Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 45 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Α ωραία να έχω παρέα γιατί όλες εδώ εχουν πάρει φόρα!!! Ελπίζω να ακολουθήσουμε το παράδειγμα τους!

Ναι ναι οταν μπουμε στο τυχερο πινακακι της Βασιλικης ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση οποία έχει κάνει υστεροσκοπηση με σκτατσινγκ πόσες μέρες κράτησε αυτή η μικρή αιμορραγία????

Γεια σου κορίτσι μου! Είχα 1-2 μέρες ελάχιστη αιμορραγία μετά το scratching. Δεν πονούσα καθόλου γτ είχε γίνει με ελαφριά μέθη η υστεροσκόπηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, εσείς που έχετε κάνει εμβρυομεταφορα, μετά την εμβρυομεταφορα σας είπε ο γιατρός να κάτσετε ξάπλα για το υπόλοιπο της ημέρας? Γενικά τι κάνατε ? Γυρίσατε κανονικά στη καθημερινότητα σας ? 

Μου είπε ο άντρας μου να πάμε για brunch μετά 😋 αλλά δεν ξέρω αν κάνει να είμαι καθιστή... Νομίζω είναι καλύτερα να ξαπλώσω αλλά αν ναι για πόσες ημέρες? 

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει για 3-4 μέρες να μη βγω καν απ το σπίτι αλλά μετά ελεύθερα. Βέβαια όταν λέω ελεύθερα εννοώ, όχι σκάλες, οχι βάρη, όχι γυμναστική αλλά πχ μπορούσα να πάω στο γραφείο (οδηγώντας) και να δουλέψω στον υπολογιστή. Βέβαια εγώ από το άγχος μου έκανα 10 μέρες τηλεργασια μη τυχόν και γίνει τπτ με τραντάγματα στο αυτοκίνητο κλπ. Το πιο αστείο ήταν την ίδια μέρα της εμβρυομεταφορας που όταν γυρίσαμε σπίτι ήθελα να πάω τουαλέτα αλλά φοβόμουν μήπως πέσει η βλαστοκύστη στη λεκάνη. Μιλάμε για την απόλυτη βλακεία και ασχετοσύνη αλλά όταν γκουγκλαρα το ερώτημα είδα ότι δεν είμαι μόνη στον κόσμο που το έχω ψάξει. 
ενταξει, τραβάμε τόσα για να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε ένα έμβρυο στην κοιλιά μας που κάθε βλακεία μας συγχωρείται. 

στο μεταξύ βλέπω το παρεάκι έχει μεγαλώσει και πάμε για να τερματίσουμε το κοντέρ των χοριακων!

με συγχωρείτε που μπαίνω τόσο αραιά τελευταία, προέκυψαν κάποια σοβαρά οικογενειακά με τη μητέρα του άντρα μου και τρέχουμε με γιατρούς. χειρότερο timing δε θα γινόταν πάνω που ετοιμαζόμαστε να ξεκινήσουμε διέγερση…

ευχομαι όλες μας να τα καταφέρουμε και να έχουμε όσο περισσότερη ηρεμία γίνεται. Εγώ περνάω μια φοβερή κρίση άγχους πριν καν ξεκινησω τις ενέσεις σε σημείο που έχω σκεφτεί ότι και αν τα καταφέρω να μείνω έγκυος δε θα αντέξω 9 μήνες να ανησυχώ μήπως κάτι μου συμβεί. Μου έχει περάσει από το μυαλό μέχρι και να τα παρατήσω όλα. Ίσως είναι απλά μια φάση πιεστική. Πάντως διαβάζοντας τα ωραία σας νέα παίρνω δύναμη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει για 3-4 μέρες να μη βγω καν απ το σπίτι αλλά μετά ελεύθερα. Βέβαια όταν λέω ελεύθερα εννοώ, όχι σκάλες, οχι βάρη, όχι γυμναστική αλλά πχ μπορούσα να πάω στο γραφείο (οδηγώντας) και να δουλέψω στον υπολογιστή. Βέβαια εγώ από το άγχος μου έκανα 10 μέρες τηλεργασια μη τυχόν και γίνει τπτ με τραντάγματα στο αυτοκίνητο κλπ. Το πιο αστείο ήταν την ίδια μέρα της εμβρυομεταφορας που όταν γυρίσαμε σπίτι ήθελα να πάω τουαλέτα αλλά φοβόμουν μήπως πέσει η βλαστοκύστη στη λεκάνη. Μιλάμε για την απόλυτη βλακεία και ασχετοσύνη αλλά όταν γκουγκλαρα το ερώτημα είδα ότι δεν είμαι μόνη στον κόσμο που το έχω ψάξει. 
ενταξει, τραβάμε τόσα για να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε ένα έμβρυο στην κοιλιά μας που κάθε βλακεία μας συγχωρείται. 

