Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Έχω ερώτηση εγώ πάλι..άρα αυτό το πράγμα δεν φαίνεται στην απλή κολπική καλλιέργεια που κάνουμε όλες σωστά? Και με την υστεροσκοπηση πως φαίνεται? Παίρνουν κάποιο δείγμα από το ενδομήτριο για έλεγχο? Εν τω μεταξύ το αντίστοιχο έχει εμένα ο άντρας μου δηλαδη προστατιτιδα με καθαρή καλλιέργεια σπέρματος, μας είπε ο ουρολόγος ότι είναι μικρόβια που είτε δεν έχουν θεραπευτεί σωστά είτε καθόλου και συσσωρεύονται στον προστάτη και μάλιστα μας τόνισε ότι οι γυναικολόγοι δεν πρέπει να δίνουν από μόνοι τους αντιβιωσεις στους άντρες μας όταν βρισκουν κάτι σε μας γιατί το κάνουν λάθος..

Δε φαίνεται στην κολπική καλλιέργεια όχι. Η δικη μου ήταν καθαρή 1 μήνα πριν την υστεροσκοπηση. Επίσης δεν έκανε βιοψία, αυτό το έχω κι εγώ απορία είναι η αλήθεια, γι αυτό και μου έδωσε τρία διαφορετικά αντιβιοτικά που πιάνουν όλα τα μικρόβια αντί να μου δώσει στοχευμένα το συγκεκριμένο αντιβιοτικό που θα έπιανε το μικρόβιο που θα έβρισκε. Δε θυμάμαι πως μου το είχε εξηγήσει το ότι δε χρειάζεται βιοψία. Πάντως η ενδομητριτιδα δίνει όπως μου είπε μια ξεκάθαρη εικόνα ερυθρότητας που δείχνει φλεγμονή. Ίσως να μην υπάρχει και 100% τρόπος να είναι σίγουρος με βιοψία και γι ;το να δίνει όλα αυτα τα φάρμακα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Δε φαίνεται στην κολπική καλλιέργεια όχι. Η δικη μου ήταν καθαρή 1 μήνα πριν την υστεροσκοπηση. Επίσης δεν έκανε βιοψία, αυτό το έχω κι εγώ απορία είναι η αλήθεια, γι αυτό και μου έδωσε τρία διαφορετικά αντιβιοτικά που πιάνουν όλα τα μικρόβια αντί να μου δώσει στοχευμένα το συγκεκριμένο αντιβιοτικό που θα έπιανε το μικρόβιο που θα έβρισκε. Δε θυμάμαι πως μου το είχε εξηγήσει το ότι δε χρειάζεται βιοψία. Πάντως η ενδομητριτιδα δίνει όπως μου είπε μια ξεκάθαρη εικόνα ερυθρότητας που δείχνει φλεγμονή. Ίσως να μην υπάρχει και 100% τρόπος να είναι σίγουρος με βιοψία και γι ;το να δίνει όλα αυτα τα φάρμακα. 

Κατάλαβα..αναρωτιομουν πως το βλέπουν γιατί εγώ έκανα υστεροσκοπηση για να αφαιρέσω πολύποδες έστειλε για βιοψία ότι έβγαλε για να σιγουρευτεί ότι όντως είναι πολύποδες και δεν μου είπε τίποτα άλλο..ελπίζω αν υπήρχε κάτι θα το καταλάβαιναν.. ευχαριστώ που μου ελυσες τις απορίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κατάλαβα..αναρωτιομουν πως το βλέπουν γιατί εγώ έκανα υστεροσκοπηση για να αφαιρέσω πολύποδες έστειλε για βιοψία ότι έβγαλε για να σιγουρευτεί ότι όντως είναι πολύποδες και δεν μου είπε τίποτα άλλο..ελπίζω αν υπήρχε κάτι θα το καταλάβαιναν.. ευχαριστώ που μου ελυσες τις απορίες...

