Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλησπέρα ναι πλησιάζει πιστευω αύριο θα με πάρουν να μου πουν πως προχωράνε .Πάλι θέλουν μοριακό τεστ ;πάλι καλά που μου το είπες δεν τους ρώτησα .είμαι στο γέννημα με τον Ε….Μαντ…..είναι η πρώτη σου ;για το Μητέρα έχω ακούσει καλά λόγια.

Ρώτα τους καλύτερα γιατί ξέρω από όλα τα κορίτσια ότι για την εμβρυομεταφορα θέλει μοριακό τεστ... Τώρα λόγω της ωοληψιας δεν ξέρω επειδή είναι πρόσφατο το μοριακό που έκανες... Ρώτα για καλό και για κακό... Τέλεια πες μας αύριο πως τα πάνε όταν μάθεις !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

και γω αύριο κάνω μοριακό!!!!!! εγω απο οτι καταλαβαίνω θα παω σε επομενο λογω υψηλης προγεστερονης. αλλα μου ειπε αν θυμαμαι καλα οτι αυτο θα το δει και βαση ενδομητριου την μερα της ωοληψιας.

Καλύτερα αργά και σταθερά βήματα μην απογοητεύτεις αν πάει σε επόμενο κύκλο !! Ότι είναι πιο σωστό και safe!  Ααα ημέρα κοβιντ pcr τεστ αύριο λοιπόν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

τωρα θα σε ρωτησω , αλλα μπορει και να το εχεις πει..... γτ δεν εκανες στον ιδιο κυκλο;;;; εμενα απο οτι καταλαβαινω επειδη ειναι υψηλη η προγεστερονη. μου ειπε 1,9

Αλλα βρήκα σε ενα αρθρο αυτό και κάπως πήρα τα πάνω μου..

"Ωστόσο η μεγαλύτερη διαφορά στα ποσοστά επιτυχίας ανάμεσα στους κύκλους με κατεψυγμένα έμβρυα έναντι των «φρέσκων» παρατηρήθηκε στις γυναίκες ηλικίας άνω των 35 ετών οι οποίες είχαν υψηλά επίπεδα προγεστερόνης (πάνω από 1 ng/mL) την ημέρα της ωοληψίας.
Στη συγκεκριμένη υποομάδα γυναικών, η κατάψυξη όλων των εμβρύων και η μεταγενέστερη μεταφορά τους συσχετίσθηκε με αύξηση κατά 73% των πιθανοτήτων επίτευξης και συνέχισης μίας εγκυμοσύνης, σε σύγκριση με την εμβρυομεταφορά αμέσως μετά τη γονιμοποίηση."

Αυτό μου το έχει πει και ο γιατρός μου , οπότε δεν είναι μόνο κάτι που λέει ένα άρθρο !! Να πάρεις τα πάνω σου λοιπόν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

κοριτσια μου και μετα την ωοληψια αδιαθετουμε κανονικα;;;;; και πότε ? :P 
και την εμβρυομεταφορα σε αλλο κυκλο στην κανουν αφου τελειωσει η περιοδος;;;

Εγώ αδιαθετησα κανονικά στις 12 μέρες μετά την ωοληψια!! Ναι κανονικά αφού τελειώσει η περίοδος νομίζω, εγώ άφησα και ένα μήνα ακόμα γιατί το κέντρο ήταν κλειστό τον Αύγουστο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eva29 είπε:

Αυτό μου το έχει πει και ο γιατρός μου , οπότε δεν είναι μόνο κάτι που λέει ένα άρθρο !! Να πάρεις τα πάνω σου λοιπόν!! 

το δουλεύω και αυτό σιγά σιγά οπότε λέω ότι είναι και ότι κάνω είναι μονο για καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλησπέρα ναι πλησιάζει πιστευω αύριο θα με πάρουν να μου πουν πως προχωράνε .Πάλι θέλουν μοριακό τεστ ;πάλι καλά που μου το είπες δεν τους ρώτησα .είμαι στο γέννημα με τον Ε….Μαντ…..είναι η πρώτη σου ;για το Μητέρα έχω ακούσει καλά λόγια.

