Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

Kalimera se oles! Na rwtisw kati.. ekana ta test worixias ta hometest kai ti mia mera bgike thetiko alla oxi xekathara. Diladi i mia grammi itan ligo pio anoixti apo tin alli. Auto simainei oti den ekana worrixia? einai i prwti fora p ta xrisimopoiw kai den eimai sigouri ti sumbainei..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rouseva είπε:

@kk88 @Eva29 @angel35

Τα κατάφερα με το ταγκ😂😂😂

Σας ευχαριστώωω♥️Χαίρομαι τοοοσο που σας βρήκα.

Εμείς μετά από αρκετά χρόνια προσπαθειών αποφασίσαμε να ψάχτουμε.34 εγώ,36 εκεινος.Εγω ορμονικές κ σαλπιγγογραφια άριστες,του συντρόφου μου (δεν με έχει παντρευτεί ακόμα😂αρον-αρον το κανονίζουμε και αυτο) σπερμοδιαγραμμα κακό.Ολιγοασθενοσπερμια λόγω κιρσοκήλης.Περιμενω την Τρίτη πως κ πως το ραντεβού με τον εξωσωματικο να μιλάω κ εγώ για εξετάσεις,φάρμακα,διεγέρσεις,ετ!Ααααααχχχχ

 

 

 

Πανω κατω τα ιδια και εμεις εκτος από την κυρσοκύλη! εγω 36 σχεδον :P ο αντρας μου 38. και προσπαθουσαμε δυο χρονια.

αθήνα εισαι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα μεγάλο καλωσόρισμα στα καινουρια κορίτσια της παρέας!!! Καλη τυχη κορίτσια και ολα να σας πανε καλα και σύντομα!! 🍀🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina127 είπε:

Kalimera se oles! Na rwtisw kati.. ekana ta test worixias ta hometest kai ti mia mera bgike thetiko alla oxi xekathara. Diladi i mia grammi itan ligo pio anoixti apo tin alli. Auto simainei oti den ekana worrixia? einai i prwti fora p ta xrisimopoiw kai den eimai sigouri ti sumbainei..

 

Καλησπέρα! επειδή τα χρησιμοποιουσα πολύ καιρό ξέρω πως λειτουργούν αυτά... Αν είναι έστω και πιο θετικό από την άλλη γραμμή τότε είναι αρνητικό! 

Ξανακάνε αύριο πάλι να δεις, εμένα όταν ήταν θετικό για 2 μέρες συνέχιζε να είναι θετικό.... τότε το σιγουρευα. Επίσης το σιγουρευα με το θερμόμετρο. Αν όντως κάνεις ωορρηξία αύριο τότε μεθαύριο θα έχεις ανεβασμένη θερμοκρασία σε σχέση με τις άλλες ημέρες και θα μείνει ανεβασμένη μέχρι να έρθει η περίοδος όπου θα πέσει η θα συνεχίσει να είναι ανεβασμένη αν είσαι έγκυος.

στο εύχομαι ολόψυχα! Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Massa είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Να σας ρωτήσω κάτι...η άσκηση επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της διαδικασίας με ενέσεις κλπ; Εγώ κάνω πιλατες και θα με βοηθουσε αν θα μπορούσα να το συνεχισω...

 

Η άσκηση που δεν είναι έντονη επιτρέπεται... όμως αν κάνεις πολλά ωάρια σίγουρα θα σου πουν να σταματήσεις για να μην κάνεις απότομη κίνηση και σπασουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rouseva είπε:

@kk88 @Eva29 @angel35

Τα κατάφερα με το ταγκ😂😂😂

Σας ευχαριστώωω♥️Χαίρομαι τοοοσο που σας βρήκα.

