Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Ναι ναι επανήλθα και έχω ξεκινήσει ευχαριστώ πολύ!!! Εσύ σε τι φάση είσαι; είναι τόσα πολλά τα μηνύματα που έχω χάσει που δεν μπορώ να δω τι κάνατε όσο έλειπα 

Στα έστειλα με μηνυματακι τα νέα!! Εν τω μεταξύ αυτές τις ενέσεις για καταστολή μέχρι πότε τις κάνετε βρε κορίτσια? Μέχρι την έμβρυομεταφορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα σε όλα τα κορίτσια της παρέας!

Είμαι 44 ετών με μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη (παλυνδρόμη κύηση, από υψηλά ΝΚ και θρομβώσεις μου είπανε) πριν από 4 χρόνια και μια αποτυχημένη εξωσωματική πέρσι (με 2 βλαστοκύστες 5 ημερων από 4 ωαρια...πραγμα που μου είπαν πως είναι καλό ποσοστο).
Η ΑΜΗ μου είναι 4...(πολλά 4αρια μαζεύτηκαν...χαχα)....που θεωρητικά είναι ικανοποιητική για την ηλικία μου.
Τωρα είμαι στη φάση που σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και πάλι είμαι μπερδεμένη και γενικά φοβάμαι!


Θα ήθελα την συμβουλή σας σε δύο ερωτήσεις...


1/ Να πάω στο ίδιο κέντρο που εκανα και πέρσι την εξωσωματική? Ο γιατρός του κέντρου δεν με ικανοποιησε με την συμπεριφορά του αλλά ο δικός μου γυναικολόγος επέμενε πως εχει πολύ καλό εργαστήριο και αυτό μετράει.


Και 2 / και σημαντικότερη....τι εξετάσεις σας εχουν προτίνει να κάνετε πριν την εξωσωματική??? Πήρατε και συμπληρώματα ή κανατε καποια ειδική διατροφή?
(ρωτάω γιατί θέλω να είμαι σιγουρη πως δεν θα αφήσει κατι απ΄εξω ο γιατρός μου).

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Τις αναμένω με ανυπομονησία!
Καλή δυναμη σε όλες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μόνο άμα έχει θετική έκβαση...αλλιώς ακόλουθα τη Σαντη. :-) και θα επανέλθω κι εγώ πιο αργά. Χαχαψ θα κάνω την κόρη και θα είναι το πιπίνι  εδω 😀

Όλα καλά θα πάνε !! Μην μου αγχώνεσαι !!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, επανέρχομαι ξανά μετά από τρεις μήνες!!! Συγχαρητήρια στις εγκυμονουσες μας με το καλό να υποδεχτούν τα μωράκια τους και υπομονή σε όλες τις υπόλοιπες μέχρι να πετύχουμε εγκυμοσύνη!!εμείς είμαστε στη φάση της προετοιμασίας, βάλαμε τον Μάιο κατάψυξη πέντε βλαστοκύστες κ τώρα πάμε για έμβρυομεταφορά, έχω ξεκινήσει ενέσεις αβερκαπ 0.1 κάθε πρωί, σήμερα είναι έβδομη μέρα, να ρωτησω κάτι θέλω.. Ξέρετε πότε να περιμένω περίοδο; θα μου έρθει κανονικά όπως στον κύκλο μου; η αλλάζει κάτι λόγω ενέσεων; 

Σορυ κορίτσι μου δεν σου απαντήσα στο ερώτημα σου, τώρα το διαπίστωσα ! Λοιπόν εγώ ξεκίνησα αβερκαπ για καταστολή την 23η ημέρα του κύκλου μου. Ήρθε περίοδος με μια καθυστέρηση αλλά δεν έχω γενικά σταθερό κύκλο και επίσης είχα κάνει και το εμβόλιο του κορονοιου στον ίδιο κύκλο οπότε δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό που καθυστέρησε να έρθει η περίοδος. Θα έρθει όμως μην ανησυχείς. Και εμένα μου είχε πει να τον πάρω τηλέφωνο όταν έρθει. Πήγα να με δει όταν τελείωσε το αίμα για να διαπιστώσει με υπέρηχο ότι όλα είναι οκ και την επόμενη ημέρα ξεκίνησα τα χάπια οιστραδιόλης τρία την ημέρα. Ήταν η 5η ημέρα του κύκλου μου αλλά επειδή κάνουμε τεχνητό κύκλο ήταν ουσιαστικά σαν να ήταν η δεύτερη ημέρα του κύκλου αυτή που ξεκίνησα τα χάπια. Και μου είπε την 20η ημέρα του τεχνητού κύκλου  περίπου θα κάνουμε εμβρυομεταφορα.  

