Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Frid είπε:

Θα μπορούσε να είναι από τα ουτρο αλλά θα μπορούσε να είναι και σημάδι ότι κάτι πάει καλά 😊,πραγματικα δεν ξέρω αλλά θα σου πω μόνο ότι σε μια συζήτηση πριν 2 εβδομάδες με μια φίλη μου που τώρα είναι στην 12η εβδομάδα με εξωσωματικη το μόνο που μου είπε ότι παρατήρησε διαφορετικό ήταν το πολύ πρησμένο στήθος και τα υγρά,όποτε εγω το στήθος θα το έπαιρνα για καλο!Σε τι μέρα εισαι θύμισε μου ,εγω 7η σήμερα αλλά δεν νιώθω πολύ αισιόδοξη σήμερα  

Είμαι στην 3η σήμερα . Υγρά δεν έχω καθόλου .Εσυ και σε 2 μερες να κανείς θα δείξει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Παλουκωθηκα δεν κουνιέμαι ούτε για δειγμα. Βαριέμαι όμως... πφφφ θα μετρήσω πρόβατα.  

Ρε αν δεν κατσεις ησυχη θα σου στειλω τη Μερκελ να δω μετα κουνιεσαι;🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Frid είπε:

Ευχαριστούμε κορίτσι που μας το υπενθυμίζεις αυτό ,εμενα προσωπικά με βοηθάει ,απλά ξέρεις περνάνε οι μέρες και λες και δεν περνάνε !!!ουφ !εσυ να προσεχείς το μωράκι σου τώρα και ηρεμία ναι;

Εμενα το λες ότι αυτές οι ρημαδες μέρες δεν περνάνε με τιποτααααααα... σαν νιώθω απόλυτα το έχω πολύ πρόσφατο. 

Επίσης και αλλο που θέλω να σας τονίσω γτ την πάτησα και εκλαιγα τζάμπα όχι τεστ... θα σας τα κρύψω όπως έκανε ο άντρας μου χαχαχαχα θετικά βγήκαν την Παρασκευή και αυτο αχνό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Παλουκωθηκα δεν κουνιέμαι ούτε για δειγμα. Βαριέμαι όμως... πφφφ θα μετρήσω πρόβατα.  

Μήπως να έκανες καμία ενεσουλα προλουτεξ να σταματήσει το αίμα .και κάτσε στο κρεββάτι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Margitc είπε:

Ρε αν δεν κατσεις ησυχη θα σου στειλω τη Μερκελ να δω μετα κουνιεσαι;🤣

Χαχχαχ ωχ βγαίνει και στη σύνταξη θα με φάει η κυρά χαχαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Είμαι στην 3η σήμερα . Υγρά δεν έχω καθόλου .Εσυ και σε 2 μερες να κανείς θα δείξει .

Κορίτσια από ποτέ μετράτε τις ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα? Εμένα ο γιατρός είπε η πρώτη ημέρα είναι η επόμενη της εμβρυομεταφορας.... Το ρωτάω για να συγκρίνω συμπτώματα 😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

@Vasilique καλημέρα γλυκιά μου βασιλικουλα μου!!! Αααχ τι να πω για εσένα...ένα στέλνεις κάθε φορά από αυτά τα κατεβατα σου και η συγκίνηση δεν περιγράφεται με αυτά που λες! Εγώ μόνο υπομονή κάνω! δεν έμεινε πολύ γιατί πραγματικά θέλω να το συνειδητοποιήσω και να νιώσω αυτό που μου λες ότι πραγματικά είμαι έγκυος γιατί ακόμα ο φόβος και η αγωνία δεν με αφήνει!!!

Εσένα βρε κορίτσι μου σε ταλαιπωρούν οι ναυτίες ε;; τσάι με τζίντζερ μου είπε η γιατρός κάνε μια προσπάθεια και με αυτό...φάε και κάνα κριτσινακι ναι και κάνα κρακερακι αλλά πιστεύω το τζίντζερ θα σε βοηθήσει πολύ! Υπομονή άλλωστε αυτά είναι ομορφα συμπτώματα πιστεύω πια νιώθοντάς τα εμείς που είμαστε από αυτή την ομαδα λέμε και ευχαριστώ 😉😉❤️

Διόνη μου αυτό το άγχος θα το έχεις για πάντα..  γλυκό μεν για πάντα όμως..  είσαι εγκυουλα και το μωράκι σου μεγαλώνει μέρα με τη μέρα:-* 

Αν σε πω τρελό θα πάθεις σοκ. 

