Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική ΝΝΑ


Sofia-Rethymno

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Εύχομαι να είστε καλά και να έχετε πετύχει ή να πλησιάζετε τον στόχο σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω την εμπειρία σας για εξωσωματική στο ΝΝΑ & ποιον γιατρό θα συστήνατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σοφία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia-Rethymno είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εύχομαι να είστε καλά και να έχετε πετύχει ή να πλησιάζετε τον στόχο σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω την εμπειρία σας για εξωσωματική στο ΝΝΑ & ποιον γιατρό θα συστήνατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σοφία

Καλησπέρα εγω θα κανω εκει την προσπαθεια μου,υπάρχει και αλλο παρομοιο θεμα αλλα καλα που το ανοιξες για να γραφουμε προσφατες εμπειριες!Λοιπον απο θεμα κλινικης ειναι ολοκαινουργια και το προσωπικο μια χαρα και ανθρωποι με αλφα κεφαλαίο.Τα αποτελεσματα ειναι ακριβως οπως στα ιδιωτικα.Αλλες πετυχενουν αλλες όχι.Εσυ πήγες?Έκανες ραντεβου?Σε τι σταδιο εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Sofia-Rethymno είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εύχομαι να είστε καλά και να έχετε πετύχει ή να πλησιάζετε τον στόχο σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω την εμπειρία σας για εξωσωματική στο ΝΝΑ & ποιον γιατρό θα συστήνατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σοφία

Καλημέρα!εγώ θα σου παραθέσω τη δική μου εμπειρία και εσύ θα κρίνεις!Εμείς ξεκινήσαμε στη μυια το δρόμο της εξωσωματικής λόγω ότι ο σύζυγος είναι σε σώμα ασφαλείας πιστεύοντας ότι ένα στρατιωτικό νοσοκομείο είναι πολύ καλό ως προς τ αποτελέσματα!οι χώροι είναι όντως καινούργιοι και το προσωπικό πολύ ευγενικό αλλά με πολύ μεγάλη αναμονη στα ραντεβού!Εμείς κάναμε λοιπόν 5 προσπάθειες οι 2 με φρέσκα και οι άλλες 3 με κατεψυγμένα από όλες αυτές τις προσπάθειες η 1 ήταν επιτυχημένη που κατέληξε σε εξωμήτριο κύηση και σαλπιγγεκτομη!Μετά λοιπόν από τόσες αποτυχημένες προσπάθειες δε μας ζητήθηκε ούτε καρυότυπος ζεύγους ούτε κυστική ίνωση και ούτε καν dfi ενώ το πρόβλημα ήταν του συζύγου!και ναι μπορείς να πεις ότι ήταν θέμα τύχης η μάλλον ατυχίας που επιλέξαμε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες μας εκεί,αλλά δυστυχώς ήταν και οικονομικό το θέμα!Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι το έμβρυολογικο μπορεί να είναι όντως από τα καλύτερα αυτή τη στιγμή στο χώρο της εξωσωματικής αλλά όταν ρωτάς να σου πουν τι ποιότητα έχουν τα έμβρυα σου περιμένεις να ακούσεις ΑΑ η ΑΒ η ΒΓ και όχι "τούμπανα"και όχι απαντήσεις που δε θα σε καλύψουν!Τα αποτελέσματα δεν είναι σαν τα ιδιωτικά όπως ανέφερε η @νικολινι ναι σίγουρα κάποιες κοπέλες μένουν αλλά δεν μπορείς να βασίζεται στο θέμα τύχης για κάτι τόσο σοβαρό!Για να μην μακρυγορω και σας κουράζω απευθύνθηκα σε ιδιωτικό κέντρο και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος με τη δεύτερη φορά για την πρώτη παλινδρομήσε και για σας προλάβω κάνοντας αποξεση και καρυότυπο στο κυημα δεν υπήρχε παθολογικό πρόβλημα!εδώ μπορουμε να μιλήσουμε για θέμα τύχης!  

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο δε θέλω να αποτρέψω ούτε να παροτρυνω κάποια κοπέλα!καλή επιτυχία σε όλες !

Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω διαφωνώ κάθετα με το παραπάνω ποστ απο την αποψη οτι εμενα μου ζητηθηκε να κανω κυστικη και καρυοτυπο πριν καν ξεκινησω.Να πω επισης οτι και στα ιδιωτικα που η παραπανω κοπελα λεει οτι δεν ισχυει αυτο που λεω υπαρχουν κοπελες που αποτυχανε και 5 και 10 φορες.Οπως απετυχε 1 στις 2 στο ιδιωτικο που πηγε η κοπελα που γραφει πιο πανω.Ειναι θεμα τυχης.Να πω και κατι ακομα πως εκανα 2 φιλες τους μηνες που παω εκει και στις 2 ειπανε κανονικα ποιοτητα εμβρυων 4αα πχ οποτε με τα 2 λαθη δεν μιλαμε για ανακριβειες αλλα για ψεμματα.Δε μπορουμε 3 κοπελες που ειμαστε και φιλες να λεμε ψεμματα οπως και στο παρομοιο θεμα που υπαρχει στο φορουμ τοσες να λενε καλα λογια και να μην ισχυουν.Δεν κανουμε διαφημιση δημοσιο ειναι.Μαλλον αλλος κανει διαφημιση και προωθει κλινικες.Οπως και σε αλλα θεματα κάποιες προωθουσαν μαγικα βιβλια και σκευασματα σουπερ φουντ για να μεινουν κοπελες εγκυες με smoothies.Τα ραντεβου δεν αργουν,γινονται με σειρα γιατι τελικα πολλες ειμαστε που δε μπορουμε να κανουμε παιδακι.Υπαρχει και ο κοβιντ.Ελεος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Εγω διαφωνώ κάθετα με το παραπάνω ποστ απο την αποψη οτι εμενα μου ζητηθηκε να κανω κυστικη και καρυοτυπο πριν καν ξεκινησω.Να πω επισης οτι και στα ιδιωτικα που η παραπανω κοπελα λεει οτι δεν ισχυει αυτο που λεω υπαρχουν κοπελες που αποτυχανε και 5 και 10 φορες.Οπως απετυχε 1 στις 2 στο ιδιωτικο που πηγε η κοπελα που γραφει πιο πανω.Ειναι θεμα τυχης.Να πω και κατι ακομα πως εκανα 2 φιλες τους μηνες που παω εκει και στις 2 ειπανε κανονικα ποιοτητα εμβρυων 4αα πχ οποτε με τα 2 λαθη δεν μιλαμε για ανακριβειες αλλα για ψεμματα.Δε μπορουμε 3 κοπελες που ειμαστε και φιλες να λεμε ψεμματα οπως και στο παρομοιο θεμα που υπαρχει στο φορουμ τοσες να λενε καλα λογια και να μην ισχυουν.Δεν κανουμε διαφημιση δημοσιο ειναι.Μαλλον αλλος κανει διαφημιση και προωθει κλινικες.Οπως και σε αλλα θεματα κάποιες προωθουσαν μαγικα βιβλια και σκευασματα σουπερ φουντ για να μεινουν κοπελες εγκυες με smoothies.Τα ραντεβου δεν αργουν,γινονται με σειρα γιατι τελικα πολλες ειμαστε που δε μπορουμε να κανουμε παιδακι.Υπαρχει και ο κοβιντ.Ελεος

Εγώ κοπέλα μου όπως βλέπεις ούτε γράφω για να προωθήσω ούτε για να κάνω διαφιμηση το επιθυμητό το έχω στην κοιλιά μου γιατί μου άνοιξε τα μάτια μια κοπέλα από το φόρουμ και να ναι καλά!καλό θα ήταν να ενημερωθείς και από παλαιότερες δημοσιεύσεις για το ννα και μετά να είσαι επιθετικη και εριστική!ούτε ψεύτρα σε λέει κανείς ούτε έχεις κανείς την όρεξη να διαφωνεί!εμένα η εμπειρία μου ήταν αυτή που έγραψα και ήθελα να την παραθέσω στην κοπέλα που ξεκίνησε τη συζήτηση!ο καθένας έχει το δικαίωμα της επιλογής όπως και του λάθους!Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!Ότι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Εγώ κοπέλα μου όπως βλέπεις ούτε γράφω για να προωθήσω ούτε για να κάνω διαφιμηση το επιθυμητό το έχω στην κοιλιά μου γιατί μου άνοιξε τα μάτια μια κοπέλα από το φόρουμ και να ναι καλά!καλό θα ήταν να ενημερωθείς και από παλαιότερες δημοσιεύσεις για το ννα και μετά να είσαι επιθετικη και εριστική!ούτε ψεύτρα σε λέει κανείς ούτε έχεις κανείς την όρεξη να διαφωνεί!εμένα η εμπειρία μου ήταν αυτή που έγραψα και ήθελα να την παραθέσω στην κοπέλα που ξεκίνησε τη συζήτηση!ο καθένας έχει το δικαίωμα της επιλογής όπως και του λάθους!Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!Ότι καλύτερο!