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Αντε με το καλό κορίτσι μου!!! Δεν ξέρω πότε θα κάνουμε μου είπε περίπου στις δύο βδομάδες με τις ενέσεις να με δει και μετά να μου πει πως θα παίρνω τα χάπια, περίοδος σου ήρθε σε όλη τη διάρκεια των ενέσεων;μου είπε να την πάρω όταν μου έρθει, κανονικά περιμένω στις 10 του μήνα 

 

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Στα έστειλα με μηνυματακι τα νέα!! Εν τω μεταξύ αυτές τις ενέσεις για καταστολή μέχρι πότε τις κάνετε βρε κορίτσια? Μέχρι την έμβρυομεταφορά?

Εγώ έκανα τις αβερκαπ 0.1 μια ένεση 1ml κάθε μέρα μέχρι να έρθει περίοδος και να με δει. Όταν ξεκίνησα τα χάπια οιστραδιόλης μειώσαμε τη δόση σε 0.5ml την ημέρα και τις συνεχίζω κανονικά. Δεν ξέρω μέχρι πότε νομίζω μέχρι να ξεκινήσω προγεστερόνη αλλά δεν είμαι σίγουρη θα μου πει όταν θα πάω για τον υπέρηχο τον επόμενο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Σορυ κορίτσι μου δεν σου απαντήσα στο ερώτημα σου, τώρα το διαπίστωσα ! Λοιπόν εγώ ξεκίνησα αβερκαπ για καταστολή την 23η ημέρα του κύκλου μου. Ήρθε περίοδος με μια καθυστέρηση αλλά δεν έχω γενικά σταθερό κύκλο και επίσης είχα κάνει και το εμβόλιο του κορονοιου στον ίδιο κύκλο οπότε δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό που καθυστέρησε να έρθει η περίοδος. Θα έρθει όμως μην ανησυχείς. Και εμένα μου είχε πει να τον πάρω τηλέφωνο όταν έρθει. Πήγα να με δει όταν τελείωσε το αίμα για να διαπιστώσει με υπέρηχο ότι όλα είναι οκ και την επόμενη ημέρα ξεκίνησα τα χάπια οιστραδιόλης τρία την ημέρα. Ήταν η 5η ημέρα του κύκλου μου αλλά επειδή κάνουμε τεχνητό κύκλο ήταν ουσιαστικά σαν να ήταν η δεύτερη ημέρα του κύκλου αυτή που ξεκίνησα τα χάπια. Και μου είπε την 20η ημέρα του τεχνητού κύκλου  περίπου θα κάνουμε εμβρυομεταφορα.  

 

Εγώ έκανα τις αβερκαπ 0.1 μια ένεση 1ml κάθε μέρα μέχρι να έρθει περίοδος και να με δει. Όταν ξεκίνησα τα χάπια οιστραδιόλης μειώσαμε τη δόση σε 0.5ml την ημέρα και τις συνεχίζω κανονικά. Δεν ξέρω μέχρι πότε νομίζω μέχρι να ξεκινήσω προγεστερόνη αλλά δεν είμαι σίγουρη θα μου πει όταν θα πάω για τον υπέρηχο τον επόμενο...

Μου τα έχεις εξηγήσει όλα άψογα!! Δεν έχω καμία απορία, χεχε οπότε εγώ περιμένω περίοδο κ βλέπουμε νομίζω πως ακολουθούμε ακριβώς τον ίδιο δρόμο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας παρακαλουθώ, αλλά πρώτη φορά γράφω. Δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι!

Μετά από 3 χρόνια άκαρπης προσπάθειας και 3 σπερματεγχύσεις αποφασίσαμε και εμείς να κάνουμε εξωσωματική. Οι εξετάσεις μου είναι όλες φυσιολογικές (σαλπιγγογραφία, ορμονικές κτλ). Το σπέρμα του άντρα μου είναι μέτριο (κινητικότητα, ποσότητα και μορφολογία). Πήρε αγωγή και έχει βελτιωθεί. Αύριο έχει ακόμα ένα σπερμοδιάγραμμα για να δούμε τι γίνεται προτού ξεκινήσουμε και τέλος της εβδομάδας αρχίζω το βραχύ πρωτόκολλο. Έχω αγχωθεί πολύ, από την άλλη όμως ανυπομονώ να ξεκινήσω! Φοβάμαι πολύ τη διαδικασία της ωοληψίας, δεν έχω ξανακάνει μέθη. Σας διαβάζω και μου δίνετε κουράγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιααα♥️Γεια σας!Μόλις τελείωσα τις 289 σελίδες σας!!!Πάνω από μια βδομάδα σας διαβάζω!Σαν σε βιβλίο.Ηθελα να πάω στην επόμενη κ στην επόμενη σελίδα ώστε να μάθω τις εξελίξεις σας.Χάρηκα τόσο πολύ με κάποιες,στεναχωρήθηκα πολύ με κάποιες άλλες.Ευχομαι σε όλες μας να τα καταφέρουμε!Σε σας τις εγκυουλες με το καλό να γνωρίσετε τα θαύματακια σας♥️Την άλλη εβδομάδα έχω κ εγώ ραντεβού για να μπω σε αυτόν τον δρόμο της εξωσωματικής!Έχω μάθει βέβαια τόσα πολλά κ από εσάς!Βασιλική(δεν ξέρω πως να ταγκαρω😂) να μείνεις εδώ με το γουρλιδικο πινακακι σου κ την μαμαδισια αύρα σου♥️Θα τα λέμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Καλησπέρα και από μένα σε όλα τα κορίτσια της παρέας!