στο μεταξύ βλέπω το παρεάκι έχει μεγαλώσει και πάμε για να τερματίσουμε το κοντέρ των χοριακων!

με συγχωρείτε που μπαίνω τόσο αραιά τελευταία, προέκυψαν κάποια σοβαρά οικογενειακά με τη μητέρα του άντρα μου και τρέχουμε με γιατρούς. χειρότερο timing δε θα γινόταν πάνω που ετοιμαζόμαστε να ξεκινήσουμε διέγερση…

ευχομαι όλες μας να τα καταφέρουμε και να έχουμε όσο περισσότερη ηρεμία γίνεται. Εγώ περνάω μια φοβερή κρίση άγχους πριν καν ξεκινησω τις ενέσεις σε σημείο που έχω σκεφτεί ότι και αν τα καταφέρω να μείνω έγκυος δε θα αντέξω 9 μήνες να ανησυχώ μήπως κάτι μου συμβεί. Μου έχει περάσει από το μυαλό μέχρι και να τα παρατήσω όλα. Ίσως είναι απλά μια φάση πιεστική. Πάντως διαβάζοντας τα ωραία σας νέα παίρνω δύναμη! 

Α καλά και εγώ στην πρώτη εξωσωματικη βούδας ήμουν. 14 μέρες φουλ κλεισμένη. Δεν είχα και ασανσέρ τότε και ούτε τον σκύλο δεν κατέβαζα να κατουρησει. Ούτε μαγειρευα ούτε τίποτα.  Στη δεύτερη εξωσωματικη την επόμενη ταξίδεψα γιατί είχα ανέβει Αθήνα να  την κάνω, αλλά γενικά σπίτι. Μου είπε να προσέχω πολύ τις 3, 4 πρώτες μέρες και μετά φυσιολογικά τη ζωή μου (οχι να τιναζω χαλια) αλλα και τις βόλτες μου και όλα. Και αυτό έκανα.

Όσο για την ψυχολογία σου, φάση είναι θα περάσει. Όλες φαντάζομαι την έχουμε περάσει αυτή τη φάση και είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Επιτροπή📅

@Maroulita! 16/9

@Margitc 23/9

Ωοληψία ✌️

@kk88 ?

@angel35 ?

@Lucia79 ?

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Eva29 18/9

@elena0212 ?

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz1358 🥰 

@Παρασκευαιδου 20/9

Έλα βασιλικουλη ζάχαρη βασιλικουλη μέλι βάλε με Παρασκευή ωοληψια να πάει γούρι!!!! Αν και αύριο θα είναι το οριστικό που θα μάθω γτ θα εξαρτηθεί από οιστραδιολη και προγεστερονη!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Λοιπόν κορίτσια και εμένα μου ήρθε χθες να κάνω την 3η δόση και θεώρησα ότι έκαναν λάθος, αφού έκανα τη 2η δόση στις 4/6. Σκέφτηκα επίσης ότι επειδή είμαι εκπαιδευτικος, μου δόθηκε προτεραιότητα.
 Ρώτησα όμως σήμερα τους συναδέλφους μου και μου είπαν ότι σε κανέναν δεν έχει πάει τέτοιο μήνυμα.  Και μου είπε μια συνάδελφος μετά στο τηλέφωνο ότι άκουσε στις ειδήσεις,  ότι έγινε αλαλούμ με το μήνυμα της 3ης δόσης,  ότι το έστειλαν με βάση κάποια αγωγή που πήραμε για κάποιο διάστημα και το βρήκαν μέσα από το Αμκα μας. Μας ενέταξαν δηλαδή στις ευπαθείς ομάδες. Μήπως όσες έχουμε υποβληθεί σε θεραπεία εξωσωματικης ή σε θεραπείες γονιμότητας μας βάζουν στις ευπαθείς ομάδες? Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ...