Ενταξει οταν κατηγορεις και λες οτι αυτο που συνεβει σε σενα δεν ηταν απο τυχη εννοεις οτι εγινε εσχεμενα.Αυτο πως να το εξηγησει ο αλλος Δηλαδη.Επειτα αφου αραδιασεις τις ανακριβειες σου τρομοκρατοντας το κοσμο για 5 προσπαθειες που δεν οφειλοταν σε τυχη,προωθεις το κεντρο που πηγες λεγοντας στο τελος οτι αν και απετυχες και κει,ηταν απο καθαρη τυχη.Για μενα στις τοσες φορες που εκανες καλα εκανες και πετυχες,στατιστική είναι ετσι κι αλλιως.Αλλα στο τελος λες οτι πετυχες εκει και να σου στειλει μηνυμα η κοπελα για να της πεις!!!Αυτο δεν ειναι προωθηση?Κατηγορεις ενα κεντρο-προτεινεις αλλο.Λοιπον η κοπελα που με εστειλε στο ννα εκανε 3 παιδια σε συνολικα 4 προσπαθειες και απο τα κοριτσια που γνωριστηκαμε εκει που ειπα πιο πανω η μια ειναι 4 μηνων πλεον με την πρωτη προσπαθεια!!!Λοιπον τελος.Επειδη ετυχε σε σενα μια υποτιθεμενη στραβη(γιατι δεν ξερω) δε σημαινει οτι ολες θα αποτυχουμε και θα μας σφαξουν εκει!!!Για ονομα δηλαδη....και στη τελικη που ξερουμε εμεις τι θεμα εχεις εσυ και που ξερεις εσυ τι θεμα εχω γω και οποιαδηποτε αλλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Ενταξει οταν κατηγορεις και λες οτι αυτο που συνεβει σε σενα δεν ηταν απο τυχη εννοεις οτι εγινε εσχεμενα.Αυτο πως να το εξηγησει ο αλλος Δηλαδη.Επειτα αφου αραδιασεις τις ανακριβειες σου τρομοκρατοντας το κοσμο για 5 προσπαθειες που δεν οφειλοταν σε τυχη,προωθεις το κεντρο που πηγες λεγοντας στο τελος οτι αν και απετυχες και κει,ηταν απο καθαρη τυχη.Για μενα στις τοσες φορες που εκανες καλα εκανες και πετυχες,στατιστική είναι ετσι κι αλλιως.Αλλα στο τελος λες οτι πετυχες εκει και να σου στειλει μηνυμα η κοπελα για να της πεις!!!Αυτο δεν ειναι προωθηση?Κατηγορεις ενα κεντρο-προτεινεις αλλο.Λοιπον η κοπελα που με εστειλε στο ννα εκανε 3 παιδια σε συνολικα 4 προσπαθειες και απο τα κοριτσια που γνωριστηκαμε εκει που ειπα πιο πανω η μια ειναι 4 μηνων πλεον με την πρωτη προσπαθεια!!!Λοιπον τελος.Επειδη ετυχε σε σενα μια υποτιθεμενη στραβη(γιατι δεν ξερω) δε σημαινει οτι ολες θα αποτυχουμε και θα μας σφαξουν εκει!!!Για ονομα δηλαδη....και στη τελικη που ξερουμε εμεις τι θεμα εχεις εσυ και που ξερεις εσυ τι θεμα εχω γω και οποιαδηποτε αλλη.