Α και εγώ στο ίδιο κέντρο είμαι με τον ίδιο γιατρό 😊  Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια από άλλες κοπέλες που τα κατάφεραν εκεί γι'αυτό το διάλεξα...μακάρι να πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλύτερα αργά και σταθερά βήματα μην απογοητεύτεις αν πάει σε επόμενο κύκλο !! Ότι είναι πιο σωστό και safe!  Ααα ημέρα κοβιντ pcr τεστ αύριο λοιπόν!! 

Εγώ την ίδια μέρα μετά την ωοληψια ξεκίνησα προγεστερονη όποτε αν κάνω τώρα εξέταση δεν θα είναι στα ύψη ;νομίζω πως σε κάποιες απλά μικραίνει το ενδομήτριο γιαυτο δεν προχωράνε σε εμβρυομεταφορα. Μήπως γιαυτο οφείλεται η προγεστερονη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

@Katerinaki83 κορίτσι μου καλησπέρα!! Πλησιάζει η μέρα ! Εγώ αύριο θα κάνω το μοριακό τεστ.... Σε ποιο κέντρο είσαι ? Εγώ είμαι στο μητέρα...

Σου ζήτησαν μοριακό πριν την μεταφορά????? Καινούριο αυτό τώρα???? Εγώ πάντα έκανα στην ωοληψια όχι στην μεταφορά....λες επειδή έπεφτε στον ίδιο κύκλο για αυτό να μην μου ζητούσαν και το έχω κάνει και δύο φορές να πεις αν ήταν μια κάπου να τους διεφυγα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Οι πρώτες μέρες ήταν δύσκολες πλέον χαλαρα.. δεν ξέρω γιατί χαχαχαχ έχω μπει σε άμυνα μάλλον . 

Με τι έρχεται γρήγορα η ακατανομαστη ξες;;; με επαφή;-) 

 

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Επαφές και ζεστά ροφήματα !! 

Μμμμμ προς το παρόν έχει δουλειές σπιτιού και σίδερο που το σιχαίνομαι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Σου ζήτησαν μοριακό πριν την μεταφορά????? Καινούριο αυτό τώρα???? Εγώ πάντα έκανα στην ωοληψια όχι στην μεταφορά....λες επειδή έπεφτε στον ίδιο κύκλο για αυτό να μην μου ζητούσαν και το έχω κάνει και δύο φορές να πεις αν ήταν μια κάπου να τους διεφυγα....

Νομίζω μοριακό χρειάζεσαι για να μπεις σε χώρο χειρουργείου. Κάποια κέντρα κάνουν μεταφορά στο χώρο του χειρουργείου κάποια (όπως εκεί που πάω εγώ) σε απλά δωμάτια που εξετάζουν οι γιατροί. Οποτε γι αυτό αλλου ζητάνε τεστ για μεταφορά κι αλλου όχι. Επίσης το μοριακό έχει διάρκεια 72 ώρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

κοριτσια μου και μετα την ωοληψια αδιαθετουμε κανονικα;;;;; και πότε ? :P 
και την εμβρυομεταφορα σε αλλο κυκλο στην κανουν αφου τελειωσει η περιοδος;;;