Κ εγώ αυτό σκέφτηκα, γιατί θεωρούν ευπαθείς κ ανοσοκατασταλμενους όσους έχουν κάνει θεραπεία με κορτιζόνη, οπότε μάλλον με τόσες ενέσεις φάρμακα ίσως να μας θεωρούν ευπαθη ομαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Κοριτσι μου μην κανεις ακομα τιποτα εχει γινει μπερδεμα. Η προταιρεοτητα δεν ειναι σιγουρα οι εκπαιδευτικοι. Εχει γινει μπερδεμα προταιρεοτητα εχουν οι ανοσοκατασταλμενοι κ οι ηλικιωμενοι οι ανθρωποι που δουλευουν σε δομες ηλικιωμενων. Μετα θα εχουν οι υγειονομικοι.Τωρα οσες εχουν αυλη κ εχουν κανει ορμονοθεραπεια το συστημα μπερδευτηκε κ εστειλε για τριτη δοση. Κ κατι πολυ πολυ σημαντικο. Οι μελετες για την τριτη δοση εχουν γινει μετα το διαστημα των 5-8 μηνων απο την δευτερη δοση ΟΧΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.μην ρωτησεις τι κ πως αυτα που σου λεω ειναι εγκυρα. Εκει που δουλευω ξερω κατι παραπανω

Και εμένα μου ήρθε μήνυμα για την 3η δόση και έχουν περάσει μόνο δυο μήνες από την 2η.Και σε δυο φίλες μου με αυτοάνοσα που παίρνουν salospir και κορτιζόνη τους ήρθε το μήνυμα.

Θεωρώ και εγώ οτι μεσω ΑΜΚΑ βλέπουν ορμονοθεραπεία και το έστειλαν.

Ούτε εγώ θα την κάνω, το προσπέρασα το μήνυμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, εσείς που έχετε κάνει εμβρυομεταφορα, μετά την εμβρυομεταφορα σας είπε ο γιατρός να κάτσετε ξάπλα για το υπόλοιπο της ημέρας? Γενικά τι κάνατε ? Γυρίσατε κανονικά στη καθημερινότητα σας ? 

Μου είπε ο άντρας μου να πάμε για brunch μετά 😋 αλλά δεν ξέρω αν κάνει να είμαι καθιστή... Νομίζω είναι καλύτερα να ξαπλώσω αλλά αν ναι για πόσες ημέρες? 

Να κάνεις αυτό που σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα.

Συνιστούν χαλαρή δραστηριότητα στο σπίτι, όχι βάρη , όχι γυμναστική & σκάλες, όχι δουλειές στο σπίτι για 3-4 μέρες και μετά επιστροφή στην καθημερινότητά σου με προσοχή. Σε εργασία γραφείου μπορείς να επιστρέψεις και στην δουλειά επίσης με προσοχή. Χρειάζεται κάποια δραστηριότητα για να αιματώνεται η μήτρα, όχι πλήρη κατάκλιση.

Φυσικά και μπορείς να είσαι καθιστή , υπάρχουν κοπέλες από επαρχία που ταξιδεύουν και επιστρέφουν στα σπίτια τους.

Ρώτησε τον γιατρό σου να δεις τι σου προτείνει.

Καλή επιτυχία με μια τεράστια χοριακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Annoulak είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Είχα 1-2 μέρες ελάχιστη αιμορραγία μετά το scratching. Δεν πονούσα καθόλου γτ είχε γίνει με ελαφριά μέθη η υστεροσκόπηση. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Εγώ αγχώθηκα γιατί μετά από 10 μέρες ξαναείδα σταγόνες αίμα αλλά έρχεται η περίοδος νωρίτερα;πο ότι την περίμενα οπότε τζάμπα αγχώθηκα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, εσείς που έχετε κάνει εμβρυομεταφορα, μετά την εμβρυομεταφορα σας είπε ο γιατρός να κάτσετε ξάπλα για το υπόλοιπο της ημέρας? Γενικά τι κάνατε ? Γυρίσατε κανονικά στη καθημερινότητα σας ? 

Μου είπε ο άντρας μου να πάμε για brunch μετά 😋 αλλά δεν ξέρω αν κάνει να είμαι καθιστή... Νομίζω είναι καλύτερα να ξαπλώσω αλλά αν ναι για πόσες ημέρες? 

Πες τον άντρα σου να σου φέρει μπρανς στο σπίτι όχι έξω τις πρώτες μέρες....δύο ημέρες ας είσαι χαλαρά μέσα στο σπίτι και όχι καθιστή αλλά λόγο πιο ξάπλα για να είσαι σίγουρη και μετά πας για μπρανς.....εγώ τις πρώτες 2 μέρες ήμουν σπίτι σχετικά ξάπλα και από την 3 ημέρα ξεκίνησα δειλά δειλά τα σουλατσα....