Όταν ο μικρος ήταν 1 μηνών έλεγα τι καλά που ήταν στην κοιλίτσα μου στην μήτρα που τον προστάτευε από ιούς κτλ πριν έλεγα αντε να γεννήσω να τον έχω στην αγκαλιά μου να τον προστατευω . 

Τωρα λέω πωπω λείπει από εμένα αν γίνει κάτι πως θα προλάβω να είμαι δίπλα του να τον βοηθήσω. Δεν θέλω να ξέρω όταν θα βγαίνει νυχτα τι θα γίνει. ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια από ποτέ μετράτε τις ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα? Εμένα ο γιατρός είπε η πρώτη ημέρα είναι η επόμενη της εμβρυομεταφορας.... Το ρωτάω για να συγκρίνω συμπτώματα 😋😋

Ρε θα έρθω να σε μαλώσω καλά δεν βλέπεις τι γράφω???? ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.  Ήτανε εγκυμοσύνη ακόμα και στο ίδιο άτομο είναι διαφορετική!!!

Τωρα ξεκίνησα εγω λιγακι να μυρίζω τα πάντα.. αυτό δεν το είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εμενα το λες ότι αυτές οι ρημαδες μέρες δεν περνάνε με τιποτααααααα... σαν νιώθω απόλυτα το έχω πολύ πρόσφατο. 

Επίσης και αλλο που θέλω να σας τονίσω γτ την πάτησα και εκλαιγα τζάμπα όχι τεστ... θα σας τα κρύψω όπως έκανε ο άντρας μου χαχαχαχα θετικά βγήκαν την Παρασκευή και αυτο αχνό. 

Ναι σε καταλαβαίνω και εσενα εσυ έχεις μπει σε άλλη φάση αγωνίας τώρα αλλά θα δεις ολα καλά θα πάνε .Εννοειται δεν πιάνω τεστ έτσι το έκανα στην προηγούμενη και έκλαιγα τρεις μέρες παρά πάνω ,ας τις γλιτώσουμε τώρα 😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Είμαι στην 3η σήμερα . Υγρά δεν έχω καθόλου .Εσυ και σε 2 μερες να κανείς θα δείξει .

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να κάνω γιατί αν βγει αρνητικό θα μου μείνει ακόμα μια ελπίδα και θα καίγομαι χειρότερα μέχρι την χοριακη ,εγω υγρά νομίζω μόνο από τα ουτρο ,εσυ είναι νωρίς για υγρά αλλά και πάλι όπως λένε τα κοριτσια και τα υγρά σχετικά είναι 😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια από ποτέ μετράτε τις ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα? Εμένα ο γιατρός είπε η πρώτη ημέρα είναι η επόμενη της εμβρυομεταφορας.... Το ρωτάω για να συγκρίνω συμπτώματα 😋😋

Εγω ξεκινάω από την ίδια την ημέρα της εμβρυομεταφορας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Διόνη μου αυτό το άγχος θα το έχεις για πάντα..  γλυκό μεν για πάντα όμως..  είσαι εγκυουλα και το μωράκι σου μεγαλώνει μέρα με τη μέρα:-* 

Αν σε πω τρελό θα πάθεις σοκ. 

Όταν ο μικρος ήταν 1 μηνών έλεγα τι καλά που ήταν στην κοιλίτσα μου στην μήτρα που τον προστάτευε από ιούς κτλ πριν έλεγα αντε να γεννήσω να τον έχω στην αγκαλιά μου να τον προστατευω . 

Τωρα λέω πωπω λείπει από εμένα αν γίνει κάτι πως θα προλάβω να είμαι δίπλα του να τον βοηθήσω. Δεν θέλω να ξέρω όταν θα βγαίνει νυχτα τι θα γίνει. ... 

Έχεις δίκιο κορίτσι μου....... 