Κ εγώ έκανα εμβρυομεταφορα σε άλλο κύκλο γιατί έπαθα υπερδιέγερση, στην ωοληψια μου πήραν 23 ωαρια!! Εγώ κιόλας αδιαθετησα 1 εβδομάδα μετά την ωοληψια αλλά επειδή ήταν πολύ σύντομα κατά το γιατρό μου για να επανέλθουν οι ωοθήκες, αδιαθετησα κ 2η φορά κ μετά πήγα για εμβρυομεταφορα. Εμενα δε μου έδωσε ovitrelle, 3η μέρα του κύκλου πριν την εμβρυομεταφορα ξεκίνησα οιστραδιολη φτιαχτη (cyclacur), 10 μέρες μετά πήγα για υπέρηχο κ μετά ξεκίνησα προγεστερονη κ 20η μερα πήγα για εμβρυομεταφορα!! Μην ανησυχείς ίσως είναι κ για καλύτερα να προλάβεις να ξεπρηστεις, να γίνουν τα εμβρυακια σου βλαστοκυστες!! Κ εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι τα κατεψυγμένα έχουν καλές πιθανότητες όπως κ τα φρέσκα να εμφυτευθουν κ λίγο καλύτερα!! Κ είχε δίκιο εκ του αποτελέσματος!! Καλή επιτυχία, να πάρεις καλά κ ώριμα αυγουλακια σου εύχομαι!!🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

α ξανακανουμε και Ovitrelle? να και κάτι καινουργιο που έμαθα!

Οvitrelle κάνουμε μόνο όταν έχουμε να πάρουμε ωάριο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Σου ζήτησαν μοριακό πριν την μεταφορά????? Καινούριο αυτό τώρα???? Εγώ πάντα έκανα στην ωοληψια όχι στην μεταφορά....λες επειδή έπεφτε στον ίδιο κύκλο για αυτό να μην μου ζητούσαν και το έχω κάνει και δύο φορές να πεις αν ήταν μια κάπου να τους διεφυγα....

Κ εγώ έκανα μοριακό πριν την εμβρυομεταφορα, κ ας είχα κάνει εμβόλιο έναν μήνα πριν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

τωρα θα σε ρωτησω , αλλα μπορει και να το εχεις πει..... γτ δεν εκανες στον ιδιο κυκλο;;;; εμενα απο οτι καταλαβαινω επειδη ειναι υψηλη η προγεστερονη. μου ειπε 1,9

Αλλα βρήκα σε ενα αρθρο αυτό και κάπως πήρα τα πάνω μου..

"Ωστόσο η μεγαλύτερη διαφορά στα ποσοστά επιτυχίας ανάμεσα στους κύκλους με κατεψυγμένα έμβρυα έναντι των «φρέσκων» παρατηρήθηκε στις γυναίκες ηλικίας άνω των 35 ετών οι οποίες είχαν υψηλά επίπεδα προγεστερόνης (πάνω από 1 ng/mL) την ημέρα της ωοληψίας.
Στη συγκεκριμένη υποομάδα γυναικών, η κατάψυξη όλων των εμβρύων και η μεταγενέστερη μεταφορά τους συσχετίσθηκε με αύξηση κατά 73% των πιθανοτήτων επίτευξης και συνέχισης μίας εγκυμοσύνης, σε σύγκριση με την εμβρυομεταφορά αμέσως μετά τη γονιμοποίηση."

Έπαιρνα serpafar και σε ορισμένες περιπτωσεις(όπως συνέβη και σε μένα) δεν αφήνει το ενδομήτριο να αναπτυχθεί σωστα. Μου είπε στην ωοληψια θα δει καλύτερα και θα αποφασισει. Σιγουρεύτηκε ότι δεν ειμαι έτοιμη. Όποτε είπαμε να πάμε στον επόμενο τη μεταφορά !!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:


Άριστα! Αναμένουμε νεότερα … 💚

Υ.Γ Από τα σιγανά ποταμάκια να φοβάσαι λένε! 😂

 

λες αυτό να είναι το τυχερό μου;;;απ το στομα σου και στου θεού τ αφτί!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Οvitrelle κάνουμε μόνο όταν έχουμε να πάρουμε ωάριο…

Όχι απαραίτητα. Εμένα δε μου πήρε ωάριο αλλά ήθελε να κάνω ovitrelle  για να έχω ωορρηξία σε συγκεκριμένο χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Όχι απαραίτητα. Εμένα δε μου πήρε ωάριο αλλά ήθελε να κάνω ovitrelle  για να έχω ωορρηξία σε συγκεκριμένο χρόνο. 