Εμένα κορίτσια έρχεται σιγά σιγά η ακατανομαστη... νωρίτερα έκανε την εμφάνιση της.... οπότε αν έρθει σήμερα ξεκινάω διέγερση αν είναι οκ η οιστραδιόλη!!!!!

Άρα περιμένετε καλέ...μην με αφήσετε μόνη.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, εσείς που έχετε κάνει εμβρυομεταφορα, μετά την εμβρυομεταφορα σας είπε ο γιατρός να κάτσετε ξάπλα για το υπόλοιπο της ημέρας? Γενικά τι κάνατε ? Γυρίσατε κανονικά στη καθημερινότητα σας ? 

Μου είπε ο άντρας μου να πάμε για brunch μετά 😋 αλλά δεν ξέρω αν κάνει να είμαι καθιστή... Νομίζω είναι καλύτερα να ξαπλώσω αλλά αν ναι για πόσες ημέρες? 

Βγαίνοντας από την αίθουσα που θα κάνεις εμβρυομεταφορα μένεις ξαπλωμένη κανένα μισάωρο.. Εμένα βέβαια ο γιατρός μου είχε πει πως πιο πολύ είναι για ψυχολογικούς λόγους γιατί άπαξ κ μπουν τα έμβρυα δεν ξανά βγαίνουν έξω.. Εγώ προσωπικά έφυγα από το νοσοκομείο κ τις επόμενες 2 μέρες σίγουρα ξάπλωσα κ δεν έκανα σχεδόν τπτ, σηκωνομουν για τουαλέτα κ φαγητό. Εντάξει καθόμουν κ καναπέ αλλά ψιλό ξάπλα όσο μπορούσα.. Γιατί οι βλαστοκυστες 5ης μερας εμφυτευονται τη μέρα που τις βάζουν ή την επόμενη το πολύ. Τώρα το να βγείτε ένα 2ωρο, ξέρω εγω δε νομίζω να συμβεί κ κάτι.. Απλώς κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις ασφαλής, εμένα σε καμία περίπτωση ο γιατρός δε μου είπε να μείνω ξαπλωμενη κ να μην κάνω τπτ, μόνο βαριές δουλειές μου απαγόρευσε ρητά κ γυμναστική.. Εγώ αν δεν πήγαιναν όλα καλά όμως κ είχα κάνει το ένα ή το άλλο, θα τα έριχνα στον εαυτό μου ότι φταίω, καταλαβαίνεις.. Οπότε κάνε ότι σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής κ ηρεμη.. Νομίζω αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία σε αυτή την κατάσταση!! Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Συνήθως η υψηλή ΑΜΗ δείχνει πολυκυστικες ωοθήκες... φαντάζομαι βέβαια ότι αν είχες θα το ήξερες.... σωστη μέρα έκανες τις εξετάσεις σου...

Σε αυτό το μικροβιολογικό έκανε και ο άντρας μου και ήταν όλα λάθος τα αποτελέσματα....θα σου έλεγα να κάνεις επανέλεγχο..

Σε ποιο κέντρο του Πειραιά είσαι... έχουν ακουστεί για ένα τα χειρότερα λόγια...

Ο γιατρός μου είναι ο Ευαγ.... Μακρ..... Νομίζω δεν κάνει να το γράψω ολόκληρο...στείλε μου μήνυμα αν θες περισσότερες λεπτομέρειες

 

 

 

 

Νομίζω πως ένα κεντρο υπαρχει στον Πειραια....ωχ!! και πηγα σε αυτο!! Επρεπε να ειχα μπει νωριτερα στην παρεουλα σας!!! Τσαμπα λεφτα και μεγαλη απογοητευση...αστα....
Θα σου στειλω μηνυμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Συνήθως η υψηλή ΑΜΗ δείχνει πολυκυστικες ωοθήκες... φαντάζομαι βέβαια ότι αν είχες θα το ήξερες.... σωστη μέρα έκανες τις εξετάσεις σου...

Σε αυτό το μικροβιολογικό έκανε και ο άντρας μου και ήταν όλα λάθος τα αποτελέσματα....θα σου έλεγα να κάνεις επανέλεγχο..

Σε ποιο κέντρο του Πειραιά είσαι... έχουν ακουστεί για ένα τα χειρότερα λόγια...