Είμαι 44 ετών με μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη (παλυνδρόμη κύηση, από υψηλά ΝΚ και θρομβώσεις μου είπανε) πριν από 4 χρόνια και μια αποτυχημένη εξωσωματική πέρσι (με 2 βλαστοκύστες 5 ημερων από 4 ωαρια...πραγμα που μου είπαν πως είναι καλό ποσοστο).
Η ΑΜΗ μου είναι 4...(πολλά 4αρια μαζεύτηκαν...χαχα)....που θεωρητικά είναι ικανοποιητική για την ηλικία μου.
Τωρα είμαι στη φάση που σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και πάλι είμαι μπερδεμένη και γενικά φοβάμαι!


Θα ήθελα την συμβουλή σας σε δύο ερωτήσεις...


1/ Να πάω στο ίδιο κέντρο που εκανα και πέρσι την εξωσωματική? Ο γιατρός του κέντρου δεν με ικανοποιησε με την συμπεριφορά του αλλά ο δικός μου γυναικολόγος επέμενε πως εχει πολύ καλό εργαστήριο και αυτό μετράει.


Και 2 / και σημαντικότερη....τι εξετάσεις σας εχουν προτίνει να κάνετε πριν την εξωσωματική??? Πήρατε και συμπληρώματα ή κανατε καποια ειδική διατροφή?
(ρωτάω γιατί θέλω να είμαι σιγουρη πως δεν θα αφήσει κατι απ΄εξω ο γιατρός μου).

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Τις αναμένω με ανυπομονησία!
Καλή δυναμη σε όλες μας! 

καλημερα νουτελιτσα!!! με το λαχταριστο ονομα!!χαχαχ

θα σου απαντησω οσο μπορω.
το θεμα του γιατρου ειναι αρκετα προσωπικο.με το εξωσωματικο μου δεν ειχα αμεση επαφη καθως ηταν και μακρια και με παρακολουθουσε η γυναικολογος μου εδω μεχρι την ωοληψια αλλα και κοντα να ηταν ειναι λιγο απροσωπος.η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει καλα λογια και για τον ιδιο και για τα μηχανηματα και κυριωςς για τον εμβρυολογο οποτε δεν ηθελα πολλη σκεψη για να καταληξω εκει.
τωρα οικειοτητα και λοιπα ποτε δεν ειχα περα απο τα τυπικα και τις τυπικες οδηγιες.ωστοσο δεν εχω παραπονο ..... στα λεω για να εχεις στο νου σου και αυτη την εκδοχη ..απο εκει και επειτα υποστηριζω τις γυναικες που θελουν να εχουν οικειοτητα με τον εξωσωματικο γιατι ειναι λεπτο και πολυ πολυ ευαισθητο θεμα. οποτε ειναι αναλογα ποσο αντεχεις εσυ  ...

τωρα για το αλλο θεμα...επαιρνα φυλλικο και σιδηρο απο τη αρχη...και εγω και ο αντρας μου για εναν μηνα lifertil βιταμινες. βεβαια στις βιταμινες εχω ακουσει οτι θελει τριμηνο για να αποδωσουν οπως πρεπει.
επισης καλο θα ηταν να περιορισεις αλατι και ζαχαρη για να μην πρηζεσαι κατα την διαρκεια των ενεσεων και να μην νιωθεις πολυ ενοχληση χαμηλα....απο κει και επειτα εχοντας στο μυαλο οτι εντελει ολα θα πανε καλα καλο ειναι να ξεκινησεις γαλακτοκομικα φρουτα και λαχανικα.....!!! αυτα!!

καλη επιτυχια !! ευχομαι να πετυχετε το στοχο σας αυτη τη φορα κοριτσι μου💓!!! καλως ηρθες στην ομαδα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Πρησμένη και η κοιλιά αφού νιώθω σα να κάνω διέγερση  και έχω καμία 10 ωαρια 

κοριτσι μου ειναι απο την προγεστερονη.....υπαρχει πρηξιμο εκει κατω... και εγω τα ιδια εχω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Να σας ρωτήσω κάτι...η άσκηση επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της διαδικασίας με ενέσεις κλπ; Εγώ κάνω πιλατες και θα με βοηθουσε αν θα μπορούσα να το συνεχισω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας παρακαλουθώ, αλλά πρώτη φορά γράφω. Δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι!