Εμείς μετά από αρκετά χρόνια προσπαθειών αποφασίσαμε να ψάχτουμε.34 εγώ,36 εκεινος.Εγω ορμονικές κ σαλπιγγογραφια άριστες,του συντρόφου μου (δεν με έχει παντρευτεί ακόμα😂αρον-αρον το κανονίζουμε και αυτο) σπερμοδιαγραμμα κακό.Ολιγοασθενοσπερμια λόγω κιρσοκήλης.Περιμενω την Τρίτη πως κ πως το ραντεβού με τον εξωσωματικο να μιλάω κ εγώ για εξετάσεις,φάρμακα,διεγέρσεις,ετ!Ααααααχχχχ

 

 

 

Καλή αρχή όλα να πάνε καλά.....εδώ θα είμαστε όλες και θα μιλάμε διαρκώς....για το σπέρμα έχετε πάει σε ειδικό ουρολόγο σωστά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπέρα! επειδή τα χρησιμοποιουσα πολύ καιρό ξέρω πως λειτουργούν αυτά... Αν είναι έστω και πιο θετικό από την άλλη γραμμή τότε είναι αρνητικό! 

Ξανακάνε αύριο πάλι να δεις, εμένα όταν ήταν θετικό για 2 μέρες συνέχιζε να είναι θετικό.... τότε το σιγουρευα. Επίσης το σιγουρευα με το θερμόμετρο. Αν όντως κάνεις ωορρηξία αύριο τότε μεθαύριο θα έχεις ανεβασμένη θερμοκρασία σε σχέση με τις άλλες ημέρες και θα μείνει ανεβασμένη μέχρι να έρθει η περίοδος όπου θα πέσει η θα συνεχίσει να είναι ανεβασμένη αν είσαι έγκυος.

στο εύχομαι ολόψυχα! Καλή επιτυχία! 

Την επόμενη ημέρα είχα πόνο χαμηλά στην κοιλιά, είχα ανεβασμένη θερμοκρασία και όλα τα συμπτώματα της ωορρηξίας όμως ποτέ οι δυο γραμμές δεν έγιναν το ίδιο. Γνωρίζεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Massa είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Να σας ρωτήσω κάτι...η άσκηση επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της διαδικασίας με ενέσεις κλπ; Εγώ κάνω πιλατες και θα με βοηθουσε αν θα μπορούσα να το συνεχισω...

 

Καλησπερα κορίτσι ! Καλή είναι η άσκηση νομίζω αλλά σίγουρα όχι έντονη γυμναστική... Ειδικά προς το τέλος που θα έχουν μεγαλώσει τα ωάρια... Θα σε ενοχλεί κι όλας εγώ που είχα 15 ωάρια και με ενοχλούσε η οδήγηση σκέψου!  Καλύτερα να ρωτήσεις και το γιατρό όταν θα έρθει εκείνη η ώρα αλλά σίγουρα θέλει προσοχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Katerina127 είπε:

Την επόμενη ημέρα είχα πόνο χαμηλά στην κοιλιά, είχα ανεβασμένη θερμοκρασία και όλα τα συμπτώματα της ωορρηξίας όμως ποτέ οι δυο γραμμές δεν έγιναν το ίδιο. Γνωρίζεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

Είχες υγρά μήπως ? Αν  είχες υγρα θα έχεις κάνει λογικά. Καμιά φορά μπορεί επειδή είναι και φτηνά μπορεί να μην λειτουργούν καλά. Δεν κάνεις και άλλο ένα τεστ ? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Είχες υγρά μήπως ? Αν  είχες υγρα θα έχεις κάνει λογικά. Καμιά φορά μπορεί επειδή είναι και φτηνά μπορεί να μην λειτουργούν καλά. Δεν κάνεις και άλλο ένα τεστ ? 

 

Αν δεν είσαι σίγουρη ότι έχεις κάνει ωορρηξία (αυτό το πάθαινα κι εγώ συχνά) κάναμε  κανονικά τις επαφές και συνέχιζα να κάνω τεστ για να επιβεβαιώσω ότι δεν θα ξαναεχω τεστ θετικό αν είχα το παρακολουθούσα και φρόντιζα να ξαναεχουμε επαφές 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Είχες υγρά μήπως ? Αν  είχες υγρα θα έχεις κάνει λογικά. Καμιά φορά μπορεί επειδή είναι και φτηνά μπορεί να μην λειτουργούν καλά. Δεν κάνεις και άλλο ένα τεστ ? 