Ο γιατρός μου είναι ο Ευαγ.... Μακρ..... Νομίζω δεν κάνει να το γράψω ολόκληρο...στείλε μου μήνυμα αν θες περισσότερες λεπτομέρειες

 

 

 

 

Δυστυχώς επειδή ειμαι νεο μελος δεν μπορω να σου στείλω προσωπικό μηνυμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η noutelitsa είπε:

Νομίζω πως ένα κεντρο υπαρχει στον Πειραια....ωχ!! και πηγα σε αυτο!! Επρεπε να ειχα μπει νωριτερα στην παρεουλα σας!!! Τσαμπα λεφτα και μεγαλη απογοητευση...αστα....
Θα σου στειλω μηνυμα!

Αν πηγές σε αυτό που φαντάζομαι έχω ακούσει τα χειρότερα από κορίτσια στο φόρουμ parents για ψάξε λίγο καλύτερα πριν συνεχίσεις εκεί και πριν κάνεις νέα προσπάθεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Ηρθε κ σε εμενα να μην κανεις ακομα την τριτη δοση αν αποφασισεις να την κανεις ειναι πολυ νωρις

Ναι έχω ακούσει κ εγώ ότι πρέπει να περάσουν 8 μήνες για τη 3η δόση κ σίγουρα θα πρέπει να πάρω κ τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου, οπότε δε βιάζομαι σίγουρα καθόλου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

ευχομαι όλες μας να τα καταφέρουμε και να έχουμε όσο περισσότερη ηρεμία γίνεται. Εγώ περνάω μια φοβερή κρίση άγχους πριν καν ξεκινησω τις ενέσεις σε σημείο που έχω σκεφτεί ότι και αν τα καταφέρω να μείνω έγκυος δε θα αντέξω 9 μήνες να ανησυχώ μήπως κάτι μου συμβεί. Μου έχει περάσει από το μυαλό μέχρι και να τα παρατήσω όλα. Ίσως είναι απλά μια φάση πιεστική. Πάντως διαβάζοντας τα ωραία σας νέα παίρνω δύναμη! 

Δεν είσαι μόνη, δεν είσαι η μόνη.

Μεγάλη αγκαλιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, εσείς που έχετε κάνει εμβρυομεταφορα, μετά την εμβρυομεταφορα σας είπε ο γιατρός να κάτσετε ξάπλα για το υπόλοιπο της ημέρας? Γενικά τι κάνατε ? Γυρίσατε κανονικά στη καθημερινότητα σας ? 

Μου είπε ο άντρας μου να πάμε για brunch μετά 😋 αλλά δεν ξέρω αν κάνει να είμαι καθιστή... Νομίζω είναι καλύτερα να ξαπλώσω αλλά αν ναι για πόσες ημέρες? 

Εμένα σχετικά με το θέμα του πόσο κινούμαι κτλ μου είχε πει να συμπεριφέρομαι σαν να είμαι έγκυος. Οπότε θεωρητικά μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα δεν απαιτείται πλήρης ακινησία αλλά να το έχεις στο μυαλό σου ότι προσπαθώ να προσέχω από βάρη απότομες κινήσεις κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Χαχαχ σε καταλαβαίνω άστα !! Όχι σε εμένα δεν έχει έρθει για τρίτη δόση! Ρώτα τον γιατρό σου τι να κάνεις... 

Κορίτσια να σας ρωτήσω, προσέχετε τις κρέμες και γενικά ότι βάζετε στο δέρμα σας να είναι φυτικό να μην έχει βιταμίνη Α κλπ ? Σκέφτομαι να πάρω μια νέα κρέμα ενυδατικη που να μην έχει βιταμίνη Α. Έχετε καμια υπόψη σας ? 