Νομίζω τη φλεγμονή τη βλέπουν και με το μάτι. Δηλαδή και μένα μου τη βρήκε σε επεμβατική υστεροσκοπηση στην οποία αφαίρεσε ινομυωμα το οποίο πήγε για βιοψία αλλά το αποτέλεσμα έλεγε μόνο ότι είναι καλοήθης ο όγκος που αφαιρέθηκε (δλδ το ινομυωμα). Δεν έλεγε τίποτα για μικρόβια. Την ενδομητριτιδα τη διέγνωσε από την ερυθρότητα που είχε όλη η περιοχή. Και αντίστοιχα στην επαναληπτική υστεροσκοπηση δυο μήνες μετά την αντιβίωση, η οποία δεν ήταν επεμβατική αφού δεν αφαίρεσε κατι, μου είπε ότι έγινε δουλειά με τις αντιβιώσεις πάλι από την εικόνα της περιοχής που δεν είχε αυτή την έντονη ερυθρή όψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Νομίζω τη φλεγμονή τη βλέπουν και με το μάτι. Δηλαδή και μένα μου τη βρήκε σε επεμβατική υστεροσκοπηση στην οποία αφαίρεσε ινομυωμα το οποίο πήγε για βιοψία αλλά το αποτέλεσμα έλεγε μόνο ότι είναι καλοήθης ο όγκος που αφαιρέθηκε (δλδ το ινομυωμα). Δεν έλεγε τίποτα για μικρόβια. Την ενδομητριτιδα τη διέγνωσε από την ερυθρότητα που είχε όλη η περιοχή. Και αντίστοιχα στην επαναληπτική υστεροσκοπηση δυο μήνες μετά την αντιβίωση, η οποία δεν ήταν επεμβατική αφού δεν αφαίρεσε κατι, μου είπε ότι έγινε δουλειά με τις αντιβιώσεις πάλι από την εικόνα της περιοχής που δεν είχε αυτή την έντονη ερυθρή όψη. 

Πάντως δύσκολη η θεραπεία ρε παιδί μου..τόσες αντιβιωσεις εγχύσεις πω πω!! Εύχομαι τώρα που καθάρισες από αυτά να έχεις καλύτερες προοπτικές για την επόμενη προσπάθεια τουλάχιστον ξέρεις ότι από άποψη μήτρας δεν υπάρχει θέμα πλέον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσι μου, εγώ δεν έχω κάνει μέθη μόνο ολική αναισθησία, αλλά ο άντρας μου που έχει κάνει μου είπε πως απλά είναι σαν κενό μνήμης. Στην αρχή θα ακούς αλλά μετά δεν θα θυμάσαι καν ποτέ σταματήσες να άκους... Τον καλύτερο ύπνο θα κάνεις...Μην φοβάσαι ..

Εγώ έκανα οιστραδιόλη σήμερα 7η ημέρα ενέσεων και είναι 674... Θα πάω Πέμπτη παλι να με δει. Πότε θα κάνεις ωοληψια εσύ κορίτσι μου?

Αααχ ωραία!! Γενικά αυτό θέλω να μη θυμάμαι να μην ακούω!!! Αύριο πάω κι όπως καταλαβαίνεις έχω αγχωθει αρκετά!! Γι αυτό έχουν ξεκινήσει τα ερωτήματα!! 

Μου φαίνεται πολύ καλή η οιστραδιολη... Δεν μπορώ να το συγκρίνω σίγουρα με τα δικά μου γιατί οι τιμές ανά μικρόβιολογικο είναι διαφορετικές αλλά θυμάμαι κι εγώ κάπου 600 ήμουν εκείνη την ημέρα!! 