Ενώ θέλω να πάνε όλα καλά και να έρθει όντως τώρα είναι όμορφη εμπειρία και πρέπει και αυτή να τη ζουμε.....❤️❤️❤️

 

Εσύ ωστόσο εύχομαι να είσαι ξαπλωμένη και να απαντάς!!!!!!! Καταλαβαίνω ότι με τον μικρό δεν μπορείς το ίδιο αλλά νομίζω η ξάπλα είναι σημαντική!!! 💓💓💓💓🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια από ποτέ μετράτε τις ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα? Εμένα ο γιατρός είπε η πρώτη ημέρα είναι η επόμενη της εμβρυομεταφορας.... Το ρωτάω για να συγκρίνω συμπτώματα 😋😋

Από την επομένη νομίζω ευακι.....ωραίο και σημαντικό συμπτωμα είναι το καφέ νομίζω λίγο προς το τέλος της αναμονής αλλά και πάλι είναι πιθανό αλλά όχι αναγκαίο! Δεν το έχουν όλες οι κοπέλες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Frid είπε:

Ναι σε καταλαβαίνω και εσενα εσυ έχεις μπει σε άλλη φάση αγωνίας τώρα αλλά θα δεις ολα καλά θα πάνε .Εννοειται δεν πιάνω τεστ έτσι το έκανα στην προηγούμενη και έκλαιγα τρεις μέρες παρά πάνω ,ας τις γλιτώσουμε τώρα 😱

Εγω εκλαιγα ενώ ήμουν έγκυος φαντάσου τόσο χαζο είμαι. Για αυτό τώρα ήρθα να σας ταρακουνάω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ρε θα έρθω να σε μαλώσω καλά δεν βλέπεις τι γράφω???? ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.  Ήτανε εγκυμοσύνη ακόμα και στο ίδιο άτομο είναι διαφορετική!!!

Τωρα ξεκίνησα εγω λιγακι να μυρίζω τα πάντα.. αυτό δεν το είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη.  

Χαχαχχα έκλαψα !! Έχεις δίκιο.... Θα σταματήσω να το κάνω τουλάχιστον θα προσπαθήσω!! Δεν υπόσχομαι τίποτα 😋😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Από την επομένη νομίζω ευακι.....ωραίο και σημαντικό συμπτωμα είναι το καφέ νομίζω λίγο προς το τέλος της αναμονής αλλά και πάλι είναι πιθανό αλλά όχι αναγκαίο! Δεν το έχουν όλες οι κοπέλες!!!!!!

Ναι το έχω ακούσει αυτό για το καφέ , βασικά εδώ μέσα το έχω διαπιστώσει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Έχεις δίκιο κορίτσι μου....... 

Ενώ θέλω να πάνε όλα καλά και να έρθει όντως τώρα είναι όμορφη εμπειρία και πρέπει και αυτή να τη ζουμε.....❤️❤️❤️

 

Εσύ ωστόσο εύχομαι να είσαι ξαπλωμένη και να απαντάς!!!!!!! Καταλαβαίνω ότι με τον μικρό δεν μπορείς το ίδιο αλλά νομίζω η ξάπλα είναι σημαντική!!! 💓💓💓💓🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌🛌

Χαχαχα τι τέλεια κρεβατάκια... πιαστικα αφού απανταω σημαίνει 2 πράγματα δεν είμαι στη δουλειά, δεν κάνω δουλειές χαχα α  ξαπλώνω μη μου ανησυχείς.  

Ναι απόλαυσε το γιατι θα σου λείπει.. 😉 θα δεις σε λίγο καιρό που θα τρως και τις κλωτσιές σου.. πωπω τέλεια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Χαχαχχα έκλαψα !! Έχεις δίκιο.... Θα σταματήσω να το κάνω τουλάχιστον θα προσπαθήσω!! Δεν υπόσχομαι τίποτα 😋😋😋

Μα στο λέω με πολύ πολύ αγάπη.  Εδώ την έχω την σκυτάλη και την τυλίγω:-) έχει γίνει είμαι σίγουρη:-* 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας.....σε 'μένα έχουν σταματήσει οι πόνοι περιόδου απο σήμερα το πρωί, τουλάχιστον δεν είναι όπως ήταν τις προηγούμενες μέρες απλά έχω ώρες ώρες ελαφριά πονάκια, τίποτα το ιδιαίτερο δλδ, υγρά τίποτα μόνο αυτά απ' τα υπόθετα και έχει επανέλθει το πρησμένο στήθος. Και γω μετράω τις μέρες απο την ετ ξεκινώντας απο την επομένη της ετ.