Εγώ τα είχα σταματήσει όλα, έβαζα μόνο μια απλή ενυδατική.. Όμως άρχισα να βγαζω ξανά σπυράκια κ ρώτησα το γιατρό αν μπορώ να βάζω κάποιες κρέμες που έχω για την ακμή, όχι κάτι εξεζητημένο, αυτές που πουλούν τα φαρμακεια, τις καλλυντικες, όχι κάποια πολύ δυνατή κ μου είπε να βάζω κανονικά. Νομίζω η ρετινολη δεν κάνει για την εγκυμοσύνη, αν έχω διαβάσει καλά, δεν ξέρω για την βιταμίνη Α!! Ρώτα όμως το γιατρό σου, τι επιτρέπεται να χρησιμοποιείς κ τι όχι.. Καμία ερώτηση δεν είναι περιττή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Εγώ τα είχα σταματήσει όλα, έβαζα μόνο μια απλή ενυδατική.. Όμως άρχισα να βγαζω ξανά σπυράκια κ ρώτησα το γιατρό αν μπορώ να βάζω κάποιες κρέμες που έχω για την ακμή, όχι κάτι εξεζητημένο, αυτές που πουλούν τα φαρμακεια, τις καλλυντικες, όχι κάποια πολύ δυνατή κ μου είπε να βάζω κανονικά. Νομίζω η ρετινολη δεν κάνει για την εγκυμοσύνη, αν έχω διαβάσει καλά, δεν ξέρω για την βιταμίνη Α!! Ρώτα όμως το γιατρό σου, τι επιτρέπεται να χρησιμοποιείς κ τι όχι.. Καμία ερώτηση δεν είναι περιττή!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Ναι θα ρωτήσω !! ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Πες τον άντρα σου να σου φέρει μπρανς στο σπίτι όχι έξω τις πρώτες μέρες....δύο ημέρες ας είσαι χαλαρά μέσα στο σπίτι και όχι καθιστή αλλά λόγο πιο ξάπλα για να είσαι σίγουρη και μετά πας για μπρανς.....εγώ τις πρώτες 2 μέρες ήμουν σπίτι σχετικά ξάπλα και από την 3 ημέρα ξεκίνησα δειλά δειλά τα σουλατσα....

Εμένα κορίτσια έρχεται σιγά σιγά η ακατανομαστη... νωρίτερα έκανε την εμφάνιση της.... οπότε αν έρθει σήμερα ξεκινάω διέγερση αν είναι οκ η οιστραδιόλη!!!!!

Άρα περιμένετε καλέ...μην με αφήσετε μόνη.......

χαχαχα ναι μου το προτεινε ο αντρουλης μου... αυτο θα κανω θα κατσω μεσα να μην εχω τυψεις μετα....

Ερχεται νωρίτερα??? Τελεια!!! Μια χαρα αντε με το καλο να ξεκινησεις κοριτσι μου!! ❤️

στις πριν 13 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει για 3-4 μέρες να μη βγω καν απ το σπίτι αλλά μετά ελεύθερα. Βέβαια όταν λέω ελεύθερα εννοώ, όχι σκάλες, οχι βάρη, όχι γυμναστική αλλά πχ μπορούσα να πάω στο γραφείο (οδηγώντας) και να δουλέψω στον υπολογιστή. Βέβαια εγώ από το άγχος μου έκανα 10 μέρες τηλεργασια μη τυχόν και γίνει τπτ με τραντάγματα στο αυτοκίνητο κλπ. Το πιο αστείο ήταν την ίδια μέρα της εμβρυομεταφορας που όταν γυρίσαμε σπίτι ήθελα να πάω τουαλέτα αλλά φοβόμουν μήπως πέσει η βλαστοκύστη στη λεκάνη. Μιλάμε για την απόλυτη βλακεία και ασχετοσύνη αλλά όταν γκουγκλαρα το ερώτημα είδα ότι δεν είμαι μόνη στον κόσμο που το έχω ψάξει. 
ενταξει, τραβάμε τόσα για να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε ένα έμβρυο στην κοιλιά μας που κάθε βλακεία μας συγχωρείται. 

στο μεταξύ βλέπω το παρεάκι έχει μεγαλώσει και πάμε για να τερματίσουμε το κοντέρ των χοριακων!

με συγχωρείτε που μπαίνω τόσο αραιά τελευταία, προέκυψαν κάποια σοβαρά οικογενειακά με τη μητέρα του άντρα μου και τρέχουμε με γιατρούς. χειρότερο timing δε θα γινόταν πάνω που ετοιμαζόμαστε να ξεκινήσουμε διέγερση…

ευχομαι όλες μας να τα καταφέρουμε και να έχουμε όσο περισσότερη ηρεμία γίνεται. Εγώ περνάω μια φοβερή κρίση άγχους πριν καν ξεκινησω τις ενέσεις σε σημείο που έχω σκεφτεί ότι και αν τα καταφέρω να μείνω έγκυος δε θα αντέξω 9 μήνες να ανησυχώ μήπως κάτι μου συμβεί. Μου έχει περάσει από το μυαλό μέχρι και να τα παρατήσω όλα. Ίσως είναι απλά μια φάση πιεστική. Πάντως διαβάζοντας τα ωραία σας νέα παίρνω δύναμη! 