 

ναι ειχα και ύγρα. τώρα πέρασε το διάστημα δλδ προχθες είχα και μετά τα τεστ δείχνουν πολύ αχνη γραμμή. Απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι είτε να μην έκανα ωορρηξία ή επειδή πίνω αρκετό νέρο να μην έδειξε το τεστ. Γιατί στις οδηγίες έλεγε όχι νέρο πριν, που όντς δεν είχα πιεί μια δυο ώρες πριν αλλά γενικά μέσα στη μέρα πίνω αρκετο.. Δεν ξερώ εσένα αν σε βοήθησαν, εμένα πάντως με αγχώνουν λέω να τα σταματήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Πανω κατω τα ιδια και εμεις εκτος από την κυρσοκύλη! εγω 36 σχεδον :P ο αντρας μου 38. και προσπαθουσαμε δυο χρονια.

αθήνα εισαι;;;;

Χαλκίδα!Εσύ έχεις ξεκινήσει τα φάρμακα ε?Θέλω την λίστα σου που πήγες στον γιατρό σου να συμπληρώσω την δική σου να μην ξεχάσω τίποτα😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

Η άσκηση που δεν είναι έντονη επιτρέπεται... όμως αν κάνεις πολλά ωάρια σίγουρα θα σου πουν να σταματήσεις για να μην κάνεις απότομη κίνηση και σπασουν

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπερα κορίτσι ! Καλή είναι η άσκηση νομίζω αλλά σίγουρα όχι έντονη γυμναστική... Ειδικά προς το τέλος που θα έχουν μεγαλώσει τα ωάρια... Θα σε ενοχλεί κι όλας εγώ που είχα 15 ωάρια και με ενοχλούσε η οδήγηση σκέψου!  Καλύτερα να ρωτήσεις και το γιατρό όταν θα έρθει εκείνη η ώρα αλλά σίγουρα θέλει προσοχή! 

Ευχαριστώ πολύ! Ας έχω ωάρια και ας τη σταματήσω...δεν πειράζει! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kk88 είπε:

@Παρασκευαιδου που είσαι εσύ σήμερα??? Ξεκίνησες δουλειά????

Χαχαχα με πήρες γραμμή ε χαχαχ μόλις κάθισα μπαλκονάκι:-) πάω να διαβάσω όλα τα μηνύματα και επανέρχομαι:-* 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Καλησπέρα και από μένα σε όλα τα κορίτσια της παρέας!

Είμαι 44 ετών με μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη (παλυνδρόμη κύηση, από υψηλά ΝΚ και θρομβώσεις μου είπανε) πριν από 4 χρόνια και μια αποτυχημένη εξωσωματική πέρσι (με 2 βλαστοκύστες 5 ημερων από 4 ωαρια...πραγμα που μου είπαν πως είναι καλό ποσοστο).
Η ΑΜΗ μου είναι 4...(πολλά 4αρια μαζεύτηκαν...χαχα)....που θεωρητικά είναι ικανοποιητική για την ηλικία μου.
Τωρα είμαι στη φάση που σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και πάλι είμαι μπερδεμένη και γενικά φοβάμαι!


Θα ήθελα την συμβουλή σας σε δύο ερωτήσεις...


1/ Να πάω στο ίδιο κέντρο που εκανα και πέρσι την εξωσωματική? Ο γιατρός του κέντρου δεν με ικανοποιησε με την συμπεριφορά του αλλά ο δικός μου γυναικολόγος επέμενε πως εχει πολύ καλό εργαστήριο και αυτό μετράει.


Και 2 / και σημαντικότερη....τι εξετάσεις σας εχουν προτίνει να κάνετε πριν την εξωσωματική??? Πήρατε και συμπληρώματα ή κανατε καποια ειδική διατροφή?
(ρωτάω γιατί θέλω να είμαι σιγουρη πως δεν θα αφήσει κατι απ΄εξω ο γιατρός μου).

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Τις αναμένω με ανυπομονησία!
Καλή δυναμη σε όλες μας! 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. 

Προσωπική άποψη και τα δύο παίζουν ρόλο. 