Η κοπέλα που είχες αίμα πως είσαι??? Ελπίζω να είναι όλα καλά! Σου στέλνω πολύ κουράγιο και δύναμη!

Οι υπόλοιπες πώς είστε? Εδώ ενταξει αναλόγως...αυτη τη στιγμή κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα η αλήθεια είναι [smilie=blob8.gif]

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μα στο λέω με πολύ πολύ αγάπη.  Εδώ την έχω την σκυτάλη και την τυλίγω:-) έχει γίνει είμαι σίγουρη:-* 

Μακάρι μακάρι να έχεις δίκιο !! Δεν θέλω τίποτα άλλο !! 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια!!

Μιλησα με τον ΕΟΠΠΥ…Εγκριθήκαμε!!

Μια πρώτη χαρά την πήρα..περιμένω να μου στείλουν την απόφαση ώστε να παραγγείλω τις ενεσούλες μου!! 🤗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η papant είπε:

Καλημέρα σε όλες,

Σας διάβασα τυχαία και πήρα το θάρρος να γράψω.

Συζητάμε με τον σύζυγο να κάνουμε μια προσπάθεια εξωσωματικής αν και δεν έχουμε πολλές ελπίδες λόγω ηλικίας. Είμαι 44 ετών βλέπετε. Είπαμε ότι θα κάνουμε ταυτόχρονα και τα χαρτιά μας για υιοθεσία για να μη χάνουμε χρόνο. 

Πριν 2 χρόνια που αποφασίσαμε οτι θα θέλαμε ενα παιδάκι στη ζωή μας, επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Δεν μου έδωσε εξετάσεις πάρα μου είπε να πάρω φολικο. Μετα απο 5 μήνες και επειδή μου φαινόταν λίγο περίεργο αυτό του μίλησα και μετα από επιμονή δική μου μου έδωσε να κάνω εξετάσεις Fsh και AMh οι οποίες ήταν πολύ κακές και τότε μου είπε ότι πρέπει να δω για εξωσωματική. Λόγω οικονομικού πήγα στο  Έλενα. Μου είπαν μόνο για φυσικό κύκλο και πως έπρεπε κάθε μήνα να κάνω Fsh και όταν πέσει μέσα στο φυσιολογικό όριο να πάω να κάνουμε υπέρηχο. Αλλά μετα από 6 + μήνες η τιμή δεν έπεφτε. Λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων υγείας στην οικογένεια μου και λόγω του ότι έβλεπα μια ματαιότητα στο όλο σκηνικό τα παράτησα και είπα οτι αν είναι τυχερό θα γίνει από μόνο του. Έπαιρνα πολλές βιταμίνες και δοκίμασα σχεδόν οτι διάβαζα πως μπορεί να βοηθήσει. Τον Απρίλιο χρησιμοποίησα το κύπελο ferti-lily και τον Μάιο είχα θετικό τεστ την ημέρα που περίμενα περίοδο, αλλά δυστυχώς μετα από δυο μέρες αδιαθέτησα. Τον Αύγουστο ξαναείδα θετικό τεστ το πρωί αλλά το ίδιο βράδυ πάλι αίμα. Το είπα στο γιατρό μου που πήγα για εξέταση και Παπ και δε μου είπε τίποτα. Του είπα οτι αποφασίσαμε να μη κάνουμε εξωσωματική αλλά η υιοθεσία και ήταν σα να νεύριασε. Ισως ήταν και η ιδέα μου δε ξέρω τι να πώ. Πάντως δε μου είπε τίποτα. Εντωμεταξύ τη δεύτερη φορά που είχα θετικό τεστ έιχα σταγόνες αίμα μερικές μέρες μετα την ωορρηξία και επειδή είχα και άλλες δυο φορές τον ρώτησα αν ήταν σημάδι εμφύτευσης και πως αν αυτό σημαίνει ότι και τις άλλες φορές είχα βιοχημική και απλά δε το κατάλαβα. Και μου απάντησε που να ξέρω εγώ τι έγινε.