Άκου κοπέλα μου γιατί δεν έχεις δικαίωμα ούτε να αμφισβητείς ούτε να προσβάλεις αν δεν μπορείς να δεχτείς την αλήθεια του άλλου είναι δικό σου θέμα και στην τελικη εδώ υποτίθεται είσαι για να βοηθήσεις και όχι ούτε να κρίνεις ούτε να προσβάλεις! Δε θα ασχοληθώ με κάποια κοπέλα που ούτε ξέρω αλλά είναι και στενομυαλη στην τελική! Σε προκαλώ όμως να ψάξεις προηγούμενες δημοσιεύσεις σε θέμα που δεν υπάρχει πια και το είχε ανοίξει η σελινα! Καλό θα ήταν να δέχεσαι και τις δύο πλευρές! Η κοπέλα ρώτησε ποιον γιατρό της προτείνουμε αλήθεια γιατί δε λες ποιος γιατρός σε κουραρει έτσι ώστε να την βοηθήσεις πάρα μόνο επιτειθεσαι; όπως πολύ καλά ξέρεις και οι μισθοί των γιατρών κάθε μήνα κατατίθενται γιατί είναι στρατιωτικοί και οι βαθμοί τους καθε 4 χρόνια "αυξάνονται" άρα και οι μισθοί τους! Και ο καθένας από αυτους είναι σε κάποιο ιδιωτικό (που το κατηγορείς) Δε σκοπεύω να ασχοληθώ άλλο και πραγματικά σου εύχομαι να σου πανε όλα τόσα όμορφα όσο τα έχεις στο μυαλό σου!  Καλή Ανάσταση σε όλους τους τομείς για εσένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Άκου κοπέλα μου γιατί δεν έχεις δικαίωμα ούτε να αμφισβητείς ούτε να προσβάλεις αν δεν μπορείς να δεχτείς την αλήθεια του άλλου είναι δικό σου θέμα και στην τελικη εδώ υποτίθεται είσαι για να βοηθήσεις και όχι ούτε να κρίνεις ούτε να προσβάλεις! Δε θα ασχοληθώ με κάποια κοπέλα που ούτε ξέρω αλλά είναι και στενομυαλη στην τελική! Σε προκαλώ όμως να ψάξεις προηγούμενες δημοσιεύσεις σε θέμα που δεν υπάρχει πια και το είχε ανοίξει η σελινα! Καλό θα ήταν να δέχεσαι και τις δύο πλευρές! Η κοπέλα ρώτησε ποιον γιατρό της προτείνουμε αλήθεια γιατί δε λες ποιος γιατρός σε κουραρει έτσι ώστε να την βοηθήσεις πάρα μόνο επιτειθεσαι; όπως πολύ καλά ξέρεις και οι μισθοί των γιατρών κάθε μήνα κατατίθενται γιατί είναι στρατιωτικοί και οι βαθμοί τους καθε 4 χρόνια "αυξάνονται" άρα και οι μισθοί τους! Και ο καθένας από αυτους είναι σε κάποιο ιδιωτικό (που το κατηγορείς) Δε σκοπεύω να ασχοληθώ άλλο και πραγματικά σου εύχομαι να σου πανε όλα τόσα όμορφα όσο τα έχεις στο μυαλό σου!  Καλή Ανάσταση σε όλους τους τομείς για εσένα! 

Οχι φυσικά το εχω το δικαιωμα και να σε κρινω και να σε αμφισβητω.Εδω ειναι φόρουμ κι οτι γράφουμε κρινεται ελευθερα,οπως κι εσυ αντιστοιχα.Εδω χουντα δεν ειναι.Το ονομα του γιατρου μου δε το γραφω δημοσια.Δε προωθω εγω ουτε διαφημιση κανω.Εσυ απ την αλλη,οχι μονο εχεις γράψει το ονομα του γιατρού σου  σε αλλο θεμα αλλα παροτρυνεις κοπελες να διαβασουν το βιογραφικο του.Η μήπως όχι?Τελος δεν επιτεθηκα στη κοπελα που ότι με ρωτησει θα της πω.Σε σενα επιτεθηκα για τους λογους που προανεφερα.Εγω σου λεω ακριβως που σε βρισκω φαουλ και συ μοναχα αραδιαζεις ανακριβειες και χαρακτιρισμους.Σου λεω οτι προωθεις και διαφημιζεις και συ μου λες οτι παιρνουν μισθους οι γιατροι και βαθμους.Οτι να ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zoupaki είπε:

καλησπέρα!Με σύζυγο στη Πυροσβεστική δικαιούσαι να πας στο ΝΝΑ;Ευχαριστώ.