Μετά από 3 χρόνια άκαρπης προσπάθειας και 3 σπερματεγχύσεις αποφασίσαμε και εμείς να κάνουμε εξωσωματική. Οι εξετάσεις μου είναι όλες φυσιολογικές (σαλπιγγογραφία, ορμονικές κτλ). Το σπέρμα του άντρα μου είναι μέτριο (κινητικότητα, ποσότητα και μορφολογία). Πήρε αγωγή και έχει βελτιωθεί. Αύριο έχει ακόμα ένα σπερμοδιάγραμμα για να δούμε τι γίνεται προτού ξεκινήσουμε και τέλος της εβδομάδας αρχίζω το βραχύ πρωτόκολλο. Έχω αγχωθεί πολύ, από την άλλη όμως ανυπομονώ να ξεκινήσω! Φοβάμαι πολύ τη διαδικασία της ωοληψίας, δεν έχω ξανακάνει μέθη. Σας διαβάζω και μου δίνετε κουράγιο.

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Καλωσηρθες στην παρέα μας!!! Θα σου πω να μην σε τρομάζει ο δρόμος της εξωσωματικής.Δεν λέω ότι είναι εύκολος αλλά σκέψου ότι θα είναι αυτός που θα σε οδηγήσει στο θαύμα....εγώ στην πρώτη μου διέγερση είχα ένα απίστευτο χαμογελο παρά τις καθημερινές ενέσεις.....αυτές να σου πω δεν πονάνε και γίνονται πολύ εύκολα...Δεν μοιάζει με κανονική ένεση μην σε φοβίζει...

Να σου πω για την ωοληψια εγώ έτρεμα.... εκείνη την μέρα θα πήγαινα και μόνη μου φαντάσου γιατί είχε δουλειά ο σύζυγος...τελικά μέχρι να ξυπνήσω είχε έρθει.....ήταν και για μένα η πρώτη φορά που έκανα μέθη και κοιμήθηκα σαν πουλάκι και επίσης ξύπνησα χωρίς καμία δυσκολία και χωρίς να νιώθω κάτι...ένιωθα και ξεκούραση δηλαδή...μην το φοβάσαι δεν θα καταλάβεις το παραμικρό....

Ότι άλλο σε τρομάζει πες το μας να σε βοηθήσουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rouseva είπε:

Κοριτσιααα♥️Γεια σας!Μόλις τελείωσα τις 289 σελίδες σας!!!Πάνω από μια βδομάδα σας διαβάζω!Σαν σε βιβλίο.Ηθελα να πάω στην επόμενη κ στην επόμενη σελίδα ώστε να μάθω τις εξελίξεις σας.Χάρηκα τόσο πολύ με κάποιες,στεναχωρήθηκα πολύ με κάποιες άλλες.Ευχομαι σε όλες μας να τα καταφέρουμε!Σε σας τις εγκυουλες με το καλό να γνωρίσετε τα θαύματακια σας♥️Την άλλη εβδομάδα έχω κ εγώ ραντεβού για να μπω σε αυτόν τον δρόμο της εξωσωματικής!Έχω μάθει βέβαια τόσα πολλά κ από εσάς!Βασιλική(δεν ξέρω πως να ταγκαρω😂) να μείνεις εδώ με το γουρλιδικο πινακακι σου κ την μαμαδισια αύρα σου♥️Θα τα λέμε!!!!

Καλημέρα κορίτσι μου και σε εσένα!!! Καλωσηρθες στην γουρλιδικη παρέα μας!!!! Σου εύχομαι καλή αρχή.....Έτσι είχα κάνει και εγώ πριν μπω στην ομάδα τα είχα διαβάσει όλα🤣🤣🤣...είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς να ρωτήσεις!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Καλησπέρα και από μένα σε όλα τα κορίτσια της παρέας!

Είμαι 44 ετών με μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη (παλυνδρόμη κύηση, από υψηλά ΝΚ και θρομβώσεις μου είπανε) πριν από 4 χρόνια και μια αποτυχημένη εξωσωματική πέρσι (με 2 βλαστοκύστες 5 ημερων από 4 ωαρια...πραγμα που μου είπαν πως είναι καλό ποσοστο).
Η ΑΜΗ μου είναι 4...(πολλά 4αρια μαζεύτηκαν...χαχα)....που θεωρητικά είναι ικανοποιητική για την ηλικία μου.
Τωρα είμαι στη φάση που σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και πάλι είμαι μπερδεμένη και γενικά φοβάμαι!


Θα ήθελα την συμβουλή σας σε δύο ερωτήσεις...


1/ Να πάω στο ίδιο κέντρο που εκανα και πέρσι την εξωσωματική? Ο γιατρός του κέντρου δεν με ικανοποιησε με την συμπεριφορά του αλλά ο δικός μου γυναικολόγος επέμενε πως εχει πολύ καλό εργαστήριο και αυτό μετράει.


