύ καλός γιατρός που έχουν μείνει πολλές κοπέλες με δωρεά είναι ο Κουρ…… και είναι στο μητέρα 

Και πλέον και στο Ιασώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η papant είπε:

Καλημέρα σε όλες,

Σας διάβασα τυχαία και πήρα το θάρρος να γράψω.

Συζητάμε με τον σύζυγο να κάνουμε μια προσπάθεια εξωσωματικής αν και δεν έχουμε πολλές ελπίδες λόγω ηλικίας. Είμαι 44 ετών βλέπετε. Είπαμε ότι θα κάνουμε ταυτόχρονα και τα χαρτιά μας για υιοθεσία για να μη χάνουμε χρόνο. 

Πριν 2 χρόνια που αποφασίσαμε οτι θα θέλαμε ενα παιδάκι στη ζωή μας, επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Δεν μου έδωσε εξετάσεις πάρα μου είπε να πάρω φολικο. Μετα απο 5 μήνες και επειδή μου φαινόταν λίγο περίεργο αυτό του μίλησα και μετα από επιμονή δική μου μου έδωσε να κάνω εξετάσεις Fsh και AMh οι οποίες ήταν πολύ κακές και τότε μου είπε ότι πρέπει να δω για εξωσωματική. Λόγω οικονομικού πήγα στο  Έλενα. Μου είπαν μόνο για φυσικό κύκλο και πως έπρεπε κάθε μήνα να κάνω Fsh και όταν πέσει μέσα στο φυσιολογικό όριο να πάω να κάνουμε υπέρηχο. Αλλά μετα από 6 + μήνες η τιμή δεν έπεφτε. Λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων υγείας στην οικογένεια μου και λόγω του ότι έβλεπα μια ματαιότητα στο όλο σκηνικό τα παράτησα και είπα οτι αν είναι τυχερό θα γίνει από μόνο του. Έπαιρνα πολλές βιταμίνες και δοκίμασα σχεδόν οτι διάβαζα πως μπορεί να βοηθήσει. Τον Απρίλιο χρησιμοποίησα το κύπελο ferti-lily και τον Μάιο είχα θετικό τεστ την ημέρα που περίμενα περίοδο, αλλά δυστυχώς μετα από δυο μέρες αδιαθέτησα. Τον Αύγουστο ξαναείδα θετικό τεστ το πρωί αλλά το ίδιο βράδυ πάλι αίμα. Το είπα στο γιατρό μου που πήγα για εξέταση και Παπ και δε μου είπε τίποτα. Του είπα οτι αποφασίσαμε να μη κάνουμε εξωσωματική αλλά η υιοθεσία και ήταν σα να νεύριασε. Ισως ήταν και η ιδέα μου δε ξέρω τι να πώ. Πάντως δε μου είπε τίποτα. Εντωμεταξύ τη δεύτερη φορά που είχα θετικό τεστ έιχα σταγόνες αίμα μερικές μέρες μετα την ωορρηξία και επειδή είχα και άλλες δυο φορές τον ρώτησα αν ήταν σημάδι εμφύτευσης και πως αν αυτό σημαίνει ότι και τις άλλες φορές είχα βιοχημική και απλά δε το κατάλαβα. Και μου απάντησε που να ξέρω εγώ τι έγινε.

Απογοητεύτηκα πολύ και όταν το συζητήσαμε με τον σύζυγο είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία ελπίδα να πάμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο για να δούμε τι θα μας πουν εκει.

Τα οικονομικά μας είναι πολύ στενά. Ο άντρας μου έχει μια θεωρητικά καλή δουλειά, αλλά ξεπληρώνουμε κάποια χρέη του πατέρα του. Εγώ δουλεύω κανονικά σε μια εταιρεία οκτάωρο αλλά δουλεύω και άλλες 3 ώρες καθημερινά από το σπίτι έτσι ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια χρήματα στην άκρη.