Απογοητεύτηκα πολύ και όταν το συζητήσαμε με τον σύζυγο είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία ελπίδα να πάμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο για να δούμε τι θα μας πουν εκει.

Τα οικονομικά μας είναι πολύ στενά. Ο άντρας μου έχει μια θεωρητικά καλή δουλειά, αλλά ξεπληρώνουμε κάποια χρέη του πατέρα του. Εγώ δουλεύω κανονικά σε μια εταιρεία οκτάωρο αλλά δουλεύω και άλλες 3 ώρες καθημερινά από το σπίτι έτσι ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια χρήματα στην άκρη.

Δε μας περισσεύουν ούτε τα χρήματα αλλά ούτε και ο χρόνος και φοβάμαι μήπως κάνω και κακή επιλογή κέντρου και μπούμε πάλι σε μια άσκοπη διαδικασία. Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένη, κουρασμένη και στεναχωριέμαι πολύ με όλη αυτή την αβεβαιότητα.

Πιστεύετε ότι αξίζει να προσπαθήσουμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο. Έχει νόημα όλο αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να το πάρουμε απόφαση;

 

Καλημέρα από μένα, 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας ! 

Λυπάμαι που έχετε ταλαιπωρηθεί και εύχομαι σύντομα να αποκτήσετε το μωράκι σας με τον έναν ή τον άλλον τρόπο! 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αξίζει να προσπαθήσετε έστω μια φορά σε ένα ιδιωτικό καλό κέντρο με έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να νιώσεις από την πρώτη στιγμή ότι μπορείς να συνεννοηθεις και να σε καταλάβει. Οπότε να δεις πολλούς και να επιλέξεις τον καλύτερο για εσένα. ΑΜΗ εξέταση έχεις κάνει για να δεις το απόθεμα ωαρίων σου ? 

Εγώ πήγα στο μητερα και ο γιατρός που με ανέλαβε μας καθοδήγησε από πού να το πιάσουμε κάναμε τις εξετάσεις και μας οδήγησε στο σημείο που είμαστε τώρα. Οπότε μπορεί να σου φαίνονται όλα βουνό και χαοτικά έτσι ένιωθα κι εγώ αλλά μόλις ξεκινήσεις και βρεις τον γιατρό σου και μπεις σε μια σειρά θα είναι όλα πιο εύκολα ! 

Είναι ιερός ο σκοπός δώστε μια προσπάθεια για εμένα. Εγώ είμαι στο μητέρα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη και ο γιατρός μου είναι σούπερ ! Στ... Παπαδ.... Λέγεται άμα μπεις στο site τους θα τον βρεις. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου ! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τρέμω διονη μου τρέμω.. ακόμα έχω αίμα

:-( θα πάρω τώρα στη γυναικολόγο μου μωρε και εγώ στα αυγά μου δεν κάθομαι το ξέρω. 

Εγώ που είχα 2 φορές αίμα, όχι πολύ βέβαια, έκανα κ μια ένεση επιπλέον στον πωπο τη lentogest..αλλα παίρνεις κ πολύ λίγη προγεστερονη, σκέψου εμάς εδώ στην Ελλάδα μας δίνουν κ utro κ υποθετα κ ενέσεις να κάνουμε όλη μέρα.. Κ οριζόντιοσου, μόνο για φαγητό κ τουαλετα να σηκώνεσαι.. Εγώ μόνο έτσι σώθηκα αλλιώς είχα κ 15 μερες καφέ, κ με αιμα ενδιάμεσα, έκανα την επιπλέον ένεση κ μόνο όταν γυρίσαμε Αθήνα κ ξάπλωσα 3 μέρες σερί δεν ξανά είδα, καφέ ή αίμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η papant είπε:

Καλημέρα σε όλες,

Σας διάβασα τυχαία και πήρα το θάρρος να γράψω.

Συζητάμε με τον σύζυγο να κάνουμε μια προσπάθεια εξωσωματικής αν και δεν έχουμε πολλές ελπίδες λόγω ηλικίας. Είμαι 44 ετών βλέπετε. Είπαμε ότι θα κάνουμε ταυτόχρονα και τα χαρτιά μας για υιοθεσία για να μη χάνουμε χρόνο. 