Και 2 / και σημαντικότερη....τι εξετάσεις σας εχουν προτίνει να κάνετε πριν την εξωσωματική??? Πήρατε και συμπληρώματα ή κανατε καποια ειδική διατροφή?
(ρωτάω γιατί θέλω να είμαι σιγουρη πως δεν θα αφήσει κατι απ΄εξω ο γιατρός μου).

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Τις αναμένω με ανυπομονησία!
Καλή δυναμη σε όλες μας! 

Καλημέρα κορίτσι μου!!!! Κατ αρχάς είσαι σούπερ από ΑΜΗ απ' ότι βλέπω....την FSH φαντάζομαι την έχεις κοιτάξει???έκανες δηλαδή φουλ ορμονολογικο έλεγχο??? Τσεκαρεις θυροειδή και βιταμίνες d,e και φυλλικό οξύ??? Εξετάσεις θρομβοφιλιας επίκτητης και κληρονομικής έχεις κάνει το λέω γιατί διάβασα για τις θρομβώσεις που είπες...στην εξωσωματική που έκανες πήρες αντιπηκτική αγωγή??? Κατακερματισμό σπέρματος και καλλιέργεια έχετε κάνει για το σύζυγο?? Φαντάζομαι το σπερμοδιαγραμμα δεν το κάνατε σε απλό μικροβιολογικό αλλά σε εξειδικευμένο???

Καλό θα ήταν αν δεν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο να πας πριν την επόμενη εξωσωματική να σε ελέγξει για θυροειδή, αντισώματα θυροειδή, καμπύλη ζαχάρου, αντίσταση ινσουλίνης κτλ

 

Φυσικά σε αιματολογο για τις θρομβωσεις....

Εγώ μετά από δύο αποτυχημένες εμφυτεύσεις έχω κάνει ΕΡΑ τέστ και υστεροσκοπηση και θα κάνω πριν την μεταφορά έλεγχο τραχιλικου και κολπικού επιχρίσματος για τυχόν μικρόβια....

Αυτά θυμάμαι.....

Τώρα όσον αφορά για το γιατρό είναι τελείως προσωπικό....εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω με άνθρωπο που δεν έχω καλή επικοινωνία και δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη... δυστυχώς δεν μπορώ να το δω ακραιφνώς ιατρικά....θέλω και την επικοινωνία με βοηθάει να χαλαρώνω....

Ελπίζω κάπως να βοήθησα....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

@Apol καλη επιτυχια κοριτσι μου και σε εσενα !!!!ευχομαι μια τεραστια χοριακη!!!

Ευχαριστώ πολύ ❤️ ❤️ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Καλησπέρα και από μένα σε όλα τα κορίτσια της παρέας!

Είμαι 44 ετών με μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη (παλυνδρόμη κύηση, από υψηλά ΝΚ και θρομβώσεις μου είπανε) πριν από 4 χρόνια και μια αποτυχημένη εξωσωματική πέρσι (με 2 βλαστοκύστες 5 ημερων από 4 ωαρια...πραγμα που μου είπαν πως είναι καλό ποσοστο).
Η ΑΜΗ μου είναι 4...(πολλά 4αρια μαζεύτηκαν...χαχα)....που θεωρητικά είναι ικανοποιητική για την ηλικία μου.
Τωρα είμαι στη φάση που σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και πάλι είμαι μπερδεμένη και γενικά φοβάμαι!


Θα ήθελα την συμβουλή σας σε δύο ερωτήσεις...


1/ Να πάω στο ίδιο κέντρο που εκανα και πέρσι την εξωσωματική? Ο γιατρός του κέντρου δεν με ικανοποιησε με την συμπεριφορά του αλλά ο δικός μου γυναικολόγος επέμενε πως εχει πολύ καλό εργαστήριο και αυτό μετράει.


Και 2 / και σημαντικότερη....τι εξετάσεις σας εχουν προτίνει να κάνετε πριν την εξωσωματική??? Πήρατε και συμπληρώματα ή κανατε καποια ειδική διατροφή?
(ρωτάω γιατί θέλω να είμαι σιγουρη πως δεν θα αφήσει κατι απ΄εξω ο γιατρός μου).

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Τις αναμένω με ανυπομονησία!
Καλή δυναμη σε όλες μας! 

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες ! 

Σε ποιο κέντρο είσαι αν θες να μας πεις ? 

Η αλήθεια είναι πως σημασία έχει το έμβρυολογικο αλλά να έχεις και καλή επαφή με τον εξωσωματιστη για να νιώθεις άνετα... 

Σου προτείνω να διαβάσεις ένα βιβλίο που έμαθα κι εγώ εδώ στο φόρουμ και αφορά την βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων. Λέγεται it all starts with the egg. 

Θα το βρεις στο google σε pdf μορφή και μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν. 