Εάν δεν ειχα αυτη την εμβρυολογο μάλλον δεν θα είχα καν την ελπίδα να περιμένω μπας και πετύχαμε πολύ γλυκιά εξηγεί τα πάντα . Απ την άλλη όμως το κέντρο δεν έχει και τόσες προδιαγραφές για βλαστοκυστες οπότε έμεινα μόνο με 2 ωαρια 3 ημεεων τα οποία τα μετέφερα. 

Στη θέση σου αν είχα κάποιο κοντά θα έκανα μια επίσκεψη αν έβλεπα ότι μου κάνουν θα άλλαζα μια επίσκεψη δεν κοστίζει  , πέρα από λίγο χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Όλα καλά θα πάνε !! Μην μου αγχώνεσαι !!! 😘

Μια πάνω μια κάτω είμαι ..  είναι φυσιολογικό? Η θα με κλείσετε εμενα πρώτη στο Δάφνη? 🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας παρακαλουθώ, αλλά πρώτη φορά γράφω. Δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι!

Μετά από 3 χρόνια άκαρπης προσπάθειας και 3 σπερματεγχύσεις αποφασίσαμε και εμείς να κάνουμε εξωσωματική. Οι εξετάσεις μου είναι όλες φυσιολογικές (σαλπιγγογραφία, ορμονικές κτλ). Το σπέρμα του άντρα μου είναι μέτριο (κινητικότητα, ποσότητα και μορφολογία). Πήρε αγωγή και έχει βελτιωθεί. Αύριο έχει ακόμα ένα σπερμοδιάγραμμα για να δούμε τι γίνεται προτού ξεκινήσουμε και τέλος της εβδομάδας αρχίζω το βραχύ πρωτόκολλο. Έχω αγχωθεί πολύ, από την άλλη όμως ανυπομονώ να ξεκινήσω! Φοβάμαι πολύ τη διαδικασία της ωοληψίας, δεν έχω ξανακάνει μέθη. Σας διαβάζω και μου δίνετε κουράγιο.

Η μέθη δεν είναι τίποτα... χόρτασα ύπνο:-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

κοριτσι μου ειναι απο την προγεστερονη.....υπαρχει πρηξιμο εκει κατω... και εγω τα ιδια εχω....

Νιωθψ και πρήξιμο στο μέρος απ τις σάλπιγγες είναι και αυτό φυσιολογικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Καλησπέρα και από μένα σε όλα τα κορίτσια της παρέας!

Είμαι 44 ετών με μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη (παλυνδρόμη κύηση, από υψηλά ΝΚ και θρομβώσεις μου είπανε) πριν από 4 χρόνια και μια αποτυχημένη εξωσωματική πέρσι (με 2 βλαστοκύστες 5 ημερων από 4 ωαρια...πραγμα που μου είπαν πως είναι καλό ποσοστο).
Η ΑΜΗ μου είναι 4...(πολλά 4αρια μαζεύτηκαν...χαχα)....που θεωρητικά είναι ικανοποιητική για την ηλικία μου.
Τωρα είμαι στη φάση που σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και πάλι είμαι μπερδεμένη και γενικά φοβάμαι!


Θα ήθελα την συμβουλή σας σε δύο ερωτήσεις...


1/ Να πάω στο ίδιο κέντρο που εκανα και πέρσι την εξωσωματική? Ο γιατρός του κέντρου δεν με ικανοποιησε με την συμπεριφορά του αλλά ο δικός μου γυναικολόγος επέμενε πως εχει πολύ καλό εργαστήριο και αυτό μετράει.


Και 2 / και σημαντικότερη....τι εξετάσεις σας εχουν προτίνει να κάνετε πριν την εξωσωματική??? Πήρατε και συμπληρώματα ή κανατε καποια ειδική διατροφή?
(ρωτάω γιατί θέλω να είμαι σιγουρη πως δεν θα αφήσει κατι απ΄εξω ο γιατρός μου).

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Τις αναμένω με ανυπομονησία!
Καλή δυναμη σε όλες μας! 