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου, θα μεινω μεσα κι εγώ καλύτερα μην τυχον το εχω τυψεις μετα...

Να μην εχεις τοσο αγχος προσπαθησε να ηρεμησεις, ολα θα πανε καλα! βημα βημα ολα μην σκεφτεσαι απο τωρα τους 9 μηνες! Το πρωτο βημα ειναι να γινει η πρώτη ενεση μετα η δευτερη μετα ο πρωτος υπερυχος μετα η ωοληψια κλπ... εγω ετσι το παω μεχρι τωρα γιατι αλλιως κι εγω κριση θα ειχα παθει απο το αγχος!! Δεν σκεφτομαι μακρια σκεφτομαι το αμεσως επομενο βημα ποιο ειναι... Να βγαλεις τα αρνητικα συναισθηματα και σκεψεις και να σκεφτεσαι πως πας να μεινεις εγκυος πρεπει να το νιωθεις μεσα σου να εισαι σιγουρη γι αυτο!! εγω λεω παω το σαββατο να μεινω εγκυος δεν σκεφτομαι καν οτι μπορει να μην γινει!!!  θα το σκεφτω μετα αν δεν γινει!! σου στελνω αγκαλια ❤️

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Να κάνεις αυτό που σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα.

Συνιστούν χαλαρή δραστηριότητα στο σπίτι, όχι βάρη , όχι γυμναστική & σκάλες, όχι δουλειές στο σπίτι για 3-4 μέρες και μετά επιστροφή στην καθημερινότητά σου με προσοχή. Σε εργασία γραφείου μπορείς να επιστρέψεις και στην δουλειά επίσης με προσοχή. Χρειάζεται κάποια δραστηριότητα για να αιματώνεται η μήτρα, όχι πλήρη κατάκλιση.

Φυσικά και μπορείς να είσαι καθιστή , υπάρχουν κοπέλες από επαρχία που ταξιδεύουν και επιστρέφουν στα σπίτια τους.

Ρώτησε τον γιατρό σου να δεις τι σου προτείνει.

Καλή επιτυχία με μια τεράστια χοριακή.

σε ευχαριστω πολυ αγαπη, θα ρωτησω το γιατρο αλλα μαλλον θα του πω να κατσουμε σπιτι του αντρα μου θα φροντισω να περπαταω λιγο στο σπιτι και καναπε - τουαλετα θα ειμαι ❤️

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tvz είπε:

Βγαίνοντας από την αίθουσα που θα κάνεις εμβρυομεταφορα μένεις ξαπλωμένη κανένα μισάωρο.. Εμένα βέβαια ο γιατρός μου είχε πει πως πιο πολύ είναι για ψυχολογικούς λόγους γιατί άπαξ κ μπουν τα έμβρυα δεν ξανά βγαίνουν έξω.. Εγώ προσωπικά έφυγα από το νοσοκομείο κ τις επόμενες 2 μέρες σίγουρα ξάπλωσα κ δεν έκανα σχεδόν τπτ, σηκωνομουν για τουαλέτα κ φαγητό. Εντάξει καθόμουν κ καναπέ αλλά ψιλό ξάπλα όσο μπορούσα.. Γιατί οι βλαστοκυστες 5ης μερας εμφυτευονται τη μέρα που τις βάζουν ή την επόμενη το πολύ. Τώρα το να βγείτε ένα 2ωρο, ξέρω εγω δε νομίζω να συμβεί κ κάτι.. Απλώς κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις ασφαλής, εμένα σε καμία περίπτωση ο γιατρός δε μου είπε να μείνω ξαπλωμενη κ να μην κάνω τπτ, μόνο βαριές δουλειές μου απαγόρευσε ρητά κ γυμναστική.. Εγώ αν δεν πήγαιναν όλα καλά όμως κ είχα κάνει το ένα ή το άλλο, θα τα έριχνα στον εαυτό μου ότι φταίω, καταλαβαίνεις.. Οπότε κάνε ότι σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής κ ηρεμη.. Νομίζω αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία σε αυτή την κατάσταση!! Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου! Με εχετε βοηθησει ολες παρα πολυ με τις συμβουλες σας ❤️

Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Δεν είσαι μόνη, δεν είσαι η μόνη.