Ναι ολα τα σώματα μπορούν να πάνε θα χρειαστουν ταυτότητα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 25/4/2021 at 7:47 ΜΜ, ο/η Sofia-Rethymno είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εύχομαι να είστε καλά και να έχετε πετύχει ή να πλησιάζετε τον στόχο σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω την εμπειρία σας για εξωσωματική στο ΝΝΑ & ποιον γιατρό θα συστήνατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σοφία

Καλησπερα με το καλο κοπελα μου οτι και αν αποφασισετε!!!καλο ειναι να το ψαξεις πρωτα αρκετα καλα και αν οντως καλυφθεις προχωρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 25/4/2021 at 7:47 ΜΜ, ο/η Sofia-Rethymno είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εύχομαι να είστε καλά και να έχετε πετύχει ή να πλησιάζετε τον στόχο σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω την εμπειρία σας για εξωσωματική στο ΝΝΑ & ποιον γιατρό θα συστήνατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σοφία

Καλησπέρα εχω γραψει την εμπειρια μου κι εγω κι αλλες κοπελες εδω 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχοντας ήδη ένα παιδι εαπό εξωσωματική (με την 4 εμβριομεταφορα )απο ιδιωτικο κεντρο, κι εχοντας επισκεφτει τα δυο μεγαλυτερα τοτε θα σου πω οτι αν γυριζε ο χρονος κι ημουν κατω από 40 θα πηγαινα στο ΝΝΑ από την αρχ΄ή...εκανα 2 προσπαθειες μαζι τους (παλλινδρομες) όταν πια ημουν πολύ κουρασμενη να παλεψω περισσοτερο. Μαλιστα εκανα με 2 γιατρους τους οπως θα δεις στο ποστ..η Κοπελα που ανοιξε το ποστ εμεινε εγκυος με τον κ Πετρογιαννη και λογικα γεννησε Μαρτη. Ευχομαι καλη επιτυχια. Εγω θα σου ελεγα να τους δει και να κρινεις..καμια διαφορα δεν εχει με τα ιδιωτικα..επισης σε οτι αφορα τις εξετασεις εγω ειχα ηδη πληρη φακελο τον οποιο "πληρωσα με 3 αποβολες πριν την πρωτη κορη μου οταν μεγαλο κεντρο που εσκασα κυριολεκτικα 20.000 δεν με εβαλε να κανω εξ αρχης..τα υπολοιπα θα τα διαβασεις..τελος, να θυμησω στη Νικολινα οτι σε αλλο ποστ της ειχα πει για τις εξετασεις πρι της πει ο γιατρος εγω...οι γιατροι ακολουθουν πρωτοκολλα . Δεν δινουν εξ αρχης ολες τις εξετασεις.Να το γνωριζεται. Τελος σε ο,τι αφορα τα εμβρια εγω ειχα βαθμολογηση. Αλλωστε επειδη ειχα τοσες παλλινδρομες κυησεις και γεννα γνωριζα απο εμβρια οποτε μιλουσα με τους εμβριολογους εχοντας 5 γνωσεις. Κλεινοντας να σου πω οτι εχεις δικαιωμα προεμφυτευτικου ελεγχου με χαμηλο κοστος(πληρωνεις μονο το κεντρο που θα γινει ο προεμφυτευτικος)που δε φανταζεσαι ποσο χρησιμο ειναι οταν σε ενα ιδιωτικο δινεις 5000 μονο για προεμφυτευτικο. Το γεγονος και μονο οτι το εργαστηριο μπορει να υποστηριξει τη διαδικασια(απο δημοσια γινεται μονο στα Γιαννενα αυτο) λεει πολλα για το επιπεδο του εμβριολογικου....εγω θα δοκιμαζα με κλειτα ματια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, δε μπορείς να ανεβάσεις φωτο γιατί είσαι δοκιμαστικό μέλος. Για τον ίδιο λόγο αργούν να ανέβουν οι αναρτήσεις σου. Μόλις συμπληρώσεις τις 20 αναρτήσεις θα φαίνονται κατευθείαν κ θα μπορείς να ανεβάσεις κ φωτο. Τί δείχνει το τεστάκι σου;
    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...