Αλλά γενικά οι βιταμίνες που έπαιρνα εγώ είναι βιταμίνη d, μυοινοσιτολη γιατί έχω και πολυκιστικες, συνένζυμο q10, βραζιλιάνικα φυστικια, φυλλικό οξύ, βιταμίνη β12, ωμεγα3. Εννοείται να δεις που βρίσκονται αυτές οι βιταμίνες στον οργανισμό σου αν έχεις έλλειψη η όχι για να τις πάρεις. Όσον αφορά τη διατροφή προσπαθούσα να μειώσω τον καφέ εννοείται όχι αλκοόλ και όχι ζάχαρη. Όσο γίνεται πιο υγιεινά...και πολυ νερό. 

Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσετε το μωράκι σας ! ♥️

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apol είπε:

Μου τα έχεις εξηγήσει όλα άψογα!! Δεν έχω καμία απορία, χεχε οπότε εγώ περιμένω περίοδο κ βλέπουμε νομίζω πως ακολουθούμε ακριβώς τον ίδιο δρόμο!!! 

Πάμε δυνατά ♥️♥️♥️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rouseva είπε:

Κοριτσιααα♥️Γεια σας!Μόλις τελείωσα τις 289 σελίδες σας!!!Πάνω από μια βδομάδα σας διαβάζω!Σαν σε βιβλίο.Ηθελα να πάω στην επόμενη κ στην επόμενη σελίδα ώστε να μάθω τις εξελίξεις σας.Χάρηκα τόσο πολύ με κάποιες,στεναχωρήθηκα πολύ με κάποιες άλλες.Ευχομαι σε όλες μας να τα καταφέρουμε!Σε σας τις εγκυουλες με το καλό να γνωρίσετε τα θαύματακια σας♥️Την άλλη εβδομάδα έχω κ εγώ ραντεβού για να μπω σε αυτόν τον δρόμο της εξωσωματικής!Έχω μάθει βέβαια τόσα πολλά κ από εσάς!Βασιλική(δεν ξέρω πως να ταγκαρω😂) να μείνεις εδώ με το γουρλιδικο πινακακι σου κ την μαμαδισια αύρα σου♥️Θα τα λέμε!!!!

Καλώς ήρθες στην γουρλιδικη παρεούλα μας κορίτσι μου ! Χαχαχ και εγώ έτσι είχα κάνει είχα διαβάσει σαν σε βιβλίο τις συζητήσεις! 

Καλη αρχή και εύχομαι να είναι πολύ πολύ μικρός ο χρόνος μέχρι να αποκτήσετε το παιδάκι σας ♥️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας παρακαλουθώ, αλλά πρώτη φορά γράφω. Δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι!

Μετά από 3 χρόνια άκαρπης προσπάθειας και 3 σπερματεγχύσεις αποφασίσαμε και εμείς να κάνουμε εξωσωματική. Οι εξετάσεις μου είναι όλες φυσιολογικές (σαλπιγγογραφία, ορμονικές κτλ). Το σπέρμα του άντρα μου είναι μέτριο (κινητικότητα, ποσότητα και μορφολογία). Πήρε αγωγή και έχει βελτιωθεί. Αύριο έχει ακόμα ένα σπερμοδιάγραμμα για να δούμε τι γίνεται προτού ξεκινήσουμε και τέλος της εβδομάδας αρχίζω το βραχύ πρωτόκολλο. Έχω αγχωθεί πολύ, από την άλλη όμως ανυπομονώ να ξεκινήσω! Φοβάμαι πολύ τη διαδικασία της ωοληψίας, δεν έχω ξανακάνει μέθη. Σας διαβάζω και μου δίνετε κουράγιο.

Γεια σου κορίτσι μου ! Εύχομαι να πάνε όλα σουπερ και σύντομα να αποκτήσετε το μωράκι σας !

Πες μας ηλικία αν θες... εγώ είμαι 29 και ο άντρας μου 38. 

Να μην ανησυχείς για τις ενέσεις, κι εγώ βραχυ πρωτόκολλο έκανα κι εγώ φοβόμουν αλλά δεν πονάνε καθόλου τελικά. Να ξεκουράζεσαι κατά τη διέγερση και να προσέχεις τον εαυτό σου για να είσαι ήρεμη... Κι εγώ αγχωμομουν για την ωοληψια και να σου πω την αλήθεια το μόνο κακό ήταν ότι πόνεσα λίγο με το που ξύπνησα είχα σαν πολύ έντονους πόνους περιόδου ζήτησα επιπλέον παυσίπονο και μετά ήμουν κυρία... Οπότε να μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε ! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Καλωσηρθες στην παρέα μας!!! Θα σου πω να μην σε τρομάζει ο δρόμος της εξωσωματικής.Δεν λέω ότι είναι εύκολος αλλά σκέψου ότι θα είναι αυτός που θα σε οδηγήσει στο θαύμα....εγώ στην πρώτη μου διέγερση είχα ένα απίστευτο χαμογελο παρά τις καθημερινές ενέσεις.....αυτές να σου πω δεν πονάνε και γίνονται πολύ εύκολα...Δεν μοιάζει με κανονική ένεση μην σε φοβίζει...