Πέμπτη που θα ξαναπάς θα σου πει για ωοληψια;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Έχω κάνει καμιά 20αριά φορές ωοληψία με μέθη. Νυχάκια βαμμένα κανονικά με ημιμόνιμο… Δεν υπάρχει κανένα θέμα… Κ υστεροσκόπηση που έκανα πάλι με βαμμένα νύχια ήμουν… Κ χειρουργείο στο μάτι που είχα κάνει πριν τρία χρόνια πάλι με βαμμένα νύχια…

Χαχαχαχ εντάξει βασιλικούλα νομίζω με τα από τις 20 φορές νομίζω είσαι η πλέον ειδική να μιλήσεις για τα νύχια 😂 

Αχ ρε κορίτσι μου!!! 21η δε θα υπάρξει!! Είμαι σίγουρη!!θα έρθει το μωράκι τώρα!! 💕💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα στα πιο όμορφα και γουρλιδικα κορίτσια!!!!! 

Σήμερα έχουμε την πρώτη μας συνάντηση με το γιατρό που θα μας αναλάβει!!!!! 

Μαζεύω τις θετικές σας ενέργειες να έχω δύναμη και θάρρος και να πάνε όλα καλά!!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Καλημερα στα πιο όμορφα και γουρλιδικα κορίτσια!!!!! 

Σήμερα έχουμε την πρώτη μας συνάντηση με το γιατρό που θα μας αναλάβει!!!!! 

Μαζεύω τις θετικές σας ενέργειες να έχω δύναμη και θάρρος και να πάνε όλα καλά!!!!! ❤️

Καλή αρχή κορίτσι μου!!!! Εύχομαι να σε καλύψει και να σου λύσει όλες τις απορίες σου!!!!!✌️✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Αααχ ωραία!! Γενικά αυτό θέλω να μη θυμάμαι να μην ακούω!!! Αύριο πάω κι όπως καταλαβαίνεις έχω αγχωθει αρκετά!! Γι αυτό έχουν ξεκινήσει τα ερωτήματα!! 

Μου φαίνεται πολύ καλή η οιστραδιολη... Δεν μπορώ να το συγκρίνω σίγουρα με τα δικά μου γιατί οι τιμές ανά μικρόβιολογικο είναι διαφορετικές αλλά θυμάμαι κι εγώ κάπου 600 ήμουν εκείνη την ημέρα!! 

Πέμπτη που θα ξαναπάς θα σου πει για ωοληψια;;; 

Ωραία αύριο θα τελειώσεις με το πρώτο βήμα μετά ξεκινάνε οι γονιμοποιήσεις! Τι καλά ! Όλα θα πάνε τέλεια να μην αγχώνεσαι καθόλου... Προσπάθησε να ηρεμήσεις για τα αυγουλάκια σου.... 

Τη Πέμπτη είναι ο δεύτερος υπέρηχος δεν ξέρω αν θα μου πει τότε για ωοληψια πάντως θα τον ρωτήσω ούτως η άλλως εγώ... Γιατί την Πέμπτη θα είναι η 9η μέρα ενέσεων που για βραχυ πρωτόκολλο μου είχε πει αρχικά ότι 10 μερες θα κάναμε ενέσεις. Εσύ σε ποια ημέρα ενέσεων θα κάνεις ωοληψια δηλαδή ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Καλημερα στα πιο όμορφα και γουρλιδικα κορίτσια!!!!! 

Σήμερα έχουμε την πρώτη μας συνάντηση με το γιατρό που θα μας αναλάβει!!!!! 

Μαζεύω τις θετικές σας ενέργειες να έχω δύναμη και θάρρος και να πάνε όλα καλά!!!!! ❤️

Καλημερούδια ♥️ καλή αρχή και επισήμως λοιπόν! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Πες μας τα νέα σου όταν τελειώσεις με το ραντεβού με τον γιατρό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Άλλο η Ενδομητριωση ,άλλο η ενδομητριτιδα ,άλλο το οινομυωμα άλλο τα μικρόβια..