Μεγάλη αγκαλιά ❤️

Μάλλον δεν γνώρισε εμενα χαχαχ πιο άγχος από εμένα πεθαίνεις  χαχαζα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

χαχαχα ναι μου το προτεινε ο αντρουλης μου... αυτο θα κανω θα κατσω μεσα να μην εχω τυψεις μετα....

Ερχεται νωρίτερα??? Τελεια!!! Μια χαρα αντε με το καλο να ξεκινησεις κοριτσι μου!! ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου, θα μεινω μεσα κι εγώ καλύτερα μην τυχον το εχω τυψεις μετα...

Να μην εχεις τοσο αγχος προσπαθησε να ηρεμησεις, ολα θα πανε καλα! βημα βημα ολα μην σκεφτεσαι απο τωρα τους 9 μηνες! Το πρωτο βημα ειναι να γινει η πρώτη ενεση μετα η δευτερη μετα ο πρωτος υπερυχος μετα η ωοληψια κλπ... εγω ετσι το παω μεχρι τωρα γιατι αλλιως κι εγω κριση θα ειχα παθει απο το αγχος!! Δεν σκεφτομαι μακρια σκεφτομαι το αμεσως επομενο βημα ποιο ειναι... Να βγαλεις τα αρνητικα συναισθηματα και σκεψεις και να σκεφτεσαι πως πας να μεινεις εγκυος πρεπει να το νιωθεις μεσα σου να εισαι σιγουρη γι αυτο!! εγω λεω παω το σαββατο να μεινω εγκυος δεν σκεφτομαι καν οτι μπορει να μην γινει!!!  θα το σκεφτω μετα αν δεν γινει!! σου στελνω αγκαλια ❤️

σε ευχαριστω πολυ αγαπη, θα ρωτησω το γιατρο αλλα μαλλον θα του πω να κατσουμε σπιτι του αντρα μου θα φροντισω να περπαταω λιγο στο σπιτι και καναπε - τουαλετα θα ειμαι ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου! Με εχετε βοηθησει ολες παρα πολυ με τις συμβουλες σας ❤️

Φιλακια!!!

Βασικα για πρωινό πήγαμε γτ δεν θα άντεχα μέχρι το σπιτ :-) πεινάω εύκολα και με δύο έμβρυα παραπάνω χαχαχαχα 

Μετά στο σπίτι όμως ήμουν ξάπλα είχε έρθει και η συνιφαδα ήθελε να της κάνω καφέ μέσ τα νεύρα εγω την παράτησα και πήγα έριξα έναν ύπνο οοο πωωωω ακόμα το θυμάμαι..  :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Πες τον άντρα σου να σου φέρει μπρανς στο σπίτι όχι έξω τις πρώτες μέρες....δύο ημέρες ας είσαι χαλαρά μέσα στο σπίτι και όχι καθιστή αλλά λόγο πιο ξάπλα για να είσαι σίγουρη και μετά πας για μπρανς.....εγώ τις πρώτες 2 μέρες ήμουν σπίτι σχετικά ξάπλα και από την 3 ημέρα ξεκίνησα δειλά δειλά τα σουλατσα....

Εμένα κορίτσια έρχεται σιγά σιγά η ακατανομαστη... νωρίτερα έκανε την εμφάνιση της.... οπότε αν έρθει σήμερα ξεκινάω διέγερση αν είναι οκ η οιστραδιόλη!!!!!

Άρα περιμένετε καλέ...μην με αφήσετε μόνη.......

Καλύτερα που έρχεται  βρε..να είσαι κοντά μας :-) 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Εγώ αγχώθηκα γιατί μετά από 10 μέρες ξαναείδα σταγόνες αίμα αλλά έρχεται η περίοδος νωρίτερα;πο ότι την περίμενα οπότε τζάμπα αγχώθηκα!!!!

Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά κι εγώ είχα δει νωρίτερα (3-4 μέρες) περίοδο τον μήνα π έκανα την υστεροσκόπηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι!!! Είχα πάθει αλλεργία και έπαιρνα κορτιζόνη. Αλλά και στην εξωσωματικη έπαιρνα. Για αυτό λες? Γιατί εμένα δεν φαίνεται πουθενά ότι έκανα εξωσωματικη,  τα φάρμακα τα αγοράζω μόνη μου. Να είδαν και τις averkap; τι να πω...

Την κορτιζόνη βλέπουν κ σε βάζουν στις ευπαθείς ομάδες λόγω ανοσοκαταστολής κ καλά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...