Για τα nk ποιος σου το είπε; Ξέρεις, οι περισσότεροι γιατροί δεν τα δέχονται σαν λόγο αποβολής. Και δε μιλάμε μόνο για γυναικολόγους, αλλά και για αιματολόγους/αιματολόγους. 

Για τη 2η ερώτησή σου να θυμάσαι ότι τα κύτταρά μας (άρα και τα ωάρια) χρειάζονται 3 μήνες για να ωριμάσεις και μέσα σε αυτούς τους 3 μήνες υπάρχουν ΠΟΛΛΑ που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις την ποιότητά τους. Αν θέλεις σου στέλνω με προσωπικό μήνυμα link για να κατεβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" για να πάρεις μια ιδέα. Για τη διατροφή, στο site "to make a mommy" μπορείς να βρεις οδηγό διατροφής που βοηθάει στη γονιμότητα, σε κατευθύνει ανάλογα με το πρόβλημα που προκάλεσε την υπογονιμότητα. Αν θέλεις σου στέλνω link και γι᾽αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Με τη διατροφή σας προσέξατε κάτι; Όσον αφορά την αποφυγή πρηξίματος; Να σημειώσω ότι είμαι vegan και τρώω καθημερινά όσπρια και σταυρανθή (μπρόκολο, κουνουπίδι κτλ) και δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να τα αποφύγω εκείνες τις ημέρες. Γενικά η διατροφή και ο τρόπος ζωής μας είναι πολύ προσεγμένα και συνειδητά ούτως ή άλλως. Από συμπληρώματα αυτή την περίοδο παίρνω Inofert (μου το είπαν στο κέντρο εξωσωματικής, προηγουμένως έπαιρνα Wellness Conception), σίδηρο (γιατί έχω χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος) και Β12 (παίρνω όλο το χρόνο). Ο άντρας μου παίρνει Sermatrop.

Με τη διατροφή σου υπάρχουν 2 θέματα: αφενός τα ωάριά μας χρειάζονται ζωική πρωτείνη και ακόμα και τα λιπαρά από το κρέας, αφετέρου τα όσπρια (ειδικά σε καθημερινή βάση) περιέχουν σάκχαρα και ένα βασικό θέμα που πρέπει να προσέχουμε σε σχέση με τη γονιμότητα είναι να διατηρούμε το ζάχαρο του αίματός μας σταθερό. Επίσης λόγω του είσαι vegan φαντάζομαι ότι θα τρως αναγκαστικά αρκετούς υδατάνθρακες, ειδικά ζυμαρικά που περιέχουν γλουτένη. Κι αυτή δεν είναι ό,τι καλύτερο, ειδικά αν έχεις το γονίδιο της κοικιοκάκης (δεν χρειάζεται να έχεις εκδηλώσει τη νόσο). Αν θέλεις στο site "to make a mommy" υπάρχει οδηγός διατροφής που μπορείς να κατεβάσεις για να δεις ποια διατροφή ενδείκνυται ανάλογα με το θέμα που σε οδήγησε στην εξωσωματική. Αν δεν τον βρίσκεις, μπορώ να σου στείλω link να το κατεβάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η rouseva είπε:

@kk88 @Eva29 @angel35

Τα κατάφερα με το ταγκ😂😂😂

Σας ευχαριστώωω♥️Χαίρομαι τοοοσο που σας βρήκα.

Εμείς μετά από αρκετά χρόνια προσπαθειών αποφασίσαμε να ψάχτουμε.34 εγώ,36 εκεινος.Εγω ορμονικές κ σαλπιγγογραφια άριστες,του συντρόφου μου (δεν με έχει παντρευτεί ακόμα😂αρον-αρον το κανονίζουμε και αυτο) σπερμοδιαγραμμα κακό.Ολιγοασθενοσπερμια λόγω κιρσοκήλης.Περιμενω την Τρίτη πως κ πως το ραντεβού με τον εξωσωματικο να μιλάω κ εγώ για εξετάσεις,φάρμακα,διεγέρσεις,ετ!Ααααααχχχχ