Τα οινομυωματα είναι ορμονοεξαρτωμενα και ανάλογα το που βρίσκονται στην μητρική κοιλότητα αφαιρούνται ή απλά παρακολουθούνται.

Εμενα βρέθηκε ένα μετά την δεύτερη αποτυχημένη κύηση αλλά κ στο Έλενα που ελέγχθηκα στο τμήμα αποβολών κ στο νέο κέντρο που πήγα δεν τους απασχολησε στη θέση που είναι.Με την δεύτερη υστεροσκοπηση αφαιρέθηκε αλλά δεν έγινε η υστεροσκοπηση για αυτό.

Σχετικα με τα μικρόβια σε εμάς πχ βρέθηκε μικρόβιο στο σπερμα του συζύγου κ μπήκε σε αντιβιοτική αγωγή.Εξεταστηκα κ εγώ κ περιμένω αποτελέσματα. Για όσο διάστημα είμαστε σε αντιβίωση κ μέχρι να φύγει τελείως επαφές μόνο με προφύλαξη αυστηρά 

Για να πάμε με τις καλύτερες προϋποθέσεις σε επόμενη Ivf.

Ολα αυτά όλως εξαρτώνται από το ιστορικό κάθε ζευγαριού εγώ προσωπικά μετά από δυο παλλινδρομες κ με χαμηλή ανταπόκριση δεν το ρισκάρω

Πραγματι καλα κανεις τις καλυτερες προυποθεσεις για το καλυτερο αποτελεσμα . Μου λυσατε αποριες . Ευχομαι το καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλημερούδια ♥️ καλή αρχή και επισήμως λοιπόν! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Πες μας τα νέα σου όταν τελειώσεις με το ραντεβού με τον γιατρό!! 

πιστευω θα ειμαι με το κινητο στο χερι και ηδη απο το αμαξι θα σας γραψω χαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Εγώ ας πούμε που έχω κάνει στο ιασώ κ τη λαπαροσκόπηση αλλά κ τις ωοληψιες ποτέ κανένας δε μου είπε κάτι για τα νύχια. Ίσα ίσα που στη λαπαροσκόπηση που θα την έκανα με ολική νάρκωση η νοσοκόμα είδε τα νύχια μου, με ρώτησε αν είναι ημιμονιμο κ είπε πως θα ενημερώσει στο χειρουργειο. Αυτό. Ίσως λέω εγώ είναι πιο αυστηρά όταν πας να γεννήσεις λόγω κ της επισκληριδιου, ίσως γιατί δεν μου έχει τύχει ακόμα 😜😜

Λοιπον σας απαντω μετα απο ερωτηση σε φιλη αναισθησιολογο: 1 δεν χρειαζεται στη μεθη να ξεβαψεις νυχια στην ολικη χρειαζεται τουλαχιστον ενα δαχτυλο χωρις βερνικι γιατι θελουν να μετρουν το οξυγονο στο αιμα κ να βλεπουν το χρωμα του νυχιου απο εκει φαινονται πολλα. Οπως η σωστη αιματωση αλλα κυριως το οξυγονο στο αιμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Κ εγω κάπου κάπου την κοιτάζω αλλά μια φορά κάπως σαν να κόλλησε η φλέβα κ δεν έδινε άλλο αίμα κ μου είπε από το μικροβιολογικό η κυρία πως το έπαθα λόγω άγχους οπότε να σκέφτομαι κάτι ευχάριστο οπότε πηγαίνω για αιμοληψία κ έτσι κάνω από τότε.. Οπότε αράζω στην πολυθρόνα, κοιτάω από την άλλη κ σκέφτομαι το σκυλάκι μου.. Κ δεν καταλαβαίνω τπτ🤣🤣