Στα λόγια μου έρχεσαι! Η ovitrelle σχετίζεται με τα ωάρια. Εάν πας για μεταφορά σε επόμενο κύκλο δεν κάνεις ovitrelle εκτός εάν πας να πάρεις κ το ωάριο του μήνα. Πίστεψέ με έχω κάνει πολλές ovitrelle! 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Στα λόγια μου έρχεσαι! Η ovitrelle σχετίζεται με τα ωάρια. Εάν πας για μεταφορά σε επόμενο κύκλο δεν κάνεις ovitrelle εκτός εάν πας να πάρεις κ το ωάριο του μήνα. Πίστεψέ με έχω κάνει πολλές ovitrelle! 😆

Κορίτσια μου και εγώ δεν την έκανα την ovitrelle σε ετοιμασία για ετ! Βασικά αυτή τη φορά δεν την έκανα και στην ωοληψία καθώς μου έβαλε arvecap λόγω υπερδιέγερσης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

το δουλεύω και αυτό σιγά σιγά οπότε λέω ότι είναι και ότι κάνω είναι μονο για καλό!

Αγαπη μου είτε κατευθείαν είτε πιο μετά το αποτέλεσμα θέλουμε να είναι + :-) χωρίς ταλαιπωρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Έπαιρνα serpafar και σε ορισμένες περιπτωσεις(όπως συνέβη και σε μένα) δεν αφήνει το ενδομήτριο να αναπτυχθεί σωστα. Μου είπε στην ωοληψια θα δει καλύτερα και θα αποφασισει. Σιγουρεύτηκε ότι δεν ειμαι έτοιμη. Όποτε είπαμε να πάμε στον επόμενο τη μεταφορά !!

 

λες αυτό να είναι το τυχερό μου;;;απ το στομα σου και στου θεού τ αφτί!!!🥰🥰🥰

Μου το είπε και εμένα πως το serpafar δεν αφήνει το ενδομήτριο να αναπτυχθεί .έκανα και την οιστραδιολη και ήταν χαμηλή ,αλλά μόλις το σταματησα 6 μέρα ευτυχώς έφτιαξαν ενδομήτριο 10 και οιστραδιολη 1440 πριν την ωοληψια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Επαφές και ζεστά ροφήματα !! 

Και φαντάσου μετά να μην έρθει και καθόλου:-D @kk88

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Να μαι και εγώ έτοιμη για την ωοληψία μου!!!!!!!!

Έχουμε εδώ περιπτώσεις που δεν έκαναν εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο;;;;;

Εγώ εδώ παρούσα!

Μόνο στην πρώτη ΕΤ που πήγα με φρέσκα τριών ημερών έκανα στον ίδιο κυκλο

Οι επόμενες τρεις ΕΤ ήταν με κατεψυγμένα σε επόμενους κύκλους από την ωοληψια 

Στις δυο τελευταίες ΕΤ θετικές χοριακες άσχετα με την κατάληξη 

Η αιτιολογία ήταν ότι δεν πάμε στον ίδιο κύκλο με ωοληψια για να ηρεμήσει το σύστημα από τις ορμόνες κ να χτίσουμε κ καλύτερο ενδομήτριο 

Καλη επιτυχία 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αγαπη μου είτε κατευθείαν είτε πιο μετά το αποτέλεσμα θέλουμε να είναι + :-) χωρίς ταλαιπωρία. 

Δεν έχω κ άλλες αντιδράσεις, παπαλα για σήμερα!!!!! 

Τα έκρυψες τα τεστ εσύ;;;;;;; δεν πιστεύω να πήρες κρυφά μαζί με καμιά σοκολάτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

♥️♥️♥️ Και εσένα έρχεται η μέρα !! 

Και μάλλον θα σας πω ευχάριστα  :-) έπεισα τον άντρα :-* 😗😁όχι που θα την γλιτωνε την γκρίνια μου χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...