Να σου πω για την ωοληψια εγώ έτρεμα.... εκείνη την μέρα θα πήγαινα και μόνη μου φαντάσου γιατί είχε δουλειά ο σύζυγος...τελικά μέχρι να ξυπνήσω είχε έρθει.....ήταν και για μένα η πρώτη φορά που έκανα μέθη και κοιμήθηκα σαν πουλάκι και επίσης ξύπνησα χωρίς καμία δυσκολία και χωρίς να νιώθω κάτι...ένιωθα και ξεκούραση δηλαδή...μην το φοβάσαι δεν θα καταλάβεις το παραμικρό....

Ότι άλλο σε τρομάζει πες το μας να σε βοηθήσουμε... 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eva29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου ! Εύχομαι να πάνε όλα σουπερ και σύντομα να αποκτήσετε το μωράκι σας !

Πες μας ηλικία αν θες... εγώ είμαι 29 και ο άντρας μου 38. 

Να μην ανησυχείς για τις ενέσεις, κι εγώ βραχυ πρωτόκολλο έκανα κι εγώ φοβόμουν αλλά δεν πονάνε καθόλου τελικά. Να ξεκουράζεσαι κατά τη διέγερση και να προσέχεις τον εαυτό σου για να είσαι ήρεμη... Κι εγώ αγχωμομουν για την ωοληψια και να σου πω την αλήθεια το μόνο κακό ήταν ότι πόνεσα λίγο με το που ξύπνησα είχα σαν πολύ έντονους πόνους περιόδου ζήτησα επιπλέον παυσίπονο και μετά ήμουν κυρία... Οπότε να μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε ! ♥️

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Τις ενέσεις ευτυχώς δεν τις φοβάμαι καθόλου χαχα...οπότε μια χαρά!

Έχω αρχίσει και βελονισμό. Θέλω να κάνω ό,τι είναι δυνατόν για να αυξήσω τις πιθανότητες να έχουμε επιτυχή έκβαση με την πρώτη. Έχει δοκιμάσει κάποια από εσάς; Ελπίζω να βοηθήσει και αυτό. Σίγουρα πάντως με ηρεμεί πολύ.

Είμαι 36 και ο σύζυγος 43. Μας προβληματίζει το γεγονός πως ποτέ ως τώρα δεν έμεινα έγκυος παρόλο που όλες οι εξετάσεις μου είναι άριστες όπως μου λένε οι γιατροί. Ελπίζουμε να έφταιγε όντως το σπέρμα και να είμαστε τυχεροί σύντομα με την εξωσωματική!

Με τη διατροφή σας προσέξατε κάτι; Όσον αφορά την αποφυγή πρηξίματος; Να σημειώσω ότι είμαι vegan και τρώω καθημερινά όσπρια και σταυρανθή (μπρόκολο, κουνουπίδι κτλ) και δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να τα αποφύγω εκείνες τις ημέρες. Γενικά η διατροφή και ο τρόπος ζωής μας είναι πολύ προσεγμένα και συνειδητά ούτως ή άλλως. Από συμπληρώματα αυτή την περίοδο παίρνω Inofert (μου το είπαν στο κέντρο εξωσωματικής, προηγουμένως έπαιρνα Wellness Conception), σίδηρο (γιατί έχω χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος) και Β12 (παίρνω όλο το χρόνο). Ο άντρας μου παίρνει Sermatrop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας παρακαλουθώ, αλλά πρώτη φορά γράφω. Δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι!

Μετά από 3 χρόνια άκαρπης προσπάθειας και 3 σπερματεγχύσεις αποφασίσαμε και εμείς να κάνουμε εξωσωματική. Οι εξετάσεις μου είναι όλες φυσιολογικές (σαλπιγγογραφία, ορμονικές κτλ). Το σπέρμα του άντρα μου είναι μέτριο (κινητικότητα, ποσότητα και μορφολογία). Πήρε αγωγή και έχει βελτιωθεί. Αύριο έχει ακόμα ένα σπερμοδιάγραμμα για να δούμε τι γίνεται προτού ξεκινήσουμε και τέλος της εβδομάδας αρχίζω το βραχύ πρωτόκολλο. Έχω αγχωθεί πολύ, από την άλλη όμως ανυπομονώ να ξεκινήσω! Φοβάμαι πολύ τη διαδικασία της ωοληψίας, δεν έχω ξανακάνει μέθη. Σας διαβάζω και μου δίνετε κουράγιο.

σαν να διαβαζω εμενα πριν απο λίγο καιρο!!!! και όμως σήμερα θα κάνω την τρίτη μου ένεση! κάνω άλλο πρωτοκολλο βέβαια, με ανταγωνιστές! 