Εγω βρε κοριτσια εχω πολυ λεπτες φλεβες κ σπανε πολυ εκολα σε καθε αιμοληψια σπαει κ μια με κλαμα κ μελανιες φευγω απο το μικροβιολογικο🙁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Δε φαίνεται στην κολπική καλλιέργεια όχι. Η δικη μου ήταν καθαρή 1 μήνα πριν την υστεροσκοπηση. Επίσης δεν έκανε βιοψία, αυτό το έχω κι εγώ απορία είναι η αλήθεια, γι αυτό και μου έδωσε τρία διαφορετικά αντιβιοτικά που πιάνουν όλα τα μικρόβια αντί να μου δώσει στοχευμένα το συγκεκριμένο αντιβιοτικό που θα έπιανε το μικρόβιο που θα έβρισκε. Δε θυμάμαι πως μου το είχε εξηγήσει το ότι δε χρειάζεται βιοψία. Πάντως η ενδομητριτιδα δίνει όπως μου είπε μια ξεκάθαρη εικόνα ερυθρότητας που δείχνει φλεγμονή. Ίσως να μην υπάρχει και 100% τρόπος να είναι σίγουρος με βιοψία και γι ;το να δίνει όλα αυτα τα φάρμακα. 

Καλλιεργεια κ αντιβιωγραμμα δηλ δεν κανατε να δειτε ποια αντιβιωση πρεπει να παρετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Νομίζω τη φλεγμονή τη βλέπουν και με το μάτι. Δηλαδή και μένα μου τη βρήκε σε επεμβατική υστεροσκοπηση στην οποία αφαίρεσε ινομυωμα το οποίο πήγε για βιοψία αλλά το αποτέλεσμα έλεγε μόνο ότι είναι καλοήθης ο όγκος που αφαιρέθηκε (δλδ το ινομυωμα). Δεν έλεγε τίποτα για μικρόβια. Την ενδομητριτιδα τη διέγνωσε από την ερυθρότητα που είχε όλη η περιοχή. Και αντίστοιχα στην επαναληπτική υστεροσκοπηση δυο μήνες μετά την αντιβίωση, η οποία δεν ήταν επεμβατική αφού δεν αφαίρεσε κατι, μου είπε ότι έγινε δουλειά με τις αντιβιώσεις πάλι από την εικόνα της περιοχής που δεν είχε αυτή την έντονη ερυθρή όψη. 

Η ενδομητρίτιδα είναι σαν κόκκινα σπιθουράκια (red spots) αν δεις το DVD της υστεροσκοπησης φαίνεται ξεκάθαρα.

Και εμένα μου έδωσε αντιβιωτικό σχήμα από το στόμα αλλά οχι εγχύσεις.

Δεν της πρότεινε ο γιατρός αλλά και να τις πρότεινε δεν θα τις δεχόμουν γιατί η οδηγία από το Έλενα και το τμήμα αποβολών ήταν να μην κάνω εγχύσεις. Εφόσον είχα εμφυτέυσεις καλό θα ήταν να μην κάνω εγχύσεις για να μην χαλάσω τους γαλακτοβάκιλους (ας την πώ χλωρίδα της μήτρας) που ήταν μια χαρά.

Επίσης στην δικιά μου περίπτωση ο γιατρός μου είπε οτι συνήθως οι αποβολές με αίμα οφείλονται στην μήτρα ενώ οι αποβολές που σταματάει η ανάπτυξη του εμβρύου (όπως έγινε σε μένα και τις 2 φορές) οφείλονται στα έμβρυα και σε χρωμοσωμικές.

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι αν το έμβρυο είναι γερό θα εμφυτευτεί και θα προχωρήσει η κύηση.

Ξαναλέω μιλάω πάντα για την δική μου εμπειρία.

Όντως κάποια μικρόβια δεν φαίνονται ούτε σε καλλιέργειες , ούτε σε υστεροσκόπηση , ούτε δίνουν συμπτώματα. Και αν το έχει ο ένας το μεταδίδει στον άλλον και τούμπαλιν.