Πριν κάνετε ο,τιδήποτε με τον εξωσωματιστή, σκέφτείτε σοβαρά το χειρουργείο για την κιρσοκήλη (δεδομένου ότι και ο άντρας σου δεν είναι μεγάλος) και δείτε και τον κατακερματισμό του σπέρματος. Μπορεί να χρειαστεί κάποια αγωγή για να τον ρίξετε και είναι αρκετά σημαντικό θέμα ακόμα κι αν οι περισσότεροι εξωσωματιστές τον υποτιμούν σαν παράγοντα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η troia είπε:

Με τη διατροφή σου υπάρχουν 2 θέματα: αφενός τα ωάριά μας χρειάζονται ζωική πρωτείνη και ακόμα και τα λιπαρά από το κρέας, αφετέρου τα όσπρια (ειδικά σε καθημερινή βάση) περιέχουν σάκχαρα και ένα βασικό θέμα που πρέπει να προσέχουμε σε σχέση με τη γονιμότητα είναι να διατηρούμε το ζάχαρο του αίματός μας σταθερό. Επίσης λόγω του είσαι vegan φαντάζομαι ότι θα τρως αναγκαστικά αρκετούς υδατάνθρακες, ειδικά ζυμαρικά που περιέχουν γλουτένη. Κι αυτή δεν είναι ό,τι καλύτερο, ειδικά αν έχεις το γονίδιο της κοικιοκάκης (δεν χρειάζεται να έχεις εκδηλώσει τη νόσο). Αν θέλεις στο site "to make a mommy" υπάρχει οδηγός διατροφής που μπορείς να κατεβάσεις για να δεις ποια διατροφή ενδείκνυται ανάλογα με το θέμα που σε οδήγησε στην εξωσωματική. Αν δεν τον βρίσκεις, μπορώ να σου στείλω link να το κατεβάσεις. 

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο! Θα κοιτάξω τις πηγές που αναφέρεις. Η πρόσληψη σακχάρων και υδατανθράκων είναι μελετημένη στη διατροφή μου. Χωρίς παρεξήγηση, δεν θα ήθελα να μπω σε αντιπαράθεση όσον αφορά το βιγκανισμό και διάφορους μύθους που αναπαράγονται. Έγκυρες επιστημονικές πηγές αναφέρουν άλλωστε πόσο πολύ βοηθάει και στη βελτίωση της γονιμότητας. Το ανέφερα μήπως τυχόν είναι και κάποια άλλη κοπέλα εδώ. 

Η απορία μου είναι αν αποφύγατε κάποιες τροφές την περίοδο των ενέσεων για να μετριάσετε τη δυσφορία. Ή αν παρατηρήσατε ενόχληση με κάποιες. Πχ καφέ και ζάχαρη δεν καταναλώνω έτσι κι αλλιώς, και αλάτι σε χαμηλό βαθμό. Στο κέντρο που είμαι ο ένας γιατρός μου είπε πως θα μπορούσα να αποφύγω πχ τα όσπρια για λίγες μέρες για να μην έχω επιπλέον πρήξιμο, ενώ ο άλλος είπε πως δεν το βρίσκει απαραίτητο από τη στιγμή κιόλας που τα καταναλώνω συχνά χωρίς να με ενοχλούν γενικότερα. Επίσης, επειδή η εργασία μου δεν είναι καθιστική, φαντάζομαι πως ίσως δυσκολευτώ κάπως και σχεδιάζω εκείνες τις μέρες να το πάω πιο χαλαρά.

Χαίρομαι που αναφέρθηκε και το θέμα της άσκησης γιατί το είχα απορία! Πιστεύω πως ίσα ίσα μια ελαφριά άσκηση θα είναι και ευεργετική. Θα ρωτήσω και εγώ την άποψη των γιατρών μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μια πάνω μια κάτω είμαι ..  είναι φυσιολογικό? Η θα με κλείσετε εμενα πρώτη στο Δάφνη? 🤔🤔

Οι ορμόνες είναι στο κόκκινο τώρα !! Και εγώ έτσι ήμουν άστα να πάνε !!! Χαχχαχα θα περάσει υπομονή!!! 

Πότε θα κάνεις τεστακι ? ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...