το αγχός σου είναι φυσιολικο, να ξερεις ομως οτι ολα θα πανε καλα!!!!!

πόσο χρονών είστε αν επιτρέπεται;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Κοριτσιααα♥️Γεια σας!Μόλις τελείωσα τις 289 σελίδες σας!!!Πάνω από μια βδομάδα σας διαβάζω!Σαν σε βιβλίο.Ηθελα να πάω στην επόμενη κ στην επόμενη σελίδα ώστε να μάθω τις εξελίξεις σας.Χάρηκα τόσο πολύ με κάποιες,στεναχωρήθηκα πολύ με κάποιες άλλες.Ευχομαι σε όλες μας να τα καταφέρουμε!Σε σας τις εγκυουλες με το καλό να γνωρίσετε τα θαύματακια σας♥️Την άλλη εβδομάδα έχω κ εγώ ραντεβού για να μπω σε αυτόν τον δρόμο της εξωσωματικής!Έχω μάθει βέβαια τόσα πολλά κ από εσάς!Βασιλική(δεν ξέρω πως να ταγκαρω😂) να μείνεις εδώ με το γουρλιδικο πινακακι σου κ την μαμαδισια αύρα σου♥️Θα τα λέμε!!!!

ελα @Vasilique Και σε ζητάει το κορίτσι!!!!!

 

καλή αρχή κορίτσι! αν θες πες μας και λίγα πράγματα για σένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

ελα @Vasilique Και σε ζητάει το κορίτσι!!!!!

 

καλή αρχή κορίτσι! αν θες πες μας και λίγα πράγματα για σένα!!!

@kk88 @Eva29 @angel35

Τα κατάφερα με το ταγκ😂😂😂

Σας ευχαριστώωω♥️Χαίρομαι τοοοσο που σας βρήκα.

Εμείς μετά από αρκετά χρόνια προσπαθειών αποφασίσαμε να ψάχτουμε.34 εγώ,36 εκεινος.Εγω ορμονικές κ σαλπιγγογραφια άριστες,του συντρόφου μου (δεν με έχει παντρευτεί ακόμα😂αρον-αρον το κανονίζουμε και αυτο) σπερμοδιαγραμμα κακό.Ολιγοασθενοσπερμια λόγω κιρσοκήλης.Περιμενω την Τρίτη πως κ πως το ραντεβού με τον εξωσωματικο να μιλάω κ εγώ για εξετάσεις,φάρμακα,διεγέρσεις,ετ!Ααααααχχχχ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας παρακαλουθώ, αλλά πρώτη φορά γράφω. Δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι!

Μετά από 3 χρόνια άκαρπης προσπάθειας και 3 σπερματεγχύσεις αποφασίσαμε και εμείς να κάνουμε εξωσωματική. Οι εξετάσεις μου είναι όλες φυσιολογικές (σαλπιγγογραφία, ορμονικές κτλ). Το σπέρμα του άντρα μου είναι μέτριο (κινητικότητα, ποσότητα και μορφολογία). Πήρε αγωγή και έχει βελτιωθεί. Αύριο έχει ακόμα ένα σπερμοδιάγραμμα για να δούμε τι γίνεται προτού ξεκινήσουμε και τέλος της εβδομάδας αρχίζω το βραχύ πρωτόκολλο. Έχω αγχωθεί πολύ, από την άλλη όμως ανυπομονώ να ξεκινήσω! Φοβάμαι πολύ τη διαδικασία της ωοληψίας, δεν έχω ξανακάνει μέθη. Σας διαβάζω και μου δίνετε κουράγιο.

καλως ηρθες κοριτσι μου!!! καλη αρχη σου ευχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Κοριτσιααα♥️Γεια σας!Μόλις τελείωσα τις 289 σελίδες σας!!!Πάνω από μια βδομάδα σας διαβάζω!Σαν σε βιβλίο.Ηθελα να πάω στην επόμενη κ στην επόμενη σελίδα ώστε να μάθω τις εξελίξεις σας.Χάρηκα τόσο πολύ με κάποιες,στεναχωρήθηκα πολύ με κάποιες άλλες.Ευχομαι σε όλες μας να τα καταφέρουμε!Σε σας τις εγκυουλες με το καλό να γνωρίσετε τα θαύματακια σας♥️Την άλλη εβδομάδα έχω κ εγώ ραντεβού για να μπω σε αυτόν τον δρόμο της εξωσωματικής!Έχω μάθει βέβαια τόσα πολλά κ από εσάς!Βασιλική(δεν ξέρω πως να ταγκαρω😂) να μείνεις εδώ με το γουρλιδικο πινακακι σου κ την μαμαδισια αύρα σου♥️Θα τα λέμε!!!!

χαχαχαχαχα καλη αρχη και σε εσενα κοριτσι μου!!! ευχομαι να πανε ολα τελεια και γρηγορα να εχετε ενα σπορακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...