Τώρα ολα αυτά ειναι ψιλά γράμματα που εμείς που παλεύουμε τα ξεψυρίζουμε. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι η πλειοψηφία των ζευγαριών που πετυχαίνει φυσική σύλληψη και τελειόμηνες εγκυμοσύνες ΟΛΑΑΑΑ αυτά τα έχει ρυθμισμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χαχαχαχ εντάξει βασιλικούλα νομίζω με τα από τις 20 φορές νομίζω είσαι η πλέον ειδική να μιλήσεις για τα νύχια 😂 

Αχ ρε κορίτσι μου!!! 21η δε θα υπάρξει!! Είμαι σίγουρη!!θα έρθει το μωράκι τώρα!! 💕💕💕

Τωρα σιγουρα θα ερθει εχει βαλει τα καλυτερα τα ειμαμε. 🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Κ εσύ ένα τη μέρα παίρνεις; εγω τα utro μόνο μια μέρα τα πήρα, μετά τη πρώτη ωοληψια κ πήγα στη δουλειά κ πάρα λίγο να λιποθυμησω. Τώρα μπορεί να ήταν κ επειδή ήταν κ η 1η μου ωοληψια κ ήμουν ταλαιπωρημενη. Ο γιατρός μου είπε την επόμενη φορά να μου δώσει κολπικά. Βέβαια ούτε αυτά θέλω γιατί είναι κ καλοκαίρι θα γίνομαι χάλια.. Θα δοκιμάσω τώρα ξανά μήπως τα συνηθίσω.. Έτσι κ αλλιώς τώρα δε δουλεύω οπότε το πολύ πολύ να τη βγάζω στο κρεβάτι. Για την έμβρυομεταφορά τον χρειάζομαι τον άντρα μου για να μην είμαι μόνη μου τις πρώτες μέρες, σε άλλες επισκέψεις δεν έχω πρόβλημα να πηγαίνω κ μόνη μου απλώς έρχεται για να μην τον τρώει η αγωνία.. 

Τα ουτρο όταν τα δίνουν κολπικά δεν έχουν παρενέργειες πέρα από τα ενοχλητικά υγρά.

Ενώ από στόμα προκαλούν ζάλη, ατονία, υπνηλια κλπ.

Νομίζω οτι κολπικά έχει καλύτερη απορρόφηση.

Ρωτήστε τους γιατρούς σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Έχω ερώτηση εγώ πάλι..άρα αυτό το πράγμα δεν φαίνεται στην απλή κολπική καλλιέργεια που κάνουμε όλες σωστά? Και με την υστεροσκοπηση πως φαίνεται? Παίρνουν κάποιο δείγμα από το ενδομήτριο για έλεγχο? Εν τω μεταξύ το αντίστοιχο έχει εμένα ο άντρας μου δηλαδη προστατιτιδα με καθαρή καλλιέργεια σπέρματος, μας είπε ο ουρολόγος ότι είναι μικρόβια που είτε δεν έχουν θεραπευτεί σωστά είτε καθόλου και συσσωρεύονται στον προστάτη και μάλιστα μας τόνισε ότι οι γυναικολόγοι δεν πρέπει να δίνουν από μόνοι τους αντιβιωσεις στους άντρες μας όταν βρισκουν κάτι σε μας γιατί το κάνουν λάθος..

Και εμένα τα ίδια μας είπε ο ουρολόγος μας, σχετικά με τα μικρόβια στο σπέρμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Και εμένα τα ίδια μας είπε ο ουρολόγος μας, σχετικά με τα μικρόβια στο σπέρμα.