Πριν 2 χρόνια που αποφασίσαμε οτι θα θέλαμε ενα παιδάκι στη ζωή μας, επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Δεν μου έδωσε εξετάσεις πάρα μου είπε να πάρω φολικο. Μετα απο 5 μήνες και επειδή μου φαινόταν λίγο περίεργο αυτό του μίλησα και μετα από επιμονή δική μου μου έδωσε να κάνω εξετάσεις Fsh και AMh οι οποίες ήταν πολύ κακές και τότε μου είπε ότι πρέπει να δω για εξωσωματική. Λόγω οικονομικού πήγα στο  Έλενα. Μου είπαν μόνο για φυσικό κύκλο και πως έπρεπε κάθε μήνα να κάνω Fsh και όταν πέσει μέσα στο φυσιολογικό όριο να πάω να κάνουμε υπέρηχο. Αλλά μετα από 6 + μήνες η τιμή δεν έπεφτε. Λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων υγείας στην οικογένεια μου και λόγω του ότι έβλεπα μια ματαιότητα στο όλο σκηνικό τα παράτησα και είπα οτι αν είναι τυχερό θα γίνει από μόνο του. Έπαιρνα πολλές βιταμίνες και δοκίμασα σχεδόν οτι διάβαζα πως μπορεί να βοηθήσει. Τον Απρίλιο χρησιμοποίησα το κύπελο ferti-lily και τον Μάιο είχα θετικό τεστ την ημέρα που περίμενα περίοδο, αλλά δυστυχώς μετα από δυο μέρες αδιαθέτησα. Τον Αύγουστο ξαναείδα θετικό τεστ το πρωί αλλά το ίδιο βράδυ πάλι αίμα. Το είπα στο γιατρό μου που πήγα για εξέταση και Παπ και δε μου είπε τίποτα. Του είπα οτι αποφασίσαμε να μη κάνουμε εξωσωματική αλλά η υιοθεσία και ήταν σα να νεύριασε. Ισως ήταν και η ιδέα μου δε ξέρω τι να πώ. Πάντως δε μου είπε τίποτα. Εντωμεταξύ τη δεύτερη φορά που είχα θετικό τεστ έιχα σταγόνες αίμα μερικές μέρες μετα την ωορρηξία και επειδή είχα και άλλες δυο φορές τον ρώτησα αν ήταν σημάδι εμφύτευσης και πως αν αυτό σημαίνει ότι και τις άλλες φορές είχα βιοχημική και απλά δε το κατάλαβα. Και μου απάντησε που να ξέρω εγώ τι έγινε.

Απογοητεύτηκα πολύ και όταν το συζητήσαμε με τον σύζυγο είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία ελπίδα να πάμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο για να δούμε τι θα μας πουν εκει.

Τα οικονομικά μας είναι πολύ στενά. Ο άντρας μου έχει μια θεωρητικά καλή δουλειά, αλλά ξεπληρώνουμε κάποια χρέη του πατέρα του. Εγώ δουλεύω κανονικά σε μια εταιρεία οκτάωρο αλλά δουλεύω και άλλες 3 ώρες καθημερινά από το σπίτι έτσι ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια χρήματα στην άκρη.

Δε μας περισσεύουν ούτε τα χρήματα αλλά ούτε και ο χρόνος και φοβάμαι μήπως κάνω και κακή επιλογή κέντρου και μπούμε πάλι σε μια άσκοπη διαδικασία. Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένη, κουρασμένη και στεναχωριέμαι πολύ με όλη αυτή την αβεβαιότητα.

Πιστεύετε ότι αξίζει να προσπαθήσουμε σε ένα ιδιωτικό κέντρο. Έχει νόημα όλο αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να το πάρουμε απόφαση;

 

Καλησπέρα επειδή είπες πως δεν σου περισσεύουν τα χρήματα ίσως καλύτερα να πας με δότρια ώστε να κανείς μια και μοναδική και να πετύχει είναι σίγουρα καλύτερη λύση και πιο Γρηγορη από την υιοθεσια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...