Δε μας περισσεύουν ούτε τα χρήματα αλλά ούτε και ο χρόνος και φοβάμαι μήπως κάνω και κακή επιλογή κέντρου και μπούμε πάλι σε μια άσκοπη διαδικασία. Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένη, κουρασμένη και στεναχωριέμαι πολύ με όλη αυτή την αβεβαιότητα.

Πιστεύετε ότι αξίζει να προσπαθήσουμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο. Έχει νόημα όλο αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να το πάρουμε απόφαση;

 

Καλησπέρα, 

Strong recommendation, να πας στο τμ. αποβολών του Έλενα να σας ψάξουν διεξοδικά (και εσένα και το σύζυγο, ο οποίος με τη σειρά του μπορεί να ξεκινήσει από το ανδρολογικό του Έλενα για εξετάσεις και αν χρειάζεται να απευθυνθεί σε εξειδικευμένο ουρολόγο - το ανδρολογικό του Έλενα είναι στελεχωμένο από ενδοκρινολόγους). Αυτή τη στιγμή βρίσκεις ραντεβού για τέλη Νοεμβρίου στο τμήμα αποβολών. Με αυτό τον τρόπο θα γλιτώσετε πολλά χρήματα σε άπειρες εξετάσεις πολλών ειδικοτήτων που θα σας κάνουν εκεί δωρεάν. Η επικεφαλής του συγκεκριμένου τμήματος είναι αιματολόγος για να καταλάβεις και πολύ πιθανό, αν προκύψει θέμα, να σε παραπέμψει σε άλλες ειδικότητες εντός του νοσοκομείου. Όταν γίνουν όλα αυτά και βγει κάποιο συμπέρασμα για το αν υπάρχει κάποιος ανασταλτικός παράγοντας ή αν έχετε να αντιμετωπίσετε μόνο τη δική σου ηλικία, θα σας κατευθύνουν από εκεί για το πώς να κινηθείτε. Ακόμα και την ποιότητα των ωαρίων σου μπορείς να προσπαθήσεις να βελτιώσεις και σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Επίσης η fsh μπορεί να πέσει με την κατάλληλη διατροφή. Μπες στο site "to make a mommy" και κατέβασε τον οδηγό διατροφής που τα εξηγεί αυτά. Και για τα 2 αυτά μπορώ να σου στείλω link να τα κατεβάσεις. Η προηγούμενη επικεφαλής του τμήματος αποβολών του Έλενα, η κα. Τσεκούρα, θα σου τα έλεγε όλα αυτά επίσης αναλυτικά, πολύ πιθανό και η τωρινή να τα γνωρίζει. Από εκεί και πέρα κα έχοντας προσπαθήσει να διορθώσετε ό,τι έχει φταίξει μέχρι τώρα, προχωράτε σε εξωσωματική, αν θέλετε, αλλά κατά τη γνώμη μου, εφόσον υπάρχουν στενά ηλικιακά και οικονομικά περιθώρια, καλό είναι να ξεκινήσετε με όσο το δυνατό τις καλύτερες προϋποθέσεις. 

Όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσετε. 

Υ.Γ. Κι εγώ είχα κάποτε κακή αντιμετώπιση από γυναικολόγο/εξωσωματιστή όταν είχα πει ότι είμαι πιο κοντά στην υιοθεσία, παρά στην εξωσωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Πως πάει η εγκυμοσύνη σου ;

Μια χαρά, ευχαριστώ πολύ, αλλά νομίζω ότι έχω το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα (συχνό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης). Χθες το βράδυ πόναγε πολύ το χέρι μου σε σημείο που να μη μπορώ να κοιμηθώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

@troia εσυ ποιον είχες γιατρό ;

Δεν το έχω γράψει ποτέ δημόσια...Θα σου το στείλω σε προσωπικό μήνυμα και σε όποια άλλη κοπέλα θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Μια χαρά, ευχαριστώ πολύ, αλλά νομίζω ότι έχω το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα (συχνό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης). Χθες το βράδυ πόναγε πολύ το χέρι μου σε σημείο που να μη μπορώ να κοιμηθώ...

Περαστικα!!!αντε κοντεύεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...