Είναι αρκετά συχνό θέμα από ότι μας είπε απλά σε κάποιους δημιουργεί σοβαρό θέμα στο σπέρμα και σε άλλους όχι..ποιος ξέρει γιατί...πάντως έκανε μπολικες εξετάσεις ο άντρας μου και πέρα από fsh και lh που ήταν απλα κοντά στο ανω όριο δεν βρέθηκε τίποτα άλλο και έτσι πήγαμε σε εξωσωματική δεν είχε νόημα νομίζω να το παλεύουμε άλλο.. αυτό έχουμε και με αυτό πορευόμαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Τα ουτρο όταν τα δίνουν κολπικά δεν έχουν παρενέργειες πέρα από τα ενοχλητικά υγρά.

Ενώ από στόμα προκαλούν ζάλη, ατονία, υπνηλια κλπ.

Νομίζω οτι κολπικά έχει καλύτερη απορρόφηση.

Ρωτήστε τους γιατρούς σας.

Αυτό για την απορρόφηση μου το είπε και μένα..ο εξωσωματικος πάντα κολπικά δίνει και ενέσεις για προγεστερόνη..ο γυναικολόγος μετά όταν ήθελε να μου αυξησει μου το είχε δώσει από στόμα..αλλά μάλλον δεν το ξανά παίρνω έτσι θα δω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χαχαχαχ εντάξει βασιλικούλα νομίζω με τα από τις 20 φορές νομίζω είσαι η πλέον ειδική να μιλήσεις για τα νύχια 😂 

Αχ ρε κορίτσι μου!!! 21η δε θα υπάρξει!! Είμαι σίγουρη!!θα έρθει το μωράκι τώρα!! 💕💕💕

Μακάρι κοριτσάκι μου! 🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Καλημερα στα πιο όμορφα και γουρλιδικα κορίτσια!!!!! 

Σήμερα έχουμε την πρώτη μας συνάντηση με το γιατρό που θα μας αναλάβει!!!!! 

Μαζεύω τις θετικές σας ενέργειες να έχω δύναμη και θάρρος και να πάνε όλα καλά!!!!! ❤️

Καλή αρχή! 🤞🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Η ενδομητρίτιδα είναι σαν κόκκινα σπιθουράκια (red spots) αν δεις το DVD της υστεροσκοπησης φαίνεται ξεκάθαρα.

Και εμένα μου έδωσε αντιβιωτικό σχήμα από το στόμα αλλά οχι εγχύσεις.

Δεν της πρότεινε ο γιατρός αλλά και να τις πρότεινε δεν θα τις δεχόμουν γιατί η οδηγία από το Έλενα και το τμήμα αποβολών ήταν να μην κάνω εγχύσεις. Εφόσον είχα εμφυτέυσεις καλό θα ήταν να μην κάνω εγχύσεις για να μην χαλάσω τους γαλακτοβάκιλους (ας την πώ χλωρίδα της μήτρας) που ήταν μια χαρά.

Επίσης στην δικιά μου περίπτωση ο γιατρός μου είπε οτι συνήθως οι αποβολές με αίμα οφείλονται στην μήτρα ενώ οι αποβολές που σταματάει η ανάπτυξη του εμβρύου (όπως έγινε σε μένα και τις 2 φορές) οφείλονται στα έμβρυα και σε χρωμοσωμικές.

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι αν το έμβρυο είναι γερό θα εμφυτευτεί και θα προχωρήσει η κύηση.

Ξαναλέω μιλάω πάντα για την δική μου εμπειρία.

Όντως κάποια μικρόβια δεν φαίνονται ούτε σε καλλιέργειες , ούτε σε υστεροσκόπηση , ούτε δίνουν συμπτώματα. Και αν το έχει ο ένας το μεταδίδει στον άλλον και τούμπαλιν.

Τώρα ολα αυτά ειναι ψιλά γράμματα που εμείς που παλεύουμε τα ξεψυρίζουμε. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι η πλειοψηφία των ζευγαριών που πετυχαίνει φυσική σύλληψη και τελειόμηνες εγκυμοσύνες ΟΛΑΑΑΑ αυτά τα έχει ρυθμισμένα.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη! Σε όλα όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...